Vriendenkring op het maatschappelijke pad Zuster Nicolina was er voor de mensen Koger en Hoornder acts winnen playbackfinal In Memoriam Agenda teso Veel animo voor extra reisje Zonnebloem COURANT TEXELSE 2 Geslaagd voor typediploma Wat ik zeggen wou. Racefiets voor AVT Hogeberg Gezamenlijke expositie Informatie voor mantelzorgers Hoogwater te Oudeschild TEXELSE^COURA} Cursussen Witte Engel EHBO bij evenementen Big Band Collecte NFSG DINSDAG 27 APRIL 2004 N I H I V H f liajjr-.,. wrjv Et: .&OEOOAT iDIê LEEUW1 SUAPT Nicola aardappelen ArieP?? wasmiddel Spar Pasta Italiana Hilariteit in de buurtsuper, een scène uit de eenakter 'Boter, kaas en nog meer', die de Vriendenkring zaterdag opvoerde. (Foto Gerard Timmerman) Waar de toneelkijker bij veel opvoeringen door amateur gezelschappen de ontknoping ruim van tevoren kan ziet aankomen, had de Vriendenkring uit Den Hoorn zaterdag enkele verassingen in petto. Drie eenakters met een knip oog naar de werkelijkheid, waarbij de toeschouwers op het verkeerde been werden gezet en de humor niet werd ge schuwd. Een toneelavond in De Waldhoorn die meer toe schouwers verdiende dan de vijftig aanwezigen, wat wordt geweten aan de vele andere activiteiten op zaterdagavond en wellicht het wat late tijdstip in het jaar. Een uitvoering van drie of vier bedrij ven, waarbij de verhalen en verwik kelingen aan elkaar worden geregen, is geen uitzondering bij een avondje toneel op het eiland Spelers die een bijrol hebben mogen eventjes opdra ven, terwijl degene die een hoofdrol vertolkt langdurig op de bühne staat en lappen tekst uit het hoofd moet leren. Bij de Vriendenkring wilden ze wel eens wat anders, niet alleen ter verfrissing, maar ook om meer to neelspelers een kans te geven, met als bijkomend voordeel dat het instu deren van drie stukken minder prak tische problemen geef. Gekozen werd voor het opvoeren van drie een akters, met als enige overeenkomst het thema van de avond, normen en waarden, wat duidelijk maakt dat ook een 'eenvoudige dorpsclub' het maatschappelijke pad niet schuwt. Het resulteerde in drie voorstellingen met een hoog komisch gehalte, een effect dat voor een groot deel was toe te schrijven aan de acteerprestaties van verschillende spelers. Plaats van handeling in de eerste eenakter, Dikkie van Kees Pijpers, was de huiskamer van een wat oudere mevrouw, gespeeld door Janny Schuijl. De vloer en tafel lagen bezaaid met restanten van een door haar hond verscheurde krant. Ze kreeg bezoek van een vertegen woordigster, gespeeld door Anneke Kikkert-Hordijk. die haar een abonne ment op de leesportefeuille pro beerde te slijten. Een echte sales woman, die openhartig verhaalde over haar verkooptechnieken en vol trots vertelde hoe ze haar charme gebruikt om mannen een abonne ment te slijten. Gehoor gevend aan de opdracht van regisseur Hans Oosterhaven deed Kikkert dat in zo'n rap tempo, dat het publiek soms moeite had haar verhaal te volgen. Maar welke truc zo ook probeerde, de oude mevrouw hapte niet toe Met diepe zuchten, lange stiltes en ver veelde gelaatsuitdrukkingen straalde Janny Schuijl een sombere dame uit, die door haar man Dikkie was verla ten. Althans, dat maakte ze op uit een briefje dat hij had achtergelaten. Ver rassende ontknoping was dat het briefje slecht een deel was van wat haar man had geschreven, waarna