WATT? N DAT! -iSs?" Ruim 1300 bezoekers op Horecabeurs rexel met Limburgse vlaai n snijmachine veroveren expert 3 uinbeek kronkelt over De Krim Texelse taart in Utrechtse Jaarbeurs i D Janny Craanen ging zingend door het leven In ^Aemoriam Rikkenberg wint kookwedstrijd .TEXELSE COURANT' Drank Rechter: gemeente mag €27.000 VWS voorlopig houden idkijken, een babbeltje maken en wat eten en drinken was voor veel bezoekers VRIJDAG 19 MAART 2004 het vaste recept tijdens de Horecabeurs in Ons Ge- (Folo Jeroen van Hattum) ndkijken, eten, drinken en her der een babbeltje maken. Het i voor de meeste bezoekers het te recept tijdens de elfde recabeurs die dinsdag in sport- I Ons Genoegen in Den Burg rd gehouden. De beurs trok 6 bezoekers. Wie er klakkeloos uit ging dat alles wel weer het- zou zijn als voorgaande ke ten, kwam bedrogen uit. >u I 3,t 'iigital Alcohol Tester is de naam. Het fcaraatje lijkt op een mobiele tele foon. maar het is om zelf tijdens het ippen te meten hoeveel alcohol je je bloed hebt Minimaal vijfsecon- m blazen en daarna vertelt een la- |end, bezorgd of boos kijkend ge- ihtje of je nog in de auto mag ppen, moet gaan oppassen of dat je de autosleutels maar het beste aan ^n ander kan geven. Het apparaatje is het nieuwste van het nieuwste dat wordt gepresen- rd op de beurs. 'Er zit een sensor tr= in die via de lucht die je uitblaast, jmeet hoeveel alcohol er in je bloed zit', vertelt Jeroen van Rossum van E het bedrijf Euro-Tec uit Zuid- J 'Scharwoude dat de tester heeft inge- ivOerd. Op de markt is het volgens hem nog niet verkriigbaar, maar het jmt binnenkort wel via internet in de idel. Volgens Van Rossum komen de resultaten van de tester overeen met resultaten van ademanalyse- apparatuur van de politie. 'We heb ben hem op eigen verzoek vergele- pj ken met de apparatuur van de politie. We zijn nu bezig met het voeren van prekken en het opzetten van een (werk. De politie kan bijvoorbeeld ■re-gespre ïinetwei tijdens alcoholcontroles beter dit dan een beertje cadeau geven aan men sen die nuchter zijn.' De presentatie van de digital alcohol tester is op een toepasseli|k plekje, bij de promotieplaats van de nieuwe lichtalcoholische alcohollijn 16-up drinks van Paul van Dijk uit De Koog en drank- en siroopproducent Sie- brand BV uit Kampen. Twee dames in Tiroler out-fit laten de bezoekers proeven van de likeuren die volgens de wet lichtalcoholisch zijn, omdat het percentage alcohol niet hoger is dan 14,5 procent. 'Die Tiroler kleding is een verwijzing naar Saalbach Roter, de variant op rode wodka. Dat moet de topper gaan worden.' Volgens Van Dijk heeft hij inmiddels veel reacties uit het hele land gehad op zijn initia tief. Mensen die liever een biertje dan li keur hebben, komen ook aan hun trekken op de beurs. Op een paar plaatsen is er gratis bier. Links en rechts is er ook van alles te proeven. Tussen al die etens- en drmkens- waardige presentaties komt de stand met vuilnisbakken van aannemer Tatenhov.e. uit Qudesfihild toch een beetje over als de vreemde eend in de bijt. 'Dat hebben er meer gezegd', zegt Klaas van der Duim lachend. 'Totdat ik ze erop wijs dat elk bedrijf afval heeft en dat wij ervoor zorgen dat dat wordt opgehaald.' Tatenhove is het enige bedrijf dat dat naast de gemeente doet op het eiland. 'Op maandag en vrijdag halen we het op bij bedrijven. Voor de koffie doen we eerst het groente-, fruit- en tuinafval en daarna halen we de rest op.' In de stand, voor het eerst op de beurs. wordt ook meteen reclame gemaakt voor kunststof grasmatten en val- dempmatten onder speeltoestellen. 