Sneeuwklokjes voorbode lente roege bloeier voor goed doel Horeca denkt na over uniform polsarmbandje f" D66-Statenleden delen zorgen Texel Wat ik zeggen wou... ^at ik zeggen wou... Boete (2) TEXELSE J COURANT Van den Hoek verlaat de bouw Wat ik zeggen wou... Wie is er bang voor de Grote Boze Wolf? d°j Voorlichting over kraamhulp Boete (3) KNRN Schipper Jan van der Sar van Alarm. Een stuurloos jacht Noorderblokkendam f&j de schipbreukelingen en het schip vast. Dankzij onze jsnelle reddingsboot kunnen de opvarenden hun verhaal nog die hele vergunningenpoppenkast eens wordt aangepakt en dat men sen die zich netjes gedragen vlot worden geholpen. Lottie Lugtmeijer, 'Weversend', Den Burg 'Dat zijn wij', riep mijn man na het le zen van het ingezonden stuk 'Boete' van R. de Haan in de Texelse Courant van dinsdag 17 februari. En het was inderdaad of deze brief over ons ge zin ging. Wij waren met vijf personen in hetzelfde weekend als de familie De Haan op Texel en deden, zoals ge bruikelijk, een rondje Den Burg. Hoe wel wij regelmatig op Texel komen en onze auto ook regelmatig op dezelfde plek parkeren, waren ook wij niet op de hoogte van de parkeerautomaat op het pleintje bij de Bocksberg. Wij zijn dan ook benieuwd hoe lang die automaat daar al staat. Kennelijk hebben we tot nu toe geluk gehad. Ondanks het slechte weer wilden we toch graag ons rondje doen. Dat duurde slechts een klein uurtje, mede door het slechte weer. Ik was voorne mens een broek te kopen, maar was in Den Burg met geslaagd. We zou den naar De Koog gaan om het daar te proberen. Toen vonden wij een parkeerbon van €46,20 onder onze ruitenwisser. De heer De Haan be sloot na het vinden van de bon 's avonds niet meer uit eten te gaan. Ik besloot dat mijn oude broek nog best mee kon en we zijn nog wel naar De Koog gegaan, maar hebben bewust geen cent meer uitgegeven. Geen broeken meer gepast, geen warme chocolade gedronken Op die manier hebben we toch ongeveer €46,20 euro bespaard. Eigenlijk zijn niet al leen de familie De Haan en onderge tekende, maar vooral ook de Texelse middenstand de dupe van het over ijverige schnjfgedrag van een Texelse politieagent. Dat is vast de bedoeling niet van de gemeente Texel. Overi gens is het mij volkomen onduidelijk wat de bedoeling is van het bekeuren van, naar ik mij herinner, een tiental auto's op een parkeerterrein dat ver der nagenoeg leeg was. Ik noem dit toeristje pesten (want ik denk met dat de Texelaars hier zelf intrappen), maar indirect is het eigenlijk het pes ten van de Texelse middenstander. ledereen wordt toch immers boos bij zoiets en probeert op een of andere manier Texel 'terug te pakken'. In het hoogseizoen en bij een vol parkeer terrein vind ik deze maatregel volko men terecht en verdedigbaar. Nu zie ik het als een makkelijke manier om wat extra geld binnen te halen over de ruggen van de toerist die in het laagseizoen de Texelse economie komt versterken Wij dachten dat Texel blij zou zijn met deze mensen, maar kennelijk zijn we alleen goed om extra geld in het laatje te brengen. Dat laatste is oké. maar dan graag via de middenstand en niet via de plaatse lijke Bromsnor, zoals de familie De Haan dat zo mooi weet te verwoor den. Is de gedachte van de plaatse lijke overheid soms: 'Een toerist die in een weekend in het laagseizoen komt, zal vast wel Den Burg aandoen, dus als we daar zo midden op de dag even langslopen, dan kunnen we makkelijk wat eurootjes scoren'? Ik wou dit toch even zeggen... DINSDAG 24 FEBRUARI 2004 Terwijl hagelbuien en