Uitkomst enquête GGD verbaast ook fysiotherapeuten ZEGEL bruna Cjroen kwarts Jexelshet Politie voert aantal rerkeerscontroles op w^m Strandexploitanten willen ouderwetse zandsuppletie Brand verwoest viskar Lange Ben Geweld uitgaansleven vorig jaar afgenomen De Wit Nijging boetes te hard rijden X. r Rechter verwerpt bouw dienstwoning Forse toename autovernielingen Mager verhaal m Nieuwe tribune a Huiselijk geweld VW heeft minder werk door groei gebruik internet texelse^courant SUPER DE BOER OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11860 [TEXELSE DINSDAG 9 MAART 2004 COURANT /erschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 111790 AA Den Burg j.Oe politie heeft het afgelopen jaar jje controles op te hard rijden en rjjden onder invloed op het eiland tors opgevoerd. In totaal moesten weggebruikers tijdens verkeers controles 966 keer een blaastest iggen. Van hen kregen er 54 een ces-verbaal omdat zij met te il alcohol op achter het stuur :en. Er werd 156 keer een prent eschreven voor te hard rijden. blijkt uit cijfers in het gebieds- (rkplan dat de politie voor 2004 ft opgesteld. Met name op het ied van alcoholcontroles deed een forse stijging voor. In 2002 d vijftig keer een blaasproef afge- ien. Volgens een landelijk inge- irde richtlijn lette de politie vorig ir echter standaard op alcohol als gebruikers staande werden ge iden. Het leverde een lichte stij- ig van het aantal gepakte rijders er invloed op. Vorig jaar werden mensen betrapt die meer dan de igestane hoeveelheid alcohol had- genuttigd. totaal aantal verkeerscontroles :g fors. In 2003 werden 789 keer gebruikers staande gehouden ir controles, tegen 198 keer in I2. Daarbij werd 198 keer een boete uitgedeeld aan weggebruikers BBgeen helm of gordel droegen, een Brdubbeling ten opzichte van 2002. Toen schreef de politie 97 keer boe- uit voor beide vergrijpen. Het aan- >renten voor te hard rijden steeg ongeveerde eenderde. In 2002 ireef de politie 98 keer een proces aal uit voor te hard rijden tegen 156 keer in 2003. De Pontweg, de Postweg en de Schilderweg hebben de speciale aandacht van de politie Ook werden binnen de bebouwde kom snelheidcontroles uitgevoerd. Het verhogen van de verkeerscon troles vloeit voort uit landelijk beleid van de politie, waarin verkeers veiligheid als belangrijk thema is op genomen. De politie hoopt op die manier het aantal verkeersdoden en ziekenhuisgewonden terug te drin gen. Dat laatste was afgelopen jaar inderdaad het geval op Texel. Het aantal mensen dat na een verkeer songeluk naar het ziekenhuis moest, daalde van 37 in 2002 naar 16 in 2003. Het aantal dodelijke slachtof fers steeg echter van 1 naar 2. In oktober kwam een man uit Ooster end om het leven na een botsing met een tractor en in het voorjaar stierf een toeriste, nadat zij op de Mokweg tijdens harde wind met haar fiets on der de aanhangwagen van een trek ker terecht was gekomen. Het aan tal verkeersongevallen op het eiland steeg vorig jaar van 211 in 2002 naar 222 in 2003. Het aantal ongevallen dat werd veroorzaakt door alcohol daalde van 8 naar 4. De politie wil controles op alcohol en snelheid vol gens het gebiedswerkplan het ko mend jaar verder opvoeren met res pectievelijk 25 en 30 procent. Ook wil ze meer letten op parkeeroverlast en het aantal opgevoerde brommers met 10 procent terugdringen. Dat laatste moet gebeuren door een aan tal gerichte controles. Het verminde ren van verkeersonveilige situaties door oogstwerkzaamheden staat eveneens op de prionteitenlijst van de politie. iftPS i>- m «fgfefejx (Foto Gerard Timmerman) Bij Westerslag is de bouw van het strandpaviljoen begonnen. Ter bescherming heeft strandexploitant Jur Schuiringa een dijk van zand laten aanleggen. |8j_ iiHot resultaat van de Gezond heidsenquête door de GGD heeft 9p> het eiland tot de nodige ge- jpreksstof geleid. Over bijvoor beeld de conclusie dat Texelaars centueel gezien aanmerkelijk er de fysiotherapeut bezoeken gemiddeld in Nederland. Die is Jok door betrokkenen zelf met Snige verrassing ontvangen. Tk ik dat het bezoek eerder ergens de middenmoot ligt', vertelt fy- herapeut Henk de