Belgische scholieren op Durperhonk IClasse (n) werk Maakbaarheid van een perfect kind t wmwivm Schaker Dros kruipt door oog van de naald fcVftVi'W!»hwmwm EXELSE 9 COURANT Collecte NFSG Seniorenhuizen bij Vrije School Biljarten Nieuw overleg wonen Sint-Jozef Stichting helpt aids-patiënten Malawi Garnalenkotter vangt reuzenanker Eerst zullen we ons even voor stellen. Wij zijn de kinderen van groep 8 van o.b.s. Durperhonk. Het begon allemaal met een school (Sint Antomus) uit het Belgische plaatsje Balgerhoeke, die een project doet over de waddeneilanden genaamd: wad'n eiland. Toen wilden ze de eilanden wel eens van dichtbij bekijken, dus stuurden ze brieven naar enkele scholen op Texel. De meeste scholen waren met geïnte resseerd maar wij wel. Wij hebben daar op gerea geerd, maar om dat wij niet zo'n grote school heb ben vroeg mees ter Kor de Thijs- seschool ook mee te doen. Enkele le raren zijn toen naar België ge gaan, om te kijken hoe het er daar aan toe gaat. Toen begonnen de voorbereidin gen, gastgezinnen moesten ge regeld worden, de website moest bekeken worden, een logo moest verzonnen worden enz. Een paar weken later kregen we een pakketje uit Belgie. Daar za ten allemaal dingetjes in die door de Belgische kinderen gemaakt waren, om zichzelf een beetje voor te stellen. In dat pakketje za ten onder andere zelf beschil derde glazen, waaiers en een soort mozaiekschilderijen enz Met die spullen hebben wij in de klas een Belgische hoek ge maakt. We gaan nu de Belgische kinderen mailen zodat wij nog BALGERHqi 2004 - 2005 Het zelfgemaakte logo van het uitwisse-lingsproject. wat meer over hun te weten ko men en zij over ons. Op 26, 27 en 28 mei komen de Belgische kinderen hier heen. Ze gaan dan, als ze op Texel zijn, eerst naar EcoMare en daarna komen ze naar ons toe. De tweede en de derde dag gaan we allemaal leuke dingen doen sa men, en aan het eind van de derde dag gaan ze weer naar huis. De kinderen van o.b.s. Durper-honk en de Thijs-seschool zul len pas in 2005 naar België gaan. De kinderen die nu groep 8 zijn, gaan dus jammer ge noeg met mee. Een aantal kinde ren geven hun me ning: Juul van der Steeg: Ik vind het wel cool dat we een uitwisseling met Belgie hebben. Alleen vind ik het wel jammer dat wij volgend jaar met meekunnen. Simone van der Linde: Ik vind het een heel erg leuk project. Het is voor ons een soort tweede schoolreisje. Nienke Sieprath: Ik vind het leuk dat we een uitwisseling houden met de Belgen. Demi Knook: Ik vind het een keigaaf project. Al leen vind ik het wel jammer dat wij met meer mee mogen Van verslaggevers: Suzan van der Beek. Demi Knook. Juul van der Steeg. Fenna Boon. Simone van der Linde. Nienke Sieprath. Sarah Zevenbergen. Marjolein Diepstraten. Debbie Bakker. Deborah van Houten. Joost Brouwer en Wouter Brou wer Dit is de tweede aflevering in een reeks waarin Texelse basisscholieren schrijven over wat hen bezighoudt. Deze keer groep 8 van openbare basisschool Durperhonk uit De Cocksdorp, over de uitwisseling met een Belgische basisschool. VRIJDAG 2 APRIL 2004 el moet een perfect kind worden, maar zij heeft vanwege haar carrière geen tijd om zwanger te zijn en Ronny moet van haar moeder verplicht een DNA-test ondergaan om zijn genen te onderzoeken. Dat leidt tot heftige reacties, want net als ieder ander mens blijkt Ronny drager te zijn van verschillende genetische weeffoutjes, waarvan hij zich tot dan toe niet be wust was. Ottolien en Ronny B. ha len uiteindelijk voor veertigduizend dollar een Colombiaanse draag moeder in