'Het leggen van die matten is de enige activiteit die we aan de over kant hebben. Wij leggen ze boven de grote rivieren, een ander bedrijf doet het zuiden. Die gekleurde grasmatten worden gebruikt ter vervanging van het asbest op midgetgolfbanen. We hebben net de midgetgolfbanen van de Sluftervallei gedaan en De Krim is binnenkort aan de beurt.' Snijmachine Het bedrijf Groba BV uit het Limburgse Ittervoort heeft er een kleine wereldreis voor overgehad om via de Horecabeurs met groentesnij machines de Texelse markt aan te boren. Met bakjes gesneden groente promoot verkoper Lars Heuvelmans de Zwitserse anliker, zoals de snij machine wordt genoemd. 'Tot nu toe is alleen de Taveerne in De Koog een klant van ons, dus het is de moeite waard om hier te komen. Het is alleen nog wat rustig.' Vertegenwoordiger Joep Klaver van banketspecialist Van der Leur probeert via de beurs de Texelse markt te veroveren met Limburgse vlaaien die inmiddels in Friesland worden gemaakt, omdat de bakkerij in Limburg te klein was ge worden. Het bedrijf is net als Groba voor het eerst vertegenwoordigd. 'Ik vind dit wel een leuke beurs', zegt Klaver. 'Hij is klem, maar gezellig.' De 7-jarige Samuel Pieters, mee met een familielid, geniet bij de stand van Remia met volle teugen van een bakje waarin een stevige mix van mayonnaise, pindasaus en curry zit Ontwikkel een nieuwe alcohol vrije of alcoholarme drankenlijn in plaats van een nieuwe alcohol- drankenlijn Die uitdaging deed loco-burgemeester Nel Eelman dinsdag aan de horeca bij de on dertekening van de herziene af spraken tussen gemeente, poli tie, justitie en de horeca om het uitgaan veilig en leuk te houden. Met zulke lijnen kan volgens Eelman het gebruik van alcohol vrije of alcoholarme dranken worden bevorderd. 'En dat is ook een van de bepalingen in het convenant. De gemeente zal dan in het promoten hiervan uw part ner zijn.' De nieuwe drankenlijn, 16-up Drinks van Paul van Dijk, bestaat uit lichtalcoholische dranken met een alcoholpercen tage van 14,5 procent. Volgens de wet is daarboven pas sprake van sterke drank. Eelman vroeg ook aandacht voor glas dat nog te vaak op straat ligt en ze was bereid mee te denken in een on derzoek dat De Koog Badplaats wil uitvoeren om het imago van De Koog te verbeteren. Het uit bannen van happy hours is een van de nieuwe afspraken in het herziene convenant. Texel loopt daar landelijk gezien mee voorop. Koninklijke Horeca Ne derland en minister Hoogervorst van Volksgezondheid zijn nog met elkaar aan het stoeien over de vraag of happy hours wel of met moeten worden verboden. Het waren oorspronkelijk een blus- "jver en een normale sloot. En het zijn sinds kort een duinvijver en paar honderd meter lange linbeek die richting de Krimweg nkelt. Vakantiecentrum De Krim eft deze week haar natuur- en terbouwproject aan de noord- ide van het terrein afgerond. 'Er is zo'n drieduizend vierkante me ter boomsingel verdwenen', zegt rkbeheerder André van der Vliet, ijl hij naar de duinbeek wijst. Die pt van de duinvijver achter het iviljoen tussen twee kampeerterrei- door in de richting van de 'imweg. De bomen maakten plaats tor het nieuwe, flauw aflopend talud 'an de beek. 'Het is veel opener ge- irden. Je kunt nu vanaf de recep- tjè helemaal naar de Krimweg kijken.' let vergraven van de blusvijver en erdere sloten tot dumrel en -vijver een project uit het Masterplan 1 BVater dat voorziet in het langer vast- uden van water. Door de komst van de flauwe oevers, die meer dan negenhonderd meter lengte bestrij ken, hebben beek en vijver een veel groter waterbergend vermogen ge kregen. Ook zijn er stuwen aangelegd die het water langer moeten vasthou den. Het waterpeil is met vijftig cen timeter verhoogd. De duinvijver blijft in dienst als blusvijver. 