Betrokken Texelaar in Welstandscommissie Cjrocn 2 'warL-J~exelshet harL, Slecht weer deert tuinwallenbouwers niet d Moojen vindt eerste kievitsei Nieuw systeem moet brief snelheid geven Woningstichting koopt Itrender kerkgebouwen Jhv m De Wit mmm ilieuwe woningen en wijksteunpunt .wm Piloot de fout in bij noodlanding Dronken op de brommer 'Alle post naar de raadsgriffier' Nautisch themapark a Damstra kampioen Souwtje de Wijn NIOZ zoekt opvolger voor Jan de Leeuw TEXELSE^COURANT SUPER DE BOER GEMEENTE TEXEL OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11864 DINSDAG 23 MAART 2004 Verschijnt dinsdag en vrijdag De Stichting Wonen Texel koopt de ormalige gereformeerde kerk in sterend. Ook het bijbehorende rkelijke centrum en het jeugd- bouw op de hoek Peperstraat/ anjestraat worden eigendom n de woningstichting, die van n is er woningen in te realiseren. voormalige gereformeerde kerk irdt mogelijk het nieuwe onderko- m voor het wijksteunpunt waar de rpscommissie van Oosterend al ruime tijd op aast. De woning- :hting (SWT) onderzoekt of het igelijk is dat steunpunt in het kerk bouw aan de Peperstraat te vesti- n. De dorpscommissie wil onder ser huisartsen en fysiotherapeuten reekuur laten houden in een nieuw jksteunpunt. Ze ziet het liefst ook dere voorzieningen in een wijk- lunpunt samenkomen, zodat het rp in de toekomst met name voor deren leefbaar blijft. Het kerkelijk centrum aan de Peper straat komt volgens opzichter Arie de Ligt van de SWT in aanmerking voor de bouw van één of twee starters- iningen. Het jeugdgebouw wordt gezien als locatie voor drie nieuwe Hirwoningen. Volgens De Ligt wordt onder meer onderzocht welke investeringskosten met de realisatie zijn gemoeid. Architectenbureau Texel van Jan Visser is betrokken bij haf onderzoek. De drie gebouwen stonden al ge- ru me tijd te koop. Het gereformeerde kerkgebouw is sinds 24 februari 2002 niet meer in gebruik. De kerkgangers chten toen tijdens een speciale nst de bijbel en diverse urgische attributen over naar de artenskerk, waar sindsdien alle diensten van de Samen-op-Weg ddengemeente Texel worden ge- den. Het kerkelijk centrum en het gdgebouw worden nog wel ge- ikt voor diverse activiteiten. Vol- doeling is dat Vermeulen Bouw het werk gaat uitvoeren. De komst van het nieuwe centrum wordt gefinan cierd uit de verkoopopbrengsten van de drie gebouwen. Voor de komst van het nieuwe kerke lijk centrum hadden burgemeester en wethouders als voorwaarde gesteld dat twee huizen, die anders aan de Oesterstraat hadden kunnen worden gebouwd, elders in het dorp worden gerealiseerd. 'Maar er komen straks vier of vijf woningen voor terug', al dus De Ligt. Doordat de nieuwe wo ningen op zogeheten inbreilocaties komen, gaan ze niet ten koste van de hoeveelheid nieuwe woningen (con tingenten) die Texel van de provincie mag bouwen. Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 111790 AA Den Burg gens scriba Erik van der Spek van de SOW-Waddengemeente blijft dat mogelijk totdat het nieuw te bouwen kerkelijk centrum aan de Oesterstraat klaar is. Dat wordt de vervanger van het huidige kerkelijk centrum en het jeugdgebouw. 'Misschien dat alle activiteiten een tijdje naar het ene of naar het andere gebouw moeten, maar we kunnen er terecht totdat het nieuwe centrum klaar is. Daar zijn afspraken over gemaakt met de woningstichting.' Het kerkelijk cen trum wordt gebruikt voor onder meer koffiebijeenkomsten na de kerkdien sten, catechisatie en condolean cebijeenkomsten. Het jeugdgebouw wordt gebruikt door huisartsen Jacqueline Dros en Jan Hoekstra en een fysiotherapeut die er wekelijks spreekuur houden. Elko Vermeulen van de bouwcommissie van de SOW Waddengemeente verwacht dat de bouw van het nieuwe kerkelijk cen trum mogelijk over een maand kan beginnen. 