Ijsbaan goed voor vergeten collectie 'Geen dierentuin in tuincentrum' I Toename bezoek j| dokter en gebruik medicijnen op Texel 'Geen extra bedrijf na achterblijven bedden' Cjrocn '^wartsJ~exels in het harL, m Vogeltuin Eureka in opspraak Boet Nederlanden alternatieve trouwlocatie Verrassend onderzoek gezondheid Weerlegging uitspraak rechter Qnder de pomp Rijbewijs kwijt Vrouw verduistert geld tijdens werk Badmeesters a Akenbuurt Tarieven voor aansluiting riool Burgerlijke stand weer openbaar TEXELSE^COURANT Elektro OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11859 VRIJDAG 5 MAART 2004 Verschijnt dinsdag en vrijdag Van de Texelaars gebruikt 46,8 procent medicijnen terwijl dat bij andere bewoners van de regio 33 procent is. Het per- centage rokers, drinkers en mensen met overgewicht wijkt niet af van andere gemeenten in de kop van Noord-Holland, maar het aantal zware drinkers, zware rokers en mensen met ernstig overgewicht binnen deze groepen is verhou dingsgewijs veel hoger. Het drank- en drugsgebruik onder jongeren is vrij hoog. Maar liefst 35,8 procent van de ixelaars bezoekt de fysiotherapeut. Landelijk is dat 17 pro nt en regionaal 28 procent. wijkt zeer sterk af van het regionale gemiddelde van 68 procent en waar schijnlijk nog meer van het landelijke gemiddelde. Ongunstig voor het gezondheids beeld is dat op Texel naar verhouding veel mensen wonen met een laag of geen opleidingsniveau en met een laag inkomen ten opzichte van de rest van de Kop van Noord-Holland. Vastgesteld is dat binnen deze groep minder gezond wordt omgegaan met voedsel, drank tabak e.d. In het on derzoek is geen aandacht geschon ken aan de 0 tot 19 jarigen. De GGD zal daarom opdracht krijgen om ook deze categorie onder de loep te ne men. Want jongeren zijn de volwas senen van de toekomst en ongezond gedrag dat in de jeugd wordt aange leerd heeft zijn effect op het leven van de volwassenen. Actie De nota Lokaal Gezondheidsbeleid moet duidelijk maken waar de knel punten liggen, zodat de gemeente en andere instanties hier aandacht aan kunnen geven. In de nota worden genoemd: het bevorderen van ge zond gedrag bij personen uit de lage Lees verder pagina 5 Ize gegevens zijn ontleend aan de recentelijk door de drie GGD's van |fW)ord-Holland-Noord gehouden ge rand heidsenquête onder de volwas sen bevolking tussen 20 en 65 jaar. Zé zijn verwerkt in de 50 pagina's tel lende Nota Lokaal Gezondheids- leid waarvan het concept dinsdag door het college openbaar is ge- akt. In de nota, die de gemeente Irplicht is te maken en eens per vier jaar te vernieuwen, wordt alles op rij gezet wat met gezondheid en izondheidszorg heeft te maken, [dat de gemeente daarmee reke ning kan houden bij het ontwikkelen van beleid. Niet slecht lltegenstelling tot de indruk die door ft inleiding van dit artikel wordt ge wekt staat het er met de gezondheid Texel met slecht voor, al zijn er zijn dus wel enkele zorgwekkende feiten aan het licht gekomen. Uit de en quête bleek dat 80 procent van de "Téxelaars hun gezondheid als goed ft zeer goed ervaren. Het eiland scoort uitzonderlijk goed wat betreft het veiligheidsgevoel. Van de Texelaars die aan de enquête meede den voelt 98 procent zich veilig in huis 38 overdag op straat. Dit percentage Het achterblijven van de twintig bedden bij Panorama heeft niet geleid tot het ontstaan van een extra bedrijf, omdat de Eyercoogh aan de Pontweg ophoudt te be staan als groepsverblijf. De ge meente handelt evenmin in strijd met de spelregels in haar eigen beleidsnota Toerisme en Recreatie door het nieuwe hostel van Stayokay in Den Burg te laten bou wen in plaats van in de toeristische Concentratiegebieden De Koog of □e Cocksdorp. Dat betoogde een woordvoerder van Sirgemeester en wethouders woens dagmiddag voor de commissie Be- 1 zwaarschriften. Die boog zich over jbezwaren van omwonenden tegen de bouw van het nieuwe hostel van ayokay aan de Haffelderweg. lugdherbergen Panorama en de isloten Eyercoogh worden daarin imengevoegd tot een nieuwe