Cjrocn '^/tmrLr Jexels in het harL Oost verdeeld over plaats nieuwe huizen Nostalgisch tochtje door besneeuwd landschap Baby Yente ziet levenslicht op 'schrikkeldag' 29 februari Een nieuw dorp? Dartkampioenen Amazone in gips na val van paard 'leder jaar ijsbaan op Groeneplaats' TEXELSE^COURANT SUPER DE BOER Vijftig bezoekers op infomiddag Politiek bezorgd over openstaande rekeningen 2001 Vonk stapt voor claim nu naar burgerrrechter Capoeiralessen 'Ivoren toren op heilige grond oude Texelveld' OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11858 DINSDAG 2 MAART 2004 TEXELSE® COURANT Losse nummers 0,95 'Een nieuw dorp dat een combinatie is van permanente woningen, kleine vakantiehuizen, villa's, een pension en andersoortige toeristische accom modatie, in een authentiek Texelse stijl, dan moet je dat niet bij voorbaat uitsluiten.' Dat zegt architect Jan- Paul Bron van Zeelenberg Architec tuur, die speciale gast is tijdens de promotieavond van de VW, komende maandag. Pagina 5 Darter Jelle Visser heeft zaterdag avond voor de derde maal de Texelse kampioenstitel opgeëist. Bij de vrou wen verdedigde Patricia Keijser met succes de hoogste eer. Bij de jong ste jeugd won Bomta Witte, beste darter bij de oudere jeugd was San- der Legierse. In Sporthal Ons Genoe gen streden 204 deelnemers afgelo pen zaterdag op het Texels Open 501 om de titels bij de Texelse kampioen schappen. Pagina 7 Een 28-jange amazone uit Den Hoom is vrijdagavond in manege Akenbuurt ten val gekomen bij het springen, waarna zij gewond per ambulance werd afgevoerd. De onfortuinlijke amazone verloor haar evenwicht en bij haar val werd haar knie doorboord met een in de berging opgeslagen ij zeren pen. Met een extra boot ging zij naar het Gemini-ziekenhuis in Den Helder, waar de knie werd gehecht en in het gips werd gezet. De amazone heeft mogelijk kniebandletsel opge lopen en is enige weken uit de roula tie. Gemeentegeld beschikbaarstellen voor een jaarlijks terugkerende kunstijsbaan op de Groeneplaats is het overwegen waard. Dat stelde Roelie Bakker voor namens de fractie Texels Belang, woensdag in de commissie Welzijn. Bakker stelt dat de Rabobank een gouden greep heeft gedaan door zijn honderdjarig bestaan op te luisteren met een kunstijsbaan in het centrum van Den Burg. 'Het is een prachtig project voor onze jeugd. We zouden eens moeten nadenken of zoiets niet ieder jaar kan terugkeren, maar dan rond de kerst. Ik heb van veel men sen gehoord dat zij het ook wel zien zitten. Ook de mensen van de ijs- verenigingen zijn bereid vrijwilligers werk te doen en hun inzet te tonen als het met vriest.' Bakker vond gehoor bij de andere commissieleden, maar erkende dat een jaarlijks terugkerende kunst ijsbaan forse kosten met zich mee brengt. Bakker: 'Het moet ook met zo zijn dat de gemeente alleen voor de kosten opdraait. We zouden dan ook het bedrijfsleven erbij moeten betrek ken. Kinderen moeten voor één euro een middag kunnen schaatsen. Dat moet eerst worden geregeld. Het was een spontaan idee en we gaan eerst kijken of we voldoende medestan ders kunnen vinden.' Wethouder Corrie Heijne daagde Bakker en de raad uit een voorstel in te dienen over een herhaling van de kunstijsbaan. (Advertentie) (jna TwmL-Jtxiti I» ba ban. