Schoorsteenvegen favoriet bij 'vuurvreter' André Brouw" 'Doe niet onder voor een vrouw met schoonmaken 'We kunnen nog steeds de hort op Kustgids van Texe Xexelaars HE^ we Marieke Kooiman nieuwe diabetesverpleegkundige www.tQXQlwereldwijd.nl 'I Bruidspaar al 65 jaar gelukkig TEXELSE g COURANT Dammen en schaken op Teso-boot Inenten en paarden en sr DINSDAG 27 APRIL 2004 Aanmi kLg-Tflr-H: 'Ik ben een vuurvreter. Ik hou van bikkelen en werk de hele dag keihard door. Soms is het wel eens te gek en dan moet je even gas terugnemen. Als je ouder wordt, gaat dat makkelijker, maar je moet me niet binnen achter een bureau zetten, want dan word ik stapelgek.' André Brouwer is al bijna twintig jaar werkzaam in de schoonmaakbranche. Hoewel hij dat werk aanvankelijk absoluut niet zag zitten, heeft hij zijn draai inmiddels prima gevonden. 'Je zou het misschien met denken, maar in dit vak is elke dag anders.Over zwijnestallen, kraaiennesten en laag vliegers. Inderdaad, de ramen van zijn eigen huis zijn schoon. Een stiekeme blik op de richeltjes leert dat ook daar geen stof te bekennen is. En last but not leastde wc is keurig schoon. Want dat is. zou blijkt later in het in terview. een van de belangrijkste din gen in het schoonmaakvak. De wc moet blinken. Als knaap van eenent wintig kwam Brouwer in het schoonmaakvak terecht. 'Ik werkte toen bij Wim Trap in de bollen en dat beviel me uitstekend. 'Lekker beulen en altijd buiten, prachtig. Maar ik had daar geen vaste baan en toen ik een huis wilde kopen, ben ik overgestapt naar Vinke, want dat was familie van mijn toenmalige vrouw', vertelt Brou wer. In zijn pubertijd wordt al duide lijk dat zijn schoolloopbaan geen lang leven beschoren is. 'Ik zat op de LTS metaal, maar ik bakte er niks van. Liet anderen werkstukken voor me ma ken. Al mijn vrienden deden metaal, dus daarom deed ik het ook. Je wou in die tijd niet bij de houtluuse horen. Zo noemden ze de leerlingen van de afdeling hout. Wij waren de roestkrabbers, die waren stoer.' Met zijn hakken over de sloot slaagde hij voor zijn diploma. De zes jaar erna werkte hij in de bloembollen, tot hij bij Vinke aan de slag ging. 'Ik zei met een al dat ik dat werk met lang zou blijven doen, want ik vond er geen reet aan. Vloeren schrobben bij Albert Heijn. ramen lappen en zomerhuisjes schoonmaken. Ik zie me nog beulen door de Sluftervallei. Vooral de vrij dag en zaterdag waren stressdagen. Dan kwamen erzo'n honderdveertig schoonmakers van de overkant die allemaal in de bussen moesten wor den verdeeld. Altijd druk, altijd stress.' Zijn inzet en werklust bleven niet on opgemerkt. 'Vinke merkte wel dat ik meer in mijn mars had. Ik ben een mensen op letten en dan zorg je na tuurlijk dat dat er piekfiin uitziet', grin nikt Brouwer. 'Je kan moeilijk elke week de hele tent uitsoppen, daar heb je geen tijd voor, dus je pakt vooral de dingen aan die opvallen. De keuken en het sanitair moeten schoon zijn en er mag geen stof op de vloer liggen. Stof onder het bed is helemaal uit den boze. 'Het aller ergste is een vieze wc. Zeg nou zelf. op een smerige wc zitten is toch het goorste wat er is?' Eigen baas Na een periode van zo'n tien jaar raakt Brouwer in onmin met zijn baas en begint hij in 1996 zijn eigen schoonmaakbedrijf. 