X 2 Visserskoor klaar voor 20-jarige jubileum VW brengt boek uit over kunst op Texel J.S.M. Dijt krijgt eerste 'Tien Texelse families' 4 E Agenda E teso 2 TEXELSE COURANT at ik zeggen wou... Wat ik zeggen wou. Verbazing Open tuinendag Jugbros in finale van muziekprijs Gemeentehuis (7) Playbackfinale in De Koog oud Papier Hoogwater te Oudeschild TEXELSE^COURA' Mjjn idee... Diefstal Jaarvergadering DE TV Oordelen loslat Concert Kamerk DINSDAG 20 APRIL 2004 De klompen gepoetst, strak in het pak, met bas en tenor, het Oude schilder Visserskoor. Aldus de aan kondiging van spreekstalmeester Willem Snoek, zaterdagavond in een bomvol dorpshuis 't Skiltje, waar het ruim vijftig man sterke koor uit volle borst chanty's en zeemansliedjes ten gehore bracht. Zingen is populair op het eiland, ze ker in Oudeschild. waar er voor het als gelegenheidskoor ontstane Visserskoor al jaren een wachtlijst bestaat. Vorig jaar werd besloten de wachtlijst maar eens in te korten. Zo kon het gebeuren dat voorzitter en animator Willem Snoek eens over de Hogeberg kuierde, waar hij Gerrit Terpstra trof, éen van de mannen wier naam op de wachtlijst stond. 'Wil je met komen zingen?' De tenor vol deed graag aan het verzoek, net zo als een aantal andere zangers, waar door het koor ook een aantal bassen rijker is. Terpstra was zaterdag eén van de zangers in het koor voor wie het zingen een liefhebberij is en die - net als dirigent André Keijzer - willen dat goed klinkt, maar die ook de ge zelligheid weten te waarderen en na een optreden of repetitie graag een pilsje drinken met elkaar. Speciale vermelding was er ook voor nieuwko mer Emmie Zijerveld, de accordeo- niste die samen met Corrie Witte en drummer Sjors Maas voor de instrumentale begeleiding zorgde. Dat shanty's en zeemansliedjes graag worden gehoord, blijkt uit de 330 bezoekers in 't Skiltje, minstens zoveel als de cabaretgroep Westfries Plat trok, concludeerde Snoek met zonder trots. Dat het koor, dat in 2005 het twintigjarig jubileum viert, op kre diet kan rekenen blijkt ook uit de ein deloze lijst van sponsors die cadeaus leverden voor de loterij. Het repertoire was herkenbaar. Niet alleen Nederlandse liedjes, ook En gelstalige, Duitse en zelfs Spaanse nummers, zoals het zwierige Bora Bora. Verder een opvallende uitvoe ring van Stoop John B. van de Beach Boys. en - als eerbetoon aan de on langs overleden Janny Craanen - het door haar geschreven Vuurtorenlied. Vermeldenswaardig was het optre den van solist Martin de Vries, die Daar in het kleine café aan de haven van Vader Abraham zong. Aange spoord door dirigent André Keijzer liet ook het publiek zich horen tijdens een medley van typische zeemans liedjes, waarvan Als de klok van Arnemuiden en Aan het strand stil en verlaten nog de minst bekende wa ren. Wie het visserskoor gemist heeft, krijgt binnenkort een herkansing. Komende zomer zijn de mannen te horen op het Hollands Festival, op de haven, in De Gollards en in het Ver pleeghuis. Daarnaast worden voor bereidingen getroffen voor de jubi- leum-CD, die volgend jaar zal worden opgenomen in samenwerking met de studio van Rikus Kloosterhuis, die in de grote gymzaal zaterdag voor de broodnodige geluidsversterking zorgde. Meer informatie over het Oudeschilder Visserskoor staat op de website www.oudeschildervis- serskoor-texel.nl. Het Oudeschilder Visserskoor, met op de voorgrond solist Martin de Vnes. Dingent André Keijzer (rechtsonder) is er maar even bij gaan Zitten. (Foto Gerard Timmerman) Soms denk