met hulp van de vertegenwoordigster de ontbrekende woorden werden achterhaald en bleek dat hij slechts op familiebezoek was en spoedig zou terugkeren. In het stuk Vannacht zijn we weer jong treft Adriaan (Marco Bakker) in zijn huis de voor hem volslagen onbe kende Petra (Lia Couthino) aan. De vrouw hangt een tegenstrijdig verhaal op. Ze maakt avances en als de ver bazing en afkeer van Adriaan plaats maken voor nieuwsgierigheid, krijgt ze hem het bed in. Precies op dat moment komt zijn echtgenote Hilda (Debbie Broekman-Wiertz) binnen, waarna de indringster een pistool trekt en ze uiteindelijk met z'n drieen in de koffer belanden. Verrassende ontknoping is dat Adriaan de vol- Zuster Nicolina, die het grootste deel van haar leven op Texel als wijkverpleegster, ziekenverzorg- ster, kraamhulp en chef-kok heeft gewerkt, is zondag in het rusthuis in Beverwijk overleden. Zuster Nicolina, die eigenlijk Maria Margaretha Welagen heette, kwam in 1939 naar Texel, waar ze werd ge plaatst in De Cocksdorp, in het in 1939 gestichte 'kloostertje' Maris Stella. Huishoudelijk werk, wijkver pleging, ziekenzorg en kraamzorg wisselden elkaar af Ze moet bij hon derden bevallingen hebben gehol pen. In 1943 werd ze overgeplaatst naar Den Burg, naar de toenmalige Sint Jans-stichting aan de Molen straat. Het was daar een volle bak. Bejaarden aten aan lange tafels en sliepen met vier personen op een kamer. Nadat op dezelfde plek het 'echte' verzorgingstehuis was verre zen, zwaaide ze de scepter in de keu ken. Dat deed ze ook in het nieuwe Sint Jan, dat in 1979 werd gebouwd aan de Beatrixlaan. Ze werkte samen met collega's Arnulfa en Arsène en gedrieën waren ze op allerlei manie ren actief in en om het huis. 'Niet al leen met werk, maar ook met ont spanning', zei ze in een interview dat ze in 1999 aan deze krant gaf, ter gelegenheid van haar zestigjarige ju bileum als lid van de Zusters van de Allerheiligste Verlossers. Ze keek toen met veel voldoening terug op haar leven. 'Ik heb nooit spijt gehad van deze keus. Natuurlijk heb ik wel eens moeilijke momenten gehad, maar ik heb wat kunnen betekenen voor mensen. Dan krijg je meer terug dan je hebt gegeven en dan kun je doorgaan met wat je beloofd hebt te doen.' In datzelfde jaar vertrok de toen 83jarige zuster naar een spe- gende morgen een envelop met geld geeft aan zijn 'echtgenote', die dus met zijn vrouw blijkt, maar kennelijk is ingehuurd om het huwelijk met zijn echte vrouw nieuwe impulsen te ge ven. Met gedegen acteerwerk van Lia Couthino, die kundig een fatale vrouw neerzette die met schuwde om haar bloes open te scheuren, en het wat droge spel van Marco Bakker, die andermaal liet zien over veel komisch talent te beschikken. Hoewel in het begin nog wat onzeker, speelde ook Debbie Broekman-Wiertz met onver dienstelijk. Schrijfster Bea Koenders sneed in Boter, kaas en nog meer het actuele thema integratie en inburgering van minderheden aan. Het draait om de belevenissen in een buurtsuper, met cassières Lotte (Natasja Koopman) en Hannah (Rina van Dijck). De laat ste is van allochtone afkomst en wor stelt met oer-Nederlands uitdrukkin gen als iets onder de knie hebben en duimen draaien, die ze letterlijk neemt. Hoewel Van Dijck debuteerde bij de Vriendenkring, speelde ze met overtuiging en gevoel voor humor en bleef ze zeer