Statenfractie GL denkt mee' over woningbouw Texelaars krijgen meer inspraak Welstandsnota Samenlevingscontract voor bezoekerscentrum Tegenslagen vertraagden nota' Centrum klaar voor opening TEXELSE J couRANT Hond had gif in maag zitten ft Activiteiten zwemclub Jeugd zoekt plek voor caravan Miji7 id^e... Gifwolk Fraude met bankpassen Dros tijdelijk weg bij manege Visserij 'Gekidnapt' DINSDAG 27 APRIL 2004 Texelaars krijgen meer gelegen heid om in te spreken op de nieuwe Welstandsnota. Wethouder Nel Eelman beloofde raadscommissie Grondgebied gisteravond dat de nieuwe nota vanaf september extra onder de aandacht wordt gebracht van de dorpscom missies. Dat moet gebeurden tij dens de jaarlijkse ronde langs de dorpen. De wethouder kreeg veel kritiek over de late presentatie van de nota die wettelijk voor 1 juli door de raad moet zijn vastgesteld. Joop Groeskamp (Texels Belang) vond het onbegrijpelijk dat de ge meente zo lang op zich heeft laten wachten met de nota die veel Texelaars aangaat. In de Welstands nota wordt uitgebreid beschreven aan welke welstandscriteria bouw werken op het hele eiland moeten voldoen. De Woningwet, die per 1 januari 2002 werd gewi|zigd, had gemeente achttien maanden de tijd gegeven om de nota in elkaar te zet ten. 'We hebben er herhaaldelijk naar geïnformeerd en steeds kregen we weer te horen dat hij op tijd gereed zou zijn. Dit is voor ons een les voor de toekomst.' De commissieleden van de andere partijen vonden ook dat het college veel te laat was met de presentatie. Ze hekelden het feit dat de nota daarna slechts twee weken ter inzage had gelegen. In hun reacties aan de gemeente hadden de dorps commissies van Den Hoorn, De Koog en De Waal daar ook al op gewezen Jan Koolhof (CDA) stelde zelfs voor de nota maar even aan de kant te schuiven, zodat Texelaars eerst goed kunnen inspreken. 'We willen later De 4-jarig teckel van het echtpaar uit Naaldwijk die vorige week in de Weikoop in aanraking kwam met een rodenticide, heeft dat gif wel degelijk in zijn lichaam gekregen. Volgens dierenartsenpraktijk Texel was de bek van het dier roze gekleurd en was zijn maaginhoud na braken ook roze, de kleur van het bestrijding smiddel. Een medewerker van de Weikoop had eerder in een reactie in twijfel getrokken of de hond het vloei bare bestrijdingsmiddel, dat op een schaaltje onder een stelling lag, wel had gedronken. Dierenarts David Tijssen was twee uur lang met de hond bezig om hem te behandelen tegen het bestrijding smiddel. Dierenarts Piet van de Wer ken: 'Dat is volgens protocol ge beurd. We hebben contact gehad met het vergiftigingscentrum, we hebben het dier laten braken, norit gegeven om het gif te absorberen en natriumsulfaat om hem te laten laxeren. Daarna heeft hij ook vitamine K gehad.' Het echtpaar Wittkampf en De Niet betaalde voor die gehele be handeling €139,-. Volgens Van de Werken moeten op Texel gemiddeld één tot twee keer per jaar honden tegen vergiftiging door ratten- of muizengif worden behandeld. De teckel loopt het risico dood te bloeden, doordat het bloed in zijn lichaam door het gif met meer stolt. Volgens de dierenartsen moet de Weikoop ervoor zorgen dat dieren en ook kinderen niet bij het gif kun nen komen. 'Het is rotspul, daar be staat geen twijfel over. Het is een ver antwoordelijkheid van de winkel om ervoor te zorgen dat niemand er bij kan komen.' De Weikoop heeft het spul onder stellingen gezet tegen de muizen. Volgens de zaak kon de hond bij het schaaltje komen, door dat een klant vermoedelijk een schotje voor de stelling had weg getrapt. niet te horen krijgen dat er iets is voor geschoteld. Als je er mensen bij wil halen, moet je ze ook in hun waarde laten.' Wethouder Eelman liet weten dat de gemeente en bureau Vijn dat betrok ken was bij het opstellen diverse te genslagen hadden ondervonden tij dens het opstellen van de nota. 