Lindy Stroo breidt uit 'uinontwerpster moet echte vakidioot zijn' Over maatwerk gesproken...' Winterse verfbeurt voor bejaardenhuizen College mag vergunning lepe de Boer intrekken HP Fysiotherapie Rechter verbiedt wonen in Bondje Geloofsleven in Oudheidkamer Activiteiten IVN l j COURANT Beschonken Onderzoek naar samenwerking vissersdorpen Vincent Bijlo als 'De Ziener' Cliëntadvies 36 77 00 Rabobank Dorpscommissies bijgepraat over bestemmingsplan Personeel MCA roert zich over niercentrum lontwerpster Lindy linieren is niet iets zakelijks, je iet er lol in hebben.' Lindy Stroo lidt haar activiteiten als tuin- rerpster flink uit. Na tien jaar len tekeningen te hebben ge lakt werd haar steeds vaker ge- lagd het ontwerp ook daadwer- jijk uit te voeren. Op hoeve De ilm aan de Hoofdweg in Eierland lezenlijkt Stroo een voorbeeld- hl, een kwekerij en een ruimte jyaarin zij workshops wil geven. 'Een tuinontwerpster op Texel moet heel divers zijn, want de markt is klein.' Stroo voelt zich een hobbyiste als het om tuinieren gaat. 'Al moet ik zeggen dat mijn eigen tuin soms als een ver plichting voelt. Het huis van de schil der is het minst geverfd, omdat hij zelf altijd ergens anders bezig is. De voorbeeldtuin met verlichting, meu bels, bestrating en beplanting moet met zijn tijd blijven meegaan. Die Imoet je steeds een beetje omgooien, want je moet met achter de trends aan willen werken. Ik lees veel bladen over tuinieren en kijk ook naar de I Engelse televisie om op de hoogte te blijven van alle vernieuwingen. Als tijjnontwerpster moet je een echte vakidioot zijn.' - De kwekerij in aanleg bevat niet de geijkte planten. 'Ik wil op kleine schaal bijzondere dingen kunnen aanbieden. Het is geen Intratuin met allerlei fratsen en dat mag ook niet volgens het bestemmingsplan van de gemeente. Ik ontwerp tuinen en ver koop planten die ik zelf kweek. Maar als mensen iets willen hebben kan ik het altijd bestellen.' Stroo speelde al langer met het idee I een ruimere invulling te geven aan haar werk als tuinontwerpster. Steeds j vaker moest de tuinontwerpster ho- veniers of stratenmakers inschakelen om haar te helpen bij de aanleg. 'Ik vond het zelf ook jammer als ik een tekening maakte en mensen voerden >het niet uit zoals ik het eigenlijk had Ibedoeld Dan zocht ik bijvoorbeeld een soort roos uit vanwege kleur en geur en bleken mensen een hele an dere in de tuin te hebben gezet. Ter wijl ik die roos uit driehonderd soor ten had geselecteerd. Of dat ik een bepaalde steen koos voor de bestra ting en dat mensen toch een andere, afschuwelijke kleur uitkozen. Dat is jammer, want het geeft een leuk ge voel als mensen jouw ontwerp over nemen.' Toch is het volgens Stroo niet ver keerd dat Texelaars niet allemaal de zelfde tuin hebben. 'De een wil tuin kabouters, de ander met. Aan de overkant weet je welke ontwerper je moet hebben voor een wilde, weel derige tuin en wie een strakke, mo derne tuin maakt. Op Texel is de markt met zo breed en moet je heel allround zijn.' Deze maand start Stroo met een se rie workshops over tuinieren, voor maximaal acht personen per cursus. Naar aanleiding van een advertentie gaven al enkele mensen zich op voor de eerste bijeenkomst, over zaaien. 'Daarvoor zijn nog plaatsen beschik baar. In april gaat het over rozen snoeien en andere dingen die deze maand aandacht behoeven in de tuin. In mei geef ik een cursus over vaste planten en in juni behandel ik kruiden. De maanden juli en augus tus gebruik ik voor open thema-avon den over bijvoorbeeld geuren en vlin ders. In september wil ik laten zien hoe je tuin ook in de herfst mooi kan zijn. Een cursus over snoeien en bol len is gepland voor oktober en in november wil ik een stukje ontwerp en beplanting bespreken. De laatste cursus in december gaat over de win tertuin en hoe je vogels kunt lokken met je tuin.' Met de workshops hoopt Stroo dat mensen makkelijker naar een tuin ontwerper stappen. 