errein Akenbuurt moet eer toonbaar worden Bouw veerboot op schema Centrale post moet 'uurtorens vervangen Een vast aanspreekpunt voor elke cliënt .TEXELSE /coURANT" Terrein te klein voor zomerhuis Geen vergunning voor aanbouw Bijgebouw bij monumentale stolp Oosterweg Praktijk huisarts mag niet in SVC-gebouw Financieel advies 36 77 33 Rabobank Bouwplan te groot voor vergunning Hotels ruziën over afdak Noordzee Adrie Barhorst, financieel adviseur Rabobank Texel VRIJDAG 5 MAART 2004 college wil dat op korte termijn eind komt aan de omvangrijke lag van allerlei materialen rond boerderij Akenbuurt bij Den Eigenaar Dirk Roeper moet He spullen concentreren op een gngewezen terreingedeelte ach- ,r de hoeve en deze afschermen iet een groensingel. Als hij aan eze en enkele andere voorwaar- en voldoet zal de gemeente mee- 'deoerken aan het legaliseren van de Injatie door een artikel 19-proce- ure Bper is niet alleen agrariër, maar Ift tevens een handelsonderne- ling die zich bezig houdt in- en ver- ap van metalen, bouwmaterialen |lle mogelijke andere spullen. Op Igegeven moment ging zijn pitto- |e boerderijtje min of meer schuil lijk niet erg mee, het bedrijfsplan kwam niet. Toen het uiteindelijk toch kwam vonden de ambtenaren het niet serieus genoeg, wat reden was om de handhavmgsprocedure te star ten. Gunstig voor Roeper is dat een deel van de opslag onder het overgangs recht valt en dus in stand kan worden gehouden. De gemeente stelde hem daarom voor om door middel van een artikel 19-procedure de bestemming 'opslagterrein' alsnog op het terrein te krijgen met de bouwmogelijkheid van een schuur. Een beperkt deel van het bestemmingsvlak mag worden gebruikt voor buitenopslag en moet worden voorzien van een groen singel. Voor de rest moet alles naar binnen. Al direct zou Roeper moeten beginnen met het opruimen van het erf zodat bij het afgeven van de be zig materiaal te sorteren voor verwij dering of verplaatsing 'Door het ver plaatsen c.q. afvoeren van genoem de elementen is de negatieve uitstra ling van de opslag verminderd', aldus werd door de ambtenaren geconsta teerd. Het college wil druk op de ketel hou den en heeft nauwkeurig de voor waarden gedicteerd waaraan Roeper zich moet houden wil de gemeente meewerken aan de artikel 19-proce dure. Alle opslag moet binnen twee maanden overgebracht zijn naar het aangewezen deel van het achter- terrein. Roeper moet schriftelijk ver klaren de opslag buiten dit terrein beëindigd te hebben en te houden, hij moet binnen drie maanden een ver zoek indienen voor het voeren van de vrijstellingsprocedure en uiterlijk de komende herfst moet hij de bomen ter bergen opslag, waaronder de jturbme die Roeper heeft overge- len van het NIOZ. mate de materialen die ervoor liggen naar een ander deel van het terrein worden verplaatst komt boerderij Akenbuurt weer in zicht. (Foto Harry de Grauf) schikking alles ligt op het daarvoor aangewezen deel achter het gebouw. Optreden eenteambtenaren kwamen in lari vorig jaar een kijkje nemen, Jden vast dat deze opslag strijdig met het bestemmingsplan en sig- irden tevens enkele gebouwtjes onder vergunning waren gezet. HDe burgemeester sprak Roeper "daarop aan en wilde dat hij een foedrijfsplan zou indienen aan de —land waarvan zou moeten worden -jg^aald wat er op het terrein wél lelijk is. Roeper werkte aanvanke- Roeper ging daar aanvankelijk met mee akkoord omdat hij twijfels had over het welslagen van de artikel 19- procedure, over het behoud van de bestaande overgangsrecht, over de oppervlakte aan bebouwing in het voorgestelde Bebouwirlgsvlak en over de consequenties van de milieu vergunning. Later stemde hij toch in met de procedure en begon hij met het opruimen van het erf. Bij de laat ste controle bleken de windmolen en de bouwkraan naar het achterterrein te zijn verplaatst en Roeper was be- van de groensingel hebben geplaatst. Tussentijds zal de gemeente contro leren of alles volgens afspraak ver loopt. In dit geval gaat het om een 'zware' artikel-19 procedure waarbij de pro vincie het laatste woord heeft. Als de zaak daar zou stranden kan Roeper