Meer provincienieuws: kijk op www.noord-holland.nl Veiligheid en bereikbaarheid in regio Alkmaar Noord-Holland digitaal Noord -iHolland Ruimte voor Cultuur Een Waddeneiland erbij? Heerhugowaard Alkmaar Praat mee over de kust! Lid van Provinciale Staten Piet Bruijstens, Ouderenpartij NH/VSP Provincie, pak de problemen aan!! Lid van Provinciale Staten Greet Blokker, Partij van de Arbeid Hermitage nu ook in Amsterdam Scholieren debatteren in het provinciehuis Primeur: gratis met z'n tweeën naar de nieuwste attractie van Amsterdam Legenda DE PROVINCIE WERKT AAN VEILIGHEID EN BEREIKBAARHEID N242 x\ Roakamalul» Meedenken over de toekomst van onze kust? Geel uw mening op ons digitale forum. Tot 16 april kunt u reageren op stellingen over de Hondsbossche en Pettemerzeevvering en de Kop van Noord-Holland. Het adres i vvww.noord-holland.nl/kustvisie2050. Ouderen raken op achterstand Foto: Ted Jansen, provincie Noord-Holland De Ouderenpartij NH/VSP behartigt de belangen van de senioren in de provincie Noord-Holland zonder daarbij het algemeen maatschappelijk belang uit het oog te verliezen. Ons beleid is erop gericht dat ouderen zo lang mogelijk hun zelf standigheid behouden. De toenemende vergrij zing vraagt op allerlei terreinen om aanvullende maatregelen van de provinciale overheid. Uit een in opdracht van de Ouderenpartij NH/VSP gedaan onderzoek kwam naar voren dat er in Noord-Holland een tekort is van ruim 30.000 aangepaste en betaalbare kleine woningen. Aan het wegwerken van dit tekort moet de provincie de hoogste prioriteit geven. Onder net mom van kwaliteitsverbetering gaat de afbraak van het openbaar vervoer gewoon door. Goed en betaalbaar openbaar vervoer is voor ouderen van levensbelang. Het stelt hen in staat om zelfstandig sociale contacten te onderhouden, ziekenhuizen te bezoeken en boodschappen te doen. Wij zijn van mening dat ook nier de provincie een grote verantwoordelijkheid heeft. Piet BruijstensKoningin WÜhelminalaah 46,1777 AS Hippolytushoef, e-mail: p.jbruystens@freeler.nl. Wi De Hermitage aan de Nieuwe Herengracht Foto: De Hermitage Amsterdam Behalve in Londen en Las Vegas, heeft de Russische Hermitage nu ook in Amsterdam een dependance. Met de opening, eind februari, van het gebouw Neerlandia aan de Nieuwe Herengracht is de eerste fase van een ambitieus plan voltooid. Voorlopig is er ruimte voor kleine tentoonstellingen en een kleinschalig educatief aanbod. Voor de eerste tentoonstelling in Amsterdam, van 28 februari tot 1 augustus, heeft de schatkamer van de Sint-Petersburgse Hermitage meteen al stevig uitgepakt. Met het oog op het olympisch jaar stuurde zij haar mooiste Griekse gouden sieraden, uit de zesde tot de tweede eeuw voor Christus. Tegelijkertijd gingen de educatieve activiteiten van start. Bij wijze van proef nemen enkele scholen uit Zuidoost en Zuid nu aan de kinderateliers en talentklas deel. Een museum winkel en een café completeren het aanbod Toch is de verbouwing van het laatnegentiende- eeuwse Neerlandia nog pas het begin. In 2007 zal de Hermitage Amsterdam ook het aangren zende zeventiende-eeuwse Amstelhof betrekken. Beide gebouwen, van oudsher in gebruik voor verpleging en verzorging, kwamen vrij omdat zij niet meer aan de eisen voldeden. Het nieuwe museum, dat straks de vestigingen in Londen en Las Vegas ruim overtreft, zal voor de Hermitage Sint-Petersburg een venster op West-Europa zijn. Voor Amsterdam is het een waardevolle toevoeging aan het culturele aanbod. Niet voor ruets kregen de plannen vijf jaar geleden al de IJ-prijs, de prijs voor economische ontwikkeling in Amsterdam. In de renovatie van het totale complex zal de provincie het bedrag van ruim negen miljoen euro investeren. Omdat zij aan het culturele en toeristische belang van deze nieuwe attractie veel waarde hecht! Meer informatie: Eric ten Brummelhuis, provincie Noord-Holland, tel. (023) 514 36 29, e-mail brummelliuise@noord-holland.nl, wwio.hermitage.nl. Moet de commissaris van de Koningin gekozen worden? En is het verdedigbaar