Hoogste prioriteit politie voor aanpak geweld Huiselijk geweld groeiend probleem W 'W 'Bestaat er een hel. ian ziet die er zo uit m. m 'Pas nu durf ik zonder angst de straat weer op' ader aandacht voor eigen positie - TEXELSE /coURANT' PARAAT Zwijgen id fout spreken i& gmd DINSDAG 9 MAART 2004 Met de verspreiding van achthonderd folders en tiental- en posters startte de gemeente Texel eind januari een publiekscampagne om aandacht te vragen voor huise- e'' lijk geweld. Onder meer bij dorpshuizen, huisartsen en fysiotherapeuten zijn de prikborden voorzien van pos ters met daarop tegeltjes met vervormde spreekwoor den als Zwijgen is fout, spreken is goud. Die moeten tei "ervoor zorgen dat huiselijk geweld uit de taboesfeer ad^jkomt en bespreekbaar wordt. Want Texel blijkt in dit opzicht niet anders dan andere gemeenten. Ook hier plijft veel leed onzichtbaar, letterlijk verborgen achter de voordeuren van ogenschijnlijk gelukkige en zorgeloze Va ïuishoudens. De eilandpositie vormt daarbij een be moeilijkende factor. j Huiselijk geweld is geweld dat door iemand uit de huiselijke kring van het slachtoffer is gepleegd. Hetzij licha melijk, hetzij geestelijk. De huiselijke kring (of gezin) is de kring die bestaat uit (ex-)partners, gezinsleden, familie- en Sden en huisvrienden. Aldus luidt de definitie van huiselijk geweld. Lande lijk, en ook regionaal, groeide het mtal aangiften van huiselijk geweld istisch. In Noord-Holland Noord leg het aantal aangiften van 195 lar 270 in 2003. Uit cijfers dat het ntal aangiften op Texel in de afge- ben twee jaar stabiliseerde op ze- m. Naar schatting tien procent van het aantal slachtoffers doet daadwer- jijk aangifte. Toch bestaat de indruk lat ook hier het probleem groeit ewel het aantal aangiften stabiel ef. groeide het aantal meldingen van burengerucht en relatiepro blemen. Politiewoordvoerder Jan van der Meer betreurt het feit dat er met meer aangiften op Texel werden ge- doet om tegen de dader te kunnen optreden. Van der Meer: 'In eerste instantie beoordeelt de politie of er wordt opgetreden, eventueel in over leg met de officier van justitie. Dan wordt de verdachte zo nodig ingeslo ten Afhankelijk van de situatie kan het voorkomen dat de dader niet meer thuis mag komen, zodat het slachtoffer de confrontatie op dat moment met aan hoeft te gaan. Hoe wel een dader weer op vrije voeten kan worden gesteld, wordt bewijs baar huiselijk geweld bijna altijd ver volgd.' Dader De dader wordt in de meeste geval len eerst in de cel gezet om af te koe len en hem ervan te overtuigen dat zijn gedrag onacceptabel is. Op 1 april vorig jaar trad de Aanwijzing Huiselijk Geweld van het Openbaar Ministerie in werking. Daarin wordt met alleen het beleid ten aanzien van Hoewel huiselijk geweld lang niet al tijd vrouwen betreft, is op Texel vol gens Van der Meer negentig procent van de slachtoffers vrouw. Hij voegt er wel aan toe dat op geweld tegen mannen nog steeds een enorm taboe rust en dat het aantal mannelijke slachtoffers veel moeilijker in kaart is te brengen. De slachtoffers die na ingrijpen van de politie elders moe ten worden ondergebracht, worden doorverwezen naar Safehouse Texel. Deze organisatie is in mei 2002 op gericht voor de opvang van slachtof fers van huiselijk geweld. Het opvanghuis is enigszins te vergelijken met de Blijf-van-mijn-lijfhuizen die elders in Nederland, vooral in de grote steden, actief zijn. Grootste verschil is echter dat het Safehouse ook mannelijke slachtoffers en jonge ren opvangt en dat de organisatie met gelieerd is aan de gemeente, zoals bij Blijf-van-mijn-lijfhuizen vaak wel het geval is. De Texelse opvang wordt gerund door een echtpaar dat zich van de namen Karei en Agnes* be dient. 