Kompasschool in ban van verkiezingen Iroestemming in zicht /oor chalets De Krim Hooguit 50 procent lommerciële kramen Cjroen'wartsjexels het Eis: werkstraf en boete voor dodelijk ongeval -mi DUINKER \Strakkere regels zomermarkten Kapsalon mag in garage 'Verdachte is geen wegpiraat' Extra brandkranen in buitengebied Permanent Europese vlag bij raadhuis Geen vergunning Verkeerscontrole Broadway Teuny Roseboom Treinkaartjes te koop op haven TEXELSE^COURANT 1 i i li'lHi MOTORSERVICE JPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11865 VRIJDAG 26 MAART 2004 Verschijnt dinsdag en vrijdag et; tet ziet er naar uit dat vakantie- ;entrum De Krim toestemming ;rijgt voor de plaatsing van de eertig nieuwe chalets die qua op- lervlakte iets groter zijn dan mo- tenteel is toegestaan. Het college iraat dinsdag over het aanpassen an de nota Openluchtrecreatie, raarin de maximale maten voor tacaravans zijn opgenomen. fethouder Nel Eelman (Grondge- ied) wil de nota 'repareren' zodat de ieuwe chalets alsnog binnen de oorwaarden passen. De vakantie- erblijven hebben een oppervlakte an 50 vierkante meter. Vijf daarvan ijn voor een inpandige berging die Heen van buiten is te bereiken. De uidige nota Openluchtrecreatie laat een maximale oppervlakte van 5 vierkante meter toe in het geval an de chalets op De Krim. Volgens elman is er met de plaatsing echter prake van kwaliteitsverbetering, mdat er geen losstaande bergingen teer bij de nieuwe verblijven komen te staan. Het college wil bij de aan lassing van de nota vastleggen dat pgiesverstrekkers ook geen los- jtaande bergingen meer mogen llaatsen als er een inpandige berging lordt gerealiseerd. Je komst van de chalets heeft inmid- lels voor de nodige onduidelijkheid en verwarring gezorgd. Raad en col- hadden tijdens de raads- ergadering een korte procedurele |otsing over de vraag wiens be- oegdheid het eigenlijk is om de nota |an te passen. Die bevoegdheid ligt bij het college. De raad was er ver- aasd en wat kribbig over dat zij linsdagavond toch een besluit zou [loeten nemen over de wijziging. Tij- ans eerdere behandeling in de com- jiissie Grondgebied hadden de ommissieleden en wethouder lelman er ook al een pittige proce- lurele discussie over gevoerd. Nadat laximaal vijftig procent commer ciële kramen, de rest ambachtelijk. Dat is wat de gemeente betreft de srdeling op de zomermarkten in |e verschillende dorpen. Het is de Jitkomst van een gesprek met or- janisatoren van de markten, die ich na een brief van het college invankelijk buitenspel voelden lezet. In die brief van de gemeente stond lat er op markten en braderieën geen ramen mochten staan die gangbare [inkelartikelen verkopen, doch Jechts 'kleinschalige vermakelijk- sden en attracties', zoals gips- juurtjes en portrettekenen en kleine irsnaperingen als suikerspinnen en ïffertjes. Dit omdat bijvoorbeeld de landhouders van de maandagmarkt in Den Burg, maar ook winkeliers, iders concurrentie zouden onder- Alma Stendert-Strijker krijgt van b n w vrijstelling voor het maken van een kapsalon in de garage bij laar woning Gerritslanderdijkje 13. »e medewerking past in het ruimere "5leid dat de gemeente voert ten inzien van beroeps- en bedrijfs- •atige activiteiten vanuit de woning, ,Da,s dat door de gemeenteraad rerd vastgesteld in februari van dit iar. De gemeente beschouwt een apsalon niet meer als detailhandel laar als een ambacht, dat onder een antal voorwaarden vanuit de woning iag worden uitgeoefend. Die voor aarden zijn onder meer dat de 'oonfunctie niet onevenredig wordt ïangetast, dat het uiterlijk van de 'oning in stand blijft, dat geen vorm 'an horeca wordt bedreven, dat het arkeren van de klanten op eigen erf Plaatsvindt en dat detailhandel niet is ^gestaan. In dit geval wordt ruim- choots aan de voorwaarden vol- aan. Van de woning van totaal 143 ierkante meter zal met meer dan 3'.5 vierkante meter als kapsalon orden ingericht. Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Joop Groeskamp (Texels Belang) het onderwerp had aangekaart, werd het door een meerderheid van de partijen afgevoerd van de agenda, omdat de raad de nota formeel niet kan wijzi gen. Volgens burgemeester Joke Geldorp had de raad gelijk, maar moest die er ook rekening mee houden dat 'klant vriendelijkheid' en 'besluitvaardig heid' redenen kunnen zijn om spoed eisende onderwerpen toch op de raadsagenda te plaatsen. In dit geval was er volgens haar sprake van een 'spoedje'. Het college wilde De Krim vooruitlopend op de aanpassing al vast toestemming geven. Wethouder Eelman liet de raad tijdens de discus sie en passant weten dat de chalets met ingebouwde berging passen bin nen de kaders van de begin vorig jaar vastgestelde nota Diverse Gebouwen en Overgangsrecht. Daarin staat dat bijgebouwtjes van maximaal zes vier kante meter bij stacaravans volgens bestaand beleid worden gedoogd. Eelman haalde een zinsnede aan waarin staat dat 'onder voorwaarden vernieuwing kan worden toegestaan als er welstandelijke sprake is van kwaliteitsverbetering en de verhou ding bebouwd/onbebouwd niet wordt verstoord'. Inhoudelijk werd daar verder niet over gesproken. WD, PvdA en GroenLinks hadden zich tijdens de commissie Grondge bied ongelukkig getoond met aan passing van de nota Openlucht recreatie. Zij voelden zich voor het blok gezet door het college, omdat de eerste chalets toen al waren ge plaatst. Texels Belang, CDA en D66 waren bereid de nota aan te passen. De Krim is ondertussen bezig met de inrichting van eerste 23 chalets die vanaf april in de verhuur gaan Vol gens directeur Iwan Groothuis komt in de loop van april de rest van de verblijven en moet het geheel naar verwachting half mei klaar zijn. Leerlingen van de Kompasschool kozen deze week hun eerste voorzitter van de net opgerichte leertingenraad. Een voor een mochten ze hun briefje in de officiële stembus doen. De 34 leerlingen van de Kompas school in Den Burg kozen dinsdag ochtend hun eerste voorzitter van de net opgerichte leerlingenraad. De Kompasschool is voor zover bekend de eerste basisschool op Texel die er een heeft. 'Problemen bestaan niet meer, kies Michiel', vermeldt een grote poster op de ene deur. Een paar deuren ver derop hangt een nog grotere poster van Robby, die meldt goed te kunnen luisteren. Aan campagnevoering was geen gebrek de afgelopen dagen op de Kompasschool in Den Burg. Geeta Haarsma (11), Michiel Wieringa (12) en Robby van Dijk (12), de drie kandidaten voor het voorzitterschap van de leerlingenraad, hadden laten weten dat ze er waren. Op deuren, ramen of muren. Overal waren wel posters of biljetten van de drie te vin den 'We hebben ze er in het begin bij begeleid, maar ze zijn er ook mee doorgegaan toen ik er een paar da gen met was', vertelt logopediste Mariette Roeper, die de nieuwe leerlingenraad begeleidt. Een presentatie voor alle leerlingen van de school vormde dinsdag het slot van de campagne. Staand op een stoel mochten ze alle drie nog een keer zeggen dat uiteraard zij de beste kandidaat waren. Daarna was het aan de leerlingen om via de stem briefjes hun keus te maken. 'Let erop dat anderen niet meekijken', voegde Roeper er tijdens het uitdelen aan toe om het allemaal zo goed mogelijk te laten verlopen. Telling van de stem men leerde dat Michiel zich tot het eind van het schooljaar de eerste voorzitter van de school mag noe men. Hij was er blij mee. De leerling uit Oosterend dankte zijn overwinning aan een groot spandoek dat hij sa men met een vriendje had gemaakt en dat hij dinsdagochtend mee naar school had meegenomen. 'Robby had hele mooie posters gemaakt en daarom hadden wij een spandoek gemaakt.' Geeta en Robby gaan sa men met de 12-jarige Jeffrey Schou ten de rest van de leerlingenraad vor men. De kersverse raad kon meteen aan de slag. Burgemeester Joke Geldorp en de wethouders brachten als schoolbestuur vlak na de verkiezing een bezoek en zij moesten welkom worden geheten. 