constant in haar rol van onnozele buitenstaander. Haar col lega aan de andere kassa bracht haar tijd voornamelijk door met het opma ken van haar gezicht. Tal van klanten maakten hun opwachting, stuk voor stuk verschillende typetjes die voor andere situaties zorgden. Zoals een ontevreden vrouw (Ua Couthino), een klagende oude dame (Rie Beets), een werkende man die een weekje voor zichzelf en zijn kind moet zorgen (Marco Bakker) en een homo (Ralph Grabowski). Kennelijk miste de schrijfster bij het bedenken van de ontknoping de inspiratie, want de overval in de laatste scène getuigde van weinig originaliteit. Vermeldens waardig in dit stuk zijn nog de rollen van Joop Rommets (winkelchef Bert) en Sjoerd Groeskamp (Joep van de groenteafdeling), de één in een wat serieuzere rol, de ander vrij als een onbevangen vlerk. Verder Antoon Goes, nu eens in een dienstbare rol als bedrijfsleider, Janny Schuijl als overvalster en Joop Rommets sr. als politieagent. Vrijwel onhoorbaar wa ren de bijdragen van souffleuses Rie Beets en Saskia Schuijl. De techniek was in handen van Guido Schuijl, die er met zijn effecten in slaagde zelfs de acteurs op het ver keerde been te zetten. Op het mo ment dat Natasja Koopman de micro foon van de geluidsinstallatie van de supermarkt inschakelde, klonk er niet het subtiele ding dong, maar een luide knal. Deze hoorde bij het pis toolschot van de overvaller die later zou binnen komen. Maar toen even later wél de trekker werd overge haald, klonk er tot ieders hilariteit een muziekje. Gerard Timmerman Bij het instituut Typotex slaagden de volgende kandidaten voor het type diploma: Denise Barhorst, Michiel Dijkman, Mirte Kager, Caroline Kruger, Laura Nieuwenhuis, Merijn Veltkamp, Elisabeth Waverijn, Daan Wessels, Wouter Wiersma, Alwin Zwaan. ciaal rusthuis voor zusters van haar orde in Beverwijk om er, samen met haar collega's, de levensavond door te brengen. Blikvanger op de kraam van Atletiek vereniging Texel tijdens de Konin- ginnemarkt van vrijdag is ongetwijfeld een heuse racefiets. Samen met de aangeboden spellen, skeelers, puz zels, enveloppen en sloten wordt de fiets ter verkoop aangeboden om de clubkas te spekken. Ter aanvulling kan AVT nog steeds rommeltjes ge bruiken. Wie iets voor dit doel wil af staan, kan contact opnemen met Laurien Bakker, tel. 313743, of het zelf brengen naar Warmoesstraat 47. Van mijn Helderse buren, net als ik oud-Texelaars, kreeg ik afgelopen week een stapeltje Texelse Couran ten en in de krant van 9 april las ik het stukje over de kwestie Hogeberg. Daarin werd melding gemaakt van irritatie bij raadsleden over de steeds nieuwe wijzigingen in de bouwplan nen van mijn zus en zwager, Sjef Brügemann en Marian Ran Toen ik dat las, kwam de irritatie ook bij mij even naar boven. Volgens mij is de gemeente voor een groot deel zelf oorzaak van de ontstane irritatie. Deze kwestie sleept al jaren en er zijn door de familie inderdaad prachtige plannen ingediend, zoals de woord voerder van de WD opmerkt. Wan neer ze zo prachtig zijn, hoe kan het dan dat ze steeds niet goedgekeurd worden? Het is een prachtig plekje op Texel en ik vind het vanzelfsprekend dat er zorgvuldig gekeken wordt naar wat er bovenop de Hogeberg ge bouwd wordt. Eigenlijk is dat ook in mijn belang, want vanuit onze flat vlakbij de dijk speur ik, bij