5 'De beste hulp bij het storten von een onderneming' randweer wil sloten r in kaart brengen Texels Belang hekelt regelgeving gemeente ruck veroorzaakt schade aan land Munten: van waardevol tot 'drie keer niks' 'Gaswinning schaadt mogelijk imago Wadden' .TEXELSE COURANT- Maquette Bordjes moeten juiste richting op Pontweg duiden Raadscommissies Bier proeven in Twaalf Balcken Flinke eisen voor uitzendfraude Bedrijven 36 77 66 Rabobank Wolkers schrijft boekgeschenk WD-Statenleden bijgepraat over streekplan Romania Langelaan-Houdijk, bedrijvenadviseur Rabobank Texel DINSDAG 6 APRIL 2004 fcpte van 35 tot 40 meter en een Kogte van 10 meter. Dit is in drie jaar Kt overeind gezet.' Witte Olifant ■lusief vliegeniers moeten er vol- |ns Witte kort voor de oorlog zo'n KO mensen op De Mok hebben Pdgelopen. 'Dat grote gebouw dat Iclaar ziet, is voor de manschappen, flak voor de mobilisatie waren er ook log 200 landsoldaten gelegerd op De nok. Ze verbleven in tenten, die nog Jet op deze maquette staan, maar Be er nog wel komen. Want het hoort H 1939 Behalve manschappen- Kderkomens, ook andere gebou- ven, zoals de verkeerstoren en een |imte waarin bijvoorbeeld het linnen toor de vleugels van de vliegtuigen frd gespannen. En De Witte Olifant Kt enige gebouw dat nu nog over- pd staat. Majoor Van Gils van de Kzerne verhaalde in zijn openings woord hoe hooggeplaatste officieren f op bezoek komen, nog steeds Eprden ontvangen in dit historische ■bouw. Witte verhaalde zelf over toe de manschappen destijds op eekend gingen. 'Dat gebeurde met ■n speciaal Mokbootje, dat vertrok ■naf een speciale steiger en door de *ai naar Den Helder voer.' 'De eerste twee watervliegtuigen die hier hebben gevlogen, waren van Duitse makelij. Fokker bestond toen nog niet. De watervliegtuigen bij de maquette zijn onder meer van het type Fokker C14 W en C11W. 'Fok ker groeide in die tijd mee met de ontwikkeling van de watervliegtuigen en de eisen die er aan de toestellen werden gesteld. Binnen een maand of drie kon de fabriek leveren wat er werd gevraagd.' De schaalmodellen zijn gebouwd door de enkele jaren geleden ovqrleden Kees Daalder. Negen jaar geleden begon Witte met de voorbereiding voor de bouw van de hangar en andere gebouwen op wat voor de oorlog Vliegkamp De Mok heette. Omdat er nauwelijks fo to's van zijn, moest Witte zichzelf een beeld zien te vormen 'De foto had ik eigenlijk al in mijn hoofd. Gelukkig waren de bouwtekeningen door de gemeente al die jaren goed bewaard, zodat ik me daarop kon baseren.' Het resultaat is een maquette van veertig vierkante meter, die is uitgevoerd in een schaal van eén op vijftig. Hoeveel uur Witte er in heeft gesto ken durft hij niet te zeggen. 'Ik reken in jaren. Maar ik vond het belangrijk dat dit stukje Texelse geschiedenis werd vastgelegd.' Veel dank is hij verschuldigd aan Marja Kuip-Dros, die de beschilderingen heeft aange bracht. 'Ze heeft feilloos aangevoeld wat ik heb bedoeld Texelse brandweer wil samen t hoogheemraadschap Hol- Noorderkwartier sloten en ergangen op het eiland in kaart ngen, zodat zij tijdens een nd meteen weet over welke ervoorraden zij ter plekke kan schikken. indweercommandant Dick igeneel heeft twee weken geleden ormeel overleg gehad om de me- g van het hoogheemraadschap f het plan te polsen. Volgens igeneel is het de bedoeling in zo neten waterwinaanvalskaarten per itcodegebied te vermelden waar iten en watergangen liggen, of ze verbinding staan met andere itergangen en hoe de brandweer >ij kan komen. Ook de eventuele nwezigheid van gevaarlijke stoffen ;en punt van aandacht, brandweer wil op die manier voor men dat er tijdens branden lang ar bluswater moet worden ge- :ht. Dat geldt met name voor het itengebied. Jongeneel: 'Qua op- mlaktewater zijn we op Texel niet bedeeld maar we hebben wel veel ten. Probleem is alleen dat je bij- •rbeeld 's nachts moeilijk kunt zien met een prutsloot te maken hebt ar je weinig aan hebtTijdens de nd in de stolp van Frans Hopman het ook enige tijd in beslag voor- It de brandweer water uit een sloot land van Bert Keijser naar de tankautospuiten kon transporteren. Ook werd schade toegebracht aan de akker, nadat de wagen met de dompelpomp verkeerd was gereden. Volgens Jongeneel is er bij zowel de brandweer als de meldkamer verschil in kennis over het oppervlaktewater en brandweerkranen. 