'Leren kijken naar de eigen omgeving' J= Café De Rog grondig verbouwd 'De beste hulp bij het starten van een onderneming' CD-rom over Texels landschap >T>EEPE-N6-KREEFT .Wat een boel EIEREN l I Minder borden in de Slufter Leges Bedenkingen Meer ruimte in kap woning f§3 bedrijvigheid Baroque opent in Kikkertstraat TEXELSE J COuraNT Q l dOET N\ET OUÊÊrt D6 EIEREN FRIKKEN, tlWR OOK IK G0N$ ROfó 9TP V0LGEN0 HIER WEER Gansje omleggen, niemand zeggen Bedrijven 36 77 66 Rabobank Een Tex :;sch Een virtuele excursie door de 'exelse landschappen. Zo om- hrijft Margriet Timmer de educa tieve CD-rom die zij ontwikkelde w voor EcoMare. Aan de hand van t afbeeldingen en beschrijvingen a kunnen kinderen achter de compu- ter kennismaken met het Texels la indschap. Het oude land rondom de Hogeberg, hetduinlandschapendeDennen.de m kwelders van de Slufter en Schorren en de polders die in de loop der eeu- wen werden aangelegd. Ze zijn alle- ii rhaal te ontdekken via de nieuwe CD 'S rom. De ontdekkingsreis wordt geleid door hoofdpersoon Lars Hammer, een zoon van Timmer en Rob Hammer, die in het programma als landschapsverkenner over het eiland trekt. 'Hij moet spullen verzamelen voor een kijkdooswedstrijd en daar voor fietst hij door de verschillende landschappen', vertelt Timmer. Het is voor zover bekend de eerste keer dat d het Texels landschap op CD-rom is l vastgelegd als lesmateriaal. (Met een klik van de muis op een 1 plaatje vati'hfet eiland kunnen gebrui kers aangeven in welke van de vier soorten gebieden Lars moet begin- l nen met zijn tocht. Op heldere wijze worden de kinderen daarna voorzien van teksten met basisinformatie over de landschappen en diverse filmpies Rijkswaterstaat en Staatsbosbeheer 1 hebben de hoeveelheid afrastering en borden in de Slufter drastisch te ruggebracht. Aan de zeezijde van de Zanddijk is vanaf de Slufterweg naar het noorden de afrastering wegge haald. Hierdoor kunnen schapen ook Iweer in de Zanddijk. Dit is gunstig voor eenjarige planten als duinviooltje en daardoor ook voor insecten. In dit 3j gebied kon worden gewandeld tus sen een heining aan de ene en een rij 1111 natuurreservaatborden aan de an dere kant. Thans wordt de route aan- lc gegeven door paaltjes met gele kop- pen. Een deel van het werk werd betaald door het nationaal park Dui nen van Texel. VERVOLG VAN PAGINA 1 en foto's over wat er zoal te zien is. De informatie is opgedeeld in teksten over de ontstaansgeschiedenis van de gebieden, de planten- en dieren wereld en er wordt getoond welke bestaansmogelijkheden er zijn Zo is in bijvoorbeeld het gedeelte over polder Eierland te leren dat er aan landbouw wordt gedaan, dat er veel bungalows voor toeristen staan en dat er een vliegveld is waar parachutesprongen en rondvluchten kunnen worden gemaakt. Als Lars een uitstapje naar het wad maakt, is te zien hoe hij een stukje wadbodem onderzoekt op de diertjes die er le ven. Elk rondreis dooreen landschap wordt afgesloten met het virtueel ver zamelen van spullen voor de kijk doos. Met de muis moeten kinderen uit een scherm vol foto's een paar plaatjes kiezen met afbeeldingen die ze tijdens de virtuele rondleiding voorbij hebben zien komen Ook zijn er een paar meerkeuzevragen die ze kunnen beantwoorden. De CD-rom is bestemd voor zowel Texelse basisscholen als voor scho len aan de overkant. De laatste ko men volgens EcoMare-medewerker Rob Hammer, één van de makers, in aanmerking als zij zich aan het voor bereiden zijn op een bezoek aan het eiland. 