Veertig jaar Verenigde Schilders Het kon niet zo of we schilderen het' Olmen Hoeve op monumentenlijst V: y: Javerjasstrijd krijgt bloedstollend slot Ruimte voor kinderopvang Scholieren trainen voor Knippenbergloop Gekmp^O .TEXELSE Q COURANT" Til! Hiphopfeest in J'elleboog Paaseieren VRIJDAG 9 APRIL 2004 Joe Geallieerden werden ze ge- Inoemd. De Verenigde Schilders, I het bedrijf dat veertig jaar geleden I werd opgericht toen een stel kleine I schilders de koppen bij elkaar stak 1 en de krachten bundelde. 'Allemaal I gelijk, evenveel verdienen en geen I bazen en knechten meer', was het [saamhorige uitgangspunt. De coöperatie van destijds kende ups ten downs en is anno 2004 een op [zakelijke leest geschoeide BV, die I het sociale gedachtegoed van toen [n0g steeds hoog in het vaandel Iheeft. |oe oprichting gebeurde in een tijd dat Ier op Texel veel kleine schilders- Ibedrijven actief waren. Het was schil- |der Piet van Heerwaarden die zijn col lega's zover wist te kriigen dat ze hun Ikrachten bundelden. Niet alleen uit jzakelijk belang, maar vooral uit idea lisme. 'Allemaal gelijk, evenveel ver- I dienen en geen bazen en knechten |meer', conform zi|n communistische lovertuiging. Maar Van Heerwaarden wist ook dat door het samengaan Islagvaardiger kon worden gewerkt. De zestiger |aren was de tijd van grote projecten en daarvoor had je vele handen nodig. De samenwerking be gon met de schildersbedrijven van |jan Vonk. Gerrit Dros en Piet van Heerwaarden. Schilders die toetraden Ivraren Niek van Heerwaarden, Piet van Sambeek, Joh. de Bij, Dies floolens en Gommert Witvliet. De groep groeide verder door de komst Jvan jonge knapen, zoals Hans iHaarsma, Hans Bakker en Ben Jas. |AI snel had het bedrijf negentien me dewerkers. Omdat de samenwerking (beviel werd het bedrijf omgevormd tot een coöperatie, die. de naam Vere ngde Schilders kreeg. Coöperatielid ivan het eerste uur is Arno van Heer waarden, die inmiddels 45 jaar de [schilderskwast hanteert. 'Ik was des- |ti|ds te jong om naar de ambachts- jschool in Den Helder te mogen en zo [raakte ik naar de landbouwsschool in Den Burg Maar dat was niks voor mij. Doordat ome Piet en ome Niek een Schildersbedrijf hadden, kon ik daar ban het werk. Na twee jaar landbouw school hield ik het voor gezien. Door Me week schilderen en zaterdag naar school. Ik was toen veertien jaar.' De Geallieerden, zoals de Verenigde Schilders werden genoemd, hadden op een zeker moment zelfs een dependance in Rotterdam, die werd gedreven door een medewerker die trouwde met een meisie uit de Maas stad. r Coöperatie Renè Kuyper trad 39 jaar geleden toe tot de coöperatie 'De winst werd hoofdelijk verdeeld, naar het aantal gewerkte uren. ledereen die aan het werk ging bij de Schilders werd ge acht lid te worden van de coöperatie. Dat hield ook in dat er moest worden gespaard in het bedrijf. 'Als je dan aan het eind van de week je salaris ving, moest je zo'n tien jaar lang per week een bepaald bedrag van je loon inle veren. Zo bouwden we het bedrijfs kapitaal op. Het was ongeveer een tientje in de week. Als je nagaat dat BV hoef je er maar een kwart belas ting over te betalen.' Dat de coöpe ratieve geest niet geheel is verdwe nen, blijkt onder meer uit de winstdeling die het bedrijf toepast Tien procent van de brutowinst wordt uitgekeerd aan de medewerkers. Aandeelhouders Kuyper: 'Bij de omzetting waren we met een stuk of tien aandeelhouders. In de loop der jaren is dat aantal ge slonken, zelfs zodanig