Voorman breekt lans voor duurzame visserij Vi De nieuwe Cjroen ZwartsJexels het 'Vissers moeten overweeks denken' Jonge haas kwam uit de lucht vallen Nel Eelman koninklijk onderscheiden Vakantiekrant Overal verkr Verhuurders boos over boekingen WV via internet Tankauto Esso moest van eiland Gratis vakantie André Kuipers Vriendenkring Meer inspraak m Echtpaar Wuis Bezorging postabonnees TEXELSE^COURANT SUPER DE BOER OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11873 TEXELSE DINSDAG 27 APRIL 2004 COURANT Verschijnt dinsdag en vnjdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11, 1790 AA Den Burg De visserijsector zit in een rumoe rige, onrustige fase. We zijn hard op weg de altijd warme sympathie van de maatschappij als hard wer kende vissers te verliezen.' Het waren geen leuke woorden die visserijvoorman Ben Daalder iterdagochtend tijdens de jaar- lergadering van de DETV had voor de Texelse kottervissers. Hij ge bruikte ze bewust om een lans te breken voor de ontwikkeling van duurzame visserij vanuit de sector zelf. Duurzame visserij kan met meer wor den afgedaan als 'links gelul'. De visserijsector moet er serieus over gaan nadenken en er zelf invulling aan geven. Dat was kort gezegd de boodschap die Daalder had voor de Texelse vissers. Kottervissers elders in het land kunnen binnenkort de zelfde boodschap verwachten van Daalder als hij als voorzitter van de Federatie van Visserijverenigingen een ronde langs de Nederlandse ha vens maakt. Het was muisstil in het dorpshuis van Oudeschild toen Daalder de vissers in een uitvoerig betoog vroeg om ook 'overweeks' te gaan denken en mee te werken aan duurzame visserij. 'We zitten als visserijsector teveel vast in de gedachte dat kreten over duur zame visserij van linkse rakkers ko men en met-ter-zake-kundige-logen van allerlei pluimage. Ik denk dat het genuanceerder ligt.' Als definitie van duurzame visserij noemde de DETV- voorzitter het 'functioneren van een economische activiteit gedurende een lange periode, zonder dat dit de natuur op onverantwoorde wijze schade toebrengt.' Dat moet leiden tot een economisch gezonde en maatschappelijk verantwoorde Ne derlandse kottervisserij. Volgens Daalder heeft de visserij te kampen met een beroerd imago en moet voorkomen worden dat dat nog erger wordt. Als voorbeelden van de negatieve beeldvorming noemde hij bewust de begrippen rovers van de zee, jongens die de zeebodem omploegen en rupsjes nooitgenoeg. 'De maatschappij roert zich en laat van zich horen als het gaat om de uitputting van de visbestanden. Wij moeten met die maatschappij in ge sprek en gaan uitleggen wat we doen, zullen gaan doen en waarom wij dingen doen zoals wij die doen.' Daalders woorden vormden de Meerdere kleine logiesverstrek- kers zijn boos dat hun websites waarmee gasten rechtstreeks kun nen reserveren via de WV niet zo goed te bereiken zijn, waardoor veel boekingen via de WV lopen. De kritiek kwam naar voren tijdens de vergadering van de Texelse Vereni ging van Logiesverstrekkers, afgelo pen donderdag. Door de nieuwe op zet van de website van de WV zijn gasten sneller geneigd via de reserveringscentrale te boeken, dan dat ze dit via de eigen websites van de logiesverstrekkers doen. VW-di- recteur Veronica Bos reageerde tnerop met het argument dat als de inkomsten die de promotor genereert via de reserveringscentrale zouden dalen, de promotiebijdrage omhoog zou moeten. Een redenering die vol gens Maarten Jeroen de Boer wel erg kort door de bocht was. 