Gebakken steen op Oost en frisse kleuren in De Waal 'Kunststof kozijnen, plaatwerk en felle kleuren ongewenst' a leasing helpt bij een flexibele bedrijfsvoering' 'Tegengaan aantasting straatbeeld in De Koog' Jaap Dros houdt En Passant in de race TEXELSE p courant- Jriteria objecten 'Groeneplaats en Vismarkt scheiden Zomerhuisjes Cursussen in reikicentrum 1 A ÜMAA A A A A A A A Ait A A A Bedrijven 36 77 66 Rabobank Lieuwe Koorn, bedrijvenadviseur Rabobank Texel dinsdag 16 MAART 2004 of verbouwen, moeten eerst de lan delijke omgeving van het buurtschap goed in zich opnemen. De nota stelt dat de relatie met het landelijk gebied voorop moet staan bij vernieuwingen en uitbreidingen Woningen bestaan uit één bouwlaag met een zadelkap en het materiaal moet bestaan uit Aan criteria geen gebrek in de nieuwe concept-welstands- iota. Het eiland is opgedeeld in veertig gebieden die elk een igen beschrijving hebben gekregen, waarin staat aan ivelke kenmerken huizen en gebouwen moeten voldoen bij rbouwingsplannen. De gebieden zijn geplitst in de twee leschermde dorpsgezichten Den Hoorn en Oosterend, Zevenentwintig gebieden waar een regulier welstands- gime geldt en tien gebieden waar in de toekomst een bij- nder welstandsregime van kracht wordt. Een overzicht n de tien bijzondere welstandsgebieden en hun criteria. worden samengevoegd voor andere functies dan wonen, zolang de indi vidualiteit van elk pand wordt geres pecteerd. Bij vrijstaande woningen moet de nodige aandacht worden besteed aan zijgevels. Bewoners moeten bij verbouwingen bij voorkeur gebruik maken van bak- Centrum De Koog .engaan van verdere aantasting n het straatbeeld en het voorko len van onnodige excessen. Dat zijn de doelstellingen van de nieuwe ïRlstandsnota in het centrum van De j'Kcog. De gemeente wil af van het Ijidige onsamenhangende, onrus- en rommelige straatbeeld in de rpsstraat, dat wordt bepaald door vele reclame-uitingen, aangepaste ivels van winkel en horecazaken, jtfet gebruik van goedkoop bouwma- "■riaal en de samenvoegingen van bouwen. ^■euwe bouwplannen moeten in de Bekomst meer rekening houden met Je oorspronkelijke structuur en aard ,n de straat. Het zichtbaar samen- iegen van panden is niet meer ge- inst en reclame mag niet meer te izichtig tegen de gevel zitten. Voor plaatsen van reclameborden, aatmeubilair, terrassen en luifels rdt specifiek beleid opgesteld. De ibouwing mag er bestaan uit één drie bouwlagen met kap. Voor ibouwen zonder kap kunnen uit- Woor stolpboerderijen, vissers- pn loodswoningen en scha penboeten zijn naast de gebiedsgebonden criteria ook hog objectgebonden criteria bpgesteld, waar de bouwwer ken moeten voldoen. f Eigenaren van stolpboerderijen nogen volgens de welstands- [lota bij verbouwingen gebruik naken van rode baksteen, hou- nbeschotting, houten kozijnen, bakpannen, rietbedekkingen en gietijzeren vensters. Kunststof en aluminium zijn niet toegestaan. Evenmin als zonnecollectoren op het dak van de stolp. De kleuren noeten beperkt blijven tot de Aardkleuren roodbruin, bruin, bonkergroen en zwart. Contras terende kleuren zijn niet toege staan. Dakkapellen mogen alleen in eerder exemplaar vervangen i dakvensters moeten zo min hogelijk worden toegepast. Srote gevelvlakken moeten op- betrokken zijn uit baksteen of een fouten beschotting. Vissers- en loodswoningen hoeten bestaan uit grauw- of f eelgetinte gevels van gebakken netselsteen. De voorgevels mo- ben wit gestuct zijn en moeten kleine zes- of negenruits kozijnen bevatten De topgevel moet van proen geschilderd hout zijn, de windveren en de makelaren zijn wit zijn en de dakpannen zijn bebakken en rood of zwart ge kleurd. Historische details en or namenten moeten net als bij stol pen worden gehandhaafd. Schapenboeten moeten met de platte kant en de toegangsdeur haar het noordoosten zijn ge richt, vrij