dat we ons zorgen maakten over de continuïteit van het bedrijf. Want zo'n bedrijf heeft een brede basis nodig. Maar lang met elke medewerker wil ook aandeelhou der worden. Je loopt natuurlijk een bepaald risico en je moet je inkopen in de BV. Niet iedereen kan dat behappen. Gelukkig zijn er een paar jaar geleden vanuit het bedrijf twee medewerkers aandeelhouder gewor- lid van de coöperatie en er moest over worden gestemd wie er uit moest. Een man of zes, zeven moesten toen vertrekken. In de negentiger jaren kon het weer niet op. Er hoefde 's winters niemand in de WW Maar nu is het werk alweer aardig teruggelopen. De bouwbedrijven zijn aardig aan het in krimpen. Dat zijn onze grootste klan ten. In de zomer komen we daardoor een man of tien te kort, maar in de winter hebben we ze over. En ik zie het voorlopig niet beter worden. We kijken daarom toch wat bezorgd naar de toekomst.' Vergrijzing Bestond het bedrijf in de zestiger ja ren uit veel jonge medewerkers, te genwoordig ligt de gemiddelde leef tijd een stuk hoger. Van Heerwaarden: 'De ambachtschool in Den Helder had vroeger een schildersafdeling Foto uit de beginjaren van de Verenigde Schilders. Achterste rij, vlnrDirk Dros, Kees Kuyper, Arno van Heerwaarden, Jan Kooger, Peter Ipenburg en Klaas Lips. Middelste rij: Henk Hillen, Ben Jas, Piet van Sambeek, Ron Vlugt, Piet van Heerwaarden, Jo de Bij, Hans Bakker. Voorste rij: Lenie van Heerwaarden, Huib de Ridder, Gommert Witvliet, Nico van Heerwaarden, Gerrit Dros, Dies Toolens en Jan Vonk. ie in die jaren vijfenveertig gulden ver diende, dan was dat geen kleinig heidje. Ik weet van een collega die een gezin had en dat tientje niet kon missen. Die is er uit gestapt.' Het bedrijf begon in een schuur aan de Burgwal, om na verloop van jaren de overstap te maken naar het huidige gebouw aan de Maricoweg. 'We wa ren hier toen de eerste. Er was nog niets.' Na verloop van tijd werd de structuur van coöperatie verruild voor een Besloten Vennootschap. 'Pro bleem was dat een coöperatie wel de plichten van een BV heeft, maar niet de rechten. De belastingdienst en het Sociaal Fonds wisten nooit wat ze met ons aanmoesten. Het opge bouwde kapitaal dat bij vertrek van een coóperatielid uit het bedrijf werd gehaald, werd als loon beschouwd, wat een torenhoge belastingaanslag opleverde. Als aandeelhouder in een den. We hebben er nu zeven.' Arno van Heerwaarden, die in de zomer van 2005 zestig wordt, verlaat dan het bedrijf. Bietenrooien Anno 2004 werken er 21 mensen bij het bedrijf. Er is nogal wat voor no dig om zoveel mensen aan de slag te houden. Arno van Heerwaarden: 'Als er geen werk is, gaan we desnoods met z'n allen bietenrooien', was ooit een gevleugelde uitspraak van Piet van Heerwaarden. 'Het is gelukkig nooit nodig geweest, maar het bedrijf heeft wel z'n ups en downs gehad. Toen de bouw in de jaren tachtig in elkaar donderde, was het een slechte periode. We waren toen met bijna dertig man. We kregen van de boek houder opdracht om te gaan uitdunnen. Dat was een hele pijnlijke periode. In die tijd was iedereen nog deelden we éen busje. Als we dan naar de vuurtoren te werk gingen, dan zaten we in een rijtje achter in de auto, op de verfbussen Tegenwoordig hebben we één busje per twee man.' 