Ambitieus Excelsior verrast met solisten Concert vergt inbeeldingsvermogen teso COURANT TEXELSE 2 Agenda Wat ik zeggen wou.. Asielbeleid Cursus EHBO Voorlezen in Texelse Luwte Bijeenkomst voor mantelzorgers Vrijwilligerswerk in de natuur Hoogwater te Oudeschild Colofon I Ruilbeurs VRIJDAG 16 MAART 2004 I'I-» Y In I VW rl Met afwisselende ritmes en soms lastige akkoorden had muziek vereniging Excelsior het zich zater dagavond in De Bijenkorf niet ge makkelijk gemaakt. Extra han dicap was dat de akoestiek niet optimaal was. Eerst nog wat inge houden galmde de muziek in de loop van de avond steeds uitbun diger door de goedgevulde zaal. Met als hoogtepunt een geslaagde invalbeurt van gastdirigent Michiel Drijver, een klinkende bijdrage van de percussiegroep, vrolijke majo rettes en onverwachte solo's. Bezoekers van Excelsior kregen niet alleen muziek te horen, er werd ook een beroep gedaan op hun inbeel dingsvermogen. Dirigente Betty Bak ker vertelde op de voor haar kenmer kende wijze het verhaal achter de muziek, dat bedoeld was om de fan tasie van de luisteraar te prikkelen. Zo ging het openingsnummer Dakota van Jacob de Haan over het leven van Indianen die op buffeljacht gin gen, de vredespijp rookten en een pelgrimsreis maakten. Een geva rieerd stuk in vijf delen. Backdraft van Zimmer-Masato Myokain was de onstuimige muziek uit de gelijkna mige rampenfilm over een grote brand, terwijl het dromerige Ammer- land van De Haan juist ging over kab belende beekjes in een fraai land schap. Filmmuziek, maar ook een koraal, een arrangement van het bekende Lay your love on me van Abba en Simon van Tatenhove, leider van de percussiegroep en al tientallen jaren actief binnen de muziekvereniging, werd in de bloemetjes gezet. Soul train van Gamble Huff maak ten het tot een gevarieerde muziek avond met voor elk wat wils. Met dit repertoire had Excelsior niet de mak kelijkste weg gekozen. Met name de filmcomposities zaten ingewikkeld in elkaar en vergden concentratie van de muzikanten. Het was te horen dat de fanfare er hard op had gestudeerd. De afwisselende ritmes en de soms lastige akkoorden werden goed uit gevoerd en er bestond een goede harmonie tussen de verschillende secties. Het zachtkoper, met onder meer baritons en bugels, was sterk bezet en zorgde voor een mooie ronde klank. Het scherpe koper, de trombone en trompet, zorgde voor afwisseling. Excelsior is ook geze gend met een bijzonder vaardige slagwerkafdeling, een belangrijke stuwende kracht binnen de Strender fanfare. Solo Als er wat op het orkest valt aan te merken, dan is het wellicht de wat ingehouden wijze waarop met name in het eerste deel van het concert werd gespeeld. Spelen in een grote zaal als De Bijenkorf, waarbij het ge luid weerkaatst tegen de muren en vervolgens deels wordt geabsor beerd door het stevig aangeklede publiek, is heel wat anders dan repe teren in een kleinere kerk zonder pu bliek. Waar de oude rotten in het vak weten dat ze tijdens zo'n concert extra hard moeten blazen, is het wel licht de nog wat bescheidener en onzekere jeugd die zich een beetje inhield. Gelukkig niet voor lang, want naarmate het zelfvertrouwen groeide, zwol ook het volume aan. Excelsior kreeg zaterdag versterking van Michiel Drijver, die de zieke Rachel Barnard verving. Met belangstelling was uitgekeken naar het moment dat deze Hoornder het dirigentstokje overnam. Op enthousiaste wijze gaf hij tijdens Visons of our time van Rob Balfoort leiding aan het orkest, dat het nummer op gedreven wijze uit voerde. Het fanfare had graag gehoor gegeven aan de student, die een opleiding volgt aan het Alkmaarse conservatorium en zijn opleiding combineert met een studie tot basis leerkracht. Want