Sp°rt WmmSÊ Variatie en creativiteit troef op uitmarkt OSG flr Maltezer ambassadeur bezoekt Texel Badmintonvoorzitter in 1989 TEXELSE y7COURANT v Nipte winst klaverjassers Dijker en Moree -- - Bowling Piet Zijm winnaar Goede resultaten voor judoka's Houtbewerking mag nog blijven Tevoko-mini's op dreef in Winkel Sport verleden Wo f 1 iv'v De Burgemeester De Koninghal as afgelopen week omgebouwd t een ware circuspiste, waarin eertig leerlingen van OSG De ogeberg hun capriolen vertoon en. Het circus was de afsluiting an de uitmarkt van de theater eek met het thema Sleutels aarmee de middelbare scholie ren zich de hele week hebben be iggehouden. Het klapstuk met [ongleurs en acrobaten trok hon- erden bezoekers VRIJDAG 19 MAART 2004 Ook andere voorstellingen, verspreid over drie podia, in categorieën als Muziek en Drama vielen in goede aarde. Belangstellenden konden zich verder vermaken met de tentoonstel lingen van de cursisten die Beeldend, Foto of Video hadden gedaan. Door de grote variatie aan workshops en uitvoeringen hadden de meeste be zoekers te weinig tijd om alles te aan schouwen. De poort die is vervaar digd tijdens de workshop Smeden zal binnenkort worden geplaatst bij de ingang van het fietsenplein aan de Emmalaan. Opvallend was de actie voor straat kinderen, die de OSG organiseerde in samenwerking met de stichtingen Capriool en Parada. Medewerkers van deze hulpinstanties geven voed sel, onderdak, medicijnen en psycho logisch opvang aan Roemeense straatkinderen. Normaal geven de hulpverleners alleen circusles aan kanslozen om hen afleiding en een beter bestaan te bieden, maar zij Arend Dijker en Piet Moree hebben de 22ste ronde van de competitie van Klaverjasclub Den Burg op hun naam geschreven. Bart Weijdt en l/illem Koomen veroverden de weede plaats en verstevigden aarmee hun koppositie. let zag er helemaal niet naar uit dat rend Dijker en Piet Moree een sterke vond zouden hebben. In de eerste inde werd zwaar verloren van Peter an Heerwaarden en invaller John an Heenwaarden. Maar in de tweede Deelronde keerde het tij en speelde et voor het zevende seizoen amenspelende duo ruim 2600 pun- in bijeen, op één na de hoogste :ore van dit seizoen. Met nog twee oede spellen werd daarna de rond- 'inst veilig gesteld. Dijker en Moree «amen tot 7536 punten, goed voor sn plaatsje winst in het klassement, aarin ze nu zevende staan, art Weijdt en Willem Koomen bleven iet 7452 punten maar weinig bij eze score achter. Hun tweede plaats «am wat regelmatiger tot stand, ierda en Freek Veeger kennen een eizoen van hoge toppen en diepe alen. Dit keerverliep alles naar wens oor het geroutineerde duo. Ook zij oeelden hun hoge score (van 7376 unten) in vier regelmatige spelletjes innen. Winst in het klassement le- irde het niet op. Zij bleven zesde. John Vlaming en Erik Jan Geus moesten weliswaar inleveren op de leiders, maar bleven met een score van 6856 punten toch redelijk in het spoor. Zij behielden hun tweede plaats in het klassement. Frans Stark zag maatje Bas Tromp met ziekte af haken, maar vond in Bram van der Linde een uitstekende vervanger. Zij behaalden 6767 punten en dat le verde weer een plaatsje winst op in het klassement. Zij staan nu vierde én behouden de leiding in de strijd om de derde periodetitel. Het gemid delde was met 6403 punten weer eens ouderwets hoog. Er werden 36 marsen gespeeld. De competitie blijft dit seizoen tot het laatst toe spannend. Met nog vier ronden voor de boeg (eigenlijk drieëneenhalf, want op de laatste avond worden slechts 2 x 16 beurten afgewerkt) lijkt de strijd om het kam pioenschap vooral te gaan tussen Bart Weijdt en Willem Koomen (die eerste staan) en John Vlaming en Erik Jan Geus. De achterstand van de nummers twee in nu 600 punten. Lieuwe