'Het was even wachten op de definitieve verkoop, maar de ver gunningen zijn verder allemaal rond.' Hij verwacht dat het gebouw tegen de jaarwisseling klaar kan zijn. Be- c:"* MmmIIÉM ;- i-i:. *-'V' Si Vrijwilligers van de werkgroep Kwadijks Vlot uit Purmerend bouwen op de Hogeberg een tumwal. Gerard Timmerman) Tijdens de ruilverkaveling in de vijfti ger jaren werden veel tuinwallen omgehaald. Een halve eeuw later gebeurt het omgekeerde. Op veel plekken op het eiland keren de van graszoden gemaakte wallen weer terug in het landschap. Dat gebeurde onlangs bij Immetjeshoeve, in het Hoornder Nieuwland, langs het Lage- wegje bij Den Hoorn en ook op de Hogeberg, waar een groep vrijwilli gers van de werkgroep Kwadijks Vlot uit Purmerend zaterdag de handen uit de mouwen stak. Al vijf jaar trekken ze met de greep, de ploeg, een flinke dosis enthousiasme en een goed gevulde thermoskan koffie het veld in voor het bouwen of herstellen van deze typisch Texelse landschaps elementen. Voor hen is het uitje naar Texel de afsluiting van hun 'werk- seizoen' Ze ontvingen voor hun in zet al eens een oorkonde van de ge meente. Onder begeleiding van medewerkers van Staatsbosbeheer en aannemer Tatenhove bouwden ze een tuinwal met een lengte van 38 meter, gezien de harde wind en regen een met geringe prestatie. De voormalige gereformeerde kerk In Oosterend wordt mogelijk de nieuwe locatie voor een wijksteunpunt. (Fo,° orcM' t***1*' couronu Texel moet vóór 1 juli niet alleen een welstandsnota hebben, maar ook een nieuwe welstands commissie, die op basis van de criteria van de welstandsnota moet beoordelen of bouwplannen er goed uitzien en of ze passen in de omgeving. In de welstands commissie, die een gezamenlijke aangelegenheid is van Texel en Den Helder, zal Texel op bijzondere wijze vertegenwoordigd zijn: er komt een geïnteresseerde burger in die niet per se deskundig hoeft te zijn, maar wel belangstelling moet hebben voor de gebouwde omgeving en de lokale cultuur historie. In tegenstelling tot wat vaak wordt gedacht neemt de welstands commissie geen besluiten, maar brengt ze slechts advies uit aan het college. Dat kan van het advies afwij ken, maar dat moet dan wel met goede motieven gebeuren. Welstandsadvies wordt ingewonnen voor vergunningplichtige bouwwer ken, maar ook voor gebouwen die niet vergunnmgplichtig zijn of waar voor een 'lichte' bouwvergunning nodig is. In die gevallen geeft het college zonder de commissie een beoordeling, maar ook dan is het gebonden aan de criteria van de welstandsnota. Deskundigen De advisering over welstand is door de gemeente opgedragen aan de Stichting Welstandzorg Noord-Hol land, die uit haar midden personen voordraagt als lid van de welstands commissie. De commissie bestaat uit minstens vijf leden, waarvan er ten minste drie deskundig moeten zijn op het gebied van architectuur, ruimte lijke kwaliteit dan wel cultuurhistorie. Daarnaast kan een niet-deskundige als lid worden benoemd, een moge lijkheid waarvan Texel dus gebruik maakt. Den Helder doet dat niet. omdat de bouwverordening van die gemeente het met toelaat. Naast le den hebben ook adviseurs zitting in de commissie. Voor Texel is dat se dert jaren bouwambtenaar Maarten Smit De bedoeling is dat dat zo blijft. Alle leden van de welstands commissie worden door de gemeen teraad benoemd en ontslagen. De benoeming geldt voor maximaal drie Lees verder pagina 5 Door bij een noodlanding een doorstart te maken