'De WV brengt geld in rekening voor het be schikbaar stellen van snelkoppe lingen naar de websites van de logiesverstrekkers. Dan moet je die service ook wel verlenen. Anders moet je stoppen met die activiteit.De kritiek is inmiddels onderwerp van gesprek binnen de internetwerkgroep van TVL en aanleiding om te kijken of Op last van wethouder Nel Eelman beeft Esso vrijdagmiddag met on middellijke ingang een tankwagen met benzine van het eiland verwij derd. De auto fungeerde als buffer voor het tankstation aan de Waai erstraat. Smds de overname door Esso en de daaraan gekoppelde prijsverlaging met een capaciteitsgebrek kampt het tankstation met een capaciteits tekort. Vorige week maandag had Esso de volle tankauto op het terrein aan de Waalderstraat neergezet, mear nadat dit vrij ogenblikkelijk aan de gemeente was gemeld, moest Esso deze tank op last van het col- ®ge van b en w uit het centrum van Oen Burg verwijderen. Dit omdat bo vengrondse opslag volgens de ge meente niet conform de vergunning van het tankstation is. Hierop rea geerde Esso door de tankauto op het 9asdepot van Bruining van de voor malige Rode Zee aan de Veense- angweg neer te zetten. Tegen deze situatie werd met opgetreden, tot V'ldagmiddag de wethouder Esso ommeerde de auto van het eiland te erwijderen, omdat ook deze situatie 'I nader inzien niet toelaatbaar werd macht. De tankwagen is daarop door aso om 19.30 uur met een extra of voor gevaarlijke stoffen naar en Helder overgezet. de twee functies van de WV - reserveringen en informatiever strekking - van elkaar kunnen worden gescheiden. Tijdens een inleiding over de moge lijkheden van internet bleek ook dat met name bij de grote parken steeds meer reserveringen buiten de WV om gaan Een bedreigende situatie voor de eilandpromotor, omdat dit ten koste van inkomsten en arbeidsplaat sen gaat. Overigens lijkt de reorgani satie die de VW onlangs heeft door gevoerd, mede als gevolg van verminderde werkzaamheden door internet, financieel de eerste vruch ten te hebben afgeworpen. Bos liet zich gistermiddag gematigd optimis tisch uit over de resultaten van het afgelopen boekjaar. opmaat naar twee belangrijke con crete kwesties in de Nederlandse vis serij. Twee werkgroepen gaan zich bezighouden met de motorvermo gens op de kotters en het gebruik van verboden netvoorzieningen bij het vissen op tong. Bedoeling is dat de vermogens van de motoren op Ne derlandse boomkorkottervloot vóór uiterlijk 2008 worden terugge bracht naar 2000 PK. Motoren aan boord van eurokotters moeten een vermogen van maximaal 300 PK krij gen. Dat gebeurt op aandringen van minister Cees Veerman, die de visserijsector recent heeft aangege ven dat zij vooral op die twee punten een en ander te verbeteren heeft. Als de vissers voor die vraagstukken zelf oplossingen aandragen, heeft de mi nister in Brussel een extra stok ach ter de deur om beter voor de belan gen van de Nederlandse visserij op te komen. Met name voor kotters die vóór 1987 zijn gebouwd, kunnen de maatrege len een flinke achteruitgang in het motorvermogen betekenen. Begin jaren tachtig werden kotters ge bouwd die 3000 tot 4000 PK hadden. De werkgroep die zich over dat dos sier gaat buigen, is vorige week voor het eerst samengekomen. Daalder: 'Er is een aanvang gemaakt met dit toch wel gecompliceerde dossier. We zullen ergens uitkomen tussen de 10 tot 15 procent technische marge op de vermogens van zowel de 300 PK als op de motorvermogens van 2000. PK. Dit dossier geeft een grote hoe veelheid werk, maar het is de bedoe ling er voortvarend aan te werken.' De visserijvoorman sprak de hoop uit dat de kottervissers gezamenlijk spelre gels kunnen opstellen voor de motor vermogens. 'Zodat je bij het vissen op de gemene weide straks niet meer links en rechts wordt ingehaald door collega's, maar de resultaten worden geleverd door vakmanschap in plaats van PK's.' Volgens Daalder is het Lees verder pagina 5 (Foto Joop Rommets) Zussen Danique (links) en Jorinde Bakker geven het haasje melk uit een fles voor poppen. De" familie Bakker van de Breem- hoeve in de Hemmer heeft zich ont fermd over een jonge haas die zater dagavond letterlijk uit de lucht kwam vallen. Het dier was ten prooi geval len aan (waarschijnlijk) een blauwe kiekendief, maar had het geluk dat ook een buizerd honger had en dat luid krijsend te kennen gaf. In de con sternatie liet de eerste roofvogel de haas vallen. Het slachtoffer