"Jexelaars Kapperszaak bestaat 15 jaar 'In dit vak moet je steeds bijblijven' Vakantiekrant m, 'NB-wet moet geldig worden op zandplaat Robbenjager heropend als restaurant Spoedig begin discussi behoud buitengebied Acht films in Cinema Texel Voorstellen commissie Meij& ^eónjvigheid .TEXELSE COURANT Rijkswaterstaat knapt kade op Hulp om vuurtoren bemand te houden Verschijnt 27 april u In Cinema Texel draaien rond Pa sen maar liefst acht films. Nieuw is 'The runaway jury', waarin top acteurs Gene Hackman, Dustin Hoffman, John Cusack en Rachel Weisz meespelen. In deze 'suspensethriller', gebaseerd op één van de verhalen van de we reldberoemde schrijver John Gris ham, wordt de wereld van de wapenhandelaren onder de loep genomen. Hackman speelt een meedogenloze juryconsultant, die voor een revolutionair proces een jury moet selecteren. Hij deinst voor niets of niemand terug om de uitspraak alvast zeker te stellen. Als het proces eenmaal is begon nen, blijkt dat één jurylid toch voor problemen kan zorgen. Hij komt in een situatie terecht waarin blijkt dat hij zijn tegenstanders toch met zo goed kent als hij in eerste in stantie had gedacht. In de serie 'Filmganger special' is dinsdag en woensdag 'Good bye Lenm' te zien, die speelt in Oost- Berlijn in 1989. Alex' moeder, een fanatiek aanhangster van de Oost- Duitse communistische macht hebbers, krijgt een hartaanval en raakt in coma. Als zij daar na acht maanden uit ontwaakt, zijn het re gime en de muur gevallen. Maar haar hart is zo zwak dat de klein ste schok haar dood kan zijn. Bang om haar te vertellen wat er is gebeurd, besluit Alex de werke lijkheid naar zijn hand te zetten. En terwijl de wereld om hen heen ra zendsnel verandert, blijft in hun 79 vierkante meter grote appartement de DDR voortleven. Geprolongeerd is 'Along came Polly', over twee tegenpolen in de liefde. De eén hanteert het motto 'wie met waagt, verliest ook mets'. Voor de ander is het leven één groot kansspel. Wanneer ze elkaar na jaren weer tegenkomen, slaat de vonk over. Maar al snel rijst de vraag: heeft hun liefde toekomst? Ook 'Something's gotta give' is een komedie over de liefde. Het verhaal gaat over Harry Sanborn (een rol van Jack Nicholson), voor wie de wereld aan zijn voeten ligt. Hij is een succesvol muziek producent en heeft een libido van een |onge hond. Maar dan leert hij Erica (Diane Keaton), de moeder van zijn nieuwste vriendin, kennen. Hij valt voor haar charmes en wan neer de |onge doctor Julian (Keanu Reeves) het hart van Erica dreigt te stelen, belandt Harry in een voor hem heel nieuwe situatie, waarin hij voor het eerst om de liefde van een vrouw moet vechten. In 'Shouf shouf Habibi' staat Ab voor een belangrijke keuze in zijn leven. Moet hij net als zijn oudere broer Sam en zus Leila kiezen voor het moderne Nederlandse stads leven of doet hij wat zijn vader wil, een traditionele Marokkaan wor den en een vrouw uit Marokko trouwen? Voor kinderen (en gezinnen) draaien drie films. Nieuw is 'Game over', het derde deel in de serie 'Spy Kids' Voor deze film krijgen de kijkers een speciaal brilletje uit gereikt. dat een driedimensionaal effect geeft. Het verhaal is erg spannend. Hoewel Spy Kid Juni eigenlijk niet meer werkzaam is als geheim agent, krijgt hij nu een opdracht waar hij simpelweg geen nee tegen kan zeggen. Zijn zus Carmen zit namelijk opgesloten in een 3D-computerspel, gemaakt door 'The Toymaker'. Om haar te bevrijden moet hij verschillende 'levels' doorstaan. Lukt het