'Het voordeel is dat die door het hoger waterpeil ook altijd voorzien is van water.' Grenzend aan de golfbaan en het duingebied van Staatsbosbeheer is over tachtig meter lengte een graaf- wespenoever aangelegd. De Krim liet de begroeiing van de slootoever ver wijderen, zodat de nieuwe oever aan trekkelijker wordt voor de wespen, die vroeger op dezelfde plek hebben geleefd. Volgens Van der Vliet is het nog een verrassing wat op de nieuwe oevers gaat groeien. 'In de verschillende la gen moeten zich nog zaden van vroe ger bevinden die weer kunnen ontkie men. Volgens de deskundigen moeten daar diverse planten uit kun nen komen. Een project dat we een paar jaar geleden hebben uitgevoerd, heeft geleid tot de komst van breedbladige orchis die nu op het park groeit.' De nieuwe waterpartijen zijn voorzien van twee padden- poelen, twee bruggetjes en een grote heuvel vlakbij de duinvijver waar kin deren op mogen klimmen en klaute ren. Via een paar stenen in het water kunnen zij de oversteek maken. 'We gaan daar ook nog een speeltoestel neerzetten, zodat kinderen automa tisch naar die plaats worden geleid om te spelen.' Het water wordt via duikers onder de Krimweg en de Vuurtorenweg afgevoerd naar de boezemsloot. De duinbeek en -vijver werden twee jaar geleden ontworpen door Maartje Duin uit Den Burg toen zij nog studente op de Hogeschool Zeeland was. Aannemers Nico Roeper en De Vries en Van de Wiel zorgden voor de aanleg. Mark Kooiman verrichtte het graafwerk. Het project kostte onge veer honderdduizend euro. Het Euro- Voor niks of een beetje anderen vermaken. Het credo van Janny Craanen-Hemelrijk, voor velen de koningin van de Texelse revue en schrijfster van tenminste driehon derd liedjes over Texel. Dinsdag overleed ze op 87-jarige leeftijd. Vooral voor wat oudere Texelaars is Janny Craanen een begrip. Niet lang na de oorlog hield de muzikale Texelse onder de naam Stem des Volks met haar man Henk Craanen tien jaar lang regelmatig zang uitvoeringen. die werden afgewisseld met cabaret. Die formule werd voort gezet bij de befaamde Schoonoord- groep, van de buurtvereniging Schoonoordsingel-Witte Kruislaan- Kogerstraat. Ze stond aan de basis van de eerste Texelse musical, Dag Ouwe Tied, die speelde in De Ver gulde Kikkert en 22 keer werd opge voerd. Jaarlijks waren er uitvoerin gen, met als hoogtepunt het jaar 1969, waarin de groep werd onder scheiden met de cultuurprijs Dubbele von Sion. Een penning waarvan ze er twee in huis had, want toen ze na de dood van haar man verder ging met de al even beroemde Flierefluiters, werd ze weer onderscheiden. Op kordate wijze voerde ze de regie over deze groep, die ze op haar accor deon muzikaal begeleidde. Opge voerd werden onder meer de revue Hoe het was, hoe het is en hoe het worden zal en eentje met liedjes van Wim Sonneveld. De groep trad op bij tal van jubilea, in bejaardenhuizen en bij andere gelegenheden en wist daar velen te vermaken. Als telg uit een Janny Craanen gezin uit het 'rode' Oudeschild hield Craanen er een socialistische overtui ging op na. Ze trad graag op tijdens partijavonden van de PvdA en bij de FNV Vrouwenbond, waar ze lid van was. Op dat soort avonden hoefde ze een politiek getinte opmerking met uit de weg te gaan. Maar met iedereen stelde die boodschap op prijs, "t Is toch niet te rood, hé Janny', vroeg de voorzitter van een wat gematigder vereniging haar eens aan het begin van een feestavond. Hij hoefde niet bang te zijn, ze wist hoe ver ze kon gaan. Het liefst zong en schreef ze roman tische liedjes of smartlappen over haar geboorte-eiland, over de vuur toren, Oudeschild. het Kogerstrand en noem maar op. Liedjes die zelfs in het Duits werden vertaald. Texel, o Texel, was bist du schön. heette het dan. Ze combineerde zang en revue met het drukke werk in pension Zonnehoek aan het Schilderend, waar ze met haar man de gasten 's avonds vermaakte met muziek. Het was Henk Craanen die haar als on derduiker in de oorlog had gestimu leerd om accordeon te gaan spelen. Zingen deed ze altijd, of ze nu ver drietig was of blij. 