'De meldkamer kan op een digitale basiskaart zien waar de brandkranen liggen. Bij de brandweer is dat ook bekend, maar dat geldt met voor het oppervlakte water.' Het idee van Keijser om kaar ten meteen te voorzien van telefoon nummers van landbouwers die ter plaatse bekend zijn, brengt volgens Jongeneel risico met zich mee. 'Als iemand dan op het moment met op neemt of er niet is, dan heb je nog niks. Dan regel ik het liever op grote lijnen met het hoogheemraadschap en bijvoorbeeld ook de WLTO.' Wan neer de waterwinaanvalskaarten klaar zijn, kan Jongeneel niet zeggen. 'Het hoogheemraadschap was er positief over, maar we zitten hier maar met twee mensen en we hebben ook nog met preventie te maken.' Gemeentelijke brieven aan burgers inzake regelgeving zijn vaak te moeilijk opgesteld en niet begrij pelijk. Verder is hetgeen in die brie ven wordt gesteld soms niet cor rect en regelmatig onduidelijk. Vanwege de mogelijke verant woordelijkheid dan wel aansprake lijkheid die de gemeente loopt, is de interpretatie van de regelgeving door de gemeente vaak eenzijdig. In een aantal gevallen is zelfs sprake van een vorm van onrecht matigheid. Dat stelt het bestuur van Texels Belang. Volgens de partij worden vergunnin gen afgewezen op oneigenlijke gron den en wordt voor het aanvragen van vergunningen soms extra regelgeving gesteld die met in overeenstemming is met de door hogere overheden ge stelde regels. Daardoor komt het voor dat ondernemers afhaken, wat slecht is voor de Texelse economie, aldus Texels Belang. Vooral aan de regel geving inzake bouwvergunningen zou nogal wat schorten. De proce dure die op Texel gevolgd moet wor den voor het verkrijgen van een vrij stelling ex. artikel 19, lid 3 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening is volgens de lokale partij met in overeenstem ming met de Woningwet. 'De opstel ling van de gemeente is in deze met in het belang van de aanvrager. Ook bezien vanuit het oogpunt van effi ciency is dit niet in het belang van de gemeente.' breidmg bij de bestaande dorpen volgens het voorliggend plan voor de komende tien jaar aan banden wordt gelegd. 'We zijn er meer voorstander van om bij de dorpen woningbouw en uitbreiding van lokale bedrijven terreinen te laten plaatsvinden. Dat komt de leefbaarheid in de dorpen ten goede.' De Statenleden spraken vrijdag met burgemeester en wethouders en werden over het eiland rondgeleid door WD-raadsleden Maria van der Spek en Martin Trap en WD-wethou- der Annie Hin. Ze bezochten onder meer Oost, waar Pieter-Jan Kooger uitleg gaf over de bouwplannen die hij een Danny Westerlaken hebben. De WD-Statenleden hebben daar over schriftelijke vragen gesteld aan Gedeputeerde Staten. Kooger liet de WD'ers zien op welk stuk land de De fietspaden aan beide zijden van de Pontweg worden bij de kruisin gen voorzien van extra bordjes waarop de juiste fietsrichting wordt aangegeven. Het college wil zo een eind maken aan het twee- richtingverkeer op beide fietspa den. welke kant fietsers zich moeten be vinden als ze naar De Koog. Den Burg of de veerhaven gaan. De verkeers- groep ziet geen heil in het legaliseren van het tweerichtingverkeer aan beide kanten, omdat dat zou afwijken van de landelijke regels. WD-leden van Provinciale Staten brachten vrijdag samen met lokale WD-ers een bezoek aan Oost, waar Pleter-Jan Kooger uitleg gaf over de bouwplannen. Toro jiwn mn Hattum) (Advertentie) Het aanbrengen van de bordjes ge beurt op advies van overleggroep Verkeerszaken Texel. Veel fietsers hebben volgens de overleggroep vaak met in de gaten dat er aan de andere kant van de weg nog een fietspad is. Het fietsen aan de ver