Leren hoe bioloog denkt over visserij Regel houdt Texelse yurt uit boomgaard Overheid schuift lokaal bestemmingsplan opzij voor vissen op pieren Meer dan honderd dagen Zilvermeeuw Texelaar volgt praktijklessen visse .TEXELSE JQ COURANT' ispt 'Gemeentelijke autonomie aangetast' Pedicure aan Kogerstraat Veel sollicitanten voor vacature van gemeentesecretaris Keith Hancock sluit folkserie af Raadsleden tegen uitzondering bedrijvigheid Kapperszaak Workshop nat-in-nat Gemeentewerken gesloten met Pasen ANBO vergadert Vakantiekrant Jeugdtand- verzorging klopt aan bij raad voor nieuwe wagei Paasontbijt Eben Haëzer Paasrit MAB VRIJDAG 9 APRIL 2004 -T De Brusselse scholen Athénee Robert Catteau en Ecoles des Magnolias waren afgelopen week voor het twintigste jaar op Texel. Do centen Philippe Verschelden en Albert Adam zijn er al vanaf het begin bij. (Foto Jemen van Hattum) Los van elkaar brachten twee Belgische leraren beginjaren tach tig voor het eerst een bezoek aan Texel. Terug in België namen de twee collega's een wijs besluit en in het voorjaar van 1985 trokken ze voor het eerst met een groep schoolkinderen van twee Brus selse lagere scholen naar dat noor delijk gelegen Nederlandse Wad deneiland. Het werd het begin van een traditie. Afgelopn week verbleven de scholen Athénee Robert Catteau en Ecoles des Magnolias voor het twintigste jaar een week in de Zilvermeeuw van Jacob Bakker aan de Randweg En die twee leraren, Philippe Ver schelden en Albert Adam, waren er ook nog steeds bij. Evenals Philippe Lefebvre, eveneens een leerkracht yan het eerste uur. Fietsen, vogels kijken en een week samenleven Dat was twintig jaar geleden het uitgangspunt van de Texelvakantie en dat is het eigenlijk nog steeds, vertellen Verschelden en Adam, terwijl ze beiden gekleed in een blauwe trui met het Texellogo genoeglijk in het groepsverblijf zitten. Jaarlijks komen de twee scholen tij dens de Belgische paasvakantie met gemiddeld vijftig veelal Franstalige kinderen van tien tot twaalf jaar oud naar het eiland. Alle gegevens van de afgelopen twintig jaar blijken goed te zijn bijgehouden in statistieken. In een handomdraai toont Verschelden dat ze de afgelopen twintig jaar in totaal 109 verschillende soorten vo gels hebben waargenomen, waarvan er 21 jaarlijks werden gezien en 26 eenmalig. Het aantal Brusselse kin deren dat de scholen tot en met dit jaar naar Texel hebben gebracht, staat op 1059 en in totaal zijn er in middels 104 dagen doorgebracht in de Zilvermeeuw. Zelfs de data van alle voorgaande bezoeken aan de Zilvermeeuw zijn keung bijgehouden. Een bezoek aan EcoMare, een garnalentocht met de TX10 en strandwandelingen zijn vaste onder delen op het programma. De fietsen worden al twintig jaar lang trouw ge huurd bij Kikkert in De Koog. 'Daar gaan we met z'n allen mee over het eiland en ook elke avond gaan we nog even fietsen', vertelt Ver schelden. Van en naar Texel gaat de groep met de bus. Op de heenweg wordt jaarlijks een tussenstop ge maakt bij Madurodam en op de te rugweg is de Keukenhof vaste prik. Terwijl de twee docenten binnen ver tellen, zijn kinderen buiten aan het voetballen, badmintonnen, frisbeeen of met elkaar aan het ravotten. 'Ze kunnen hier heerlijk spelen', zeggen Verschelden en Adam, terwijl ze naar de beschutte grasvelden wijzen. 