Politieauto's Texel krijgen apparatuur voor reanimaties UCEL EXPOSITIE EXPOSITIE Cf roen ^warts jexels het harL, Felle brand vernielt kraan op werkschip haven Raadsleden denken na over Waddenraad Texelaar gewond op mountainbikepad O Ce Joke Uitzondering landelijk beleid Gratis ruit repareren? Enquête onder Hoornders over verkeer Laatste oefening landmacht Vliehors Statenvragen over bouwplannen Oost Muzikaal talent Reddingheli a Tevoko kampioen TEXELSE^COURANT Imme Ruarus naar nationale strijd SUPER DE BOER ISi'iMllUil MUM Wonen-Slapen1 Laag inkomen en hoge ziektekosten. Geld terug? Galerie PosthuysTexel OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11866 TEXELSE DINSDAG 30 MAART 2004 COURANT Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 0,95 Oe Texelse politiewagens worden uitgerust met Automatised Ex terne Defibrillatoren (AED's) waar mee agenten eerste hulp kunnen verlenen aan mensen met een hartfalen. Met een AED kunnen elektrische prikkels worden toege diend om het hart weer op gang te krijgen. Politieman Adrian Verkaart kreeg gistermiddag €20.000,- van de Raboton voor de aanschaf van vier AED's en de bijbehorende op leiding van het personeel. Het is uniek in Nederland dat de po litie op Texel AED's tot haar beschik king krijgt. Landelijk hebben er een aantal proefprojecten gelopen, maar het gebruik is nergens definitief inge voerd bij de politie. De Raad van Hoofdcommissarissen is geen voor- itander van AED's in politiewagens, omdat zij hulpverlening niet als hoog ste pnoriteit van de politie beschouwt en omdat aanschaf en opleiding mil joenen euro's kosten. Verkaart, op wiens initiatief de appa raten worden aangeschaft, wist met veel overleg een uitzondering voor Texel voor elkaar te krijgen. Korps chef Anja Brink van de politie Noord- Holland Noord gaf begin deze maand haar toestemming, nadat zij ervan was overtuigd dat de AED's alleen voor het eiland zijn bedoeld. Verkaart: 'Dit is geen pilot voor de Nederlandse politie. Het is een Texels project voor de Texelse bevolking en de opleiding wordt verzorgd door Jan Vonk.' Het is de bedoeling dat de politie ■anaf juli gaat werken met de AED's. >ie wagens en een politiemotor worden ermee voorzien. De motor en de strandjeep krijgen elk een extra geavanceerde AED, die bestand is tegen opspattend water en zand. In totaal 22 agenten krijgen de ko mende maanden een opleiding voor het bedienen van de apparatuur. 'Het gehele Texelse korps, twee stagiaires die hier de komende drie iaar vaak zijn en drie agenten die op Texel wo nen, maar aan de overkant werken worden opgeleid.' Zij krijgen elk een opleiding van tweeënhalf uur Daarna moet jaarlijks een herhalingsles wor den gevolgd. Met het planbureau van de politie is afgesproken dat zij, wan neer er in de zomer extra agenten van de overkant op het eiland zijn, die agenten zoveel mogelijk probeert te koppelen aan Texelse agenten met een AED-opleiding. 'Maar het kan toch voorkomen dat er invallers in een auto zitten die beiden met zijn gecertificeerd. Als zij in zo'n geval met een reanimatie worden gecon fronteerd, mogen ze de apparatuur niet gebruiken. Daarvoor zijn ze dan als agent met bevoegd. Zij mogen wel basale reanimatie uitvoeren.' De po litie laat een clausule in haar verzekeringspolis opnemen, zodat het gebruik van de AED's juridisch is verantwoord. Op het eiland moet gemiddeld zo'n twintig keer per jaar een reanimatie worden uitgevoerd. Volgens Verkaart komt het ongeveer vijf keer per jaar voor dat de politie eerder ter plekke is dan de ambulance. Volgens hem komt dat onder meer door de uitge strektheid van het eiland, de hoeveel heid toeristen en het feit dat