'Het idee voor een opvang speelde al een paar jaar door ons hoofd. Wij zijn allebei in onze werk kring en privé tegen dingen opgelo pen die indruk maakten. Huiselijk geweld komt veel vaker voor dan je verwacht. Toen zijn we gestart met het onderzoeken van de mogelijkhe den', vertelt Karei vanuit de opvang, waarvan de locatie strikt geheim is. Eind 2001 zocht hij contact met bur gemeester Geldorp om die van de plannen op de hoogte te stellen en te onderzoeken of er wellicht een sa menwerking met de gemeente mo gelijk was. 'Geldorp ging eigenlijk met het plan aan de loop. Ze zag het he- zak. Wel ontving de organisatie in 2003 een bijdrage uit de Raboton voor de kosten van folders en publicatiemateriaal. Via folders en publicaties in de media werden huis artsen, andere hulpverleners en Texelaars op de hoogte gesteld van het initiatief. 'We kregen een paar te lefoontjes van onder andere een huis- volgens tot rust komen in de opvang. 'Dat is hard nodig. Die vrouwen laten alles achter. De grond onder hun voe ten wordt weggeslagen. Dat is ont zettend zwaar.' Volgens Agnes heb ben de slachtoffers vaak al een lange voorgeschiedenis met zowel psy chisch als lichamelijk geweld voordat zij uiteindelijk de stap nemen om weg Tien keer bood Safehouse Texel in de afgelopen twee jaar onderdak aan slachtoffers, soms met kinderen. daan. 'We hadden gehoopt op meer, omdat er landelijk een stijging is en ")H het probleem meer aandacht krijgt als er meer aangiftes worden ge daan.' Niettemin heeft geweld vol- V; gens Van der Meer de hoogste prio- 11 riteit in de Top/ijst van de politie in U Noord-Holland Noord. 'De aanpak 11 van geweld, waaronder huiselijk ge il weid is ondergebracht, behoort tot de 1: speerpunten die erop zijn gericht 11 onze woonomgeving veiliger en leef- 15 baarder te maken. Dat willen we on- I der meer bereiken door dertig pro- II cent meer verdachten van geweld I aan te leveren bij justitie.' Voor de 1; aanpak van huiselijk geweld wordt II ook op Texel gehandeld volgens li daarvoor opgestelde richtlijnen. 11 Daarbij wordt een aantal aandachts- 11 punten in acht genomen, vindt het verhoor plaats volgens een speciale I methode en is er een protocol voor de aanhouding van de dader. De op- vang van het slachtoffer staat cen traal. Verder is het niet meer noodza- l^plijk dat een slachtoffer aangifte huiselijk geweld beschreven, maar is tevens aandacht voor de dader hulpverlening. Doel is de hulpverle ning aan de dader in een zo vroeg mogelijk stadium te laten beginnen, door deze te integreren in de straf rechtelijke aanpak van huiselijk ge weld. Niettemin blijkt in de praktijk dat de hulpverlening aan daders nog steeds een bescheiden plaats in neemt. Hoewel justitie van mening is dat het vergroten van de aangifte bereidheid kan bijdragen aan de be strijding van huiselijk geweld, wordt die mening niet breed gedragen door hulpverleners. 'In veel gevallen ko men slachtoffer en dader juist pal te genover elkaar te staan door een aangifte. Dan is het bijna niet meer mogelijk om er overte praten. Bemid.