viel vanaf vijf zes meter hoogte naar beneden, waarbij zijn val werd gebroken door een dichte meidoornhaag. Even leek de haas alsnog het haasje te worden toen de kat van de familie Bakker op hem afschoot, maar de door het ge krijs gealarmeerde zussen Imme en Danique waren er eerder bij. Het dier, dat zijn navelstreng nog had en daarom waarschijnlijk nog geen week oud was, was flink geschrokken en bloedde een beetje, maar de verwon dingen bleken oppervlakkig. Na over leg met Adriaan Dijksen van EcoMare besloot de familie de haas te adop teren en met een poppenzuigfles koeienmelk te geven. De liefdevolle opvang had succes, want de haas, die Mazzeltje is genoemd en in zijn eerste nacht in ploegendienst werd gevoed, dronk goed en leek zich ook in andere opzichten snel aan zijn nieuwe leven aan te passen. Vraag is alleen hoe zijn toekomst eruit ziet. Moeder Lia Bakker: 'We zijn bang dat als we hem straks uitzetten, hij bin nen de kortste keren weer wordt ge pakt door een roofvogel. We zullen hem daarom misschien wel moeten houden.' Ze was eigenlijk nog bezig met een betoog, begon te haperen en keek daarna toch maar eens om te zien wat er allemaal achter haar rug in de raadzaal gebeurde. Tot grote verrassing van wethouder Nel Eelman stond burgemeester Joke Geldorp daar met kleinzoon Noa. Ook de rest van de familie van Eelman was ongemerkt en voor zien van bloemen de raadzaal bin nengeslopen. Eelman werd gisteravond laat aan het eind van de commissievergadering Grondgebied benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau voor haar verdiensten als wethouder, raadslid en het lidmaatschap van Provinciale Staten dat zij begin jaren negentig bekleedde. Burgemeester Geldorp speldde haar de koninklijke versierselen op de revers. Eelman was zichtbaar sprakeloos, ontroerd en trots op de onderschei ding. CDA-fractievoorzitter Jan Kool hof sprak lovende woorden en Frans Visman zette haar namens de ge meenteraad in het zonnetje. 'Je hebt onvoorstelbaar veel werk voor het eiland verzet. Waardering en een on derscheiding zijn op zijn plaats.' Echtgenoot Paul Eelman en de rest van de familie werden eveneens ge roemd, omdat zij het sinds 1986 vaak zonder Nel hebben moeten stellen. 'Maar dat heeft ze ruimschoots ge compenseerd met werk voor de ge meente. Vriendin All Lijnders compli menteerde Eelman met de manier waarop zij aan politiek doet. 'Ik zie hoe jij er thuis aan werkt. Je hebt het hart op de goede plaats.' De familie en de gemeente hadden de uitreiking tot het laatst toe geheim weten te houden. Niettemin dreigde Eelman vlak voor de uitreiking roet in het eten te gooien, toen ze tijdens de vergadering even de gang opliep en Geldorp tegen het lijf botste die haar ambtsketen al had omgedaan. Een smoesje van Geldorp dat ze even aan het oefenen was, was voldoende om de aandacht weer af te leiden. 'En ze vroeg niet eens waarvoor ik aan het oefenen was.' De familie hield onder tussen beneden via de radio in de gaten of de vergadering al bijna was afgelopen. Met de koninklijke onderscheiding treedt Eelman toe in het rijtje van oud wethouders Daan Schilling en Peter Bakker en oud-raadsleden Hans Roeper en Jaap Vlaming die in maart 2002 werden onderscheiden toen zij afscheid namen van de vorige ge meenteraad. Zij kregen die toen, omdat ze elk twaalf jaar of langer volksvertegenwoordiger waren ge weest. Eelman, die in 1986 in de raad is gekomen, kwam niet in aanmerking omdat zij een nieuwe periode als wethouder inging. Een brief van Harry Borghouts, commissaris van de ko ningin in Noord-Holland, leerde ech ter dat ook terugkerend wethouders alsnog een onderscheiding konden krijgen. Vanwege de overgang naar het dualistisch stelsel zijn wethou ders geen lid meer van de gemeen teraad. Dat betekent dat Eelman in 2002 ook afscheid nam als raadslid. Gemeenten kregen van de commis saris de gelegenheid om terugge keerde wethouders alsnog voor te dragen voor een koninklijke onder scheiding en Texel maakte daar met een gebruik van. In het huidige duale stelsel is het geen vanzelfsprekend heid meer dat wethouders worden onderscheiden.Net als twee jaar ge leden liet Eelman weten het dat ook geen automatisme moet zijn dat een wethouder een koninklijke onder scheiding krijg. 