De nieuwe Cjrocn ^warL-Jexels het harL, (Voorstel onderzoek Ruimte Groeneplaats Welzijnsstichting op randje faillissement Nieuwe scooter oorzaak schuurbrand Oosterend Badmeesters moeten zich netter gedragen 'Eerste paal' nieuwbouw na 1 aprilgrap •Si f Plan van aanpak herinrichting Intrekking subsidie nekslag Volgende week weer overal verkrijgbaar Wandelroutes Mountainbiker overlijdt in ziekenhuis Kraanmachinist a Camping Koorn-aar Man aangehouden na steekpartij TEXELSE s^COU RANT PosthuysTexel IPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11867 VRIJDAG 2 APRIL 2004 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg en distributie planologische on- erzoek moet duidelijk maken in oeverre er op de Groeneplaats na e sloop van het raadhuis ruimte is oor wonen, werken, kantoren, rinkels en horeca. Dat is één van t aanbevelingen die het college Det in haar plan van aanpak voor e herinrichting van de Groene- laats. et college wil met onderzoek eerst Djectieve informatie op tafel krijgen ver de ruimte die er straks is voor inkel- en horecavoorzieningen, jordat de invulling van het centrum egint. Burgemeester en wethouders illen bij de discussies daarover ook kening houden met de visies en annen die een paar jaar geleden zijn igediend voor Het Hart Hersteld. Het ageren van die plannen zou volgens at college geen recht doen aan de spanningen die destijds zijn gele- ard. 'Maar anderzijds moet worden lorkomen dat er wordt doorgegaan de oude plannen. Het ging toen lornamelijk om de inrichting van de roeneplaats en nu praten we over an structurele invulling van het cen- um van Den Burg.' Inzicht verwer- in in de verkeerscirculatie is een idere voorwaarde waaraan eerst in e voorbereidingsfase moet worden oldaan. et college stelt voor een extern bu- sau met kennis op het gebied van ledebouw en communicatie in de rm te nemen om herinrichtings- aorstellen te ontwikkelen. Daarnaast iil hij een klankbordgroep met bur- ers en belangstellenden en een luurgroep met de fractievoorzitters [j van de politieke partijen in het leven iepen. Bedoeling is dat het extern bureau stap voor stap voorstellen ontwikkelt die via de klankbordgroep aan de stuurgroep worden voorge legd. Het college is geen voorstander van de instelling van werkgroepen met belanghebbenden en belang stellenden die met voorstellen ko men, omdat dat zeer arbeidsintensief zou worden en het niet vaststaat of het effect oplevert. Burgemeester en wethouders verwachten dat een ex tern adviesbureau meer kennis in huis heeft en dat de voorstellen op meer acceptatie kunnen rekenen. Als er uiteindelijke concrete plannen op tafel liggen, wordt dat volgens het plan van aanpak gerapporteerd aan het college dat vervolgens voorstel len aan de raad voorlegt. Volgens een voorlopige planning in het plan neemt de raad in december 2005 definitieve beslissingen over de herinrichting. Onder Texelaars begint inmiddels de vraag te rijzen of het raadhuis wel weg moet. Ook lijkt er onduidelijkheid te zijn over al genomen besluiten. De gemeenteraad heeft eind oktober vorig jaar met overgrote meerderheid besloten dat het huidige raadhuis van de Groeneplaats verdwijnt en dat er een nieuw komt. Op 10 juni kan ieder een zijn voorkeur uitspreken voor de ijsbaan of het voormalige A-veld als nieuwe locatie, waarna de raad de knoop doorhakt. De gemeente moet vanwege de arbo-normen binnen een paar jaar wat doen aan haar eigen huisvesting omdat het raadhuis met een structureel tekort aan vierkante meters kampt. Het plan van aanpak wordt maandagavond besproken in de commissie Grondgebied, die voor de verandering in het nieuwe gebouw van Gemeentewerken aan de Reijer