Voorbereiding gebouw iaquette kan beginnen robleem dreigt voor kledinginzameling bannen uitwerken op workshops 'waliteit goederen moet omhoog I NOU DE GEMEENTE PLRRT5T GEEN L NRMEN MEERBD DE DüüW-RfltiVRRGEN. MRRR RIS HET RDRE^» 3ÜIST UKOMEN ZE IMOWDRD SLOPEM - ZZ'SZZ TEXELSE COURANT WftT HOU WEhRORN?) msm?. 7/ Bezuinigen op informatie 2004 Benzineoorlog Nieuwe terminals parkeerwachters Onderzoek naar afdeling bouw Enquete over bedrijfsterreinen Melding of klacht? DONDERDAG 15 APRIL 2004 |e teerling is geworpen voor het Keuwe museumgebouw in Oude- fchild met een permanente Lpositieruimte voor de maquette Ivan de Rede van Texel. Een meer derheid van de raadcommissie ^Middelen heeft ermee ingestemd dat de Grontmij voor maximaal £54 000,- twee workshops organi seert en een brochure opstelt, waarmee externe fondsen voor het Miljoenenproject moeten worden pworven. jdens de workshops buigen raads- len en de Stichting Texels Museum :h over de vraag wat voor soort ibouw en welke locatie de voorkeur «ft. De Grontmij wil dat daar over- mstemming over is, voordat zij de DChure maakt. In de eerste work- op kunnen de betrokkenen zich laten over de vraag of het toekom- museumpaviljoen een onder- iterarcheologisch depot moet krij- :n en zo ja in welke vorm. Ook jrdt besproken of het nieuwe ge- iuw een filmzaal, vergaderruimten, reca, een toiletunit of een verkoop- lit moet krijgen en welke exploi- tiemogelijkheden er zijn, afhanke- van de gewenste functies, de tweede workshop wordt speci- Ik over de locatie gesproken. Op dit loment is die nog niet vastgesteld, lel zijn enkele mogelijke locaties in eeld, die naar voren kwamen uit een aalbaarheidsstudie die in 2002 werd Igevoerd. Het nieuwe gebouw zou blgens de Grontmij op de haven filter het Stoombootkoffiehuis kun- sn worden gebouwd, op de dijk bij et Bolwerk, op de landtong in de pven of in de dijk tegenover het aritiem en Juttersmuseum. iwaarderen van de huidige ma- jiettelocatie aan de Heemskerck- raat wordt als optie genoemd en fits een combinatie met de 'Texelse arkt' (genoemd in de plannen voor tweede fase van de herinrichting ™n de haven) behoort volgens de ontmij nog tot de mogelijkheden. I workshops worden georganiseerd een stuurgroep van de ge- sente, het Texels Museum en de ontmij. i twee bijeenkomsten moeten lei den tot een 'voorkeursmodel en een voorkeurslocatie' die tijdens een informatieavond aan afgevaardigden van het dorp worden gepresenteerd. Tijdens die avond lichtten de betrok ken raadsleden en het museum toe hoe ze tot hun keuze zijn gekomen en wordt bekeken of model en locatie voldoende in de smaak vallen om ermee door te gaan. Als dat zo is, wordt de keuze vastgelegd in een globaal Programma van Eisen, op basis waarvan uiteindelijk de bro chure wordt opgesteld. Dat globaal Programma van Eisen wordt ter goedkeuring voorgelegd aan het col lege en de gemeenteraad. Volgens projectsecretaris Jim Ie Roux van de gemeente wordt het globaal Programma van Eisen geen definitief bouwkundig programma. 'Het gaat nu alleen nog om het opstellen van een brochure die je gericht aan fond sen verstuurt. Maar daarin is het wel belangrijk dat ie een serieus beeld geeft van wat je in gedachte hebt.' De workshops moeten de raadsleden en het museum de kans geven in alle rust na te denken over wat zij willen. Le Roux: 'Je moet de potentie bezien van de maquette die ie hebt. Wil je meer, dan kun je bijvoorbeeld niet in de Heemskerckstraat blijven zitten.' De Grontmij verwacht volgens de huidige planning in juni het gewenste model en de