helder weer, met de verrekijker de contou ren van het eiland af en ontwaar dan dat karakteristieke rode pannen- dakje. Het past helemaal in het karak ter van het buitengebied, net als de grote moderne woning die twee jaar geleden ineens onderaan het Skillepaadje verscheen en de nieuw bouw van het Hutje op de Hei. De hennnchtmg van de Dorpsstraat in De Koog vind ik ook een voorbeeld van goede smaak. Met het gemeentehuis moet het daarom ook wel goed ko men, ik snap niet waarom veel Texelaars zich daarover opwinden. Maar even serieus, waar gaat het nu om? Wel, mijn zus wil graag in de schapenboet bij de geplande stolp een logeermogelijkheid realiseren voor familie, maar dat staat de ge meente niet toe. Dat mag alleen in garages. De opmerking van wethouder Eelman, die zegt met smart af te wachten wat voor plan er straks wordt ingediend, begrijp ik dan ook niet. De familie hoeft toch niets meer in te dienen? De gemeente is aan zet om de vergunning toe te sturen voor de verbouw van de schuren. Die mogen 11 meter hoog worden. Blijf ik tenminste mijn herkenningspunt houden. M. Klaij-Ran, Den Helder. In Tussen de Banke op de Groene- plaats is van vrijdag 30 april tot don derdag 13 mei een gezamenlijke ex positie te zien van Duw Bakker, Thea van Heerwaarden en Annemieke Keuning (schilderijen) en Irene Maas (keramiek). De expositie is dagelijks geopend van 11.00 tot 18.00 uur, op zondag van 13.00 tot 18.00 uur. Speciaal voor mensen die voor een zieke partner, ouder, familielid, buur of vriend(in) zorgen (mantelzorgers), houdt het Steunpunt Mantelzorg van Corbis Plus op dinsdag 11 mei van 14.00 tot 16.00 uur een bijeenkomst in het gebouw van E.C. Berea, A. Romein Verschoorlaan 11 te Den Helder. Op deze bijeenkomst wordt gesproken over moeilijkheden waar voor mantelzorgers komen te staan en de mogelijkheden die er bestaan om hun taak te verlichten. In de vorm van een paneldiscussie worden erva ringen uitgewisseld en er worden de resultaten van een enquête over dit onderwerp gepresenteerd. Voor aan melden en informatie kan tot 7 mei worden gebeld met tel. 0223-650135. Dinsdag 27 april: Damkampioen Piet Bakelaar speelt simultaan in dorpshuis De Bijenkorf in Oosterend. Vanaf 19.00 uur tegen de jeugd, om streeks 19.30 uur mogen ook an deren aanschuiven. In Tusse de Banke in Den Burg komt vanaf 20.00 uur de afdeling dialect van de Historische Vereni ging bi|een. In theater Klif 12 in Den Hoorn be gint om 20.30 uur de voorstelling 'Zitzak' van Arnold van der Heij den. Toegang €12,50. In Cinema Texel draaien Kill Bill II (aanvang 20.00 uur) en Cold Mountain 20.30 uur). Woensdag 28 april: Zwembad Molenkoog gaat om 14.00 uur officieel weer open en neemt bij die gelegenheid afscheid van bedrijfsleider Barbara Boon. In de Buureton in Den Burg gaan senioren om 18.00 uur aan tafel voor een gezamenlijke maaltijd. Deelname kost €7,-. Opgave bij de SWOT, tel. 312696. In Cinema Texel draaien de Neder landstalige versie van Brother Bear (aanvang 13.30 uur),In Oranje (14.00 en 16.15 uur), Scooby Doo II (16.00 uur), Kill Bill II (20.00 uur) en Cold Mountain 20.30 uur). Donderdag 29 april: Om 12.00 uur klinkt bij zwem paradijs Calluna in De Koog het startschot van de jaarlijkse regio nale Politie Crossloop over 5 en 10 kilometer. Om 20.00 uur begint in buurthuis Bethel in Zuid-Eierland een