1 Lions Club steunt boek over Texelse schaap Cjrom Twartsjexeh 'in het harL, elstandsnota pleit >or veel soberheid Fundering markeert omvang kantine SVO TIXI-T HEMA 'Texelaars van toen' te koop op DVD TEXELSE H COURANT Èipakken reclames op gevels Mogelijk door verdubbelde veilingopbrengst ^lordeelland °OrijaarMV^1 Carport moet worden gesloopt Supermarkt dicht door verbouwing Vergadering WVT Semeente bemiddelt succesvol tussen AH en bewoners Boeren emigreren a Lohse wint Snelheidsduivel verliest rijbewijs TEXELSE^COURANT SUPER DE BOER IpGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11862 DINSDAG 16 MAART 2004 herschijnt dinsdag en vrijdag rughoudendheid, soberheid en ndacht voor het oorspronkelijke, it zijn enkele kernbegrippen in concept-welstandsnota die de meente heeft opgesteld. De nota jvat criteria waar indieners van |n bouwaanvraag aan moeten Idoen om groen licht van de ilstandscommissie te krijgen, t de nota wil de gemeente ook de wildgroei aan terrassen, re- ilame-uitingen en luifels verder aan banden leggen. It eiland is in de concept-nota ver- ild in veertig gebieden met elk ei- criteria waaraan verbouwingen, ouwen, aanbouwen en nieuw- wplannen moeten voldoen. De papier vastgelegde criteria moe een houvast bieden aan mensen een bouwvergunning aanvragen de welstandscommissie die de innen beoordeelt. Onduidelijkheid ir de werkwijze van de commissie gevoelens van willekeur bij de indelingen van bouwplannen leten zo worden weggenomen, imeentenraden moeten de nota, lij landelijk wordt ingevoerd, vóór juli ben vastgesteld. Injde veertig gebieden worden straks welstandsregimes van kracht: regulier welstandsregime, een onder welstandsregimes en de ichermde dorpsgezichtenregimes in;Den Hoorn en Oosterend. De bij- OTidere welstandsgebieden zijn ge bieden met bijzondere cultuurhisto rische, landschappelijke of architec tonische plekken. Enkele van die ge bieden zijn de centra van Den Burg eaDe Koog, delen van Oosterend en De Waal. heel Oost, de Kikkertstraat in De Cocksdorp, de De Ruyterstraat inMOudeschild en het gebied rond de Mjrtoren. De criteria moeten zorgen voor behoud, herstel of verbetering van het bijzondere karakter. De eisen zijn diepgaand. In een aantal geval len wordt voorgeschreven wat voor Harten stenen en welke kleur dak- Hinen er gebruikt moeten worden. Voor de De Ruyterstraat zijn zelfs de ebouwen nauwkeurig beschre- recreatieondernemer ui» De oog moet de carport die hij tus- n twee recreatiewoningen in het jtengebied bij de badplaats heeft bouwd vóór 15 juni hebben ge dopt, anders moet hij een Krangsom van €50,- per dag be en. De man had de carport zon- bouwvergunning gezet. Ach at legaliseren is niet mogelijk, ndat het bouwsel strijdig is met «el de oude als de nieuwe uwregels. carport is vóór 1 januari 2003 ge- latst. Dat was toen zonder vergun- ig mogelijk bij een woning, maar t bij een recreatiewoning. Wel gold 1 gedoogregeling voor bijgebou- n van maximaal zes vierkante fter, maar de tussen twee bunga- is opgetrokken overdekte ruimte is 5l groter en heeft bovendien drie |nden die tot de constructie beho- wat ook niet mag. Volgens de uwe regelgeving is bij een reatiewoning helemaal geen bijge- meer toegestaan. recreatieondernemer heeft nog op gemeentelijke aanschrijving ge- Igeerd door te bewijzen dat de carport voor het van kracht worden van de nieuwe regels is gezet, maar dat heeft dus niet gebaat, omdat hij ook volgens de oude regels een bouwvergunning had moeten aan vragen. De dwangsom die hij moet betalen als hij het bouwsel niet ver wijdert, kan oplopen tot maximaal €15.000,-. Super de Boer aan de Vogelenzang in Den Burg is drie dagen gesloten wegens een verbouwing. De super markt is toe aan een restyling en heeft onder andere meer koelruimte nodig wegens de sterk toenemende be langstelling voor kant-en-klaar- voeding. Super de Boer is al begon nen met verbouwen, maar moet noodgedwongen op 22. 