'Het ging met een hartstikke goed. Ik heb keihard gewerkt om de boel op te bouwen en er kwam steeds meer werk. Op een gegeven moment kun je het met meer alleen en moet je personeel aanne men. Op het hoogtepunt had ik ze ven man personeel.' Die periode heeft hij echter achter zich gelaten. 'Dat wil ik nooit meer. Je wordt er niks We hebben een keer op Beachpark een wissel gehad waar de pannen met eten nog op tafel stonden. Die mensen zijn gewoon weggerend. Met vier man zijn we drie uur bezig ge weest om de boel schoon te krijgen. Dan loopt je hele planning in de soep en om twee uur staan de nieuwe huurders op de stoep en die willen wel naar binnen.' Volgens Brouwer komt het regelmatig voor dat er din gen kapot zijn en dat de afvalbakken overvol worden achtergelaten. Soms beseffen huurders wat zij de schoon makers aandoen. 'We hebben het een keer bij de Turkse Tent gehad dat de huurders, een groep jongens, er echt een zooitje van hadden ge maakt. Maar ze hadden zes bier kratten met lege flesjes achtergelaten die wij mochten inleveren. In de woonkamer hing aan het plafond een condoom dat een paar meter was uitgerekt vol met kleingeld Ze had den er een briefje bij gedaan: Sorry voorde rotzooi. Dat zijn dan wel weer grappige dingen. Die vergeet je niet.' Overigens wordt er tegenwoordig nauwelijks fooi meer gegeven. 'Vroe ger vond je nog wel eens een paar gulden op tafel, maar dat is er nu met meer bij. Ik denk dat dat ook komt omdat de mensen tegenwoordig moeten betalen voor de etnd- schoonmaak. Dan hebben ze geen zin meer om nog fooi ook te geven.' Kampers Het leukste onderdeel van zijn werk vindt hij het schoorsteenvegen. In de periode van september tot eind maart veegt de 38-jarige Texelaar, die woont in Oosterend, per maand zo'n honderd schoorstenen. 'Dat is prach tig werk. want je komt heel onver wachte dingen tegen. Regelmatig zit ten er kraaien in schoorstenen en die slepen daar van alles in. Paarden- poep, pakken touw, elektriciteits draad, je kan het zo gek niet beden ken.' Soms komt Brouwer ook dode vogels in de pijp tegen. 'Die vliegen er dan in en kunnen er niet meer uit.' Een enkel kauwtje heeft geluk. 'Ik heb het eens bij een oud vrouwtje gehad dat er een vogeltje uit de kachel kwam vliegen. Ze deed het deurtje open en daar kwam dat beest de kamer in fladderen. Ik heb toen snel vuurvreter, ik ga maar door dus na een jaar of vijf klom ik op tot voorman en moest ik de jongens in de buiten dienst wegwijs maken. Toen begon ik het werk ook leuk te vinden. Van na ture ben ik wel schoonmakerig en opruimerig. Ik houd van schoon. En ik doe zeker niet onder voor een vrouw met schoonmaken. Als je in dit werk start en je moet een bungalow schoonmaken, dan weet je gewoon niet waar je moet beginnen. Dat leer je door de jaren. Een bungalow waar bij een ander twee uur voor staat, heb ik in drie kwartier schoon.' Verder komt enige boerenslimheid een schoonmaker goed van pas. 'Je weet op een bepaald moment ook waar wijzer van en het geeft een hoop meer zorgen. Nu heb ik drie man op de loonlijst en dat bevalt prima. Zo hou ik mijn vrijheid en is het allemaal goed te doen.' Zelf neemt hij de zware klussen voor zijn rekening, af gewisseld met de schoonmaak van kantoren en bedrijfsruimtes. 'Ik heb een aantal kleine vakantieparken en dat werkt prima. Daar wordt lang niet zo'n rommel gemaakt als op de grote parken. Dat komt doordat er veel vaste gasten zitten die goed contact hebben met de eigenaars, dan maak je er geen bende van.' Anders is dat volgens Brouwer op parken als De Krim of Euroase. 'In het verleden heb ben we daar heel wat meegemaakt. 'Of het liefde op het eerste gezicht was? Ja, ik denk van wel. Ik vond d'r wel leuk', herinnert Aris Wuis zich nog goed over de dag dat hij zijn vrouw Treintje Roeper ont moette. Zondag vierde het bruids paar in huiselijke kring z'n 65-ja- rige trouwdag. Omdat de 90-jarige Wuis hart problemen heeft, zag hij dit jaar af van een groot feest en besloot het paar om gezellig thuis te blijven, in hun seniorenwoninkje in De Ree te Oude- schild. 'Een aantal van onze kinderen is op bezoek geweest en natuurlijk de burgemeester', vertelt zijn 88-jarige echtgenote. Het bezoek van Geldorp vormde voor beiden het hoogtepunt van de dag. Maar ook de maandag leek een mooie dag te worden. 'De post is nog niet geweest, maar ik verwacht een brief van de koningin', aldus Wuis. Ook toen het paar vijf jaar geleden z'n diamanten huwelijksfeest vierde, volgden er koninklijke felicita ties. Wuis, afkomstig uit Het Noor den, leerde zijn latere vrouw kennen tijdens Nieuwe Sunderklaas in Den Burg. 'Toen had je dat nog. In Den Burg was er Nieuwe Sunderklaas en ging je met verkleed en daarna was er in Skil Ouwe Sund en dan was je wel verkleed', herinnert Wuis zich. Na vier jaar verkering stapte de agrariër met zijn grote liefde in het huwelijks bootje. Het kersverse echtpaar woonde en boerde bijna veertig jaar op Oostzicht en verhuisde vervolgens naar de Schorrenweg. Oudeschild Sinds enkele jaren woont het paar in Oudeschild. 'We hebben zes kinde ren en een paar wonen er in Oude schild, dus het was wel makkelijk als wij hier ook gingen wonen', aldus Treintje Wuis-Roeper. 'En het is wel zo leuk hier bij de haven, daar ge beurt elke dag wel wat. Als je in Den Burg woont, kun je langs de winkels, maar dat heb je na een keer ook wel gezien', vult haar man aan. Hoewel zij beiden erg gehecht waren aan Het Noorden en het boerenleven, bevalt het leven in Oudeschild prima. De laatste jaren heeft het bejaarde paar wat gas teruggenomen. 'Ik bakte al tijd zelf brood en ik fietste ook nog, maar daar ben ik mee gestopt. Ik doe het nu een beetje rustiger aan', aldus de vrouw des huizes. Ondanks haar hoge leeftijd oogt zij kwiek en is de op Oost geboren Texelse dagelijks actief met onder andere handwerken. Wuis, die vanwege zijn hart problemen wat minder mobiel is, ge niet niettemin volop. 'De dagen vlie gen om. Ik vind het leven nog prachtig en ik rij nog auto, dus we kunnen nog steeds de hort op.' Slechts eenmaal hebben zij Texel lan ger dan een dag verlaten. 'Een aan tal jaar geleden kwam onze schoon dochter vertellen dat we op vakantie moesten. Geen sprake van. zei ik meteen. Maar ze hadden alles al ge regeld, dus moesten we.' De zes kin deren van het paar hadden een vakantieverblijf van enkele dagen in de Flevopolder gearrangeerd. 'Nou, het ging best hoor, maar als we zelf een dagje weggaan, zorgen we er altijd voor dat we 's avonds weer thuis zijn.' Briljant Dat niet veel oudere echtparen de zogeheten briljanten huwelijksdag bereiken, beseffen zij terdege. 