keerde kant levert zowel op de paden als bij de kruisingen gevaarlijke situa ties op. De overleggroep voegt daar wel aan toe dat het aantal ongeval len op zich klein is. Over de afgelo pen tien jaar werden er negen gere gistreerd, waarvan er drie te wijten waren aan het fietsen aan de ver keerde kant. Met het plaatsen van zeventien onderbordjes met een pijl moet meer duidelijkheid komen over de juiste richting. De onderbordjes worden bij elke kruising onder het fietspadbord gehangen. De pijl geeft aan aan jdbouwer Bert Keijser inspecteert de schade aan zijn land, die ontstond nadat een brandweerwagen verkeerd was gereden. (Folo Joroon van Hattum) Iwasschade en zware schade de grondstructuur. Dat is vol- jis landbouwer Bert Keijser het pultaat van een onbedoelde rit de brandweer vrijdagavond fet de dompelpomp maakte over i land aan Ongeren. Op som- ge plaatsen zijn in de kleigrond ëren tot vijftig centimeter diep (trokken. de brandweer water nodig had i de brand in de nabijgelegen stolp Frans Hopman te bestrijden, lat voor Keijser buiten kijf. Hij is er |l kwaad over dat er niet naar hem jrd geluisterd toen hij aangaf hoe brandweerlieden het beste naar sloot in zijn land konden rijden. 1 eerste wagen reed volgens Keijser jjes volgens aanwijzingen over een Ijharde dreef. De tweede, een re truck met de dompelpomp, g echter verkeerd, waardoor hij st de onbedoelde tocht over het land maakte, voordat hij bij de sloot uitkwam. 'Het duurt zeker twee jaar voordat dat eruit is', zegt Keijser ter wijl hij de sporen laat zien. Een daar van loopt in een halve cirkel over de breedte van het land. Bij de plaats waar het water werd opgepompt voor het bluswatertransport naar de tank autospuiten en de hoogwerker zijn diepe sporen te zien. Op het land staat wintertarwe dat in oktober werd gezaaid voor de zaaizaadteelt. Brandweercommandant Dick Jongeneel vindt het jammer dat er schade aan het land is veroorzaakt. 'Het had anders moeten lopen', zegt hij. Volgens Jongeneel, die zelf ach ter het stuur van de truck zat, was hij in eerste instantie over de dreef ge reden, maar daarna doorgegaan naar een volgende sloot. Toen hij keerde, raakte hij met de truck en de dompel pomp in de klei en kon hij op dat moment met anders meer doen dan doorrijden om te voorkomen dat de truck met de benodigde pomp zou vastlopen. Volgens hem was er sprake van een misverstand in de onderlinge communicatie, waardoor hij naar de andere sloot was gereden. 'De wagen had beter achter de eer ste wagen op die dreef kunnen blij ven staan.' Jongeneel zat als extra man achter het stuur van de wagen. De bevelvoering was in handen van Theo Kuip, die tijdens de brand in functie was als officier van dienst. Keijser wil deze week met een vlieg tuigje vanuit de lucht de schade aan het land precies in kaart brengen. Daarna is het aan de verzekering om de zaak af te handelen. De landbou wer verbaasde zich erover dat de brandweer met over een lijst be schikte met telefoonnummers van landbouwers, zodat ze die bij calamiteiten kunnen bellen. 'Dat zijn toch de mensen die ter plekke het meest met het water bezig zijn.' Na de vergadering van de raads commissie Grondgebied, gisteren in het nieuwe gebouw van Gemeente werken, vergadert morgen (woens dag) de raadscommissie Welzijn. Op de agenda staan onder meer de over eenkomst peuterspeelzaal werk, de jeugdtandverzorgmg en de concept nota's Jeugdbeleid en Lokaal Ge zondheidsbeleid. Donderdag behan delt de commissie Middelen onder meer het projectplan voor het nieuwe gemeentehuis, het inkoop- en aan bestedingsbeleid van de gemeente Texel, bouwleges en principe verzoeken, de meningspeiling voor de locatie van een nieuw gemeente huis en de offerte van de maquette van de Reede van Texel. Deze verga deringen worden vanaf 20.00 uur gehouden in het gemeentehuis en zijn openbaar. Ze worden recht streeks uitgezonden via Radio Texel. In café De Twaalf Balcken in Den Burg wordt zondag een bierproeverij ge houden. Het gaat ditmaal om vrij