'Het college was er ook teleurgesteld over. Het leek of er geen zegen op het stuk rustte We hadden de nota vorig jaar al tijdens de ronde langs de dorpen willen presenteren, maar er is achter stand gekomen door tegenslagen in de samenwerking met bureau Vijn Groeskamp reageerde gepikeerd op die informatie. 'We horen daar nu pas van. Dat valt ons tegen.' De wethouder deed een dringend beroep op de commissieleden om de nota als een soort basisnota te be schouwen, aan te nemen tijdens de raadsvergadering in juni en daarna op basis van alle nieuwe reacties alsnog wijzigingen door te voeren. Volgens de spelregels van de Welstandsnota mag de gemeenteraad dat doen, na dat de Welstandsnota is vastgesteld. Stelt de raad de nota met vast, dan zouden bouwplannen op het eiland na 1 juli niet meer welstandelijk kun nen worden getoetst. Texel zou in die situatie welstandsvrij worden De meeste commissieleden leken te kunnen instemmen met het voorstel van Eelman. Ook Koolhof leek uitein delijk bereid zich erbij neer te leggen, nadat Eelman nog eens had beloofd de inspraakmogelijkheden te verrui men en dat te doen in het laatste kwartaal van dit jaar. 'Dan moeten we het ministerie wel laten weten dat bij de eerste wijziging de inhoud van de nota drastisch kan wijzigingen', aldus Peter Bakker (GroenLinks). Frans Vis- man (D66) pleitte ervoor de huidige nota met al te gehaast te veranderen. 'Het is een dynamische nota, die we rustig kunnen wijzigingen. Laten we er de tijd voor nemen.' Directeur N. de Vreeze die namens de Stichting Welstandszorg Noord-Hol land de raadscommissie bijwonen was zeer verwonderd over de gedetailleerdheid waarmee commis sie en insprekers met de nota omgin gen. 'Wij begeleiden 51 gemeenten bij de Welstandsnota, maar zo gede tailleerd als hier op Texel hebben we het nog niet meegemaakt. Ook met dat er zoveel insprekers waren, er zoveel werd gezegd en dat er zo kri tisch op de nota werd gereageerd.' Tevreden gezichten in het nieuwe bezoekerscentrum van het natio naal park bij EcoMare. Directeur Jan Kuiper van EcoMare, voorzit ter Evert Vermeer van de Stichting Bezoekerscentrum en hoofd Feitze Boersma van de regio Noord-Hol land van Staatsbosbeheer teken den vrijdagmiddag het 'samen levingscontract' voor het centrum dat op woensdag 19 mei officieel wordt geopend door minister Cees Veerman. In de overeenkomst hebben de drie organisaties voor de komende vijfen twintig jaar afspraken gemaakt over beheer, eigendom en verdeling van gelden die gemoeid zijn met de bouw en exploitatie van het centrum. De éénmalige realisatiekosten bedroe gen ongeveer 1,5 miljoen euro en de exploitatiekosten zijn geraamd op circa 360.000 euro per jaar. Geregeld is onder meer dat het ei gendom van het nieuwe bezoekers centrum in handen komt van EcoMare, dat verantwoordelijk wordt voor het beheer Het Overlegorgaan bepaalt welk beleid in het bezoekers centrum wordt gevoerd. Vermeer, die voorzitter is van het Overlegorgaan van nationaal park Duinen van Texel, tekende de overeenkomst daarvoor namens de Stichting Bezoekers centrum, dat het rechtspersoon van het Overlegorgaan is. Het overlegor gaan zelf kan geen rechtspersoon zijn. Staatsbosbeheer is bij het 'samenlevingscontract' betrokken, omdat het de grootste financier is van het bezoekerscentrum is. De onderlinge samenwerking moest goed op papier worden geregeld, omdat het bezoekerscentrum op Texel een bijzondere positie inneemt ten opzichte van bezoekerscentra van nationale parken elders in den lande. Het is gebruikelijk dat de grootste beheerder in een nationaal park voor een bezoekerscentrum zorgt. Voor Duinen van Texel had dat Staatsbosbeheer moest zijn, maar daar vonden ze het niet verstandig om een apart centrum te bouwen, terwijl EcoMare alle voorzieningen voor zo'n centrum in huis heeft. Aan de realisatie van die plannen gingen jaren van overleg vooraf, voordat het ministerie groen licht gaf. Omdat het eigendom van het cen trum in handen van het particuliere EcoMare is gegeven, hebben de par tijen ook afspraken gemaakt over de verdeling van gelden en afkoopsom men voor het geval het bezoekers centrum binnen vijfentwintig jaar bij EcoMare zou moeten vertrekken. 