Keijserstraat wordt gehouden. De brandweer zette groot materieel In om de brand In de schuur van de familie Eelman aan het Lageveld bij Oosterend te bestrijden. (Foto Gamrti Timmerman) Een scooter van amper twee weken oud veroorzaakte donderdagmiddag een flinke brand in een schuur van de familie Jaap Eelman aan het Lage veld bij Oosterend. Terug uit school had de 16-jarige Gerco Eelman zijn vrijwel nieuwe scooter in de schuur gezet. Toen hij korte tijd later werd gewaarschuwd door Iris Orth en Marlies Smit, die stage lopen in het veehouderijbedrijf van zijn vader, dacht de jongen eerst dat het om een 1 -aprilgrap ging. Dat bleek met het geval. De brommer had een klamp stro in de schuur in brand gezet, waardoor de vlammen na de ontdek king al hoog oplaaiden. Met hulp van de toevallig in de buurt zijnde vee houder René Bakker konden drie kalfjes die in de schuur stonden in veiligheid worden gebracht, Eén van de kalfjes hield er een licht ver schroeide vacht aan over. Ook wer den een auto en enkele fietsen uit de vlammen gered. Toen de brandweer énriveerde. veroorzaakten asbest- platen op het dak al flinke knallen. De brandweer was met groot materieel ter plekke en kreeg het vuur met meerdere brandspuiten snel onder controle. Om het smeulende stro naar buiten te rijden, werd loonwerker Fulps Duinker ingeschakeld. Ie badmeesters van het Utrechtse tudentencorps moeten zich in un vrije tijd wat netter gedragen n meer rekening houden met hun epresentatieve functie. Dat is de trekking van een aantal nieuwe laatregelen die burgemeester en lethouders hebben opgenomen in en herziene versie van het strand- ewakingsreglement. Sezien de representatieve functie ie leden van de strandbewakings- rganisaties hebben, dienen zij zich ok in de vrije tijd te onthouden van ig dat henzelf, de strand- ewakingsorgamsatie of de ge- neente Texel in opspraak kan bren- en', is de letterlijke tekst van de epaling. Ze geldt voor zowel de trechters als de badmeesters van e Texelse Reddingsbrigade, maar an de laatste club worden nauwe- ks wanklanken gehoord, olgens wethouder Nel Eelman hoe- en de badmeester niet meteen als lonniken te gaan leven, maar moe rt ze wel meer rekening houden met un imago. De Utrechts badmeesters ebben door de jaren heen onder de ïxelse bevolking de reputatie opge- auwd dat ze stevig kunnen drinken. Dlgens Eelman bevordert dat imago et het vinden van nieuwe huisves- ig. De badmeester kunnen dit sei- ien toch nog een keer terecht in de egstaande Eyercoogh, maar dat is waarschijnlijk voor het laatst. Een proep voor nieuwe huisvesting die e badmeesters een tijdje geleden eden, heeft tot nu toe niks opgete erd. admeesters die zich toch misdra- en, kunnen worden geschorst. Die epaling stond al in het vorige regie- tent uit 1985, maar is aangescherpt i de herziene versie. De algemeen lider van de strandbewakings- rganisatie, strandbeheerders en het oofd van gemeentewerken zijn be- oegd een strandwacht te schorsen. Is dat gebeurt, moet het Utrechtse 'tudentencorps of de Texelse pe wandelroutes van Natuurmonu menten door polder Waalenburg en Bngs de Apotheek zijn tot 1 juli ge floten vanwege het broedseizoen. De Ifsluiting staat bij de toegang van de Paden vermeld. Reddingsbrigade meteen voor een adequate vervanger zorgen. De badmeesters mogen volgens het nieuwe reglement de bewakings posten op het strand niet meer ge bruiken als slaapruimte en ook mo gen ze er 's nachts niet meer vertoeven. De posten moeten ze schoon en op orde houden en hen wordt verzocht zorgvuldig om te gaan met boten, motoren en portofoons die de gemeente ter beschikking stelt. Dat stond evenmin in het oude reglement. Per post moet voortaan ook minimaal één persoon verplicht aanwezig zijn met een EHBO-di- ploma. De badmeesterskleding die de gemeente ter beschikking stelt, mogen de badmeesters alleen dra gen als ze in functie zijn. Aan de ver deling van de strandposten is niets veranderd. De Texelse Reddings brigade blijft in de zomermaanden de stranden bij paal 19, 20, 21 en 28 bewaken, het Utrechtse Studenten corps doet dat bij de paal 9, 12, 15 en 17. 