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg i' Een mooi plan. Daar waren verre- iweg de meeste aanwezigen het aterdagmiddag wel over eens. De ;atie bleef echter een heikel jnt. Sommige inwoners van Oost jnden zich na een uitgebreide formatiebijeenkomst van Pieter in Kooger en Danny Westerlaken >l vinden in het plan om vier hui- in op het groene middenterrein te luwen, anderen bleven fel tegen. isterlaken en Kooger zetten Iterdagmiddag hun plannen uiteen il dorpshuis de Bijenkorf tegenover een gezelschap van ongeveer vijftig mensen van wie de meesten uit Oost. Hoewel de meningen soms lijnrecht "tegenover elkaar stonden, verliep de J bijeenkomst ontspannen zonder in een verwijtende sfeer te geraken. De twee Texelaars willen de huidige wo ningen en vakantiehuisjes op het ter- r rein Oost 48-62 van de erven van de ..familie G.P. Plaatsman vervangen ((door zes nieuwe recreatiewoningen f en vier permanente woningen. Om- dat de ruimte ter plekke met toerei- j kend is, willen ze de vier woonhuizen 'l aan de andere kant van de weg op de rand van het groene middenterrein uwen. iverse inwoners van het buurtschap zagen liever dat zowel de woonhui zen als de recreatiewoningen alle maal aan één kant van de weg blijven. 'De huizen zijn prachtig', aldus Jaap Kiewiet, 'maar het probleem is die plek. Bekijk of het op een andere plaats kan en je zult niemand uit Oost op je weg tegenkomen.' Voorgesteld werd dat Kooger en Westerlaken zou den uitwijken naar de vervallen boerderij (op Oost ook wel het 'var ken' genoemd) naast Oost 48-62 of richting de stallen aan de andere kant. Volgens Kooger is dat echter aan de orde. Het 'varken' staat voor zover hem bekend niet te koop en ook met in relatie met de plannen van hem en Westerlaken. De stallen staan op bedrijfsterrein, waardoor uitbreiding naar die kant met recreatiewoningen volgens Kooger evenmin aan de orde is. 'Op advies van de gemeente zijn we voor de uit breiding naar binnen gegaan.' Vol gens de gemeente zou uitbreiding richting het buitengebied zeer weinig kans van slagen hebben. Een plan van Jaap Dijker om uit te breiden naast de voormalige school bleek evenmin haalbaar, vanwege de agra rische waarde van die locatie. Ger de Jong vreesde dat de bouw van de vier huizen voor anderen de deur zou open zetten om ook huizen te bouwen op het middenterrein 'Dan wordt het straks geen 6 procent, maar 86 dat wordt volgebouwd.' Kooger kon daar tijdens de bijeen komst moeilijk op reageren, omdat dat een zaak van de gemeente is. Tijdens de vorige week gehouden raadscommissie Grondgebied had wethouder Nel Eelman laten weten dat voor precedentwerking niet te veel hoeft worden gevreesd, omdat het college bouwplannen elk op zich kan bekijken en beoordelen. Tine Vis ser vroeg zich af of de twee initiatief nemers niet wat minder huizen op het terrein Oost 48-62 zouden kunnen plaatsen, zodat ze wél genoeg ruimte hebben. Volgens Kooger is dat met mogelijk, omdat de plannen dan fi nancieel niet uitvoerbaar zijn. Bestemmingsplan Volgens Kees Mostert wordt er ten onrechte vanuit gegaan dat zich mo menteel vijf recreatiewoningen en drie wooneenheden (plus een onbe bouwd bouwkavel) op het perceel bevinden. Uit een bestemmingsplan uit 1984 dat hij had meegenomen, Zaterdagmorgen werd het dan toch nog even echt winter op TexelWie op tijd uit de veren was, ontdekte dat het eiland was bedekt onder een sprook jesachtig tapijt van sneeuw. De jeugd greep de gelegenheid aan om te sleeën, sneeuwpoppen te maken en elkaar te bekogelen met sneeuwbal len Een nostalgisch tafereel was te zien aan het Gerritslanderdijkje, waar Piet Beers zijn Gelderse paard Ferdinand voor de arrenslee had ge spannen om met zijn vierjarige klein dochter Liselot in alle vroegte een tochtje te maken door de wit gekleurde Dennen. (Foto Henk van Wi/kJ trok hij de conclusie dat er drie vakantiehuisjes en vier woningen op het terrein zijn. In dat bestemmings plan staat letterlijk dat belangheb bende (Plaatsman, red.) in staat is Lees verder pagina 5 Twee al geruime tijd openslaande rekeningen hadden donderdag avond de