hem niet of verliest hij de race tegen de klok, dan is het 'game over'. Deze Engelstalige film wordt in het Ne derlands ondertiteld. Nederlands gesproken is 'Mon sters unleashed', het vervolg op 'Scooby Doo'. Daarin doen de bekende hond en de andere leden van detectivebureau Mystery Inc. een onderzoek naar de plannen van een mysterieuze en gemas kerde slechterik Deze wil de macht over Coolsville krijgen door chaos te veroorzaken met een zo genoemde monstermachine. Ook 'Brother Bear' draait nu in de Ne derlands gesproken versie Tegen de schitterende achtergrond van de majestueuze natuur in het noordwesten van Amerika, vertelt deze Disneyfilm het verhaal van de jonge indiaan Kenai. Zijn leven neemt een onverwachte wending wanneer de Grote Geesten hem veranderen in het dier waaraan hij de grootste hekel heeft: een beer. VRIJDAG 9 APRIL 2004 'Ik was afhankelijk geweest van een uitkering van de sociale dienst en de kapper vond ik een hele uit gave. Dus toen ik precies vijftien jaar geleden voor mezelf begon, wilde ik de mensen tegen een la ger tarief knippen. Maar na verloop van tijd bleek dat veel klanten he lemaal niet goedkoop geknipt wilde worden. "Ik ga niet naarzo'n sociale dienstkapperzeiden ze dan.' Dus stelde Irene Penha van kapsalon Qnipp haar tarieven bij, ook omdat de boekhouder zei dat ze anders niet uit de kosten kwam. Eigenlijk zit Irene Penha (45) al dertig jaar in het kappersvak, waarvan ze de eerste vijftien werkte bij haar zus Cocky in De Koog. 'Haar zaak stond destijds bekend om een bepaalde manier van knippen, maar ik wilde op een gegeven moment wel eens wat anders, een andere stijl. En voor me zelf beginnen, dat leek me wel een uitdaging.' Makkelijk ging dat met, want als alleenstaande moeder van een dochter belandde ze in de bij stand. 'Dat was een schrale tijd Elk dubbeltje werd omgekeerd. Toen ik plannen had om een eigen kappers zaak te beginnen en daarmee aan klopte bij de Sociale Dienst, kreeg ik geen enkele hulp. Dat neem ik ze nog ^teeds kwalijk.' Daarna schraapte ze al haar moed bijeen en stapte met een ondernemersplan bij de bank binnen. 'Ze hadden vertrouwen in me en ik kon zevenduizend gulden lenen, genoeg om van start te gaan. Ik had het geluk dat ik in de Waalderstraat een zaak kon pachten. De verhuur ders wisten ook wel dat ik in het be gin weinig te makken had en namen de eerste jaren genoegen met een hele lage huur. Het was waar nu het reisbureau zit. Piepklein en ik had een minimale voorraad, met veel meer dan een paar tubetjes. De eerste vijf jaar werkte ik zes dagen in de week Zo heb ik het gered. Die lage priis die ik in het begin rekende, heeft me best wel klanten opgeleverd. Maar uitein delijk kon ik dat met volhouden. Een kapperszaak draaiende houden is best duur en je moet voldoen aan al lerlei eisen, bijvoorbeeld op het ge bied van Arbo. Zoals stoelen die je omhoog kunt pompen en dat soort dingen. Maar veel klanten wilden ook niet geknipt worden in een zaak die als goedkoop bekend stond.' Een jaar of tien bepaalden de zussen Clementine en Henriétte de Wit mede de sfeer in de kapperszaak aan de Waalderstraat, die na verloop van tijd verhuisde naar het huidige, grotere pand. 'Toen ze vertelden dat ze een eigen zaak begonnen, was dat eerst wel even schrikken. Maar ik had er wel begrip voor en ben natuurlijk zelf ook ooit voor mezelf begonnen Met Sienke Groen verrichtte woensdagmiddag de officiële heropening van de grondig verbouwde De Robbenjager. hen vertrok ook een aantal klanten. 