'Er wordt vaak door de jongens tegen de meisjes gevoetbald. Wie er wint? De meisjes natuurlijk.' Het Texelgevoel van beide Belgen lijkt te zijn overge slagen op de rest van de zeven koppige leiding. Twee van hen zijn een zoon en dochter van Verschelden en weer twee anderen zijn inmiddels docent, maar gingen vroeger al als leerling mee. En ook hier doen de statistieken hun werk. De ene oud leerling ging tien keer mee, de ander elf keer. Als het aan Verschelden en Adam ligt, volgen er nog meer lustra. De boeking voor volgend jaar is in ieder geval alvast gedaan. De gemeente en de firma Duinker stappen naar de Raad van State om de toewijzing van drie nieuwe locaties voor machinale pieren- visserij op de Vlakte van Kerken ongedaan te maken. Het ministe rie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit (LNV) heeft be zwaren van Texel tegen de toewij zing ongegrond verklaard. Het col lege is er bijzonder kwaad over dat het ministerie zich niks aantrekt van het lokale bestemmingsplan Waddengebied. De Wieringer pierenvisbedrijven Rot gans, Bakker en Wiersma kregen vorig jaar toestemming om pieren te winnen in een gebied van ongeveer tien vierkante kilometer ten oosten van Texel. Dat gebied grenst pal aan de locatie waar het pierenvisbedrijf van Flip Duinker en Cynthia Winkel man uit Nieuweschild mag werken. LNV verleende de vergunningen op basis van de Natuurbeschermings wet. Burgemeester en wethouders zijn tegen het toelaten van de drie nieuwe bedrijven, omdat machinale pierenvisserij volgens het bestem mingsplan Waddengebied ter plaatse verboden is. Alleen voor de firma Duinker is een uitzondering gemaakt, omdat dat bedrijf onder het over gangsrecht valt. In haar ongegrondverklanng stelt het ministerie dat het bestemmingsplan Waddengebied voor haar echter geen rol speelt bij de vergunning verlening. Zij vindt dat ook de drie nieuwe bedrijven onder het over gangsrecht vallen en dat het bestem mingsplan zich bovendien niet verzet tegen nieuwe locaties voor pieren- winnen. Het college is hevig ont stemd over die stellingname. 'Ze gaan voorbij aan de gemeentelijke autonomie', aldus wethouder Nel Eelman. Volgens het college is het ook onjuist om de Wieringer bedrij ven onder hetzelfde overgangsrecht te laten vallen, omdat dat alleen geldt voor Duinker en het gebied waar hij werkt. B en w hebben Marja Kooij toe stemming gegeven voor het reali seren van een praktijkruimte in haar woning aan de Kogerstraat 17 in Den Burg. Kooij heeft een oplei ding tot pedicure gevolgd en wil starten met twee dagen per week praktijk aan huis. De als praktijk bedoelde ruimte valt binnen de hoofdbebouwing en be hoeft daarom geen aanpassing. Kooij wil alleen haar werkzaamheden als pedicure uitoefenen en het is dan ook met de bedoeling dat er schoon heidsbehandeling of detailhandel in het pand zullen plaatsvinden. De ge meente toetste het verzoek aan het geldende bestemmingsplan Den Burg Centrum en kwam tot een vrij stelling door criteria mee te wegen die zijn opgenomen in de notitie Be roeps- en Bedrijfsmatige Activiteiten, zoals die op 10 februari 2004 door de raad is vastgesteld. Liefst 55 personen hebben gesollici teerd voor de functie van gemeente secretaris en beoogd algemeen di recteur van de gemeente Texel. Op basis van de brieven is deze week een voorselectie gemaakt. Acht kan didaten hebben inmiddels een uitno diging voor een gesprek ontvangen. In de tweede helft van april vinden een eerste en tweede gespreksronde met hen plaats. Het gemeentebe stuur hoopt dat eind april bekend is wie de nieuwe gemeentesecretaris wordt. Bedoeling is dat deze per 1 juli in dienst treedt. Vijftig meter en niet verder. De raadscommissie Grondgebied rea geerde maandagavond onver murwbaar op een verzoek van het college om de zelfgebouwde yurt van Piet Laan uit Oudeschild deze zomer in de boomgaard van Jaap Dros aan de Hallerweg te plaatsen. Laan vroeg toestemming aan de ge meente, omdat de beoogde plek op ruim honderd meter van het woon huis van Dros ligt. Het bestemmings plan Buitengebied stelt echter dat een kampeermiddel niet verder dan vijftig meter uit de buurt van een wo ning mag komen. Aanleiding voor Laan om een uitzondering te vragen, omdat de yurt anders vol in het zicht langs de weg komt te staan en ook nog in het uitzicht van de buren. Maar een verzoek van wethouder Nel Eelman aan de raadscommissie om de uitzondering toe te staan, was bij de raadsleden aan het verkeerde adres. 