Snelstart opent nieuw studiecentrum 3ivers publiek voor Dag van de Zorg Timmers geen directeur na fusie Rabobanken .TEXELSE J COURANT Gemeente onderzoekt tevredenheid Post gemeente Condoléance prinses Juliana Welstand ^tévijVxgheid Rabobanken zetten nieuwe stap Septische tanks groot genoeg Geen extra bungalow op Eldorado Texel'94 houdt verenigingsavond Geknip^Cf lepziekte Rondwandeling Ploegelanden DINSDAG 23 MAART 2004 ■wijl de belangstelling landelijk hier daar nogal tegenviel, had de xelse Reede geen reden tot klagen de zaterdag gehouden Landelijke jen Dag van de Zorg. Maar liefst htig belangstellenden brachten n bezoek aan de locatie De Zes in in Burg, waar verstandelijk gehan- ;apten onder begeleiding een ei- n appartement bewonen, maar men van gemeenschappelijke insten gebruik maken. De Zes is bovendien de uitvalsbasis van de ambulante afdeling, die zelfstandig- wonenden op het hele eiland bege leidt. Niet alle bezoekers kwamen met hetzelfde doel. Een deel bestond uit ouders en jonge, gehandicapte kinderen, die eens kwamen kijken of de Texelse Reede misschien als woonvorm iets voor hen is. Daar naast waren er nogal wat scholieren, die zich oriënteerden op een baan in de zorg. Maatschappelijk werker March Heijnen had van enkele bezoe kers zelfs een open sollicitatie ont vangen. ledereen werd hartelijk ont vangen door de bewoners van De Zes en hun begeleiders, die alle tijd namen om iedereen rond te leiden en al hun vragen te beantwoorden. Op de foto toont Peter Tuitman de be zoekers zijn appartement. (Foto March Hei/nen) na een jaar na de opening van de intrale Publieksbalie wil de ge- lente weten wat klanten van de luwe dienstverlening vinden. Vanaf isdag 23 maart krijgen bezoekers iti de gemeentelijke balies een vra- ilijst met ongeveer vijftien vragen, lie zi| kunnen invullen op een com- iter op de beursvloer tegenover de ilie Voor een goed resultaat heeft de gemeente ongeveer 250 inge- |lde vragenlijsten nodig. Het onder- ik zal twee tot vier weken in beslag nemen. De resultaten zullen in april of mei bekend worden gemaakt. De re sultaten worden vergeleken met die van andere gemeenten. Het klanttevredenheidsonderzoek is alleen gericht op de bezoekers van de gemeentelijke balies. Het invullen VERVOLG VAN PAGINA 1 irt met brieven aan een raads- missie. Bedoeling is dat ze irna met advies meteen naar het itvolgende fractievoorzitters- rleg gaan, waar de fractievoorzit- - ters er standpunten over kunnen in- j nemen. Dat overleg wordt één keer in de zes weken gehouden. 'Een brief moet daar dus binnen zes weken aan orde zijn geweest, er kunnen nog Bee weken bi|komen voor de ver- Bre afhandeling, maar ik ga voor de zefe weken', aldus De Porto. Tijdens -■eerstvolgende raad wordt gemeld, "twit de fractievoorzitters hebben ge- jdaan met de brief. In het huidige sys- Ipém wordt in de stukken voor een idsvergadering eerst nog melding laakt van ontvangst van brieven pas bij de volgende raads- rgadering wordt gemeld wat er ie gaat gebeuren. 'Op die manier je zo twaalf weken verder.' Brie- aan raadsleden gaan de leesmap if worden doorgezonden. De grif- f gaat ook een lijst bijhouden van inengekomen stukken, die weke- |ks aan de raadsleden wordt gnoaild, zodat ze weten wat er aan eind van de week ter inzage ligt P het raadhuis. Om mensen de gelegenheid te geven persoonlijk met een laatste groet of persoonlijke herinnering afscheid te nemen van Hare Koninklijke Hoog heid Prinses Juliana der Nederlanden heeft de gemeente Texel een condoleanceregister geopend. Dit register is te tekenen in de hal van het gemeentehuis tot en met de dag van de uitvaartdienst en bijzetting, dins dag 30 maart. Het gemeentehuis is geopend op werkdagen van 9.00 tot 16.00 uur en tijdens de raads vergadering op dinsdag 23 maart van 19.30 tot 21 00 uur. Tevens circuleert er een condoléan ceregister langs verzorgingshuis Gollards en het Verpleeghuis Texel. Toen koningin Juliana in juni 1969 een bezoek aan Texel bracht, werd zij op de Groene- plaats omgeven door een dichte kluwen belangstellenden. Op de foto zien we Hare Ma jesteit in gesprek met de heer Albers van de Stichting Folklore Texel, terwijl burgemees ter W.H. Sprenger toeluistert. (Foto archiel Tetelse Courant VERVOLG VAN PAGINA 1 laar. Daarna kunnen ze een keer voor hoogste drie jaar .worden her- unoemd. De leden van de .Istandscommissie krijgen van de ■chting Welstandzorg een vergoe- lg van €147,- per vergadering, ex- fief reiskosten. Er wordt twee !r Per maand vergaderd. Het niet- >kundige Texelse lid zal betaald )eten worden door de gemeente f Het college vindt dat die het- pde bedrag moet krijgen en zal dat Öe begroting regelen. Kandidaten lien per advertentie worden opge spen en geselecteerd aan de hand een profielschets waarover de KJscommissie Grondgebied een ifdeel moet geven, pdat de commissie werkt voor zo- |l Den Helder als Texel moeten fide gemeenten het eens zijn over te benoemen leden. De van de ïecteur van de Stichting Welstand- b9 Noord-Holland afkomstige voor- pcht van deskundige leden zal op april door wethouder Nel Eelman |t haar Helderse collega worden Pproken. Spraakmakend |t nieuwe welstandsregiem, in het *onder de welstandsnota, is het langrijkste agendapunt van de ver- itering van de raadscommissie Pndgebied op 26 april. Daarbij zal ook de directeur van de Stichting Welstandzorg Noord-Holland aanwe zig zijn. Voor deze openbare verga dering wordt veel belangstelling ver wacht. De recentelijk verschenen ontwerp-welstandsnota blijkt ook buiten de kring van architecten en anderen die beroepshalve bij de bouw zijn betrokken punt van discus sie te zijn. Lang niet iedereen is tevre den met het welstandsbeleid dat de afgelopen decennia is gevoerd, le dereen weet wel 'lelijke' dan wel 'on- Texelse' gebouwen aan te wijzen die blijkbaar met op verzet bij de welstandscommissie zijn gestuit. De opvatting dat daar met lichte wille keur en met het nodige hobbyisme door vooral overkantse mensen over Texelse plannen werd geoordeeld, leeft vrij algemeen. In elk geval was het welstandsoordeel altijd het meest spannende onderdeel van de proce dure om een bouwvergunning te krij gen. Dat wordt nu een stuk minder, want de commissie moet zich nu houden aan de nota waarin voor tal van delen van Texel vrij gedetailleerd is aangegeven wat daar (on)mogelijk is, zodat de aanvrager zelf al kan bepalen of zijn plan ongeveer aan de normen beantwoordt. Er zijn echter ook mensen die kritisch staan tegen dit 'opgelegde nostalgische patroon' en vrezen voor inperking van creati viteit van de architect of de opdracht gever. De welstandsnota is op dit moment echter nog een ontwerp en dus voor wijziging door de gemeen teraad vatbaar. Snelstart Software heeft de voor malige aanvullende opvang voor asielzoekers Noorderbuur! bij Oosterend in gebruik genomen als studiecentrum. Het complex heeft de nieuwe naam Noorderhoeve gekregen. In de stolpboerderij is een instructieruimte ingericht waar cursisten met behulp van hypermoderne computers wegwijs worden gemaakt in de software programma's van SnelStart. Dertien vertegenwoordigers van di verse bedrijven waren dinsdag middag de eersten die in de instructieruimte voorlichting kregen over de boekhoudkundige program ma's van het bedrijf van W. Ploeg sr. Op een groot wandscherm volgden zij presentaties die met een beamer werden gegeven. Achter de compu ters konden ze individueel oefenen. De nieuwe instructieruimte is voor zien van zestien computers met elk een vermogen van 2,8 gigahertz en een eigen printer. 