ac- immodatie met 240 bedden. De iuw werd in januari voorlopig stilge legd door voorzieningenrechter Zijp igAlkmaar, zodat eerst de bezwaren inden worden afgehandeld bij de izwarencommissie De rechter nd dat de gemeente niet had vol daan aan haar eigen beleidsnota, Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Onoverzichtelijk is hij bepaald niet te noemen. Niettemin lijkt de ijsbaan van de Rabobank voor veel kinderen toch groot genoeg om wanten en handschoenen te verliezen. En na tuurlijk is het is ook mogelijk dat het schaatsen zó leuk is dat het denken aan een paar van die handschoenen er even bij inschiet. Het heeft inmid dels een aardig collectie vergeten spullen opgeleverd. De ijsmeesters hebben er naast de toegang maar speciaal een hangmat voor opgehan gen, waarin alle gevonden voorwer pen worden tentoongesteld. Ouders kunnen er kijken of er nog iets van hun kroost tussen hangt. In het hokje van de ijsmeesters liggen ook nog een stel gevonden oorbellen. Volgens een woordvoerster van de Rabobank worden niet opgehaalde spullen nog wel even bewaard als de baan is af gebroken. De baan is dit weekend voor het laatst geopend. Zondag avond om 22.00 uur is het gedaan met de pret. Een wedstrijd priksleeën die zondag zou worden gehouden, is afgelast vanwege te weinig animo. (Foto Jeroen van Hattum) Een 33-jarige automobilist uit Den Burg heeft zijn rijbewijs moeten inle veren nadat hij dinsdag rond 17.00 uur op de Pontweg minimaal 59 kilo meter per uur harder reed dan de toe gestane 80 km/uur. Tevens haalde de man in waar een inhaalverbod geldt. Hij krijgt een proces-verbaal voor beide overtredingen. Ook een 44-ja- rige autobestuurder uit Bovenkarspel reed rond 19.00 uur op de Pontweg met te hoge snelheid. Hij overtrad de snelheid met 58 km/u. Ook hij krijgt een proces-verbaal en moest zijn rij bewijs inleveren. De recherche heeft dinsdag een 19- jarige vrouw uit Oosterend aange houden die ervan wordt verdacht op haar werk geld te hebben verduis terd. Ze werkte in een horecazaak in Den Burg. Haar werkgever heeft bij de politie aangifte gedaan van dief stal. Het zou gaan om enkele duizen den euro's. De vrouw heeft inmiddels bekend dat zij een bepaalde hoeveel heid geld heeft gestolen. Ze is don derdag in vrijheid gesteld. De politie heeft proces verbaal opgemaakt. Het houden van een dierentuin past niet bij de agrarische bestem ming van Eureka en daarom moet de familie De Ridder de Vogeltuin beëindigen. Met die stelling pro beerde het college de commissie Bezwaarschriften ervan te overtui- En wat is hierop uw antwoord? Bèèèhl! omdat daarin staat dat verplaatsing tvan bedden met mag leiden tot een extra bedrijf en dat slaapplaatsen bij voorkeur moeten worden verplaatst naar de concentratiegebieden. Volgens de collegewoordvoerder leidt het achterblijven van de twintig bedden niet tot een extra bedrijf, omdat pas na het verplaatsen van de bedden wordt bekeken of er een extra bedrijf is ontstaan. 'Als bijvoor beeld twee accomodaties worden samengevoegd en daarna in één van de te verlaten panden de verblijfs- recreatieve functie in stand blijft, dan blijft het aantal accomodaties twee. Er is dus geen sprake van een extra bedrijf.' Hij verwoordde daarmee een standpunt dat het college in augus tus 2003 had ingenomen. Een aantal bezwaarmakers reageerde afkeurend op die gedachtegang. De woordvoer der vroeg hen erop te vertrouwen dat de gemeente geen intentie heeft een groepsverblijf te gaan exploiteren op de locatie Eyercoogh. De gemeente heeft het pand en onderliggende grond gekocht om de bouw van de gezamenlijk hulpverleningspost mo gelijk te maken. Panorama is aange kocht door Harry Wuis. Volgens de woordvoerder is het ge rechtvaardigd het nieuwe groeps verblijf in Den Burg te bouwen, om dat Stayokay (voorheen de Nederlandse Jeugdherbergcentrale) al sinds jaar en dag in Den Burg is ge vestigd en omdat daar ook de nodige voorzieningen zijn. 