'Ik heb namens de leerlingen van burgemeester Geldorp een badmintonset ontvangen', vertelt Michiel 'Daar gaan we mee spelen en ik ben er verantwoordelijk voor dat hij wordt opgeruimd.' De burgemees ter had ook vijftig euro bij zich. De leerlingenraad mag zich over de be steding daarvan buigen in haar eer ste vergadering. Volgens Roeper en schooldirecteur Marion Steyger moet de leerlingen raad de kinderen een grotere betrok kenheid bij de school geven. Het or ganiseren van een middagactiviteit voor het schoolkamp wordt éen van hun eerste activiteiten. Meedenken vinden Maar met het verbieden van commerciële kramen zou de basis onder markten worden weg- geslaagden, betoogde onder meer Frans Bakker uit Den Hoorn, die vreesde voor het einde van de Hoorn der Donderdag. Maar bij overleg tus sen de gemeente en vertegenwoor digers van de marktorganisaties, bleek dat de soep niet zo heet wordt gegeten als hij wordt opgediend. Frans Bakker: 'Het werd allemaal wat zachter gespeeld. Als je bijvoorbeeld een kraam hebt die afgekeurde par tijen kleding verkoopt voor een prijs die vele malen lager is dan de winkel prijs, dan kun je dat toch geen con currentie noemen. We zitten met een enorm grijs gebied en dat ziet de gemeente ook wel in. Als ik het zo inschat, dan zitten we in Den Hoorn met de commercie nu al onder de grens van vijftig procent. Wel gaan we wat kritischer op het aanbod letten. Een standhouder die zich bij ons meldt met een bepaald product en op de markt heel iets anders blijkt te verkopen, dat gaat dus niet. Er mag per markt ook maar één kraam zijn met een bepaald product.' De organisatie van de braderie in De Koog heeft afgesproken dat stand houders met commerciële waar in principe niet meer welkom zijn, maar dat zij die al jaren van de partij zijn, mogen blijven. Doordat er daardoor geen nieuwe verkopers bij komen, is er in feite sprake van een uitsterf- regeling. Ondernemers uit De Koog zelf krijgen wel een standplaats en vallen buiten deze regeling. De orga nisatie is tevreden met de oplossing, vooral omdat ze al langer met de gedachte speelde om het eens over een andere boeg te gooien, om te proberen een wat minder commer ciële sfeer te creëren. 'We zien hier graag meer kunstenaars, hobbyisten en mensen die een bepaald ambacht demonstreren. De optredens van de boerenkapel en de countryline- dancegroep komen wel terug', vertelt Cor Kossen van de organiserende werkgroep van De Koog Badplaats. Veel standhouders voor komend sei zoen zijn al bekend, maar er is nog ruimte voor nieuwelingen. Gegadig den kunnen zich opgeven bij opge ven bij Atie Voerman, Duinroosstraat 24, tel. 317 197 of per e-mail: voerman@zonnet.nl De braderie wordt gehouden op dinsdag: de eer ste op 6 juli, de laatste op 24 augus tus. Nieuw is ook dat het evenement iets wordt vervroegd en zal duren van 16.00 tot 20.00 uur. Om er op toe te zien dat de organi satoren van de zomermarkten zich aan de regels houden, zal de ge meentelijke marktmeester één keer een rondje maken over de markten. Het aantal brandkranen in het buiten gebied ondergaat uitbreiding. De brandweer streeft naar één kraan per 120 meter weg en naar kranen in de buurt van 'strategische' plaatsen, mede afhankelijk van geschikt opper vlaktewater in de omgeving. Binnen kort realiseert het PWN in opdracht van de gemeente twee kranen aan de Witteweg bij Den Hoorn en de Ruigendijk bij De Koog. Verder ko men er vijf kranen langs de Nieuw- landerweg tussen Sarasani en de ro tonde (bij Den Burg), waarop dit moment nog geen enkele brandkraan is. De totale kosten belopen €9 412,- De vlaggenmast voor het gemeen tehuis draagt vanaf 3 mei perma nent de Europese vlag, zo besloot de raad dinsdag. Het blauwe vaan del met de gele sterren is nog in bestelling, net als de nieuwe vlaggenmast. De oude mast sneu velde bij de bouw van de ijsbaan op de Groeneplaats. De raad volgde met de beslissing de oproep van het Europese Parlement aan alle gemeenten om voortaan permanent te vlaggen. De bedoeling is de vlag voor het eerst op 3 mei te Een werkstraf van honderd uur, duizend euro boete en een voor waardelijke rijontzegging voor de duur van zes maanden. Dat is de straf die officier van justitie C. Kok woensdag voor de rechtbank in Alkmaar passend achtte voor een 27-jarige man uit Oudeschild. De verdachte reed op 11 oktober 2003 over de Lancasterdijk met een tractor en zag bij het afslaan een personenauto over het hoofd. De 43-jarige bestuurder, Biem van der Vis uit Oosterend, kwam hierbij om het leven. 