9 NIOZ start onderzoek ballastwater 'Water in tanks maakt denkbeeldige reizen TEXELSE COURANT Wie zijn dit? Molenbosloop Contracten vervoer leerlingen herzien Sportvissers op eerste plaats Voetbaluitslagen Sportieve Kunstenaars Uitbouw moet tien centimeter inschikken Beschonken bromfietser omver gereden Wat ik zeggen wou. Aangifte Joost Smit wint slottoernooi Texel Model krijgt navolging DINSDAG 27 APRIL 2004 Het NIOZ is een onderzoek begon- ,en naar de verwijdering van mi- ;ro-organismen en sediment uit iet ballastwater van zeeschepen, ip de NlOZ-haven is daarvoor vo- ige week een proefopstelling ge- louwd met zes grote watertanks elk twintigduizend liter. 'Het rater maakt in de tanks straks lenkbeeldige reizen van Neder land naar bijvoorbeeld de Vere- igde Staten of Singapore', aldus rojectleider Jan Boon van Mens m Marien Milieu van het NIOZ. Ijet onderzoek op de NlOZ-haven lpoet leiden tot meer inzicht in het luiveren van ballastwater voordat dat loor zeeschepen wordt ververst. Het er, dat wordt gebruikt voor stabi- iatie, is meestal ruim voorradig op leeschepen. Bij grote olietankers lunnen de hoeveelheden oplopen tot 3.000 ton, wat ongeveer eenderde lan de ladingscapaciteit is. Reiniging van ballastwater komt de tomende jaren sterk in de belangstel- jng te staan door een resolutie die de fiternational Maritime Organization ■MO), onderdeel van de Verenigde Naties, in februari heeft aangenomen, lieuwe zeeschepen moeten vanaf ■iterlijk 2009 wereldwijd worden loorzien van ingebouwde zuivering- lapparatuur, zodat het ballastwater Echoon de tanks ingaat en na een reis jbok weer schoon wordt geloosd in zee. Tussen 2009 en 2016 moeten Dergelijk installaties ook in bestaande Eeeschepen worden gebouwd. Het IMO wil op die manier de strijd tanbinden met de verspreiding van Exoten via ballastwater Dat zijn orga nismen die van nature niet thuisho- |en in een zeemilieu, waardoor ze er brote schade kunnen aanrichten, loon: 'Een voorbeeld van hoe het Ernstig mis kan gaan is te vinden in de Zwarte Zee. Daar is via ballast water uit Amerika de ribkwal terecht gekomen. Hij eet er het dierlijk plank- i op dat eigenlijk voor de kleine (rissen was bedoeld, waardoor er r grotere roofvissen ook minder dsel is en de visserij nagenoeg stil is komen te liggen.' De bekendste exoot in de Nederlandse wateren is de Japanse/Portugese oester, die echter door kweek in plaats van ballastwater in Nederland gekomen. Enkele tientallen andere exoten in de Waddenzee werden wel geïntrodu ceerd via ballastwater. 'Maar die zijn tot nu toe allemaal redelijk in het be staande Waddenecosysteem opge nomen. Het hoeft niet altijd mis te gaan. maar het kan wel en dat risico wil de IMO verkleinen.' Handen Het Koninklijk NIOZ heeft voor haar onderzoek de handen ineengeslagen met het Duitse concern Hamann Wassertechnik AG uit Hollenstedt (bij Hamburg) en het Schiedamse bedrijf Nicoverken Marine Services BV. Wa ter dat uit de NlOZ-haven wordt ge pompt, wordt behandeld in appara tuur van Hamann voordat het als ballastwater wordt opgeslagen in de tanks. Het Duitse concern heeft gloednieuwe zuiveringsapparatuur ontwikkeld die op Texel voor het eerst met zoutwater wordt getest 'De ap paratuur is al wel eerder getest in de haven van Hamburg, maar dat was met zoet water', aldus Lothar Remecke van Hamann. Het zeewater (opgepompt met een pomp die een capaciteit van 500 ku bieke meter per uur heeft) wordt eerst langs zogeheten hydrocyctonen (centrifuges) geleid voor de reiniging van sedimentdeeltjes en daarna langs een filterapparaat voor de rei niging van met name kleine organis men. Vervolgens komt het in één van de tanks terecht. Beide installaties staan opgesteld in twee containers naast de zes watertanks. 'Met de in stallaties kunnen we de grootte en de dichtheid van de deeltjes bepalen die in het ballastwater achterblijven al dus Boon. 'Het is nu een goede ge legenheid om dat hier met zout wa ter te doen, omdat je in het voorjaar altijd de ontwikkeling hebt van eerst diatomeeën (kiezelalgen) en daarna van de alg Phaeocytis, die het schuim op strand veroorzaakt.' Onderzoek De afdeling Biologische Oceano grafie van het NIOZ onderzoekt on der leiding van Marcel Veldhuis de ontwikkeling van de organismen in de tanks. De afdeling kan water tappen uit de tanks en in het NlOZ-laborato- rium onderzoeken op de aanwezig heid van sediment en de meest mi nuscule organismen. Boon 'Dat gebeurt met flow-cytometrie. Met een laserstraal kunnen in het water deeltjes worden onderscheiden van eentiende millimeter tot een- tienduizendste millimeter klein.' Naast het tellen van de hoeveelheid deeltjes in het ballastwater uit de tanks, kunnen Veldhuis en zijn colle ga's met behulp van flow-cytometrie Jan Boon (midden) werkt samen Andreas Melnhardt en Lothar Relnecke van het Duitse Hamann AG aan de proefopstelling voor het ballastwater op de NlOZ-haven. (Foto Jorooo van Hattum) Marcel Veldhuis onderzoekt het ballastwater bij het NIOZ met flow-cytometrie op de aan wezigheid van micro-organismen en zwevend sediment. ook bekijken of de achtergebleven deeltjes nog leven of al zijn overleden. 'Dat gebeurt met een kleurstof die aan het monster wordt toegevoegd. Als de celwand van een organisme tijdens de behandeling beschadigd raakt, laat die kleurmoleculen toe, waardoor je kunt zien dat het orga nisme er nog wel is, maar niet meer levensvatbaar is.' Bekeken wordt onder meer welke vorm van bacterie- groei zich eventueel voordoet op dode achtergebleven organismen in het ballastwater. Biologische Oceanografie werkt met apparatuur van het bedrijf Cytobuoy uit Nieuwerbrug. Het is de bedoeling dat het omgaan met de apparatuur leidt tot de ontwikkeling van hand zame op flowcytometrie gebaseerde biologische meetapparaten die vanaf 2009 ook aan boord van nieuwe zee schepen kunnen worden geïnstal leerd. Dit doet het NIOZ samen met Cytobuoy. De bemanning kan dan op zee zelf de ontwikkeling van organis men in het ballastwater in de gaten houden. Aanloop De experimenten van het NIOZ, Hamann en Nicoverken gaan onge veer vier tot zes weken duren. Vol gens Boon is het de bedoeling dat ze min of meer de aanloop vormen naar een grootschalig onderzoek van 3,5 jaar naar de reiniging van ballast water. 'We willen een voorstel indie nen bij de Stichting Technische We tenschappen om voor dat onderzoek in aanmerking te komen. De Pelagia kan daarbij een rol spelen en in de laatste fase van dat onderzoek wordt de behandelingsapparatuur ook aan boord van grote zeeschepen geïn stalleerd.' Water in de tanks dat de komende weken niet voor het onder zoek wordt gebruikt, gaat na verloop van tijd weer terug de Waddenzee in. Dat is mogelijk omdat er tijdens de experimenten niks aan het water wordt toegevoegd. