Wat we nu mooi vinden, vinden we straks lelijk' 'In lagere afdelingen staat gezelligheid nog bovenaan Meningen architectuur verschillen 'Persoonlijk én tweetalig Ode aan Texel op Ouderen Songfestival Jonge dirigent druk met studie en muziek Te weinig alternatieve locaties hostel bekeken Halve marathon in 1982 .TEXELSE COURANT" Afspraken maken in ziekenhuis Dressuur Reumafonds Meiden Texel'94 verslaan koploper Psychiater bij Vrouwen van Nu Vervolg behandeling Stayokay Restaurant Qpovtverleden Huis- en hypotheekadvies 36 77 33 Rabobank 'Een persoonlijk con tact met de dien t vormt de basis van mijn werk. Daardoor ben ik in staat maatwerk te leveren en krijgt u uiteindelijk de hypotheekvorm die het beste bij u past. Daarbij komt het mooi uit dat ik oorspronkelijk uit Duitsland kom en dus tweetalig ben. Zo kan ik ook Duitse klanten in hun eigen taal adviseren als het om bijvoorbeeld de financiering van hun recreatiebungalow gaat' VRIJDAG 12 MAART 2004 Heeft Texel een eigen architectuur en moeten we, met name in de vakantieparken, terug naar een authentieke, nostalgische en geva rieerde bouwstijl? De vraag werd gesteld tijdens de promotieavond van de VVV, maandag in Question Plaza. De meningen bleken ver deeld, net zoals die over andere onderwerpen die werden aange roerd tijdens de discussie, die niet tot een eenduidig eindoordeel leidde. Texel heeft wel degelijk een eigen architectuur, vond wethouder Nel Eelman, een visie die meteen werd tegengesproken door architecten Ronno Honingh en Lex Annema. Honingh wees erop dat op Texel sprake is van een grote verscheiden heid aan bouwstijlen, waarbij per gebied wel overeenkomsten zijn. 'Maar je kunt niet spreken van een architectuur die voor het hele eiland geldt.' De architect hield een pleidooi voor de aanstelling van een Rijks- gebouwenmeester naar Helders voorbeeld, die een samenhangende stedenbouwkundige visie voor het eiland gaat ontwikkelen. Annema, sinds 1980 adviseur van de Stichting Dorpsherstel en werkzaam bij architectenbureau Visser: 'Je hebt vissershuisjes in Oosterend en de Vissershuisjes in Oosterend een voorbeeld van Texelse architectuur. schapenboeten. Dan heb |e de Texelse architectuur wel zo'n beetje gehad. Als je goed rondkijkt op het eiland, is er maar weinig typisch Texels.' Of het moet volgens hem de eigenwijsheid in de bouwstijl zijn. 'Bijna iedereen doet het anders. Dat moet ook zo doorgaan. Want wat we nu mooi vinden, vinden we straks le lijk. Zo is het de hele geschiedenis al gegaan.' Annema voelt niets voor de sugges tie dat voor toekomstige bouw een codeboek wordt samengesteld, (Foto Gerard Timmerman waarin streekeigen architectuur wordt vastgelegd. Een suggestie die werd gedaan door gastspreker Jan- Paul Bron van Zeelenberg Archi tectenbureau, die ervoor pleitte in zo'n codeboek de inrichting van een bepaald gebied tot in detail voor te schrijven. Van de gebouwen, maar ook de inrichting van straten, pleinen en lanen, bij voorkeur in authentieke stijl. Annema: 'Je moet met alles nos talgisch en romantisch willen bou wen. Zo'n blauwdruk voor Texel is de dood in de pot', doelde hij op de vol gens hem eigenwijze bouwtraditie op Texel. Dat een authentieke uitstraling voor Texel van toenemend belang is, be weerde WV-directeur Veronica Bos in haar toespraak. Ze noemde het een belangrijke eigenschap, die maakt dat het eiland zich voor toeris ten onderscheidt van andere bestem mingen. Ze schaarde het begrip au thentiek zelfs onder de 'belofte' die de VW 'verkoopt'. 