Steur. ten overzicht van het Nederlands ituut voor Gezondheidszorg over iotherapeuten in de eerste lijn, ^vordt Texel inderdaad onder de mid- familie Den Boer-Boon mag en nieuwe dienstwoning met ntoor bouwen op het perceel ^zendijk 37 in Den Burg. Dat eft de bestuursrechter in kmaar bepaald. familie had een beroepschrift in- 'iend bij de rechtbank, nadat bur- eester en wethouders een bouw- unning hadden geweigerd te lenen. Volgens de rechtbank ge- irde dat terecht, omdat de familie woning van 110 vierkante meter Sit bouwen, terwijl maximaal 85 vier- Jgite meter is toegestaan. Advocaat jurice Frantzen had namens de ilie aangevoerd dat er vroeger een [nstwoning van 48 vierkante meter ien woning van 43 vierkante me- op het perceel hadden gestaan Izamenlijk leidde dat een totaal ervlakte van 91 vierkante meter, s,raardoor met behulp van vrijstelling Ijl 1|) vierkante meter mogelijk zou zijn. ■rj/olgens de rechtbank mag echter jjlleen naar de voormalige dienst woning worden gekeken, waardoor ede nieuwe dienstwoning met verle ning van vrijstelling niet groter dan 85 jj/ierkante meter zou mogen worden Ij/olgens de gemeente blijkt uit de uit spraak dat voor forse afwijkingen op ^voorschriften in het bestemmings- jplan Buitengebied geen vrijstelling loeft te worden verleend als er daar jog geen beleid voor is. Strandexploitanten willen dat Rijkswaterstaat (RWS) alsnog een zandsuppletie uitvoert op be paalde delen van het strand. Een verzoek van die strekking heeft de Vereniging van Texelse Strand exploitanten ingediend bij het Pro vinciaal Overlegorgaan Kust- gemeenten, dat op 18 maart bijeen komt. Met name het strand tussen paal 9 en paal 17 heeft flink te lij den gehad van de laatste storm, waardoor strandhuisjes op be paalde plekken in de gevarenzone belanden. 'Duinafslag van zeseneenhalf tot tien meter en strand dat plaatselijk een meter is gedaald', vertelt Jur Schuiringa, exploitant van strand paviljoen Westerslag en voorzitter van de Texelse strandexploitanten. Hij heeft het met name over het strand ten noorden van paal 15. Ook het populaire strandgedeelte ten zui den van strandpaviljoen Paal 9 heeft flinkgeleden, waardoor het ook daar in de huidige situatie twijfelachtig is of de huisjes er wel kunnen staan. De kusterosie heeft volgens Schuiringa alles te maken met de nieuwe wijze van kustbescherming door RWS, de zogeheten vooroeversuppletie, waar bij dicht onder kust zand wordt aan gebracht en geen zand meer op het strand wordt gespoten. Hierdoor dreigt het strand volgens hem plaat selijk te smal te worden voor recreatiedoeleinden. Schuiringa ver huurt onder meer 141 strandhuisjes. 'Als ik die er zo neerzet, dan spoelen ze bij de eerste de beste storm weg. Voor het behoud moet ik eerst flink met zand gaan schuiven. Daar zit een behoorlijk kostenplaatje aan.' Cees Smit van Rijkswaterstaat: 'De paviljoenhouders zijn jarenlang ver wend met zandsuppleties. Het be houd van de kustlijn is onze verant woordelijkheid, niet het droog houden van de strandhuisjes. Ze mogen de huisjes van ons best neer zetten, maar de eigenaars moeten zelf zorgen dat ze voldoende hoog staan.' Paviljoenhouder Renè Jager van Paal 9: 'Vorig jaar zat er ten zuiden van het slag ook al een lage plek. Toen heb ik het zelf met overtollig zand opgehoogd. Maar ik sta met te trap pelen dat nu weer te doen. Er is een héél bedrag mee gemoeid. Maar ge lukkig is het nog geen zomer. Dan kan alles wel weer anders zijn', relativeert de ondernemer. Een aantal particu liere huisjesbezitters heeft al laten blijken zelf wel te zorgen dat er vol doende zand is om hun huisjes droog te houden. Daarvoor mag volgens Smit wél het zand van het strand ten westen van de huisjes worden ge bruikt, maar mag geen zand uit de dumvoèt worden weggehaald, in ver band met schade aan de kustlijn. 'Dat hoeft ook met, want er is genoeg.' denmoot geschaard. De cijfers zijn gebaseerd op getallen uit 2001, waarin wordt uitgegaan van het aan tal inwoners per fulltime fysiothera peut. Met tussen de 1400 en 1600 inwoners per therapeut behoort Texel inderdaad tot het gemiddelde. 