snijdende wind manieren aan. Trekvogels keren terug Cocksdorp, waar de nog kale boom voor een winters gevoel zorgen, en voorjaarsbollen komen in bloei, singel wordt versierd door een uitge- kondigt de lente zich op verschillende Zoals langs de Molenlaan in De strekt tapijt van sneeuwklokjes. (Foto GorartJ Timmerman) Een markante figuur verlaat de Texelse bouwwereld. Vrijdagmiddag werd bij Visser's Bouw- en Timmer bedrijf afscheid genomen van Jan van den Hoek (57), die met prepensioen gaat. Niet minder dan 43 jaar is hij actief geweest. Het groot ste deel van die tijd werkte hij bij Drijver, waar hij als 15-jarige krullen jongen begon en zich in de praktijk tot allround bouwvakker ontwikkelde. Van den Hoek kijkt met tevredenheid terug Metselen, stukadoren en vooral timmeren hebben hem altijd veel voldoening gegeven. Met trots voegt hij eraan toe dat hem nooit een bedrijfsongeval is overkomen ('ik heb al mijn vingers nog') en dat hij zelden ziek is geweest. De afgelopen twaalf jaar werkte hij bij Marten Visser, die hem tijdens de afscheidsbijeenkomst met het overige personeel met alleen loofde, maar ook een kritisch geluid liet horen. Van den Hoek zei altijd wat hij dacht en dat werd niet door ieder een op prijs gesteld. Als afscheids cadeau overhandigde Visser een Delftsblauw wandbord (foto) en een cadeaubon. Collega Ed Witte ('we hebben een leuke tijd gehad') voegde daar namens de personeelsvereni ging een bouwpakket voor een modelauto aan toe. Van den Hoek is enthousiast beoefenaar van de modelbouw, een hobby waar hij nu volop tijd voorzal hebben. Daarnaast is hij van plan om als vrijwilliger in het Agrarisch en Wagenmuseum te gaan werken. (Foto Harry (Je Graaf) Vlak voor het afgelopen zomersei zoen stapte de burgemeester met twee ambtenaren mijn volle winkel binnen, met onder de arm het verwijsbord van onze zaak dat ze had weggehaald van de stoep van de fa milie Dros. Ze noemde het bord 'zwerfvuil' en zei dat het er niet mocht staan. Desgevraagd kreeg ik te horen dat ik voor legalisering contact moest opnemen met de afdeling vergunnin gen in het raadhuis Meteen gedaan, want ik kon dat bord niet missen. Tot mijn stomme verbazing kreeg ik te horen dat ik een bouwaanvraag moest indienen in zoveelvoud met tekening. Toen ik later tijdens ge sprekken met diverse ambtenaren liet merken dat ik dat bespottelijk vond, mocht ik volstaan met een gewoon verzoek richting b en w. Direct ge daan, want dat bord moest terug, an ders zou het me omzet kosten. Op 7 juli kreeg ik een brief: mijn verzoek was in behandeling genomen en de afhandelingtermijn zou zes weken zijn... Het heeft wat langer geduurd. In no- vember(l) kreeg ik van de gemeente een telefoontje dat mijn verzoek tot plaatsing was afgewezen, omdat het bord niet op eigen grond staat! Ja, dat wist ik intussen zelf ook wel en daarom had ik nu juist gevraagd om ontheffing. Ik verzocht de dame deze beslissing op papier te zetten, zodat ik daarmee verder kon. Dat werd toe gezegd, maar ik heb nooit een brief gehad. Denk niet dat ik de maanden erna lijdzaam heb afgewacht. Ik ben zeker vijftien keer naar het raadhuis gelopen om te vernemen hoe het met mijn aanvraag stond. Ik heb nog net geen baksteen meegenomen, maar ik werd steeds kwader. De persoon die er over ging was er niet. Of wist van niks. Of droeg er geen verant woordelijkheid voor, kortom ik werd van het kastje naar de muur gestuurd. Na genoemd telefoontje toch maar weer naar het raadhuis gestapt, waar ik van een ambtenaar hoorde dat ze bezig was met