'Het lastige is dat we dus iets verkopen waar we als VW zelf geen invloed op hebben.' Ze deed een beroep op ondernemers, logiesverstrekkers en de gemeente ervoor te zorgen dat de accommoda tie 'authentiek Texels wordt of blijft'. De boodschap van Bos sloot aan bij de visie van Bron, die een pleidooi hield voor de bouw van een authen tiek ogend vakantiepark, of dat nu groot of klein is. De bewering van deze architect dat het eind van het vakantiepark in z'n huidige uniforme stijl zich aandient, viel met bij alle toe hoorders in goede aarde 'Parken als De Krim hebben wel een grote bij drage geleverd aan de huidige wel vaart van Texel', aldus een Texelaar. Maar anderen hadden sympathie voor het pleidooi van Bron om in de toekomst vooral gevarieerd en nos talgisch te bouwen en keken belang stellend naar de 'typisch (niet-) Texelse dia's die Bron liet zien, die wat hem betreft als voorbeeld kon den dienen voor toekomstige vakan tieparken.' Dat zal vooralsnog op kleine schaal moeten gebeuren, want wat betreft Nel Eelman is er geen plaats voor een door Bron geschetst nieuw dorp. 'Geen grootschalige ont wikkelingen in het buitengebied. We hebben al gezien wat voor een com motie dat plannetje voor Oost heeft gegeven.' Begeleid door pianist en muzikaal leider Kees van Zantwijk zingt Bertus Eelman uit volle borst 'Ik hou van Texel'. De Texelse veteraan en bewo ner van De Gollards was een van de deelnemers aan het Ouderen Song festival. dat donderdag in het verzorgingshuis aan De Zes werd gehouden. 'Ze zorgen hier véél te goed voor me', vertelde hij voor de microfoon In totaal elf optredens, allemaal door 55-plussers, werden bijgewoond door een zaal vol senio ren. Andere Texelse deelnemers wa ren Rob Manse, Joos Kager en Martin de Vries, wier prestaties wer den beoordeeld door een jury. Het festival werd uitgezonden op Radio Noord-Holland. De finale is op woensdag 26 mei in de Stads schouwburg van Amsterdam. (Foto Gerard Timmerman) Het Gemini Ziekenhuis in Den Helder hanteert sinds kort een nieuw sys teem voor het maken van afspraken. Werden voorheen alle afspraken via het afsprakenbureau gemaakt, in het nieuwe systeem kunnen vervolg afspraken met een medisch specia list rechtstreeks worden gemaakt. Voor een eerste afspraak moet nog wel het afsprakenbureau worden ge beld. Dit is op werkdagen van 8.00 tot 16.00 uur bereikbaar via tel. 0223- 696666. De telefoonnummers van de verschillende poliklinieken en hun openingstijden worden per adverten tie bekend gemaakt. Met verschillende afbeeldingen uit het dagelijks leven, om aan te tonen welke beperkingen mensen met reuma ondervinden, vraagt het Reumafonds komende week aan dacht voor reuma en de vergaande gevolgen van deze ziekte op het le ven van de patiënt. Onder het motto 'Wie reuma heeft, moet veel missen' gaan van 14 tot en met 20 maart vrij willigers langs de deuren voor de jaar lijkse collecte. De opbrengst hiervan wordt gebruikt voor zowel de bestrij ding van reuma door het financieren van wetenschappelijk onderzoek, als voor het bieden van voorlichting, hulp, aangepaste vakanties en het ondersteunen van patiëntenorga nisaties. Annemarie en Eva van der Linde heb ben zondag goed gepresteerd bij dressuurproeven in Anna Paulowna. Uitkomend in de klasse Z2 werd Annemarie van der Linde twee maal eerste met 185 en 193 punten, ruim voldoende voor een winstpunt per proef. Eva van der Linde viel buiten de prijzen, maar de score van 180 in een van haar proeven was precies genoeg voor een winstpunt. Opvallende naam tijdens het win- terconcert van Excelsior, dat zater dag om 20.00 uur begint in het Oosterender dorpshuis De Bijen korf, is die van Michiel Drijver. De 20-jarige Hoornder is één van de zes studenten die aan het Alk- maarse conservatorium worden opgeleid tot dirigent voor harmo nie, fanfare en brassband. Drijver is actief voor drie muziekvere nigingen en combineert dit met zijn opleiding tot basisschoolleer kracht (PABO). 'Daarmee zal ik la ter mijn geld moeten verdienen. In de muziek is het op het moment lastig, of je moet elke avond van huis willen zijn. Ik wil later wel één of twee orkesten per week dirige ren.' Drijver begon na het behalen van zijn VWO-diploma aan De Hogeberg met de PABO op Hogeschool Inholland in Alkmaar. Inmiddels is hij derdejaars student aan die opleiding, maar ook tweedejaars aan het conservatorium. 'Ik wilde het van jongs af aan en nu heb ik de kans. Het zit in hetzelfde gebouw en je mag meerdere oplei dingen volgen voor hetzelfde school geld. Toch heb ik de studiedruk van twee voltijd opleidingen een beetje onderschat', erkent Drijver. 'Het is pittig en ik moet er veel voor doen. Ik probeer alle contact-uren bij te wo nen, maar je kunt de opleidingen ge woon niet voor honderd procent doen. PABO is geen moeilijke oplei ding, maar je bent er wel veel tijd aan kwijt. Je hebt stageweken waarin je dagen vrij zal moeten regelen. Zo knabbel ik toch overal wat vanaf, maar zoals het nu gaat kan ik ze alle bei binnen de gestelde tijd halen.' Drijver hoopt het volgend schooljaar wat rustiger te krijgen. Het conserva torium kent in de eerste twee jaar vooral begeleide theoretische vak ken, maar in de laatste twee jaar mogen modules individueel worden afgerond. Een nadeel vindt Drijver het gedeeltelijk ontbreken van praktijker varing. 'Je moet toch aan jezelf blij ven werken. We gaan wel eens een avondje met een orkest aan de gang, maar daarna zie je die mensen nooit meer. Ze houden op de opleiding geen rekening met iemand die een klap verkeerd geeft. Daarom ben ik nu dirigent van de nieuwe blaaskapel Onder Ons in Dirkshorn, waar ik in de kost zit. Het zijn vijftien muzikanten, vooral van gepensioneerde leeftijd. Ze zijn onervaren maar het is ook met van dat gehaat zoals je in een stadion hoort. Ik ben er erg goed ontvangen en de mensen nemen wat van me aan. Fantastisch, want ik zou hun kleinzoon kunnen zijn.' Het amateurisme van 'bijvoorbeeld een dorpskapel met wat slagwerk, bugels, alt- en tenorsaxofoon, een bariton en een bas' lokt Drijver meer dan een professioneler gezelschap. 'In de lagere afdelingen staat gezel ligheid nog bovenaan en heb je meer contact met mensen. Hoe hoger je komt, hoe fanatieker ze zijn en dat kan ten koste gaan van de sfeer. Het is juist leuk om op een lager niveau te beginnen, wegens de omgang met mensen die nog met zo ver zijn.' Via Betty Bakker, docente aan de muziekschool en dirigent bij Excel sior, onderhoudt Drijver bij Advendo in Broek op Langedijk zijn spel op de schuiftrombone. Dit instrument be speelt hij ook eens per week bij DEK, waar hij al enkele malen inviel als di rigent. Drijver: 'Veel tijd blijft er niet over. In het weekeinde werk ik bij supermarkt Goenga, maar soms moet ik op zaterdagochtend naar school. Ik kan niet stilzitten. Als ik tijd over zou hebben zou ik wel weer an dere dingen verzinnen.' Met het winterconcert besluit Drijver zaterdag zijn periode van twee losse maanden bij Excelsior. 