'Ik snap de wethouder met', zei Joop Groeskamp (Texels Belang) verwijzend naar de regels in het be stemmingsplan. 'Zij vraagt iets aan ons. waarvan de raad niet kan zeg gen dat het mag.' Volgens Jan Kool hof (CDA) zou het overschrijden van de vastgestelde vijftig meter voer zijn voor mensen die roepen 'dat de raad maar wat doet'. De andere partijen 'wilden evenmin een uitzondering maken. Eelman ging in het tegenoffensief door erop te wijzen dat de yurt met met een gewone tent kan worden vergeleken, waardoor hij ook niet aan de vijftigmeterregel zou hoeven te voldoen. Volgens haar zouden de raadsleden er ook goed aan doen het plaatsen van de yurt in de boom gaard te bekijken in het licht van nieuwe toeristische ontwikkelingen in buitengebieden aan de overkant. 'Zo als bijvoorbeeld het Betere Boeren- bed.' De opmerking van Eelman dat de yurt geen tent kan worden genoemd, was tegen het zere been van Groeskamp. Hij haalde een bnef van het college aan waarin de yurt als tent wordt aan gemerkt. Dat gaf hem alleen maar meer redenen om vast te houden aan de regels in het bestemmingsplan. Volgens Laan, die samen met Dros als toeschouwer de discussie aan schouwde, snijdt de politiek in haar eigen vingers. 'Hij komt nu in het zicht langs de weg te staan.' De timmer man uit Oudeschild had de yurt in de boomgaard willen plaatsen, omdat hij daar het beste tot zijn recht komt. 'Hij is voor mensen die rust zoeken of hem voor meditatie willen gebruiken. Het verblijf in een yurt is een hele andere beleving.' Yurts worden al eeuwenlang gebruikt door nomaden in Mongolië. Laan maakte vorige jaar een Texelse va riant met een diameter van acht me ter, wanden van 2,20 meter hoog en een hoogte van vier meter in het mid den. De Texelse yurt stond eerst bij Donatus, maar daar begon het vol gens Laan te druk te worden. Hij wijst op ontwikkelingen aan de overkant om vaker bij boerenbedrijf tenten neer te zetten met voorzieningen als kachels en houten vloeren. Hij ver wacht de yurt over een paar weken in gebruik te kunnen nemen op het terrein van Dros. Keith Hancock sluit donderdag 15 april de winterse serie folkconcer- ten in Question Plaza af. De En gelsman is niet alleen een bekende singer/songwriter, maar heeft ook een speciale neus voor talent. Dat bewees hij zes jaar geleden al bij zijn eerste Texelse optreden, toen hij werd begeleid door een keur aan jonge talenten. Dit keer speelt hij solo. Apart van hem wordt het podium betreden door het Deense duo Bente Kure en Leif Ernsten, die onlangs de Folk Music Award 2004 wonnen. 'Aan alle goede dingen komt een eind', verzucht (mede)organisator Riet Veenendaal in haar persbericht, 'zo ook aan de Texelse folkserie.' Het concert van donderdag is alweer het laatste van de serie 2003/2004. 'Een mooie reeks met als hoogtepunt het gedenkwaardige concert van Dougie MacLean in december', aldus Veen endaal, die de voorbereidingen voor volgend jaar alweer is begonnen, want de eerste artiesten zijn inmid dels besproken. Maar zover is het dus nog niet. Don derdag heeft Keith Hancock de schone taak een concert te geven waar de folkfans tot september op kunnen teren. Volgens de liefhebbers heeft hij hiervoor 'alles in huis'. Niet alleen bezit hij een 'meer dan prettige stem', ook musical staat hij zijn man netje. Vooral op de melodeon, een Het ministerie vindt het met nodig de locaties te toetsen aan de Vogel- en Habitatrichtlijnen en die opstelling wordt op het raadhuis evenmin ge pikt. Volgens de gemeente volstaat LNV met de simpele mededeling dat de pierenvisserij geen schade toe brengt aan de wezenlijke kenmerken en waarden van de Waddenzee, waardoor het dus met in strijd is met de Vogelrichtlijn. Over de mogelijke aanwezigheid van munitie in het be treffende gebied, ook aangedragen in de gemeentelijke bezwaren, zegt LNV mets te weten, waardoor ze daar naar eigen zeggen geen rekening mee hoeft te houden. 