on bekende biersoorten van kleine am bachtelijke brouwerijen. Er worden drie soorten Meibok geschonken, een zeldzamer wordend biertype, en er zullen verschillende soorten dubbelbier worden vergeleken. Daar naast worden enkele bijzonder bieren uit Engeland gepresenteerd. De proeverij begint om 15.00 uur, deelname kost 15,-. In verband met het maximumaantal plaatsen is reser veren gewenst. Dat kan in het café of via tel. 312681. Tegen twee andere Alkmaarse ver dachten in de zaak werden gevange nisstraffen van 24 en 20 maanden gevorderd. Een van hen. een 23-ja- rige man, zou leiding hebben gege ven aan uitzendbureau Totaal Consultancy, dat jarenlang samen werkte met A-Rent. Tegen een 28- jarige verdachte, die - vaak illegale - arbeidskrachten ronselde voor beide uitzendbureaus, werd 20 maanden onvoorwaardelijke celstraf geëist. De rechtbank doet 29 april uitspraak. woonhuizen zijn gepland en hoe de verouderde recreatiewoningen van de erven van de familie Plaatsman eruit zien. Ook werd een bezoekje aan De Cocksdorp gebracht, waar gespro ken werd over de uitbreiding van het bedrijventerrein. Eerder bezochten 'Statenleden van het CDA en D66 al het eiland om te luisteren naar de zorgen over.het ontwikkelingsbeeld In tegenstelling tot die collega's liet Statenlid Butter zich vrij behoedzaam uit over de plannen. Het Ontwikke lingsbeeld valt onder de verantwoor delijkheid van partijgenoot en gede puteerde Henry Meijdam. Statenlid toonde zich wel onder de indruk van de negenhonderd bezwaren die Texelaars en Texelse organisaties hebben ingediend. 'Dat is wel veel, ja.' 'Ook op Texel zijn genoeg oude munten te vinden', luidde de een voudige conclusie van de Eind- hovense muntenhandelaar Karei de Geus. Ruim honderd Texelaars bezochten zaterdag het Schouten- huys in Den Burg, waar drie des kundigen munten, penningen en bankbiljetten taxeerden. De waarde van de munten varieerde van 'drie keer niks' tot mogelijk vierduizend euro. 'Veel mensen hebben thuis een potje met geld staan', legt De Geus uit. 'Dat hebben ze vroeger gespaard of ze hebben het via vererving gekregen. Ook heb je bezoekers die ooit een munt hebben gevonden, bijvoorbeeld bij een opgraving. Met drie ervaren taxateurs hebben we besloten twee keer per jaar door Nederland te trek ken om kosteloos munten te taxeren. Mensen kunnen gewoon polsen wat hun bezittingen waard zijn, maar ze kunnen ook ter plekke verkopen of inbrengen voor een veiling.' Menig bezoeker keerde zaterdag enigszins beteuterd huiswaarts. Bij gestaan door een loep, een rekenma chine, een felle lamp en boeken als World Paper Money en World Coins betitelden de taxateurs de meeste bezittingen als waardeloos. De Geus: 'Vaak genoeg is het mets in plaats van iets. Maar we hebben ook hele leuke dingen gezien. Iemand had op het strand een echte rozenobel gevon den. Dat is een gouden Engelse munt van tussen 1460 en 1470. Op een veiling zal deze munt ongeveer dui zend euro opbrengen.' Geus was ook in zijn nopjes met de misdruk van een bankbiljet van hon derd gulden, dat zo'n zeventig euro waard is. De beste vangst deden de taxateurs met een verzameling geërfde gouden tientjes en vijfjes, die mogelijk vierduizend euro kan ople veren. Deze schatting is volgens De Geus preciezer dan die van het tele visieprogramma Tussen kunst en kitsch. 'Zij zeggen wat je ervoor kunt krijgen, maar nooit waar je het krijgt. Wij vertellen mensen concreet wat ze direct voor hun munten kunnen krij gen.' Justitie heeft afgelopen vrijdag flinke straffen geëist in de fraude zaak van de uitzendbureaus A- Rent en Totaal Consultancy. Tegen vijf verdachten in de zaak, onder wie twee Texelaars, werden cel straffen gevorderd tot drie jaar. Dat gebeurde na een behandeling die meerdere dagen in beslag nam. Voor officier van justitie C. Zweers gelden een 59-jarige man uit Ooster end en een 60-jarige man uit Bergen als de hoofdverdachten. Zij gaven volgens haar leiding aan uitzendbu reau A-Rent in Heerhugowaard, waar jarenlang GAK-premies en belastingsverplichtingen werden ont doken. In totaal liepen beide organi saties bijna 10 miljoen euro mis. Te gen beide hoofdverdachten eiste de officier van justitie dne jaar celstraf, waarvan zes maanden voorwaarde lijk. Een beduidend lagere strafeis was er voor de 51-jarige levensgezellin van de verdachte uit Oosterend. Zij ver zorgde de boekhouding van het be drijf en wist volgens justitie van de frauduleuze handelingen die werden gepleegd. Zij hoorde 240 uur dienst verlening en een half jaar voorwaar delijke celstraf tegen zich eisen. 