Echt bouwen voor de eigen bevolking Einde aan kitesurfer bij Dijkmanshuizen w Bestemmingsplan Den Burg ter visie \::,0 te LR (JEB'R. r}- .TEXELSE J couRANT- Centrum Den Burg 7TGRmF?SciT^E^E^ERl^iN-"MÖo«J' (J Gfl NET ZÖLRNG DOOR TOE lik WflTÊR HEB. BEGREPEN Een vroeg Texels ploegkampioenschap Cursus 'De Mens' Irritatie raad over kwestie Hogeberg Visserskoor geeft concert Glas in lood bij Baroque Agrarisch Museum Parkeermeter stuk? TEX ELSE^COURANI BEZORGER m/v VRIJDAG 9 APRlLfy Wethouder Nel Eelman wil het (ontwerp)bestemmingsplan Den Burg, dat sinds afgelopen maan dag ter visie ligt, nog vóór septem ber aan de provincie voorleggen. Tot die tijd is het oude streekplan nog van kracht, op basis waarvan het gebied aan de oostkant van Den Burg mag worden uitgebreid. In het nieuwe Ontwikkelingsbeeld Noord-Holland-Noord is woning bouw in dat gebied vooralsnog uit gesloten. Het bestemmingsplan Den Burg kent een lange geschiedenis. Al in 1999 begonnen de voorbereidingen, waarna de conceptversie in 2000 aan de gemeenteraad werd voorgelegd. op basis van het oude streekplan. Eelman meent hiervoor goede argu menten te hebben. 'We zitten op Texel met een groot woningtekort. 600 woningzoekenden, waarvan 97 procent Texelaars. Verder is sprake van oude rechten. En dat het plan met grote vertraging tot stand is ge komen, kunnen we goed verklaren.' Doordat onder grote tijdsdruk is ge werkt. konden bepaalde juridische aspecten in het plan met helemaal worden afgerond, maar die hebben volgens Eelman geen nadelige in vloed voor de betrokkenen. School In grote lijnen is het plan dat nu is verschenen hetzelfde als de versie uit Den Burg Oost. Dat het definitieve plan pas dit jaar verschijnt, komt volgens wethouder Eelman vooral doordat er lange ti|d geen overeenstemming kon worden bereikt over een stuk grond in Den Burg west, een kwestie die inmiddels uit de wereld is en die de weg vrij maakte om het plan alsnog af te ron den. Maar in die tussentijd bleek dat Gedeputeerde Staten in het nieuwe streekplan een streep door de wo ningbouw ten oosten van Den Burg hadden gezet. Weliswaar heeft gede puteerde Henri Mei|dam laten blijken de mogelijkheden voor Texel wat te willen verruimen, als het streekplan in z'n huidige vorm definitief is, kan Texel fluiten naar nieuwbouw. Reden voor Eelman en haar ambtenaren grote haast te maken met de afron ding van het bestemmingsplan, met de bedoeling het nog vóór septem ber naar Haarlem te sturen, zodat de provincie een eindoordeel kan geven (Bron gemeente Texel) 2000 De bestaande delen van Den Burg zijn, zoals dat heet, constate rend bestemd, dus volgens het hui dige gebruik. 'De bestaande rechten blijven gehandhaafd', benadrukt Eelman. Ook de twee grote uitbreidingsgebieden aan de oost- en westkant zijn ongeveer hetzelfde, maar er zijn verschillen ten opzichte van de conceptversie. Waterpartijen zijn bijvoorbeeld aanzienlijk groter, omdat volgens nieuwe richtlijnen mi nimaal tien procent van het oppervlak uit water moet bestaan Aan de west kant is ruimte voor praktijken aan huis en de plek van de voormalige Ferrever, een oppervlakte van circa 4000 vierkante meter, heeft de be stemming maatschappelijke voorzie ning gekregen. Aan de oostkant wordt rekening gehouden met de bouw van een school, het asiel zoekerscentrum is geschrapt Werd in het conceptplan een perceel land aan de Kadijksweg, dat in handen was van een projectontwikkelaar, buiten het bestemmingsplan gehou den, in het nieuwe plan is het er wel in opgenomen. Daarmee wijkt Eelman af van het beleid om alleen grond die eigendom is van de ge meente voor woningbouw te bestem men. 'Als we dit perceel er uit zouden laten, zou dat jundisch op problemen kunnen stuiten. We hebben wel goede afspraken met de eigenaar kunnen maken over de invulling.' Een deel van het gebied aan de oost kant is ingevuld, een groter deel is als uitwerkingsgebied nog blanco. Bij archeologisch onderzoek in het gebied zijn sporen gevonden van een boerenerf, dat vermoedelijk afkom stig is uit de Ijzertijd. De provincie hanteert de stelregel dat dergelijke resten in stand moeten blijven. Door dat ze dieper in de grond zitten, is dat volgens Eelman geen enkel pro bleem. 