'Dit is niet ge past en heel slecht', aldus Eelman. Leeggevist Duinker is ook ongelukkig met de vergunningverlening aan de drie an dere bedrijven. Hij vreest dat het toe laten van de Wieringer pierenvissers ten koste gaat van de huidige situa tie in het hem toegewezen pierenvis- gebied dat rijkelijk is bedeeld met wadpieren. 'Die andere bedrijven hebben altijd bij Den Oever gewerkt. Ze zijn er te intensief bezig geweest, waardoor het daar nu is leeggevist.' De pierenvisser vreest dat op de Vlakte van Kerken hetzelfde gaat ge beuren. 'Wij hebben éen schip, waar door ons werk een kleinschalige ac tiviteit is Heb je er vier bij elkaar, dan is het met kleinschalig meer te noe men.' Pierenvisserij gebeurt op veel kleinere schaal dan kokkelvisserij, maar de gevolgen op de bodem zijn groter. Pierenvissers gaan tot onge veer veertig centimeter diep, terwijl kokkelvissers hooguit een paar cen timeter diep gaan. Volgens de Nieuweschilder kan de dynamiek van de Waddenzee de toename met aan. 'Hier ligt straks geen flikker meer en dat kunnen we cijfermatig aantonen. Terwijl we zelf op de manier waarop wij werken tot in lengte van jaren kun nen blijven vissen.' Duinker staat voor zijn werk in contact met het NIOZ en Alterra. Winkelman is biologe en deed in het verleden onderzoek naar de eigen pierenvisserij. De Nieuwe schilder vindt het jammer dat op het De 19-jarige Carolien Imhoff uit Den Burg heeft een eigen kapperszaak opgericht. Onder de naam Care 4 Hair Texel knipt zij vanaf woensdag 14 april bij mensen thuis. Imhoff heeft een kappersopleiding gevolgd in Alkmaar, waar ze twee jaar lang prak tijkervaring opdeed in de schoolsalon van de opleiding. 'Het is voor men sen met kinderen handig als er ie mand thuis komt knippen en voor oudere mensen die minder makkelijk de deur uit kunnen gaan, is het ook prettig.' In de Muziek- en Dansschool wordt zaterdag 17 april van 10.30 tot 12.30 uur voor de tweede maal een work shop nat-in-natschilderen gegeven. Bij deze techniek wordt met waterverf op vochtig papier gewerkt, waardoor de essentie van de kleuren intens wordt beleefd. Docente is Jeanne van der Linden, ervaring met schilderen is met nodig. Deelname kost €12,50, inclusief materiaal. Voor inlichtingen en aanmeldingen: Muziek- en Dans school, tel. 313493. ministerie niet wordt geluisterd naar de praktijk 'Waarom worden de be drijven niet beter verspreid over de Waddenzee? Er hield zich eerst een ambtenaar met het pierenvissen be zig, die wist waar hij het over had. Nu zitten er juristen en is de deskundig heid ver te zoeken.' Het ministerie verklaart de verplaatsing door te stel len dat de huidige locatie bij Den Oever 'te kwetsbaar' is geworden. Er worden nog geen pieren gewonnen op de omstreden locaties. Het college is heel benieuwd naar de uitspraken van de Raad van State over de mening van het ministerie dat zij niks te maken heeft met het ge meentelijk bestemmingsplan. 'De uit spraak kan interessant zijn voor de komende discussie over een nieuw bestemmingsplan Waddengebied.' Burgemeester en wethouders vinden het ook belangrijk een signaal af te geven naar het rijk. 