'Het was eerst wat onwennig, alsof je voor een an dere klas staat. Ik heb gerepeteerd op een deel uit de Vier seizoenen van Vivaldi, maar zaterdag doen we Visions of our time van Rob Balfoort. Daar zit trouwens een beat onder. Het is jammer dat fanfare zo'n oud imago heeft, terwijl alle populaire muziek wordt gearrangeerd voor muziek korpsen. Bij die vereniging in Broek op Langedijk is de helft puur jeugd en dat merk je ook aan de muziek.' Het meidenteam van Texel'94, dat zelf als zesde stond geklasseerd, slaagde er zondag in te winnen van koploper ZAP (6-5). In de eerste helft waren de Texelaars opper machtig, maar na rust moesten ze nog alle zeilen bijzetten om de winst binnen te halen. Texel begon goed, wat zich na een kwartiertje uitte in een doelpunt van Mascha Nooy. Kort daarop ver grootte dezelfde speelster de voor sprong (2-0). Nog voor rust werd het 3-0 dankzij Tessa Betsema. Na de rust ging het aanvankelijk erg slecht met Texel',94. Door balverlies scoorde ZAP binnen vijf minuten tweemaal (3-2) en was alles weer mogelijk. Nadat coach Ruud Nooy de verdediging een beetje had gereorga niseerd ging het beter. Ascha Mechielsen leek de wedstrijd te be slissen door de vierde Texelse treffer te scoren (4-2). Maar ZAP kwam goed terug en nadat het 4-3 was ge worden, stortte Texel'94 in. Na een mooie boogbal over keeper Marit Tuitman stond het weer gelijk (4-4). Texel'94 besefte dat herstel noodza kelijk was en slaagde er inderdaad in zich te herpakken Een kwartier voor tijd scoorde Tessa Betsema de vijfde Texelse treffer. Aangezien ook de ver dediging beter werd, leek er weinig meer aan de hand, maar twee minu ten voor het einde kwam ZAP toch weer op gelijke hoogte. In de slotfase slaagde Texel'94 er alsnog in de winst binnen te halen. Terwijl verdedigers Anne Zegers en Liske Slaats de zaak achterin gesloten hielden en Marit Tuitman uitstekend keeperswerk liet zien, slaagde Ascha Mechielsen er bij het scheiden van de markt in de zesde en beslissende treffer te sco ren (6-5). Kind- en jeugdpsychiater Michiel Pam uit De Waal houdt maandag 15 maart een lezing over zijn werk voor de afdeling De Cocksdorp/Eierland van de NBvP/Vrouwen van Nu. De bijeenkomst wordt gehouden in het Eierlandsche Huis en begint om 20.00 uur. De bezwaarmakers tegen de locatie van het nieuwe hostel van Stayokay en de gemeente blijven lijnrecht tegenover elkaar staan. Ze vinden dat de gemeente te makkelijk probeert weg te komen met de argumentatie dat er wel wordt voldaan aan de nota Toe risme en Recreatie. Er had toch meer bekeken moeten worden of het nieuwe hostel in de toeristische concentratiegebieden De Koog of De Cocksdorp had kunnen worden gebouwd in plaats van op het voormalige B-veld van Texel'94 aan de Haffelderweg. Het bekijken van alleen een alternatieve locatie in De Koog was onvoldoende. Dat be toogde de advocate van Hans Eshuys en Cor Eschweiler woensdagmiddag tijdens de hero pende zitting van de commissie Be zwaarschriften. Voorzitter Hans Roe per had de bijeenkomst een week geleden geschorst, nadat de bezwaarmakers zich overdonderd hadden getoond over de uitgebreide reactie van de gemeente. De advocate was het oneens met de gemeentelijke argumentatie dat er ondanks het achterblijven van de twintig bedden in Panorama na het vertrek van Stayokay geen nieuw bedrijf ontstaat, omdat er nu twee recreatieve verblijfsaccommodatie zijn (Panorama en de Eyercoogh) wat zo blijft in de beoogde situatie (de nieuwe accommodatie van Stayokay en Panorama). De gemeente zegt al leen naar het aantal objecten te kij ken en niet naar het aantal exploitan ten. Volgens de advocate geeft de gemeente hiermee een vrije interpre tatie aan de regels in haar eigen recreatienota. 