'Het klinkt heel duur en er bestaat toch een bepaalde drempel. Daarom geef ik voor begin- VERVOLG VAN PAGINA 1 izoensgebonden economie van het [and een rol kan spelen. 'Hierdoor rden mensen die bijvoorbeeld in de horeca- en recreatiesector werken injdie periode relatief zwaar belast, irdoor kan overbelasting ontstaan, it tot klachten kan leiden. Ik kom dat nogal eens tegen in mijn praktijk. Men wil er nog wel eens te lang mee Rijven doorlopen, wat de klacht kan Irergeren.' De Steur heeft niet de ruk dat Texelaars onnodig vaak zijn praktijk bezoeken. 'Doorgaans komt men nadat men door de huis arts naar mij is verwezen.' fysiotherapeut Gerard Arkenbout sluit niet uit dat het frequentere be zoek verband houdt met de gemid delde leeftijd van de bevolking. 'Veel exelaars vertrekken op betrekkelijk ige leeftijd van het eiland, om te lan studeren, terwijl veel wat Jdere mensen zich hier juist graag istigen. Van jongeren kan ik me lorstellen dat ze relatief minder de siotherapeut nodig hebben, terwijl Jjderen vaker een beroep op ons 'en. Overigens is het niet zo dat we fereen die hier binnen stapt ook adwerkelijk behandelen. Veel men- n komen, al dan niet na een con- |t van de huisarts, voor een advies, ivoorbeeld over een oefening. Dat meer uit preventief oogpunt. Vroe- er gebeurde het nogal eens dat een isarts een behandeling voor- breef, die wij dan uitvoerden. Te- nwoordig verwijst de arts door, derzoeken wij de klacht en over- gen wij met de patient over de npak. Of we bijvoorbeeld zelf de handeling uitvoeren of door- rwijzen naar een specialist.' Opmerkelijk is dat veel mensen bij hun bezoek aan de fysiotherapeut de laatste paar maanden wat terughou dender zijn geworden. Arkenbout. 'Er is vorig jaar de nodige publiciteit ge weest over de vergoeding van behan delingen. Verzekeringen hebben fy siotherapie volledig uit het basispakket geschrapt, de behande ling wordt alleen vergoed voor men sen met een aanvullende verzekering. Nu is het zo dat 97 procent van alle mensen zo'n aanvullende verzeke ring heeft, zodat de behandeling ge heel of voor het grootste deel ver goed blijft. Alleen wie bij Univé is verzekerd, moet een kwart zelf beta len. Andere maatschappijen keren volledig uit. Probleem is dat door al die negatieve publiciteit bij veel men sen niet bekend is dat ze alles, of ten minste driekwart van de behandeling, vergoed krijgen. Mijn indruk is dat ze daardoor toch met zo snel naar de fysiotherapeut stappen. Wij hebben dat de afgelopen maanden kunnen merken.' Freerk Broekstra van het Centrum voor Fysiotherapie Texel, ervaart hetzelfde: 'Als fysiotherapeu ten merken we dat allemaal. Al die negatieve publiciteit heeft zeker z'n effect gehad. Ik denk dat mensen op veel gebieden iets terughoudender zijn geworden. Als fysiotherapeuten hebben we er ook met elkaar over gesproken. Maar ik denk dat als de mensen weer gewend zijn aan de nieuwe situatie en duidelijk is dat ze de behandeling met zelf hoeven te betalen, ze ons wel weer beter weten te vinden.' De Steur: 'Ook al moeten bepaalde mensen een kwart zelf be talen, dan nog is dat niet meer dan vijf euro per behandeling. Ik geloof niet dat mensen daardoor zullen wegblij ven. Een klacht kun je met weg- bezuinigen.' nende tuiniers in het najaar een basis cursus. Zij krijgen binnen acht weken een stukje van alles om ze op gang te helpen met ontwerpen, planten, alles.' Hoewel Stroo deze maand de eerste workshops geeft, staan de plannen voor de kwekerij en de voorbeeldtuin nog in de kinderschoe nen. 