'Onderling zijn ze met elkaar verbonden door een mo dern netwerk en draadloos kunnen we ook nog een verbinding leggen met het bedrijf een eindje verderop', vertelt Ploeg. Vijftien tot zestien deel nemers per bijeenkomst is volgens hem het maximum. Het softwarebedrijf kocht vorig jaar het voormalige Noorderbuurt, nadat de asielzoekers waren vertrokken. De uit 1632 stammende stolpboerderij op het terrein werd daarna in oude luister hersteld. Zowel de instructie ruimte als een naastgelegen koffieka- mer is sober, maar doelmatig inge richt. Telefoon- en videoverbindingen die dateren uit de tijd vóór de asiel zoekers, toen Noorderhoeve nog was ingericht als pretentieus conferentie centrum (Walden Noord), zijn gereed gemaakt voor hergebruik De keuken achter de koffiekamer is geschikt gemaakt voor cateraars om maaltij den te verzorgen voor cursisten. Op de bovenverdieping wordt een ruimte ingericht waar groepen van twintig mensen kunnen vergaderen aan een grote tafel. Meer is er volgens Ploeg voorlopig nog niet gereed gemaakt voor bijeenkomsten 'Dat is afhanke lijk van de vraag die er komt.' Een deel van de 23 dienstwoningen waarin voorheen ook asielzoekers waren gehuisvest, is gesloopt. De huidige ingang wil Ploeg nog verleg gen naar de andere kant, zodat cur sisten voortaan binnenkomen bij de koffiekamer en de garderobe. De belangstelling voor cursussen is volgens hem groot. 'We zijn twee weken geleden begonnen met in schrijvingen en we zitten nu al over de honderd aanmeldingen.' De cur sisten komen uit alle delen van het land. Introductiemiddagen, een cur sus boekhouden en een specifieke cursus boekhouden voor garage houders zijn vooralsnog de eerste drie soorten bijeenkomsten die op het programma staan De coördina tie is in handen van Henri Ploeg. De instructies van SnelStart worden aangevuld met voorlichting van accountantsbureau B&B Van der Vis en Den Boer Accountants en Adviseurs. Kees Zwaan en Martin Smit wijzen de cursisten op de fiscale valkuilen die zij kunnen tegenkomen als ze een eigen bedrijf oprichten. Volgens Maarten Jeroen den Boer van B&B is voor de samenwerking met het softwarebedrijf gekozen omdat SnelStart Software vorig jaar gecertificeerd is door de Samenwer kende Registeraccountants en Ac countants-Administratieconsulenten (SRA) en omdat de voorlichting op Texel wordt gegeven. 'Het is een mooie samenwerking tussen twee Texelse bedrijven, een perfect stukje Texelpromotie en dit is een unieke ruimte met het nieuwste van het nieuwste.' Volgens cijfers van Ploeg moet de boekhoudkundige software van SnelStart een startende ondernemer meer mogelijkheden bieden het hoofd boven water te houden. 'Veer tig procent van de beginnende bedrij ven is na vijf jaar failliet. Bij klanten die gebruik maken van onze software gaat het slechts om zeven procent.' SnelStart heeft zo'n 30.000 klanten, van wie er volgens Ploeg ongeveer 22.000 actief gebruik maken van de producten. Onder de klanten bevin den zich 734 administratie- en accountantskantoren. Volgens Ploeg is het de bedoeling dat derden in de toekomst ook gebruik maken van het studiecentrum van de vragenlijst op de computer is zeer eenvoudig en duurt vier tot vijf minuten. Bezoekers kunnen worden geholpen door de medewerkers van het Informatiepunt Bezoekers die een vragenlijst hebben ingevuld, krij gen een klein presentje. Anderen die hiervan gebruik willen maken, kunnen contact opnemen met Rom van Schaik, tel. 362151. Vlaginstructie De Nederlandse vlag wordt halfstok, zonder wimpel, uitgestoken tot en met de dag van de uitvaartdienst en bijzetting (30 maart), met uitzonde ring van de zondag. Dit geldt voor alle overheidsgebouwen. Op Texel zijn dat onder meer het gemeentehuis, de kerktorens en openbare scholen. Klokluiden is alleen toegestaan op de- dag van de uitvaart. Voor particulie ren en bedrijven geldt geen speciale vlaginstructie. Wie ook wil vlaggen, wordt verzocht zich bij het boven staande aan te sluiten. SnelStart Software ontving dinsdagmiddag de eerste cursisten in het nieuwe studiecentrum Noorderhoeve in de voormalige hoeve Noorderbuurt bij Oosterend. (WtoJvoèritomw Ook voor Texel geldt dat bij de lozing van afvalwater in niet-kwetsbare ge bieden volstaan kan worden met een septische tank van twee kubieke meter. Daarbij wordt vooruitgelopen op het schrappen van de bepaling dat in die gevallen een tank van ten minste zes kubieke meter moet wor den geïnstalleerd. Gebleken is dat een grote tank nauwelijks beter werkt dan een kleine. Dat houdt in dat be woners van niet-kwetsbaar buiten gebied, zoals Eierland of de PH-pol- der, doorgaans mets aan de huidige wijze van lozen hoeven te verande ren. Als ze binnen een afstand van veertig meter van het openbare riool zitten, moeten ze daarop echter wor den aangesloten Voor het kwetsbare gebied van Texel (het oude land) geldt hetzelfde, maar dan moet de bestaande voorziening zodanig werken dat een reiniging van tenminste tachtig procent wordt be reikt. In de zeer kwetsbare delen van het eiland (de westelijke duin/bos- strook en de omgeving van enkele natuurgebieden) geldt de hoogste eis. Als hier met kan worden aange sloten op het riool, moet een indivi duele zuivering klasse 3 worden geïn stalleerd met een zuiveringsresultaat van meer dan negentig procent. Leo Timmers wordt geen alge meen directeur van de nieuwe fusiebank die ontstaat als de Rabobank Texel samengaat met Rabobank Kop van Noord-Holland. Dat heeft hij persoonlijk in een brief aan de leden van de bank laten weten. Volgens interne richtlijnen van de Rabobank wordt de nieuwe fusiebank een maatje te groot voor Timmers. Timmers verhult in zijn brief niet dat hij het jammer vindt, maar toont zich met verbitterd of teleurgesteld. Hij had graag algemeen directeur willen worden van de nieuwe fusiebank. 'De afgelopen maanden is een profiel opgesteld van de grootte van de nieuwe bank en er is een profiel van mij opgesteld. Als je die twee naast elkaar legt, zie je dat de nieuwe bank een maatje te groot wordt voor mij', zegt hij in een toelichting. 'Je moet daar ook reëel in zijn. Rabobank Texel telt veertig FTE's (volledige banen, .red.) en Rabobank Kop van Noord- Holland heeft er honderd. Na de fu sie ontstaat een organisatie met honderdveertig FTE's en de overstap van een bank met veertig FTE's naar een bank met honderdveertig is in derdaad groot.' Rabobank Kop van Noord-Holland heeft kantoren in Den Helder, Julianadorp, Anna Paulowna en Breezand. Een selectiecommissie van de Rabobanken gaat de komende maanden op zoek naar een nieuwe algemeen directeur. De huidige direc teur van Rabobank Kop van Noord- Holland komt evenmin in aanmer king, omdat hij na de fusie zijn loopbaan bij de Rabobank afrondt. De fusie is gepland op 31 december. Timmers wil tot die tijd eerst de Rabobank op het eiland zo goed mogelijk door het fusieproces lood sen. Ondertussen kijkt hij rustig uit naar een nieuwe werkplek bij een Rabobank elders in het land. Of de maatschappelijk zeer actieve Timmers, die elf jaar geleden Rieuwert Veenstra opvolgde, op het eiland kan blijven wonen, is voorals nog de vraag. 