'Wij zijn in De Ree het enige getrouwde stel. De meesten blijven alleen over.' Hoewel zij zich realiseren dat op deze leeftijd iedere dag de laatste kan zijn, geniet het echtpaar Roeper volop. 'Tien jaar geleden zeiden de artsen al dat ik nog maar een half jaar te leven zou hebben als ik niks aan dat plekje op mijn longen zou doen, en twee jaar geleden zei de dokter nog dat ik nog twee maanden had als ik geen nieuwe hartklep zou laten plaatsen. Maar je ziet het, ik ben er nog steeds', aldus Wuis, die er grinnikend aan toe voegt: 'Maak het stukkie maar niet te lang, anders zeggen ze in Het Noor den dat die ouwelui weer zitten op te scheppen!' Marieke Kooiman uit De Koog is de naar Hattem verhuisde Els Zoon opgevolgd als diabetesverpleeg kundige van de Thuiszorg Kop van Noord-Holland (onderdeel van Corbis Plus). Ze ondersteunt en begeleidt mensen met diabetes. Els Zoon doet soortgelijk werk in Heerde, dat op tien kilometer af stand van Hattem ligt, de plaats waar haar man Piet burgemeester is. Toen Els Zoon een jaar of veertien geleden naar Texel kwam, begon ze hier als wijkverpleegkundige. Na ver- Hoewel het zondag geen groot leest was, kijken Aris Wuis en Treintje Wuis-Roeper terug op een gedenkwaardige dag. (Foto Louise von der Sluis) Marieke Kooiman: 'Diabetes wil niet zeggen dat je helemaal geen zoetigheid meer mag eten.(Foto Gemrd Timmerman) loop van tijd volgde ze bijscholingen, onder meer tot diabetesverpleeg kundige. Als zodanig werkte ze in een huisartsenpraktijk in Den Helder en maakten ook huisartsen op Texel gebruik van haar deskundigheid. Nog maar kort geleden vroegen huisart sen haar een opzet te maken voor een structurele diabetesondersteu ning. 'Het aantal mensen met diabe tes groeit sterk. Door onze westerse manier van leven, teveel eten en te weinig bewegen, krijgen mensen die er erfelijke aanleg voor hebben eer der diabetes. Wie te dik is, belast de organen extra. Soms is dat de al vleesklier. Als het lichaam te zwaar wordt, reageert dat met een resisten tie tegen insuline.' Twee tot vier procent van de mensen lijden aan diabetes. De symptomen zijn: meer dorst, vaker plassen, ach teruitgang van het gezichtsvermo gen, vermoeidheid en vage klachten. 'De meest adequate behandeling is afvallen, maar met onze Bourgondi sche levensstijl is dat ook het moei lijkste. De één lukt het wel, de ander met. Als diabetesverpleegkundige begeleid ik dat. Het is belangrijk om een goede relatie met de patiënt op te bouwen. Ik heb gemerkt dat hij of zij dan eerder genegen is om de le vensstijl te veranderen.' Els Zoon heeft inmiddels soortgelijk werk ge vonden in Heerde, waar ze als diabetesspecialist werkt voor huisart sen. 'Ik wilde bewust niet in Hattem aan de slag, omdat je dan toch als de vrouw van de burgemeester wordt aangemerkt. In Heerde, dat toch maar tien kilometer van Hattem ligt, kennen ze me niet eens. In dat op zicht verschilt het erg met Texel, waar bijna iedereen elkaar kent.' Zoetigheid Voorlichting en educatie omvatten een groot deel van het takenpakket van haar opvolgster Marieke Kooi man. 