'Als het om verkoop gaat heb ik nog even weinig te bieden. Het kost geld en tijd. Je kunt niet in een dag een hele tuin uit de grond stampen. Over een paar maanden denk ik een echte opening te kunnen houden. Ik maak nu een start met de plannen en hoop later dit jaar mijn eigen producten te kunnen aanbieden.' De familie Van Beek uit Maarsen mag geen dienstwoning maken van voormalig verenigingsgebouw 't Bondje in Oudeschild. Dat heeft de voorzieningenrechter in Alk maar bepaald. De familie was naar de voor zieningenrechter gestapt nadat bur gemeester en wethouders vorig jaar december hadden geweigerd een bouwvergunning voor een dienst woning af te geven. De rechter werd gevraagd die beslissing op te schor ten. zodat de familie alsnog het bouwplan zou kunnen uitvoeren. De voorzieningenrechter heeft gewei gerd daaraan mee te werken, omdat daarmee een 'onomkeerbare situatie' zou ontstaan en daar zijn voorlopige voorzieningen volgens de rechter met voor bedoeld. Inwoners van Oudeschild protesteer den er vorig jaar oktober fel tegen dat de familie een bouwvergunning zou krijgen, omdat Oudeschilders in het verleden altijd was verteld dat er in 't Bondje niet mocht worden gewoond. De gemeente verleende de familie, eigenaar van het gebouw, vorig jaar maart een sloop- en bouwvergunning op basis van plannen om er een spi ritueel centrum te vestigen. Dat paste bij de bestemming openbare en bij zondere doeleinden. In het najaar diende de familie plannen voor een dienstwoning in. In de Oudheidkamer in Den Burg is van 11 juni tot januari 2005 een ten toonstelling te zien waarin het ge loofsleven van Texelaars tussen 1700 en 1950 centraal staat. Al enkele ja ren leefde bij de vrijwilligers van het museum de wens iets met dit onder werp te doen. Het museum roept Texelaars op attributen die met hun geloofsbeleving te maken hebben (of hadden) in bruikleen af te staan. Daarbij wordt gedacht aan voorwer pen en foto's, maar bijvoorbeeld ook aan dagboekaantekeningen waarin het geloof ter sprake komt. Om een beeld te krijgen van de be schikbare voorwerpen wordt 16 maart tussen 14.00 en 16.30 uur een inloop gehouden in de Oudheid kamer in de Kogerstraat. Mertsen die voorwerpen in bruikleen willen af staan, zijn dan welkom om de be schikbare voorwerpen te tonen en het achterliggende verhaal te vertel len. Voor meer informatie: Maarten Roe per, tel. 314956 (Maritiem Jutters Museum) of per e-mail: maarten ©texelsmaritiem.nl. Op uitnodiging van de IVN-afdeling Texel geeft professor Kees de Jager maandag in EcoMare een lezing met als titel Op zoek raar leven in de ruimte. Als alternatief programma staat een lezing van Peter Ampt en Jan Vlaming over de planeet Mars op de agenda. Zondag 28 maart houdt het IVN een fietstocht over de Hogeberg om te zien hoe de natuur in de loop van de seizoenen verandert. Vertrokken wordt om 15.00 uur vanf de parkeer plaats bij de OSG. Sharon d 'Abo, cliëntadviseur Rabobank Texel Tpyci CC C DINSDAG 9 MAART 2004 Stroo op de plek die als het aan haar ligt steeds anders oogt: de voorbeeldtuin. (Advertentie) 'Wie de ziener wil zien. moet komen kijken.' Dat is het motto van het theaterprogramma waarin cabaretier Vincent Bijlo zondag te zien is in theaterrestaurant Klif 12 in Den Hoorn. 'De ziener' is het tiende pro gramma van de blinde cabaretier sinds zijn debuut op het Leids Cabaretfestival in 1988. Ook in dit nieuwe programma toont hij zijn po litieke scherpte, is hij innemend en soms aandoenlijk cynisch. Harde en hilarische grappen waren altijd al zijn wapens, maar hij is ze geleidelijk aan het aanscherpen. In zijn nieuwe programma plaatst hij de wereld in een nieuw perspectief en spiegelt hij zichzelf aan de klank van zijn stem. Hij slaat het publiek om de oren met zijn waarheid en kijkt dwars door alles en iedereen heen. De voorstelling in Den Hoorn begint om 20.30 uur, de toegang bedraagt €12,50 (vriendenprijs €10,50). Vooraf dineren is mogelijk vanaf 18.30 uur. Reserveren kan via tel. 319633. Een 29-jarige man uit Den Helder is zondagochtend rond 3.00 uur op de Pontweg betrapt op het rijden onder invloed. Hij werd aangehouden bij een routinecontrole en blies bij de blaastest 625 milligram alcohol