- deling of mediation zou dan veel be ter werken. Dan wordt het onderwerp bespreekbaar en kan in overleg wor den gezocht naar oplossingen', aldus Karei van Safehouse Texel, een orga nisatie van vrijwilligers die slachtof fers van huiselijk geweld opvangt. lemaal voor zich: een speciaal huis waar ook gedupeerden van brand en andere calamiteiten onderdak zou den moeten vinden. In het oude huis van Tinie Ellen aan de Keesomlaan. Dat kan natuurlijk met! Het was onze bedoeling helemaal niet om daar een heel huis voor in te richten. En boven dien zou de locatie dan nooit geheim blijven. Je kunt je voorstellen wat de gevolgen kunnen zijn als daar slacht offers van huiselijk geweld worden ondergebracht.' Daarop besloot Karei met de hulp van zijn vrouw een eigen, particuliere opvang te realise ren. Formele status Uit vrees voor het uitlekken van hun identiteit of het bekend worden van de locatie besloot het tweetal geen formele status te verbinden aan Safehouse Texel. Dus geen stichting en geen subsidie. 'Dan moet je je re gistreren en inzage geven in de ge gevens. Dat vonden wij te riskant.' Het duo betaalt alle kosten uit eigen arts en een maatschappelijk werker over onze achtergrond. Of wij wel in staat waren mensen te helpen.' Agnes benadrukt dat het Safehouse weliswaar over deskundige vrijwilli gers beschikt, maar dat voor hulpver lening wordt doorverwezen naar pro fessionele deskundigen. 'Wij bieden puur een veilig onderdak voor een of twee nachten en een luisterend oor. De slachtoffers die wij opvangen, brengen we op de hoogte van de mogelijkheden die er zijn, waarna zij zelfde keuze maken.' In de afgelopen twee jaar zijn tien slachtoffers, allen vrouw, in het Safehouse onderge bracht. In een aantal gevallen zijn zij door de politie doorverwezen. 'Die kennen onze identiteit en weten wat we doen en hoe we het doen. Die samenwerking is prima.' Als een slachtoffer belt naar het nummer van Safehouse Texel, wordt de telefoon beantwoord door een antwoordap paraat. Binnen tien minuten wordt teruggebeld. Vervolgens beoordelen de medewerkers of de beller in aan merking komt voor opvang in het Safehouse. Is dat het geval dan wordt een plek afgesproken waar het slachtoffer wordt opgehaald. 'Die moet dan een geheimhoudings verklaring tekenen die de identiteit van de medewerkers en de locatie van de opvang moet waarborgen We zijn daar heel streng in. Dat moet ook wel, want ons voortbestaan hangt daar van af.' Het slachtoffer kan ver te gaan. 'Die vrouwen hebben vaak weinig zelfvertrouwen en zien er ont zettend tegenop om alleen verder te gaan. Ze twijfelen aan zichzelf.' In het Safehouse worden ze in elk geval aangezet om na te denken over de toekomst. In de meeste gevallen gaan de slachtoffers toch weer naar huis. 'Dat is hun keuze. Wij veroorde len dat niet. Je hoopt alleen dat er wat zal veranderen. Dat het met bij spijt betuigingen van de dader blijft, maar dat het ook echt anders wordt.' Van de tien vrouwen, variërend in leeftijd van achttien tot bijna zestig, die in de Texelse opvang onderdak vonden, deden er twee aangifte bij de politie. Volgens Karei is aangifte ook niet al tijd de beste oplossing. 'De betrok kenen komen dan nog verder van el kaar af te staan. Door bemiddeling met een onafhankelijke derde zouden ze misschien dichter tot elkaar kun nen komen en zijn er betere resulta ten te behalen.' Wat de vrijwilligers van Safehouse Texel een doorn in het oog is, vormt het ontbreken van een vervolg- opvang. 'In veel gemeenten waar een Blijf-huis is, kunnen de slachtoffers versneld een woning krijgen. Dat is in samenspraak met de gemeente zo geregeld. Hier is niks geregeld. Als een Texels slachtoffer er voor kiest elders een woning te accepteren, kan zij nooit meer terug naar Texel. Moet je je zo laten kisten door de dader dat je daardoor nooit meer terugkan? Dat is krom. Het slachtoffer krijgt al zoveel te verduren en moet dan ook nog van Texel af Het echtpaar vindt de vervolgopvang een gemeentelijke taak en heeft het Maatschappelijk Werk gevraagd om hierover in conclaaf te gaan met de gemeente. De medewerkers van het Safehouse hebben überhaupt twijfels over de inzet van de gemeente inzake de bestrijding van huiselijk geweld. 