Maximale variatie in winterconcert DEK 2 teso «TEXELSE COURANT1 Wat ik zeggen wou... Stay okay Gemeente zoekt suppoosten voor Tusse de Banke Veelbelovende Schotse folkband in Question Plaza Toneel in Bethel Bamimaaltijd voor ouderen E Agenda oud Papier Hoogwater te Oudeschild Colofon Mannenkoor in Amstelveen DINSDAG 24 FEBRUARI 2004 Een lange plank In gebruik als drumstel. De winteruitvoering van Door Eigen Kracht is niet alleen een muzikaal evenement, maar ook een uiting van dorpse saam horigheid. Op Texel zelf wordt het gewoon gevonden, maar bui tenstaanders verbazen er zich over hoe een betrekkelijk klein dorp als Den Hoorn een korps van 38 muzikanten, 8 tamboers en 47 majorettes op de been houdt en ook nog kwaliteit levert. Zaterdagavond werd dat weer eens duidelijk toen fanfare, tam boers en majorettes voor een avond zorgden die vooral uitblonk door variatie en speelsheid. Vulto ging het fanfare van start met de bekende Florentinermars, die er afgezien van een enkele aarzeling goed uitkwam, al had het nog wat sneller en'puntiger gekund. Na deze opwarmer volgde de fanfare bewerking van Brückners Locus Iste, dat goed werd vertolkt. Muzikaal het meest interessant was de Zwaan riddersage van Jan Bosveld. DEK zou de komende zomer met dit dynami sche en zeker niet makkelijke werk wel eens hoge ogen kunnen gooien op het concours in Gormchem, waar het als verplicht werk zal worden uit gevoerd Zoals de naam al aangeeft droeg het Varazione in Blue van Jacob de Haan bij aan de afwisseling van de avond. Het was een harmonische mix van klassiek, blues en folkloristische ele menten met enkele zeer fraaie ge deelten die ook nog prima werden gespeeld. Net als vorig jaar speelde het spek takel zich af in de gymzaal van dorps huis 't Skiltje in Oudeschild, omdat het eigen dorpshuis lang met groot genoeg is. Eigenlijk was't Skiltje dat ook niet, want er was voor de uitvoe ring meer belangstelling dan de zaal kon bevatten. Naast de 40 mensen op het podium waren er 265 luiste raars. Om die allemaal te kunnen la ten zitten had men 135 stoelen uit het dorpshuis van De Waal aangesleept. Voorzitter Herman Bakker toonde zich verheugd over de Skilder gast vrijheid. maar maakte duidelijk dat men toch liever weer in het eigen dorp zou optreden. Een avond als deze wakkert de discussie aan over mogelijke uitbreiding van De Waldhoorn. Men is bezig de gedach ten daarover te inventanseren. Niet bij voorbaat staat vast dat de ruimte winst moet worden verkregen door uitbreiding van het bestaande ge bouw aan de Herenstraat in de rich ting van het Hoge Achterom. Ook een totaal nieuw dorpshuis - bijvoorbeeld aan de Stolpweg - is een optie Zwaanridder Onder leiding van dirigent Mathieu lange houten plank het rhytme ac centueerden. Onder leiding van Nynke Arnout lie ten de tamboers (met fanfaredirigent Vulto als invaller) zich in een drietal nummers horen. De door Arnout zelf geschreven Muzikale Fruitmand werd niet foutloos maar wel veelbelovend gebracht. Prille leerlingen bepaalden de sfeer. Boutate en Let's Go van Sandrie Egberts waren leuk door hun afwisseling van dof en scherp. In Boutate moest de ene helft van de drumband op doffe trom en houtblok slaan en de andere helft op scherpe trom en met de achterkant van de stok op het vel. 