'Wellicht dat de rijksdiensten nog eens tot de conclu sie komen dat het zinnig is vooraf met de gemeente te overleggen in plaats van elkaar te bevechten.' Duinker wordt door de gemeente gesteund als hij naar de Raad van State stapt. Zowel het gemeentehuis als gemeen tewerken zijn vandaag (goede vrij dag) en maandag tweede paasdag gesloten. Wel kan voor spoedeisende gevallen, zoals bijvoorbeeld verstop pingen. het nummer van de service- balie worden gebeld (362111Bellers worden automatisch doorverbonden met de storingsdienst. De afdeling Den Burg van de ouderenbond ANBO houdt woens dag 14 april haar voorjaars vergadering in de (nieuwe) Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg. Op de agenda staan onder meer bestuursverkiezingen. Wil de Vries- Pantus en Tine Vlas-Van der Vlies tre den af, maar zijn beiden herkiesbaar. Tegenkandidaten kunnen zich tot een half uur voor aanvang van de verga dering opgeven bij één van de be stuursleden. Na de pauze wordt de video Vader is zo stil de laatste tijd van Kees Brusse getoond. Centraal daarin staat het thema ouder worden en eenzaamheid. Liesbeth Rijk zal aanwezig zijn voor begeleiding en om vragen te beantwoorden. De verga dering begint om 14.00 uur. De redactie van de Vakantiekrani die op dinsdag 27 april verschijnt verzoekt bedrijven en instanties die activiteiten organiseren rond Koninginnedag en de eerste week van mei, deze de komende week door te geven. Dat kan te lefonisch (362620), via de fax (323000) of via e-mail (redacties texelsecourant.nl). De kans dat de 25 jaar oude dei be tal car van de Stichting Jeugdtand verzorging Texel kan worden ve vangen, is sinds woensdagavoit een stuk gegroeid. De raad, commissie Welzijn reageerde syrr pathiek op een verzoek van He man Wellens en Harry Ran vanfn stichtingsbestuur om financiën steun voor de investering va €150.000,-. De stichting heeft zelf €24.000.- kas, volgens Wellens 'volstrekt onvr doende' voor de aanschaf van broodnodige nieuwe tandartswagi Die is volgens hem absoluut noodz; kelijk om de huidige schooltari: verzorging aan leerlingen van de bi sisscholen te kunnen voortzetten. D voordelen zijn legio. 'De tandar komt naar school, waardoor de k deren met naar de praktijk hoeven' nie komen. Dat scheelt lestijd, het on bij de praktijken, het werkt efficiëntertfrèi je hebt de zekerheid dat de geinW< van de scholieren twee keer per lawaï worden gecontroleerd Jeugdtar,: |ié verzorging is onlosmakelijk verbor ia den met het lokale gezondheids iir beleid.' Alle raadsfracties vonden hi ar een sympathiek verzoek. 'Ermoete m mogelijkheden zijn', zei Roelie Bal sn ker van Texelse Belang. Commissi in lid Eric Hercules (PvdA) wees de bi irs stuurders op de mogelijkheid omb I de gemeente een aanvraag te doi n; voor een investeringssubsidie vanïpir procent. Ook wethouder Annie Hi van Welzijn zag het belang van nieuwe tandartswagen. Ze nodn de stichting uit om samen met gemeente naar een oplossing vi het probleem te zoeken. Keith Hancock. klem soort Keltische accordeon, kan hij uitstekend uit de voeten. Hancock, die in het verleden samenwerkte met onder andere The Fureys, Martin Carthy en Richard Thompson, brengt donderdagavond een keur aan ouder werk, gelardeerd met meer heden daags materiaal. Bente en Leif bren gen met zang, gitaar en accordeon Deense traditionals tot leven en spe len moderner Keltisch werk. Het concert begint om 20.30 uur. Kaartjes zijn in de voorverkoop ver krijgbaar bij hotel De Lindeboom en Music Store Texel. De baptistengemeente Texel houdt zondag een paasontbijt in Eben Haëzer in de Julianastraat. Het ont bijt begint om 8.30 uur en sluit aan op de paasdienst die om 10.00 uur be gint. Het thema van deze dienst is 'Pasen: de hemelpoort staat wijd open'. Onder begeleiding van een combo zullen nieuwe en bekende opstandingsliederen worden gezon gen, er is solozang en er zal een frag ment van de Jezusfilm worden ver toond. Na afloop wordt gezamenlijk koffie gedronken. De MAB-club houdt maandag tweede paasdag de jaarlijkse Paasrit. Pieter van der Vis en Anne de Vries hebben zowel voor de B-klasse als voor de C-klasse een rit uitgezet. Deelname staat open voor iedereen. Inschrijven kan vanaf 13.30 uur bij de firma Schoenmaker aan het Wezen land in Den Burg. De start is om 14.00 uur. 