'We sturen zulke scholen vaak informatie op over Texel en daar kan deze CD-rom aan worden toege voegd.' Texelse scholen maken er op het moment nog geen gebruik van. Eerder werd hij al wel getest op de Fontein in Den Burg, waar Timmer enige tijd les gaf. Zij ontwikkelde de CD-rom in 2000 als afstudeerproject voor de pabo-opleiding die zij volgde. Eerder had zij een lerarenopleiding aardrijkskunde gevolgd. Afbeeldingen van vogels worden on dersteund met geluiden van die vo gels, docente Loes Bakker van de muziekschool componeerde muziek voor het project Hammer zorgde voor de technische realisatie Hij maakte en monteerde de films. Geluidstechnicus Rikus Kloosterhuis zorgde voor de mixage. Timmer en Sytske Dijksen maakte de foto's. Zoon Jort Hammer sprak de begelei- 'Zelfs sommige stamgastén héb ben meegeholpen,', zegt Piet Zijm lachend. 'Ze wilden graag dat we weer zo snel mogelijk open gin gen.' Café De Rog in De Cocks- dorp is deze week begonnen met het afronden van een omvangrijke verbouwing. Vandaag (vrijdag) is de vernieuwde zaak na anderhalve maand weer voor het eerst geo pend. Voor sommige bezoekers wordt het waarschijnlijk even wennen. Geen bar meer die direct achter de voor deur begint, maar tafels bij de ingang. De bar begint een paar meter ver derop en is doorgetrokken naar het achterste gedeelte. 'Op deze manier zijn we van het pijpenla-effect af', zegt Zijm. 'Dat maakt het voor ons straks gemakkelijker om met eten uit de keuken naar de gasten toe te lo pen.' De kroeg, die maandag 5 januari dichtging voor de werkzaamheden, is volledig gestript geweest. Het achter ste gedeelte is twee meter dieper geworden, er zijn nieuwe toiletten gebouwd, brandwerende plafonds aangebracht, er is een houten vloer ingelegd en alle kabels en leidingen zijn vervangen. Op het voormalig platdak is een overkapping gebouwd waarin zich de nieuwe huiskamer van verbeterd, maar het effect daarvan is niet direct financieel merkbaar'. Waarbij onder andere wordt gewezen op de Centrale Publieks Balie, waar de voorbehandeling van aanvragen completer is, zodat in het verdere cir- cuit minder navraag hoeft te worden —gedaan. Ook zal de recentelijk tot -•stand gekomen samenvoeging van ^Gemeentewerken en Ruimte en Wo rn efficiency opleveren, omdat irgunnmgveriening en technische 4,S.1oetsing van bouwaanvragen is sa- g^mengebracht. Maatregelen g$Jm tot verbetering van de situatie te komen, wil het college voorstellen de -Ljeges alsnog kostendekkend te ma- ken, wat betekent dat het percentage 4;voor bouwvergunningen stijgt van ^rj2,02 naar 2,64. De tarieven voor pro- -U-cedures moeten veel meer omhoog. BTWOorbeeld: het tarief voor een artikel (19-procedure stijgt van €341,50 naar *967,81. Verder denkt het college pin de instelling van normuren. Me- dewerkers mogen een bepaalde tijd besteden aan bepaalde diensten, jeenvoudig te controleren door het (afdelingshoofd. Tenslotte zal ook de mogelijkheid van net gratis intakegesprek worden be- Keken. Net als bij een notaris of ad vocaat wordt de klant/aanvrager een """gepaalde tijd te woord gestaan; -""daarna gaat het geld kosten. VERVOLG VAN PAGINA 1 Volgens de Waddenvereniging, die eveneens bezwaar indiende, is het Ontwikkelingsbeeld een vrijbrief voor ongewenste ontwikkelingen op Texel. 'Een zorgelijke ontwikkeling is dat de bouwhoogte straks niet aan regels is gebonden. Als de gemeente Texel besluit tot het bouwen van hoge ho tels zoals die thans te zien zijn op de Duitse Waddeneilanden, dan kan het gemeentebestuur niet door het rijk of de provincie op de vingers worden getikt.' Volgens Eelman hoeft de Waddenvereniging daar niet bang voor te zijn, omdat dat in bestem mingsplannen is afgedekt. 