'Best lastig!' zei speaker Piet Schneider. Uitgebreid kwamen de diverse groe pen majorettes aan bod in nummers die niet alleen door de gekozen mu ziek en de beweging leuk waren, maar vooral door de kleding. Te zien waren de goed samenwerkende vijf meiden van groep 7, de met water pistolen schietende cowgirls en de meiden van groep 8 van de basis school en de brugklas van de OSG die al professionele trekjes vertoon den. Tien meiden van de groepen 5 en 6 sloten het majorettengedeelte leuk af met Je bent een klungel in de jungle. Volgens traditioneel recept werden leden die blijk geven van veremgings- trouw in de bloemetjes gezet door voorzitter Herman Bakker. De majorettes Fleurine Brouwer, Kerstin van der Gracht en Brigitte Wilner en drumbandlid Jan Blom kregen een vijfje wegens vijfjarig lidmaatschap. Een echte oorkonde met draagspeld wegens 12,5-jarig lidmaatschap was er voor Suzanne Lap en Eveline Berbée, Eerstgenoemde kwam als majorette bij DEK en speelt nu al ja ren bugel in het fanfare. Eveline Berbée speelt dwarsfluit en is ook majorette. Na de pauze stonden fanfare en drumband samen op de planken met de vlotgebrachte Saint Triphon mars. Alleen de tamboers brachten gerou tineerd de Trofeemars met alleen scherpe trommen en een bas. Ook Back in Rhythm en het aloude, maar deze keer extra snel gespeelde Va riant kwamen goed uit de verf.. Vervolgens was de oudste majorettegroep aan bod met een aar dige show met linten, vendels en stokjes. Bij de generale repetitie wa ren de lange linten als gevolg van sta tische elektriciteit aan de kleding van de dames blijven hangen, maar door de hogere luchtvochtigheid op de uitvoeringsavond ging het zoals het moest Bij het stóppynummer van groep vier ging het er weer speels toe. De meisjes waren uitgedost als kangoeroe's, die zelfs waren voorzien van een buidel met een jong erin. Tenslotte het optreden van de groe pen 2 en 3 van de OSG met That's what girls do, waarbij het er meesle pend toeging. Het fanfare zorgde voor een ge slaagde laatste fase van de uitvoe ring. Het aan de musical The Phantom of the Opera ontleende All I ask of You (met een gave altsaxsolo van Martme Berbée) werd gevolgd door The Thunderbirds. dat de herkenningsmelodie van de ooit zeer populaire gelijknamige tv-serie bleek te zijn. Alleen al door die her kenbaarheid is een dergelijke bij drage al een succes, maar hij werd ook nog prima gespeeld met een essentiële rol voor het slagwerk. Lek ker in het gehoor lag Holiday in Rio van Andreas Schulte, met swingende solo's van Adriaan de Boer (trompet). Michiel Drijver (trombone) en Ria Witte-Rodenburg (tenorsax). Met een popbewerking van de bekende vijfde symfonie van Beethoven werd het gepubliceerde programma afgeslo ten, maar er was natuurlijk de onver mijdelijke toegift, nu in de vorm van het bekende Matrimony van Gilbert O'Sulivan Het succes van de avond was mede te danken aan speaker Piet Schneider, die elk nummer van een toelichtend praatje voorzag, tussen door iets vertelde over het reilen en zeilen van de vereniging en vooral veel namen noemde van leden en anderen die op een of andere manier hadden meegewerkt, zoals de van Excelsior geleende muzikanten Kees Keijser en Rina Koopman. De mee werkende ondernemingen werden met vergeten, zoals Erik Mulholland, die deze keer met zijn lichtapparatuur aan de show had bijgedragen, als mede Agrifirm en TEBO, die de hon derd pallets en de platen voor het podium beschikbaar hadden gesteld. Plank De vlot gebrachte King's Gtorymars was de afsluiting van het eerste deel van de uitvoering. Leuk en verras send was de medewerking van tien vrouwen die trommelend op een Mathieu Vulto dirigeert DEK in 't Skiltje. (Foto s Harry <to