in het open veld staan en mogen geen aanbouw heb- pen. De kap moet afgedekt zijn net riet, nokvorsten hebben en r mag geen goot zijn. De onder bouw moet opgetrokken zijn uit baksteen. zonderingen worden gemaakt, maar de voorkeur van de gemeente gaat er niet naar uit. Een koepel is toege staan als die de in het bestemmings plan voorgeschreven nokhoogte met overschrijdt. Bakstenen, hout en glas mogen als bouwmaterialen worden gebruikt. Plaatmateriaal is met toege staan, tenzij het terugliggende pane len zijn. Kleuren op de panden mo gen niet afwijken van naastgelegen gebouwen. Centrum Den Burg Reclame-uitingen en winkelpuien in het centrum van Den Burg worden in de nieuwe nota eveneens aangepakt. Bij nieuwe winkelpuien moet onder het nieuwe welstandsregime aan weerskanten van de benedenverdie ping een deel van de oorspronkelijke gevel gehandhaafd blijven. Balkons zijn met toegestaan, renovaties en verbouwingen moeten plaatsvinden in de stijl van het betreffende gebouw en fijne (historische) details moeten worden gehandhaafd. De gemeente wil zo de stedebouw- kundige structuur van het centrum intact houden en oorspronkelijke bebouwingskenmerken verbeteren. Ingrepen in het winkel- en horecagebied kunnen wel op eigen tijdse wijze gebeuren. Gebouwen mogen één tot drie bouw lagen bevatten. Een kap is verplicht, maar platte daken zijn toegestaan als het straatbeeld niet negatief wordt beïnvloed. Het samenvoegen van panden is alleen toegestaan als de identiteit van de afzonderlijke panden behouden blijft. Grote gesloten en ongedetailleerde gevelvlakken en het gebruik van plaatmateriaal zijn verbo den. Wat voor bouwmaterialen mo gen worden gebruikt, wordt niet spe cifiek omschreven. Wel moet er sprake zijn van terughoudendheid in het gebruik van kleuren. Wat wel en niet mag op het gebied van reclame, wordt nader omschreven in nog op te stellen reclamebeleid. Voor luifels, aanbouwen en overdekte terrassen wordt specifiek beleid ontwikkeld. Luifels mogen niet leiden tot de opdeling van een pand. De Ruyterstraat De De Ruyterstraat in Oudeschild is in de nota de meest gedetailleerd beschreven straat op Texel gewor den. De gemeente had oorspronke lijk plannen om de karakteristieke straat een beschermd dorpsgezicht te laten worden, maar koos ervoor de bescherming in de welstandsnota te regelen. Vooral het gebruik van kleur en ma terialen is uitgebreid vastgelegd. Ge vels moeten bestaan uit metselwerk. Stucwerk is alleen toegestaan als dat om technische redenen noodzakelijk is. Kunststof kozijnen, rolluiken en plaatmaterialen zijn uit den boze, kleuren moeten terughoudend wor den gebruikt en dakpannen moeten rood of antraciet zijn. Renovaties en andere ontwikkelingen moeten in stijl met de huidige bebouwing worden uitgevoerd. De scheiding in de voor gevels tussen de onderbouw en de houten topgevels moet benadrukt blijven en de topgevels zelf moeten intact blijven bij verbouwingen. De nok moet vrijwel altijd haaks op de straat staan. Kozijnen moeten staand Met de nieuwe Welstandsnota wil de gemeente reclame-uitingen aan gevels in onder meer gen. zijn en een beperkte oppervlakte in de voorgevel innemen. Gootklossen en ornamentiek mogen niet worden aangetast en uitbouwen als dak kapellen, kroonlijsten en erkers moe ten worden vormgegeven als zelf standige elementen. Samenvoeging van de panden is toegestaan om 'reéle woonoppervlakten' te creëren, mits de eigen identiteit van de afzon derlijke panden behouden blijft. Schaalvergroting door grote aanbou wen is niet toegestaan. De huizen moeten uit één bouwlaag met een gebakken steen, gebakken dakpan nen en hout. Houten topgevels, raamkozijnen en deuren moeten groen zijn, goten en lijsten wit. de dakpannen rood en het metselwerk grauw tot geelachtig. Kunststof kozij nen en plaatmaterialen zijn uit den boze. Dakkapellen en erkers