Hordifood overgenomen door groothandel Sligro Utrechter badmeesters zoeken slaapgelegenheid Tweedaags popfestival met Pasen in De Koog £>RDMEESTER HOTEL 7\auehoom f io.oo eii q.wuur r Rattenvanger nodig? Gezondheid Eureka Stay okay Onderzoek naar heffing entree op Noordkroon 'Hostel Stayokay is groepsverblijf' Texel Live alternatief voor Texelpop 'Hostel leidt niet tot extra verkeersdrukte' Nissenhut moet weg Al is de nood nog zo hoog, een badmeester staat nimmer droog m TEXELSE J COURANT' T<EODt NfftN QUt'H TLfStM -r Gemeente Texel Frans Hopman jr. (links) en Hopman sr. (rechts) beklinken de overname met een handruk met bestuursvoorzitter A. Slippens van Sligro. 9L (Foto Gerard Timmerman) Badmeesters van het Utrechts studentencorps zijn op zoek naar nieuwe verblijfsaccommodatie. Tientallen jaren vonden ze onder dak in de schuur van hoeve Scholleboe aan de Westerweg. Toen na het overlijden van Han Bakker zijn weduwe vond dat het wel mooi geweest was, verbleven ze vorig jaar in de Eyercoogh, die toen al niet meer in gebruik was als herberg. Er bestaat een kans dat ze er ook dit jaar nog terecht kun nen, maar voor de langere termijn zijn ze op zoek naar een vaste verblijfsruimte. De badmeesters uit Utrecht bewaken vanaf 20 juni tot eind augustus de VERVOLG VAN PAGINA 1 inkomensgroepen, preventie van aandoeningen en psychische proble- - men. een campagne gericht tegen roken, alcoholgebruik en overge- wicht, het aanmoedigen van li- chaamsbeweging bi| alle leeftijds groepen, inventarisatie van drugsge bruik, roken en alcoholgebruik onder j jongeren, het bevorderen van educa tie onder alle leeftijdsgroepen, het signaleren van overgewicht op jonge eftijd en het ontwikkelen van ge- jchte voedingsvoorlichting, speci- 1 fieke aandacht voor verkeersvei- j ligheid, valpreventie bij ouderen, sportblessures en veilig klussen in en om huis en het voorkomen van so- diaal isolement. Dat laatste heeft te maken met één van de verrassingen die de enquête opleverde: het per- mtage Texelaars dat zich eenzaam elt is niet lager, maar juist iets ho- ger dan bij bewoners van het vaste- 1 land. Op 7 april zal de nota worden behan deld in de raadscommissie voor I Welzijn en in de maanden erna wor- i den besproken met betrokken instel lingen en organisaties. Met de inge- wonnen reacties zal het concept j worden bewerkt en andermaal aan de raadscommissie worden voorge- i legd, waarna de nota op 19 oktober i dor door de raad wordt vastgesteld. VERVOLG VAN PAGINA 1 Maar volgens De Ridder is dat nodig j Voor het onderhoud. Hij gaf overigens aan dat als iemand een speciale vo- i gel wil kopen, geen entree wordt ge- I vraagd. 'De tuin is ook bedoeld om j bepaalde planten te showen, die we j verkopen.' Commissielid Arthur Oosterbaan vond het entreeverhaal i niet al te overtuigend overkomen. Hij j trok de vergelijking met een bakkerij, i .'Als daar entree wordt geheven, mag dat toch ook?' De gemeente: 'Als dat fr op neer komt dat de bakker een ort museum van zijn zaak heeft maakt, dan moet er eerst eens loed naar de bestemming worden |ekeken.' Commissielid Gerard 'eijers vroeg kritisch door over een opnamerapport over Eureka uit 1998. Daarin zou geen melding zijn ge maakt over de aanwezigheid van vo gels, terwijl De Ridder op bescheide schaal al jaren lang vogels toont. Het .getouwtrek was voor Weijers aanlei ding te constateren dat het hoog tijd wordt dat Eureka eindelijk conform het gebruik wordt bestemd. De {Bezwaarschriftencommissie brengt ïjdvies uit aan het college van b en w. VERVOLG VAN PAGINA 1 het een misverstand om daar al van uit te gaanomdat dat ook nog op de ijsbaan kan worden gebouwd. De woordvoerder betoogde dat even eens is voldaan aan de eis dat ver plaatsing van bedden leidt tot kwaliteitsverbetering, omdat een nieuw hostel de bestaande verblijven vervangt. De Eyercoogh voldoet niet meer aan de eisen van een groeps- verblijf en volgens de gemeente is het ook niet wenselijk op die