Graaf) il vindt rtxUcix Het is tijd voor een ingezonden stuk. De druppel die voor mi| de spreek woordelijke emmer deed overlopen was het artikel 'Twi|fel over status hostel' in de Texelse Courant van dinsdag 10 februari. De teneur hier van was dat de rechter niet uit de voeten kan met het basisproduct van Stayokay. De rechter vond na het aanschouwen van de bouwplannen (240 bedden in 66 kamers, 2 restau rants, zaalruimtes en een aparte bar) dat het hier eerder gaat om een ho tel dan om een groepsaccommodatie en dat de gemeente zich nog eens extra zou moeten afvragen of zij op deze locatie wel een hotel wil. Nu is Stayokay al vanaf 1931 actief op Texel. Op initiatief van TESO werd Panorama ingericht als jeugdherberg om na een jaar verkocht te worden aan de NJHC Eerst alleen op de Hogeberg en van 1960 tot en met 2002 ook aan de Pontweg. Al bijna 73 jaar accommoderen wij (school)- groepen en individuele gasten en vanaf de jaren zeventig ook gezinnen. Eerst alleen in (grote) slaapzalen, la ter ook in kleinere eenheden omdat onze 'markt' dit vroeg Panorama is in 1960 en 1986/'87 grondig gereno veerd en was een van de eerste toen nog (jeugd)herberg hetende accom modaties, die het grootste deel van haar onderkomen in 4- en 6- persoons kamers had Het sanitair bevindt zich ook nu nog grotendeels op de gang. Nog steeds bieden wij onderdak aan (school)groepen, indi viduele gasten en in de vakantie periodes steeds meer aan gezinnen uit binnen- en buitenland. Ook andere groepsaccommodaties op Texel heb ben zich nadien onderworpen aan de vraag 'uit de markt': meer privacy en dus kleinere eenheden. Dat daar naast de samenstelling van groepen veranderde, hoeft nauwelijks betoog Bij de oprichting van GRoeT, de ver eniging van Texelse groeps accommodaties, was het minimum aantal bedden om lid te kunnen worden dertig, inmiddels is dit aan tal teruggeschroefd naar vijftien. Bij Stayokay hanteren wij al sinds men senheugenis vanaf tien personen een groepstariet De in de eerste alinea genoemde rechter heeft een onjuist beeld van een groepsaccommodatie. De grote slaapzaal met gezamenlijk sanitair levert tegenwoordig niet meer voldoende kwaliteit om een groot gedeelte van onze (groeps)markt te vreden te kunnen accommoderen. Stayokay heeft daarom in het recente verleden gekozen voor een mix van 2-, 4- en 6-persoons kamers, alle met eigen sanitair. Veel vestigingen zijn de afgelopen vijf jaar succesvol gereno veerd. Daarnaast staat er nog een aantal op stapel, waaronder op Texel. De laatste jaren accommodeerden wij ruim 32.000 overnachtingen per jaar. Grofweg een derde deel hiervan zijn scholen en onderwijsgelieerde groepen, een derde is de toeristische groepsmarkt, kortom alles wat met meer dan tien personen betaalbaar verzorgd onderdak op Texel zoekt. En het laatste derde deel bestaat uit de zogenaamde individuele gasten en gezinnen, waarvan de gezinnen in de laatste jaren de meerderheid vorm den. Ook in ons nieuwe hostel aan de Haffelderweg is bovengenoemde verdeling in doelgroepen voorzien. Met ingang van 2003 is de NJHC als zodanig opgehouden te bestaan, de J zat ons steeds meer in de weg. Ons publiek had inmiddels een gemid delde leeftijd van 35 jaar bereikt. Onze potentiële nieuwe bezoekers hadden geen idee dat ze bij ons te recht zouden kunnen. De jeugdher berg is toch alleen voorEn zo is lan delijk gekozen voor de naam Stayokay, dezelfde informele sfeer als toen, maar in een moderne frisse accommodatie en met ruimte om el kaar te