'Stayokay heeft weinig te zoeken in de concentratie gebieden.' De bouw is volgens de gemeente bewust gepland in de buurt van het sportpark en de OSG, zodat ze elkaar kunnen aanvullen. Gewezen wordt op de nieuwe atletiekbaan en diverse cursussen binnen de scholengemeenschap. 'Binnen de doelgroep bevinden zich diverse groepen mensen die gebruik zullen willen maken van die voorzie ningen.' Volgens de bezwaarmakers wordt het juist te druk in dat gebied, omdat mogelijk ook het nieuwe raadhuis er nog bijkomt. Volgens de gemeente is Lees verder pagina 5 De bekende schapenboet van Staatsbosbeheer in De Nederlan den bij De Koog kan wat b en w betreft worden aangewezen als gebouw waar huwelijken voltrok ken mogen worden. Als de raad ermee akkoord gaat wordt het de vierde alternatieve trouwlocatie op Texel naast de Oudheidkamer in Den Burg, molen De Traanroeier in Oudeschild en de voormalige Doopsgezinde kerk in Oosterend. Vooral mensen van het vasteland die om een of andere reden op Texel wil len trouwen hebben belangstelling voor een andere locatie van het ge meentehuis. In 2002 werden 22 pro cent van alle huwelijken op een alter natieve locatie voltrokken. In 2003 was dit 30 procent. In 2003 werden vier huwelijken voltrokken in de Oudheidkamer, 13 in de Traanroeier en 21 in de voormalige doopsgezinde kerk. In hetzelfde jaar werden in de gewone trouwzaal van het raadhuis 87 huwelijken gesloten Vraag De afgelopen periode is gebleken dat er belangstelling is voor meer alterna tieve trouwplekken op het eiland. Het meest wordt gevraagd naar het strand of de duinen, de Zeemanskerk in Oudeschild. de Nederlands her vormde kerk van Den Hoorn en de vuurtoren. Strand en duinen komen niet in aanmerking omdat het open lucht is Genoemde kerken ook met omdat het beginsel van scheiding tussen kerk en staat in het geding is. maar de vuurtoren zou in de toe komst een mogelijkheid zijn, zeker nu wordt gepraat over overdracht van de toren aan de gemeente. Met het kie zen van de boet in De Nederlanden als locatie komt men enigszins tege moet aan de wens om in de duinen en bij het strand te trouwen en boven dien is de recentelijk opgeknapte en op de gemeentelijke monumentenlijst staande boet een typisch Texels ge bouw. Er is wel eens eerder aan deze boet gedacht, maar er werd toen van afgezien omdat er geen toiletten, goede zitgelegenheid en geluidsin stallatie aanwezig zijn. Men is daar nu overheen gestapt. Het bruidspaar dat hier wil trouwen moet het zelf weten en is op de hoogte van de gebreken. Mogelijk kan voor het lenigen van hoge nood iets worden geregeld met het naburige hotel Alpha Ook op de andere eilanden zijn alter natieve trouwlocaties zeer in trek. In het drenkelingenhuisje op Vlieland vinden vele huwelijken plaats, hoewel daar geen faciliteiten zijn en er met meer dan tien personen in kunnen. In de duinen van Ameland staat de 'Oer- hut' die ook weinig biedt, maar waarin toch een derde van alle Amelander huwelijken wordt voltrok ken. -v*Jm*' De schapenboet in De Nederlanden is groot genoeg om zo'n vijftig bruiloftgangers te kunnen opvangen. gen dat aan de Schorrenweg sprake is van een illegale situatie. 'Maar in een tuincentrum in Zoeter- meer lopen sinds twee maanden krokodillen rond', verweerde Cees de Ridder. Cruciaal in de kwestie rond de vogel tuin lijkt het besluit om bij de laatste aanpassing van het bestemmings plan buitengebied het tuincentrum zijn agrarische bestemming te laten houden, terwijl in andere situaties de bestemming is aangepast aan het bestaande gebruik. Eureka is volgens De Ridder toen over het hoofd ge zien, waarna uiteindelijk is besloten het tuincentrum op grond van het overgangsrecht te gedogen. Reden voor de rechtbank om in 1999 te stel len dat het tuincentrum niet mag worden uitgebreid. Een wijziging van het assortiment is volgens de ge meente wél mogelijk, zolang de bedrijfsactiviteiten kunnen worden aangemerkt als 'gebruik als tuin centrum'. Om die reden stemde de gemeente in 2002 met in met het ver zoek van De Ridder voor een vogel tuin. Toen bij controle door de ge meente bleek dat die toch