open klaverjasdrive. In Cinema Texel draaien Kill Bill II (aanvang 20.00 uur) en Cold Mountain (20.30 uur). Vrijdag 30 april: In alle dorpen wordt Koninginne dag gevierd. Een overzicht van de activiteiten staat elders in deze krant. Op de velden van Texel'94 spelen kinderen van 10 tot en met 15 jaar van 14.00 tot 17.00 uur een straat- voetbaltoernooi. Big Band Texel speelt vanaf 16.30 uur in strandpaviljoen Paal 9. In café De Kroonprins in Ooster end speelt vanaf 21.30 uur de Di. 27 0.37 en 13.25 u. Wo. 28 1.40 en 14.20 u. Do. 29 2.44 en 15.30 u. Vr. 30 4.20 en 17.07 u. Za. 01 6.16 en 18.24 u. Zo. 02 7.15 en 19.35 u. Ma. 03 8.36 en 20.36 u. Di. 04 9.26 en 21.15 u. Aan het strand Is het ongeveer een uur eer der hoogwater. Oe zon komt 2 mei op om 6.05 uur en gaat onder om 21.10 uur; 4 mei volle maan Texelse popformatie Make ij Smile. In Cinema Texel draaien de Nes, q0 lands gesproken versie Brother Bear (aanvang 13.30 ui In Oranje (14.00 en 16.15 j Scooby Doo II (16.00 uur), KillJ II (19.00 en 21.45 uur), Haunt] Mansion (19.00 uur) en PassionJ the Christ (21.30 uur). Om de drukte de baas te kunu zet TESO in en het rond het wes einde geregeld een extra boel Dat gebeurt donderdag van 6; tot 20.00 uur, vrijdag, zaterdag; maandag van 9.30 tot 16.00 uur, zondag van 14.30 tot 20.00 uur( veerdienst verzorgt dan iederh uur een afvaart, zowel vanaf Ta als vanuit Den Helder. Automci listen moeten desondanks ré ning houden met wachttijden bedraagt donderdag in Den H der tussen 11.00 en 22.00 uurn verwachting een uur. Vri|dag o staan in Den Helder tussen 9.00 12.00 uur waarschijnlijk wacfo den van een half uur en op Te tussen 9.00 en 14.00 uur vans uur. Zaterdag moet in Den Hei tussen 9.00 en 14.00 uur moge een half uur worden gewacht op Texel een uur. Zondag bedra de wachttijd in Den Helder tus 11.00 en 16.00 uur mogelijk e half uur. En maandag moet int Helder tussen 9.00 en 12.00 uu H op Texel tussen 9.00 en 14.00 waarschijnlijk een half uurwor gewacht. Op maandag zijn defai vaarten van 10.00 uur vanuit ojfc Helder en van 13.30 uur v» Texel uitsluitend bestemd vooiT vervoer van gevaarlijke stow Nadere informatie kan wordenT kregen via tel. 0222-369600<fi mail info@teso.nl. De veerde] heeft ook een eigen webs| www.teso.nl. Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Redactie: Warmoesstraat 45 1791 CN Den Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourantJ Gerard Timmerman (hoofdredactei Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Jeroen van Hattum Telefoon 31 60 89 of 06 - 13 67 6 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail lnfo@lenr.nl Op al ome otfverteotlecontroctan en aanbiedkijr I toe zijn van toepassing de Regelen voor het AAOTj wezen van de Stichting ROTA gevestigd te Ai zoals gedeponeerd bij do Kamer von KoophaniiU brieken te Amsterdam onder nummer 4l1StS& r exemplaar van de Regelen voor het Adverteren I wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden Abonnementsprijzen 2004: Per half jaar 33,65 32,10 Per jaar 65,60 63,50 (ww-a Bij verzending naar het buitenland v\- portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 v/eken vtw afloop van de abonnementsperiode. Bij De Witte Engel in Den Burg wor den in de meivakantie verschillende creatieve cursussen gegeven. Een volledig overzicht is te verkrijgen in de