'Logisch, want veel mensen hebben nu eenmaal een bepaalde voorkeur. Als ze bellen voor een afspraak vra gen die naar een bepaalde kapster Nu is dat nog zo. In het begin was het wel even rustig, maar er kwamen nieuwe kapsters voor in de plaats en er kwamen weer nieuwe klanten. Wat het verschil maakt met andere zaken is dat wè hier alleen werken met natuurvriendelijke haarverzorging- smiddelen, die ik speciaal uit Amerika laat komen. Veel vrouwen zijn op dat gebied heel kwaliteitsbewust. Maar ook jongens zijn tegenwoordig veel kritischer over hun haar dan pakweg een jaar of tien geleden. De mode verandert snel. Twee jaar geleden had je veel van die opgeschoren koppen, nu willen ze het weer lang. En jongens willen nu ook kleurtjes in hun haar.' Het leuke van dit werk vind ik vooral het bezig zijn met mensen en dat ik mijn creativiteit kwijt kan. Daarom laat ik ook mijn kapsters vrij in hun ma nier van knippen.' Het betreft de vaste krachten Isabelle de Ridder, Petra Koorn en dochter Bibi van der Slikke, die binnen afzienbare tijd met haar moeder een samenwerkingsver band aangaat. 'De meiden hebben allemaal hun inbreng, dat maakt dit Irene Penha: 'Het leuke van dit werk vind ik vooral het bezig zijn met mensen en dat ik mijn creativiteit kwijt kan.(Foto cemm Timmorman) werk ook zo leuk. We doen wel veel aan bijscholing en cursussen, want ik wil wel dat er hier werk van goede kwaliteit wordt geleverd. In dit vak moet je steeds bijblijven.' Onder haar klanten zijn veel Texelaars, maar ook een respectabel aantal va kantiegangers. 'Ik kom hier al vijftien jaar', vertelt mevrouw Wil Spraakman uit Bildhoven, die kampeert op Woutershok. 'Ze weten hier altijd pre cies hoe mijn haar het leukst zit. Op de camping maak ik altijd reclame voor ze.' stelling van de toren voor publiek geld kunnen worden verdiend om een vuurtorenwachter te betalen. De stichting is tegen sluiting. Ze heeft er ook moeite mee dat recreanten op zee er vaak nog ten onrechte vanuit gaan dat er wel iemand zit die de wacht houdt. De toren is bij wijze van proef al ruim een jaar onbemand. Burgemeester Geldorp heeft het aan bod voor kennisgeving aangenomen. Het college ziet liever dat Rijkswater staat een vuurtorenwachter hand haaft, zodat de veiligheid op zee met in het geding komt. Het plan van Rijkswaterstaat moet nog in de Tweede Kamer worden besproken. Rijkswaterstaat maakt dinsdag een begin met het dichten van ga ten in de kade van de haven van Oudeschild. De opknapbeurt is nodig door uitspoeling van het zand vanwege lekkage van de damwand. Eigenlijk zijn de damwanden aan ver vanging toe, maar daar is volgens Rijkswaterstaat geen geld voor. De veiligheid is volgens de organisatie met in het geding, door regelmatige inspecties van de toestand van de kade. Vorig jaar werd in juli over een lengte van 200 meter de bestrating aan de kaderand vervangen door klinkers, nadat het straatwerk was ingezakt. Hierdoor is het ontstaan van nieuwe gaten voorkomen. Vanaf dinsdag worden eerst de plaatsen dichtgelast waar de damwand lekt en vervolgens worden de gaten in de kade aangepakt De werkzaamheden zijn gereed vóór de grote stroom toe risten op gang komt, zo meldt Rijks waterstaat De Stichting Behoud Vuurtoren heeft haar hulp aangeboden aan de gemeente om de Eierlandsche vuurtoren open te houden. Secre taris Richard Goet bood in een ge sprek met burgemeester Joke Gel dorp de hulp aan voor het geval de toren zou worden opengesteld voor publiek. Volgens Groen, die eigenaar blijft van het pand, is het mogelijk geworden het restaurant voortaan het hele jaar door te gebruiken. Pachters Ben Sacher en Wiebenga zijn van plan tot eind oktober geopend te blijven en daarna gaan ze nog een tijdje door in de weekenden. 