'Het kon met zo raar, of we schilder den het wel. Bijvoorbeeld de vuurto ren. Niet de laatste keer, die verf die zo snel is verbleekt. Als ik de op drachtgever was, zou ik nog maar eens met dat schildersbedrijf gaan praten We hebben de vuurtoren van Vlieland en de Brandans van Ter schelling geschilderd. Ook de IJzeren Kaap en het Licht van Troost. Daar moesten we eerst de teer van afkrabben. In het zonnetje brandde dat verschrikkelijk op je huid. Een collega had er zo'n last van, die stak zijn kop in het zoute water van de Mokbaai Dat brandde nog veel er ger.' Verkeerde zuinigheid Als er vroeger een schilderklusje was, dan piekerden de meeste mensen er niet over om dat zelf te doen. Dan belden ze de schilder. Van Heer waarden 'Met de verf van toen, kon een amateur niet overweg. Toen stond je nog echt te kwasten. Een deur doe je tegenwoordig met de roller. Er is veel veranderd, maar we zijn wel een bedrijf gebleven dat al les op het gebied van schilderen is blijven doen. Bijvoorbeeld glaswerk. Ten tijde van de oliecrisis wilde ieder een thermopane. Vrachtauto's van dat spul hebben we weggezet. En we blijven schilderen Want hardhout of niet, schilderen blijft nodig Wie dat vergeet, krijgt onherroepelijk spijt. We zijn al heel wat verrot hardhout tegen gekomen Je hebt mensen die in een nieuw huis zomaar een keuken van €10.000,- bouwen, maar voor de schilder hebben ze geen geld over. Verkeerde zuinigheid. Een huis is te genwoordig zóveel waard. Wat maakt €3000,- schilderwerk dan nog uit? Dat is gewoon goed besteed geld.' Om het 40-jarig bestaan te vieren verzorgde de Verenigde Schilders eerder dit jaar voor het hele personeel en aanhang een geslaagde vier daagse reis naar Praag. schilders verenigde >e huidige medewerkers van de Verenigde Schilders Vlnr. op de auto: André Barhorst, Jaap Eelman, Ramona Huijsman en Willem Sangers. jAchterste rij naast auto: Bouke lfredevoort, Cees Daalder, Rienk Platte, Leon Eelman, Marcel Winder en René van Beusekom. Voorste W Jos Smit, Bart Timmer, Henk Zijm, Piet van Heerwaarden, Arno van Heerwaarden, René Kuijper, Tijs Witte, Robert Witte, Wiggert paring, Michel Rüngs, Tiddo Wester. waarvan elk jaar zo'n vijftien jonge schilders het vak in stroomden. Die opleiding bestaat met meer. Nu zeg gen ze: Je moet het bij de baas leren. Schilder wordt je inderdaad in de praktijk, maar we stimuleren wel dat ze daarnaast een vakopleiding vol gen. Jonge aanwas is er bijna met meer. We mogen ons gelukkig prijzen dat een knul van zestien jaar het hier van de zomer komt proberen. Een goede schilder moet een beetje han dig zijn, netjes, maar hij moet ook doorwerken. Want uren zijn duur te genwoordig en schilderen blijft hand werk. Al is er wel wat veranderd. Be hang hoeven we met meer in te smeren, daar zijn machines voor. En de wijze van bouwen is veranderd. In een huis zitten nu veel minder deuren. Vroeger smeerden we twee potten plamuur op in een woning, in deuren en kozijnen. Nu niet eens een ons meer. De kwaliteit die de timmerman aflevert is tegenwoordig vele malen beter. Dat scheelt een schilder wel uren. Bovendien: een deur of een kozijn hoeven wij niet meer te schil deren. Dat is in de fabriek al gebeurd. De kwaliteit van het houtwerk bui tenom is ook veel beter dan vroeger. Verfsoorten zijn er op aangepast.' Op de fiets Het schildersvak heeft niet stilge staan. Kuyper: 'Vroeger was je op knietjes met een tubetje, een houtje en een potje in de weer om de verf op kleur te krijgen. Dat duurt nu allemaal veel te lang. Tegenwoordig heb je de verfcomputer. Pot er in, nummer int ikken en klaar. Naambordjes schilde ren, waarvoor vroeger echte vakken nis nodig was, is er niet meer bij. Allemaal plakletters. Je kunt de mooi ste uitzoeken en de computer draait het zo uit.' Andere verandering is het vervoer van de schilders. Van Heer waarden: 'In de beginjaren deden we Plaatje uit een grijs verleden. Schilders hoog op de ladders tegen het Witte Huis In De Koog. 