van der Veen en Hans West dorp staan derde op ruim 2900 pun ten. Dit verschil is nog wel te over bruggen, maar dan moet wel alles meezitten. De strijd om de derde plaats is nog volledig open. Het ver schil tussen de nummers drie en ze ven is minder dan duizend punten. In stand om de periodetitel leiden Frans Stark en Bas Tromp, voor Arend Dijker en Piet Moree en Bart Weijdt en Willem Koomen, maar zijn er nog minstens zes kanshebbers. oploper Klaver 4 heeft deze week in de ochtendleague van de bowling- "•mpetitie laten zien waarom het •ploper is. Door met volle cijfers van ilair te winnen, heeft het team de •ppositie weten-te verstevigen, ze- jer doordat de nummer 2. WBZ, een juntje liet liggen tegen T-Forts. De Jins. dat op een derde plaats staat, kvvam daarmee een puntje dichterbij In de avondleague deed koploper De bogel goede zaken. Dennis Saai liet game van 202 en een serie van 8 noteren en ook Jan Plaatsman eed het goed. Hij gooide games van 194 en 181 game in een serie van P3. Daarmee won De Koogel van edweg Sportief, dat terugviel naar r n vijfde plaats. Visvogels kon met innen van TZN, maar steeg wel naar n tweede plaats in het klassement. N staat nu derde. Rodelantaarn- ager Sommeltjes won van Automa tiek pp, dat nu de laatste plaats be zet. Trijn Stiggelbout van het team ut Eduardo's gooide een game van 197 en een serie van 714. Frans van estenbrugge van Van Beek Bijoux gooide een game van 195. waardoor zijn team wist te winnen van Schouwstra Transport. Uitslagen Ochtendleague. Juttertjes de Pms 0-4, T-Forts WBZ 1 -3. Flair Klaver 4 0-4 Avondleague au tomatiek PP-Sommelt|es 0-5, Heksenketel- Speelkwartier 2-3; TZN-Visvogels 3-2; Badweg Sportief-de Koogel 0-5, Eduardo's-de Jutter 5- 0; van Beek Byoux-Schouwstra Transport 4-1 Tijdens de clubavond van biljart vereniging De Doorstoot uit De Cocksdorp heeft Piet Zijm overtui gende overwinningen behaald tegen Herman Laan en Raymond Steen huizen. Na een wat matige periode wist hij beide partijen met een goed gemiddelde naar zijn hand te zetten. De spannendste partij was die tussen Martien Boon en Wil Homan. Homan wist met een verschil van één carambole de partij in zijn voordeel te beslissen. Boon had met acht caramboles de hoogste serie van de avond. Uitslagen. J Smit-F Klok 2-0, R Steenhuizen-H Laan 0- 2, M. Boon-W Homan 0-2, F Klok-R. Steen huizen 1-1, H Laan-P Zijm 0-2, W Homan-F. Klok 1 -1M. Boon-J. Smit 0-2, P. Zijm-R. Steen huizen 2-0, J. Smit-H. Laan 1-1 Judoka's van de zaterdaggroep van budovereniging Shima hebben goed gepresteerd tijdens een sterk bezet toernooi in Leeuwarden. De coaches hadden na het Texelse judofeest in oktober wat gas terug genomen, waardoor de judoka's nog een beetje op gang moeten komen. Desondanks gingen alle Texelse deelnemers met een mooie prijs naar huis. Sander Zijm behaalde de mooiste resultaten en versloeg de ene oppo nent na de andere Zijn tegenstan ders werden netjes gevloerd en in de houdgreep genomen. Eén van zijn tegenstanders had dit spelletje door en wist Zijm te verrassen met een mooie worp gevolgd door een houd greep. Hierdoor belandde de Texelaar op de tweede plaats. Mark Westerlaken is naar een hogere afdeling gepromoveerd, wat betekent dat hij flink zijn best moet doen. In een afdeling met sterke judoka's en mooie wedstrijden wist hij een fraaie Het houtbewerkingbedrijf dat Pieter Dros heeft gevestigd in een der gebouwen van Grisnigt aan de Hallerweg zal worden gedoogd in afwachting van verplaatsing naar een gebouw op een legale plaats, zoals het bedrijventerrein van Oudeschild. Aldus heeft het college besloten, na dat was geconstateerd dat Dros zijn bedrijf had ingericht in een afge schermd gedeelte van 200 vierkante meter waarin diverse houtbewerking machines zijn