'Het kan dus niet zo zijn dat wij nu roepen dat we de buit binnen heb ben', aldus Kuiper. Die drie partijen zijn tevreden over de gemaakte af spraken. Volgens Vermeer moet de overeenkomst voorkomen dat de or ganisaties onderling ruzie krijgen over het centrum. 'In Zuid-Kennemerland bijvoorbeeld is bij het bezoekers centrum van tevoren niet lang ge noeg aandacht besteed aan afspra ken, waardoor het toch is misge lopen.' Mochten er wel meningsver schillen ontstaan, dan zijn zelfs daar voor procedures beschreven in de overeenkomst, aldus Boersma Het bezoekerscentrum is inmiddels bijna klaar voor gebruik. Voordat het offi cieel wordt geopend, wordt er alvast mee proefgedraaid. Jan Kuiper van EcoMare, Evert Vermeer van het nationaal park en Feitze Boersma van Staatsbosbeheer bezegelen in het nieuwe bezoekerscentrum de onderlinge afspraken voor de komende vijfentwintig jaar Op de voorgrond een deel van de maquette van Duinen van Texel. (Foto Jtroen van Hattum) Nu zwembad Molenkoog weer open is, worden ook de trainingen van zwemclub TX'71 weer in Den Burg gehouden. De trainingen voor het waterpolo beginnen weer op 10 mei (aanvang 19.15 uur), de overige trai ningen op 12 mei (vanaf 18.15 uur). Ook wordt dit jaar weer de jaarlijkse driekamp Gieten-Delden-Texel ge houden. Opgeven hiervoor kan tot 1 mei. Welke boer of andere grond eigenaar heeft een plek waar de 3 x 7 meter grote caravan van een groep Texelse jongeren mag staan? De jongeren hopen vurig dat zich iemand zal melden, maar hebben inmiddels ervaren dat ge gadigden niet staan te dringen. Mogelijk speelt negatief vooroor deel een rol. Het gaat om tien tot vijftien jongens en meisjes van zestien en zeventien jaar, die tot voor kort regelmatig ge zelligheid vonden in een caravan op het terrein van de familie Grisnigt aan de Hallerweg. Sinds die plek niet meer beschikbaar is, zijn ze op zoek naar een nieuwe locatie 'ergens' op Texel, het liefst niet al te ver van De Koog en Den Burg. De bedoeling is hier vrijdag- en zaterdagavond bijeen te komen om te kletsen, video te kij ken en muziek te luisteren. Texel kent al jaren het verschijnsel 'caravanjeugd'. Het begon spontaan als onderdeel van de jongerencultuur en wordt tegenwoordig van gemeen tewege gedoogd als wordt voldaan aan een reeks strenge regels die zijn gericht tegen brandgevaar, drugs gebruik, overlast, drankmisbruik en schade voor het landschap. Politie, brandweer en de jongerenwerker let ten erop dat die regels stipt worden nageleefd en reageren snel als er klachten zijn. Momenteel komen op Texel vier groepen caravanjeugd regelmatig bijeen. Hun caravans staan aan de Hallerweg, bij Akenbuurt, de Vang bij Oudeschild en aan de Nieuwlander- weg. Enkele jaren geleden waren er nog meer, maar sommige groepen verlegden hun samenkomsten naar een vast onderkomen en andere groepen vielen uiteen, meestal als gevolg van veranderende interesses die te maken hebben met leeftijd. Ambulant jeugdwerker Carla Schrama vindt het belangrijk dat jeugd op deze manier gezelligheid en geborgenheid in eigen sfeer kan vin den en hoopt dan ook dat iemand de gastvrijheid wil opbrengen om zo'n caravan een plek op zijn erf te geven. Contactpersoon