heeft een 28- jarige Texelse piloot het leven van zichzelf en vijf passagiers in gevaar gebracht. Aldus het verwijt van of ficier van justitie C. Kok tegen de piloot die met zijn Piper Cherokee op 27 juni 2002 een noodlanding maakte bij het Burgerdijkje. De piloot kreeg op 500 meter hoogte te kampen met een motorstoring, waarna hij op een grasveld een ge slaagde noodlanding maakte. Toen de motor daarna weer aansloeg, maakte hij een doorstart. Daarbij kwam het toestel met op hoogte, raakte de rand van een sloot, waar bij de wielen afbraken en het vliegtuig op de buik een eind verder bescha digd tot stilstand kwam. Hoewel de inzittenden met de schrik vrij kwa men, had de piloot volgens de officier in stnjd met de regels gehandeld. Hij had voor het opstijgen bijvoorbeeld een ontheffing moeten hebben. Ver- ange tijd was het de wens van Ed ojen uit Den Burg om het eerste vitsei te vinden. Maar steeds was esterzoeker Arie Dijker uit Den rn hem net te snel af. Toen ojen maandagmorgen in alle egte op een nest stuitte, belde hij ook meteen de Texelse Courant, n ik nog de eerste?' En dat was geval, want de kieviten zijn dit jaar de late kant. Zijn rivaal uit Den rn had zich nog niet gemeld, en ging de eer én de trofee van de ornder feestcommissie naar ojen. Hij vond het ei op een per- aan de Grieweg op een stuk land «t sinds afgelopen weekend eigen lom is van de gebroeders Lap. 'Ikzet ïjstokjes bij, zodat ze bij de grond bewerking de broedsels kunnen ont- tien. Ze hebben veel land en komen if niet aan toe om zelf de eieren op esporen. Het siert ze dat boeren met toveel land toch aan nest- Xscherming doen.' Moojen, die lid is ran de Vogelwerkgroep, helpt graag ien hand|e. 'Ik vind het heerlijk om -jHten te zijn, vooral 's morgens "oeg. Als ik dan een kievit achter een heeuw aan zie gaan, dan weet ik dat jjgiets moet liggen. Maar daarmee 16b je het nest nog niet gevonden. Rn dat op te sporen, zoek ik hun land dnd Den Hoorn, in de Hemmer en in Walenburg op systematische wijze *f°g maar kort nadat de fotograaf bij bjen was langs geweest, meldde Dijker ook een nest te hebben gevonden, 's Middags kwam er een telefoont|e van Doede de Vries uit Oudeschild, die een nest had gevon den aan de Schilderweg. 'Oh, dus ik ben de derde al.' Op dat moment had Moojen zijn derde nest al gevonden Het vinden van het eerste kievitsei is voor Moojen geen reden er nu mee te stoppen. 'Er moeten nog veel vo gels broeden, zoals scholeksters, grutto's en tureluurs. Die moeten al lemaal beschermd. Ik volg de nesten ook als de eieren zijn uitgekomen. Vo rig jaar liep ik door tot eind juni, tot het laatste nest - van een kuifeend - was uitgevlogen.' Voor liefhebbers van statistieken, heeft Jan Lap enkele wetens waardigheden. 'Als je van alle vind- data uit de vorige eeuw het gemid delde neemt, blijkt dat in de eerste vijftig jaar het eerste kievitsei gemid deld op 23 maart werd gevonden. In de tweede helft was dat het geval op 21 maart. Daaruit zou je kunnen af leiden dat het toch iets warmer wordt op aarde.' (Foto Gerard Timmerman) Een 38-|arige bestuurder van een bromfiets uit Den Burg had zondag avond een flinke slok teveel op toen hij door de politie op de Postweg in Eierland werd gecontroleerd. Hij blies 705 ug/l alcohol, ruim driemaal de toegestane hoeveelheid. Alle post voor de gemeenteraad éérst naar de raadsgriffier en daarna met eventueel een bijbeho rend advies verspreiden over het raadhuis. Met die oplossing hoopt de gemeente brieven voortaan sneller te kunnen afhandelen. 