'Ze blijven gewoon zitten en vormen geen belemmering voor bouwactiviteiten.' överkanters De realisatie van Den Burg west en - oost is volgens Eelman met name nodig om aan de groeiende vraag naar woonruimte te voldoen. Bedoe ling is dat dertig procent van de hui zen vrije sector wordt en zeventig procent sociale woningbouw. Onge bruikelijk, omdat de verhouding el ders in het land meer naar het omge keerde neigt. Met de verdeling hoopt Eelman tegemoet te komen aan de grote vraag naar starters- en seniorenwoningen. 'In samenwerking met de Stichting Wonen Texel (SWT) willen we hier huur- maar ook koop woningen voor starters realiseren. We willen echt gaan bouwen voor de ei gen bevolking.' Onlangs maakte de SWT bekend dat de meeste bewo ners die een koopwoning in het nieuwe Sint Jan hadden gekocht, hun woningen aan överkanters hadden verkocht. De vraag is of dat bij dit plan is te voorkomen. Volgens Eelman is dit moeilijk: 'We kunnen Texel met helemaal op slot gooien voor mensen van de overkant.' Het bestemmingsplan ligt officieel tot zondag 2 mei ter inzage, wat in de praktijk betekent dat het tot donder dag 29 april bij de balie Grondgebied in het gemeentehuis kan worden be keken. Het plan bestaat uit acht kleurenkaarten en kan worden nabesteld. Wie alle acht kaarten wil, betaalt circa €125,-, losse kaarten kosten per stuk €15,-. Ingediende zienswijzen worden besproken tij dens een hoorzitting die naar ver wachting in juli wordt gehouden. Situatietekening van Den Burg west. (Bron gemeente Toxel) VERVOLG VAN PAGINA 1 kundigen als burgers een belangrijke rol, aangezien een extern bureau met expertise op het gebied van steden bouw en communicatie voorstellen ontwikkelt en een 'klankbordgroep' van burgers en betrokkenen daar als eerste over oordeelt. Bovendien wor den openbare discussies gehouden waarin met alleen raadsleden maar ook het publiek zich mag uitspreken. Het hele proces wordt begeleid door een 'stuurgroep', die bestaat uit wet houder Nel Eelman en de fractievoor zitters. De PvdA liet bi| monde van Alfred Schaatsenberg nog wat twijfel horen. De partij had eerder voorge steld de plannen te laten ontwikkelen door burgers en zag daarin geen rol weggelegd voor een extern bureau. Maar nadat de wethouder had bena drukt dat de burgers alle gelegenheid krijgen zich te laten horen, stemde ook Schaatsenberg in het met het voorstel. Oude plannen In hoeverre de al in 1995 gelanceerde plannen (waaronder dat van Jook Nauta) opnieuw worden bestudeerd, valt nog te bezien. 'Het negeren van de plannen doet geen recht aan de inspanningen van degenen die er toentertijd bi| betrokken waren', meldden b en w in hun plan van aan pak, om te vervolgen met: 'Anderzijds moet voorkomen worden dat doorge gaan wordt op de oude plannen Het ging toen voornamelijk om de her inrichting van de Groeneplaats. Thans praten we over een structurele invulling van het centrum van Den Burg.' Uiteindelijk werd besloten 'de plannen en reacties van toen voor belangstellenden als informatie materiaal ter inzage te leggen, maar uitdrukkelijk een blanco situatie als start te nemen.' Het voogaar wordt gebruikt om een vjtczst RNTOÖNGOES© 08-ow-zoor extern adviesbureau uit te kiezen. Om een juiste keuze te kunnen maken, wordt drie organisaties gevraagd of ferte te doen en hun plannen te ont vouwen. De klankbordgroep wordt volgens de plannen in juni gevormd. Het distributie planologisch onder zoek moet in september klaar zijn. Als alles naar wens gaat, moet het uitein delijke besluit over de herinrichting van het centrum van Den Burg in december 2005 door de gemeente raad worden genomen. In Eben Haezer aan de Julianastraat in Den Burg wordt dinsdag in de cur sus 'De Mens die het leven inhoud geeft' aandacht besteed aan de ge lijkenis van de verloren zoon. Thema van de avond is 'Keuze voor het le ven'. Ook wordt een gedeelte van de Jezusfilm vertoond. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Diverse raadsleden lijken een beetje genoeg te krijgen van de kwestie Hogeberg. Ze vinden het jammer dat Sjef Brügemann en Marian Ran telkens met nieuwe wijzigingen kwamen op momenten dat de zaak rond leek te zijn. De wrevel kwam er maandagavond uit tijdens de raadscommissie Grond gebied. nadat Menno Stam van Tien voor Texel de raadsleden verwijten had gemaakt over de kwestie. De gemeente moet volgens een uit spraak van de Raad van State alsnog een bouwvergunning afgeven voor de herbouw en renovatie van twee schuren met door Ran gewenste kappen. Burgemeester en wethou ders hadden die vergunning gewei gerd, omdat de kappen volgens de welstandscommissie kleiner en in een andere richting hadden gemoe ten. De Raad van State floot het col lege echter terug, omdat de ge wenste kappen volgens het bestemmingsplan Buitengebied zijn toegestaan. Stam zei dat het 'dood zonde zou zijn als de Hogeberg wordt vernacheld door schuren'. Volgens hem had het nooit zo ver mogen ko men en is zowel het college als de raad daar schuldig aan. Dat verwijt werd met gedeeld door de aanwezige raadsleden. Maria van der Spek (WD) wees erop dat er al min stens vijf jaar gesprekken worden ge voerd over de bouwplannen op de Hogeberg en dat er in de loop der tijd prachtige tekeningen zijn gemaakt. 'Maar waarom moet het dan telkens net even anders?' Dat laatste vond ook Joop Groeskamp (Texels Be lang). 'Dan had je wat en dan moest het weer anders. Er is heel veel aan gewerkt en ook Texels Belang heeft er veel tijd en aandacht aan besteed.' Jan Koolhof (CDA), die er eveneens veel energie, aan spendeerde, zei persoonlijk klaar te zijn met de kwes tie. Hij had de indruk dat telkens een andere partij voor het karretje wordt gespannen. Samen met Van der Spek hoopte hij dat de familie niet uit boosheid daadwerkelijk de schuren gaan bouwen. Frans Visman (D66) vond dat de familie weer eens con tact met de gemeente zou moeten zoeken. Volgens hem is in veel ge sprekken duidelijk aangeven wat er mag op de Hogeberg. Wethouder Nel Eelman zei met smart af te wachten wat voor plan er straks wordt inge diend. Ter afsluiting van het winterseizoen geeft het Oudeschilder Visserskoor zaterdag 17 april een optreden in dorpshuis 't Skiltje Bij die gelegen heid zal het koor ook nieuw ingestu deerde liedjes ten gehore brengen, die op de CD zullen staan die volgend jaar bij het twintigjarig bestaan uit komt. Daarnaast belooft het koor voor zaterdag een 'grandioze loterij met veel mooie prijzen' en 'in de pauze kunnen de bezoekers zich te goed doen aan lekkere hapjes'. Het optreden begint om 20.00 uur. Kaar ten kosten €4,50 (inclusief consump tie) en zijn zolang de voorraad strekt verkrijgbaar bij Janna Couperus (Vliegwiel 11, Oudeschild, tel. 318046) en Corrie Witte (Achterom 21, Den Burg, tel. 313704). Informa tie staat ook op de website www.oud eschildervisserkoor-texel.nl Het surfstrandje bij Dijkmans huizen wordt weer verboden ter rein voor kitesurfers. Op de Noord zee blijft het vliegersurfen mogelijk in het vliegergebied tussen paal 10.93enpaal11.68enhet gedeelte tussen paal 17 en 19. Op andere plaatsen rond het eiland wordt het verboden. Dat is de strekking van een voorstel van burgemeester en wethouders dat in mei wordt voorgelegd aan de raadscommissie Grondgebied. Het college stelde vorig jaar een nood- regeling op om de betrekkelijk nieuwe sport aan banden te leggen. Die re geling is recent geëvalueerd. Uit zienswijzen van diverse organisaties trok het college de conclusie dat de Waddenzee tussen Dijkmanshuizen en Zandkes Kleiput toch geen ge schikte kitesurflocatie is. De foerageer- en rustgebieden van vogels in Zandkes Kleiput worden teveel verstoord en op het water zit ten windsurfers en kitesurfers elkaar teveel in de weg. Zelfs de Neder landse Kitesurfvereniging en de kite- afdelmg van Windsurfvereniging Texel zijn in hun zienswijzen niet echt enthousiast over de locatie. Natuur beschermingsorganisaties waren van begin af aan al faliekant tegen het kitesurfen op de Waddenzee en ook de gemeenteraad had het vorig jaar juli bij het vaststellen van de nood- regeling verboden. Het college be sloot het daarna alsnog toe te staan bij Dijkmanshuizen, wat tot opschud ding leidde bij de raadsleden, omdat zij pas achteraf met dat gewijzigde besluit werden geconfronteerd. Kitesurfen op de Noordzee levert minder problemen op. De provincie heeft er geen bezwaar tegen en de gemeente heeft de twee locaties met een zogeheten voortoets getoetst aan de Vogel- en Habitatrichtlijnen. Daaruit bleek dat een nadere pas sende beoordeling (een zware toets) niet nodig is. De twee gebieden wor den al intensief gebruikt voor recrea tie en ze liggen met in de buurt van mogelijke broedgebieden van strand- broeders. Wel wordt het mogelijk geacht dat de schaduw van een be wegende vlieger door vogels in de achterliggende duinen voor een roof vogel wordt aangezien. De gemeente verwacht echter geen aanwijsbaar effect op de natuurwaarden, omdat kitesurfen het meest voorkomt in de zomer als de broedperiode voor de vogels in de duinen alweer achter de rug is. De gebieden tussen paal 10.93 en 11.68 en paal 17 en 19 zijn voorals nog de enige twee toegestane locaties. In de oude noodregeling was er sprake van het kitesurfen ook te accepteren tussen paal 21.31 en 22.51 en paal 28.40 en de strekdam bij de vuurtoren, maar die locaties werden vorig jaar al ingetrokken na protesten. Verzoeken van de Neder landse Kitesurfvereniging, de windsurfclub, de Vereniging van Strandexploitanten en de Sportr om het toch ook elders toe te sla zijn afgewezen. Omdat zwemmer kitesurfen niet samengaan, verb het college de sport bij alle bewaa stranden. Bij de Hors en de Raze Bol mag evenmin worden gekites omdat dat in strijd is met wette regelingen en tot verstoring leid Burgemeester en wethouders I den in hun voorstel aan de raat deur nog op een klein kiertje i kitesurfen op de Waddenzee. brede politieke en maatschapp steun zou zijn, wil het coliege e ijveren. Er wordt echter metea gemeld dat die steun met aan» lijkt. De Sportraad had Ceres noemd als mogelijke plek kitesurfen. Volgens een woordvoerder van gemeente is het de bedoeling op grote borden bij de strandopgan aan te geven waar het kitesurfi toegestaan. Op welke manier hel het strand zelf wordt aangegevffl nog onderdeel van discussies momenteel worden gevoerd ovei opstellen van een nieuwe strand™ Voor het vastleggen van de toe stane kitesurflocaties moet een ziging worden aangebracht inde gemene Plaatselijke Verordening (Advertentie) Bij kunsthandel Baroque aan de Kikkertstraat in De Cocksdorp is de komende weken werk te zien van de Limburgse glaskunstenaar Piet van Meel. Glas-in-lood is een techniek die doorgaans met met kunst wordt ge associeerd, maar eerder met religieus werk of bovenramen in veel Texelse huizen. Zo niet bij Piet van Meel. Zijn benadering is die van een veelzijdig kunstenaar. Hij durft te experimente ren en heeft in zijn glas-in-loodwerk een duidelijke voorkeur voor abstract of licht figuratief werk. Materiaal keuze, kleur- en lichtwerking, per spectief en beweging spelen bij zijn werken altijd een grote rol. Het resul taat is zeer verfijnd en uiterst deco ratief; de kunst van de transparantie. Het werk van Van Meel is van 10 tot en met 24 april te zien. Baroque is daqelijks geopend van 13.00 tot 16.00 uur. In het artikel over het Agrarisch en Wagenmuseum is een foutje geslo pen in de doordeweekse openings tijden. Maandag is het museum open van 13.30 tot 17.00 uur en dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur. (Advertentie) Wij zijn per direct op zoek naaf een die voor ons de krant wil bezorgen op en nabij 't Horntje: Watermolenweg, Mol- werk, Noorderhaaks, De Dageraad, De Rede, ged. Pontweg, Van der Sterrweg, Amaliaweg er de Redoute. Hier wonen ongeveer 92 abonnees. Het bezorgen is het eenvoudigs voor iemand die in deze omgt ving woont. De kranten kunnen dinsdag f vrijdag vanaf 15.30 uur aan d Spinbaan worden afgehaald. Wanneer u op 't Horntje woon kunnen de kranten ook thus worden gebracht. Geïnteresseerden kunnen voo nadere inlichtingen terecht' de balie van de Texelse Courah aan de Spinbaan. Longeveld de RW Spinbaan 6 i ui»tffvuii 1791 MC Oen Burg UtmVHIl Telefoon 0222 Fax 0222

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 8