locatie een nieuw groepsverblijf met 240 bedden te bouwen, omdat de Pontweg de drukste ontsluitingsweg op het eiland Overdonderd Bezwaarmakers Jan Moens, die op trad namens de buurtcommissie io, Hans Eshuis van hotel Den Burg en Cor Eschweiler die in het oude RST- gebouw op zeventig meter van het toekomstige hostel woont, voelden zich overdonderd door de argumen ten waar de gemeente woensdag middag mee kwam. De gemeente had ze verwoord in een pakket van achttien pagina's (waarvan overigens de helft al was besproken bij de voorziemngenrechter) dat tijdens de zitting aan de bezwaarmakers werd uitgedeeld. Onder fel protest van de De gemeente gaat het heffen van entree door schapenboerderij De Noordkroon aan een onderzoek on derwerpen. Aanleiding is een geschil met tuincentrum Eureka over de vogeltuin, waarvoor entree wordt geheven en wat volgens de ge meente strijdig is met de agrarische bestemming. Exploitant Cees de Rid der verwees hierbij naar De Noord kroon, waar ook entree wordt gehe ven en waar de gemeente tot dusver mets tegen heeft ondernomen. Deze opmerking is voor het college reden te gaan onderzoeken of het heffen van entree op de schapenboerderij past binnen de agrarische bestem ming, waarbij rekening wordt gehou den met het overgangsrecht. Overi gens laat het college weten dat de activiteiten aan de Nieuwlanderweg geen rol spelen bij het beoordelen van de situatie bij Eureka. Renske van der Tempel van de Noordkroon vindt de suggestie voor zo'n onderzoek dermate absurd dat ze er niet op wil reageren. aanwezige ambtenaren besloot voor zitter Hans Roeper van de commis sie de zaak een week te schorsen, zodat de bezwaarmakers de tijd had den om het pakket papier rustig tot zich te nemen. Eshuis en Eschweiler wilden het eerst aan hun advocaat voorleggen, voordat ze zouden rea geren. Het komt niet vaak voor dat zittingen van de commissie voor een week worden geschorst. Eschweiler tekende op voorhand wel meteen protest aan bij een passage waarin stond vermeld dat de geluid belasting bij zijn woning met hoger zal worden dan 45 deciBel. 'Het lijkt wel of mijnheer Eschweiler met mag sla pen.' Advocaten van Stayokay lieten weten dat het straks na tien uur 's avonds stil moet zijn in het gebouw. Uit hun antwoorden bleek dat het dan buiten nog met stil hoeft te zijn, maar dat van de gasten wel wordt ver wacht dat zij rekening houden met de mensen die binnen willen gaan sla pen. Bovendien werkt het gebouw volgens hen als geluidsbuffer naar de Het nieuwe hostel van Stayokay is wel degelijk een groepsaccom- modatie en geen hotel. Dat stelde de gemeente tijdens de behande ling van bezwaren tegen omwo nenden tegen de komst van de accommodatie aan de Haffelder- weg in Den Burg. De voorzieningenrechter in Alkmaar had eerder vraagtekens gezet bij de status van het verblijf. Zij vond het hostel qua indeling met veel verschil len van een hotel. Volgens een woordvoerder van burgemeester en wethouders is het wel een groeps verblijf omdat het nieuwe complex twee-, vier- en zespersoonskamers krijgt met stapelbedden. De kamers hebben een oppervlakte van gemid deld 2,5 meter per persoon en zijn niet voorzien van bijvoorbeeld een televisie, minibar of telefoon. Gasten reserveren bovendien geen kamer, maar een bed op eén van de kamers. De bedden worden verdeeld over een aantal compartimenten die het mo gelijk moeten maken verschillende groepen tegelijk te ontvangen. In to taal komen er zo'n zestig kamers Het restaurant van het hostel verschilt van restaurants in hotels, omdat gas ten op vastgestelde tijdstippen vast gestelde maaltijden tegen een vast gestelde lage prijs krijgen. 