'Morgen gaan we de eerste paal slaan van het nieuwe vierde huis.' Met die hoogst opmerkelijke me dedeling kwam directeur Peer Elstgeest woensdagochtend op de proppen tijdens de dagopening van het Maartenhuis in De Koog. Het was een 1-aprilgrap, maar hij pakte wat anders uit dan hij had verwacht. Bewoners en medewerkers van de leefgemeenschap voor verstandelijk- gehandicapten reageerden In eerste instantie uitermate verrast, want wer kelijk niemand wist dat de voorgeno men bouw al zou beginnen. Het leek echt, want architect Jan Pelgrim van het nieuwe huis was ook aanwezig bij de aankondiging. Een blik op de ka lender was voor sommigen vol doende om te beseffen dat ze erin waren getuind. Voor een paar mede werkers was de actie van Elstgeest echter aanleiding om de grap een staartje te geven. Eentje waar zo'n beetje iedereen van op de hoogte was, behalve hij. Dat plan kreeg concrete vormen toen begeleider Hans Oosterhaven op de boot burgemeester Joke Geldorp te genkwam, met wie hij in zijn vnje tijd in de Hoornder (gelegenheids)- toneelgroep GF-05-11 speelt. Nu of nooit, dacht Oosterhaven, schoot Geldorp aan en vroeg of zij het spel wilde meespelen. Geldorp had nog een gaatje vrij in haar agenda en zo stond gisterochtend om half elf tot grote verrassing van Elstgeest daad werkelijk de burgemeester op de stoep met de mededeling dat zij de eerste paal kwam slaan. Onder toe ziend van nagenoeg de hete gemeen schap deelde Geldorp op het weiland waar het nieuwe huis moet komen de eerste klappen uit. Elstgeest kon, na van de verrassing te zijn bekomen, de grap wel waarderen. 'Ik vind het leuk van de burgemeester dat ze op zo korte termijn heeft kunnen komen', prees hij. Na Geldorp mochten ook een paar toekomstige bewoners al vast op de paal slaan. Volgens Elstgeest is de bedoeling dat in september de echte bouw van het huis begint. Eerst moet nog de be stemming van de grond worden ge wijzigd. Het nieuwe huis, dat gaat lij ken op de bestaande woonhuizen Brendaan en Avalon, krijgt zes woon ruimten waar verstandelijk-gehandi- capten nagenoeg zelfstandig kunnen wonen. Ook komt er een woning voor een inwonend begeleider en het kan toor van het Maartenhuis wordt er ondergebracht. Elstgeest had woensdagochtend ook aangekondigd dat het 'paalslaan' met taart zou worden gevierd. Een paar medewerkers waren met te be roerd om die ook even in huis te ha len voor de bewoners. 'De rekening ligt op je bureau', aldus Oosterhaven En dat was geen 1-aprilgrap iFolo Jw van Hatiumi Burgemeester Joke Geldorp toog gisterochtend naar het Maartenhuis om de 'eerste paal' voor het nieuwe woonhuis te slaan. De Welzijnsstichting Texel (WSTj stevent af op een faillissement als de gemeente vasthoudt aan het besluit tot intrekking van de subsi die voor beheer en exploitatie van d'Ouwe ULO. Het college van b en w besloot hiertoe na de verkoop van het gebouw door de stichting aan de gemeente. Gezien de tijd nood wil de WST de rechter vragen dit besluit te schorsen. Door het schrappen van zo'n €85.000,- aan subsidie heeft de WST geen geld meer om verplichtingen na te komen die het gevolg zijn van het beëindigen van arbeidscontracten met medewerkers. Hierdoor ontkomt de stichting met aan