'Ik ga ervoor dat dat straks binnen zes weken gebeurt', aldus raadsgriffier Marit de Porto. Het is een klacht die bijna met de re gelmaat van de klok opduikt in raads vergaderingen. De afhandeling van brieven die aan de raad zijn gestuurd, duurt te lang. Is het niet de ene par tij, dan is het wel de ander die erover begint te mopperen. Brieven die soms maandenlang blijven liggen, vormen geen uitzondering. De raad kan vanavond een beslissing nemen over een voorstel van burgemeester en wethouders om de behandeling van binnengekomen post voortaan op een structurele manier aan te pak ken. Door alle brieven voortaan standaard bij de raadsgriffier neer te leggen, hoopt het college te voorkomen dat post nog 'uitwaaiert' binnen het raad huis De raadsgriffier bekijkt of de post aan de gehele raad is gericht, aan raadsleden afzonderlijk, aan een raadscommissie of volgens de duale Losse nummers 0,95 Van een vakantiepark naar een nautisch themapark. Die overstap maakte Texelaar Maurice Riemens, tot voor kort manager sales and mar keting op De Krim, nu vestigingsma nager van Cape Holland. Pagina 6 Barbara Damstra is opnieuw Texels kampioen turnen geworden bij het Combi Foto Turntoernooi dat zater dag in sporthal Ons Genoegen in Den Burg werd gehouden. Pagina 7 Maandag was het precies vijfendertig jaar geleden dat Souwtje de Wijn op 80-jarige leeftijd haar laatste adem uitblies. Hoewel zij tijdens haar leven al enige faam genoot, lijkt de waar dering voor het werk van de Texelse kunstenares vooral na haar dood te zijn toegenomen. Pagina 9 Het Koninklijk Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee is op zoek naar een nieuwe directeur. De hui dige, prof. dr. Jan W. de Leeuw, had zijn functie al omstreeks 1 januari 2004 willen neerleggen. De Leeuw heeft laten weten meer tijd te willen hebben voor het doen van weten schappelijk onderzoek. Het bestuur staat volgens voorzitter prof. dr. Loes van Vloten welwillend tegenover dit verzoek en is een procedure gestart om in de leiding van het instituut te voorzien. Tot een opvolger heeft die vooralsnog niet geleid Hangende de procedure blijft De Leeuw op verzoek van het bestuur in functie, zo laat Van Vloten weten. Dat zou kunnen bete kenen dat De Leeuw zijn tweede pe riode, die afloopt in mei 2006, volle dig uitdient. der wist hij met wat de oorzaak van de motorstoring was en had hij de lengte en de gesteldheid van de start baan met onderzocht. De officier eiste een boete van €3000,- en dne maanden voorwaardelijke celstraf. De uitspraak is op 31 maart. (Advertentie) Qrttt "ZtrtrL- Jnth éi ké kit. spelregels bij burgemeester en wet houders thuishoort. In het laatste geval worden de brieven doorge stuurd naar het college, stelt de raadsgriffier de schrijver daarvan op de hoogte en informeert ze de frac tievoorzitters van de zes politieke partijen over de brief. Is een brief voor de gehele raad be stemd, dan gaat er een kopie naar een betreffende afdeling binnen het raadhuis voor advies. Hetzelfde ge- Lees verder pagina 5 Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ALTIJD OP ZOEK NAAI) HET BESTE Slijterij - Wijnhandel Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) Het gemeentebestuur nodigt eenieder uit om het condoleanceregister voor H.K.H. Prinses Juliana te tekenen. U kunt dit doen t/m dinsdag 30 maart 2004 gedurende de openingstijden van het gemeentehuis (ma. t/m vr, 9.00-16.00 uur). Extra gelegenheid: dinsdag 23 maart 19.30-21.00 uur. Vlaginstructie: op overheidsgebouwen wordt de Nederlandse vlag half stok, zonder wimpel, uitgestoken t/m 30 maart (behalve zondag). Particulieren kunnen zich desgewenst hierbij aansluiten.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 1