een voorstel voor het college voor ontheffing van het bord verbod voor winkels buiten het cen trum. Ik werd er niet geruster op. Hoe lang zou het nog gaan duren? Vervol gens kreeg ik de schriftelijke mede deling dat ik half februari iets zou horen. Op 16 februari kreeg ik de brief met de afwijzende beslissing, maar toen had ik het al in de Texelse Cou rant gelezen. Ook niet zo charmant. Dat een keurig verwijsbord (geen schreeuwende reclame) niet op af stand van de winkel ergens op een stoep mag staan vind ik vreemd, vooral als je ziet wat er elders op Texel wordt gedoogd op dat gebied. Ik heb het keurig willen spelen, maar sta in de kou, terwijl anderen die niks vragen hun gang gaan. Maar het meest kwalijk vind ik dat ze me meer dan zeven maanden aan het lijntje hebben gehouden. Zéven maanden!! Als ik meteen een afwijzing had ge had, had ik nog op andere manier kunnen proberen de aandacht op mijn zaak te vestigen. Natuurlijk had ik dat bord meteen weer moeten te rugzetten toen ik na zes weken nog niets had gehoord. Ik ben iets te net jes geweest, maar reken maar dat ik dat heb afgeleerd. Ik schijn met alleen te staan in dit soort ervaringen met het raadhuis. Vooral ondernemers durven hun mond daarover met open te doen, bang als ze zijn dat ze de ambtenaren tegen zich in het harnas jagen en dat zullen merken als ze weer eens een vergunning of andere vorm van medewerking nodig heb ben Allemaal bang voor de Grote Boze Wolf. Hopelijk worden ze wat moediger en weten te bereiken dat ?e Texel moet meer ruimte krijgen voor de ontwikkeling van klein schalige bedrijventerreinen en de _«i ka/ van meer huizen. Dat stelde D66-lid Hans Berkhout van Provin- i cj|te|e Staten vrijdagmiddag bij een >n bezoek aan het eiland. jrkhout was samen met duo- itenlid Frans Klut naar Texel geko- ïn om zich nader te laten informe- over de problemen die opdoemen het Ontwikkelingsbeeld Noord- illand Noord wordt vastgesteld jals het momenteel voorligt. Berk- |ut en Klut lieten zich bijpraten door ins Visman. Astrid van de Wetering Tineke Jongeneel van D66 op tel en burgemeester Joke Geldorp. Ook maakten ze een rondje langs enkele plekken waar mogelijk met meer mag worden gebouwd. Berkhout en Klut konden zich vinden in de zorgen die op het eiland leven. Berkhout vond dat de uitgangspun ten in de het Ontwikkelingsbeeld op het gebied van bedrijvigheid en wo ningbouw met correspondeerden met de behoeften op het eiland. 'Het is niet onze keuze om Texel een mu seum te laten worden.' Volgens het Statenlid moet bij zowel Den Burg als de andere kernen meer ruimte wor den gevonden om de dorpen vitaal en leefbaar te houden. Berkhout zei zijn mening kenbaar te maken aan de rest van zijn fractie in Provinciale Sta ten. D66 zit in de coalitie. Berkhout ar" ir ;Order de titel 'Hoe bevalt het Gemini' (rdiffludt de kraamafdeling van het ra,Gemini Ziekenhuis in Den Helder jie donderdag 12 juni een voorlichtings- xrafflond voor zwangeren en hun part- i ners Aan het woord komen gynae- airJj&ogen, medewerkers van de kraamafdeling en een kinderarts Een verloskundige vertelt over het ver schil tussen thuis- en poliklinisch bevallen en - indien mogelijk - wordt een rondgang door de couveuse afdeling gemaakt. De voorlichtings avond vindt plaats in de Blauwe Zaal in het ziekenhuis en duurt van 19.00 tot 21.00 uur. Aanmelden kan bij het Patiënten Service Bureau, tel. 023- 696346. In de 'tropische' tuin van Harry Bakker in Den Hoorn is weer wat bijzonders te zien. Daar staat al ge- 10 ruime tijd een Camellia