opgesteld. Volgens ei gen zeggen is Dros hier sinds het voorjaar van 2001 gevestigd Hij en eigenaar Grisnigt hebben te horen gekregen dat de situatie strij dig is, omdat de locatie is bestemd voor een agrarisch hulp- en toe leveringsbedrijf (loonbedrijf). Een houtbewerkingbedrijf is wat anders Er volgden gesprekken waarbij bleek dat Dros in onderhandeling is over verplaatsing vén zijn bedrijf. Als dat niet lukt. wil hij proberen een kavel te krijgen op het binnenkort te openen nieuwe gedeelte van het bedrijven terrein in Oudeschild, Het college heeft daar begrip voor en zal daarom nog niet handhavend optreden. Wet houder Nel Eelman heeft wel duide lijk gemaakt dat Dros zich ook echt moet inspannen om de verplaatsing te bewerkstelligen en dat hij het ge meentebestuur op de hoogte moet houden van de ontwikkelingen. Al aan boord had hij de eerste blik ken van herkenning. En ook het ei land kwam vertrouwd op hem over, al was hij er nog nooit geweest. Adrian Strickland, de ambassa deur van Malta in Nederland, bracht woensdag een informeel 'staatsbezoek' aan Texel. Dat de boot meteen bekend terrein was voor de ambassadeur, was niet zo vreemd. Tot 2002 onderhielden de voormalige Marsdiep en Texelstroom jarenlang als de Mgarr en de Cittadella de verbinding tussen Malta en buureiland Gozo. Het eiland zelf deed hem denken aan het Malta van vroeger. De eilandstaat is qua opper vlakte ongeveer vergelijkbaar met Texel, maar daarna houdt het ook wel op. 'Wij hebben vierhonderdduizend inwoners, ontvangen jaarlijks één tot twee miljoen toeristen en hebben erg veel verkeer.' Ter vergelijking: Texel telt ongeveer 13.500 inwoners en ontvangt jaarlijks gemiddeld zo'n achthonderdduizend toeristen. De Maltezer ambassadeur kwam met alleen naar Texel om kennis te ma ken, maar ook om zich te verdiepen in bepaalde vraagstukken Hoe ga je op een eiland om met afval en hoe dring je autoverkeer terug, waren een paar gespreksonderwerpen. Volgens Strickland stappen Maltezers al in de auto als ze honderd meter verderop moeten zijn, toeristen rijden ook veel en dat leidt vaak tot drukke wegen Promoot het gebruik van de fiets en stimuleer mensen om de auto bij de accommodatie te laten staan, luidde het antwoord van loco-burgemeester Nel Eelman. Het klonk als muziek in de oren van de ambassadeur, maar hij twijfelde aan de haalbaarheid. 'In Nederland stap ik ook graag op de fiets, maar dat doe ik toch met op Malta. Er zijn wel fietsen, maar het wordt niet vaak gedaan. Het is er heuvelachtig, warm en veel automo bilisten houden geen rekening met je.' De nadruk van het bezoek lag op cultuurhistorie van Texel, waarin Strickland persoonlijk erg was geïn teresseerd. Eelman, wethouder Corne Heijne en Rom van Schaik van de gemeente leidden de ambassa deur en zijn gevolg rond langs fort De Schans, het Maritiem en Jutters Mu seum en de haven van Oudeschild. Hoewel Malta met al zijn inwoners de hoogste bevolkingsdichtheid van Europa heeft, heeft het ook volop archeologische oudheden van onder andere de Grieken en de Romeinen. Eelman vond het leuk dat het aan de orde kwam, omdat de Nederlandse wetgeving voor omgaan met archeo logische oudheden wordt gebaseerd op de manier waarop dat op Malta gebeurt. Op het gemeentehuis wer den volgens goed gebruik cadeaus uitgewisseld tussen beide eilanden. De ambassadeur kreeg het boek Texel in schoonheid verbeeld waarin twintig kunstenaars hun geschilderde visie op Texel geven en de gemeente ontving van hem een boek over wa penschilden op Malta. Volgens Strickland zou zijn bezoek moeten kunnen leiden tot het opzet ten van uitwisselingsprogramma's tussen beide eilanden. 