huis, waarna ze kunstma tig haar eicellen en zijn zaad bij elkaar brengen Boven een karretje met een vuilniszak wordt uitgevochten welke bevruchte eicel hun perfecte kind moet worden. Eicellen die de selec tie op ziektes en gewenste eigen schapen niet doorstaan, verdwijnen zonder pardon in de vuilniszak, waar bij Ronny zich hardop afvraagt of die cellen nou al wel of geen ziel hebben Als het kind is geboren, wordt triom fantelijk een CD-rom getoond waarop zijn hele levensloop staat uitgestip peld. Na afloop laat Rigter de leerlingen aan het woord over de getoonde the ma's Het gesprek wordt op gang gebracht via brandings (nul leerlin- Distributeur Patrick Piersma. regisseur Ingrid Spelt en museummedewerkster Esther Bènki kijken hoe Jaap Bakker de DVD overhandigt ,an Jaap Eelman. iroio Mirhivi Dvuoo Ze laat de weg zien van het eerste ruwe boot|e in een Amsterdamse stu dio tot het binnendragen van de ma quette in de zaal in Oudeschild. Vandaag (vrijdag) Is de overdracht en de opening van het tweede deel van de maquette voor genodigden. De DVD Is te koop in de museumwinkel. Aan een Duits- en Engelstalige versie wordt gewerkt =en in VOC-kostuum gestoken Jaap Bakker overhandigde dins- iagmorgen in het Maritiem en Jutters Museum in Oudeschild het ierste exemplaar van de DVD The Making of De Reede van Texel aan ameraman Jaap Eelman. De twaalf minuten durende film wordt nertoond in de zaal waar de beide maquettedelen zijn opgesteld. jelman. eigenaar van Texel Video roduktie (TVP) is in totaal een jaar jezig geweest met twee camera's. Hi| filmde in het Maritiem en Jutters Museum, in alle Texelse dorpen, in de tmsterdamse studio van uitvoerder trtitec en in Lelystad, waar het oude /0C-schip Batavia ligt. De makers van de maquette hadden een camera bi] zich, die ze op ieder gewenst mo ment konden aanzetten. 'We hadden uren aan beeld op een gegeven mo ment', zegt regisseur Ingrid Spelt. 'Dan moet je selecteren, want er moest een film van ongeveer een kwartier overblijven. Mensen komen met naar de maquette voor een film van twee uur. Zo is het precies mooi. Je krijgt een aardig beeld van hoe zoiets wordt gemaakt.' In de film ontmoeten de makers van de maquette de schilder Johan van de Velde, gespeeld door Oscar Haffmans. Met zijn hulp en aanwijzin gen krijgt de maquette langzaam gestalte. In de film zijn opnames te zien in verschillende Texelse dorpen. Waarom wel het dragen van een beugel heel normaal vinden, terwijl je het verlengen van een been om er eveneens beter uit te zien af wijst. Het was één van de kwesties waarover leerlingen van de OSG dinsdag stof tot nadenken kregen van toneelspelers van het Pande- monia Science Theater. Zittend rondom het spel van het theatergezelschap in de Burgemees ter De Koninghal werden de leerlin gen dinsdag uitgenodigd na te den ken over onder meer DN A-onderzoek naar genetische afwijkingen, het invriezen van eicellen om op latere leeftijd nog kinderen te krijgen en botoxbehandelingen om de ouder dom tegen te gaan. Maar ook the ma's als het hebben van piercings of brandings (bewuste brandmerken op de huid) worden aangestipt in het spel. Hoewel het met de meeste lichte kost is. weten de spelers Liëla Rigter, Babsche Feldbrugge en Bram van Oers toch vrijwel achteloos en onge merkt de volle aandacht van de leer lingen te krijgen. Rigter en Van Oers spelen het echtpaar Ottolien en Ronny B. dat graag een kind wil. Het Met speciale aandacht voor atletiek voor gehandicapte sporters, wordt volgende week de jaarlijkse collecte van het Nationaal fonds