'We gaan het gewoon proberen en kijken hoe het gaat', al dus Wiebenga. De twee komen uit de horeca in Egmond, waar ze ook bei den woonden. Wiebenga werkte eer der in klassieke restaurants, Ben Sacher in grandcafés. Ze hebben hun intrek genomen in het woonhuis ach ter de Robbenjager. De KNRM speelde geen onbelang rijke rol bij de totstandkoming van het contact tussen Groen en de nieuwe exploitanten. Groen, die jarenlang schipper was bij de KNRM in De Cocksdorp, sprak vorig |aar met di recteur Sip Wiebenga van de KNRM over zijn toekomstplannen tijdens een bijeenkomst die ze gezamenlijk bezochten. Wiebenga vertelde dat zijn dochter en schoonzoon op zoek waren naar een zaak voor zichzelf en Groen knoopte dat in zijn oren. Vlak voor de kerst kreeg Wiebenga een telefoontje van Groen. Als zijn doch ter en schoonzoon interesse hadden, konden ze zich bij hem meldden. Wiebenga, die woensdag aanwezig was bij de opening, loofde Groen dat hij woord had gehouden en aan hen was blijven denken. Jaap en Sienke Groen gaan zich de komende tijd meer toeleggen op de camping van de Robbenjager. Die telt 534 slaapplaatsen voor kampeer ders, ongeveer zestig bedden in huis jes en zestig bedden in het hoofdge bouw. Volgens Groen is het de bedoeling dat hij en zijn vrouw het werk nog een paar jaar blijven doen en dat daarna hun dochter Petrina de zaak overneemt. Zij is al een paar jaar werkzaam op de camping. Jaap en Sienke Groen namen in 1974 het be heer van de Robbenjager over, nadat hun (schoon)vader Piet Boon het rus tiger aan was gaan doen. De Robbenjager, die ontstond in 1937, is altijd in handen geweest van de fami lie Boon. Nadat oprichter Maarten Boon was overleden, zette zijn vrouw Jozina Boon-Mechielsen het bedrijf in 1948 voort met haar kinderen Piet, Adriaan, Gerard en Catrien en hun aanhang. Later namen Piet, Adriaan en Gerard Boon, destijds drie zeer kleurrijke bewoners van De Cocksdorp, het bedrijf over. Nadat Adriaan en Gerard waren gestopt, werd de camping beheerd door Piet Boon, zijn vrouw Cornelia en hun dochters Neeltje en Sienke en later schoonzoon Jaap. Groen bracht tij dens de heropening met smaak in herinnering hoe hij destijds bomen had gepland in de zoute bodem. 'En toen ze er eindelijk stonden, kwam een ambtenaar van de gemeente me vertellen dat het de verkeerde bomen waren. Ik ben omgedraaid en wegge lopen Die man wist niet hoeveel moeite het me had gekost om ze aan de gang te krijgen.' Rijkswaterstaat wil van de vuurtorens op de Waddeneilanden af en heeft recent een plan op tafel gelegd om de bewaking van de Waddenzee vanaf de vastewal te gaan coördineren. Volgens de stichting zou met open- De verbouwde Robbenjager van de familie Groen is heropend als grandcafé/restaurant. Het voor malige campingrestaurant op de noordpunt van het eiland is uitge groeid tot een volwaardig restau rant dat zelfstandig van de cam ping opereert. De 26-jarige Maaike Wiebenga en de 23-jarige Joël Ben Sacher hebben de exploitatie van de zaak in handen genomen. Sienke Groen, de echtgenote van Jaap en kleindochter van oprichters Maarten en Jozina Boon, verrichtte woensdagmiddag de officiële hero pening door een lint bij de nieuwe hoofdingang aan de voorkant door te knippen. Voor de