ook in de toekomst zijn op Texel dirigenten nodig. Dat ook Drijvers voormalige muziek schooldocente het orkest wist te in- Dansende majoretten, een niet weg te denken onderdeel van de fanfare. In de herfst van 1939 reed mijn vader op zijn oude Harley Davidson met duozit van West-Friesland naar Nieuweschans, Via politieke vrienden in Drenthe wist hij dat een Duitse Joodse man in de nacht zou probe ren de grens over te steken. Dat moest stiekem, want het beleid van de Nederlandse regering was hard en duidelijk: Duitse Joden werden met toegelaten en zonder pardon terug de grens over gezet. Men wilde met het risico lopen de grote boze buurman te provoceren. Na twee dagen kwam vader onverrichtterzake terug. De Joodse man had het met gehaald en het is bekend hoe het Joodse men sen in Nazi-Duitsland is vergaan. Colijn en consorten hadden geen boodschap aan menselijke solidari teit of humanitaire overwegingen. De richtlijn was 'eigen volk eerst' en de harde Nederlandse gulden, met het randschrift 'God zij met ons', was heilig. Met 'ons' werden de binnen onze grenzen wonende witte au tochtonen bedoeld, liefst rechtzinnig christenen In het buitenland wordt thans nuch ter gesteld dat we hier en nu, vijfen zestig jaar later, met andere, meer verhullende praatjes op precies de zelfde keiharde praktijk zijn uitgeko men. Door jarenlange bittere ervaring weet ik hoe bot de bureaucratie te genover vluchtelingen kan zijn. De slordigheden die door de IND worden begaan, zijn zo talrijk dat er bij de beoordeling op basis van de vlucht verhalen sprake is van willekeur. De onafhankelijke rechter wordt herhaal delijk op het verkeerde been gezet. Bij het in beroep gaan, komen telkens weer dezelfde onjuiste gegevens op tafel, zodat ook het negatieve oordeel wederom wordt geveld. Zo kan het ook voorkomen dat mensen na tien of meer jaren toch nog verblijfsver gunning krijgen, omdat blijkt dat steeds van onjuiste informatie is uit gegaan. Verloren jaren vol angst, stress en daardoor medische proble men, voor mensen die in nood hun land zijn ontvlucht. En nu zijn we opeens flink geworden. De bezem erdoor en weg met die 26.000 ongewenste vreemdelingen Misschien maakt de minister nog een groots gebaar voor tien procent van hen. Grootse visie, waarachtige men selijkheid. Alleen die ene terroris tische leider van massamoordenaars leveren we niet uit aan zijn moeder land Marokko. In dat land is de wet geving zo inhumaan. Ik kan dit aan mijn beschaafde, inte gere en uiterst betrouwbare vrienden, die al tien jaar in angst en onzeker heid in Nederland (waarvan het groot ste deel op Texel) leven, niet uitleg gen. Fridtjof Blanken, Den Burg. Op uitnodiging van de Gezondheids- wijzer van Corbis Plus geeft Sandra Nieuwenhuis, klassiek homeopaat in Den Helder, gedurende vijf weken een cursus 'homeopathische EHBO' in De Koploper aan de Prins Hendriklaan in Den Helder. Behan deld worden de (homeopathische) behandeling van wonden, verstui kingen en kneuzingen, insectenbe ten, reisziekte, griepklachten en maag- en darmproblemen. Verder spireren, bleek toen tijdens Soul train de ene na de andere blazer op stond om te soleren, waarbij de solo's in enkele gevallen door de uitvoerders zelf waren geschreven. Percussie Traditioneel is inmiddels de bijdrage van de percussiegroep, een zelfstan dig onderdeel binnen Excelsior, met slagwerk in de breedste zin van het woord. Buiten het winterconcert ver zorgt de groep ook straatoptredens en wordt gespeeld in onder meer het Verpleeghuis en De Gollards. Met elf personen bespeelt de groep met en thousiasme een veelheid aan instru menten, zoals xylophone, marima, snare drums, conga's, triangel en bekkens. De groep is een meer me lodieus