winkel aan de Binnenburg of via website www.witteengel.nl. Organisatoren van (sport)el menten die gebruik willen makrl de diensten van het Rode Kruis w nen dit kenbaar maken bij Goeman, tel. 320977. Aanvrage'! nen vóór 3 mei te zijn ingedien® De uit verschillende dorpen afkom stige juryleden hadden geen mak kelijke taak om zaterdagavond te beslissen over de beste playback- acts van Texel. In een vol dorpshuis De Hof werden de vier prijzen uit eindelijk eerlijk verdeeld tussen gastdorp De Koog en Den Hoorn, dat de eilandfinale van de play- backshow volgend jaar mag orga niseren. Daphne van der Ster en Gemma Drijver, die wonnen in het deel nemersveld van het voortgezet on derwijs. Op humoristische wijze playbackten de Hoornders Neem een ander in de maling van Ome Henk, over een barse asociaal die maar niet bezwijkt voor de charmes van een begerige dame. Tot slot ging de hoogste eer bij de volwassenen naar Veronica van Beek, die Edith Piaf imiteerde. Het thuispubliek liet blijken een grote sympathie te koesteren voor de levensechte vertolking van het nummer Non, je ne regretle| Nadat de winnaars nogmaals lï opgetreden, werd Den Hoorn daagd volgend jaar de TM playbackfinale te organiseren.!] de bedoeling dat uiteindelijk a" pen aan bod komen. Achterblijvers aan wal zwaaien naar de opvarenden van de Eureka, het schip van de Zonnebloem, dat don derdagmorgen uit Oudeschild vertrok voor een dagtocht over de Wadden zee en langs andere typisch Neder landse bezienswaardigheden. Aan boord 250 Texelse ouderen en ge handicapten, die gehoor hadden ge geven aan een uitnodiging voor deze extra boottocht, die kon worden ge houden dankzij sponsoring door de Raboton. Voor de laatst gehouden tocht bleek zóveel belangstelling, dat een aantal mensen toen niet mee kon. Dankzij de bijdrage van de Raboton bleek het mogelijk een extra reis te organiseren, zodat deze Texelaars alsnog van een reisje kon den genieten. De passagiers werden begeleid door dertig vrijwilligers van de Zonnebloem. De muzikale opluistering aan boord werd verzorgd door accordeonist Jan Bakker en vio list Gerhard Smeenk. (Foto Gerard Timmerman) Zangers en zangeressen die zich per e-mail willen opgeven voor het meezingoptreden van Big Band Texel in september, kunnen dat doen via het adres info@bigbandtexel.nl. De collecte voor het Nationaal Fonds Sport Gehandicapten die de afgelo pen week werd gehouden, heeft op Texel een bedrag van €3542,48 op gebracht. Medailles en bloemen waren er voor alle deelnemers, maar in iedere cate gorie was ook een beker voor de eer ste plaats te verdienen. Iris Agter, Irma Agter en Joyce Middelbos uit De Koog overtuigden de jury als de M- kids bij de onderbouw basisschool. Gestoken in luipaardvel kreeg het drietal de handen op elkaar met een aanstekelijk dansje. De Hoornder basisscholleren Geert Ridderinkhof, Paul ter Steege (als danseressen), Sean van Heerwaarden, Alex Bakker, Sil Brouwer (als oerwoudbewoners) en Bram ten Wolde (als avonturier op safari) wonnen in de categorie boven bouw. Hun vertolking van The Lions Sleep Tonight van de Tokens zorgde vooral voor hilariteit. Ook gelachen werd er om de act van Alex Bakker, Sil Brouwer, Sean van Heerwaarden, Bram ten Wolde, Peul ter Steege en Geert Ridderinkhof zorgden voorhlld

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 2