ontmoeten. De naam hostel geeft hier duidelijk aan dat het niet om een hotel gaat. De stapelbedden blijven, geen tv op de slaapkamer, maar wel per kamer een aparte douche en een apart toilet. Onze bezoekers zullen net als andere Texelbezoekers gemiddeld zo'n 45 euro per overnachting op Texel be steden. Een deel hiervan blijft uiter aard in de accommodatie achter, de rest wordt uitgegeven aan alles wat er op Texel maar te koop is. Van de huurfiets naar het museum tot het vorkje prikken in de horeca. Zo draait onze economie en zo moet dat ook. Het zorgt voor reuring en werkgele genheid Onze doelgroepen sluiten ook nog eens naadloos aan bij het vaak gewenste profiel van de Texelganger: liefhebbers van rust, ruimte en natuur die ook nog wat te besteden hebben en daarbij de auto graag laten staan. Het nieuwe hostel zal een prachtige loot aan Texels brede aanbod aan logies- accommodaties worden. Niet alleen vanwege het schitterende (Texelse) ontwerp, maar ook vanwege de kwaliteitsimpuls die van dit project uit zal gaan. Het ontwerp is overigens dagelijks te bezichtigen in Panorama aan de Schansweg. Het is overigens bizar om te vermel den dat er in 2003 nog regelmatig, ook buiten de zomerweken, overlast is gemeld van mensen uit Eyercoogh. Dit terwijl de Eyercoogh al in oktober 2002 de deuren heeft gesloten. Zo zie je maar weer hoe lastig het is om iets wat zich bij iemand 'tussen de oren' heeft genesteld en niets meer met de realiteit van doen heeft, te vervangen door een waarheidsgetrouwer beeld. Niets menselijks is een rechter vreemd.. Anne van der Velde, vestigingsmanager Stayokay Texel. Voor de begeleiding van een paar tentoonstellingen in Tusse de Banke zoekt de gemeente vrijwil lige suppoosten. Het is de bedoe ling dat zij gedurende de openings tijden zitting nemen in de ge meentelijke expositieruimte aan de Groeneplaats. Dit kan een hele dag zijn, maar ook een dagdeel (och tend, middag of avond). De eerste tentoonstelling is van 18 tot en met 31 maart en betreft een selec tie van recente aankopen uit de ge meentelijke kunstcollectie. De tweede, met werken van Ad Blok van der Velden, vindt in het najaar plaats. Belangstellenden voor dit vrijwilli gerswerk kunnen zich in verbinding stellen met Elly Rutten van de afde ling Cultuur en Educatie, tel. 362218 (met op woensdag). Gegadigden wordt enige tijd voor aanvang van een tentoonstelling gevraagd welke dagdelen ze beschikbaar zijn. In Schotland is de laatste tijd sprake van een opvallende ople ving van de plaatselijke traditionele muziek. Veel jonge groepen stor ten zich met enthousiasme op de muzikale erfenis van hun land. Calasaig is daar een goed voor beeld van. Donderdag 26 februari geeft de groep een optreden in dis cotheek Question Plaza in Den Burg. Calasaig bestaat nog maar een paar jaar, maar dankzij vele optredens in binnen- en buitenland hebben de Schotten al een prima reputatie op gebouwd in de wereld van de tradi tionele muziek. Het optreden op Cel tic Connections 2000, het meest prestigieuze festival van Keltische folk ter wereld, heeft veel deuren voor de groep geopend. Er zijn inmiddels drie CD's opgenomen en er werd zeer intensief getoerd inde Verenigde Sta ten en Canada, waar Calasaig inmid dels tot de top van de Schotse folk wordt gerekend. De energieke vijfmansformatie speelt naast Schotse ook Ierse en Engelse traditionele muziek en verschillende eigen composities. De leden hante ren daarbij een opvallend arsenaal van instrumenten. Centraal staat