'De scouting van Texel en de scouting van Malta zouden zoiets bijvoorbeeld kunnen doen. Of misschien op het gebied van duiken. Er komen jaarlijks zo'n vijftigduizend Nederlanders naar Malta en zo'n tienduizend van hen komen om te duiken.' Het bezoek van de ambassadeur verliep in een ontspannen, soms erg gezellige sfeer. Volgens zowel Eelman als Strickland klikte het meteen. 'Het was eigenlijk net zo als bij het overleg dat we met de andere Waddeneilanden hebben' aldus Eelman. Strickland: 'Je merkt het meteen dat het hier eiland bewoners zijn. Onafhankelijk, vrien delijk en trots op hun eiland.' besloten voor de theaterweek een uitzondering te maken Bezoekers van de uitmarkt konden een machti ging invullen en zo het ontwikkelings werk in Roemenié steunen. Hoeveel de OSG heeft opgehaald is nog met bekend, omdat de inzamelingsactie nog even duurt. Wel heeft het minis terie van Ontwikkelingssamenwer king aangegeven de gift van de OSG te verdubbelen. Ambassadeur Adrian Strickland van Malta, staand naast loco-burgemeester Nel Eelman, luistert bij fort De Schans naar tekst en uitleg van gids Gilles van Mil van het Maritiem en Jutters Museum. Wethouder Corrie Heijne (rechts) en een collega van Strickland. (Foto Jeroen ,on HaTtum) derde prijs te behalen. Robbin van der Ster leek rechtstreeks op een eerste plaats af te stevenen. Door een kleine misrekening raakte hij in de fi nale echter in een muurvaste houd greep en zakte hij naar de tweede plaats. Mark van der Vliet en Lucas Krijnen zaten in dezelfde wedstrijd groep en lieten zien dat ze veel tech niek in huis hebben. Hun tegenstan ders waren echter ook goed getraind. Eigenlijk was de wedstrijd tussen Krijnen en Van der Vliet in deze poule de leukste Het was te merken dat de judoka's vertrouwd waren met elkaar, waarbij Van der Vliet duidelijk de meerdere was. Van der Vliet eindigde als tweede, Krijnen als derde Marieke Zijm was bij een aantal be hendige en sterke heren ingedeeld. Tijdens de wedstrijden bleek dat zij een kleine conditionele achterstand had, waardoor ze in de finalepartij de controle verloor. Ze eindigde als tweede. Cor Drijver gaat steeds meer echt judoën Hij is niet bang en gaat onbevangen de strijd in, ook tegen veel zwaardere judoka's. Door een goede inzet wist hij een derde plaats te behalen. De jongste jeugd van Tevoko, be ter bekend als de mini's, heeft za terdag met succes deelgenomen aan volleybalwedstrijden in de Niedorphal in het Noordhollandse Winkel. De Texelse vereniging werd vertegenwoordigd door twee teams. Door afwezigheid van enkele spelers waren er zeven spelers beschikbaar voor twee teams. Om beurten speel den Hannah, Judith, Simone, Alise, Maxime, Roy en Dexter in beide teams. In totaal werden acht wedstrij den gespeeld. Dat er twee keer per week wordt ge traind. op maandag en vrijdag, en dat de meeste spelers hun tweede sei zoen spelen, was goed zichtbaar. Er werden mooie set-ups gegeven, sommige spelers doken al flink naar de bal en het was ook leuk te zien dat ze nu veel meer dan vorig jaar pro beerden de bal pas over het net te spelen wanneer deze drie keer was geraakt. De bal zo lang mogelijk in het spel houden leek nu soms zelfs be langrijker dan punten maken. De eerste twee wedstrijden werden ruim gewonnen. In de derde wed strijd, waarin Tevoko 2 tegen Boemel 2 speelde, viel de beslissing pas in de laatste minuut. Veel aanmoediging zorgde voor een goed opgebouwde spanning en net genoeg stress om te willen winnen. In de vierde wedstrijd wachtte Niedorp 1, een sterk jongensteam. Een van de tegenspelers was zó lang, dat hij de meeste ballen kon blokke ren door alleen zijn handen bij het net te bewegen. In de eerste set behaal den de tegenstanders ook veel pun ten door hun goede opslagen. In de tweede set liet Tevoko 2, dat voor de gelegenheid geheel uit meiden be stond, het er niet bij zitten. Ditmaal trokken de