de poli tie surveilleert terwijl ambulance personeel in de ambulancepost in Den Burg zit of piketwacht heeft. De politie heeft volgens hem niet de in tentie om werkzaamheden van de Lees verder pagina 5 Een blusboot van de Koninklijke Marine bestrijdt de brand in de motor van de kraan op het werkschip. Bij een felle brand aan boord van een werkschip raakte een kraan maandagmiddag zwaar beschadigd. Het schip Volkerak bevond zich vlak bij de dijk van de NlOZ-polder, waar de kraan bezig was een vracht ste nen die was vrijgekomen bij werk zaamheden aan de veerhaven op het aldaar aanwezige depot over te zet ten. Toen de machinist daarmee doende was. hoorde hij achter zich een explosie. Door nog onbekende oorzaak was de machine in brand geraakt en lekte er gasolie uit de kraan, die eveneens vlam vatte. Het gevolg was een grote zwarte rook pluim, dié tot in de wijde omtrek was te zien. Na het alarm was een blus boot van de Koninklijke Marine uit Den Helder het eerst ter plaatse. De opvarenden bestreden het vuur met drie brandblussers. Ondanks de grote hoeveelheid water lukte het aanvankelijk niet om het vuur te do ven. Ook de Texelse brandweer was snel ter plaatse. Maar doordat de af stand varr de wal tot het schip te groot was, konden de Texelse spuit gasten de schuimblusinstallatie waarmee een gasoliebrand beter is te 0m de verkeersproblemen in het dorp in kaart te brengen en de meest gewenste oplossingen te in- Ëventariseren, houdt de dorps- commissie (DC) van Den Hoorn Jeen enquête onder de inwoners. Dat is de uitkomst van de jaarver- gadering van de DC, die vrijdag in dorpshuis De Waldhoorn werd ge houden. Pm te voorkomen dat er een ellen lange discussie zou ontstaan, pre senteerde de DC een enquête met meerkeuzevragen. Zo konden de bezoekers van de vergadering zich uitspreken over het ongewenste autoverkeer op het Lage Achterom. Zonder zelf een voorkeur uit te spre ken stelde de DC voor het Lage Ach terom bijvoorbeeld voor eenrichtings verkeer in tp voeren. Een ander onderwerp was de Herenstraat, die geregeld vol geparkeerde auto's staat, waardoor nogal eens opstoppingen ontstaan. De DC stelde voor dat de aanwezigen ter plekke de enquête zouden invullen, maar daartegen werd geprotesteerd, omdat alle Hoornders de kans zou den moeten krijgen om hun mening te uiten. Daarop beloofde de DC het onderzoek in de eerstvolgende afle vering van dorpsblad De Hoornder te plaatsen. De uitkomst wordt aange boden aan de verkeerscommissie, die het college van b en w adviseert. Raadsleden van de vijf Wadden eilanden zijn aan het nadenken over de mogelijke oprichting van een Waddenraad waarin de vijf eilandraden gezamenlijk aan be leid en standpunten kunnen wer ken. Het onderwerp kwam aan de orde op een symposium voor raadsleden van de eilanden, dat vorige week in Leeuwarden werd gehouden. Het gaat vooralsnog om ideeën en gedachtenspinsels van de raadsle den. Concrete plannen zijn volgens secretaris Jim Ie Roux van het Over legorgaan Waddeneilanden (OOW) en raadslid Piet Standaart nog met Een 63-jarige Texelaar is gister middag ernstig gewond geraakt bij ben ongeluk op het mountain bikepad in de Dennen. De man, die Been helm droeg, was tegen een boom gereden. De trauma helikopter werd gealarmeerd om pe man naar een ziekenhuis in Amsterdam te brengen. Pe man was samen met een kennis pan het fietsen in het bos. Volgens een politiewoordvoerder verloor hij vermoedelijk de macht over het stuur tijdens een afdaling De man liep ern stig hoofdletsel op door de botsing tegen de boom. Over zijn toestand kon de politie gisteravond geen me dedelingen doen. Het weghalen van de mountainbiker uit het bos vergde