verbouwing konden bezoekers alleen aan de zijkant het pand betreden. Met de nieuwe hoofdingang wil de familie Groen meer uitnodigend zijn naar de voor bijgangers. De Robbenjager heeft sinds septem ber zowel binnen als buiten een gron dige opknapbeurt ondergaan en het oppervlak is met tien procent uitge breid. Het grandcafè- en restaurant gedeelte is volledig vernieuwd en lichter geworden door de komst van meer bovenramen. Ook is de ruimte voorzien van een nieuwe vloer verwarming. De slaapvertrekken heb ben een opknapbeurt gehad en bui ten zijn de grauwe asbestplaten die vroeger op het dak lagen, vervangen door nieuwe rode dakplaten. De ver bouwing werd verricht door aannemersbedrijf Bruin en Weijers uit Cocksdorp. IBS/Oele/Schoo en tegelzetbedrijfvan Kooger waren De Natuurbeschermingswet moet van kracht worden op de Razende Bol. Die aanbeveling doet de com- missie-Meijer in haar vorige week verschenen rapport Ruimte voor de Wadden. Ook wordt geadvi seerd een 'Waddenacademie' op te richten, waarin Alterra en het NIOZ een belangrijke rol moeten spelen. Het toepassen van de Natuurbe schermingswet op de zandplaat ten zuidwesten van Texel is onderdeel van een omvangrijk pakket voorstel len die de commissie doet om duur zaam te investeren in natuur ontwikkeling in de Waddenzee De Razende Bol wordt genoemd als een bijzonder gebied dat onvoldoende veilig is gesteld De natuur ontwikkelingsplannen zouden be taald moeten worden uit de opbreng sten van het Waddengas waarvoor de commissie de boringen weer wil toestaan. Wethouder Nel Eelman toont zich met echt gelukkig met het voorstel van de commissie-Meijer, maar noemt het tegelijkertijd onvermijdelijk dat de Natuurbeschermingswet van kracht gaat worden op de Razende Bol. Op de zandplaat geldt momenteel lokale wetgeving. Wordt de Natuurbe schermingswet er ingevoerd, dan wordt het ministerie de aangewezen organisatie om ontheffingen en ver gunningen te verlenen. Volgens Eelman is de zandplaat al goed be schermd en wordt er veel aandacht aan besteed in het BOGT-overleg. Daarin praten Rijkswaterstaat, Landschapszorg, Staatsbosbeheer, de Vogelwerkgroep, de gemeente, TVL, het ministerie van Landbouw, de dorpscommissie van Den Hoorn, de Joost Dourleinkazerne. de actiegroep Handen af van de Hors. de Wadden vereniging en de vereniging van Wadvaarders geregeld met elkaar over de Hors en de Razende Bol Het BOGT-overleg werd destijds in het leven geroepen omdat Texel en Den Helder de regelgeving op de zand plaat zelf in de hand wilden houden. De commissie-Meijer wil uit de op brengsten van het Waddengas onge veer 110 miljoen euro vrijmaken voor het verbeteren van natuurwaarden bij kleine projecten langs de randenyj de Waddenzee. Volgens Han Ui boom van Alterra, die als ecoloog] de projectgroep zat die het ra| voor de commissie opstelde, voor Texel worden gedacht aan ontwikkeling van een hoogwaï vluchtplaats bij de Schorren, vogels bij zeer hoge waterstai kunnen verblijven. Financiële oi steuning van boeren die aan ai risch natuurbeheer doen, wordt doj de commissie ook onder de kt; projecten geschaard. Waddenj geld wordt eveneens in het voor gesteld voor een uitgebr, onderzoeks- en beheersplan voon oprukkende Japanse oester. Waddenacader Het NIOZ en Alterra worden inlj cc rapport genoemd als instituten een rol kunnen spelen bij de oprd ting van een 'Waddenacader waarin de kennis over de Waddei moet worden gebundeld. Volt Lindeboom wordt voorgesteld Waddenacademie over drie locaï te