het fraaie en strakke vioolspel van Celine Donoghue. in combinatie met het bruisende doedelzakspel van Keith Easdale. Calasaig's grootste han delsmerk is echter de haarzuivere samenzang van Donoghue, Kirsten Easdale en Keith Johnston. Ook gitarist Andy Webstwer laat steeds weer horen een groot talent te zijn. Vermeldenswaard is nog dat de groep tijdens deze tour wordt bijge staan door geluidstechnicus John Weatherby, een oude rot in het vak, die voor de BBC alle uitzendingen met live-folkmuziek verzorgt. Het concert in Question Plaza begint om 20.30 uur. Kaarten kosten €11.- en zijn in de voorverkoop verkrijgbaar bij hotel De Lindeboom en Music Store Texel in Den Burg. Toneelgroep Zuid-Eierland oefent sindsëmge weken onder leiding van regisseur Saskia Slot-Van der Vis hard op de komedie 'De wonder- spullen van d'n Dullen' van Helmudt Schmidt. De uitvoering vindt op vrij dag 12 en zaterdag 13 maart plaats in buurthuis Bethel Oudere Texelaars kunnen woensdag 3 maart gezamenlijk aan tafel. Op ini tiatief van de Stichting Welzijn Oude ren (SWOT) wordt een bamimaaltijd bereid, die om 18.00 uur in de Buure- ton wordt opgediend De kosten zijn, inclusief koffie en een toetje, €7,-. Opgeven bij de SWOT, tel. 312 696. Dinsdag 24 februari: In gebouw Eben Haezer van de baptistengemeente aan de Julianastraat in Den Burg begint om 20.00 uur een nieuwe bijeen komst van de cursus 'De Mens die het leven inhoud geeft'. In Tusse de Banke in Den Burg komt vanaf 20.00 uur de afdeling dialect van de Historische Vereni ging bijeen. De raadscommissie Werkwijze Raad van de gemeente Texel komt om 20 00 uur in het gemeentehuis bijeen voor een openbare verga dering. In Cinema Texel draaien Suske Wiske en de duistere diamant (aanvang 14.30 uur), Peter Pan (15.00 uur), Once upon a time in Mexico (19,00 uur), Mona Lisa smile (19.30 uur), The last Samurai (21.30 uur) en Texas chainsaw massacre (22 00 uur). Woensdag 25 februari: Speciaal voor kinderen van 9 tot en met 12 jaar wordt in EcoMare vanaf 14.00 uur het programma 'Zeehond binnenstebuiten' ge houden. De afdeling Texel van de NBvP Vrouwen van Nu komt om 20.00 uur bijeen in de Buureton aan de Beatrixlaan. Spreker Wilma Eelman vertelt over Texelse boer derijen. De afdeling De Cocksdorp- Eierland van de NBVP Vrouwen van Nu houdt haar jaarvergadering in het Eierlandsche Huis. Aanvang 20.00 uur. De raadscommissie Welzijn komt om 20.00 uur in het gemeentehuis bijeen voor een openbare verga dering. In Cinema Texel draaien Suske Wiske en de duistere diamant (aanvang 14.30 uur), Peter Pan (15.00 uur). Once upon a time in Mexico (19.00 uur), Mona Lisa smile (19.30 uur). The last Samurai (21.30 uur) en Texas chainsaw massacre (22.00 uur). Donderdag 26 februari: Speciaal voor kinderen van 9 tot en met 12 jaar wordt in EcoMare vanaf 14.00 uur het programma Donderdagavond haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg Men wordt verzocht dit vóór 19.00 uur aan de straat te zetten, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier met gedurende lange tijd in de regen staat De papierwagen komt in de volgende straten: 3. Emmalaan, Pieter van Cuijkstraat, Elemert, Haffelderweg, Schilderend in de richting van Oude schild vanaf de rotonde, Ada van Hollandstraat. Dl. 24 11.00 en 23.25 u. Wo. 25 11.00 en 23.56 u. Do. 26 11.10 en 23.55 u. Vr. 27 11.20 en - u. Za. 28 0.05 en 11.54 u. Zo. 29 0 50 en 13.00 u. Ma. 01 1.35 en 14.17 u. Di. 02 3.00 en 15.50 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoogwater De zon komt 29 februari op om 6.32 uur en gaat onder om 17 14 uur; 28 februari eerste kwartier 'Zeehond binnenstebuiten' g* houden. De raadscommissie Middels komt om 20.00 uur in het gemeeiy tehuis bijeen voor een openbai vergadering. In discotheek Question Plaza i| Den Burg begint om 20.30 uur ee: concert van de Schotse folkbam Calasaig. In Cinema Texel draaien Suskef Wiske en de duistere diaman (aanvang 14.30 uur). Peter Pan (15.00 uur), Feestje (19.00 si 22.00 uur), Mona Lisa smile (19.30 uur) en The last Samurai (2130 uur). Vrijdag 27 februari: Om 20.00 uur begint in het a bouw van Kotex aan het Pael'i werck in Den Burg de vijfde eriS laatste ronde om het Texels klave-j 9 laskampioenschap. d In de Muziek- en Dansschool f:J Den Burg wordt van 20.30 ter 22.30 uur een avond voor gevoi- 9 derde tangodansers gehouder Voor informatie en opgave, tel 9 313493. a In theater Klif 12 in Den Hoor- F begint om 20.30 uur de voorst# ling 'Mix' van Klaas van der Eer; den. Toegang €12,50. In Cinema Texel draaien Suskeifl Wiske en de duistere diamanj (aanvang 14.30 uur). Peter Pe E (15.00 uur). Feestje (19.00 f B 22.00 uur), Mona Lisa smile (19.30z' uur) en The last Samurai (21,3j*i uur). Om de drukte de baas te kunne zet TESO vrijdag 27 februari er maandag 1 maart een extra boa in. Tussen 9.30 en 16.00 uur is er dan ieder half uur een afvaart, zo wel vanaf Texel als vanuit De Helder. Er worden geen wachtt} den verwacht. Nadere informat» kan worden verkregen via 0222-369600 of e-mail infof teso.nl. De veerdienst heeft oo een eigen website: www.teso.nl Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Redactie: Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Gerard Timmerman Telefoon 31 46 87 of 06 - 22 14 02 75 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 -31 41 11 E-mail lnfo@lenr.nl Op ill onze advortentiscontracten en aanbiedingen toe zijn van toepassing de Regelen voor het Advertet» wezen van de Stichting ROTA, gevestigd te AmstenJr zoals gedeponeerd bi| de Kamer van Koophandel en Ft- brtokon te Amsterdam onder nummer 41198699 Er exemplaar van de Regelen voor het Advertentie*» wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden Abonnementsprijzen 2004: Per half jaar 33,65 32,10 (automatised Per jaar 65,60 63,50 (automate Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. Het Texels Christelijk Mannenkoor concerteerde zondag voor een volle Paaskerk in Amstelveen. Dit ge beurde in het kader van het 55-jarig jubileum van het KLM Mannenkoor dat al 27 jaar wordt gedirigeerd door Piet de Reuver, sinds enkele jaren ook dirigent van het Texelse koor. Op het programma stond ook een optreden van Zanglust uit Beverwijk, dat even eens onder leiding van Reuvers staat. Het programma met de drie koren is op 16 mei op Texel en op 24 oktober in Beverwijk nogmaals te horen. De drie koren boden een boeiend en gevarieerd optreden. Het Texelse koor had het zichzelf niet makkelijk gemaakt en beet de spits af met wer ken van Brückner, Smetana en Frans Kocx en sloot af met Creation, waar mee het koor opnieuw bevestigde dat mannenkoren niet alleen metw volume, maar ook zacht kunnen ïj gen. Zanglust uit Beverwijk verzoid een programma met Russische liedj ren, het KLM-koor zong werken; opera en operette. Na de pauze zo gen de drie koren samen acht ze gevarieerde nummers die, getu>|- het ovationele applaus, bijzondei de smaak vielen bij het veelkop^ publiek.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 2