van de groep is Andries Kuip, Boodtlaan 54 in De Koog, telefoon 317172. Carla Schrama is voor informatie bereik baar via telefoon 314445 of 310485. Astronaut André Kuipers heeft vanuit de Sojoez gemeld boven Texel geen wolkje te zien hangen. Kijk, dat is nu eens een bencht! Ik weet amper hoe de man eruit ziet en als ik hem in het wild zou tegen komen zonder zijn ruimtepak loop ik hem geheid voorbij, maar ik hou nu al van hem. Dit is toch een be richt waar je mee thuis kunt ko men. Lang leve de ruimtevaart. Met zijn constatering heeft hij ook gelijk de bezorgde vraag van onze JP (Balkenende) beantwoord: wat krijgen wij als samenleving terug vooral de kosten die gemaakt wor den voor de ruimtevaartVoor Veronica Bos en consorten zijn de kosten er al uit. Geen wolkje meer aan de lucht. Wat Erwin Krol ook mag zeggenAndré's woorden leggen toch echt wel iets meer gewicht in de schaal. Was jij in de ruimte of ik? Bijzonder ongevoelig dan dat toeriste Manjke Wittkampf een donderwolk boven de Texelse Weikoop probeert te hangen. Schadevergoeding en smarten geld eist ze Als ik de foto zie bij het artikel maak ik daar absoluut niet uit op dat ze zoveel smarten lijdt. Eerder het tegendeel Mevrouw Wittkampf, we zijn hier op Texel, Nederland, halloo! Gaan we op Amerikaanse toer en verdraaien we eigen falen om anderen een poot uit te draaien? Een hond be hoort te allen tijde onder controle te staan van zijn baas en zeker een aangelijnde hond is in het gezichts veld van de baas. Waar was u op het moment van slobberen met uw aandacht? Mensen van de Wel- koop hebben werktijd voor u inge leverd, u met uw hond naar de veearts gebracht die uw hond heeft behandeld. Zij hebben te vens genereus aangeboden uw rekening te betalen. Was het nodig om hierna nog naar de politie te gaan voor aangifte? Schaam u. U weigerde de koffie en de slachtofferhulp van de politie. Wilde u wel geholpen worden? U motiveerde uw overspannen reac tie door te doen voorkomen dat u op de bres stond voor andere hon den en zelfs kinderen. Vooral dat laatste doet het natuurlijk goed. Straks krijgen we een Volendam- effect en moeten alle schaaltjes rattenbestrijdmgsmiddel de Wei koop uit of moet het personeel om het kwartier de ronde doen om te kijken of winkelbezoek niet per on geluk een schotje heeft omge gooid Hier ligt trouwens een stukje verantwoordelijkheid voor de klant. Muizenbestnjding verbie den en ze maar laten rondrennen? Wat doet u als u straks een gestikte muis in een zak hondenbrokken aantreft of leuk aangevreten koop waar over de toonbank aangereikt krijgt? Stelt u de Weikoop daarvoor dan ook verantwoordelijk en scha kelt u de mensen van de Warenwet in om de zaak wegens verre gaande vervuiling te sluiten? Uw vakantie is eraan, zegt u. Beste mevrouw Wittkampf, uw hond is nog volop in leven is en zal dat ook wel blijven. Ik raad u aan om van daag in plaats van te procederen maar gewoon eens een lekkere strandwandeling te maken met uw hond en alle muizenissen uit het hoofd te laten waaien. Pien Verberg fractie van GroenLinks in de rinciale Staten is 'onder voor- rden' bereid mee te denken het aanwijzen van meer ite voor woningbouw op Texel, die boodschap kwamen de len zaterdag naar het eiland, iar ze zich samen met een af I diging van de plaatselijke af- I ig verdiepten in de Texelse jlematiek. F i/erkbezoek van de Statenfractie de laatste in een hele serie, •in alle partiien uit Provinciale |en het Marsdiep overstaken Het ilschap liet zich bijpraten over ir meer het behoud van het Ise landschap, agrarisch natuur- en de werkgelegenheid op het eiland. Geen verrassing was dat het Ontwikkelingsbeeld Noord-Hol land Noord, de opvolger van het Streekplan, opnieuw eén van de be langrijkste gespreksonderwerpen