per uitgeademde liter lucht, bijna drie keer zoveel als is toegestaan De bejaardenhuizen in de buiten dorpen hebben deze winter allemaal een nieuw kleurtje gekregen en zijn waar nodig gerenoveerd. Om de beurt werden de woningen ingepakt in groen zeil, dat verf en schilders tegen slecht weer moest bescher men. StrenderTuus in Oosterend was het laatste verzorgingshuis dat een opknapbeurt kreeg De bejaardenhui zen van Oudeschild, De Cocksdorp. De Koog en Den Hoorn kregen alle maal dezelfde tinten. Blauwe balken, gele panelen, lichtgrijze kozijnen en rode draaiende delen vormen het vernieuwde aangezicht van de seniorenwoningen. 'Inmiddels werk ik nu zo'n vijf jaar bij de Rabobank Texel. In die periode is het bankverkeer ongelooflijk veranderd. Een voorbeeld: nóg veel meer dan toen, staat de klant nu altijd centraal. Voor mij betekent dit dat ik eerst goed naar iemand luister om vervolgens die diensten aan te bieden die het beste bij zijn of haar persoonlijke situatie passen Gewoon een kwestie van maatwerk. Logisch toch„. Een adviesbureau uit Lutjegast on derzoekt de komende maanden of het mogelijk is samenwerking tot stand te brengen tussen authen tieke vissersdorpen rondom het Waddengebied. Ook Oudeschild wordt waarschijnlijk bij dat onder zoek betrokken. Directeur Frits Schuitemaker van ad viesbureau Rikkerda wil gesprekken voeren met onder meer belangen verenigingen en ondernemersvereni gingen in de dorpen om te bekijken hoe zij tegenover samenwerking staan. Het Europese subsidiepro gramma Leader Plus voor de Kop van Noord-Holland en Texel, dat betrok ken is bij het onderzoek, heeft Oude schild, Wieringen en Kolhorn bij Schuitemaker aangemeld als dorpen die in aanmerking komen. Wat voor soort samenwerking tussen de vissersdorpen zou moeten ont staan, staat volgens Schuitemaker nog open. 'Het kan federatief zijn, het kan een werkgroep zijn, een bv of een vereniging zoals bij Villages op Tradition het geval is Ik wil eerst weten wat voor ideeën er in de dor pen leven. Het kan ook zijn dat ze het met willen en dan houdt het op.' Schuitemaker trekt een vergelijking met een samenwerkingsverband dat een paar jaar geleden tot stand werd gebracht tussen negen kleine dorpen in Groningen. Friesland, Drenthe en Flevoland. Onder de naam Villages of Tradition presenteren zij zich onder meer gezamenlijk op een eigen website waarop toeristen informatie over verblijfsaccomodatie en be zienswaardigheden in de dorpen kunnen vinden. 'Ze zijn allemaal bij zonder omdat het bijvoorbeeld wier- op terpdorpen zijn met elk hun eigen cultuurhistorie. Op zich zijn ze alle maal klein, maar door meer samen te werken, kunnen ze een betere vuist maken om zichzelf onder de aan dacht van bijvoorbeeld toeristen te brengen.' Volgens Anita Meijer van Leader Plus in Den Helder kan de samenwerking voor visserdorpen vooral van nut zijn voor dorpen waar de fut uit dreigt te raken. 'Oudeschild is een levendig dorp met een grote vissershaven en er is veel te doen, maar je hebt ook dorpen langs de Waddenzee met vissershavens waar bijna alles stil ligt en daar willen we wat aan verande ren.' Het onderzoek van adviesbu reau Rikkerda wordt gefinancierd door diverse Leader Plus gebieden langs de Waddenzee. Ook het Duitse Leader-Plusgebied Wesermarsh in Duitsland is erbij betrokken. Volgens Schuitemaker wordt daar een soort gelijk onderzoek uitgevoerd bij au thentieke vissersdorpen. Hij verwacht een paar maanden nodig te hebben om in kaart te brengen hoe de dor pen denken over meer samenwer king. Leader Plus in Den Helder be taalt €4000,- aan het onderzoek. Het Europees subsidieprogramma finan ciert ontwikkelingen die het platte land leefbaar moeten houden. B en w mogen de onttrekkingsver gunning van lepe de Boer om het pand aan de Boodtlaan 48 in De Koog als tweede wonir.g te gebrui ken intrekken, zo heeft de Alkmaarse rechtbank bepaald. Het