'De verdachte is geen wegpiraat', benadrukte de officier tijdens de zit ting, 'maar hij heeft wel aanmerkelijk onvoorzichtig gereden.' Daardoor kan het ongeval volgens hem volle dig aan de Oudeschilder worden toe gerekend. Dat het slachtoffer geen autogordels droeg en hoogst waar schijnlijk te hard heeft gereden, doet daar niets aan af. 'Afslaan vereist extra oplettendheid. Dat je op een weg met honderden meters vrij zicht een aankomende auto niet ziet, be tekent dat je niet goed hebt gekeken', zei Kok, die verder van 'een heel naar ongeval' sprak. De tractorbestuurder reed over de Lancasterdijk met een snelheid van 43 kilometer per uur. Voor een trac tor is dat 'vol gas', aldus de ver dachte. Ter plaatse mogen dit soort landbouwvoertuigen overigens maar 25 kilometer per uur rijden. Voor het afslaan naar het terrein van een aan de weg gelegen boerderij stond hij niet volledig stil. 'Ik zag mets aanko men, van beide kanten met, dan vind ik het overbodig om stil te gaan staan', verdedigde hij zich voor de rechter. Tijdens het afslaan hoorde hij plots een forse klap. Pas toen zag hij de auto. De voorruit was versplinterd en de schade groot. Advocaat A. Mes was van mening dat de rechtbank, 'hoe vreselijk het on geval ook is', bij de vaststelling van de strafmaat rekening moet houden met het verkeersgedrag van het slachtoffer. 'En dan ontkomen we er met aan vast te stellen dat de man geen autogordels droeg en te hard heeft gereden.' De snelheid van de auto moet volgens onderzoek tussen de 87 en 116 km/uur hebben gele gen Ter plaatse is 80 de limiet. Mes vond dan ook dat beide partijen schuld hebben. 'En gedeelde schuld is halve schuld', aldus de raadsman, die volledige vrijspraak heel redelijk zou vinden. De officier van justitie was van me ning dat hij bij het formuleren van zijn eis 'heel redelijk' was geweest. 'We moeten de boel natuurlijk niet op z'n kop zetten. Zelfs al reed het slacht offer te hard, dan nog had verdachte hem moeten zien aankomen.' De rechtbank doet woensdag 7 april uitspraak. hijsen, maar mogelijk wordt dit verzet naar 10 juni, de verkiezingsdag voor het Europese parlement. Alleen de WD was tegen de komst van de vlag. 'Wij voelen ons meer Nederlander en Texelaar dan Europeaan Daarom zijn wij tegen een permanente Europese vlag', sprak Arjen Boerhorst namens zijn fractie. Alfred Schaatsenberg stelde namens de PvdA voor nog meer vlaggen op het dak te plaatsen, bijvoorbeeld van Teso, de WV of de provincie. 'Dat maakt het wat vrolij ker hier.' De Motor- Auto- en Bromfietsclub Texel (MAB) krijgt geen toestem ming voor een stockcarweekend op 10 en 11 juli van dit jaar. De ge vraagde evenementenvergunning is door de burgemeester gewei gerd, omdat de race die tijdens het weekend zou worden gehouden een derde autocross zou zijn, wat strijdig is met de afspraken die zijn gemaakt over het gebruik van het crossterrein. In de milieuvergunning die de MAB- club heeft, staat dat naast de trainin gen maximaal twee autocrosses en tien motorcrosswedstrijden per jaar mogen worden gehouden Het club bestuur had aangevoerd dat er wat betreft de geluidsbelasting ruimte is voor de stockcarrace. Van de zes trainingsmiddagen die de club mag houden, worden er dit jaar maar vier gebruikt. De overblijvende twee trainingsmiddagen wilde het bestuur gebruiken voor het stockcarwee kend, dat bestaat uit één trainings^ middag en één wedstrijdmiddag. Te vens werd afgezien van één van de tien toegestane motorcrosswed strijden. De gemeente erkent dat de club door dit inleveren voldoende milieuruimte heeft geschapen voor het stock carweekend. maar wijst erop dat nu eenmaal is afgesproken dat niet meer dan twee autocrosses per seizoen worden gehouden en wil daar met van afwijken, een formele weigenng derhalve. Naar aanleiding van de vergunnings aanvraag hadden omwonenden een gezamenlijk bezwaar tegen het stockcarweekend ingediend. Daarin en tijdens de latere hoorzitting uitten zij de vrees dat de race een jaarlijks terugkerend evenement wordt en dat er voor allerhande wedstrijden die met binnen de milieuvergunning pas sen evenementenvergunningen wor den aangevraagd. Bij een verkeerscontrole op de Pont- weg bij Den Burg heeft de politie woensdag twee overtredingen ge constateerd, van weggebruikers die harder reden dan 60 kilometer per uur. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 99 km/u. Losse nummers 0,95 Foto Jeroen van Hattum) over boeken die worden aange schaft, is volgens haar een ander punt voor de leerlingenraad. Volgens Roeper is het de bedoeling dat ze net als bij andere vormen van overleg naar elkaar leren luisteren en met el kaar leren discussiëren. 'We hebben daarvoor materiaal van de stichting Raad op Maat genomen. Zij hebben instructiemateriaal ontwikkeld voor medezeggenschapsraden in instellin gen voor verstandelljk-gehandicap- ten en dat is zeer duidelijk en begrij pelijk opgesteld.' Bedoeling is dat de kinderen in de leerlingenraad ook le ren hoe ze bij anderen steun kunnen krijgen voor een idee en dat niet al tijd alles wat ze willen mogelijk is. Dat leerlingen via de raad ook ideeën kunnen aandragen waaraan de do centen nog helemaal niet hadden gedacht, hebben ze al gemerkt op de Kompasschool. 'Laatst had iemand bijvoorbeeld een zeer praktisch idee om de katten uit de zandbak te hou den.' Met 98 cabaretiers en muzikanten, 47 verschillende programma's, 31 thea ters en 328 voorstellingen in drie da gen belooft ook de vierde editie van het huiskamerfestival in Den Hoorn een evenement van bijzondere allure te worden Broadway 2004 wordt gehouden op vrijdag 28, zaterdag 29 en zondag 30 mei. De kaartverkoop gaat zondag van start. Pagina 2 'Teus, weet je het écht zeker, dat je op Texel wilt wonen?' Arnhemse Teuny Roseboom zou nog vaak aan die woorden van haar vader terug denken Hij maakte zich zorgen over het optimisme van zijn dochter, die hij als geen ander kende. En Teuny zelf? Die zag nergens problemen. Zuster Zonneschijn, zoals haar collega's in de verpleging haar noemden, kon de hele wereld aan. Pagina 7 De Nederlandse Spoorwegen plaatst medio mei op het veer haventerrein van 't Horntje een kaartjesautomaat. De van Texel afkomstige treinpassagiers hoe ven dan geen kaartje meer te ko pen op het NS-station van Den Helder en lopen daarom niet langer kans de trein te missen. De bus die van de Helderse veer haven naar het station rijdt, sluit zo krap aan op de aansluitende trein dat de passagiers maar enkele minuten hebben om een kaartje te kopen. Dat mislukt vaak als er bij het loket een rij wachtenden staat en men heeft dan een half uur vertraging. Door rei zigers de mogelijkheid te bieden te voren een kaartje te kopen, is dat probleem opgelost. Teso en de ge meente zouden de automaat nog lie ver aan boord van de veerboot heb ben omdat er dan de meeste gele genheid is om in alle rust een kaartje te trekken, maar volgens NS is dat om technische redenen onmogelijk. De automaat komt naast de telefoon cel, vlakbij de plek waar de bus passagiers uitstappen. Het is een klein computergestuurd type met aanraakscherm. Betaling kan alleen door pinnen of chippen. Mogelijk wordt volgend jaar een automaat ge plaatst die ook cashgeld accepteert Door het plaatsen van de automaat komt de NS tegemoet aan verzoeken van Teso, de gemeente en de reizigersorgamsatie ROVER. Een ander probleem waar trein passagiers met bestemming Texel mee zitten, is nog niet opgelost: als de trein bij aankomst in Den Helder vertraging heeft, is de aansluitende bus naar de boot al vertrokken. Het gemeentebestuur zou graag zien dat de dienstregeling wordt aangepast of dat de bus in elk geval wacht totdat de trein is aangekomen. B en w heb ben in die zin de provincie (die over de vervoersvergunningen gaat) bena derd en wethouder Heijne praat er binnenkort over met gedeputeerde Cornelis Mooij. (Advertentie) Cf reu Zmtrts jrrrli a brt ktrt_ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: 1 1 i Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 1