'De letterlijke tekst van de nota is duidelijk en ondubbelzin nig.' Jan Moens, die optrad namens een buurtcomité in oprichting, herhaalde zijn vrees voor toename van verkeersoverlast in met name het gedeelte van de Haffelderweg tussen de Emmalaan en de Keesomlaan waar eenrichtingsverkeer geldt. 'Fiet sers fietsen er beide kanten op. Met alleen al leerlingen van de OSG levert dat levensgevaarlijke situaties op. Maar volgens de gemeente levert een hotel met 240 bedden geen verkeersoverlast op, terwijl in De Cocksdorp de huisartsenpraktijk vanwege verkeersoverlast met mag worden verplaatst naar het SVC-ge- bouw. Waar is de gemeente toch mee bezig?' De drie herhaalden ook hun zorgen over de nachtelijke overlast van het hostel van met name terug kerende stappers. Anne van der Velde, directeur van Stayokay op Texel, zei die overlast in te perken door stappers net als voor gaande jaren met de Question-bus te laten terugkeren. Moens overhan digde daarna een verklaring van om wonenden van de Eyercoogh dat stapjongeren daar ook te voet terug keerden. Van der Velde antwoordde dat het daar om stappende jeugd ging die Stayokay in het nieuwe hostel niet meer als doelgroep heeft opgenomen. 'We kunnen overlast met volledig uitbannen, maar intern kunnen we er wel voor zorgen dat we er alles aan doen om het zoveel mo gelijk te voorkomen.' Moens werd er niet door overtuigd. 'We doen van alles om overlast uit te bannen en hier gaan we hem creëren.' Gerard Weijers van de bezwaren- commissie wilde in verband met de vrees voor verkeersoverlast weten in hoeverre de groepen van Stayokay vastgestelde programma's hebben of zichzelf maar een beetje moeten zien bezig te houden. Van der Velde liet weten dat het overgrote deel vastge stelde programma's heeft. Burge meester en wethouders nemen met een paar weken een besluit over het advies van de commissie. Stayokay had vorige week op spoed aange drongen om niet nog meer vertraging op te lopen met de bouw. De status van het nieuini hostel van Stayokay blijft 4 gemoederen bezighouden Woensdagmiddag ging 4 aandacht specifiek naar he- restaurant van de toekomstig, accommodatie. Bezwaarmaker Hans EshuyJ vroeg zich tegenover de commJ sie Bezwaarschriften af waarrl het restaurant van Stayokay vel schilt van het restaurant van es-Ij hotel. 'Passanten en individueltW kunnen er ook terecht en dat v, hetzelfde als bij een hotelDire 0 teur Anne van der Velde v: w Stayokay liet weten dat het re» taurant in principe als collectief voorziening voor de gasten bf doeld is, maar gaf aan dat buitef staanders er ook terechtkunnef 'Ik zet geen bord buiten dat y ei lekkere koffie hebben, wat eeli hotel wel kan doen. Maar als deren zich aandienen voor of een maaltijd zullen we ze wegsturen.' De advocaat Stayokay wees erop dat het taurant geen maaltijden a la verstrekt, zoals een rant wel kan doen. Een voerder van de gemeente het een beetje een te vinden. 'Koffie lijkt me hier het criterium. De schenkt die ook. En als je alsr] dividueel gesteld bent op eten J een gaarkeuken, dan moet je tl Stayokay zijn.' Een andeBl woordvoerder vond met dat 5 een precedent werd geschaper zoals Eshuys stelde, want I kende nog geen vergel ijk bares tuaties. De advocate van Eshuys en Co Eschweiler twijfelde aan <t hostel-status, omdat de verhot ding tussen groepen en indir duele bezoekers volgens ha; half-om-half wordt. Volgens Va der Velde klopt dat met en gaz het hostel straks voor eenderil aan scholen, eenderde aan gra pen en eenderde aan individual gasten onderdak bieden. Op 21 januari 1954 werd de Texelse Sportraad opgericht, het