wat b en w betreft van het overgangs recht gebruik blijven maken en dus een beperkte opslag in stand hou den, maar dan moet hij zich wel stipt aan de genoemde voorwaarden hou den Van de mogelijkheid om Roeper met een dwangsom tot verbetering van de situatie te brengen maakt het college vooralsnog geen gebruik. centrale verkeerspost moet in toekomst het begeleiden van t zeeverkeer overnemen van de urtorens op de Waddeneilanden. post kan op een eiland, maar op de vastewal komen. Dat aat in een concept-rapport dat kswaterstaat heeft opgesteld er de toekomst van de vuurto- 'S heeft het rapport deze week iproken met de bemanning van de ®irtorens. Een voorkeur voor een beatie op het vasteland of een eiland s er volgens een woordvoerster nog liet Een post op de vastewal zou sluiting van alle bemande vuurtorens zowel Terschelling, Ameland en iermonnikoog betekenen. Komt post toch op een eiland, dan lijkt Brandans op Terschelling de ste kans te maken. Voor Texel 'ekent het plan vrijwel zeker dat de Jrlandsche vuurtoren definitief met Jjer wordt bemand. Als gevolg van sen experiment is dat al meer dan jaar het geval. :o-burgemeester Nel Eelman vindt jammer als er geen bemanning ler terug komt op de toren. 'We lopen dat de veiligheid op zee met in geding komt.' Volgens Rijkswa terstaat moet het onderbrengen van ||zeeverkeersgeleiding in één post leiden tot meer efficiency. Eelman zet daar vraagtekens bij omdat de veilig- pid mee in het geding is. Vanaf de jférlandsche vuurtoren wordt in prin ce met de radar scheepvaart- keer op de Waddenzee in de ga- gehouden Rijkswaterstaat stelt ipt het geen prioriteit van de pprtorenwachters is om schepen die vlak onder de kust varen met het oog in de gaten te houden. Dat laatste is een van de bezwaren van de stichting B|houd Vuurtoren. Volgens haar l|an mensen op het water er soms Vanuit dat er iemand op de vuurtoren Zn terwijl dat helemaal niet het geval is. Volgens de RWS-woordvoerster Wordt het voorstel met onder meer het Overlegorgaan Waddeneilanden (OpW) besproken voordat het naar Hjjfhister Peijs van Verkeer en Water staat gaat. 'De opmerkingen van de regio worden meegenomen.' De mi nister neemt naar verwachting in mei een beslissing. Burgemeester en wethouders willen het onderwerp aankaarten bij Tweede-Kamerlid Erik van Lith als hij op 11 maart een werk bezoek brengt aan Texel. Van Lith is de woordvoerder over water- onderwerpen bij het CDA. De burge meester van Schiermonnikoog heeft ook contact gezocht met Kamerle den om de sluiting van de vuurtorens aan te kaarten. Hij sluit niet uit dat de centrale post bij Harlingen of Lauwersoog komt. Diverse Kamerle den lieten gisteren weten zich ook zorgen te maken over de veiligheid op de Waddenzee. De vuurtorens op Terschelling en Schiermonnikoog zijn 24 uur per dag bemand. De vuurto ren op Ameland kent daglicht bemanning. De toren op Vlieland is gesloten. Het plan van Oep Schilling om zijn stacaravan op het terrein De Luwe Hoek (Monnikenweg 7) te vervan gen door een zomerhuis, stuit op een probleem: het terrein is te klein. Een keiharde bepaling is de bouwvoorschriften is dat een af stand van minstens vijf meter van de perceelsgrens in acht moet worden genomen. Als Schilling zich daaraan houdt zou het zomer huis niet breder dan... twee meter kunnen worden. De bouw is dus feitelijk onmogelijk, tenzij Schilling erin slaagt om grond van zijn buren aan te kopen. Het hui dige bouwperceel is slechts twaalf meter breed. Deze situatie is het ge volg van het uitponden (apart verko pen) door de oorspronkelijke eige naar van de zeven bestaande huizen op het terrein, waardoor de huidige begrenzingen ontstonden. De sta caravan valt onder het overgangs recht en mag blijven staan Hij mag echter met worden verplaatst en er mag ook geen nieuwe stacaravan worden gezet. P.C. Blaauwhof uit De Koog krijgt geen vergunning voor een aan bouw aan zijn woning Badweg 29. Het plan is strijdig met de bestemmingsregels. Volgens de tekening moet in de aan bouw een garage/archief met daar boven kantoorruimte komen. De aan bouw wordt door de gemeente beschouwd als