gewenste locatie te kun nen presenteren. Of die planning ge haald wordt, is nog onduidelijk. De eerste workshop stond volgens de planning al voor deze week op de agenda, maar is naar een andere datum verschoven, omdat het anders te kort dag zou zijn geweest. De Grontmij hoopt eind oktober te kun nen beginnen met de fondsen werving. Meerderheid Een meerderheid van CDA, D66, GroenLinks en PvdA kon zich tijdens de commissie Middelen vinden in de plannen van de Grontmij. De WD en Texels Belang hadden grote bezwa ren. Willem Vlas (Texels Belang) vond het uit duaal oogpunt onjuist dat de raad in de workshops aan de exploitatieopzet van het nieuwe ge bouw zou moeten werken. 'Op die manier kunnen we het met controle ren.' Texels Belang heeft bij het col lege herhaaldelijk aangedrongen op een goede exploitatieopzet, voordat ze wil praten over het onderwerp. Wethouder Nel Eelman begreep de opstelling van Vlas niet. Volgens haar krijgen de politieke partijen met de workshops juist volop de gelegen heid om betrokken te zijn bij de plan vorming. Ze wees erop dat de raad in de workshops nog geen besluiten hoeft te nemen. 'Daar is het Maritiem en Juttersmuseum verantwoordelijk voor.' Volgens Vlas ging het om een principiële kwestie. De Grontmij stelt in haar plannen dat de besluitvorming in de workshops niet moeten leiden tot al te veel definitieve keuzes, om dat die een flexibele uitwerking van de plannen in de weg staan. Le Roux: 'Je weet met hoeveel fondsen er be reid zijn mee te werken, dus je weet ook met hoeveel geld er straks be schikbaar is. En het is goed mogelijk dat een investeerder ook nog wensen heeft.' Schuur Maria van der Spek (WD) vond dat van de huidige schuur aan de Heemskerckstraat wel wat moois te maken is. In navolging van Texels Belang maakte ook zij zich zorgen over de exploitatie van het nieuwe gebouw. 'Wij zijn niet zover er zoveel geld voor uit te trekken.' Wethouder Eelman schatte eerder dat het nieuwe gebouw tussen de vijf en acht miljoen euro zou gaan kosten. De gemeente trok vorig jaar bij de begrotingsraad €1.200.000,- uit. Uit dat bedrag wordt nu €39.000,- be steed voor het opstellen van de bro chure en het organiseren van de workshops. De overige benodigde €15.000,- komt uit een krediet van 2003 dat nog over was. Peter Bakker (GroenLinks) zag het nieuwe gebouw als een investering in zowel het toe risme als de cultuurhistorie van het eiland. 'Om daarvoor fondsen aan te boren, is het goed een spierinkje uit te werpen om zo de grote vissen te vangen.' RNTOON GOE6 0 ir-Otf-ZOOif VERVOLG VAN PAGINA 1 ook klachten van klanten. Die dach ten dat het een verlate 1 aprilgrap betrof.' Garage Grisnigt De prijsconcurrentie is aan Garage Grisnigt aan de Bernhardlaan niet ongemerkt voorbijgegaan. 'Ze snoe pen natuurlijk wat van onze omzet vanaf. Logisch als je aan de overkant vijf cent goedkoper terechtkunt. Daarom hebben we de prijzen van de borden gehaald. Zij laten ze wel staan, ook als ze geen benzine kun nen leveren. Dat is natuurlijk geen vergelijk. We zijn aan niemand ver plicht om de prijzen op dat uithang bord te zetten. Zolang ze maar op de pomp staan. Maar de eerste klanten zijn hier alweer terug gekomen. "Ik heb daar nu twee keer voor een lege pomp gestaan, ze kunnen van mij nu barsten", vertelde iemand.' Aan prijs verlaging doen ze bij Grisnigt niet. 