'Boven dien hebben we ook de Welstands nota en is het een uitstraling die wij nooit zullen nastreven.' De WLTO heeft gepleit voor het ma ken van een plankaart waarin de ontwikkelingsmogelijkheden voor de grondgebonden landbouw tot 2014 worden beschreven. In het concept- Ontwikkelingsbeeld speelt de grond gebonden landbouw volgens de WLTO een ondergeschikte rol. De zogeheten Landbouw Effect Rappor tage zou in het Ontwikkelingsbeeld een betere plaats moeten krijgen. 'De resultaten moeten op een evenwich tige wijze worden betrokken bij be sluitvorming over functiewijzigingen.' Piet Zijm en Celine de Graaf bevindt In hun voormalige huiskamer naast het café is een koelinstallatie voor het bier geplaatst. De bierkelder die zich onder de oude bar bevond en waar voorheen het bier werd koel- gehouden, is dichtgestort. Zijm: 'Dat laatste heb ik met plezier gedaan Het aantal tapbieren is uitgebreid van vier naar zes. 'We hebben voortaan ook Texels Wit en Skuumkoppe op vat.' Het interieur is eveneens volledig vernieuwd. De oude bar is wegge daan en de Durper jeugd heeft zich over de oude barkrukken ontfermd De Graaf: 'Die staan nu verspreid door het hele dorp. Vlak nadat we ze buiten hadden gezet, waren ze al meegenomen.' Op de nieuwe tafels zijn nog geen bordspelen geschilderd zoals bij de oude het geval was. 'Dat komt later misschien nog een keer. Maar er kunnen nog steeds spelen als risk worden gespeeld. En daar is ook veel vraag naar.' In de achterste ruimte keert het biljart terug en er komt een nieuwe grote tafel te staan. De Rog blijft na de heropening een kroeg, maar Zijm en De Graaf willen de zaak ook meer de uitstraling van een eetcafé geven. De menukaart is uitgebreid en de openingstijden van de keuken worden verruimd. De Graaf: 'We hebben een keuken die tot 01.00 uur 's nachts geopend is.' Na dat Zijm en De Graaf De Rog in 2001 overnamen van Kees Swarthoff is de keuken flink uitgebreid. Hij wordt bij toerbeurt bemand door De Graaf, Herman Laan, Arend Wassink en Iemand in De Cocksdorp wil de twee kappen op zijn woning Kik- kertstraat 77 vervangen door een grotere kap met een plat tussen- gedeelte, waardoor hij op de bo venverdieping veel meer ruimte en gerief krijgt. Iets dergelijks is al eerder gebeurd met andere wonin gen in de buurt. Het bestemmingsplan zit echter in de weg. Want daarin staat dat een dak een helling van minstens 30 graden moet hebben en dat voor een plat gedeelte alleen vrijstelling kan wor den gegeven als het kleiner is dan 15 vierkante meter In dit geval gaat het om een groter dak, zodat geen vrij stelling mogelijk is. Alleen door een artikel 19-procedure kan de bouw toch mogelijk worden gemaakt. Het college wil daaraan meewerken. Romania Langelaan-Houdijk, bedrijvenadviseur Rabobank Texel dende teksten in, zodat kinderen ze tijdens het werken met de CD-rom de teksten tegelijk zien en horen. 'Dat is voor kinderen die moeite hebben met lezen.' Kinderen kunnen volgens Timmer zelfstandig aan de slag met de CD- rom. 'We willen ze ermee leren laten kijken naar hun eigen omgeving. Op school is wereldoriëntatie opgedeeld in Nederland, Europa en de rest van de wereld en daar kan Texel nu aan worden toegevoegd.' De CD-rom is verkrijgbaar bij EcoMare, de WV, de Krim, de Music Store en de Texelse boekhandels. Hij kost €7,50. Ed van Bommel opent morgen (za terdag) aan de Kikkertstraat 6 in De Cocksdorp de deuren van het nieuwe onderkomen van zijn kunsthandel Baroque. In de ruimte, waar eerder de Heksenketel en de Sport- en Outdoorshop zaten, toont en verkoopt Van Bommel werken van Russische en Neder landse schilders. VRIJDAG 20 FEBRUARI 2004 nitTOOK GOÊ5 Q 7.0-OZ-ZOoW Magnet Timmer ontwikkelde voor EcoMare een educatieve CD-rom over het Texels landschap. Maarten Lénfink. Zijm en Martin Splinter verrichten het meeste bar- werk. De verbouwing werd uitge voerd door aannemer Nico de Graaf en Martien Boon. Interdeko maakte de nieuwe bar, Stiehl Entertainment zorgde voor de geluidinstallatie en IBS/Oele en de VEM zorgden voor de kabels en de leidingen. De officiële heropening van De Rog is gepland op vrijdag 27 februari. 