'Het is mooi dat de gemeente geld uittrekt voor de stuurgroep Huiselijk Geweld Noord-Holland Noord, maar wij ho pen dat het met wordt gezien als een afkoopsom van de verantwoordelijk heden', zo schrijft Safehouse Texel in haar laatste nieuwsbrief. Verschil lende malen zocht de organisatie contact met de stuurgroep, maar dat zou vooralsnog met zijn gelukt. 'Dat doet ons twijfelen aan het werkelijke nut van deze groep' De constatering van het Safehouse dat de gemeente geen actief beleid voert inzake huiselijk geweld is juist. In veel plaatsen is de gemeente de initiator en coördinator voor initiatie ven om huiselijk geweld aan te pak ken. Op Texel is daar geen sprake van. Volgens woordvoerder Rom van Schaik heeft de gemeente Texel hier voor geen beleid. 'Wij zien dat ook meer als een taak voor het maat schappelijk werk. Wel is het zo dat er in de conceptnota Gezondheids beleid, die binnenkort de inspraak ingaat, ruimte is ingericht voor huise lijk geweld.' Recent heeft de ge meente wel €3455,- (25 cent per in woner) bijgedragen aan de Stuurgroep Huiselijk Geweld Noord- Holland Noord. Daarin zijn 24 orga nisaties vertegenwoordigd die zich bezighouden met de bestrijding van huiselijk geweld. Op verzoek van de stuurgroep heeft de gemeente Texel bijgedragen en is zij lokaal een publiekscampagne tegen huiselijk geweld gestart. Daarbij wordt onder meer aandacht gevraagd voor het telefoonnummer van de informatielijn over huiselijk geweld. Contact Hoewel Safehouse Texel lokaal de opvang van slachtoffers regelt en als zodanig ook is terug te vinden op de website www.huiselijkgeweld.nl van het ministerie van justitie, is er geen contact met de stuurgroep die ver antwoordelijk is voor de coördinatie van de hulpverlening. Agnes: 'Wij hebben herhaaldelijk contact opge nomen met de vraag of de stuurgroep iets voor ons kan betekenen of wat zij met de gemeentelijke bijdrage doet en of zij ons op de hoogte wil houden. We hebben niks meer ge hoord en krijgen geen antwoord op onze vragen. Dat is uiterst onbevre digend.' Angelique Groot, secretaris van de stuurgroep, is op de hoogte van het bestaan van Safehouse Texel. Zij bevestigt dat er contact is ge weest. 'We vinden het een prima lo kaal initiatief, maar kunnen met alle instanties opnemen in de stuurgroep die er iets mee te maken hebben. Dat zijn er gewoon teveel. De Stichting Blijf-van-mijn-lijf in Alkmaar is in de stuurgroep vertegenwoordigd. Dat is het aanspreekpunt voor opvang.' Volgens Groot is er wel degelijk een terugkoppeling geweest naar de Texelse opvang. 'Wij hebben de di recteur van het Blijf-huis gevraagd om contact op te nemen met Safehouse Texel. Dat is gebeurd. Ik heb begrepen dat er afspraken zijn gemaakt over de informatiever strekking.' Groot benadrukt dat Texelse hulpzoekers die de infor matielijn huiselijk geweld bellen, bij acute hulpverzoeken worden gewe zen op het bestaan van het Safehouse. 'Meestal gaat dat echter via de politie. Zolang die goed op de hoogte is van de mogelijkheden, is er niks aan de hand.' Volgens de woord voerster is het met de bedoeling dat de stuurgroep op termijn actief blijft. 