om entreegeld te heffen voor dagrecreatiegebieden als Spaarnwoude en Landschap Waterland? Twee voorbeelden van de dilemma's die de deelnemers aan de provinciale voorronde voor VARA's Op Weg naar het Lagerhuis op 11 februari kregen voorgelegd. Negentien scholenteams gingen verbaal de strijd met elkaar aan. Via een knock-outsysteem kwamen het Ignatius Gymnasium uit Amsterdam en het RSG Enkhuizen als winnaars uit de bus. Deze scholen gaan door naar de landelijke competitie. De twee teams die m de landelijke competitie overeind blijven, ontmoeten elkaar op zaterdag 17 april 2004 in een speciale uitzending van 'Het Lagerhuis', met Paul Witteman en Marcel van Dam, live bij de VARA op Nederland 3. Het winnende team gaat op bezoek bij het échte Lagerhuis m Londen. Tegelijk met de voorrondes voor het Lagerhuis, vond ook de Noord-Hollandse voorronde voor het Nationaal Jeugddebatplaats. Ongeveer veertig individuele scholieren debatteerden met Provinciale Statenleden over milieu, cultuur, integratie en jeugdzorg. Twaalf Noord-Hollandse jongeren zijn geselecteerd. Zij mogen in oktober naar de Tweede Kamer. Daar zullen zij, samen met de winnaars uit de andere provincies, met diverse ministers, staatssecretarissen en kamer leden het debat aangaan. De provinciale voorrondes voor het Lagerhuis en het Jeugddebat vinden jaarlijks plaats in het provinciehuis. Zij worden gesubsidieerd door de provincie. Meer informatie: Jeannette Duin, provincie Noord-Holland, tel. (023) 514 40 99, e-mail duinj@noord-holland.nl. In januan hadden wij het over de Stelling van Den Helder. Deze oude verdedigings linie omvatte een groot aantal forten. In onze opsomming hiervan zat - expres - een fout. Dat was fort Uitermeer. Dit fort is onderdeel van een andere linie, de Stelling van Amsterdam. Onder degenen die Uitermeer eruit pikten hebben wij tien boeken over de Stelling van Amsterdam verloot. Ditmaal gaat onze vraag over de fascinerende tentoonstelling Grieks Goud, in Museum Hermitage Amsterdam. In de vitrines liggen armbanden, oorbellen, colliers en lauwerkransen die uit de zesde tot tweede eeuw voor Christus dateren. Maar waar zijn ze gevonden? Was dat bij a) opgravingen in de Peloponnesos b) opgravingen in de Krim c) duikexpedities in de Zwarte Zee Onder de inzenders van het jufste antwoord verloten wij tien keer twee vrijkaartjes voor het nieuwe Museum Hermitage Amsterdam. Stuur uw oplossing naar Redactie Pagina Noord-Holland, Postbus 3007, 2001 DA Haarlem, fax (023) 514 41 55, e-mail paginanh@noord-holland.til. maart 2004 39' editie PROVINCIE k Colofon De Pagina Noord-Holland is een uitgave van de provincie Noord-Holland en verschijnt zeven keer per jaar in een groot aantal huis-aan-huis verspreide nieuwsbladen in de gehele provincie Redactie en administratie: afdeling Communicatie provincie Noord-Holland, Postbus 3007, 2001 DA Haarlem Eindredactie: Monique Botman, tel. (023) 514 39 04, fax (023) 514 41 55, e-mail: paginanh@noord-holland.nl De provincie Noord-Holland investeert miljoenen in het verbeteren van de veiligheid, doorstroming en bereikbaarheid in de regio rond Heerhugowaard, Alkmaar en Langedijk. Nieuwe busbanen, fietspaden en -bruggen en een gereconstrueerde N242 compleet met viaducten, bruggen, tunnels en geluidsschermen moeten uitkomst brengen. Lang geleden, aan het einde van de Middeleeuwen, was Wieringen een eiland op de grens van Waddenzee en Zuiderzee. Straks, als het project Wieringerrandmeer is voltooid, is dit gebied opnieuw een eiland. Dan ligt er een randmeer tussen de gemeenten Wieringen en Wieringermeer. Een meer van minstens 200 meter breed en tien kilometer lang. Water, van het IJssel- tot het Amstelmeer. Om de Kop van Noord-Holland een impuls te geven, heeft de provincie samen met de gemeenten Wienngen en Wieringermeer en met het Hoogheemraadschap HoUands Noorder kwartier het project Wieringerrandmeer opgezet. Het is een project met een ambitieuze doelstelling. Niet alleen het landschap, ook de waterhuishouding, de landbouw, het