je dat je het door begint te krijgen, maar na het lezen van de Texelse Courant van 15 april sta ik weer met beide benen op de grond. Nadat ik al tien jaar lang minstens tien keer per jaar op het eiland kom, na tien jaar lezer te zijn geweest van de Texelse Courant, weet ik het zeker: ik snap nog steeds helemaal niets van Texel en de Texelaar. Ik lees dat Wei koop de vraag naar goedkopere ben zine niet aankan omdat een paar eurocent voordeel voor veel Texelaars onmiddellijk aanleiding is het normale tankgedrag te verande ren en in hetzelfde nummer lees ik dat de raadscommissie Middelen de Grontmij toestemming verleent om voor 54.000 euro 'twee workshops te organiseren en een brochure te ma ken', Werkelijk een absurd bedrag. De gemeenteraad laat zich bedotten, of is met zo in geld geïnteresseerd, of er spelen andere belangen, maar één ding is zeker: een paar concurrerende offertes aanvragen en het zal blijken dat dit ook voor eenderde tot de helft van dat bedrag kan. Ik heb zelden een gemeente gezien die zo pennywise poundfoolish is. Op es sentiële zaken wordt bezuinigd en beknibbeld (als er de noodzaak is tot gedegen economisch onderzoek, voert men dat het liefst even zelf op een regenachtige namiddag uit) en dan ineens zo'n bedrag voor 'twee workshops en een brochure'. Er zijn mensen die een stuk slimmer zijn dan ik, want ik snap er echt helemaal niks van. Reinier Heutink, Wormer. Onder de titel Kunst op Texel heeft VW Texel een tweetalig boekje uit gebracht over Texelse kunstwer ken. Het bevat afbeeldingen en een overzicht van waar de werken te bewonderen zijn. Ook heeft de VW Texel in vogelvlucht uitgebracht, dat de opvolger is van het be staande Beeld van een eiland. Kunst op Texel telt 24 pagina's en bevat een losbladige bijlage met adressen van kunstenaars en expositieruimtes op het eiland. Schil derijen en beelden in het Texelse landschap met een beschrijving vul len het boekwerkje, waarin voorna melijk kunstwerken zijn opgenomen waarin typisch Texelse elementen naar voren komen, zoals water, lucht, licht en aarde. Ook werken met on derwerpen als de onvermijdelijke schapenboet, het kerkje van Den Hoorn en strandlandschappen zijn in Kunst op Texel opgenomen. Texel in vogelvlucht is 64 pagina's dik en heeft daardoor meer de uitstraling van een boek gekregen dan zijn voor ganger. In de hoofdstukken Geschie denis, Natuur en Landschap, Dorpen, Opstand van de Georgiërs, Econo mie, NV Teso en Musea wordt gepro beerd een compleet beeld van het eiland te schetsen. Eigenlijk is Texel in vogelvlucht een algemene bro chure over het eiland, maar dan een uitgebreide met achtergrondinforma tie. Kunst op Texel en Texel in vogelvlucht kosten respectievelijk €2,50 en €5,95 en zijn verkrijgbaar bij onder meer de VW en de boekhandels op het ei land. Tuinclub 'Spriet'houdt zaterdag 12 juni voor de vierde keer in het tienja rig bestaan een open tuinendag. Er zijn die dag zeven particuliere tuinen geopend, in De Waal. Den Burg, het gebied rond de Hogeberg en in Den Hoorn. De route langs de tuinen is uitstekend geschikt om per fiets af te leggen. Ewout Adriaans en Hannes van Angeren, die samen de Texelse band Jugbros vormen, hebben zich donderdag in Edam geplaatst voor de finale van Noord-Hollands Glorie. Deze regionale wedstrijd voor 'aanstormend muzikaal ta lent' geldt als voorronde voor de prestigieuze Grote Prijs van Neder land. De wedstrijd werd gehouden in café De Harmonie in Edam, waar de zes deelnemende groepen elk twintig minuten