'Ik zou het graag wil len. Ik ben verknocht geraakt aan het eiland, maar ook daar moet je reëel in zijn. Als ik op Texel wil blijven wo nen, komen eigenlijk alleen Rabobanken boven het Noordzeek anaal in aanmerking en dan moeten daar ook plaatsen beschikbaar zijn en ze moeten me willen hebben. Maar ik voel me sterk bij het eiland betrokken en ik wil wel voorkomen dat die banden verbroken worden.' Beide Rabobanken hebben vrijdag een nieuwe stap gezet in het fusie proces door een intentieverklaring te tekenen. Die ondertekening maakt de weg vrij voor een commissie met ver tegenwoordigers van beide banken en Rabobank Nederland om de mo gelijkheden van een fusie te gaan onderzoeken. De commissie wil in de loop van het jaar voorstellen doen over de toekomstige organisatie. Door samen te gaan, hopen beide banken een optimale dienstverlening te kunnen blijven garanderen. 'Bij ondernemers en particulieren groeit de behoefte aan financieel maat werk', aldus Timmers. 'Door de krachten van beide banken te bunde len, kunnen wij alle specialismen blij vend in eigen huis aanbieden.' Fusie moet ook de continuïteit waarborgen en de concurrentiepositie versterken. In een gezamenlijk persbericht laten beide banken weten dat het aantal medewerkers en kantoren bij een eventuele fusie vooralsnog ongewij zigd blijft. De beide besturen van de banken verwachten dat de persoon lijke betrokkenheid tussen bank en klanten evenmin verloren gaat. De leden van de Rabobank worden de komende maanden tijdens leden bijeenkomsten op de hoogte gehou den van de voortgang van de fusie. In oktober kunnen ze al dan niet in stemmen met de fusieplannen tijdens de algemene ledenvergadering. Wat het college betreft komt er geen zomerhuis meer bij op het terrein Eldorado aan de Bosrand- weg. Het college wil niet meewer ken aan de artikel 19-procedure die nodig is voor de bouw van een extra bungalow. Het park telde elf zomerhuizen. De eigenaar, de familie Schuijl, wilde gebruik maken van de mogelijkheid om het park met 25 procent uit te breiden en vroeg vergunning voor drie huizen. Dat is echter met 25 maar 27,28 procent. Om een voor beroep vatbare beslissing te krijgen, diende Schuijl de bouwaanvragen geschei den in: een voor twee huizen en de andere voor het derde huis. De twee huizen waren geen probleem en zijn inmiddels gerealiseerd. De vergun ning voor het derde huis werd door het college afgewezen. Schuijl ging daartegen in beroep bij de rechtbank, die het beroep gegrond verklaarde en uitsprak dat het college een nieuwe beslissing moet nemen met inachtne ming van wat in de uitspraak is over wogen. De rechtbank vond dat het college had moeten beoordelen of er bijzondere omstandigheden zijn die het extra huis rechtvaardigen en ver klaarde het beroep gegrond wegens dit motiveringsgebrek. Door de familie Schuijl was aange voerd dat het extra huis nodig is voor de rentabiliteit van het terrein. Het college heeft aan de hand van de overgelegde cijfers bepaald dat het rendement ook zonder het derde huis niet zodanig ongunstig is dat het re den zou moeten zijn om het maxi mum van 25 procent uitbreiding te overschrijden. Het argument om in dit geval af te wijken met een artikel 19- procedure ontbreekt derhalve. Het bezwaar van de familie Schuijl is daarom opnieuw ongegrond ver klaard. Hoofd- en jeugdbestuur van Texel'94 nodigen leden, ouders van jeugd leden, leiders, vrijwilligers en andere betrokkenen uit voor een verenigingsavond, die op maandag 29 maart wordt gehouden in de kan tine van de voetbalclub. Het gaat om een 'informele avond', bedoeld om belangstellenden 'in een open, infor matie sfeer' te informeren over aller lei ontwikkelingen binnen de club. Zo wordt uitleg gegeven over de accom modatie (velden, kunstgras, tribune), activiteiten en de omgang van Texel'94 met de jeugdleden. Uiter aard is er ook gelegenheid om vragen te stellen. Daarnaast blikt hoofd trainer John Rep in samenspraak met schrijver, dichter en Texel'94-suppor- ter Theun de Winter terug op zijn car rière. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Staatsbosbeheer heeft in het na tionaal park Duinen van Texel een wandeling uitgezet rond de Ploeg elanden. Het traject vervangt de route Bos en Hei. Na de realisatie van het natuurontwikkelings project De Oude Bleekerij is een aantrekkelijker wandelrondje ont staan, aldus de reden voor SBB de wandeling te verleggen. De rondwandeling start aan de Monmkenweg, tegenover het start punt van natuurpad De Mient, De route gaat via het kijkscherm over de Ploegelanden naar het oosten. Daar worden de Ploegelanden overgesto ken en gaat men via de noordrand van het natuurgebied terug naar de Monmkenweg. De wandeling beslaat 3,25 kilometer en voert over be staande paden die gedeeltelijk zijn opgehoogd, omdat ze langdurig nat waren. Op twee plaatsen in de route is er de mogelijkheid om de duinrellen op een avontuurlijker manier dan via een bruggetje over te steken 'Bolier vreest dat uiteindelijk ook de buurgemeenten Den Helder en Wie- ringen slachtoffer worden van het Texelse beleid. Na ongeveer vijf jaar zal de voedselvoorraad op Texel te kort zijn en zullen de kevers met noor denwind de oversteek maken op zoek naar vers voedsel. Dan gaan ook daar de iepen er aan.' Een krasse uitspraak van Piet Boller, opzichter van Gemeentewerken in het Vakblad Natuur Bos Landschap, een uitgave voor mensen die beroepsmatig met natuur en landschap bezig zijn. In het artikel Een duivels dilemma: einde van de iepziektebestrijding op Texel is een historisch besluit van Jaap de Wijk, afdelingshoofd van Gemeente werken, staan meer van dergelijke uitspraken. Zo verklaart Niek Blom, groenmedewerker van de gemeente: 'Over vijf jaar zijn er zoveel broed- haarden dat er geen houden meer aan is. Zo snel kunnen we niet om vormen. Dus zal Texel een open land schap krijgen, waarbij het door de wind nog moeilijker wordt om andere boomsoorten te laten gedijen. Een goed alternatief voor de iep is er ei genlijk niet.' Over dat alternatief zijn de meningen verdeeld. 'Texel zal er anders uitzien, zoveel is zeker. Het landschap zal opener worden en er komt een diversiteit aan boomsoor ten die de iep moet gaan vervangen.' Maar welke bomen dat zijn, is niet met zekerheid te zeggen 'Arthur Oosterbaan kiest voor walnoot; Willem Trap kiest voor es; Piet Bolier voor eik, es en zwarte populier; Erik van der Spek ziet veel in Oostenrijkse of grove den en es. Niek Blom wil de beuk in laanbeplanting en de es als solitaire boom. Joke Geldorp wil di versiteit met hier en daar een fuchsia en collega Corry Heijne ziet ook wel wat in wilde kastanje en grillige laan bomen.' Volgens Willem Trap, van 1978 tot 1990 iepenjager namens de Planten- ziektekundige Dienst, is de huidige toestand het resultaat van gemeen telijk beleid. 'Het eerste jaar trof hij 1500 zieke iepen het jaar erop waren het er tweehonderd minder en in 1989 kon hij er met moeite nog vijf tig vinden. Pas in 1995 werd de bestrijding weer opgepakt en toen had de ziekte zich al explosief ont wikkeld.' 'Het doet zeer aan mijn hart, want de iep is een prachtige, gewel dige boom.' Het artikel van De Wijk leidde tot hoofdredactioneel commentaar in het blad. In de rubriek Redactioneel schrijft Bea Claessens: 'De iep is een prachtige karakteristieke boom. Na tuurlijk wil je die in het Texelse land schap behouden. Maar ik schrik als ik lees hoeveel geld is uitgegeven aan bestrijding van de lepziekte. In 2003 gaf Texel mee dan 500.000 euro uit; vanaf 1995 tot nu in totaal 1,5 miljoen euro, en dat alles zonder zicht op succes. Inmiddels heeft men op Texel besloten om de stnjd tegen de iep ziekte op te geven. Wat jammer van de iep... Maar ook wat jammer van al dat eerder uitgegeven geld, daar had den heel andere natuurzaken van betaald kunnen worden!' -n' rk-h>v> J <",i*t. evrrprjw I .11.-« n-n i-OrW-i L->in ami'» (Bijt J

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 5