'Vooreen goede gezondheid is het nodig om tenminste vijf keer in de week dertig minuten te bewegen. Dat kan zijn wandelen, fietsen, maar ook stofzuigen. Als je diabetes hebt, dan wil dat niet zeggen dat je helemaal geen taart of zoetigheid meer mag eten. Zelfs een biertje mag. Maar wel met mate. Je moet je vooral bewust zijn wat je eet en hoeveel suiker je mag. Wie diabetes heeft, moet zijn of haar leefgewoontes aanpassen. Re gelmaat is heel belangrijk. Dus als patiënten op vakantie willen, moeten zich er goed van bewust zijn hoe ze met reizen omgaan. Want dat kan de regelmaat verstoren.' Kooiman geeft ook advies over hoe een te laag en te hoog bloed suikergehalte is te voorkomen. Ze geef voorlichting over gebruik van medicijnen, instructies over het ge ven van een injectie, het zelf contro leren van het bloedsuikergehalte met behulp van een bloedsuikermeter, het verzorgen van de voeten en voorko men van wondjes of andere klachten die zich bij diabetici voordoen. Ook kunnen de ogen van diabetes patiënten achteruit gaan. De ontwik kelingen bij de behandelingen van diabetes zijn de laatste jaren snel gegaan. Ook de begeleiding van pa tiënten is een stuk verbeterd. Zo is er op Texel bijvoorbeeld een diabetes cirkel, een samenwerkingsverband met als resultaat dat bij patiënten elk jaar de bloedwaarden worden geme ten, oogfoto's worden genomen en de bloeddruk wordt gemeten. Posi tief is ook dat er een goede samen werking is tussen huisartsen en Thuiszorg Kop van Noord-Holland. Patiënten kunnen via de huisarts, diëtist of ziekenhuis naar Marieke Kooiman worden doorverwezen, maar er kan ook een afspraak worden gemaakt via het Meldpunt Thuiszorg Kop van Noord-Holland, tel. 0223- 650222. Dammers en schakers binden zater dag 22 mei de strijd met elkaar aan op één van de heen en weer varende boten van Teso. Deelname staat open voor spelers van alle leeftijden, zowel van Texel als daarbuiten. Het toernooi zal worden opgeluisterd door enkele prominente spelers uit de nationale top, die hun kunnen zullen tonen aan het publiek. Het evene ment wordt georganiseerd door de Texelse dam- en schaakvereni gingen, in samenwerking met de Sportraad, die haar vijftigjarig jubi leum viert. Een soortgelijk evenement trok vijfjaar geleden veel belangstel ling. Nadere bijzonderheden worden nog bekend gemaakt, maar wie met kan wachten, kan eventueel al con tact opnemen met Piet Bakelaar (tel. 313843) of Jos de Wolf (tel. 322246). Sinds 1 januari moeten alle en pony's in het bezit zijn paardenpaspoort. Daartoe is dig dat het dier is voorzien transponderchip en dient er schets van het paard te maakt. In manege Akenburg dag gelegenheid paarden chip te laten voorzien. Dit gebeuiil dens de jaarlijkse inenting tegen| fluenza en tetanus, tussen 11 12.00 uur. De kosten van een bedragen €22,50 per paard, dienen alle papieren van het worden meegenomen. De voor het inenten bedragen paard. Hiervoor dient het paspoort of het inentmgsboekje| worden meegenomen, kan via de daartoe bestemde de manege. ■nj Texel i! hier cróputt KecuriwxJte tredtUmaiend. Op het 6 lino znn 30 hm sten gtxAo dunqetneder. t* viadMt. tier yr untBin Mr.mw.rt van Drtn H&dor. wqardocr heC f\ »crt de éndero weddcncvandon snol te bo.-c-Apn s jtjntji inwonen: 13 450(2002) nlduwr Vtzrq 2002S'j.uyJé*) 21 en Un irk.'-0 20 Actueel OivOit- voor deze p ujr.a witt e en njocmle 'AiCC-riiierr goxedrc. voor dve.to be«Jaode «.n nieuwe gemeente- cn st.