vervolg op de drumband, die alleen ritme-instrumenten bespeelde. De herkenbare en melodieuze num mers geven muzikanten en publiek meer voldoening. Zaterdag was de groep present met onder meer een Caraïbische impressie en werd een bluesnummer gespeeld. De groep vormde een opgetogen afwisseling met de fanfare en speelde met veel enthousiasme en vaardigheid. Wel kan de percussiegroep wat meer diepte en gevoel gebruiken en is het voor de samenhang wellicht te over wegen de veelheid aan instrumenten iets terug te brengen Speciale aan dacht was er voor muzikaal leider Simon van Tatenhove, die wegens zijn jarenlange inzet en grote betrok kenheid bij de Strender muziek vereniging in de bloemetjes werd gezet. 'Simon is onmisbaar. Hij be denkt wat we gaan spelen, hij leert het ons, hij stimuleert ons om te oe fenen. Geen makkelijke taak met een groep die uit veel dames bestaat, maar ook puberende tieners. Simon organiseert alles, reist het hele land af voor instrumenten. Je kunt het zo gek niet bedenken, hij doet het allemaal', loofden de leden van zijn groep hem. Martha Koopman werd genoemd omdat ze 12,5 jaar bij de groep zit, Marian Krotie kreeg een pluim omdat ze 25 jaar bij de fanfare zit. Veel aandacht ging ook uit naar de majorettes en de minirettes, die on der leiding van Linda Jongejan en Carla Veeger met groot enthou siasme hun kunsten vertoonden. Gerard Timmerman komen de filosofie van de homeopa thie aan de orde, kennis van genees middelen, doseringsmethoden en medische basiskennis van de aan doeningen. De cursus wordt gegeven van 19.30 tot 20.30 uur, de eerste keer op 29 april. Deelname kost €37,-, abonnees van Corbis Plus en leden van de Koninklijke Vereniging Home opathie Nederland (KVNH) betalen €33,-. Voor aanmeldingen en inlichtingen: de Gezondheidswijzer, tel. 0223- 650135 of e-mail gezondheidswijzer ©corbisplus.nl. Met Jaap Robben, David Vos en vaste gast Theun de Winter is voorleesclub De Zwoegende Boe zems zondag weer actief in De Texelse Luwte in de Warmoes straat. De jonge Jaap Robben is in Brabant bekender dan in de rest van Neder land. Het Brabants Dagblad schreef over zijn cabaretvoorstelling Vet: 'Jaap Robben heeft een perfecte imitatie van Hans Teeuwen in huis die hij op een grappige manier onderuit haalt. Hij geeft het geheel daarna een heel originele wending.' En Raoul Het Steunpunt Mantelzorg, onder deel van de afdeling Service en Diensten van Corbis Plus, houdt op 23 maart een bijeenkomst voor mantelzorgers, mensen die de zorg voor een naaste op zich ne men. Dit keer staat deze Mantel zorg Salon in het teken van het Per soonsgebonden Budget (PGB). De bijeenkomst vindt plaats in het Wijksteunpunt Centrum (ruimte Dagcentrum) aan het Bernhard- plein 76 in Den Helder en duurt van 13.30 tot 15.30 uur. Met een PGB kan zelf de benodigde zorg of ondersteuning worden ge kocht. Men sluit dan bijvoorbeeld zelf een overeenkomst af met iemand uit de eigen omgeving en is op die ma nier niet afhankelijk van zorg instellingen. Een PGB brengt ook werk en verantwoordelijkheid met zich mee. Dit is de vierde bijeenkomst uit een reeks van zeven bijeenkom sten. Na 23 maart volgen nog bijeen komsten op 20 april, 18 mei en 29 juni. De locatie en tijd zijn steeds het zelfde. Elke bijeenkomst kent een ander thema Mantelzorgers die aan de bijeenkomst willen deelnemen, moeten zich van tevoren aanmelden Het bijwonen van de Mantelzorg Sa lon is gratis, maar het aantal plaatsen is beperkt. Voor aanmeldingen en meer informa tie: Gezondheidswijzer, tel. 0223- 650135 of e-mail gezondheids Heertje zegt over Robben: 'Ik vind zijn columns origineel en heel grappig...' David Vos is geen onbekende op het eiland en was eerder te zien in Klif 12 in Den Hoorn. Na een programma over Brei zoekt hij het nu wat breder en grasduinde in het werk van Ramses Shaffy, Leonard Cohen en Hauser Orkater. 