'De prijzen die wij voeren, worden door Texaco voorgeschreven, daar heb ben we zelf niets over te zeggen. En bovendien: je moet ook wat kunnen verdienen.' De parkeerwachters krijgen een nieuwe handterminal om parkeer bonnen uit te schrijven. De gemeente beschikt over twee terminals van ze ven en meer dan tien jaar oud die re gelmatig mankementen vertonen. De oudste, die tweedehands werd over genomen van Den Helder, vertoont zo vaak gebreken dat hij volgens b en w wel vervangen moet worden. [ij de kledinginzameling van de Texelse Rotaryclub op dins- Tag 20 april zal het niet alleen gaan om een zo groot mo- plijke hoeveelheid, maar vooral om een hogere gemid- felde kwaliteit. De opkopende handel heeft laten weten hders niet meer geïnteresseerd te zijn, wat zou beteke- Bti dat de club na tientallen jaren moet ophouden met de pzameling en dus een belangrijke inkomstenbron voor oede doelen als het Tesselhuus wegvalt. Aan de bekende proep 'Geef óns de zak' wordt daarom toegevoegd: 'En De er wat GOEDS in'. f problematiek heeft alles te maken let marktwerking. Het inzamelen In afgedankte kleding, die vervol- pns werd verkocht in landen van de Jreede en Derde Wereld, was ooit In lucratieve business, waarmee Intallen textielsorteerbedrijven in ïdertand zich bezighielden. De klad er nu in door allerlei oorzaken, 'als het feit dat het publiek gehoor left gegeven aan de oproep van de lerheid om de afvalberg te verklei- In door textiel niet meer weg te loien maar op te laten halen door lamelende instellingen of te depo- Iren in textielcontainers die in di verse steden zijn opgesteld. Elke Nederlander levert op deze wijze te genwoordig jaarlijks gemiddeld drie kilo in. Het was twee kilo. Een onge wenst neveneffect van de containers is dat daarin ook veel waardeloze tex tiel wordt gegooid en zelfs afval, zo dat slechts 40 procent van de inhoud uit herdraagbare kleding bestaat. De bedrijven betalen voor de betrekke lijk waardeloze rest echter het volle pond en moeten deze na sortering tegen nulprijs of betaling afzetten. De goede kleding brengt niet genoeg op om de kosten te dekken. Een andere belangrijke factor is dat door het overaanbod op de wereld markt de klanten in Afrika en Oost- Europa steeds minder verschillende kwaliteiten gedragen kleding en an der gebruikt textiel van de sorteer- bedrijven afnemen, zodat het nodige in de pakhuizen blijft staan in afwach ting van afvoer en verbranding. Door deze en andere omstandigheden hebben diverse textielsorteerbedrij ven in Nederland het loodje gelegd. Afnemer De firma (straks BV) Mid-Tex in Middenmeer is echter van plan door te gaan. Dit middelgrote bedrijf ont fermt zich over de opbrengst van de twee kledingacties die jaarlijks op Texel worden gehouden Het daar voor betaalde bedrag per kilo is de afgelopen jaren gezakt naar twintig eurocent. Voor de Rotary is dat mede door de onveranderd grote hoeveel heden die de Texelaars aan de straat zetten nog steeds de moeite waard, maar mededirecteur René Wolters van Mid-Tex vreest dat er spoedig geen muziek meer inzit voor zijn be drijf. Weliswaar is de kwaliteit van de van Texel afkomstige kleding een stuk beter dan wat uit containers komt, maar er zit toch nog net teveel spul tussen dat niets of weinig op brengt of waarop zelfs geld moet worden toegelegd om er vanaf te komen. Wolters: 'Alleen als wij vol doende kleren en schoenen krijgen die nog heel, schoon en vooral draag baar zijn, blijft het voor ons aantrek kelijk'. Sorteren Door een goede kennis van de we reldwijd telkens wisselende markt omstandigheden denkt Mid-Tex te gezamelde damesblouses op éen hoop, maar toen bleek dat er in Roe menie veel vraag is naar zijden blou ses werden die voor dat land apart gehouden en brachten daardoor