'Muziek is iets machtigs, het brengt mensen tot el kaar', vertrouwde ze een verslagge ver van de Texelse Courant toe 1968. In 1986, na 33 jaar revue en 300 lied jes over Texel, zette ze een streep onder de revue-avonden en waarin ook nog een verdwaalde snack ronddrijft. 'Het smaakt goed', meldt hij trots. 'Ik heb ook al een ijsje en een koket op en straks krijg ik nog een ijsje, want een mevrouw ging er met die van mij vandoor.' De Texelse bierbrouwerij heeft niks nieuws in de aanbieding, maar is wel aanwezig om met klanten te praten, 'We hebben inmiddels op 44 plekken op het ei land tappunten staan met voorname lijk Skuumkoppe en Texels Wit', ver telt bedrijfsleider Maurice Diks. Met nieuwe viltjes wordt reclame gemaakt voor de Texelse gerst, die inmiddels in alle bieren wordt gebruikt. 'De productie is vorig jaar gestegen naar 1500 hectoliter en zo'n 80 tot 85 pro cent blijft daarvan op het eiland.' Organisator Nico Erwich toont zich achteraf tevreden. 'Dat er 1356 be zoekers waren, zegt me eerlijk ge zegd niet zoveel. Het gaat mij meer om de respons van de deelnemers en die was goed. De standhouders heb ben veel gedaan aan een goede uit straling en het was fijn dat de ge meente een werkvloer over de nieuwe gymzaal in de sporthal had gelegd.' Er waren 87 stands op de beurs. Leerling-kok Jermain Huisman werkt samen met Willem 'Parel' Roeper aan een voorge recht van lauwwarme gestoofde paling die gegratineerd is met Texelse kaas. (Foto Jeroen van Hattum) Leerling-kok Peter Rikkenberg uit Oudeschild is winnaar geworden van de kook- en bedienings wedstrijden die het ROC hield tij dens de Horecabeurs. Marieke Kneppers uit Schagen werd uitge roepen tot beste gastvrouw. Met een voorgerecht van gebakken paling en een hoofdgerecht met ge braden lamsvlees, lamszwezerik, zoete aardappelen en knolselderij sleepte Rikkenberg de eerste plaats in de wacht. De 20-jarige Texelaar dankte zijn overwinning aan zijn leer meester Rudolf Brand van het Park hotel in Amsterdam waar hij sinds dit jaar in de leer is. 'Die man is echt goed. Hij heeft oog voor detail.' Het restaurant van het Parkhotel staat hoog aangeschreven in Amsterdam. De volgende stage van Rikkenberg is gepland bij de Kersentuin in de hoofdstad, een restaurant dat even eens een goede reputatie heeft. Vijf leerling-koks en vijf leerlingen gastvrijheid, allen eerste- of tweede jaars bij het ROC, deden dinsdag middag mee aan de wedstrijd. De leerling-koks moesten samen met professionele koks een maaltijd be reiden op basis van ingrediënten die pas vlak voor de wedstrijd bekend werden gemaakt. De andere vijf moesten voor de tafeldekking zorgen en de maaltijden uitserveren aan jury leden Harry Wuis, tweede chef-kok Jan Stevens van hotel Opdum en le rares llian de Kleijn van de OSG 'Je moest letten op etiquette, je moest de maaltijden rechts neerzetten, be ginnen bij de dames, de volgorde vlees, aardappels en groente aan houden en beleefd zijn', vertelt de 17- jarige Marieke Kneppers. Zij was de enige niet-Texelse deelneemster. Een coordinator van de ROC had haar gewezen op de wedstrijd, omdat er nog een plekje vrij was. Volgens juryvoorzitter Wuis waren zowel de maaltijden als de bediening van een hoog niveau. De voormalig hotelier van Opduin vond het goed dat er voor het eerst ook veel nadruk op de bediening was gelegd. 