'Gefronste wenk brauwen, veel tranen van eenzaam heid en de bruine stem nog eens extra stevig aangezet', schreef Patrick van den Hanenberg over hem in de Volkskrant. De voorleesmiddag begint om 15.00 uur, de toegang be draagt €10,-. Vrijwilligers van de werkgroep Kwa- dijkse Vlot van Landschap Noord- Holland gaan zaterdag en zondag verder met het onderhoud van tuin- wallen in het Hogeberggebied. Vorig jaar legde de groep onder leiding van personeel van de firma Tatenhove bijna veertig meter nieuwe tumwal aan. Dit jaar wordt gewerkt aan een nieuwe tuinwal aan de Leemkuil. De vrijwilligers hopen tot vijftig meter te komen. Op zondag wordt onderhoud gepleegd aan de Zandkuil, het enige insectenreservaat van Nederland. Ten behoeve van graafwespen en - bijen worden kleine oppervlakten afgeplagd en wordt opslag verwij derd. De werkgroep Kwadijkse Vlot bestaat uit zo'n vijftien vrijwilligers die maan delijks actief zijn in het beheer van kleine natuurgebieden van Staats bosbeheer of het Hoogheem raadschap in Waterland en Zeevang. De groep is sinds vijf jaar ook op Texel actief. De eerste jaren vooral met het maaien van de sterk vergraste tuin- wallen. Met deze werkzaamheden hoopt Kwadijkse Vlot een bijdrage te leveren aan het instandhouden van het unieke tuinwallenlandschap en drankje. Aanvang 20.00 uur, to; gang €1,-. Dinsdag 16 maart: In sporthal Ons Genoegen in Den Burg wordt vanmiddag en van avond de Texelse Horecabeurs gehouden. De Texelse Reumavereniging houdt haar ledenvergadering in schietsportcentrum Odysseus aan de Emmalaan in Den Burg. Aan vang 15.30 uur. Om 20.00 uur begint in Bethel r Zuid-Eierland een open klaverjas drive. De afdeling verzamelaars van ft Historische Vereniging komt o, 20.00 uur bijeen in Tusse de Bankt in Den Burg. In Cinema Texel draaien Calenbj Girls (aanvang 20.30 uur). Eén van de hoogtepunten van het winterconcert van Excelsior: gastdirigent Michiel Drijver leidt het Strender fanfare. (Foto's Gerard Timmerman) In samenwerking met het ECN geeft de gemeente in de kantine van Gemeentewerken (Reijer Keijserstraat) een voorlichtings avond over elektrische zonnepa nelen, aanvang 19.30 uur. Om 21.30 uur begint in café De Smulpot in Den Burg een optreden van de Texelse band Make me Smile. In Cinema Texel draaien Stuck on you (aanvang 20.00 uur) en Calen dar Girls (20.30 uur). Woensdag 17 maart: In De Schakel naast de hervormde kerk van Den Burg kan tussen 9.30 en 12.00 uur en tussen 14.00 en 16.00 uur kleding worden ingele verd voor de donderdag te houden kledingmarkt. Medewerkers van de GGD zijn van 9.30 tot 15,15 op het eiland om kinderen geboren in 1995 in te enten tegen bof. mazelen en rode hond (BMR) en difterie, tetanus en polio (DTP) Wiepke Toxopeus is op bezoek bij het Katholiek Vrouwengilde in de Witte Burcht in Den Burg en ver telt over haar vroegere leven op Rottum. Aanvang 20.00 uur In het eigen gebouw aan de Jonkerstraat in Den Burg begint om 20.00 uur de jaarvergadering van de afdeling Texel van het Rode Kruis. In Question Plaza in Den Burg be gint om 20.30 uur een folkconcert van de Schotse componist en mu zikant Brian McNeill. In Cinema Texel draaien Suske Wiske (aanvang 14.30 uur), Peter Pan (15.00 uur). Stuck on you (20.00 uur) en Calendar Girls (20.30 uur). Donderdag 18 maart: In De Schakel naast de hervormde kerk van Den Burg wordt van 9.30 tot 16.30 uur een kledingmarkt ge houden ten bate van een ouderen- project in Codlea in Roemenië. In dorpshuis De Waldhoorn begint om 18.30 uur een gezamenlijke maaltijd van (oud-)inwoners van Den Hoorn. In