23 en 24 maart dicht. Wielervereniging Texel houdt vrijdag de jaarlijkse voorjaarsvergadering in het clubgebouw van voetbalvere niging Texel '94. De vergadering be gint om 20.00 uur, alle leden worden verwacht Afmelden kan bij het be stuur. verplaatsing ensors van het 0 van drie con- isörs van het dak van Albert ®ijn naar beneden bij de fietsen- ®Hing is het resultaat van inmen- ing door gemeentelijk mediator om van Schaik. Na een bezwaar schrift van bewoners die tegen de idensors aankeken besloot de neente het twistpunt niet in de irvoor bedoelde commissie te landelen, maar in een serie ge- rekken met de twee partijen. uitnodiging van de gemeente iben de bewoners en een afvaar- diging van Albert Heijn uit Zaandam vorig jaar tussen april en oktober drie keer om de tafel gezeten', verklaart Van Schaik zijn rol. 'De vereniging van eigenaren wist mets van condensors op het dak en vond dat hun uitzicht werd belemmerd. Aan de aard van het bezwaarschrift besloten we dat we sneller en goedkoper in de weer konden gaan. Uiteindelijk heeft Albert Heijn erkend dat het niet zo fraai was en dat ze tijdens de spoed- verbouwing niet over de consequen ties van drie condensors op het dak hadden nagedacht. Omdat ook de relatie met de buren belangri|k was, kon de bouwvergunning worden ge wijzigd en zijn de condensors veer tien dagen geleden ti|dens een nach telijke operatie naar beneden verplaatst.' Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg In de reguliere welstandsgebieden zijn de regels minder streng. De be oordeling van bouwaanvragen is daar gericht op het handhaven van een basiskwaliteit. Afwijkingen van de bestaande ruimtelijke structuur of in grepen in de architectuur van een gebouw zijn er over het algemeen niet echt een probleem. De criteria voor de beschermde dorpsgezichten van Oosterend en Den Hoorn wijken vol gens een woordvoerder van de ge meente nauwelijks af van de regels die nu gelden. De toekomstige nieuwbouwwijken Den Burg West en Den Burg Oost vormen vooralsnog een uitzondering. Ze zijn wel opgenomen in de gebied sindeling, maar er worden nog geen criteria vastgesteld. Vanwege de pe rikelen rondom het Ontwikkelings beeld Noord-Holland Noord is het nog onduidelijkheid of de bouw van beide woonwijken kan doorgaan. Naast de gebiedsgebonden regimes zijn er aparte criteria voor stolpen, schapenboeten en vissers- en loods- woningen opgenomen. Volgens de woordvoerder wegen zowel de ge biedsgebonden als objectgebonden criteria even zwaar. Reclame Reclame-uitingen, luifels en terrassen die in De Koog. Den Burg en De Cocksdorp het straatbeeld ontsieren worden aangepakt. Met name in De Koog wil de gemeente het huidige straatbeeld te lijf gaan. Op welke manier wordt in de nota nog niet aan gegeven. Wel worden een specifiek reclamebeleid en bijbehorend saneringsplan aangekondigd om in het verleden tot stand gekomen ex cessen te beperken. Dat moet leiden tot versobering en een nieuw straatbeeld, waarin de gevels meer bij elkaar passen. Vol gens de woordvoerder wordt met het huidige handhavingsbeleid ook al op reclameborden langs de weg gelet. Uit de Texelse Courant van 30 mei 1975 blijkt dat de gemeente destijds ook buitensporige reclames op ge- Lees verder pagina 5 vV - - S Terwijl op de achtergrond de voetbal derby Oosterend-De Koog wordt gespeeld, markeert de fundering op de voorgrond de omvang van de nieuwe kantine van de thuisclub, die een omvang krijgt van 9 bij 27 meter. Het onderkomen tussen het A- en het B-veld zal plaats bieden aan vier kleedkamers, een kantine, keuken, bestuurskamer, een kamer voor de scheidsrechteren een ballenhok. Afge sproken is dat de ruwbouw wordt neer gezet door aannemer Elco Vermeulen en dat het karwei wordt afgemaakt door vrijwilligers, waarvan er een stuk of 40 tot 45 op de been zijn. Het is de bedoeling dat de kantine half decem ber in gebruik kan worden genomen. Een verslag van de voetbalderby staat elders in deze krant, ifoiogx^tvwtwwi De Texelse Lions Club heeft €7.500,- gereserveerd voor de uitgave van een boek over verleden en heden van het Texelse schaap. Het moet een ook voor