'In een hotel wordt veel minder rekening ge houden met het gezamenlijk eten en wordt in het algemeen een ruime tijdsspanne bepaald waarbinnen de stranden ten zuiden van De Koog, paal 9, 12, 15 en 17. Daarboven ge beurt dat door badmeesters van de KNBRD (Texelse Reddingbrigade), die al jaren verblijven bij Harry de Graaf. De Utrechters hadden het al tijd uitstekend naar hun zin op Scholleboe. Woordvoerder Jeroen Hillen: 'Het was een eenvoudig on derkomen en soms kwam er door het dak wel eens een druppeltje water naar beneden, maar we hadden het er altijd uitstekend naar onze zin. We stellen geen hoge eisen. Een bed, stromend water en douche en toilet, meer hoeft eigenlijk niet. De Eijercoogh is voor ons altijd een tij delijke optie geweest. De gemeente wil er een nieuw hulpverlenings gebouw neerzetten, dus dat gebouw verdwijnt. Of we er dit seizoen nog terecht kunnen is nog onzeker.' Bij navraag door de redactie bij Stayokay bleek dat ook daar nog niet duidelijk is wanneer het gebouw zal worden gesloopt. Zelfs is nog niet duidelijk of de hulpverlenmgspost er wel komt. Bedoeling is dat de knoop eind deze maand wordt doorgehakt. 'Dit seizoen zullen we nog wel ergens een plekje vinden, maar we willen voor de komende jaren een vaste plek. Tot dusver hebben we die nog met kunnen vinden Ons probleem is dat veel groepsaccommodatie voor omliggende omgeving. Volgens de advocaten ligt meer dan de helft van de vestigingen van Stayokay in woonwijken en levert dat geen pro blemen op. Ze vroegen zich licht ongerust af wat voor gevolgen de schorsing had voor de bouw. Roeper beloofde het col lege erop te wijzen dat het nemen van een besluit over de bezwaren enige spoed verdient. De voorzieningen- rechter heeft de bouw stilgelegd tot zes weken nadat burgemeester en wethouders een besluit hebben ge nomen over de bezwaren. Meestal gebeurt dat een week of vier, vijf na een zitting van de commissie Be zwaarschriften. In de praktijk bete kent het dat Stayokay waarschijnlijk pas eind mei kan beginnen. De bezwaarmakers lieten eerder al we ten opnieuw naar de rechter te stap pen als het college hun bezwaren ongegrond verklaard. De geschorste zitting wordt komende woensdag middag voortgezet. hotelgasten ervoor kunnen kiezen het ontbijt op diner te gebruiken.' Het concept-bestemmingsplan Den Burg wordt naar aanleiding van de rechtelijke uitspraak aangevuld met een definitie van het begrip groeps verblijf. 'Een gebouw ingericht en in gebruik voor de bedrijfsmatige ver strekking van logies aan groepen personen met daarbij behorende col lectieve voorzieningen.' Volgens ad vocaten van Stayokay wordt het hostel ook door de ANWB als groepsverblijf erkend. De komst van het nieuwe hostel aan de Haffelderweg leidt niet tot een merkbare toename van verkeersdrukte in de omgeving. Dat stellen burgemeester en wet houders naar aanleiding van de uitspraak van de voorzieningen- rechter in Alkmaar dat het niet uit gesloten is dat de komst leidt tot verkeersonveilige situaties. De rechter wees met name op het gedeelte van de Haffelderweg tussen de Leemkuil en de Emmalaan. Het college verwacht volgens een woord voerder zeker op dat gedeelte geen toename. Er rijden daar gemiddeld een paar honderd motorvoertuigen per etmaal. 'Er is geen aanleiding om te verwachten dat hier door de com binatie van fietsers en motor voertuigen verkeersonveilige situa- Omdat Texelpop dit jaar niet door gaat houden horecaondernemer en muzikant Arnold (Kets) Kaercher en discotheekeigenaar Paul van Dijk als alternatief met Pasen in De Koog onder de naam Texel Live een tweedaags pop festival voor Texelse muzikanten. 'Het is belangrijk dat de Texelaars zich ten minste één keer per jaar kunnen uitleven op het podium.' Het bericht om dit jaar geen Texelpop te houden is veel muzikanten rauw op het dak gevallen Kaercher. zelf en thousiast amateur-popmusicus: 'Ik ken heel wat van die jongens. Texelpop is iets vanzelfsprekends. Velen spelen éen keer per jaar, en dat is op Texelpop. Ze waren al maanden nieuw repertoire aan het instuderen, toen ze tot hun verrassing hoorden dat het met door ging. Een hele te leurstelling.' Afgelopen dinsdag bleek aan de bar dat Kaercher, exploitant van eetcafé Sjans, met de enige was die er zo over dacht. Al pratend ont stond het idee om dan een alterna tief festival in De Koog te houden. 