Sprt Gehan dicapten (NFSG) gehouden De op brengst van deze collecte komt te goede aan sporters die een speciale prothese nodig hebben om hun sport te kunnen beoefenen Het NSFG geeft steun aan sportprojecten. eve nementen, aanpassingen en speciale begeleiding. Mede daardoor worden veel sporters in staat gesteld hun grenzen te verleggen. Meer informa tie over het fonds is te vinden op de website www.nfsg.nl. gen) pearcmgs en tatouages (een paar leerlingen) en zit daarna al snel bij de zwaardere onderwerpen. Een beenverlenging om mooi te wezen wordt afgewezen door de meeste leerlingen, terwijl zij even daarvoor nog massaal hadden ingestemd met beugels. Maar wat is dan het verschil, wil Rigter weten, als in beide geval len het doel hetzelfde is. Al snel weet ze ook leerlingen die normaliter niet snel reageren te laten meedoen aan de gesprekken. Slechts een paar to nen zich voorstander van DNA-on- derzoek met het oog op het krijgen van kinderen. Maar wat vind je dan van een meisje wier broer leidt aan de ziekte van Duchenne, haalt Rigter een bestaande situatie aan. Alleen jon gens kunnen die ongeneeslijke spier ziekte krijgen, maar het meisje kan wel drager zijn. Moet zij zich laten testen als ze aan kinderen begint, legt Rigter voor. Op dat laatste hoeven de scholieren met meer ter plekke te rea geren. Het toneelstuk hoorde bij de lessen Algemene Natuurweten schappen. Volgens docent Lutz Lohse moeten de leerlingen de ko mende weken zelf een presentatie verzorgen over één van de verschil lende onderwerpen. Pandemoma Science Theater. Naast de Vrije School aan de Gast huisstraat in Den Burg komen 22 nieuwe seniorenwoningen. De Stichting Wonen Texel heeft daar voor een bouwaanvraag ingediend bij de gemeente. De nieuwe appartementen worden 75 tot 85 vierkante meter groot en verspreid over twee bouwlagen. Ze worden pal naast de school gebouwd op grond die eigendom is van de gemeente en waar vroeger het nood gebouw van de Vrije School stond. Het gaat niet om de grond van wijlen Jos Bakker, Volgens directeur Jan van Andel van de SWT is het de bedoeling dat de huizen in de vorm van een hofje wor den gerealiseerd. Het worden huur- appartementen en ze zijn bestemd voor Texelse senioren vanaf ongeveer 55 jaar. Senioren die elders een huur huis achterlaten, hebben de voorkeur bij de toekenning van de nieuwe hui zen. Bij de bouw wordt rekening ge houden met mensen die minder goed ter been zijn. Er komt een lift naar de eerste verdieping en drempels blijven achterwege. 'We hebben de plannen doorgesproken met een ergotherapeute', aldus Van Andel. De woningen krijgen twee slaapkamers, een woonkamer, badkamer, keuken en een berging op de begane grond. Volgens een woordvoerder van de gemeente is bewust voor bouw aan de Gasthuisstraat gekozen, zodat de seniorenwoningen in de buurt van het wijksteunpunt van Sint Jan aan de Beatrixlaan liggen. Van Andel ver wacht dat de bouw na de bouwvak kan beginnen en dat de woning hal verwege 2005 in gebruik worden ge nomen. Bij de gemeente moet eerst nog een artikel 19 lid 2 procedure op de Wet Ruimtelijke Ordening worden gevoerd. Architectenbureau Texel van Jan Visser heeft de nieuwe hui zen ontworpen. Zittend in een carré volgden de scholieren in de Burgemeester De Koninghal de voorstelling Project Mens van theatergezelschap In de interne (B&B Van der Vis en Den Boer-)schaakcompetitie van En Passant nadert de strijd om de eerste vijf plaatsen haar hoogte punt. Thomas Richter en Jaap Dros maken in de laatste vier ron den uit wie zich de kampioen