in het bedrijf was gevestigd, verstuurde het college een aanschrijving om het gebruik te beëindigen De Ridder stapte naar de rechter, die dit besluit bij voorlopige verziening vernietigde, met als argument dat eerst de Com missie Bezwaarschriften zich er over moest buigen. De rechter gaf verder aan dat het assortiment van Eureka met de komst van de vogeltuin niet daadwerkelijk is gewijzigd en dat de gemeente met goed heeft duidelijk gemaakt waarom de tuin afwijkt van het bestemmingsplan. Woensdag betoogde de gemeente voor de com missie dat de vogeltuin in feite een dierentuin is, wat niet past bij een tuincentrum. Een woorvoerder van het college maakte de vergelijking met Artis. 'Als die aan de Schorren- weg een dependance opent voor In dische olifanten, zal niemand zich nog op het standpunt stellen dat dit past in een tuincentrum.' Dit bleek een misvatting, getuige de opmer king van De Ridder over krokodillen in een tuincentrum in Zoetermeer. Ook het heffen van entree (€3,50) is een gevoelig punt voor het college van b en w. 'Het vragen van entree voor het bezoeken van een tropische vogeltuin, is iets wezenlijk anders dan het uitbaten van een tuincentrum. (Foto Hany de Graan Lees verder pagina 5 Losse nummers 0,95 Badmeesters van het Utrechts stu dentencorps zijn op zoek naar nieuwe verblijfsaccommodatie. Tien tallen jaren vonden ze onderdak in de schuur van hoeve Scholleboe aan de Westerweg. Toen na het overlijden van Han Bakker zijn weduwe vond dat het wel mooi geweest was, ver bleven ze vorig jaar in de Eyercoogh, die toen al met meer in gebruik was als herberg. Pagina 5 Het college wil dat op korte termijn een eind komt aan de omvangrijke opslag van allerlei materialen rond de boerderij Akenbuurt bij Den Burg. Ei genaar Dirk Roeper moet alle spullen concentreren op een aangewezen terremgedeelte achter de hoeve en deze afschermen met een groen- singel. Als hij aan deze en enkele andere voorwaarden voldoet zal de gemeente meewerken aan het lega liseren van de situatie door een arti kel 19-procedure. Pagina 7 De gemeenteraad zal op 3 mei de gewijzigde Aansluitverordening Rio lering vaststellen Blijkens het ont werp zullen mensen die zich op het openbare (pers)riool laten aansluiten daarvoor een recht van €1.150,- moeten betalen voor zover de daar bij aan te leggen verbinding niet lan ger is dan vijf meter. Bij een verbin ding van vijf tot tien meter is €1.525,- verschuldigd en bij tien tot veertig meter €1.900,-. Deze eenmalige bijdrage die niet af hankelijk is van het aantal apparte menten of andere objecten dat op het riool is aangesloten, komt dus bo venop de baatbelasting die betaald moet woeden als bijdrage in de aan leg van het pe'rsriool. Geboorten, huwelijken en over- lijdensgevallen komen weer in de krant en in het publicatiekastje van het raadhuis. Het college heeft be sloten de gegevens daarvoor vrij te geven, tenzij betrokkenen of nabe staanden dat niet willen. Vijftien jaar geleden werd met het openbaar maken van deze burgerlijke standgegevens gestopt ter bescher ming van de privacy. Andere ge meenten gingen er mee door, zij het vaak onder voorwaarde van toestem ming van de betrokkenen. Een groot deel van het publiek op Texel is ech ter zeer geïnteresseerd is burgerlijke standgegevens. De pagina in de Texelse Courant met geboorte- hu welijks- en overlijdensadvertenties wordt vaak als eerste gelezen, maar het overzicht is met compleet omdat niet alles per advertentie bekend wordt gemaakt. Of het publiceren van de gegevens door de gemeente daarin verbetering brengt moet wor den afgewacht. Als veel mensen publicatie zouden weigeren veran dert er niet zo veel. Betrokkenen of nabestaanden krijgen een week de tijd om aan te geven of zij publicatie wensen. Als er een ne gatieve of geen reactie komt. blijven de gegevens binnenskamers (Advertentie) (jnt» ^wrL Tr'rt' bd frart. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: V.O.F. Duinker Bewaarfolder van Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 1