'Ik heb meteen Paul gebeld, want met discotheken De Toekomst en De Metro is hij de man die er hier de ruimte voor heeftVan Dijk was er direct voor te porren. Tn Noord-Hol land heb ik veertien jaar lang muziek festivals georganiseerd. Texel is op muzikaal gebied vergelijkbaar met Volendam. Dat moet je de ruimte geven.' Al brainstormend aan de bar borrelden bij de Kogers al snel tal van wilde plannen naar boven. 'Een groot Texels muziekfestival, met DJ's, Veejay's (videojockey, die beelden en muziek monteren, red.), hardcore, hip ties ontstaan.' De gemeente gaat er vanuit dat veel gasten via de rotonde en de Emmalaan naar het nieuwe hostel gaan. In het zomerseizoen rij den gemiddeld zeshonderd tot acht honderd motorvoertuigen per dag over de Emmalaan. De gemeente verwacht dat de komst van Stayokay in het hoogseizoen leidt tot 240 motorvoertuigen extra per etmaal en daar zijn de wegen ruimschoots op berekend. Volgens de woordvoerder is het onterecht om alvast te veron derstellen dat het extra druk wordt als ook het nieuwe raadhuis nabij Stayokay wordt gebouwd, omdat de locatie van het raadhuis nog officieel vastgesteld moet worden. De herbergorgamsatie verwacht dat veel gasten op de fiets komen. Het nieuwe hostel wordt voorzien van veertig parkeerplaatsen en stalling waar tweehonderd fietsen kunnen staan. hop, rock, blues, andere muziek stijlen. maar ook theatrale acts. 'Pro bleem is dat het al snel Pasen is (11 en 12 april, red.), zodat we ons nu enigszins moeten beperken. Bedoe ling is dat er op vrijdag en zaterdag wordt opgetreden. Vrijdag in De Me tro, waar we ons vooral op de jeugd richten. Je moet denken aan Texelse DJ's, hardcorebands en andere mu ziek die populair is bij de jeugd.' Za terdag zijn er verschillende optredens in De Toekomst. 'Daarbij mikken we op een wat breder publiek en stem men het programma daar op af.' Kaercher: 'De laatste jaren zag je dat er op Texelpop steeds meer hardcore werd gespeeld en dat er een duide lijke verjonging plaatsvond. Daar is mets mis mee, maar voor het wat oudere publiek werd het festival daar door minder aantrekkelijk. Door ver spreid over twee avonden een shifting aan te brengen, willen we het voor iedereen leuk maken. Want Texelpop staat ook voor gezellig heid.' De ondernemer benadrukt Texelpop- organisator Stipt niet te willen passe ren. 'Die jongens hebben het altijd fantastisch gedaan. Maar het zou zonde zijn als er dit jaar niets ge beurt.' Bands die willen optreden in De Koog, kunnen zich opgeven via de website www.texellive.nl, die Van Dijk heeft geopend. Telefonische opgave kan ook, bij Kaercher, tel. 06- 20822208. onze maatstaven tamelijk luxe is en dat daardoor voor ons aan de dure kant. Ons budget is beperkt.' Als de badmeesters het zelf voor het zeggen hadden, dan zouden ze slapen in een schuur, waarin behalve bedden, stro mend water en sanitaire voorzienin gen geen extra voorzieningen zijn Maar zo gemakkelijk is het met. De accommodatie moet bijvoorbeeld ook voldoen aan eisen op het gebied van brandveiligheid. Bovendien is het inrichten van een boerenschuur als verblijfsruimte strijdig met het ruim telijke beleid Om tot een oplossing te komen, hebben de badmeesters dinsdag 16 maart een gesprek met het college. Vooruitlopend daarop hebben de Utrechters zich tot de Texelse makelaars gewend en hou den ze zich aanbevolen voor Texelaars die hen wat te bieden heb ben. Coördinator Pieter de Jong is telefonisch bereikbaar via nummer 06-14390905. De metalen nissenhut (romneyloods) die een agrariër zonder vergunning aan de Ruigen- dijk heeft gebouwd, moet worden gesloopt. Het bouwsel is op twee punten strijdig met het bestem mingsplan terwijl legalisering niet mogelijk is. De loods moet op 15 juni weg zijn, anders moet de eige naar een dwangsom van €50,- per dag betalen, een bedrag dat tot maximaal €15.000,- kan oplopen. De betrokkene heeft in