een bijgebouw dat een oppervlakte beslaat van bijna 70 vierkante meter terwijl het maximum 40 vierkante meter is. Ook nok- hoogte van 9,5 meter kan met door de beugel omdat het toelaatbare maximum vijf meter is. De gemeente kent wel een vrij stellingsmogelijkheid voor een bijge bouw van maximaal 70 vierkante meter ten behoeve van mensen die aan huis hun beroep willen uitoefe nen, maar daar kan Blaauwhof geen gebruik van maken, omdat hij een kantoor op juridisch en administratief gebied in Amsterdam heeft. Even goed meent hij een kantoor in zijn huis in De Koog nodig te hebben, maar het college gaat daar niet in mee en vindt dat het bestaande huis groot genoeg is en kamers genoeg heeft voor administratieve werk zaamheden. W. Heiligers mag bij zijn onlangs ge restaureerde stolp Oosterweg 20 een bijgebouw plaatsen en daarbij de erf- grens tot op 0,95 centimeter benade ren, hoewel tenminste drie meter is voorgeschreven. De soepelheid van het college heeft te maken met de monumentale status van de stolp. Medewerkers van gemeente en Mo numentenzorg vinden dat het bijge bouw op de gekozen plek het best tot zijn recht komt in relatie tot het hoofd gebouw en voor de aanvrager ook het meest praktisch is. Bovendien hebben de buren te kennen gegeven dat ze geen bezwaar hebben. De bouw zal worden mogelijk gemaakt dooreen 'lichte' artikel 19-procedure waaraan de provincie niet te pas komt. (Advertentie) 'Bij ons staat een persoonlijk contact met de klant hoog in het vaandel- U heeft dan ook altijd met een vast aanspreekpunt te maken. Mijn collega's en ik kennen de persoonlijke omstandigheden van onze cliënten en zijn een betrouwbare gesprekspartner. Altijd handig wanneer u van tijd tot tijd bijvoorbeeld eens opnieuw wilt toetsen of uw beleggingsportefeuille nog steeds aan uw doelstellingen voldoet.' B en w hebben het verzoek van huisarts R.A. van den Bent om zijn praktijk met apotheek te mogen onderbrengen in het huidige SVC- gebouw van de hand gewezen. De locatie die achter de Schipper Boonstraat ligt en bereikbaar is via een zandweg, wordt ongeschikt gevonden, mede omdat er rond het clubgebouw moeilijk voldoende parkeerruimte is te maken. Het college gaat ervan uit dat een prak tijk een behoorlijke toename van de verkeersactiviteit teweeg zal brengen waarop de infrastructuur niet is berekend en die het woon genot van de aangrenzende wo ningen onevenredig zal verstoren. Adrie Mantje heeft plannen voor het geheel vernieuwen en uitbrei den van de woning Westerweg 29 bij Den Burg. Het bouwplan is ech ter in strijd met het bestemmings plan wat betreft goothoogte en omvang van woning en bijgebou wen en is daarom door het college van de hand gewezen. Mantje wordt uitgenodigd de tekeningen aan te passen en kan dan met vrij stelling bouwvergunning krijgen. 'Eerste sectie Tesoboot gereed' Op de werf van Damen in het Roem eense Galatz is de bouw van Teso's vlaggenschip Dokter Wagemaker nu in volle gang. Het schip wordt opge bouwd uit 712 secties die elk onge veer 35 ton wegen. Op de foto de eerst afgeleverde sectie met het num mer 115/02 die precies in het midden onder het schip een deel zal vormen van de kiel. Deze sectie waarvan de kielplaat is gemaakt uit staalplaat van 15 millimeter, is gestraald en in de grondverf gezet, klaar om te worden verplaatst naar de plek waar het hele schip wordt opgebouwd. Inmiddels zijn daar vijf gerede secties heen gebracht om te worden samenge voegd, terwijl in de reusachtige hal len van de werf aan de volgende wordt gewerkt, steeds twaalf tegelijk. Sommige onderdelen zoals de berg houten en de skeg zijn herkenbaar. De bouwplaats ligt evenwijdig aan de helling vanwaar de Dokter Wagemaker straks overdwars in de Don au te water wordt gelaten. De bouw verloopt tot dusver volgens schema. De andere foto werd gemaakt in Pap- endrecht en toont een van de vier Caterpillar hoofdmotoren van 3000 KW met 6000 volt generator van het Duitse merk A. van Kaick. Maandag begint de verscheping van deze 50 ton wegende aggregaten en de hulp motor. Na vier weken zullen ze aan komen op de werf in Galatz, waar ze medio mei