'Maar als ik het zo hoor, krijg ik hem voor mijn werk en daar ben ik trots op.' Geldorp loofde met name de inzet die Eelman toonde als wethouder onder wijs, welzijn en cultuur. 'Een drukke en vooral ook zeer sociale portefeuille waarvan wordt verwacht dat je je vaak op meerdere plaatsen tegelijk laat zien bij de vele verenigingen, clubs en de activiteiten die zij ont plooien. Die taak heb je op prima wijze vervuld.' De burgemeester noemde de oprichting van de nieuwe basisschool in De Cocksdorp en de inrichting van het bedrijfsverzamel gebouw op de begane grond van het raadhuis als twee belangrijke wapen feiten in de politieke carrière van Eelman. 'Jouw strijd om het CWI, Start Uitzendbureau en Sociale Za ken bij elkaar te krijgen en op het ei land te waarborgen is één van jouw mijlpalen. Je bent er speciaal voor naar Den Haag geweest en hebt het voor elkaar gekregen dat een ge meente met bijna veertienduizend inwoners dit kon krijgen.' Eelman begon haar politieke loop baan in 1986 toen zij voor het CDA in de gemeenteraad werd gekozen. Die functie combineerde zij van 1991 tot en met 1995 met het lidmaat schap van Provinciale Staten in Haarlem. Ze is wethouder sinds 1994. Logiesverstrekker Flip de Ridder stelt zijn recreatiebungalow een week lang gratis beschikbaar aan kosmonaut André Kuipers en zijn gezin. Aanleiding is zijn opmer king dat hij vanuit de ruimte als eerste de Waddeneilanden zag. 'Een heerlijke plaats om bij te komen van een ruimtereis', schrijft de VW, dat in de woorden van Kuipers de bevestiging ziet dat Texel in alle maanden van het jaar en vooral in het voorjaar meer zonuren heeft dan de rest van Nederland. 'André Kuipers en zijn gezin zullen vast en zeker een zonnige Texelvakantie tege moet kunnen zien.' Losse nummers C 0.95 Waar de toneelkijker bij veel opvoe ringen door amateurgezelschappen de ontknoping ruim van tevoren kan ziet aankomen, had de Vriendenkring uit Den Hoorn zaterdag enkele verassingen in petto. Drie eenakters met een knipoog naar de werkelijk heid, waarbij de toeschouwers op het verkeerde been werden gezet en de humor niet werd geschuwd. Pagina 2 Texelaars krijgen meer gelegenheid om in te spreken op de nieuwe Welstandsnota. Wethouder Nel Eelman beloofde raadscommissie Grondgebied gisteravond dat de nieuwe nota vanaf september extra onder de aandacht wordt gebracht van de dorpscommissies. Dat moet gebeurden tijdens de jaarlijkse ronde langs de dorpen. De wethouder kreeg veel kritiek over de late presentatie van de nota die wettelijk voor 1 juli door de raad moet zijn vastgesteld. Pagina 5 'Of het liefde op het eerste gezicht was? Ja, ik denk van wel. Ik vond d'r wel leuk', hennnert Ans Wuis zich nog goed over de dag dat hij zijn vrouw Treintje Roeper ontmoette. Zondag vierde het bruidspaar in huiselijke kring z'n 65-jarige trouwdag. Pagina 8 In verband met Koninginnedag zal de krant van vrijdag 30 april pas zaterdag 1 mei gepost wor den. Abonnees die de krant per post krijgen, zullen de krant van vrijdag dus niet eerder ontvangen dan maandag 3 mei. Met onze excuses voor even tuele overlast. directie en redactie Texelse Courant (Advertentie) t 'ZmarL-Jiïïth f» ké kan.. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ALTIJD OP ZOEK NAAR NET IESTE Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) Burgemeester Joke Geldorp speldt wethouder Nel Eelman haar koninklijke onderscheiding op. Eelman werd benoemd tot Ridder In de Orde van Oranje-Nassau. (foio joroan van n,rtum> Nik Smit had ooit een saaie kantoorbaan. Nu zwaait hij de scepter over Waddenhaven Texel. Een interview met hem in de nieuwe Texeltoerist.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 1