'De komende week gaan we eerst proefdraaien, zodat we de eventuele kinderziektes eruit kunnen halen.' Van Bommel, die tot 1999 fysiothe rapeut was in De Cocksdorp, legt zich al enkele jaren toe op de handel in met name schilderijen van Russi- sché 'imprês'^TofffSten uit'dé vorige eeuw- Tdt'fiu toe werkte ik van huis uit, maar dat was lastig als er men sen langs kwamen om een schilderij te bekijken. Dan moest je ze van zol der halen en hier kun je ze goed uit stallen.' De ruimte aan de Kikkertstraat kwam vrij, nadat eigenaar Piet Harman van de Gele Lis eind vorig jaar stopte met de Sport- en Outdoorshop. Van Bom mel is eigenaar van de ruimte. Voor de kunsthandel werd de zaak licht verbouwd. Verwarmingsbuizen wer- Ed van Bommel in het nieuwe onderkomen van Baroque. den weggewerkt achter hout en de vóormafigé" paskamers worden ge bruikt voor opslag. Vjan Bommel wil Baroque wekelijks op woensdagen en zaterdagen geopend laten zijn van 11.00 tot 13.00 en van 14.00 tot 16.00 uur. Tot en met zaterdag 6 maart is de kunsthandel dageliiks geopend voor een expositie van schilderijen die Russische winters uitbeelden Van Bommel wil het ko mend jaar vaker exposities houden van Russische schilders. Daarnaast wil hij ook exposities houden met werken van Texelse kunstenaars of Celine de Graaf en Piet Zijm leggen de laatste hand aan het nieuwe gedeelte van de nieuwe bar in de fors verbouwde Rog. (Foto Jeroen van hüittum) werken waarop Texelse taferelen zijn afgebeeld. Van Bommel richt zich met name op kopers van buiten Texel. Een belang rijk deel van de handel speelt zich volgens hem op internet af. 'Het is ook belangrijk om in gewone netwer ken te zitten van mensen die in schil derijen handelen Via veilingen en tussenhandelaren verwerft hij schil.- derijen van Russische impres sionisten. Er zelf op zoek naar gaan in Rusland heeft hij nog niet gedaan en is hij ook niet van plan omdat dat teveel praktische problemen zou op leveren. 'Je spreekt de taal met, je moet er maar net tegenaan lopen en als je de schilderijen zou willen uit voeren, moet je bij de officiële instan ties allerlei stempels zien te krijgen. Ik heb er contact met tussenperso nen die dat werk doen.' Van Bommel legt zich ook toe op de verkoop van Nederlandse schilderijen uit de twin tigste en negentiende eeuw. Topstuk uit zijn collectie is een werk van de Russische schilder Evgeni Usachev waarop een paar wegarbeiders zijn afgebeeld. Van Bommel kocht het in Amerika. Pronkstuk van de Neder landse schilders is volgens hem een werk van Piet van Wijngaerdt dat in 1914 op de Wereldtentoonstelling in Venetië hing. 'Het is een wat donker werk, dat volgens de Bergense School is gemaakt. Van Wijngaerdt was daar de theoreticus van. Ik ben nog aan het nazoeken waar het des tijds heeft gehangen en hoe het er aan toeging.' In de zomermaanden wil Van Bommel zich ook richten op de toerist. De huidige opslagruimte wordt dan bij de kunsthandel betrok ken voor de verkoop van onder meer etsen en beeldjes. (Advertentie) 'Bij het starten van een eigen bedrijf komt heel wat kijken Prettig 'om te weten dat de Rabobank, umdat geval een compleet pakket producten en diensten kan aanbieden. Om efficiënt te betalen en te incasseren bijvoorbeeld. Maar ook om te reserveren, plannen te financieren en risico's af te dekken Bovendien kennen we de lokale markt als geen ander. Belt u gerustI Ik help u graag verder...'

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 5