worden ingebouwd. Teso registreert de voortgang van de bouw met veel foto's. Wie er belang stelling voor heeft kan binnenkort de website raadplegen: www.teso.nl. (Foto's Erik te Roux) Huisarts Van den Bent had al bij de inspraak voor het bestemmingsplan De Cocksdorp de wens naar voren gebracht om ergens in De Cocksdorp ruimte te reserveren voor vestiging van een praktijk. De huidige praktijk aan de Kikkertstraat is uit zijn jasje gegroeid, maar ook als dat niet het geval zou zijn ontstaan allerlei com plicaties als deze aan een opvolger wordt overgedragen. Het SVC-be- stuur is in beginsel bereid haar ge bouw te verkopen. Van den Bent zou het inpandig willen verbouwen en 10 tot 25 procent uitbreiden waarbij al les gelijkvloers zou blijven. Hij zou van de gemeente bijbehorende grond willen kopen en uiteraard zou de 'sport'-bestemming van het gebouw gewijzigd moeten worden. Het college voelt daar dus weinig voor maar vindt wel dat in De Cocksdorp een nieuwe locatie moet worden aangewezen voor een apotheekhoudende huisarts. Men is het eens met Van den Bents opvat ting dat dit van belang is voor de medische en farmaceutische verzor ging van inwoners en toeristen in Texels noordkop 'Motor Tesoboot' Ondanks bezwaren van de venno ten van hotel Kogerstaete in De Koog ziet het college geen reden de bouwvergunning in te trekken voor een overkapping van het naastliggende hotel Het Gouden Boltje. De zaak kwam woensdag voor de commissie Bezwaarschrif ten. 'Mondelinge afspraken over het be heer zijn met nagekomen', betoogde mr. Roest namens de bezwaar makers. Naast deze afspraken, waar van het bestaan tijdens de zitting niet werd aangetoond, zou de eigen domsverhouding in het voordeel zijn van Kogerstaete. 'Het Gouden Boltje mag vier van de zestien bouwplaten tot haar eigendom rekenen. De rest in van Kogerstaete.' 'Dat is allemaal niet zo heel interessant', reageerde mr. Vis namens Het Gouden Boltje. 'Dat heeft hier niks mee te maken. Bezwaren tegen het eigendomsrecht horen we dan wel bij de civiele rech ter. Volgens artikel 1 voldoet alles aan het bestemmingsplan en dat is het belangrijkste.' Vis zag zich hierin ge steund door het college, maar Roest twijfelde aan de vrijstellings- bevoegdheid in het bestemmings plan, waaruit zou blijken dat het ter ras van Het Gouden Boltje te groot was voor een overkapping. Ook wees Roest op het advies van de welstandscommissie. Het college stelde dat de aanvraag voor de over kapping inderdaad te licht was ge weest, maar desondanks als een re guliere bouwvergunning werd behandeld, omdat dat in dit geval niet anders kon. De commissie geeft bin nenkort een advies. De Telegraaf besteedde woensdag aandacht aan kottervissers die zwerf vuil uit zee verzamelen in 'big bags'. Aan het woord komt onder andere Jan Andries van Franeker uit Oude- schild die voor Alterra sinds 1982 zwerfvuil in de magen van Noorse stormvogels onderzoekt. Uit het ar tikel komen de zorgen naar voren over de toename van de hoeveelheid zwerfvuil in de Noordzee. In heel Eu ropa ontfermen 43 kotters zich over opgevist afval. Zij brengen dit jaar naar verwachting zo'n 280.000 kilo afval aan land. Er wordt jaarlijks zo'n twintig miljoen kilo gedumpt in zee Het maximum aan bijgebouwen bij een woning is 50 vierkante meter, maar Mantje wil bijna het dubbele in de vorm van een kantoor aan huis en een dubbele garage. Hij kan gedeel telijk tegemoet worden gekomen omdat bij de uitoefening van een be roep aan huis een grotere opper vlakte mogelijk is. Het kantoor moet echter ondergeschikt zijn aan het woonhuis en daarvan duidelijk zijn afgescheiden. In dit geval ziet het er uit als één woonhuis. Het kantoor zou zo kunnen worden gebruikt als slaap kamer met badkamer. De gemeente vindt verder dat de gevraagde kantoorruimte wel erg groot is (54,7 vierkante meter) voor de twee men sen die hier volgens Mantje zullen werken. 20 tot 25 vierkante meter zou genoeg moeten zijn. Het artikel is geïllustreerd met een foto van de TX43 Biem van der Vis van de familie Van der Vis uit Ooster end.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 7