meer op Steeds preciezer wordt met de marktvraag rekening gehouden. Werd de ingezamelde kleding bij het sorteren vroeger nog in 35 soorten gesplitst, tegenwoordig is sprake van 200 soorten en spreekt men van microsorteren. Bepaalde soorten en merken kleding scoren bij verkoop uitzonderlijk hoog, zoals Noorse wol len truien, sjaals en mutsen en oor- Medewerkers van Mid-Tex bezig met het sorteren van aangevoerde kleding op een wijze die vergaand tegemoet komt aan de vraag in het atzetgebied. wc, ub nanen van net sorteeroeonjt in Miaaenmeer, waar Kieren oie onoer anuera van babi ainumsuy ajn si uk vuui stuit prden bekeken om er de meest winstgevende of minst verliesgevende bestemming aan te geven. IFofo 5 nony da G.naO kunnen overleven. In tegenstelling tot wat men zou verwachten is de inge kochte tweedehandskleding maar voor een klem deel uit Nederland af komstig. Veel belangnjkerzijn de par tijen die worden opgekocht in de Scandinavische landen en IJsland. Koopkracht en modebewustzijn van de inwoners van deze landen staan borg voor afgedankte kleding van een kwaliteit waar de mensen in bijvoor beeld Roemenië de vingers bij aflik ken. De kunst is precies te weten hoe het zit met de vraag in de landen van afzet en kennis te hebben van markt omstandigheden waardoor een land of streek als afzetgebied kan wegval len of opduiken. De laatste tijd zijn nogal wat markten weggevallen door politieke of oorlogsomstandigheden, of éën bepaald soort artikelen is daar ineens met meer welkom. Voorbeeld: omdat het in het belang zou zijn van de volksgezondheid mag in Kenia en Roemenië geen kleding meer worden geïmporteerd die direct op het lijf is gedragen, dus ondergoed en lingene. Ander voorbeeld: In China waren Europese bh's gouden handel, totdat de Chinezen ze zelf nieuw gingen produceren voor een lager bedrag. De vraag naar bepaalde soorten kle ding verschilt sterk per afzetland. Vroeger gingen bij voorbeeld alle in- spronkelijk kostbare merkkleding. Het zijn de krenten in de pap. Simpel De Texelaars die straks weer kleding en schoenen gaan uitzoeken voorde halfjaarlijkse actie hoeven daar na tuurlijk geen gewetenskwestie van te maken. Rotaryvoorzitter Cor Kossen, die samen met Jan Jacob Rab de inzameling en afvoer organiseert: 'Het is eigenlijk heel eenvoudig. Alles waarvan je vindt dat je het nog best zou kunnen dragen als je zou willen, is welkom. Het is heel begrijpelijk dat mensen geneigd zijn spullen te bewa ren waarvoor ze ooit veel geld heb ben betaald Maar de praktijk leert dat kleren die een jaar of langer on gebruikt in de kast hangen, nóóit meer worden gedragen. Die kun je dus rustig in de zak doen, want zo brengt het nog wat op voor een goed doel en het ruimt ook nog lekker op. Andere, minder waardevolle textiel blijft ook welkom, maar het dus in de eerste plaats te doen om goede kle ding, Als we daarvan wat meer bin nenkrijgen dan tot dusver, is het doel al bereikt. Doe dus wat goeds in die zak'. VERVOLG VAN PAGINA 1 neer te leggen. 'Volgens het Bouw besluit en het Burgerlijk Wetboek zijn aannemers en uitvoerders verant- woprdelijk voor de uitvoering. Hier van kan gebruik worden gemaakt door hen de plannen te laten contro leren en waar nodig bij te sturen.' Volgens Van der Vliet zou de ge meente daardoor minder tijd aan bouwaanvragen hoeven te besteden, op kortere termijn vergunningen kun nen verstrekken en flexibeler op de naleving van de bouwvoorschriften kunnen controleren Maria van der Spek (WD) zag wel wat in dat voor stel. 