in bloei. Zo- 0 als hij eerder deed met een reuzen- _pompoen heeft Bakker ook aan dit •fenomeen een prijsvraag verbon- jlden ten bate van een goed doel. ''Wie de datum raadt waarop de |(J,eerste bloem van de struik open eging, krijgt €500,-. Het goede doel is het evangelisten- ,t ..paar Jan en Paula Brouwer, dat geld 1 ,'kan gebruiken voor op kinderen ge- Me projecten, zoals de opvang van dseen Palestijnse straatkinderen, iderwijs voor kinderen in Kenia en Jianiè en rolstoelen voor Israëlische ideren die bij aanslagen zwaar rden gewond. Voor €5,- kan men één keer raden. Wie mee wil doen, maakt dit bedrag (of een veelvoud ervan, zodat meer dere data geprobeerd kunnen wor den) over op bankrekening 36.25.41.132 van Jan en Paula Brou wer, liefst vóór 1 april, het einde van de vastentijd. Raden kan ook door de data op een briefje te schrijven en dit met het geld in de brievenbus van Diek 11 te doen. Dat Bakker momen teel in het ziekenhuis van Den Helder is staat de actie niet in de weg. Als meerdere mensen de juiste datum raden, wordt de prijs over hen ver deeld. De initiatiefnemer steunt zijn actie zelf met €2.000,-. hopende dat dit bedrag flink zal groeien doordat veel mensen meedoen aan de prijsvraag. De discotheken in Den Burg en De Koog hanteren komende zomer mogelijk eenzelfde polsarmband- jessysteem. Ze zijn daarover met elkaar in gesprek. In alle discothe ken moet straks aan hetzelfde soort bandje te zien zijn aan wie welke drank mag worden ge schonken. Het streven om één armbandjes systeem te hanteren is een van de nieuwe punten in het vernieuwde convenant Veilig en Leefbaar Texel dat de horeca, gemeente en politie met elkaar sloten in 1999. De bundeling van afspraken is recent herzien en wordt op 16 maart tijdens de Horecabeurs opnieuw bekrach tigd. Question Plaza in Den Burg en De Toekomst en De Metro in De Koog hebben contact gehad met het bedrijf Agesticker, dat landelijk polsbandjes aan horecagelegenheden levert. Ook de J'elleboog in Den Burg is bij de plannen betrokken. Afgelopen sei zoen regelden de gelegenheden nog ieder voor zich een polsbandjes systeem. Volgens bedrijfsleider Peter-Paul Bakker van Question scheelt één systeem aanzienlijk in de kosten. 'Vorig jaar hebben we ze nog zelf ingekocht, maar dat is een stuk duurder dan wanneer we het via Agesticker doen.' Welke kleuren de nieuwe bandjes krijgen, moet volgens Bakker nog worden bepaald. De bandjes worden door Agesticker van sponsornamen voorzien. Bedoeling is dat net als afgelopen seizoen stappers onder de zestien geen armbandje krijgen, stappers van 16 en 17 krijgen een bandje dat recht geeft op licht alcoholische dran ken en volwassenen, die eveneens een armbandje krijgen, mogen alles dnnken. De bandjes worden verstrekt door portiers op vertoon van pas poort, rijbewijs of identiteitskaart. Doordat ze landelijk worden gebruikt, moeten ze herkenbaar zijn voor men sen uit andere delen van het land. Volgens eigenaar Paul van Dijk van De Toekomst en De Metro wordt in de Metro slechts één soort bandje ge hanteerd, omdat er geen sterke drank meer wordt geschonken. Bij De Toe komst mogen alleen stappers van zestien jaar en ouder naar binnen. De nieuwe armbandjes worden naar ver wachting in april in gebruik genomen. De plannen zijn nog niet definitief. Volgens het vernieuwde convenant wordt het uniforme systeem waar schijnlijk ook toegepast bij de grotere dans- en eetcafés. In het vernieuwde convenant is even eens opgenomen dat de horeca happy hours wil vermijden om over matig gebruik