jongens aan het kortste eind, waardoor de eindstand 1-1 werd. In de vijfde wedstrijd sloeg de ver moeidheid toe en deze werd dan ook verloren. De zesde wedstrijd eindigde in een gelijkspel, waarna direct de zevende wedstrijd op het programma stond. Tegenstander was Niedorp 2. dat werd versterkt met de jongens van Niedorp 1. De strijd was we derom hevig, terwijl er vanaf de zijlijn flink werd aangemoedigd om de Texelse spelers wakker te houden. De eerste set werd een prooi voor Tevoko 1De laatste was tot de laat ste seconde spannend en eindigde in 12-12. Uiteindelijk behaalde het eer ste team van Tevoko 4 punten, terwijl het tweede er zelfs 6,5 vergaarde. Een mooi resultaat, vond ook de be geleiding. Met rode wangen en rode armen werd de thuisreis aanvaard. De eerstvolgende wedstrijden wor den op 3 april in de Harenkarspelhal in Tuitjenhorn gespeeld. Het zijn de laatste van het lopende seizoen. Op 21 januari 1954 werd de Texelse Sportraad opgericht, het over koepelend orgaan van de sportverenigingen op het eiland. Promo tie was en is één van de hoofdtaken van de Sportraad, die ter gele genheid van haar vijftigste verjaardag een reeks aan bijzondere evenementen organiseert. De Texelse Courant grijpt het jubileum aan om een duik in de geschiedenis te nemen en onder het kopje Sportverleden wekelijks terug te blikken op een sportevenement uit de voorbije vijftig jaar. In de krant van vandaag: het afscheid van voorzitter Rudi Veenstra van Badmintonclub Texel in 1989. 'Ik stap niet op met treurnis. Want ik heb als oprichter bereikt wat ik toen voor ogen had, namelijk het introduceren van een toen nog onbekende tak van sport, die nu niet meer is weg te denken.' Dat zei Rudi Veenstra bij zijn afscheid als voorzitter van Badmintonclub Texel in 1989. Veenstra was de initiatiefnemer, toen de badmintonclub in 1967 werd op gericht. Hij werd voorzitter en zou dat ruim 21 jaar blijven, staat in de Texelse Courant van 7 maart 1989 te lezen. 'Zo lang voorzitter zijn van een sportclub is misschien wel uniek.' Maar ook de andere bestuursleden - Marius Witte, Nellie Witte en Margriet Reij-Witte - hielden 'hun zetel' vanaf de oprichtingsdatum 'bezet'. Veenstra, die kort daarvoor 65 jaar was geworden en 'het welletjes vond', wees er in zijn dankwoord op dat zij 'een minstens zo groot aan deel' hadden gehad in het goed la ten reilen zeilen van de club De scheidend voorzitter wist toen nog niet dat Marius Witte en zus Margriet Reij-Witte veertien jaar later bij het 35-jarig bestaan, dat in januari vorig jaar werd gevierd, nóg altijd in func tie zouden zijn, als respectievelijk penningmeester en secretaris. Ter gelegenheid van zijn afscheid had Veenstra 'twee fraaie wisselbekers' uitgeloofd, die hij zelf aan de win naars van het clubkampioenschap uitreikte. Bij de heren ging de over winning naar Marius Witte, die in poule A als eerste eindigde, voor Sem de Haan, Nico Blonk en Edu Veen stra. Bij de dames was de titel voor Nellie Witte, die Margriet Reij en Christa van Heerwaarden voorbleef. In poule B won Cor Wetstra bij de heren en eindigden Jos Witte, Jos Bakker en Jan Schaart respectieve lijk op de tweede, derde en vierde plaats. In de categorie dames B wer den de bovenste plaatsen een prooi voor respectievelijk Marianne Hil- horst. Vera Zoetelief. Marjon Veenstra en Piëta Bakker. Na afloop van het toernooi kreeg de scheldende voorzitter tijdens een gezamenlijke maaltijd in Chinees res taurant Azië enkele geschenken van de club aangeboden en werd me vrouw Veenstra in de bloemetjes ge zet. Uit de Texelse Courant van 7 maart 1989: Rudi Veenstra (links) reikte de door hemzelf beschikbaar gestelde eerste prijzen uit aan Marius Witte en Nellie Witte.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 7