leken interessante verhandeling worden over de cultuurhistorische, economi sche en veeteeltkundige bijzonderheden van dit wereldbe roemde schapenras en het moet ook inzicht geven in de rol die het dier in de eilandeconomie heeft gespeeld. Op Texel is veel documentatie over het Texelse schaap in de vorm van aantekeningen, notulen, persoonlijke herinneringen van fokkers, anekdotes en wat zich bevindt in de archieven van de agrarische organisaties. De bedoeling is dit bij elkaar te brengen en tot een evenwichtig documentair verhaal te ma ken. De WLTO zal daarbij een rol spelen. Het geld dat de Lions Club in het project steekt, is een deel van de netto-opbrengst van de Lions- veiling van 2003. Die opbrengst was groter dan ooit, vooral doordat het bedrag werd verdubbeld door horecaondernemer Frits Lange veld, die op deze manier een daad wilde stellen voor de gemeen schap. Niet minder dan €28.100,- was beschikbaar om over een reeks goede doelen te worden ver deeld. Zaterdagmiddag was in her berg Stayokay op de Hogeberg de traditionele uitreiking van de sym bolische cheques van €500,- tot €2.100,- aan veertien verenigingen, stichtingen en andere organisaties die zich bezig houden met een of ander menslievend doel. Alleen het grote bedrag voor het boek over de Texelse schapenhistorie wordt vastgehouden totdat het project van de grond is gekomen. Voorzitter Jan Beijert van de Lions fondsverdelmgscommissie liet duide lijk blijken dat voor het boek meer geld nodig zal zijn Hij hoopte dan ook dat het Lionsinitiatief om dit spe cifiek Texelse doel te steunen navol ging zal krijgen. Op navolging hoopt hij ook wat betreft het aanvullen van de opbrengst van de veiling zoals Langeveld heeft gedaan. Het hoeft met juist een verdubbeling te zijn. Elke andere gift - bijvoorbeeld een ander percentage van de opbrengst - is eveneens welkom en gewoon rechtstreeks een willekeurig bedrag overmaken aan de Lions kan natuur lijk ook. Het Tesselhuus in De Koog kan altijd rekenen op een fors bedrag uit de veilingopbrengst. Jan Bloem van de Stichting Texelvakantie gehandicap ten kreeg uit handen van Lions-presi dent Kooi een cheque van €5.000,-. Het geld is zeer welkom, want met de vakantie die het komende seizoen aan zestig zwaar gehandicapten wordt aangeboden, zijn forse bedra gen gemoeid, ondanks de inzet van vrijwilligers Diverse voorzieningen binnen het huis worden verbeterd, waaronder het sanitair. Kotex Finka van der Kraan van kleindieren- sportveremging Kotex kreeg €2.000,-. Het geld is ruimschoots voldoende voor de bouw van nieuwe kippenhok ken bij het verenigingsgebouw in de Mars. Ook komt er een net boven de vijver, om het roven van voer door meeuwen en kraaien tegen te gaan. En de afrastering wordt verbeterd. Budoveremging Shima kreeg €550.- voor de judolessen voor gehandicap ten en een bedrag van €1 000.- was er voor De Zonnebloem Voorzitter Thea Witte van de regio Texel ver telde dat het geld wordt gebruikt voor het organiseren van een dag winke len in Schagen door 54 Texelse pa- tiénten in de derde week van novem ber. Dat gebeurt in samenwerking met het Makado-winkelcentrum, dat ter plekke voor de rolstoelen zorgt. Stichting Welzijn Ouderen Texel (SWOT) nam €1.500,- in ontvangst. Daarvan wordt een speciaal soort luxaflex aangeschaft, geschikt voor de (ronde) ramen van De Buureton. Dit tot genoegen van de senioren biljarters, die vaak last hebben van het schelle invallende daglicht. Knapzak Op initiatief van de Texelse afdeling van het Instituut voor Natuurbe schermingseducatie (IVN) wordt bin nenkort een nieuw soort wandelingen geïntroduceerd. Het zijn zes verschil lende 'knapzakwandelingen', die met langer zijn dan drie kilometer en be doeld voor gezinnen met kinderen van 6-10 jaar die op een leuke en spannende manier met de natuur bezig willen zijn. De benodigde knap zak is in elk dorp voor €6,- te koop. Tot de inhoud hoort onder andere een routebeschrijving en diverse hulp middelen, zoals een vergrootglas en een meetapparaatje waarmee de