'Bij het starren van een eigen bedrijf komt heel wat kijken. Prettig om te weten dat de Rabobank u in dat geval een compleet pakket producten en diensten kan aanbieden. Om efficient te betalen en te incasseren bijvoorbeeld. Maar ook om te reserveren, plannen te financieren en risico's af re dekken Bovendien kennen we de lokale markt als geen ander. Belt u gerust! Ik help u graag verder. Drie taxateurs beoordeelden zaterdagmiddag de waarde van munten, penningen en bank biljetten. (Foto MictolDêMêf) Gaswinning in het Waddengebied kan schadelijk zijn voor het onge repte imago van het gebied. Wat daarvan de gevolgen zijn voor de beeldvorming en voor de toekomst van de recreatie is niet duidelijk. Dat stellen de Waddeneilanden in een gezamenlijke reactie op het rapport Ruimte voor de Wadden van de commissie Meijer. De eilanden ergeren zich eraan dat in diverse publicaties naar voren is ge komen dat zij unaniem achter de in houd van het rapport staan en vóór gaswinning zijn. In een persbericht neemt het OOW, het Overleg Orgaan Waddeneilanden, afstand van die 'ongenuanceerde berichten'. Volgens het dagelijks bestuur van de organi satie is het duidelijk dat aan gas winning landelijk belangrijke econo mische aspecten zitten, maar dat het vooralsnog niet duidelijk is wat de (economische) gevolgen voor de ei landen zijn. Verder bevat het rapport volgens het OOW meer zaken die dé aandacht vragen. 'Wij noemen de krachtige bestuurlijke organisatie die voor het gehele Waddengebied moet gaan gelden, dus inclusief de eilan den. Het laat zich raden dat daar op de Waddeneilanden goed over nage dacht moet worden', aldus voorzitter P. Verhoeven. De schelpdiervisserij noemt hij als ander belangrijk onderwerp. Volgens Jan Wolkers schrijft het Boeken weekgeschenk voor de Boekenweek van 2005. Het thema van deze zeven tigste boekenweek - die gehouden wordt van 9 tot en met 19 maart - is 'spiegel van de lage landen', een thema waaraan Wolkers zich naar eigen zeggen met zal houden. Dit boekenweekgeschenk is zijn eerste roman sinds 1984, toen hij De onver biddelijke tijd publiceerde. Gisteravond overhandigde Wolkers aan cabaretier Hans Teeuwen een gouden plaat voor Teeuwens CD Trui. Van deze CD - van Teeuwens derde soloprogramma - werden meer dan 40.000 exemplaren verkocht. Tee uwen ontving eerder een gouden plaats voor Dat dan weer wel. het rapport van de commissie Meijer moet de schelpdiervisserij in de ko mende zeven jaar komen tot duur zame visserij. Het OOW vindt dat niet ver genoeg gaan 'De schelpdier visserij heeft al heel lang de tijd ge had om tot een verantwoorde exploi tatie te komen. Er moeten nu duidelijke voorwaarden komen om ervoor te zorgen dat deze bedrijfstak met resultaten komt.' Verhoeven laat weten dat de waddenorganisatie zich nader zal verdiepen in het rapport en binnenkort met een 'formeel en ge degen' reactie komt. Ook de WD in de Provinciale Sta ten wil nadere tekst en uitleg over de wijze waarop Texel in het Ontwikkelingsbeeld Noord-Hol land Noord is opgenomen. Vier Statenleden brachten vrijdag een bezoek aan het eiland om zich na der te verdiepen in het plan. Volgens Statenlid Dick Butter komt Texel er op zich niet veel anders vanaf dan andere gebieden in de Noord- kop, maar hij toonde zich wel veront rust. Hij zette vraagtekens bij de voor nemens om een zoekgebied voor een nieuw dorp op te nemen, terwijl uit-

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 5