'Als je ervan uitgaat dat het aantal behande lingen in deze praktijken gemiddeld is - en ik heb niet de indruk dat de fysiotherapeuten het op Texel veel drukker hebben dan aan de overkant -, dan begrijp ik niet zo goed waarom uit het onderzoek blijkt dat het be zoek aan de fysiotherapeuten hier zoveel hoger is.' Liefst 35,8 procent van de Texelaars zou regelmatig een bezoek brengen, terwijl landelijk het percentage 17 bedraagt. 'Als dit percentage klopt dan geeft dit een wel zeer positief beeld van de Texelse fysiotherapie, want er worden dan meer - zelfs tweemaal zoveel - Texelaars behandeld, terwijl er ge middeld met meer fysiotherapeuten zijn. Het aantal behandelingen per behandelde Texelaar moet volgens mij dus lager zijn dan het landelijke gemiddelde.' Collega Henriétte Timmermans, die een praktijk heeft in Oudeschild, toont zich iets minder verrast over de cijfers van de GGD. 'Ik zit al 18 |aar op Texel en weet niet beter dan dat de cijfers hier wat verschillen met die van de overkant. We hebben er al gesprekken over gehad met Univé, maar we hebben nooit een oorzaak voor het hogere bezoek kunnen aan tonen Ik had trouwens niet het idee dat het zóveel hoger zou zijn. Zelf heb ik wel de indruk dat, doordat we op een eiland zitten, de drempel om naar het ziekenhuis te gaan wat hoger is, waardoor mensen zich vaker tot de fysiotherapeut wenden De lijnen tus sen de huisartsen en onze praktijken zijn kort en daardoor verwijzen ze misschien iets sneller door.' De Steur vermoedt dat ook de Lees verder pagina 5 Een korte felle brand heeft zaterdag middag een viskar van Lange Ben (Gerritsen) in De Cocksdorp ver woest. De kar, die naast de woning van Gerritsen aan de Klimpstraat te gen de erfscheiding stond, vloog in brand tijdens het voorverwarmen. De oorzaak was vermoedelijk een tech nisch defect. Gerritsen wilde de wa gen gebruiken om vis klaar te maken voor een gezelschap dat hij op be zoek kreeg. Door de brandende kar naar de oprit te verplaatsen, wist de vishandelaar te voorkomen dat de vlammen konden overslaan naar zijn huis of dat van buurman Peter Quartel. Ook draaide hij meteen de gasflessen op de wagen dicht. De viskar, die ongeveer vijftien jaar oud was, brandde volledig uit. De heg en de boom in de voortuin van de fami lie Gerritsen liepen brandschade op. De brandweer bluste het vuur. Ook de politie, die iets eerder dan de brand weer ter plekke was, bestreed de vlammen met een brandblusser. Er vielen geen gewonden. '(Foto Jeroen van Hattum) Het uitgaansgeweld in De Koog en Den Burg is afgelopen jaar afgeno men. De politie zag het aantal aan giften van mishandelingen tijdens het stappen teruglopen van 41 te gen 52 in 2002. Het aantal bedrei gingen met geweld nam eveneens af. Wel deed zich een stijging voor bij de hoeveelheid baldadigheden en vernielingen tijdens het stap pen. Volgens groepschef Jan Pluimert van de politie op Texel is de afname van het uitgaansgeweld onder meer te danken aan de proef met de ver lengde dorpswacht die een jaar ge leden voor het eerst plaatsvond in Den Burg. Portiers van een aantal horecagelegenheden in de Kantoor straat gingen van oktober tot en met april na sluitingstijd de straat op om nog een tijdje toezicht te houden als dorpswacht. 'Het voordeel is dat ze zien wie er binnen zijn en daardoor later makkelijker mensen buiten kun nen aanspreken', aldus Pluimert. In totaal nam het aantal aangiften van geweld vorig jaar toe van 75 in 2002 naar 90. De meeste geweldsdelicten in het uitgaansleven deden zich volgens de politie voor in en bij de discotheken aan de Kantoorstraat en de Dorps straat. Met gericht toezicht wil de politie de hoeveelheid geweld daar dit jaar met 20 procent verder probe ren te verminderen De afgelopen seizoenen kwamen meer jongeren dan gebruikelijk naar Den Burg, om dat in De Koog De Toekomst een paar seizoenen lang dicht was. Ko mend seizoen wordt in De Koog voor het eerst de werkwijze met de ver lengde dorpswacht toegepast. Pluimert: 'We hopen dat we het ge weld en de overlast daardoor verder kunnen laten dalen.' Doordat de por tiers na sluitingstijd de Dorpsstraat opgaan, moeten de dorpswachten en de politie volgens