wonen, werken en recreëren moeten erop vooruitgaan. Om de markt te prikkelen, heeft de overheid een wedstrijd voor de aanleg van het meer en de ontwikkeling van de omgeving uitge schreven. Vijf partijen deden mee. Het consortium Lago Wirense (gevormd door Volker Wessels Stevin Bouw Vastgoedontwikkeling Nederland, Boskalis en Witteveen+Bos) was de eerste in een rangorde van vijf. Onderhandelingen moeten leiden tot het sluiten van een intentieovereenkomst om samen - overheid én ondernemers - aan de slag te gaan. Intussen zijn de vijf concurrerende visies op het project in het gemeentehuis van Wieringen te bezichtigen. Halverwege de onderhandelingsperiode zal de tentoonstelling naar het gemeentehuis van Wieringermeer verhuizen. Belangstellenden zijn op beide adressen welkom. Het laatste nieuws is te volgen op www.wieringerrandmeer.nl. Ook verschijnt er regelmatig een nieuwsbrief. Wilt u deze ontvangen, stuur dan een e-mail naar info@wieringerrandmeer.nl of bel met het projectbureau: (023) 514 37 76 Meer informatie: Nicky Struijker Boudier, projectteam Wieringerrandmeer, tel. (023) 514 37 76, e-mail struijkern@noord-holland.nl. 4 Sterk maken voor betrokken politiek Foto: Ruud Karstens, provincie Noord-Holland Sinds enkele maanden ben ik namens de PvdA woordvoerder Cultuur en Sport in de Commissie Sociale Infrastructuur. Naast mijn eigen aan dachtspunten staan ook onderwerpen als jeugd zorg, steunfuncties, onderwijs, wonen, welzijn en zorg op de agenda. En wat blijkt? Projecten hebben meer kans van slagen als wordt uitgegaan van wat er al is. Een voorbeeld: de succesvolle culturele fietsroute Land-in-Zicht, een uniek samenwerkingsproject van ruim vijftig Noord-Hollandse organisaties die zich met natuur, kunst en cultuur bezighouden. De provincie vervulde de rol van coördinator en die rol past haar prima. Zulke acties verdienen navolging. Kunst, cultuur en cultuurhistorie in onderwijs en ruimtelijke ordening versterken onze identiteit en verhogen onze betrokkenheid bij onze omgeving. En net is een feit dat deze omgeving, van Texel tot Huizen, veel te bieden heeft. Om de politiek hier blijvend voor te interesseren, daarvoor wil ik mij sterk maken. Greet Blokker, Buurtweg 25, 1921 C] Akersloot, e-mail gb.akersloot@planet.nl. Een overzicht van de werkzaamheden in de HAL-regio N242 rceonitniclio Smsragdweg - Nollencircuit Dynamisch verkeersmanagement N245 recoiwlnictic 11AL0V bushaan -- l'iolavcrbinding Dergen - Ooestmcrambaeht X Roskamsluis 9 fietsbrug Kaart: provincie Noord-Holland Natuurlijk, het gaat even duren voordat al deze plannen onder de noemer Bereikbaar heidsoffensief HAL-regio zijn gerealiseerd. En ja, het spreekt vanzelf dat overlast in de tussentijd haast onvermijdelijk is. Maar één ding is zeker: het verkeer wordt zoveel mogelijk ontzien. Neem bijvoorbeeld de ingrijpende reconstructie van de N242 aan de oostkant van Alkmaar. De werkzaamheden - die starten in 2005 - vinden grotendeels naast de bestaande weg plaats en zo mogelijk wordt er 's nachts gewerkt. Lastiger is het werk aan de Roskamsluis ten noorden van Heerhugowaard. Vanwege een grondige reconstructie en de aanleg van een fietspad is hier de N242 van 15 maart tot 25 juni voor alle verkeer gesloten. Er zijn omleidingsborden geplaatst. Toch is er naast alle overlast ook nu al reden tot voldoening. Over een geleidelijk verbeterende doorstroming van het wegverkeer. Over de elektronische borden boven de weg, die verkeersinformatie en alternatieve routes geven. Over de onderlinge afstemming van de openingstijden van bruggen, waardoor ook het vaarverkeer beter doorstroomt. En over de komst van een vrije busbaan op een deel van de N242. Al met al zit er beweging in de plannen. De hele HAL-regio zal profiteren van een goede bereikbaarheid die belangrijk is voor de economische groei en bloei van de regio! Meer informatie: Laurian Zwart, provincie Noord-Holland, tel. (023) 514 44 58, e-mail zwartl@noord-holland.nl.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 10