het kader van de boekenweek wordt in de openbare bibliotheek aan de Drijverstraat in Den Burg een Franse avond gehouden met muziek en een hapje en een Dl. 16 2.40 en 15.14 u. Wo. 17 4.47 en 17.15 u. Do. 18 6.15 en 18.25 u. Vr. 19 7.46 en 19.34 u. Za. 20 8.40 en 20.24 u. Zo. 21 9.25 en 21.14 Ma. 22 10.05 en 22 06 u. Di. 23 10.26 en 22.36 u. Vrijdag 19 maart: In bijzijn van genodigden worj om 16.00 uur een gemeentelijk tentoonstelling geopend expositieruimte Tusse de Bankei Den Burg. In het clubgebouw van Texel'94i Den Burg begint om 20.00 uurb jaarlijkse voorjaarsvergadering v; Wielervereniging Texel. In Cinema Texel draaien Schooli rock (aanvang 19.00 uur), Sha shouf habibi (19 15 en 21.45 ui en Something's gotta give (21 uur). Om de drukte de baas te kunne zet TESO in het rond het wee einde geregeld een extra boot b Vrijdag 19 en maandag 22 maa is er tussen 9.30 en 16.00 uurii der half uur een afvaart, zovu vanaf Texel als vanuit Den Helde Zondag 21 maart is dat het gen tussen 14.30 en 20.00 uur. Auto mobilisten moeten desondani rekening houden met wachttijda van een half uur. Die kunnen vrj dag op Texel ontstaan tussen 9.( en 12.00 uur en in Den Helder tus sen 10 00 en 18.00 uur. Zonda zijn er mogelijk wachttijden tusss 14.00 en 18.00 uur in Den Helft en maandag op Texel tussen 9.) en 13.00 uur. Op maandag zijnft afvaarten van 10.00 uur vanuit Dï Helder en 13.30 uur vanaf Teu uitsluitend bestemd voor het ve voer van gevaarlijke stoffen, N, dere informatie kan worden ve kregen via tel. 0222-369600 e-mail info@teso.nl. De veerdiere heeft ook een eigen websiü www.teso.nl. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoogwater. De zon komt 21 maart op om 5.39 uur en gaat onder om 17.56 uur; 20 maart nieuwe maan. Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Redactie: Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg j Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl I Gerard Timmerman (hoofdredacteur) I Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Gerard Timmerman Telefoon 31 46 87 of 06-22 14 02 75| Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 -31 41 11 E-mail mfo@lenrnl Op al onze advartentiecontroctcn en aanbtodmpe/ic^M. toe zijn van toepassing do Regelen voor het Advedei^f wezen van de Stichting ROTA. gevestigd te Ams'csj C zoals gedeponeerd bi| de Kamer van Koophandel f"® brtekon to Amsterdam onder nummer 41198699® E exemplaar van do Regelen voor hol Advorientiwi^B wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden Abonnementsprijzen 2004: t Per half jaar 33,65 32,10 (autonutJ c Per |aar 65,60 63,50 (automs-L Bij verzending naar het buitenland zijn H. portokosten verschuldigd. V Beëindiging abonnement: s Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voo' I a afloop van de abonnementsperiode. K 9 daarmee aan de bijzondere natuur waarden van de tuinwallen. Vrijwilligers die een handje willen hel pen, zijn welkom. Kwadijkse Vlot ver blijft in herberg Panorama aan de Schansweg. Het werk begint zowel zaterdag als zondag tussen 9.00 en 9.30 uur. De werkgroep zorgt voor drinken en gereedschap. Teso Stayokay dragen bij aan de wt zaamheden. Voor aanmeldinger meer informatie: Ben Brugge, 0299-463309 (overdag C 5256258), of per e.mail: brug: science.uva.nl In Tusse de Banke op de Groene- plaats in Den Burg houdt de afdeling verzamelaars van de Historische Ver eniging donderdag de vierde en laat ste ruilbeurs van dit seizoen. Op deze jfcc lir avond verwisselen allerlei zaker bt met het eiland te maken hebt>®l; waaronder mogelijk ook new" staande prentbriefkaart van de - Vr- toren - van eigenaar. De ruilt» w, begint om 20.00 uur.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 2