plan meer gelegen heid krijgen voor toezicht in de om geving van de Dorpsstraat en op het strand. Het aantal meldingen van baldadig heid in de uitgaansgebieden steeg vorig jaar naar 75 tegen 54 in 2002 Volgens Pluimert is dat terug te voe ren op het mooie weer in de zomer, waardoor stappers langer buiten ble ven hangen 'Als het slecht weer is, zie je vaak meteen een afname. Het best is een fikse regenbui om kwart over drie 's nachts.' Opvallend is de toe name van vernielingen aan auto's. Liefst 119 keer werd daarvan vorig jaar melding gedaan, bijna een verdrievoudiging ten opzichte van 2002, waarin 42 maal aangifte werd gedaan van vernielingen aan auto's. Volgens Pluimert gaat het onder meer om het afbreken van spiegels en bek rassen. Ongeveer 40 van de 119 meldingen kwam uit De Koog, de rest kwam voor het overgrote deel uit Den Burg. De politie is bezig met onder zoek naar de autovernielingen. Vol gens Pluimert heeft de politie een paar verdachten op het oog. Het aan tal klachten over geluidsoverlast steeg van 8 naar 24. Volgens Pluimert is dat onder meer te wijten aan de komst van een aantal nieuwe horecagelegenheden in De Koog. Het aantal incidenten als gevolg van al cohol en drugs steeg licht van 35 naar 38. Pluimert is tevreden over de afspra ken die gemeente, politie, horeca en justitie met elkaar hebben gemaakt om gezamenlijk de overlast in het uitgaansleven te bestrijden. Die af spraken, vastgelegd in het convenant Veilig en Leefbaar Texel, zijn recent tegen het licht gehouden en worden volgende week dinsdag tijdens de Horecabeurs opnieuw officieel vast gesteld. Losse nummers 0,95 Met creatief of knap toneelspel kun nen toneelgezelschappen nog wel eens camoufleren dat ze eigenlijk een matige stuk in studie hebben geno men. Sommige stukken kunnen ech ter zo matig van kwaliteit zijn dat zelfs goed spel dat niet meer kan verhul len. 't Amateurtje uit De Waal, dat za terdag en zondag in dorpshuis de Wielewaal op de planken stond, had zo'n stuk te pakken. Pagina 2 Onder aanvoering van Dries Velt- kamp hebben diverse vrijwilligers van Texel'94 de handen uit de mouwen gestoken voor de bouw van een over dekte tribune langs het A-veld. Pagina 6 Zwijgen is fout, spreken is goud. Huiselijk geweld moet uit de taboe sfeer en bespreekbaar worden. Want Texel blijkt in dit opzicht niet anders dan andere gemeenten. Ook hier blijft veel leed onzichtbaar, letterlijk ver borgen achter de voordeuren van ogenschijnlijk gelukkige en zorgeloze huishoudens De eilandpositie vormt daarbij een bemoeilijkende factor. Pagina 7 De ontwikkelingen op het gebied van internet en de verdere automa tisering hebben grote gevolgen voor de werkzaamheden bij de VW. Doordat vaker rechtstreeks wordt geboekt, loopt het aantal reserveringen terug. Mede doordat de inkomsten hierdoor iets terug lopen, gaat de eilandpromotor de personele bezetting aanpassen. 'We kunnen nu veel efficiënter wer ken. De ontwikkelingen zijn zó snel gegaan dat we nu eigenlijk te veel mensen hebben voorde hoeveelheid werk', vertelde VW-directeur Veronica Bos gisteravond tijdens de promotieavond in Question Plaza. 'Een paar jaar geleden stelden nog tachtig procent van de bellers de vraag hoe laat de boot ging. Nu kijkt iedereen op internet. We krijgen veel minder telefoontjes, maar ook minder e-mails, doordat mensen nu veel be ter kunnen zoeken op het internet en vrijwel alle antwoorden op onze site kunnen vinden.' Een ander punt is volgens Bos dat surfers via het inter net direct bij een logiesverstrekkers terechtkomen. Het aantal boekingen bij de VW loopt daardoor iets terug. Met name bij de hotels 'Minder boe kingen betekent niet alleen minder werk, maar ook minder inkomsten voor de VW.' De VW werkt momen teel aan een plan om de personele bezetting af te stemmen op de nieuwe organisatie. 'Daarbij kijken we uitdrukkelijk naar de toekomst.' (Advertentie) yntM 7'mftj ji,rl, bfj ê,jrt_ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: des www.bruna.nl altijd actueel ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE Slijterij - Wijnhandel Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 1