van het seizoen 2003-2004 mag noe men. Dick van Barneveld, Piet Bakelaar en Rinus Vittali komen alledrie nog in aanmerking voor derde plaats. Jaap Dros kroop deze week door het oog van de naald, in zijn partij tegen Dick van Barneveld ging hij met de witte stukken vol in de aanval, terwijl zijn tegenstander zich stug verde digde. Dros kwam niet veel verder, waarna Van Barneveld tegenspel kreeg en via de open h-lijn de stelling van Dros bestoqkte. Op een cruciaal moment miste Van Barneveld de voortzetting die hem goede winst kansen had geboden (zie diagram). Van Barneveld speelde Tc2, maar Pa2 was veel sterker geweest, aan gezien de witte toren geen vlucht- velden heeft op de c-lijn. Dros lijkt in dat geval zonder meer zijn loper te moeten opgeven, maar kan met Pxe6 nog voor flinke complicaties zorgen, waarbij Van Barneveld bij de les moet blijven om te winnen Na Tc2 stelde Van Barneveld remise voor, maar Dros weigerde, ervan overtuigd dat zijn kwaliteiten en ervaring hem vooral in het eindspel goede kansen zouden bieden. Dros' volharding werd beloond, want na een lange strijd wist hij Van Barneveld tot op gave te dwingen. Dankzij deze over winning blijft Dros de nummer éen in het klassement, Thomas Richter, dicht op de hielen zitten. Rinus Vittali en Taeke van Lingen speelden een scherpe partij, waarin beide spelers hun verdediging goed in de gaten moesten houden. Uit- indelijk werd het evenwicht met door broken en werd remise overeengeko men. Ferry van Tatenhove opende met 1 ,c4 in zijn partij tegen Duco van der Kuijl. De zwartspeler won welis waar een pion, maar zijn tegenstan der had gevaarlijk tegenspel. Ferry Op de clubavond van biljart vereniging De Doorstoot uit De Cocksdorp heeft Raymond Steen huizen zijn goede vorm laten zien. Wil Homan en Fred Klok waren niet op gewassen tegen zijn sprekende se ries. Steenhuizen wist met een serie van veertien het seizoenrecord te bre ken. Martijn Former had een ongeluk kige avond door hoge series en mis sers af te wisselen. Debutant Herman Laan had met zeven caramboles zijn hoogste serie van het seizoen. Uitslagen; F. Klok-P Zi|m 0-2 M Boon-M Former 0-2, W Homan-R Steenhuizen 0-2, J Smit-H. Laan 0- 2, M. Former- F Klok 2-0. M. Boon-P. Zijm 2-0, R. Steenhuizen-F Klok 2-0, W Homan-H Laan 2- 0, J Smit-M. Boon 2-0, P Zijm-M Former 1-1 van Tatenhove maakte goed gebruik van zijn mogelijkheden en mocht uit eindelijk de winst bijschrijven, Auke Terpstra en Paul Eelman speelden een Hollandse opening Eelman dacht op zeker moment de remise al binnen te hebben, maar was onzorg vuldig in het eindspel, waardoor Auke Terpstra nieuwe kansen kreeg en ten slotte won. In het klassement heeft Richter nu de leiding, op geringe afstand gevolgd door Dros. Dick van Barneveld staat op de derde plaats, een positie die hem nog volop wordt betwist door Piet Bakelaar (vierde) en Rinus Vittali (vijfde). Taeke van Lingen, Willem Otten, Dirk Rijneker, Auke Terpstra en Paul Eelman staan - in die volgorde - ook nog in de top tien. Jos van der Gracht gaat op korte termijn in nader overleg met de ge meente over het wonen op zijn boerderij Sint Jozef aan de Wester- weg. Dat is het resultaat van het bezwaarschrift van Van der Gracht dat woensdag werd behandeld in de commissie Bezwaarschriften. Van der Gracht tekende bezwaar aan tegen de weigering van het college hem een vergunning te geven voor een interne verbouwing. Volgens bur gemeester en wethouders moet eerst de agrarische bestemming van de woning worden omgezet in een woonbestemming, omdat Van