april 2002 wel om bouwvergunning gevraagd voor de loods, maar hij kreeg toen te ho ren dat het verzoek niet in behande ling kon worden genomen omdat er te weinig gegevens waren om een oordeel te kunnen geven. Hij kreeg het advies een volledige bouw- aanvraag in te dienen. Zonder dat te doen zette hij de nissenhut zonder vergunning. De strijdigheid met de regels bestaat hierin dat het gebouw buiten het agrarische A-blok staat. Als daarvoor bedrijfsmatige noodzaak is. zou daar een mouw aan gepast kunnen wor den maar volgens het college is die noodzaak er niet. Bovendien schrijft het bestemmingsplan een dakhelling van tenminste 30 graden voor, terwijl het golfstalen dak van de nissenhut een ronde vorm heeft. (Advertentie) orecagroothandel Hordifood in Den Burg is overgenomen door de beursgenoteerde handelsonder neming Sligro Food Group NV. Met de overname wil de familie Hop man van Hordifood de continuïteit van het bedrijf en de werkgelegen heid veilig stellen voor de toe komst. Hordifood wordt de 36e vestiging van Sligro in Nederland. Met de overname komt een eind aan dje zelfstandigheid van het groot handelsbedrijf dat Frans Hopman in 1966 oprichtte. Aanvankelijk vond de distributie plaats vanuit het bedrijf in jOngeren, in 1997 verhuisde het ma gazijn naar de Maricoweg, waar een jaar later ook het kantoor werd geves tigd. Recentelijk werd ook de schuur van aannemer Willem Bakker bij het bedrijf getrokken. In 38 jaar tijd groeide Hordifood uit tot een groot handel die een breed pakket producten bezorgde op Texel en in de Kop van Noord-Holland. In 2003 had Het bedrijf een omzet van €4 miljoen er dertien medewerkers. De klanten kring bestaat voornamelijk uit alge mene en recreatieve horecabedrijven op het eiland en aan de overkant, ede-eigenaar Frans Hopman jr: mee te kunnen blijven gaan, moet een bedrijf als Hordifood door groeien. We willen onze positie op deze specifieke en veeleisende markt in de toekomst verder uitbouwen. Dat konden we op eigen kracht onvol doende realiseren. De inkoopkracht, de spreiding over Nederland en het brede assortiment geeft ons de mo gelijkheden die wij in de toekomst nodig denken te hebben.' Sligro zet vanuit het huidige pand van Hordifood een Sligro zelfbedienings- en bezorggroothandel op, waarbij het food, non-food en het semi-vers-as- sortiment flink worden uitgebreid. Na de overname gaat Hopman jr. aan de slag als vestigingsmanager van de Texelse Sligro-vestiging Frans Hop man sr. (58) trekt zich terug uit het be drijf. Sligro De locatie in Den Burg past volgens de bedrijfsleiding uitstekend in het intensieve uitbreidingsprogramma dat Sligro (foodservice) voor 2004 voor ogen heeft. De onderneming opent dit jaar eveneens nieuwe ves tigingen in Den Haag, Nieuwegem, Gouda, Deventer, Emmen en Amster dam. Binnen Sligro Food Group NV zijn foodretail- en foodservice bedrij ven actief, die zich direct en indirect richten op de totale Nederlandse markt op het gebied van eten en drin ken. Dit geschiedt volgens een multi- channelstrategie met verschillende verkoop- en distributievormen (zelf bediening en bezorging) en via ver schillende distributiekanalen Ge streefd wordt een constant en beheerst groeiende kwaliteitsonder- neming te zijn. Vorig jaar werd een omzet gerealiseerd van €1.356 mil joen, met een nettowinst van bi|na €45 miljoen. Binnen de organisatie werken op fulltimebasis 2.746 men sen. De werknemersorganisaties en overige instanties zijn conform de SER-fusiecode op de hoogte ge bracht van de Texelse overname, die geen nadelige gevolgen voor de werkgelegenheid heeft. De transac tie, die in korte tijd tot stand kwam, is tot stand gekomen met hulp van makelaardij Eelman Van Heer waarden en Accountantskantoor B B Van der Vis en Den Boer. Hordi Transport BV, dat geconditioneerde levensmiddelen vervoert, is met be trokken bij de overname. VRIJDAG 5 MAART 2004 L. V 11 www.texel.nl

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 5