'Dat moest voor aanvang van het seizoen vrijwel alles op de fiets met het in één dag worden geschilderd. Uitbater Bill Visser had onder de middag een pan eten voor ons gemaakt Het was nasi, daar hadden we ladderwagentje erachter. Met z'n allen in die tijd nog nooit van gehoord', vertelt Amo van Heerwaarden. Tegenwoordig werken de schilders meestal vanaf steigers. pok in de voorlaatste ronde van Jflaverjasclub Den Burg is het geen fan de drie kanshebbers gelukt het Befinitieve gat te slaan. John Vla- hing en Erik Jan Geus behielden pe leiding en zijn favoriet, maar Lieuwe van der Veen en Hans JVestdorp (die tweede staan) en part Weijdt en Willem Koomen Jöerde) zijn nog zeker nog niet fansloos. 'eter en John van Heerwaarden (die Ie afwezige Wil Derksen verving) hreven de ronde op hun naam. Zij 'isten alle vier de spelletjes te win- en. De scores waren met overdreven oog, maar wel regelmatig. Zij be- aalden 6935 punten en heroverden aarmee een plaatsje in de top tien. ees Vinke en Carlo Bos leken na de erste speelronde met ruim 2000 unten hoge ogen te gaan gooien, laar hadden de pech daarna een tperd te halen. Zij herstelden zich keurig, maar kwamen toch tien pun ten tekort voor de rondewinst. In het klassement bleven ze dertiende. Fenny en Rob Caspers behaalden 6886 punten en dat was goed voor de derde plaats. Ze stegen naar de vierde plaats in het klassement. Het hoogst haalbare, want hun achter stand op de top drie is inmiddels te groot. Arend Dijker en Piet Moree spelen een sterke derde periode. Deze keer werden 6828 punten gescoord. Ze stegen daardoor van de zesde naar de vijfde plaats in het klassement. Martien Bakelaar moest het met een invaller doen. Echtgenote Marja werd wegens ziekte vervangen door Toon Haastrecht, die volgens eigen zeggen weinig klaverjast. Deze avond was daar, getuige de score van 6818 pun ten, weinig van te merken, in het klassement bleven de Bakelaars op de twaalfde plaats staan. Het gemid delde was met 6322 punten aan de magere kant. Het aantal marsen was best redelijk: 31 Er zijn nog maar twee spellen van zestien beurten te spelen, maar de competitie is nog steeds niet beslist. In de 25ste ronde werden geen hoge scores behaald. De top drie moest hard vechten voor de punten en bleef daardoor dicht bij elkaar. John Vla ming en Erik Jan Geus leiden, met bijna 900 punten voorsprong op Lieuwe van der Veen en Hans West dorp. Bart Weijdt en Willem Koomen staan met iets meer dan 1000 pun ten op de derde plaats. De strijd op de derde periode zal gaan tussen de Cocksdorper duo's Lieuwe van der Veen en Hans West dorp en Frans Stark en Bas Tromp. Het verschil is een kleine 800 punten. Arend Dijker en Piet Moree zijn met 1.400 punten nog niet helemaal kans loos, maar dan moet wet alles mee zitten. Middelbare scholieren en docenten an OSG De Hogeberg trainden 'oensdagavond in de Dennen voor e zesde editie van de Jan Knippen berg Memorial (JKM), op 9 en 10 pnl. De hardloopwedstrijd is er ter aaedarhtonic unn ,ltrnlnnn lagedachtenis van knippenberg, die ultraloper Jan geschiedems- ■rK'-'iuciy, uie gescnieoems- locent was aan de OSG. Aan de 155 itometer lange loop doen traditiege- r°uw alleen ultralopers mee, aange- fld met één estafetteteam, dat van Ie