de nodige inspan ningen. Het ambulancepersoneel kon met de ambulances niet verder ko men dan de Natte Vlakweg, waar de Texelaar in eerste instantie werd be handeld, nadat hij uit het bos was gehaald. Nadat de traumahelikopter was geland op het Paradijs, een open vlakte in het bos nabij het Turfveld, werd de man daarheen vervoerd en verder geholpen, voordat hij in de helikopter kon worden gebracht. De ambulancedienst was met beide wagens uitgerukt. ibbulancepersoneel en het mobiel medisch team uit Amsterdam dragen de gewonde mountainbiker in de traumahelikopter op het paradijs In de Dennen. (Foto JvroQn wn Haltvm) vastgesteld, 'Het is meereen verken nend onderzoek', aldus Standaart die samen met raadslid Jan Koolhof na mens Texel het symposium bezocht. 'Er is nog geen overleg over geweest met de achterbannen en ook niet alle fracties waren aanwezig bij het sym posium.' Het plan voor overkoepelend orgaan komt van het OOW. De Waddenraad kan volgens Le Roux een voortzetting zijn van het project Bestuurlijke Sa menwerking dat twee jaar geleden van start ging en waar Texel donder dag officieel uitstapt omdat het pro ject voor de gemeente geen meer waarde heeft. Die opstelling leidde vorig jaar even tot een crisis binnen het OOW die uiteindelijk tijdens ge zamenlijk overleg op Texel werd be zworen. Afgesproken werd toen dat er een gemeenschappelijke regeling zou worden opgesteld waarin onder meer wordt beschreven op welke manieren de eilanden kunnen samen werken. Volgens Standaart biedt een Waddenraad de gemeenteraden de mogelijkheid gezamenlijk een vuist richting hogere overheden te kunnen maken, 'leder voor zich lukt dat niet Texel is op zich groot genoeg, maar voor de andere eilanden is dat een probleem.' Bestemmingsplannen, de Planologische Kernbeslissing Wad denzee, scheepvaart en de veiligheid op zee zijn volgens Standaart onder werpen waar een Waddenraad zich over zou kunnen buigen. Volgens hem zou zo'n raad bevoegdheden moeten krijgen om beslissingen te nemen. 'Dan kun je meenemen welk lokaal beleid je wil hebben.' Op welke gebieden zo'n raad bevoegdheden zou moeten hebben, wie er als ver tegenwoordigers in zitten en hoe vaak hij bij elkaar zou moeten komen, zijn allemaal nog punten waarover de raadsleden moeten spreken. Volgens Standaart is het de bedoeling daar in november een tweedaagse conferen tie voor te houden op Vlieland. De reacties van de raadsleden in Leeuwarden waren positief. 'Dit ziet er beter uit dan de plannen die er eerder waren.' De ideeën voor een Waddenraad zijn geen opstapje naar een gemeentelijke herindeling. 'Het is samenwerking in een federatief ver band. Je ontkomt er ook met aan om samen te werken.' Het Cavalerieschietkamp op de Vliehors houdt donderdag 15 april voor het laatst tankschietoefeningen. Dat heeft het oefenkamp van de land macht op Vlieland laten weten. Het allerlaatste schot gaat gepaard met het nodige ceremonieel vertoon en onder het toeziend oog van diverse genodigden, ledereen die in het ver leden op het kamp gestationeerd is geweest, is uitgenodigd voor het af scheid. De landmacht stopt definitief met oefenen. Defensie besloot vorig jaar het kamp te sluiten om te bezui nigen. Voor het noorden van Texel betekent dat afname van de geluids overlast. Verdwijnen doet die niet. omdat de luchtmacht wel blijft oefe nen op de Schietrange. Het Cavalerieschietkamp was bijna vijftig jaar gevestigd op de Vliehors. De eerste tanks arriveerden er in 1956. In navolging van Oost houden de bouwplannen van Pieter-Jan Kooger en Danny Westerlaken nu ook de gemoederen in Haarlem bezig. Voor WD-Statenleden D.J. Butter van drs. W.J.M. Holthuizen is de kwestie