spelen een ondergeschikte rol. Nieuwbouw moet passen bij de bestaande be bouwing en in stijl plaatsvinden. Kern De Waal In De Waal voorziet de nota in hand- met te grote kap bestaan Ook voor bijgebouwen achter de woningen aan de De Ruyterstraat zijn criteria vast gesteld. Die gebouwtjes moeten groen zijn, witte kozijnen hebben en voorzien worden van rode dakpan nen. In de nota wordt er overigens nog van gerept om de De Ruyterstraat als beschermd dorps gezicht aan te wijzen. Die procedure neemt jaren in beslag. Oosterend In Oosterend worden de Kotterstraat, de Vliestraat, de Schoolstraat, de Achtertune, de Koetebuurt, de Verlorenkost, het Bijenkorfwegje, de Wierstraat en een deel Peperstraat ondergebracht in het bijzondere welstandsregime. Deze straten liggen in een ring rond het beschermd dorpsgezicht. De nota staat onder voorwaarden aanpassing toe van de veelal kleine woningen aan eisen van deze tijd door renovatie en vernieuw bouw. De voorwaarden zijn onder meer dat er rekening wordt gehouden met het bestaande straatbeeld en dat er geen aanbouwen en toevoegingen aan de voorgevels komen. Het sa menvoegen van huizen wordt even min toegestaan. Gebouwen mogen bestaan uit één bouwlaag met een zadeldak en de nokken moeten over het algemeen haaks op de straat staan. Gevels moeten opgetrokken zijn uit aardekleurig metselwerk met in sommige gevallen houten top gevels die groen of crèmekleurig zijn. De dakpannen moeten eveneens aardekleurig zijn. Felle en harde kleu ren zijn niet toegestaan. Oost Mensen die op Oost willen bouwen having van de dicht tegen elkaar ge bouwde huizen aan het Hogereind. Het kleurgebruik mag er fris zijn, zo lang het past bij de omliggende be bouwing. Grote gevelvlakken moeten wel terughoudende kleuren hebben en opgebouwd zijn uit baksteen, hou ten beschot of dakpannen. Het met selwerk bestaat uit aardkleuren. Kunststof kozijnen, rolluiken en plaat materialen zijn verboden. De huizen bestaan uit doorgaans één bouwlaag met kappen. Schaalvergroting door samenvoeging of grote aanbouwen is niet gewenst. Er wordt herinnerd aan een oud idee van de provincie, die eind jaren tachtig voorstelde het dorp de status van provinciaal beschermd dorpsgezicht te geven. De gemeente was daar destijds overigens tegen. Kikkertstraat Behoud en herstel van de lint bebouwing, veranderingen in het horeca- en winkelgedeelte en be houd van de variatie in goothoogte zijn belangrijke items in de Kikkertstraat in De Cocksdorp. Te rugdringen van de wildgroei aan uit bouwen, terrassen en luifels in het horeca- en winkelgedeelte is een ander belangrijk punt. Die gemeente vindt dat de Kikkertstraat daardoor haar dorpse karakter heeft verloren en een onrustig en rommelig straat beeld vertoont Voor de woonhuizen lijkt ze de be staande situatie te willen vastleggen in de nota. Renovatie of nieuwbouw moet passen bij de contouren van de omgeving. De wisselende goot- hoogten worden gehandhaafd en het aanbrengen van een kap is afhanke lijk van de directe omgeving. Nokken moeten evenwijdig aan de straat lo pen Het uitzicht op de Roggesloot moet intact blijven. Woningen mogen het centrum van Den Burg aan banden leg- stenen in aardetinten. Stucgevels moeten beperkt blijven, harde of lichte kleuren zijn met gewenst en kozijnen moeten wit zijn. De kleuren van het metselwerk en dakpannen moeten met elkaar overeen komen. Puien die de volledige gevel op de begane grond beslaan, zijn in de toe komst niet meer toegestaan. De nota schrijft ook een zorgvuldige aanpak van erfafscheidmgen in de Kikkertstraat voor. Vuurtoren Het buurtje rond de vuurtoren krijgt ook speciale aandacht. De gemeente wil op die manier de schijnbaar ongestuurde ligging van de omlig gende huizen behouden, omdat die ligging een duidelijk samenhang met de vuurtoren heeft. Aanbouwen mo gen de hoofdvorm van de woningen