aandacht van de leden van de raadscommissie Middelen. De gemeente moet in totaal nog €66.752,82 betalen voor twee pro jecten die dateren uit 2001. Ze moet nog €31.752,82 betalen voor een pad tussen de Peperstraat en 't Hof in Oosterend waar wonin gen zijn gebouwd op de plaats van de voormalige winkel en bakkerij van 't Gouwe Boltje Voor de aanleg van in frastructuur op het terrein van de voormalige Question aan de Zwaan straat in Den Burg moet de gemeente nog €35.000,- betalen. Burgemees ter en wethouders willen de kosten opnemen in de Voorjaarsnota, zodat de rekeningen alsnog betaald wor den. Frans Visman (D66) vroeg zich ver, baasd af wat er was gebeurd op de afdeling Middelen en Willem Vlas (Texels Belang) pleitte voor een werk wijze die de kans dat er rekeningen blijven liggen tot een minimum be perkt. Volgens burgemeester Joke Geldorp waren de rekeningen aan de aandacht van de afdeling ontsnapt. De een was te lang op een andere afdeling blijven liggen en de ander was niet aangemeld bij Middelen Geldorp moest een tweeledig ant woord geven op de vraag of herha lingen in de toekomst kunnen gemi nimaliseerd. 'Ja, je kunt dit voor komen als je goede afspraken maakt en afvinkt of alle rekeningen binnen zijn, maar het antwoord is ook nee. Waar mensen werken, worden ook wel eens dingen vergeten.' htfoto van Oost. Pieter Jan Kooger en Danny Westerlaken hebben het gemarkeerde vlak (1500 vierkante meter) aan de rand van het groene middengebied (26.620 vierkante meter) op het oog voor de bouw van de vier nieuwe woonhuizen. Als Dennis Vonk een schadever goeding van de gemeente wil, dan moet hij bij de burgerrechter zijn. Die uitspraak heeft de bestuurs- rechter gedaan nadat de gemeente had geweigerd Vonk te compense ren voor de schade die hij in de zo mer van 2001 heeft geleden door- dat rond zijn verkoopwagen voor broodjes, kipproducten en andere snacks een hekwerk was ge- 1 plaatst. De ondernemer is vastbe sloten daar zijn gelijk te halen. De gemeente verleende Vonk des- tijds vergunning om naast de kerk op het Dorpsplein in De Koog kip- en jandere waren aan de man te bren gen. In verband met de elektriciteits- toevoer werd hem later een andere plaats toegewezen, naast het voor malige Witte Huis. De problemen .begonnen toen op het plein bouwma terialen en hekken werden geplaatst, 'waardoor Vonk zijn standplaats met meer goed kon gebruiken en naar .eigen zeggen een schade leed van 1 ruim tienduizend gulden. Alternatie ven die de gemeente hem aanbood, (wees de ondernemer als niet goed .bruikbaar van de hand. Als hij deze 'wél had geaccepteerd, zou hij vol gens de gemeente aanzienlijk minder schade hebben geleden. Vonk be- strijdt dit, en eiste van de gemeente .schadevergoeding. De gemeente wees dat af, waarna Vonk het oordeel van de Bezwaar- en Beroeps- schriftencommissie vroeg. In tegen spraak met het positieve advies van deze commissie verklaarde het col lege van b en w de bezwaren onge grond. Vonk liet het er niet bij zitten en riep de hulp in van Pieter Storms van het programma Breekijzer. Toen b en w desondanks voet bij stuk hiel den, stapte Vonk naar de bestuurs rechter om zijn gelijk te halen. De rechter heeft nu aangegeven dat te gen het plaatsen van hekken en ma terialen geen bezwaar of beroep kan worden ingesteld. Derhalve heeft de rechter de schadeclaim met ontvan kelijk verklaard. Daarmee werd ook duidelijk dat de gemeente ten on rechte het door Vonk ingediende be zwaarschrift In behandeling heeft ge nomen. Door deze onvolkomenheid moet de gemeente de kosten van het griffierecht aan de rechtbank betalen (€109,-). In de uitspraak verwijst de bestuursrechter Vonk door naar de burgerrechtbank. Afgezien