van alcohol tegen te gaan. Het gebruik van alcoholvrije en alcoholarme dranken will ze bevorde ren. In het nieuwe convenant worden eveneens de afspraken vastgelegd over de 'verlengde dorpswacht' die dit seizoen van start gaat in De Koog. Gecertificeerde portiers nemen na sluitingstijd de rol van dorpswacht over en gaan toezicht houden op straat. De dorpswachten komen daardoor in de gelegenheid om, sa men met de politie, toezicht te hou den op het strand De raads commissie Middelen behandelt donderdagavond het vernieuwde convenant. De familie De Haan uit Amsterdam beklaagt zich in een ingezonden stuk in de Texelse Courant van 17 februari over het parkeerbeleid in Den Burg. Nu is het allereerst zo dat op het par keerterrein bij de Bocksberg duidelijk wordt aangegeven dat betaald par keren van toepassing is Men moet dus met de plaatselijke overheid de schuld geven van een bon achter de ruitenwissers, maar de eigen onoplettendheid. Ook de opmerking dat je 's winters bij een bijna leeg of halfvol parkeerterrein gratis zou mo gen parkeren slaat nergens op. De boetes voor foutief parkeren of voor niet of incorrect betalen bij een parkeerautomaat zijn landelijk vrijwel gelijk, weet ik helaas uit eigen erva ring. Verder vind ik deze reactie van een Amsterdamse familie helemaal verbazend. Ooit een wielklem in Am sterdam gehad voor een identieke overtreding? Ik gelukkig met, maar dat is ook een kostbare en tijdro vende affaire. Schrijven foutief parke rende Texelaars in Amsterdam dan ook een ingezonden stuk in bijvoor beeld De TelegraafDus niet meer zeuren en zielig doen over een te rechte boete voor deze parKeer- overtredmg. Dick Bakker, Groet. uw-raadslid Frans Visman (derde van links) geeft D66-Statenhd Hans Berkhout (tweede van linkstekst en uitleg over de gevolgen voor Den Burg west. Duo-Statenlid Frans Klut en D66-commissielid Astrid van de Wetering luisteren mee. {Foto Jeroen yen Hoiium/ kker bij zijn bloeiende witte Camellia. In zijn tuin heeft hij diverse Camelliasoorten die schillende bloeitijden en kleuren hebben. Naast de goede verzorging in de vruchtbare ibeschutte tuin is ook het uitblijven van winterweer de oorzaak van de vroege bloei veest. Een beetje vorst Is al fataal, want dan wordt de bloem bruin en verteert. Camellia's staan in honderden soorten en duizenden variëteiten. In China groeien soorten die wel meter hoog kunnen worden. De nu bloeiende Camellia van Bakker is ongeveer 2,5 5mefer Familie De Waard, Lisse. is lid van de provinciale commissie Ruimtelijke Ordening en Volkshuis vesting die zich bezighoudt met het Ontwikkelingsbeeld. Volgens hem moet het maken van een uitzondering voor Texel wel juri disch kunnen worden vastgelegd. 'Je zou kunnen denken aan een status aparte voor het eiland. Maar het moet ook niet leiden tot vrijheid blijheid.' Provinciale Staten nemen in het na jaar besluiten over het Ontwikkelings beeld. Twee weken geleden kwamen Statenleden van het CDA al naar het eiland om de bezwaren te horen. Ook zij maakten zich zorgen over de ge volgen van het Ontwikkelingsbeeld. ZONDER U REDDEN WE HET NIET. Een noodbcricht komt altijd onverwachts cn vraagt om directe actie. Jaarli|ks brengt dc Konmkli|kc Nederlandse Redding Maat- mm mmmm schappij duizenden schip- breukclingen in veilige haven. Dc exploitatiekosten worden volledig gedekt door vri|willige bi|dragcn. Steun dc KNRM. want als mm mmm mensen daar om vragen, moe- ten moderne reddingboten J kunnen blijven uitvaren.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 5