beroep van De Boer tegen deze be slissing werd ongegrond ver klaard. In maart 1997 stelde de gemeente raad de lijst vast van tweede wonin gen als onderdeel van de Huisvestingsverordening. Panden op deze lijst kwamen in aanmerking voor een onttrekkingsvergunning, waar door een woning zowel permanent als recreatief mocht worden gebruikt. Met de wijziging van de verordening beoogde de raad de eigenaren van eerder vrijgegeven tweede woningen rechtszekerheid te geven Ook de woning aan de Boodtlaan 68 werd in het verleden tweede woning, maar hierbij werd over het hoofd gezien dat dit pand nummer 48 droeg op het moment van vnjgeven. Bij vaststelling van de vernieuwde verordening werd nummer 48 gehandhaafd, terwijl bij hernummering van Boodtlaan de tweede woning nummer 68 had ge kregen. B en w herstelden de fout in augus tus 2001 en trokken de onttrekkings vergunning in van De Boer. Boodtlaan 68 werd op de lijst opgenomen en nummer 48 werd afgevoerd. De Boer diende een bezwaarschrift in dat door de betreffende commissie on gegrond werd verklaard. Vervolgens tekende hij beroep aan bij de recht bank. Deze besliste dat het college het recht had de vergunning in te trekken. De rechtbank woog mee dat De Boer als eerste en huidige eige naar had kunnen weten dat de wo ning nooit eerder als tweede woning was vrijgegeven, omdat dit uitdruk kelijk was vermeld in de brief uit 1997. Ook werd het behoud van de woning voor de woningvoorraad en het niet lijden van directe schade door De Boer aannemelijk gemaakt door b en w. Tegen de uitspraak kan hoger be roep worden aangetekend bij de Raad van State. Het college gaat dorpscommissies voortaan op de hoogte brengen van eventuele veranderingen in vernieuwde concept-bestem mingsplannen vóórdat de defini tieve versies ter visie worden ge legd. ritatie inmiddels uitgepraat. De rooi lijn blijft gehandhaafd op 10 meter. De politieke partijen, die eerder hadden aangedrongen op tekst en uitleg over de veranderingen, konden zich vin den in het plan de dorpscommissies standaard op de hoogte te brengen. Dat hebben burgemeester en wet houders besloten naar aanleiding van de commotie die een paar weken geleden ontstond over wijzigingen in het nieuwe bestemmingsplan voor Oudeschild. De dorpscommissie voelde zich bedonderd, nadat zij had ontdekt dat onder meer de rooilijn achter een groot deel van de huizen was terugbracht van 12 naar 10 me ter. De veranderingen waren aange bracht na de hoorzitting die in no vember in dorpshuis 't Skiltje was gehouden Volgens wethouder Nel Eelman (Grondgebied) wordt het vooraf infor meren standaard in de werkwijze op genomen, zodat de situatie die zich in Oudeschild voordeed met meer hoeft te worden herhaald. Het college had de rooilijn in het plan voor Oude schild teruggebracht, nadat dat ook in het nieuwe bestemmingsplan voor De Cocksdorp was gebeurd. Het college en de dorpscommissie van Oudeschild hebben de onderlinge ir- Tegen zijn ze op zich niet, maar enige kanttekeningen vinden ze wel op hun plaats. Volgens personeel van de af deling nierdialyse van Medisch Cen trum Alkmaar (MCA) moet een aan tal voorwaarden goed worden geregeld als het MCA daadwerkelijk een merdialysecentrum opent in de voormalige huisartsenpraktijk aan het Robbepad in Oosterend. Dat heeft de afdeling in een brief laten weten. Vol gens de medewerkers moet het zie kenhuis ervoor zorgen dat ook in Oosterend voldoende zorg kan wor den verleend aan merdialysepatiën- ten. 'Er moeten ook goede regelingen komen voor medische back-ups en de communicatie met het ziekenhuis. Verder moeten zaken als compensa tie voor extra reistijd en reiskosten worden geregeld.' Het is volgens een woordvoerster nog niet duidelijk of het MCA haar plannen doorzet. Het ziekenhuis moet daarvoor het groene licht krij gen van zorgverzekeraar Univé.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 5