niet aantasten, schaalvergroting is ongewenst en aan- en bijgebouwen moeten in groen geschilderd hout worden uitgevoerd, zodat ze een on dergeschikte rol in de omgeving in nemen. De gevels moeten opgetrok ken zijn uit rode baksteen, uitbreiding van het witte stucwerk moeten wor den voorkomen, de kappen moeten bedekt zijn met oranjerode dakpan nen en de kozijnen moeten wit zijn. De Koog De bebouwde duingebieden bij De Koog vallen eveneens onder het bij zondere welstandsregime. In het duingebied, waar onder meer kam peerterrein Kogerstrand van de RST en enkele hotels liggen, worden hoge eisen gesteld aan de architectuur. Het natuurlijk karakter van de omgeving staat voorop. Aanvullende nieuwbouwontwikkelingen moeten qua kleur, materiaal en detaillering passen bij bestaande hoofdgebou wen. Aaneengesloten bebouwing is verboden. Reclame moet beperkt blijven tot het hoogst noodzakelijke. Eigenaren van de negen duinvilla's aan de voet van de Ruijslaan moeten er bij verbouwingen of renovaties voor zorgen dat de gevels in oor spronkelijke staat blijven en er moet gebruik worden gemaakt van oor spronkelijk materiaal. Dat geldt ook voor het gebruik van kleuren. De Groeneplaats en de Vismarkt in het centrum van Den Burg moeten in de toekomst weer twee afzonderlijke pleinen worden. Dat staat in de con cept-welstandsnota die de gemeente heeft opgesteld. Volgens de nota moet bij de toekomstige herinrichting van het centrum rekening gehouden worden met vroeger, toen beide plei nen nog niet aan elkaar waren gekop peld. 'Deze ontstaansgeschiedenis dient terug te komen.' Voor de bouw van het oude raadhuis in de jaren Kwaliteitsverbetering en behoud van de basiskwaliteit vormen de hoofdmoot voor zomerhuisjes. Terreinen met zomerhuisjes zijn opgenomen als een apart ge bied, waar een regulier wel standstoezicht van kracht is. Grootschalige aanpassingen moeten collectief worden aange pakt, zodat er samenhang blijft tussen de huisjes. Kleinschalige ingrepen als het aanbrengen van een erker mogen per huisje af zonderlijk worden aangebracht. Het gebruik van steen, pannen, riet, rubber en hout wordt toege staan Plaatmateriaal niet. De voorkeur voor kleuren gaat naar aardkleuren. Lichtgekleurde vlak ken en felle kleuren zijn onge wenst. Zowel huisjes als centrale voorzieningen moeten passen in het landschap, zodat grootscha lige indrukken worden vermeden. Sport- en recreatieterreinen val len eveneens onder regulier welstandstoezicht. Bebouwing moet passen bij de landelijke omgeving. Per terrein mag één hoofdgebouw zijn dat geleed is door inspringingen in de gevel. Aanbouw en bijgebouwen zijn ondergeschikt aan het hoofdge bouw. Specifiek bouwmateriaal wordt met voorgeschreven. Kleu ren moeten ingehouden en ge dekt zijn. Grote vlakken moeten opgebouwd zijn uit kleine ele menten. zestig waren beide pleinen nog van elkaar gescheiden De gemeente wil aparte welstandscriteria opstellen voor de herinrichting van het plein als het huidige raadhuis is gesloopt. In het reikicentrum in Den Burg wordt op 24 en 25 april een workshop ge houden naar aanleiding van het boek De helende reis van Carol Bays. Dit boek vertelt het indrukwekkende ver haal van Carol Bays, die op geheel eigen wijze haar lichamelijke aandoe ning te lijf gaat en door eigen ervaring een therapie ontwikkelde die door iedereen te leren is. De cursus wordt gegeven door een leraar die volgens deze methode werkt. Verder wordt van 2 tot en met 4 april een cursus Universal White Time Healing (UWTH) level I gehouden. UWTH is een hoogfrequente kosmi sche energie die ingezet kan worden voor het eigen welzijn en voor het welzijn van anderen. Voor aanmeldingen en inlichtingen: Marjolein Woerlee, tel. 310468 of 312965. Schaakclub En Passant speelde afgelopen week in de bondscom- petitie een cruciale wedstrijd tegen Anna Paulowna. De