verspreiden, waarvan de wet- schappelijke tak op Texel gecont treerd zou moeten worden De andere takken zouden bij de Unw siteit van Groningen en het Van Instituut in Leeuwarden moetenl men De bundeling van kennis moeU eind maken aan de 'verbrokkeli waarvan volgens de commissie r St menteel sprake is. Volgens de cc* nn missie-Meijer is samenwerking t sen het NIOZ, Alterra, het Nedert; Instituut voor Visserijonderzoek, Waterloopkundig Laboratorium andere onontbeerlijk voor de verc ontwikkeling van kennis van de logie van de Wadden en de socfeflc economische ontwikkeling van trc Waddengebied. Volgens Lindetx He kan een Waddenacademie ooki sti dragen aan het op gang houdem sc duurzame en langlopt monitoringsprogramma 's in de denzee. 'Met elkaar kun je be| wat er speelt, wat belangrijk is waar je een vinger aan de pols houden.' Ruimte voor de Wade wordt binnenkort besproken in Tweede Kamer. De raadscommissie Grondgebied heeft zich dinsdag unaniem uitge sproken voor het snel opstarten van een discussie over het behoud van het buitengebied op Texel. Dat is hard nodig, omdat de huidige re gelgeving in veel gevallen niet meer voldoet. Wat te doen met leegkomende agra rische gebouwen? Dat is één van de belangrijkste vragen waarmee burge meester en wethouders zich ten aan zien van het buitengebied mee ge confronteerd zien, lichtte wethouder Nel Eelman het plan toe om snel een discussie te beginnen. Texel telt in middels al 99 agrarische gebouwen die met meer als zodanig worden gebruikt. Het bestemmingsplan schrijft voor dat ze voor de landbouw bewaard moeten blijven, maar steeds meer gegadigden zijn helemaal geen boer, maar willen er 'gewoon' in kun nen wonen of er een andersoortig bedrijf mogen starten. Dat de kwestie breed leeft, bleek ook uit brieven die Texels Belang en de Stichting Agrarisch Texel (SAT) erover hadden opgesteld en die in de com missie aan de orde waren. De leden besloten op advies van wethouder Eelman echter nog niet inhoudelijk op de brieven in te gaan, maar eerst de discussie af te wachten. Daarvoor worden 'alle betrokkenen' uitgeno digd onder begeleiding van een ex tern bureau mee te praten, waaron der de agrarische organisaties WLTO en SAT, naast uiteraard ook meenteraad. Omdat de zomer de meeste boeren een drukke riode is, kan de discussie niet eer dan eind augustus of begin septe ber beginnen. Wel wil Eelman voorbereidingen alvast treffen. Jan Koolhof (CDA) nam alvast: voorschot op de discussie en ws schuwde ervoor de belangen van agrarische sector in de gaten teh» den. Volgens hem zijn veel meuï bewoners van het buitengebied zoek naar rust en ruimte en gebe het maar al te vaak dat ze al klai als ze een tractor horen, waarmef de agrarische bedrijven in de wik rijden. Maria van der Spek (W juichte de discussie toe en ple ervoor de ontwikkelingen in de senti|d niet stop te zetten. In ind duele gevallen moet volgens haart keken worden of een aanvraag worden gehonoreerd, bijvoorbs wanneer zich een koper aandi: voor een agrarisch bedrijf dat al lï tijd leeg staat. Maar zowel Fransï man (D66) als Arthur Oosterti (GroenLinks) wees erop dat aam! gen moeten worden getoetst aam geldende regels. 'We moeten n doen of er geen beleid is.' www.amnesty.nl postbank 454 000 de (Advertentie) Advertenties voor de vakantiekrant kunnen worden ingeleverd t/m woensdag 14 april bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111. ,ii ie \3 in >P :n k rif P e Tip

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 6