de tijd'hadden zich te pre senteren. De deelnemers hadden zich aangemeld door een demo op te sturen. Hun verrichtingen werden beoordeeld door drie deskundigen. De bekendste van hen w^s gitarist Jan Akkerman, maar ook componist Specs Hildebrand (bekend van en kele hits van The Cats) en festival programmeur Frank van de Berg hebben hun sporen verdiend. De jury toonde zich behoorlijk enthousiast over het optreden van Jugbros, al stond er ook kritiek in het rapport. De composities van Adriaans en Van Angeren werden 'niet echt origineel en soms wat lang' genoemd. Maar de sfeer in hun optreden - 'een overtui gende café-act' van 'drinkebroers' - 'smaakt naar meer'. Ook de presen tatie was volgens Akkerman en de zijnen 'voor verbetering vatbaar', ter- 'Geen gezeur, er komt gewoon een nieuw gemeentehuis.' Aldus Arthur Oosterbaan van GroenLinks. Dat is tenminste nog eens ferme taal van uit de politiek. Er is mijns inziens met oogkleppen voor een ondoordacht besluit genomen. De politiek moet transparant zijn en dichter bij de bur ger, zegt diezelfde politiek. Allemaal heel correct, maar het gebeurt met. De handelwijze die hier wordt ten toongesteld van zowel de gemeente raad als het college van b en w, zorgt juist voor een totale afkeer van de politiek. Het is mij duidelijk dat men in de po litiek strijdt voor zijn idealen. Maar wat vergeten wordt, is dat de raads leden daar zitten om de burger te vertegenwoordigen. Niet om hen on nodig financieel een poot uit te draaien en niet om als een koelie aan de leiband van het college te lopen. Met andere woorden: de politiek is blind voor de burger. Zo ook wat het gemeentehuis betreft. De burger wordt zand in de ogen gestrooid door middel van een vlotte babbel. Er wordt met bedragen ge strooid (bouwkosten), die natuurlijk erg positief worden voorgesteld. Het lijkt mij zinvol dat de gemeenteraad zich eens achter de oren krabt en zich eens ernstig afvraagt waar zij in 's hemelsnaam mee bezig is. Met het realiseren van alle prestigeobjecten die het college in petto heeft, wordt de Texelse bevolking met een be hoorlijke schuldenlast opgezadeld waar we met z'n allen nog jaren van kunnen genieten en waar zelfs de politiek mijns inziens geen weet van heeft. Welnu gemeenteraad, laat zien dat je een ruggengraat hebt en dein niet mee op de golfbeweging die het col lege creëert Doe uw huiswerk over, nu met reële cijfers, om er dan ach ter te komen dat nieuwbouw waan zin is. A. Daalder, De Cocksdorp. De finalisten van de playbackshows uit de verschillende dorpen zullen het zaterdag 24 april in dorpshuis De Hof in De Koog tegen elkaar opnemen. Er wordt in gestreden in de vier catego rieën basisschool onderbouw en bo venbouw, voortgezet onderwijs en volwassenen. De avond begint om 19.00 uur, de toegang is gratis. wijl het gitaarspel het predikaat 'wei nig subtiel en beperkt, maar wel ade quaat' meekreeg. Lof was er wel voor 'een fijn stukje mondharp' van Adriaans. Ook de conclusie was lo vend: 'Dat Jugbros beïnvloed is door Neil Young is wel te horen. Waar som mige juryleden Neil Young af zouden zetten, zouden ze Jugbros aan laten staan. Dat zegt toch wel wat!' In de finale treft Jugbros vijf concur renten, zijnde de beste acts van de voorronden in Edam, Alkmaar en IJmuiden. De finale wordt donderdag 20 mei (hemelvaartdag) gehouden in P60 in Amstelveen. Dinsdag 20 april: In Cinema Texel draaien The runaway jury (aanvang 20.00 uur) en Étre et avoir (20.30 uur). Woensdag 21 april: In De Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg begint om 14.00 uur een voorlichtingsmiddag over hart en bloedvaten. Deelname kost €2,-. Irene Maas is op bezoek bij het Katholiek Vrouwengilde in de Witte Burcht in Den Burg en vertelt over 'Pagga's paadje'. Aanvang 20.00 uur. NBvP Vrouwen van Nu De Cocksdorp/Eierland houdt om 20.00 uur een bijeenkomst in het Eierlandsche Huis in De Cocks dorp. Spreker is Jan Beijert, die een lezing houdt over erfrecht. In Cinema Texel draaien Scooby Doo II (aanvang 13.30 en 16.00 uur), de Nederlandstalige versie van Brother Bear (14.00 uur). Spy Kids 3D (16.15 uur), The runaway jury (20.00 uur) en Être et avoir (20.30 uur). Donderdag 22 april: In de doopsgezinde kerk in Den Burg begint om 20.00 uur de jaar vergadering van de Historische Vereniging. Professor Kees de Ja ger vertelt na de pauze over de ontstaansgeschiedenis van de Texelse duinen. In de openbare bibliotheek aan de Drijverstraat in Den Burg begint om 20.00 uur een lezing door rei ziger Dik Haker. Toegang €1,-. Jan de Laat geeft een lezing over het onderwijs van de Vrije School. Locatie is het schoolgebouw aan Donderdagavond haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 19.00 uur aan de straat te zetten, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedurende lange tijd in de regen staat. De papierwagen komt in de volgende straten: 4. Waalder- straat, Marelstraat, Burgerhout straat, Jan Reystraat, Wilhel- minalaan. Di. 20 10.25 en 22.25 u. Wo. 21 10.30 en 22.35 u. Do. 22 10.56 en 23.00 u. Vr. 23 11.14 en 23.36 u. Za. 24 11.44 en 23.56 u. Zo. 25 12.10 en - u. Ma. 26 0.10 en 12.30 u. Di. 27 0.37 en 13.25 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoogwater. De zon komt 25 apnl op om 6.20 uur en gaat onder om 20.57 uur; 27 april eerste kwartier de Gasthuisstraat in Den Aanvang 20.00 uur. In Cinema Texel draaien Kill b| (aanvang 18.45 en 21.30 j Along came Polly (19.00 uurl The runaway |ury (21.45 uurj.f De Texelse Vereniging van Lor verstrekkers houdt vanaf 2O.0ÏI jaarvergadering in hotel DenEj Vrijdag 23 april: In Cinema Texel draaien Kill 6 (aanvang 18.45 en 21.30 i Along came Polly (19.00 uuijl The runaway jury (21.45 uur). Id Om de drukte de baas te kun I zet TESO in en het rond het w- I einde geregeld een extra boo I Dat gebeurt vri|dag van 6.311 20.00 uur, zaterdag en maan I van 9.30 tot 16.00 uur en zon I van 14.30 tot 20.00 uur. Dev I dienst verzorgt dan ieder hall I een afvaart, zowel vanaf Texei I vanuit Den Helder Automobils I moeten desondanks reks I houden met wachttijden. Vnj I bedraagt de geschatte wadi I op Texel tussen 9.00 en 14.011 anderhalf uur en in Den Helder I sen 10.00 en 16.00 uur een I uur. Zaterdag moet in Den Hel tussen 9.00 en 15.00 uur mog een half uur worden gewacht I maandag moet tussen 9,001 13.00 uur naar verwachting I half uur worden gewacht, in be I richtingen. Nadere informatie! I worden verkregen via tel. o; F 369600 of e-mail info@teso.nl I veerdienst heeft ook een e:| website: www.teso.nl. Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Redactie: Warmoesstraat 45 1791 CN Den B. Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant. Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Joop Rommets Telefoon 31 94 05 of 06 - 20 31 59 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222- 31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al onze advwlentiecontrocten e toe zijn van toepassing da Regelen vi antxedinp riet Adif L wezen van de Stichting ROTA. gevestigd te zoels gedeponeerd t>| de Kamer van Koophand) brieken te Amsterdam onder nummer 41198S J exemplaar van de Regelen voor het Advertrt wordt cp uw verzoek kosteloos toegezonden Abonnementsprijzen 2004: Per half jaar 33,65 32,10 (ai Per jaar 65,60 63,50 (ouw l)| Bij verzending naar het buitenland ij portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken vo.t afloop van de abonnementsperiode. Bij de ingang van EcoMare staat Poseidon. Meer invloed jongeren op jeugd beleid, lees ik in de krant van vrij dag 9 april. Laat jongeren meepra ten over veilig uitgaan en speeltuinen. Wat betreft die schommelcategorie heb ik niet zoveel verwachting van het mee praten, maar de uitgaansgroep heeft wel de leeftijd om mee te dis cussiëren. Invloed uitoefenen op politici en dorpscommissies. Waf me verbaast is de slogan die de PvdA bedacht voor de campagne om de jongeren hiervoor warm te maken: Wat jij wil(t). En dan hele maal de gedachte van Eric Hercu les dat er een feestavond nodig zal zijn om ze te enthousiasmeren. Het is eigenlijk te zot voor woorden. Er op zich niks mis met zo'n feest avond, maar het feit dat dit nodig is om jongeren te strikken om mee te denken over hun EIGEN zaken, geeft te denken. Voorgekauwd eten wekt doorgaans niet de eet lust op. Ik waag dan ook te betwij felen of dit de luiste aanpak is. Zondereen vraag van de jongeren zelf is er doorgaans geen draag kracht voor wat voorplan dan ook en zal de initiatiefnemer in de meeste gevallen zelf de kar moe ten blijven trekken. Ik voel meer voor de slogan Wat wij willen. Jeugdigen én volwassenen. Bij het verwezenlijken van willen hoort doen. En dan het liefst door de willers zelf. Bouw een hut voorkin deren en ze spelen er niet in. Maar geef ze planken, een pak spijkers en een paar ouwe tafelkleden, laat ze zelf met wat toezicht aan rommelen en Bouwdorp wordt een succes. Want dan doen ze het zélf Terug naar de basis, terug naar de vakantie- en weekend baantjes om zelf de fiets en ander gewenst of nodig attribuut, in elk geval voor een gedeelte, bij elkaar te sparen. Geen gemekker over zielige kinderarbeid, want dat is hier helemaal niet aan de orde. De praktijk heeft allang uitgewezen dat men zuiniger is op spullen waar voor uren zijn gemaakt. Dit werkt meestal ook door naar andermans eigendommen. Het lik-op-stuk-be- leid van de gemeente is in dit ge val een prima aanvullend beleid. Verantwoordelijkheid voor elkaar en eikaars eigendommen, is dat niet wat wij met z'n allen willen? Plezierig uitgaan zonder messen en drinken tot een bepaalde grens. Jongeren alles geven zonder eigen werkzaamheid te vragen, houdt geen schuurtje overeind Hoe aar dig het op het eerste gezicht ook lijkt, het doodt alle eigen initiatief en verantwoordelijkheidsgevoel en kweekt gemakzucht en egoisme. Alles geven is soms een vorm van diefstal. Pien Verberg 'Een gedreven vastlegger van de Texelse geschiedenis.' Zo om schreef wethouder Nel Eelman Cees Hoogerheide, schrijver van het boek Tien Texelse families en hun aanhang. Vrijdag werd het eer ste exemplaar overhandigd aan J.S.M. Dijt uit Haarlem, die als medeauteur van het boek Texelse geslachten bouwstenen leverde. De eerste kennismaking tussen Hoogerheide en Dijt vond plaats toen eerstgenoemde een houten vloer aanlegde in de woning van Dijt, die in 1973 het resultaat van jarenlang ge nealogisch speurwerk publiceerde. 'Hoogerheide? Dan komen je voor ouders dus van Thoolen.' Die opmer king nam de Texelse jongeman des tijds voor kennisgeving aan. 