'We hebben het initiatief genomen en hopen dat de gemeentes dat in het vervolg zelf kunnen. Vanuit justitie wordt de rol van de gemeente als coördinator ook erg gestimuleerd.' De campagne Stop Huiselijk Geweld loopt nog tot 1 april. Meer informatie is terug te vinden op de website www.stophuiselijkgeweld-nhn.nl. In verband met de privacy van de betrokkenen zijn alle namen gefin geerd. De echte namen zijn bekend bij de redactie. Om de veiligheid van slachtoffers te waarborgen kan via Safehouse Texel gebruik worden gemaakt van een alarm- en beveiligings systeem: PARAAT, Preventieve Afspraken Regeling, Alarm- apparatuur en Alarmopvolging bij Thuisgeweld. In gevallen dat (po tentiële) slachtoffers zich dusda nig bedreigd voelen dat zij zich zelfs in hun eigen huis niet meer veilig voelen, kunnen zij beschik ken over een alarmknop. Als die wordt ingedrukt dan wordt het Texelse beveiligingsbedrijf BeST gealarmeerd en wordt ter plaatse poolshoogte genomen. BeST stelt het systeem gratis ter be schikking. Dit systeem is verge lijkbaar met het AWARE-systeem dat aan de vaste wal in de strijd tegen huiselijk geweld wordt in gezet, Alleen is volgens Safe house Texel de procedure een voudiger en laagdrempeliger. Tegen vergoeding is het verder mogelijk camerabewaking in te stellen, indien dat zinvol wordt geacht. W M M b f W W ff ff W f f 1 f f 'ff V f f rnmmm f V f f ókszm f V p w v >ji iuvui i ai Luianv) 1 ik weet. In mijn jeugd en later in mijn huwelijk heb ik huiselijk ge weld toegepast. Natuurlijk heette het toen nog niet zo. Die term is ,:pas van de laatste jaren. Maar het was er wel. Mijn vader herkende het, want hij had het zelf ook. Hij had geleerd ermee om te gaan, het te beheersen. Toch was hij niet in staat om mij ermee te helpen. Laatst vertelde mijn moeder me dat ze altijd bang van me is ge- eest. Dat is pijnlijk om te horen, lor mij is dit leven een hel. Ik weet rit waarom er zulke mensen be- lan.' Het leven van Dirk Jansen* >rdt beheerst door huiselijk ge ld. Jjiigenlijk zijn er geen daders en "chtoffers. Het is misschien beter i te spreken van gevers en ontvan- |rs. In feite zijn het allebei actieve Hen. Je kunt natuurlijk niet zeggen It het slachtoffer het geweld op- toept, maar hij of zij speelt wel dege lijk een rol. De dader heeft net zo ried een slachtoffer nodig als het ichtoffer een dader. Ze hebben el- ir nodig om hun rol te kunnen spe- Pas als een van hen zich ervan Iwust wordt dat dat zo is, dan is de Kste stap naar voorkomen gezet.' fchtbaar nerveus en aangedaan ver ft Jansen zijn verhaal aan de ver- medelijden zoekt en zich niet in de rol van slachtoffer wil manoeuvreren. 'Dat zou te makkelijk zijn. Natuurlijk is het een schreeuw om aandacht. Een handelen dat voortkomt uit een frustratie. Vaak heeft het geweld met eens direct met het slachtoffer te maken, maar is hij toevallig op het verkeerde moment op de verkeerde plaats.' Cirkel Volgens de Texelaar, die begin veer tig is, is het moeilijk de cirkel te door breken. 'Je hebt namelijk niks anders. Het is de enige manier die je kent.Je zou het kunnen vergelijken met stop pen met roken. Als je besloten hebt te willen stoppen, beginnen de pro blemen pas goed.' Al van kinds af aan wordt zijn leven beheerst door driftaanvallen, die zich regelmatig hebben geuit in lichamelijk en gees telijk geweld jegens familie, huisge noten of goede bekenden. Niettemin is er nooit aangifte tegen hem ge daan, ondanks het feit dat er enkele malen sprake was van ernstig letsel. 'Er zijn situaties geweest waarin dat best had gekund, maar ik denk dat die mensen dat niet hebben gedaan omdat ze mij aanvaardden zoals ik ben. Want ik ben zoals ik ben Dat is met goed of slecht. De dingen die ik doe, kun je wel goed of slecht vinden. En daar kun je dan wat aan doen.' Naar eigen zeggen heeft Jansen ge merkt dat angst een belangrijke fac tor is. 