was. De 'provincialen' van GroenLinks deden geen harde toe zeggingen, net zomin als hun colle ga's van de andere partijen hadden gedaan, maar toonden wel begrip voor het massale verzet tegen het Ontwikkelingsbeeld, dat vooral voort komt uit de woningnood op het ei land. In het algemeen is de Noord hollandse fractie voorstander van wat zij 'verdichting' noemt en op Texel ook wel bekend staat als 'inbreien': het opvullen met huizen van lege plekken inde dorpen. Onder aanvoe ring van voorzitter Jaap Vlaming be toogde de Texelse afdeling dat door het gebrek aan contingenten al jaren voor die oplossing wordt gekozen en dat er zeker niet tot in het oneindige mee kan worden doorgegaan. 'We hebben op Diek in Den Hoorn laten zien dat er nog heel wat lege plekken zijn, maar dat die juist zeer karakte ristiek zijn voor die locatie en dat we ons best doen om huizenbouw daar tegen te gaan', aldus Vlaming. Bij een bezoek aan de Kadijksweg en omgeving gaf Jan van Andel, direc teur van de Stichting Wonen Texel, uitleg over de woningnood en de noodzaak van woningbouw op de locatie Den Burg Oost De provinciale fractie beloofde te zullen bekijken of bebouwing 'aansluitend aan de dorpskernen' mogelijk is. Ze stelde daarbij wel de voorwaarde dat de behoefte moet worden aangetoond en dat er woningen voor 'ouderen en jongeren' moeten worden gebouwd, in plaats van 'villa's in het groen, zo als elders in de provincie' Vlaming maakte zich sterk voor behoud van de twee oude beken die door het ter rein lopen en die volgens hem prima kunnen worden ingepast in de nieuwe wijk. istbank heeft aangifte gedaan ■aude met giropassen. Het zo len skimming, waarbij de giro- lan klanten met een apparaatje gescand, waarna de rekening Ie eigenaar wordt geplunderd, londerdag in Den Burg hebben gevonden. Een rekenmghoud- lie donderdag zelf had gepind, e bij deze krant dat ze vrijdag irief van de Postbank had gekre- let de mededeling dat haar re- ig uit voorzorg was geblokkeerd itzeeen nieuwe bankpas en pin- krijgt. Volgens de vrouw was ekening met geplunderd, maar lit ook met, omdat er op dat lent geen geld meer op stond. :an volgens een woordvoerster van de bank zijn dat iemand heeft geprobeerd met haar pas fraude te plegen, maar het kan ook betekenen dat omstreeks dezelfde tijd de pas van een ander door een fraudeur is gekopieerd. Peter Dros, sinds zeventien jaar één van de vaste gezichten bij manage Akenburg, is tijdelijk weg bij de manege aan de Akenbuurt in Den Burg. Volgens zowel Dros als voorzitter Mieke de Boer van de Stichting Overdekte Manege Texel wordt over een paar maanden be keken hoe Dros verder aan de slag kan gaan. Waarom Dros tijdelijk weg is, is met helemaal helder te krijgen. 'Ik heb even wat afstand genomen, maar ik ben niet weg', aldus Dros. Volgens De Boer heeft iedereen op zijn tijd wel eens een time-out nodig. Rond gaande verhalen als zou Dros door interne ruzie zijn vertrokken, worden met bevestigd. Verhalen dat er meerdere bestuurs leden zouden zijn opgestapt, worden evenmin bevestigd. Volgens De Boer is er geen ruzie en ook geen onder linge wrijving. 'Er zit hier al anderhalf jaar een goed bestuur.' Over het per soneel doet ze geen mededelingen. Dros is via De Bolder in dienst bij de manege. De stichting en de rij- vereniging onderzoek momenteel hoe uit beide organisaties een nieuw overkoepelend bestuur kan worden gevormd dat voor het beheer van de manege gaat zorgen. De manege is eigendom van de stichting. VERVOLG VAN PAGINA 1 Jigrijk dat Individuele vissers de |zaak van die maatregel gaan Hij wees erop dat eigenaren Ichepen van huis uit sterk gericht pp samenwerking, maar dat ze paal op zee toch geneigd zijn wat Pr te gaan varen om als eerste fsporingsberichten hoeven t de