een faillisse ment, waarin bijvoorbeeld activiteiten zoals het bouwdorp, maar ook het jeugdwerk kunnen worden mee gesleurd. Het kan volgens het be stuur in het uiterste geval betekenen dat de inboedel, zoals een onlangs door de Rabo geschonken geluids- Jan Zoetelief, de mountainbiker die maandagmiddag bij een ritje door de Dennen tegen een boom klapte en zwaar gewond werd af gevoerd, is dinsdag in het AMC- ziekenhuis in Amsterdam overle den. De inwoner van De Koog werd 63 jaar. Hoe het ongeluk precies is ontstaan, is niet helemaal duidelijk. De man, die samen met een kennis over het moutainbikepad reed, raakte nabij de Fonteinsnol vermoedelijk de macht over het stuur kwijt en reed vervol gens hard tegen een boom. Niet uit gesloten is echter dat hij al eerder onwel raakte. Het slachtoffer, dat geen helm droeg, werd met ernstig hoofdletsel per traumahelikopter naar het AMC overgebracht, nadat de be manning van de helikopter ter plekke medische assistentie had verleend. De politie laat weten dat vooralsnog met duidelijk is of de man een natuur lijke dood is gestorven of dat hij is bezweken aan zijn verwondingen. Losse nummers 0,95 Er is geen weggetje of sloot op het ei land meer te vinden waar hij de afge lopen vijfendertig jaar met is geweest Tientallen jaren lang zorgde kraan machinist Dirk Maas voor het onder houd van sloten en wegen van het hoogheemraadschap. Vorige week vrijdag ging hij met vervroegd pen sioen. Pagina 8 Camping De Koorn-aar kan mogelijk toch uitbreiden. De camping aan de Grensweg heeft 1,7 hectare aangren zend land van Cor en Gerard Witte gekocht en wil daarop nieuwe kampeerplaatsen realiseren. Pagina 5 De politie heeft in de nacht van dinsdag op woensdag een 37-ja- rige inwoner van Den Burg aange houden. De man had enkele uren daarvoor in een horecabedrijf in de Kogerstraat op een vrouw ingesto ken. Het slachtoffer, een 28-jarige inwoon ster van Den Burg, werd volgens een persbericht van de politie 'plotseling' in de rug gestoken. De dader vluchtte daarop weg, maar doordat de vrouw de man had herkend, kon de politie hem even later aanhouden in zijn ei gen woning. Hij is voorverder onder zoek ingesloten. De vrouw moest zich onder doktersbehandeling laten stellen. Ze raakte niet ernstig ge wond. (Advertentie) WIJZIGING 0PHAALR0UTES HUISVUIL zie pagina 12 (Advertentie) installatie, onder de hamer komt. 'Geen activiteiten, dan ook geen sub sidie', verklaarde een woordvoerder van de gemeente woensdag ten overstaan van de Commissie Be zwaarschriften de reden waarom het college had besloten de subsidie in te trekken. Maar volgens Ruud Nooij van de WST gaan b en w daarmee voorbij aan artikel 4:57 van de Alge mene Wet Bestuursrecht, waarin staat dat een subsidie die drie of meer achtereenvolgende jaren wordt verstrekt, alleen geleidelijk mag wor den afgebouwd. Volgens het college staat in de subsidieverordening ech ter dat subsidie geweigerd kan wor den als er een gegronde reden be staat om aan te nemen dat de activi teiten niet of niet geheel zullen wor den uitgevoerd. Afbouw van de verplichtingen door de WST had vol gens het gemeentebestuur in de aan loop naar de verkoop van het ge bouw moeten gebeuren, zodat in 2004 geen wachtgeld of andere ver plichtingen meer verschuldigd waren. 'De onderhandelingen over de ver koop van het gebouw hebben veel tijd in beslag genomen, zodat ervol- Lees verder pagina 5 Cjcea ^trart Jitrh la btt kart- Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: binnen- en buitengalerie www. posthuystexelnl KOMPLETE WONINGINRICHTING Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie)

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 1