'Als het slachtoffer niet bang is, is het geweld misschien te stoppen, angst werkt versterkend. Ik heb een broer die niet bang voor mij was. Hij was met geschikt voor de slachtoffer rol en weigerde daarin mee te gaan. Dat werkt. In veel gevallen sluipt het erin en wordt het van kwaad tot er ger. In een normale relatie is het ge ven en nemen in balans. In extreme gevallen is die balans weg en kan dat tot excessen leiden.' Diverse malen had de Texelaar zijn emoties met on der controle en escaleerde een ruzie in blinde woede en geweld. 'Omdat je bang bent driftig te worden, leer je ook nooit gewoon ruzie maken. Maar door dat onderdrukken worden de driftbuien juist heviger. En doorgaans word je achteraf niet ter verantwoor ding geroepen. Niemand zegt tegen je: dit kan niet, dit moet stoppen. Het slachtoffer is bang erover te beginnen uit angst dat het weer gebeurt. En ook de dader wil er het liefst niet meer aan terugdenken. Ook hij is bang dat het weer zal gebeuren. Als je het be spreekbaar maakt, ben je al een hele stap verder.' Keerpunt Een geweldsuitbarsting drie jaar ge leden vormde voor de Texelaar het Ouderwets ogende tegeltjes met vervormde spreuken vragen aandacht voor huiselijk geweld. keerpunt. 'Toen ik botten hoorde kra ken, besefte ik: dit wil ik niet meer. Zo wil ik niet verder leven.' Via zijn huis arts werd Jansen doorverwezen naar een psycholoog. Verder verdiepte hij zich in de materie om te zoeken naar manieren om zijn driftaanvallen de baas te kunnen. Inmiddels gaat het beter 'Ik ben niet meer bang voor mezelf, want dat was het ergst. Het feit dat je niet op jezelf kunt vertrou wen. Ik heb ontdekt dat het grootste probleem is dat je het uit de weg gaat. Het probeert te onderdrukken. Dat is het slechtste wat je kunt doen, want daardoor bouwt het op en wordt de uitbarsting alleen maar erger. In mijn specifieke situatie gaat het om een sociaal-emotioneel probleem. De manier waarop ik met mensen omga. Doordat ik moeite heb met commu niceren voel ik me vaak onbegrepen en kan het verkeerd lopen. Daar moet ik aan werken. Zodra ik voel dat iets niet goed zit, moet ik onmiddellijk actie ondernemen. Eenvoudig is het niet. Het vraagt een heleboel van je zelf. Veel zelfreflectie.' Op de vraag of hij ooit een 'normaal' bestaan zal kunnen leiden, antwoordt hij: 'Het is een zware klus om in dit leven te klaren, maar ik denk dat ik het wel red.' 'Als ik na het verblijf in Safehouse Texel terug naar huis was gegaan, weet ik niet of ik de volgende dag wel zou halen. De scheiding zat er aan te komen, dus mijn schoon moeder dacht dat ze mij van alles zou kunnen aandoen. Het was een verschrikking. Ik was mijn leven niet zeker.' Sandra de Jong' is slachtoffer van huiselijk geweld. De 28-jarige Texelse ontvluchtte vorig jaar het eiland, na dat zij geestelijk en lichamelijk was mishandeld door haar schoonmoe der. Haar (inmiddels ex-)echtgenoot stond erbij en keek ernaar. 'Hij koos altijd de kant van zijn moeder. Vond dat ik naar haar moest luisteren. Zij keek op mij neer en vond mij geen geschikte vrouw voor haar zoon.' Het echtpaar verhuisde naar Texel om hier een bedrijf over te nemen. Voor de komst naar Texel woonden haar schoonouders in bij De Jong en haar man en werd al snel duidelijk dat de invloed van de schoonmoeder een bedreiging voor haar huwelijk vormde. 'Ik kon niks goed doen. Ze zocht voortdurend ruzie en maakte me duidelijk dat ik met deugde en een minderwaardig persoon was Mijn man was heel anders als zij in de buurt was. Dan was mijn schoon moeder de baas en deed hij alles wat zij hem zei.' De Jong hoopte dat de verhuizing de situatie zou verbeteren. Haar schoon ouders vertrokken naar een grote stad aan de andere kant van Neder land en met haar man probeerde zij een nieuw bestaan op Texel op te bouwen. Terwijl haar man zich met de zaak bezighield, werkte zij in een win kel op het eiland. Met grote regelmaat stonden de ouders van haar echtge noot echter op de stoep en werd de huiselijke situatie voor de jonge vrouw steeds penibeler. 