Texelaars lo pen nog gevaar te degraderen, dus winnen was het motto. Jaap Dros sleepte uiteindelijk met een mooie overwinning een gelijkspel (4-4) uit het vuur, waardoor het mogelijk blijft dat zijn club ook volgend jaar in de tweede klasse speelt. Het begon goed voor En Passant. De tegenstander van Taeke van Lingen dacht zich in de opening een frivoli teit te kunnen veroorloven, maar Van Lingen reageerde alert en agressief. De eerste overwinning voor de Texelaars kon zodoende al na een half uurtje in de boeken worden bij geschreven. Willem Otten is de laatste tijd weer in vorm en ook hij won zonder veel pro blemen (0-2). Thomas Richter kwam echter in een variant die hij met goed kende, terwijl zijn tegenstander zich als een vis in het water voelde Rich ter onderschatte de dreiging op f7 en ging met een leeg gevoel en een nul huiswaarts (1-2). Een tegenvaller, maar er was nog niets aan de hand. Dick van Barneveld offerde zijn paard op, jawel, f7 en won de koning van zijn tegenstander (1-3). Nog anderhalve punt had En Passant nodig om zich te handhaven in de tweede klasse van de regionale bondscompetitie. Dat moest kunnen, want Jaap de Wijk, Piet Bakelaar, Rinus Vittali en Jaap Dros waren nog aan het spelen en zij zijn met de min ste schakers van En Passant. Maar eerst verloor Jaap de Wijk zijn partij (2-3), waarna Piet Bakelaar, die juist bekend staat om zijn zorgvuldigheid, een mindere zet deed en verloor van uit een stelling waann hij een half punt had kunnen scoren (3-3). Ondertus sen stond Rinus Vittali zwaar onder druk. Zijn stukken stonden ongeluk kig en het bleek ondoenlijk een slui tende verdediging te vinden. Hij ver loor en voor het eerst stond de Texelse schaakclub op achterstand (3-4). Het slotwoord was voor good-old Dros, sinds mensenheugenis schaakkampioen van het eiland. In de clubcompetitie heeft hij het moeilijk en verloor hij al driemaal van Thomas Richter. Maar tegen Enrico van Egmond van Anna Paulowna liet hij zien dat hij nog lang niet afgeschre ven is. De volgende stelling kwam op het bord (zie diagram): Dros is iemand die graag de aanval zoekt en in deze stelling kon hij zich (met de witte stukken) naar hartelust uitleven. 19. Lh7+!t Kxh7 20. Pg5+, Kg6 (Na 20..., Kg8 en21.Dh5 loopt zwart onmiddellijk mat) 21f5+, exf5 22. Dd3, Le4 23. Dg3! (Vooral niet 23. Pxe4. fxe4 24. De4+, f5! En nu gaat 25. fxe6 (e.p.) met wegens 25. Dxe4) 23. f6 24. Pxe4+, Kh7 25. Txf5, fxe5 26. Dh3+, Kg8 27. Taf1, exd4 (misschien is 27. Pf6 beter) 28. Pg5, g6 29. Tf7! en zwart geeft op, waarmee de stand weer gelijk was (4-4). Ondanks het gelijkspel is En Passant nog niet verlost van het degradaties pook. Het krachtsverschil tussen de clubs is zeer klem, zodat het kan ge beuren dat het Texelse team met 50 procent toch nog op de rand van degradatie staat. Theoretisch is het zelfs nog mogelijk dat de nummer twee op de ranglijst, Caïssa, in de laatste competitieronde van En Pas sant verliest en degradeert. Met nog één ronde te gaan is Heerhugowaard inmiddels kampioen met 10 punten. Caissa en Anna Paulowna delen met 7 punten de tweede plaats, maar worden op de hielen gezeten door Magnus, Aartswoud, Schaakmat en En Passant, die allemaal 6 punten hebben. Attaqueer staat met 0 pun ten onderaan en is al gedegradeerd. (Advertentie) deristieke De Ruyterstraat in Oudeschild wordt een bijzonder welstandsregime van kracht. 'Leasing duur? Het is maar hoe je het bekijkt! Groot voordeel is in elk geval dat u investeert in bedrijfsmiddelen, zonder dat u uw kapitaal hoeft aan te spreken of hoeft te "sparen"Dat maakt uw bedrijfsvoering flexibel. Zeker als u weet dat de Rabobank heel veel bijzondere leasevarianten kent. Samen spelen we in op uw behoefte en zorgen er bovendien voor dat u uw investeringsaftrek maximaal benut...'

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 9