over koepelend orgaan van de sportverenigingen op het eiland. Promo tie was en is één van de hoofdtaken van de Sportraad, die ter gele genheid van haar vijftigste verjaardag een reeks aan bijzondere evenementen organiseert De Texelse Courant grijpt het jubileum aan om een duik in de geschiedenis te nemen en onder het kopje Sportverleden wekelijks terug te blikken op een sportevenement uit de voorbije vijftig jaar. In de krant van vandaag: de eerste halve marathon van De Waal in 1982. D G S Ie V( bi B la 3 Ni 0 M Sl Te de 1S 5f B \i m 9' hi Ij Maar liefst 117 hardlopers ver schenen zaterdag 13 maart 1982 bij de graansilo's van Keijser Co aan de start voor de eerste halve marathon van De Waal. Het evene ment werd een succes, meldde de Texelse Courant van de dinsdag erop, en zou bovendien een blijvertje blijken, want morgen (za terdag) wordt de hardloop wedstrijd alweer voor de 23ste keer gehouden. De Waal mocht zich voor het nieuwe sportevenement verheugen 'in natio nale belangstelling', schreef de Texelse Courant. Lopers uit heel het land deden mee, waaronder groepen uit Den Helder, Apeldoorn, Juliana- dorp, Den Haag en Egmond. Net als morgen het geval zal zijn, bestond het deelnemersveld uit diverse catego rieën. Ook op de kortere afstanden werd fanatiek gestreden. De meeste prijzen gingen daarbij naar Texelaars. De wedstrijd over 4,5 kilometer - de 'trimleop' - eindigde in een zege voor Sidney de Haan. Hij werd gevolgd door Jef Schuur en Dirk Eelman. Ba rend Bakker en Koos Tjepkema ver overden respectievelijk de tweede en derde plaats in de loop over 7 kilome ter. Oppermachtig over 14 kilometer was André Brouwer, die binnenkwam in 50.35 minuten. Hij had een voor sprong van bijna een kwartier op de nummer twee, de Engelse loopster Jo Taylor. 'Zeer indrukwekkend' was de wed- strijd over de langste afstand, die 39 lopers trok. Ze moesten het 'geva rieerde parcours in en rond Texels kleinste dorp' driemaal afleggen. Eenvoudig was dat niet, want er stond een 'straffe wind'. Om het lot van de atleten te verzachten, werden ze onderweg getrakteerd op 'verster kend vocht in de vorm van sinaasap pels', beschikbaar gesteld door Joost Brouwer van Albert Heijn. De toppers liepen erg hard en gaven weinig op elkaar toe. Winnaar werd Keith Deathridge, een in Den H; wonende Engelsman, die voord H' kilometer slechts 1.09.00 nodig tg® Patrick Aris uit Den Haag (1.09.0? K Gerard Huynen uit Den He (1.09.20) zaten hem echter op de j, len. Albert Hoven (1.16.25) was oj vi vijfde plagts de beste Texelaar. B w beste tien eindigden ook eit W genoten Arie de Ridder (zesde) Timmer (zevende), Auke Bron (achtste) en Ed van Bommel (tien Veteraan Andri Binsbergen deed zich spreken door in zijn categ tweede te worden in 1.20.55, een waarmee hij bij de jongere mari ook nog bij de beste tien had gé digd. De prijzen waren beschikbaar ges door 'Waalders en een groot as niet-Waalders'. Ze werden na affc in dorpshuis De Wielewaal uitgei door organisator Dirk Eelman, dank uitbracht aan iedereen diel meegeholpen de wedstrijd te te; slagen. Ze mochten eer van hunw hebben, want 'mede door het t thousiasme van deze groep hel; Re en de grote deelname is besloter tv, voorjaar een Waalder marathon^Rc houden'. De deelnemers aan de langste afstand tijdens de eerste ronde door De Waal. Geheelf| Albert Hoven, de huidige voorzitter van de Sportraad, die vijfde zou worden. (Foto archief Texe-'sa CeI (Advertentie Gabriele Wickbold, hypotheekadviseur Rabobank Texel

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 6