aanleiding om er vra gen over te stellen aan Gedepu teerde Staten van Noord-Holland. Beide Statenleden laten zich weinig vleiend uit over de bouwplannen op Oost. Ze spreken over twee 'recrea tie-investeerders' en reppen over het bouwen op 'een middenterrein dat het unieke kenmerk is van Oost' 'Vragenstellers zijn van mening dat het verlenen van medewerking aan bouw in het groene middengebied een grote aantasting van dat gebied met zich mee zal brengen, alsmede tot precedentwerking kan leiden', schrijven ze aan GS. Het tweetal sluit niet uit dat achter de schermen van gemeente en provincie al (ambtelijk) vooroverleg over de plannen gaande is. Past de bouw in het huidige streekplan Noord-Holland Noord en in het in procedure zijnde Ontwik- kelingsbeeld NHN?, vragen ze. 'Zo nee, bent u dan toch bereid een arti kel 19-procedure te voeren? Wij ver trouwen er op dat u dan bereid bent dit op zeer kritische wijze te doen en vanuit aspecten zoals ernstige aan tasting van het unieke dorpsgezicht, precedentwerking elders en het feit dat financiering van het plan voor de bouw van recreatiewoningen aanlei ding is tot deze bouwplannen.' GS geven binnen dertig dagen antwoord. Er is absoluut muzikaal talent op het eiland.' Dat zei jurylid Jaap Dros bij de beoordeling van de elf gezel schappen die zaterdagavond in thea ter De Kiekendief om de prijzen stre den in het vierde Ensemblefestival. Kennelijk is er zelfs zó veel talent, dat de jury niet tot een eensluidend eind oordeel kon komen en een stemming nodig had om de winnende groep aan te wijzen. Pagina 2 Texel gaat bij calamiteiten in de Wad denzee en dicht onder de Noord zeekust mogelijk gebruik maken van een ultramoderne Search and Rescue helikopter. Deze reddingheli is de komende vijf jaar permanent gestationeerd op Luchthaven Den Helder en kan sneller dan de Kust wacht hulp verlenen in de buurt van Texel. Pagina 5 Met een zwaarbevochten 4-0 over winning op Wieringermeer heeft Tevoko 1 zaterdagmiddag in sporthal Ons Genoegen het kampioenschap in de tweede klasse veilig gesteld. Pagina 7 (Advertentie) CfKt ^Biljmfi a bé ban. bestrijden niet gebruiken. Met een later gearriveerde ladderwagen was de afstand wel te overbruggen, maar toen de ladder werd gestrekt had de marine het vuur inmiddels onder con trole. Bij controle van de kraan door de brandweer bleek dat één van de vijf metalen jerrycans met gasolie defect was geraakt. Met een onverwachte zevende plaats bij de jeugdturnsters wist Imme Ruarus zich zaterdag in Wieringer- werf te plaatsen voor de landelijke finale turnen voor dames. Ruarus was afgelopen seizoen al wel goed in vorm en stapelde pnjs op prijs tijdens de competitie en voorwedstrijden, maar toch werd niet verwacht dat zij in aanmerking zou komen voor een finaleplaats. Na haar oefeningen op sprong en brug bleek zij echter voor weinig turnsters onder te doen. Bij het cruciale toestel balk, niet haar sterkste toestel, kwam er een kink in de kabel. Een duikeling van de balk betekende een duikeling in het klassement. Met vloer kwam zij weer goed bij, maar de verdiende NK- plaats was meer dan waarop zij had gerekend. De finale vindt plaats op 15 mei in Opmeer. Nienke Daalder was minder in vorm. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: des ALTIJD OP ZOEK NAAR HET 8ESTE Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) Zie pagina Q (Advertentie) Bel 0800-8051 of kijk snel op www.SZW.nl (Advertentie) binnen- en builengalerie Wirsl I l.immmn.i Schilderijen - beelden Opening zondag 4 april om 3.00 PM Brink 16, De Koog, Texel, T 0222-317500 w w w. posthuystexel .ril

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 1