-jndo-sowa toel en cox ioüii com ypwicenam en wr-s.ccw:. totnvooru? Vocrms«K afgorrerwWGTnsb'j' pagina Kaart .Texel J|st*.i| vj A til 6 'OE(3>ïI Ook Texel ontbreekt niet in de di gitale kustgids van de EUCC. Deze organisatie zet zich in voor verant woord kustbeheer en bescher ming en behoud van natuur en landschap. Op de Nederlandse site is veel informatie terug te vin den van diverse kustgemeenten. Texel krijgt veel aandacht. Er wordt uitvoerig informatie gegeven over de stranden en de faciliteiten die daar te vinden zijn. Verder wordt er ingegaan op de natuurgebieden op het eiland en wordt informatie verstrekt over de totstandkoming van jonge duinen. Omdat de website tevens ingaat op de his torie van het eiland en veel nuttige informatie bevat, is deze ook inte ressant voor Texelaars. Die kunne' vanaf de site tevens informatie# den over andere stranden in Ne derland. De website is overzicht? lijk ingedeeld met heldere kleurt' en een duidelijke structuur. W menu's zijn onderverdeeld in sub menu's, zodat de bezoeker in et1 paar stappen is, waar hij wil it Natuurvriendelijkheid hebben fi lmakers hoog in het vaandel. W blijkt onder meer onder het kop bezoekersinfo. Daar staan bijvod' beeld alleen (recreatieve) bedrijf in waaraan de Milieubaromete toegekend- Dit is een keurm®1 voor milieuvriendelijke bedrijven Het adres: httpV/www.kustgids11, texel/index.html. de schuifpui opengezet, want anders heb je een hoop troep. Zo'n beest is natuurlijk roetzwart.' Dat is hij naar eigen zeggen ook zelf regelmatig. 'Als ik een dag aan het schoorstenen- Op de ladder in de buitenlucht is schoonmaker André Brouwer volledig in zijn element. vegen ben. wil je niet weten hoe ik eruit zie. Dan lijk ik wel zwarte piet. Vooral rond de Sinterklaasperiode is dat prachtig. Als er dan kinderen in het huis zijn waar ik de schoorsteen moet vegen, dan roepen ze he, daar komt zwarte piet'. Ik vertel ze dan een spannend verhaal en dan zie je ze genieten. Prachtig vind ik dat.' Hoe wel hij van alles tegenkomt in schoor stenen, is daar niets van waarde bij. 'Ik hoop nog steeds op een gouden ring of een horloge', grinnikt hij. Dat schoorsteenvegen ook interessante handel is, merkte hij zo'n drie jaar geleden. 'Toen werd ik door diverse mensen gebeld die hun schoorsteen hadden laten vegen voor enorme bedragen. Bleek dat er van die kam pers actief waren. In De Waal zijn verschillende oude vrouwtjes opge licht. Ik heb er toen meteen werk van gemaakt en in de krant gewaar schuwd voor die praktijken. Toen was het oVer ook.' Hoewel zijn lijf niet altijd meewerkt, hoopt Brouwer, vader van Rick (13), Sil (11) en Suus (1), nog zo'n vijftien jaar door te gaan met zijn schoonmaakbedrijf. 'Ik vind het prachtig, maar merk wel dat het licha melijk zwaarder wordt. Ik heb een aangeboren afwijking in mijn rug. Daar zit een S-bocht in en af en toe heb ik daar behoorlijk last van. Soms heb ik gigantisch veel pijn en kan ik bijna mijn bed met uitkomen spit. Maar dan staat mijn afspraken en neem ik een hand len en dan ga ik toch aan het Verstandig is het natuurlijk niet altj maar ik hou er niet van om af t len. Dan moet het wel zo erg ze me weg moeten slepen.' heeft hij zich voorgenomen om iets rustiger aan te doen. 'In tus word ik weer vader en je ook wat met je kinderen doen. Hard werken is leuk, moet niet uit het oog verliezen het werkelijk om gaat in het Tekst en foto Louise van der

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 8