OSG. Ie scholieren starten dit jaar om ■"■00 uur in Hoek van Holland. Eer- e deelnemers getuigen dat de 3°P 'an9s zee, duinen en verlaten «rand een schitterende ervaring is. iet landschap wordt onderbroken door bijvoorbeeld de Hoogovens en het sluizencomplex bij IJmuiden. De hele rit worden de lopers begeleid door een vast team, dat bestaat uit een volgauto op het strand en enkele busjes die binnenduins langs de kustlijn van strandslag naar strand- slag richting Texel rijden. Het estafetteteam hoopt dit jaar bin nen dertien uur, rond 9.30 uur, aan te komen in de fimshplaats Den Helder. Bij hotel Lands End gaat dan de offi ciële editie van de JKM van start, die dit jaar 'slechts' 50 mijl (80 kilometer) bedraagt in plaats van de originele 100 mijl die de estafetteploeg loopt. 'Nog steeds eigenwijs', schreef Martien Baars hierover op zijn website over ultralopen. In Lands End kunnen lopers, familieleden en belangstellenden zich na de finish tegoed doen aan een ontbijtbuffet, ais afsluiting van een hopelijk succes volle zesde Jan Knippenberg Memo rial. De lopers, begeleid door Piet Postma, André van der Vliet en Marcel Verbeek, zijn dit jaar: Mariska Koenders (ouder), Albert Hoven (or ganisatie), Henk de Vries (rector), Albert Vlierhuis, Lutz Lohse, Rudi Serlé (docenten). Jozef Buijsman, Sjoerd Groeskamp, Eldin Honingh, Miko Honingh, Hanneke Lemstra, Lies Lemstra, Jelle Lubach, Nicole van Beek, Hans van Franeker, Jolanda van Strien en Chris Vinke (leerlingen). De Olmen Hoeve in De Waal moet op de gemeentelijke monumenten lijst wordt geplaatst. Dat heeft de raadscommissie Grondgebied dinsdag geadviseerd. Het advies werd bijna unaniem gegeven. Arthur Oosterbaan (GroenLinks) was als enige tegen. Uit principe, omdat hij zich niet kon vinden in de argumenten. De reden voor burgemeester en wet houders om de Olmen Hoeve op de monumentenlijst te willen plaatsen, was een juridische. Het geval wil na melijk dat ze al eerder hebben beslo ten medewerking te verlenen aan het verzoek van drie Waalder vrouwen - Marleen Kooger, Margret Rijk en Janine Bakker - om een kinderop vang te starten in de karakteristieke stolp aan het Hogereind. Maar daar voor is vrijstelling van het bestem mingsplan nodig, omdat er een be stemming 'maatschappelijke doel einden' voor het pand nodig is. Hier toe kan een artikel 19, lid 3-procedure op de Wet Ruimtelijke Ordening wor den gevoerd, maar voorwaarde daar voor is dat de stolp op de gemeen telijke monumentenlijst wordt geplaatst. De meeste commissieleden gingen zonder probleem akkoord met het voorstel. 'Het pand is waardevol ge noeg om te behouden. Bovendien juichen we de kinderopvang toe. De Waal heeft al niet zo veel en om het dorp leefbaar te houden, is dit een goed initiatief', verwoordde Frans nvjr, [Holmquist, red dat het per persoon verschilt wat de uiltornden zijn van de meetresultaten. en bewees dat ook door afwisseld hard en zacht te dn.Hen Ik stees de euroman er op dat we worden beschuldigd dot we de zeebodem vernielen, maar dal dal alle maal besl meevalt En ik wees hem op de zijkanten van de vtsschoenen dot we niet meer dan een poar centi meter diep goon. Toen de kuilen waren dicht geknoopt, konden we weer uitzetten. De directeur Visserij Rob van Lint vroeg aan de bemanning: 'Moeien (ullie mei eerstde vis verwerken? Die wist dus niet hoe liet op een kotter in zijn werk goal No het uitzetten ging de eurotop hel yis-ulm in om Ie kijken wat er beneden stond Srcer Jon vertelde hen Visman (D66) de mening van de grote meerderheid. Oosterbaan twijfelde echter. Het GL-raadslid zei geen be zwaar te hebben tegen kinderopvang in de Olmen Hoeve. Maar hij had de mening van 'deskundigen' gevraagd en die hadden hem verteld dat er nog wel vijftig boerderijen op Texel zijn die óók op de monumentenlijst thuis ho ren. Ook kende hij voorbeelden van eigenaren die hun monumentale pand op de lijst willen hebben, maar daarvoor geen medewerking krijgen, aangezien de gemeente toch meestal niet het geld heeft om bij te dragen aan de instandhouding van een mo nument. Wethouder Nel Eelman probeerde de twijfel bij Oosterbaan weg te nemen. Volgens haar is de Olmen Hoeve 'ab soluut monumentwaardig'. Ze ver telde dat al in 1960 is geprobeerd om de negentiende-eeuwse boerderij op de lijst van rijksmonumenten te krij gen. Nog in 1989 werd een poging gedaan om het pand op de gemeen telijke lijst te zetten, maar die mislukte doordat de eigenaar met wilde mee werken. Nu de huidige eigenaar, de familie Kooger, van harte meewerkt, zou de gemeente die nieuwe kans moeten grijpen, aldus Eelman. Ze verzekerde de commissie bovendien dat het de familie Kooger met om het geld is te doen. Eelman kreeg Oosterbaan echter niet om. Die verklaarde 'met pijn in het hart' tegen te stemmen, omdat hij zich met kon vinden in de argumen ten om de Olmen Hoeve als monu- Visserijnieuws van vorige week maakt melding van het werkbezoek van directeur-generaal Jorgen Holmquist. Deze hoogste visserij ambtenaar van de Europese Com missie maakt een tour door alle lid staten van de Europese Unie en bracht onder meer op volle zee een bezoek aan de TX5. Discotheek de J'elleboog in Den Burg biedt vandaag (vrijdag) onderdak aan een hiphopfeest. Daarbij zullen voor namelijk artiesten optreden die op Texel opgroeiden, maar er met meer wonen. De optredens worden ver zorgd door Wreedzaam (met Per C. en Hen3kus), Poortwachters (met Wokkei en De Woordenwisselaar) en Rubbah. Zij brengen volgens de or ganisatie allemaal 'positieve hiphop'. Dat wil zeggen dat ze niet schelden en geen racistische uitlatingen doen. Volgens de organisatie leeft hiphop op Texel, maar wordt er weinig voor de liefhebbers georganiseerd. Tussen de optredens door komt Boem- klatsch in actie, een groep die bestaat uit de DJ's llvester en The Etcinist. Beiden komen uit Utrecht en treden geregeld op bij grote feesten in de Randstad. ment aan te wijzen. Om in de toe komst met opnieuw tegen hetzelfde probleem aan te lopen, pleitte hij voor de instelling van een onafhankelijke commissie met deskundigen, die op objectieve gronden vaststellen welke panden op de lijst moeten komen. De deuren van de J'elleboog gaan om 21.00 uur open. De eerste optre dens beginnen om 22.00 uur. De en tree bedraagt €3,-. Kinderen tot negen jaar kunnen zondagmiddag in De Koog terecht voor het traditionele Paaseieren. Vanaf 13.00 uur worden de kinderen op het Dorpsplein geschminkt. Om 14.00 uur gaan ze in een optocht, vooraf wordt gegaan door de S.O.S.band, richting het bos op de Boodtlaan om naar het gouden, zil veren en bronzen ei en de tweedui zend gekleurde eieren te zoeken. Voor de winnaars zijn leuke prijzen te winnen. De pnjsuitreiking is na het zoeken in het bos. De organisatie is in handen van Ondernemers vereniging De Koog Badplaats. GEZOCHT: 800.000 fielten GEVONDEN: De beste slotconclusie w.tietscrsbond.nl.tiel*«loten ^Ersbond Op pad voor üw fletsplezfer

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 9