'Dat lijkt makkelijk, maar dat is het niet. Er komt veel bij kijken. Het eten kan nog zo perfect zijn. het is ook belangrijk hoe het wordt gebracht.' De andere deelnemers in de bediening waren Yvette Kager, Dewi Huiding, Ditsy Kulk en Danny van der Park. De an dere leerling-koks waren Melame Leijen, Danny Bakker, Jermain Huis man en Michel Knol. De jury maakte alleen de winnaars bekend. ■omslngels hebben plaatsgemaakt voor de nieuwe duinbeek op vakantiecentrum De Krim. (Foto Jeroen van Hattum) pees Orièntatie en Garantiefonds voor de Landbouw, de provincie Noord-Holland, de Vereniging van Eigenaren, hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier en De Krim leverden een bijdrage. Het vakantie park besteedde een deel van het prijzengeld dat het vorig jaar van de provincie kreeg bij de benoeming tot Maatschappelijk Ondernemer 2003. Hoogheemraadschapbestuurder J. Wentink kwam dinsdagmiddag naar De Krim om de officiële opening te verrichten. De gemeente hoeft de bijna €27.000,- die Texel van het minis terie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS) heeft gekregen voorlopig niet terug te betalen. Dat heeft de rechtbank in Alkmaar maandag besloten. De gemeente had het geld in mei 2001 gekregen in het kader van een Tijdelijke Regeling voor Uitkering Kwaliteitsverbetering Indicaties telling. Om het geld te mogen hou den, heeft de gemeente een 'Plan van aanpak RIO (Regionaal Indicatie Or gaan) Texel Wiermgen' ingediend. In het plan moest onder meer een beeld worden geschetst over hoe de ge meenten dachten het werkgebied van het indicatieorgaan op te scha len, omdat gestreefd werd naar werk gebieden van maximaal twee indicatieorganen per zorgkantoor regio. Doordat de gemeente aangaf niet te willen opschalen, voldeed het plan volgens het VWS echter niet aan alle eisen die eraan werden gesteld. VWS stuurde in augustus 2001 een brief aan de gemeente, waarin stond dat Texel het geld terug moest geven. Bezwaarschriften mochten met ba ten, waarna het college naar de rech ter stapteVolgens de rechter mag de brief geen besluit worden genoemd en had het bezwaarschrift van de gemeente ook nooit behandeld mo gen worden. Door deze beslissing van de rechter hoeft de gemeente het geld voorlopig met terug te betalen. Texelse banketbakkers hebben on der leiding van John Koopmans dinsdag in de Jaarbeurs in Utrecht een taart van ruim drie vierkante meter gemaakt. De taart werd ver volgens door cateraar Ruud Boom aangesneden en verdeeld onder de aanwezigen Het Texelse bedrijf handelde in op dracht van de Stichting September, uitgever van boeken over chroni sche ziekten, die haar abonnement houders wilde trakteren tijdens het in de Jaarbeurs gehouden congres voor apothekers. De taart, met een afmeting van 2,16 bij 1,44 meter, werd in zestien delen naar Utrecht vervoerd. Daar aangekomen wer den deze in elkaar gepast, met slag room opgespoten en van decoraties voorzien. Prominent aanwezig was het beeldmerk van de Stichting September. Voor deze taart werden circa 120 liter slagroom en 600 eie ren gebruikt. Omdat de Texelse koks door de vertrektijd van de eer ste boot met heel vroeg in Utrecht konden zijn, werd het programma van het congres enigszins aange past. (Advertentie) Bel 020 - 35 55 355 voor odressen on telefoonnummers von de ruim 200 experts in heel Nederlond

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 3