'Het interesseerde me niets. Zo zie je maar hoe een mens kan veranderen...' Al leen al over het geslacht met zijn ei gen achternaam zou Hoogerheide later vier boeken schrijven. Na het gereedkomen van het Boerderijen- boek. dat hij schreef met Cor Reij en Karei van Empel, ploos hij voor zijn nieuwste boek de stambomen van de families Blom, Dros(t), Griek, Koop- Visserijvereniging DETV houdt zater dag 24 april jaarvergadering in dorps huis 't Skiltje in Oudeschild. Na de pauze geeft het ROC Kop van Noord- Holland een presentatie over het visserljonderwijs en worden de diplo ma's van de brandbestrijdmgscursus uitgereikt. De vergadering begint om 10.00 uur. man, Lemstra, Van Liere, Mechielsen, De Ridder Roeper en Zegers uit tot in een ver verleden. Nel Eelman noemde de in boekvorm gepubliceerde historische kennis een 'belangrijke weergave van de ge schiedenis'. 'Interessant, maar zeer technisch.' Bronvermelding vond ze in dit soort werken essentieel. 'Want om verder te komen moet je vaak, terugzoeken. Dan moet je wel weten waar je moet zoeken, bijvoorbeeld in het geboorteregister van een be paalde kerk.' Dijt, die bij het schrijven van zijn boek nog niet over een com puter beschikte, maar alle gegevens op kaarten vastlegde, romantiseerde over de 'goeie ouwe tijd'. Hij en zijn medeauteur en naamgenoot kregen voor hun onderzoek destijds volledig de vrije hand in het gemeentearchief. 'Het was voor ons luilekkerland. Met die privacybescherming van tegen woordig zouden we daar nu proble men mee krijgen. Ik ben blij dat we met ons onderzoek van destijds zo veel belangstelling voor de Texelse geschiedenis hebben gewekt. Het is belangrijk om eerbied te hebben voor het nageslacht, waardering te heb ben voor de geschiedenis en voort te bouwen op wat vorige geslachten tot stand hebben gebracht.' Nel Eelman daagde Hoogerheide en andere historisch geïnteresseerden uit ook te speuren naar beschrijvin gen van het dagelijkse leven op Texel. 'Er moeten op zolders nog heel wat dagboeken liggen. Het boven water brengen en vastleggen van die verha len zou een waardevolle bijdrage aan de Texelse gemeenschap zijn.' Tanja van Arkel geeft zaterdag' een workshop 'oordelen loi Door het loslaten van oordeler den negatieve gevoelens en ge ten overbodig en worden ookd delen van anderen minder bela Er wordt gewerkt aan de han groepsopdrachten en met indiv oefeningen. In september gaat weer eenc meditatie van start. Maandag? worden op het adres Zwinweg! 20.00 tot 22.00 uur introductielessen gegeven, meer informatie: Tanja van Ark 31814 of website www.crea meditatie.nl. Het Muziekschool Kamerkoor donderdag 13 mei onder leidt Dyo Wassink een concert rooms-katholieke kerk in Deni de rooms-katholieke kerk is Mariamaand, waarin regelmate sten worden gehouden waannl liederen worden gezongen. He cert van het Muziekschool K koor draagt dan ook als titel antifonen en hymnen en er bewerkingen worden gezongi de antifonen Ave Maria, Maria, Regma Coeli en Redemptons van de comi Arcadelt, Schweitzer, Franck, Mozart. Verder staan er enkr goriaanse antifonen op hei, gramma. Ook het publiek woi gelegenheid gesteld met een Marialiederen mee te zingen. Wethouder Nel Eelman geeft J.S.M. Dijt, medeauteur van het boek 'Texelse geslachten', het eerste exemplaar van het boek van Cees Hoogerheide. (Foto Gomrxt Timmorman) Het concert begint om 20.00 toegang is gratis. Na afloof) een collecte gehouden ter bef [e van de ohkosten. lel ren

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 2