deur uit, de politie hoeft bok geen werk van te maken, |ar visserijvoorman Ben Daal- is zaterdagmiddag 'gekid- fet'. Op klaarlichte dag en nota reten overstaan van een groot fel van de Texelse kottervissers porpshuis 't Skiltje in Oude- Jiild. Daalder was daar bezig |t het leiden van de jaarverga- f mg van de DETV, toen opeens Verwacht zijn kleinkinderen ftt feesthoedjes en toeters de pl binnen kwamen lopen. Een "slagen verraste Daalder, die fmaal niet om een woord ver- Jen zit, had weinig meer in te pngen. Voor hij er goed en wel j in had. was hij mee naar bui- J geleid met de mededeling dat Tor hem 'de vergadering was Belopen' en dat ze met de fa- Wie ergens anders feest gingen •ren. hningmeester Jan van der Vis, i op de hoogte was van de pnapplannen', nam de leiding P de vergadering over. De vaak fekbezette Daalder was vorige ]ek zestig jaar geworden en dat pe zijn familie graag vieren, fear zelfs hen kost het wel eens feite om hem te pakken te krij- |t. vandaar dat ze dat nu eens ■deze manier hebben gedaan.' ■alder is inmiddels weer te- Kht. met hun vangst aan de wal te komen. Veel jonge schippers op eurokotters kunnen zich volgens hem vinden in het terugdraaien van de motor vermogens. Binnenzak De andere werkgroep, die nog bijeen moet komen, gaat zich bezighouden met de binnenzakken die vissers ge bruiken bij het vissen op tong. Uit gangspunt is dat de Nederlandse vis sers het gebruik van de binnenzak staken als binnen Europees verband wordt besloten dat de maaswijdte van de netten voor tong niet groter wordt dan 80 millimeter. Daalder: 'Die 80 mm is voor ons heel belangrijk. Als die maaswijdte groter wordt, kunnen wij geen marktwaardige soort meer vangen Dat weten we uit ervaring.' Het pleidooi van Daalder voor duur zame visserij komt voort uit een intentieverklaring die vertegenwoor digers van de visserij, biologen en minister Veerman recent met elkaar opstelden Daalder zegt volledig te gaan voor de punten die met elkaar zijn besproken. 'Ik sta achter elk woord dat ik zeg en ben daar aan spreekbaar op. We gaan hiervoor.' Voorzitter Jan Loonen van het Productschap Vis, die 's morgens in alle vroegte vanuit Venray was ver trokken om om 10.00 uur op Texel te zijn, vroeg de Texelse kottervissers om Daalder te steunen bij het ontwik kelen van duurzame visserij. 'Geef uw voorman de ruimte om dit te doen.' Het was Loonen opgevallen dat de zaal niet reageerde op Daalders toe spraak. De bestuurder vertelde dat hij zelf in het verleden als melkvee houder om tafel had gezeten met or ganisaties die er heel andere gedach ten op na hielden dan hij. 'Maar het helpt toch als je met elkaar argumen ten uitwisselt. Anders verlies je het als sector.' Gerard van der Slikke (van de pas gesaneerde TX56), eigenaar Pieter van de Vis van de TX21 en bemanningslid Cor Eelman van de TX48 werden voor drie jaar herkozen als bestuursleden van de DETV. Op één schip na dat overweeks was, waren alle Texelse kotters vertegen woordigd op de vergadering. Die begon met een minuut stilte voor vier vissers die het afgelopen jaar waren overleden. Na afloop kregen de kot tervissers hun diploma's uitgereikt voor de cursus omgaan met brand, die zij in het voorjaar hadden gekre- gen van Martijn Eelman en Piet Grisnigt. Texelse kottervissers nemen na afloop van de DETV-jaarvergadering hun diploma's om gaan met brand in ontvangst van Martijn Eelman. (FoioJeroon van Hoiium) f,atenleden van GroenLinks werden na aankomst op het eiland door de plaatselijke afdeling meegenomen naar het topje van de ierg. Onder genot van Texelse versnaperingen werd er onder meer gesproken over het behoud van het landschap en de rol van ;n daarin. (Foto Joop Ronvnets)

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 5