hoogte van bomen kan worden be paald. Afgezien van het Prins Bern- hardfonds zijn het uitsluitend Texelse bedrijven en instellingen geweest die het project hebben gefinancierd Daar is nu ook de Lions Club bij, want IVN-voorzitter Peter Ampt kon zater dag een cheque van €2.100,- in ont vangst nemen. Voorzitter Hans Boom kreeg voor zijn Stichting Paardrijden voor Minder- validen €500,-. De organisatie geeft met inzet van veel assisterende vrij willigers rijles aan gehandicapten. Zo'n vijftien pupillen beleven er elke week veel plezier aan in de daarvoor afgehuurde manage van Van der Linde in De Cocksdorp en het is voor hen ook van therapeutische beteke nis. Hetzelfde bedrag was er voor Muziek- en Dansschool Texel voor het succesvolle project Individuele Muzikale Vorming voor leerlingen van de basisscholen. Lees verder pagina 5 Losse nummers 0,95 Een lijstje met voors en tegens gaf min of meer de doorslag. Het aantal voors om naar Denemarken te emi greren was groter dan het aantal re denen om een agrarisch bedrijf in Ne derland te blijven runnen. Eind deze maand vertrekken Niels en Mariëtte Wonder van boerderij De Bunders aan de Limietweg naar een klein dorp in Denemarken om daar een nieuw bestaan op te bouwen. Pagina 5 'Een van de leukste wedstrijden die ik ooit heb gelopen.' Lutz Lohse uit Den Burg voegde zaterdag zijn ze vende overwinning in de halve mara thon van De Waal toe aan zijn erelijst. Dankzii Ruud Moelands uit Ulvenhout geschiedde dit niet met de vanzelf sprekendheid van voorgaande jaren. Pagina 7 Een 54-jarige vrouw uit Den Burg is haar rijbewijs kwijtgeraakt, nadat zij met 140 kilometer per uur over de N9 tussen Alkmaar en Den Helder had gereden. Ook haalde ze in over verdrijvingsvlakken en doorgetrokken strepen, deed ze aan bumperkleven en negeerde ze een stopteken van politieagenten. Een onopvallende surveillancewagen van de politie had de vrouw gesignaleerd tussen Sint Maartensvlotbrug en Schagerbrug en was haar daarna gevolgd. Op kruis punt Kooijpunt bij Den Helder werd ze klemgereden door politiewagens en staande gehouden. Haar rijbewijs werd ingevorderd en de wagen in beslag genomen. (Advertentie) Cfnu Z™"!- T",h kjn- Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: JE MAAKT HET MET ALTIJD OP ZOEK NAAK HET BESTE Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) De eind jaren dertig naar Zuid-Afrika geèmigreerde Siem de Waal had (smal)filmen als hobby. Tijdens de bezoeken die hiin de jaren vijftig en later aan zijn geboorte-eiland bracht, maakte hij er een gewoonte van om zoveel mogelijk Texelaars op het cel luloid vast te leggen. De latere verto ningen van deze films waren altijd een groot succes, want de mensen von den het prachtig om naar zichzelf en anderen te kijken. Thans zijn de meesten van de markante figuren die werden gefilmd niet meer in teven. De opnamen hebben daardoor grote his torische waarde gekregen, hoewel ze zonder enige pretentie zijn gemaakt. Zondereen bepaald stramien of sce nario werd de camera gericht op zo veel mogelijk verschillende mensen die op de markt, tijdens de kermis, op weg naar de kerk en bij allerlei andere gelegenheden langdurig in beeld werden gehouden om gelegenheid tot herkenning te geven. De aan el kaar geplakte films hadden tenslotte een vertoningduur van een uur of drie De oudste opnamen dateren van 1956. Cor de Wit uit Den Burg heeft de op videoband gezette films overgeno men van Jos de Waal-van Heer waarden, de weduwe van Siem. Hij is voornemens er een DVD van te ma ken die voor ieder te koop is. Jaap Eelman heeft de opnamen inmiddels ontdaan van scènes die niets met Texel te maken hebben en gaat de DVD produceren. Het plaatje gaat 15 tot 20 euro kosten, wat mede afhan kelijk is van het aantal kopers. Wie de DVD Texelaars van toen wil hebben, kan contact opnemen met Eelman, Sluijscoog 36, telefoon 310092. Advertenties voor de Voorjaarsspecial kunnen worden ingeleverd t/m woensdag 24 maart 17.00 uur bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 1