'Laat al dat nagereken toch eens los. Is het wel nodig om alles na te rekenen?' Wethouder Eelman haalde de proefballon van BouwNed snel uit de lucht. Ze zei die 'juridische proef' met te willen beginnen, omdat de gemeente als vergunningverstrekker altijd de verantwoordelijkheid blijft dragen voor het eindresultaat van een aannemer of uitvoerder. 'Je moet de aanvragen dus tot in de finesses blij ven doorrekenen.' De wethouder zag wel wat in een voorstel om junior ambtenaren werk van senior ambtenaren over te laten nemen om zo kosten te drukken. 'Maar het is niet zo dat we even een blik ambte naren kunnen opentrekken.' Eelman sloot zich aan bij opmerkin gen van Frans Visman (D66) dat men sen hun bouwaanvragen lang met altijd compleet indienen. Volgens de gemeente is zestig procent van de bouwaanvragen die binnenkomen bij Vergunningen en Handhaving onvol ledig. Visman: 'De afdeling is dan zo vriendelijk om dat even na te bellen.' Eelman liet weten dat de gemeente op vrijdag 14 mei een vergadering heeft met TVO op het raadhuis. De gemeente wil tijdens die bijeenkomst voorlichting geven aan ondernemers en aannemers over het indienen van aanvragen. 'We willen dat we 100 procent goede aanvragen in huis knj- gen.' Volgens TVO is het niet terecht om de bal alleen bij de aannemers neer te leggen. Volgens het verbond is het hoge percentage onvolledige bouw aanvragen terug te voeren op het Bouwbesluit dat sinds 1992 van kracht is. De afdeling Vergunningen en Handhaving is volgens TVO net als bij andere kleine gemeenten eigenlijk te klem om specialisatie in en toetsing van het Bouwbesluit over verschil lende personen te verdelen. De gemeente kan ook een deel van het probleem 'oplossen door tijdig door te geven wat zij verandert of aanvult in de checklist waarmee bouwaanvragen worden getoetst. 'Om correcte aanvragen te ontvan gen, is het noodzakelijk dat de ge meente de aanvragers direct infor meert wanneer de eisen gewijzigd of uitgebreid worden.' De bouwleges- problematiek komt nog met op de agenda van de eerstkomende raads vergadering in mei te staan. VERVOLG VAN PAGINA 1 de loep te houden. Gesteld wordt dat herstructurering en revitalisering van bednjventerrein complexe opgaven zijn, waarvoor in ieder geval onder zocht moet worden of het noodzake lijk is en of er draagvlak voor is. Vol gens Swanmk is het een mogelijkheid om op termijn meer onderscheid te maken tussen industhe- en kantoor ruimten. 'Het is op Texel een unieke situatie dat daar geen verschil tussen is. Ander aandachtspunt is de huis vesting van het toenemend aantal zelfstandigen zonder personeel in met name de bouw en de installatie. Volgens wethouder Heijne kan voor hen gedacht worden aan bedrijfs verzamelgebouwen. Onder herstructurering wordt onder meer het verbeteren van interne en externe ontsluitingen van een bednjventerrein verstaan, het op orde brengen van het groen en het vervan gen van het glasvezelnetwerk onder de grond. Met revitalisering wordt het wegwerken van achterstallig onder houd, vervangen van verlichting en straatmeubilair en opknapbeurten van panden bedoeld. Volgens TVO is de kans klein dat op Texelse bedrijventerreinen verpaupering ont staat vanwege de behoefte aan ruimte. Er wordt wel rekening mee gehouden dat er toch panden leeg komen te staan, waardoor die een afstotende werking zouden kunnen krijgen op andere bedrijven en een aantrekkingskracht op bedrijven die minder belang hechten aan hun uit straling. (Advertentie) Gemeente Bel de servicebalie a 36 21 11 www.texel.nl

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 5