der Gracht geen boer is, maar een parti culier de die boerderij bewoont. Vol gens het bestemmingsplan Buiten gebied is dat niet toegestaan In de praktijk wonen al jaar en dag diverse particulieren in boerderijen die leeg kwamen te staan. De bewoner van Sint Jozef heeft er moeite mee dat hij er is uitgepikt door de gemeente. Zaakwaarnemer Maarten-Jeroen den Boer stelde dat Van der Gracht de bouwvergunning wél zou moeten krij gen. Volgens hem is er weinig verschil tussen de huidige situatie en de situa tie bij de vorige eigenaar, die net als Van der Gracht het grootste deel van zijn land al aan derden verhuurde. Volgens Den Boer heeft de gemeente ook onvoldoende afgewogen of de verbouwing wel kan gebeuren in de toekomstige woonbestemming. Texels Belang heeft inmiddels laten weten de regels rond vrijkomende boerderijen te willen versoepelen. Hetty van Dijk (voorzitter), Mieke Rietveld (secretaris) en Wim Eelman (penningmeester) onderte kenden vrijdagochtend onder toe ziend oog van notaris Jan Dogger de oprichtingsakte voor de Saving Grace Foundation. Deze stichting stelt zich ten doel medicijnen be schikbaar te stellen aan mensen in Malawi met HIV, tuberculose of malaria. Het initiatief voor de oprichting werd vorig jaar genomen door Hetty van Dijk, die huisarts is in Oosterend. In de zomer werkte zij in een huisartsen praktijk in Lilongwe, de hoofdstad van het Afnkaanse Malawi. In een buitenlandse uitgave van de Engelse krant The Guardian las Van Dijk een artikel met de titel Saving Grace, waarin de uitzichtloze situatie werd beschreven van miljoenen aids-pa- tiènten in Malawi. Ze werd aangegre pen door het levensverhaal van hoofdpersoon Grace Mathanga. die man en kind aan de ziekte verloor. Van Dijk besloot de vrouw op te zoe ken en haar aids-remmers te geven. Mathanga vertelde meer van dit soort hartverwarmende reacties uit het buitenland te hebben gehad. Van Dijk en de medewerkers van de huisartsenpraktijk besloten een stich ting op te richten om gulle gevers en arme ontvangers met elkaar in con tact te brengen. In Malawi werd een bankrekening geopend - wat daar vele malen moeilijker is dan het klinkt - waar sindsdien bescheiden bedra gen op worden gestort en waarvan zes mensen maandelijks van medicij nen worden voorzien. Het initiatief raakte in een stroomver snelling toen journaliste Sarah Bosely naar Malawi terugkeerde om te zien wat er was geworden van de vrouw die zij interviewde. Grace Mathanga bleek tot haar verbazing vrolijk en relatief gezond. Doordat Bosely over de stichting schreef kreeg Van Dijk reacties vanuit de hele wereld. The Guardian en de Texelse stichting heb ben nu een trust gevormd om zo ook bijdragen vanuit Engeland - en mo gelijk vanuit andere landen - te kun nen accepteren. De Britse overheid erkende het project als charitatieve instelling en legt 28 procent bij op iedere donatie. In enkele weken kreeg de stichting bijna 15.000 euro binnen, waardoor zeventig extra patiënten hulp kunnen krijgen. Een opmerkelijke vangst donderdag avond voor de TX 25 Everdina van de gebroeders Blom Ter hoogte van de Slufter ving de kotter een anker van enorme afmeting, zoals is te zien op deze foto van Bert Koning, die opva rende Arco Vonk uit Oost bereid vond bij het anker te poseren. Slechts met veel moeite kon het zware anker, dat nog klokgaaf is. aan boord worden gehaald. If oio Bert Korung) Hetty van Dijk in het notariskantoor goflankeerd door Mieke Rietveld en Wim Eelman ir0to wcivei Dekker)

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 9