van dit advies, schiet Vonk volgens de gemeente weinig op met deze uitspraak. Vonk ziet dat anders 'De rechter heeft gezegd dat er een fout is gemaakt, maar dat niet ik die fout heb gemaakt. Dus heeft de ge meente of de aannemer die fout ge maakt. Ze zei ook dat ik er wel de dupe van ben geworden. Verder ver telde de rechter dat het niet aan haar is om te oordelen wie die fout dan wel heeft gemaakt. Dat moet de burger rechter doen. Dus is het logisch dat ik daar naartoe ga.' Menno Siebinga geeft vanaf woens dag in de aanbouw van sporthal Ons Genoegen wekelijkse lessen in capoeira. Jong en oud zijn welkom een kijkje te komen nemen bij deze van oorsprong Braziliaanse combina tie van vechten en dansen. Aanvang 15.45 uur. 'Als onze burgemeester in haar nieuwjaarsspeech schrijft dat wij wat vaker trots moeten zijn op Texel, weet ze volgens mij met wat er echt leeft bij haar "onderdanen". Ik weet zeker dat alle leden trots zijn op Texel en dat ook regelmatig uitstralen. Ze zou eens op zaterdagochtend op onze velden moeten kijken, dan schrijft ze dit waarschijnlijk niet meer. Misschien bedoelt ze wel dat we wat vaker trots moeten zijn op het gemeentelijk ap paraat. Als dat zou kunnen, maar dan zullen ze wel mee moeten denken en oog moeten krijgen voor ook het so ciale belang van onze vereniging in de Texelse gemeenschap. Het kan niet zo zijn dat ze 300 jeugdleden en 100 actieve senioren in de prut laten staan en een ivoren toren op de hei lige grond van het oude A-veld laten verrijzen.' Aldus een citaat uit het februarinummer van 'f Bóógie. het clubblad van V.V. Texel'94, dat werd gepubliceerd onder de kop: Van de voorzitter. Hoewel een geboorte altijd een bij zondere gebeurtenis is, zijn er om standigheden die een gezins uitbreiding extra feestelijk maken. Zoals een geboorte op een bijzon dere dag: 29 februari. Op Texel werd op deze 'schrikkeldag' één baby ge boren: Yente Mara Ploeg. Haar trotse ouders Frits en Margreet uit Ooster end werden 's nachts om 01.34 uur verblijd met haar komst. Eigenlijk was de uitgerekende datum zes dagen eerder, maar Yente besloot anders. 'We hadden er helemaal geen reke ning mee gehouden dat de baby op 29 februari zou kunnen komen. Ik was er zelf van overtuigd dat het een week eerder zou komen, en de ver loskundige dacht dat ook.' Toen de uitgerekende datum passeerde en de 27-jarige Margreet steeds langer over tijd liep, kwam de 29' snel naderbi|. 'Toen had ik zoiets van dan ga ik er ook voor. Natuurlijk kun je het niet sturen, maar we vonden het allebei hartstikke bijzonder als ons kind op die dag ter wereld zou komen.' Hoe wel de weeën zich op zaterdagavond aankondigden, vond de geboorte toch op zondag plaats. Ook voor ver loskundige Petra Kolkman van Ver loskundige Praktijk Texel was het een bijzondere bevalling. Ik heb vijftien jaar gewerkt in een grote praktijk in Dordrecht, waar we ruim vijfhonderd bevallingen per jaar deden, maar ik heb het nog nooit meegemaakt', ver telt Kolkman enthousiast. Zij bege leidde zelfs inmiddels al meer dan duizend geboortes. De ingeseinde kraamhulp, Dikkie Meekerk, die uit Nieuw-Lekkerland moest komen, kon nog net de laatste boot halen. 'Zij had geluk dat de boot op een ziekenwa gen moest wachten en daardoor vijf minuten te laat vertrok', lacht Margreet. Yente, een Joods/Russische naam, weegt zes pond en is kerngezond. Zij bevindt zich in het goede gezelschap van vier broertjes en zusjes: Wilmer (5), Dinand (4), Vera (2) en Hank (1). Het trots gezin Ploeg met baby Yente. die door verloskundige Petra Kolkman (m.) ter wereld werd geholpen. (Foto Lomsa van dar SMs)

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 1