'Ken je die ook al?', kreeg hij meer malen te horen van zijn klasgeno ten als hij de zoveelste bekende op straat tegenkwam. Samen met bijna dertig Urker klasgenoten volgde Texelaar Martijn van den Berg (17) afgelopen week bij EcoMare de praktijklessen visserij die het Productschap Vis dit jaar voor het eerst op het eiland ver zorgt. Een week lang werd Van den Berg, net als andere eerste- en tweedejaars van visserijscholen in het land. bij gespijkerd over met name duurzame visserij, imago van de visserij, duur zame technieken en verschillende vissoorten. Het Productschap, het Nederlands Instituut voor Visserij- onderzoek, het Landbouwkundig Economisch Instituut en EcoMare willen de aankomende vissers op die manier meer inzicht bijbrengen over de effecten van duurzame visserij en het waarom van sommige regels. Volgens Van den Berg was het alle maal wel leerzaam, maar had de les stof wat minder duurzaam mogen zijn. 'Het ging er nu de hele tijd over. Maar je ziet wel hoe er aan de andere kant door biologen wordt gedacht.' Onder leiding van dierenverzorger Henk Brugge werden in de waterzaal van EcoMare vissen gevoederd en bekeken, de groep kreeg een lezing over uitstervende vissoorten, ze ging een middag op pad met Frido Boom met de TX10 en op maandagavond stond er wadlopen op het pro gramma. 'Maar daar zijn we halver wege maar mee gestopt, omdat het begon te regenen. We waren allemaal drijfnat.' De visserijleerlmgen sliepen bij Panorama en aten meestal bij EcoMare. Het eten leverde nog even problemen op, omdat de Urkers van huis uit gewend zijn tussen de mid dag warm te eten. Ondanks protes ten bleef het bij een broodmaaltijd tussen de middag. Van den Berg sliep ook bij Panorama. 'Daar was ik nog met eerder geweest.' Zijn Texelkennis had voordelen bij een wandeling met opdrachten die leerlingen in de buurt van EcoMare hadden. 'Ik was de enige die niet verdwaalde.' De Texelaar vond het wel leuk zich eens te verdiepen in de standpunten van biologen. 'We hadden een avond waarbij we onder leiding van een ac teur moesten discussiëren. Dat moest je met zijn drieën doen en dan moest er één namens stichting De Noordzee praten, één namensj vissersbond en de derde was vanl ministerie van Landbouw. Dat i wel lachen.' Het was overigens ij vanzelfsprekend dat alle Urker lingen meededen aan de prakt lessen. 'Een paar jongens mod niet van hun vader. Die hadden invoering van alle regels meegerr en wilden daarom niet dat ze h naartoe gingen. Ze zijn uitemdej wel gegaan, omdat je dit gevo| moet hebben voor je diploma.' De lesweek werd gisterochtend afjj sloten met een presentatie Van d Berg had als thema het imago vani visserij. Hij is voor zover bekendl enige Texelaar die de tot nu toe J visseriipraktijklessen op het eilad heeft gevolgd. Samen met Hendj de Lugt en Jacob Krijnen vormt hijl Texelse ploeg op de Urker vissi school De Lugt en Krijnen deden ter met mee aan de praktijklesse Van den Berg koos ervoor naar II te gaan, omdat de opleiding zichd heeft gespecialiseerd in visserij. Helder is toch meer een zeevaa opleiding.' Doordeweeks zit hij in 4 kost in Urk. In vakanties vaart sinds twee jaar al wel eens meen de TX43 van de familie Van der KI Als hij klaar is, wil hij terug naar If eiland om op een kotter te varen. zeggen wel eens dat ik op Urk n komen wonen, maar ik ben Texelaar en ik blijf een Texelaar en hl wil ik ook werken.' Martijn van den Berg uit Den Burg volgde afgelopen week als enige Texelaar tussen een groep Urkers duurzame visserij/essen bij Betr- De lesweek werd gisteren afgesloten met een presentatie. F°'° Jc,00n

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 10