'Ik was heel dun geworden, kon bijna niet meer eten van de stress en zag het niet meer zitten.' Onder druk van zijn moeder vroeg haar echtgenoot de scheiding aan. Daarna escaleerde de situatie. 'In maart vorig jaar ging ze in het bedrijf van mijn man volledig door het lint en ging ze me te lijf met een bezem. Ik was zo bang dat ik de po litie heb gebeld.' Omdat het volgens De Jong echter geruime tijd duurde voordat die arriveerde, belde zij in paniek een collega. Ondertussen hield personeel in de zaak de schoonmoeder in bedwang. De col lega nam de Texelse, die totaal van de kaart was. mee naar een huisarts om haar verwondingen aan gezicht en arm te laten behandelen. Geestelijk wrak In de huisartsenpraktijk belde de col lega het nummer van Safehouse Texel, omdat De Jong het niet aan durfde terug te keren naar huis. 'Ik was bang dat ik dat niet zou overle ven.' De vrijwilligers van Safehouse Texel haalden haar op een afgespro ken plek op en boden haar onderdak. Bij de politie deed ze aangifte van mishandeling. Twee nachten bleef ze in het opvanghuis en was ze naar ei gen zeggen een geestelijk wrak. Daarna vond ze aan de overkant on derdak bij een vriendin. 'De eerste avond belde mijn man woedend op mijn mobiel en wilde hij weten wie mij hadden geholpen Hij zou die mensen wel eens even opzoeken.' Na twee weken dreigde De Jong op straat te komen, doordat ze niet langer bij haar vriendin kon blijven 'Toen heb ik weer met het Safehouse gebeld en ge vraagd of zij mij konden helpen. Zij hebben een brief geschreven aan de gemeente waar mijn vriendin woont om mij voor een woning in aanmer king te laten komen.' Dat mislukte. De aangeschreven gemeente wees het verzoek af, omdat er geen economi sche of maatschappelijk binding be stond. Via de hulp van het Safehouse kwam zij snel terecht in het Blijf-van- mijn-lijfhuis in Groningen, 'Daar kon ik totaal met aarden. Ik zag bijna geen andere mensen en voelde me dood ongelukkig. Ik was alleen en erg bang. Zij hebben toen geregeld dat ik in een ander Blijf-huis terechtkon.' In een andere grote stad kon De Jong veel beter aarden. 'Dit huis lag dicht bij het station, zodat ik dagelijks veel mensen en kinderen zag. Ik voelde me daar veel veiliger op straat.' Uit eindelijk kreeg zij via bemiddeling door de Blijf-van-mijn-lijf-organisatie in juli 2003 een woning in die stad. Inmiddels gaat het goed met de Texelse. 'Pas nu durf ik me weer vrij te bewegen op straat. Loop ik niet voortdurend angstig om me heen te kijken of ik mijn ex-man of zijn moe der niet tegenkom. Langzamerhand gaat het beter. Ik denk niet meer elke dag aan de verschrikkingen uit mijn huwelijk.' De Jong is inmiddels gescheiden en heeft sinds kort weer een nieuwe re latie. 'Het is nog pril, maar het voelt wel goed. Hij luistert naar me en we kunnen heel goed samen praten. Dat heb ik nog nooit meegemaaktUit de periode dat zij in het laatste Blijf-huis verbleef, heeft De Jong twee vrien dinnen overgehouden. 'Toen ik daar kwam, dacht ik dat ik de armste vrouw van de hele wereld was. Geen huis meer en geen baan. Daar be sefte ik dat het nog veel erger kon.' Terugkijkend op de zwarte periode in haar leven is de Texelse vooral dank baar voor de inzet van Safehouse Texel. 'Dat zal ik nooit vergeten. Zon der hen had ik niet geweten wat ik had gemoeten. Zij hebben mij gered.' Tekst Louise van der Sluis

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 7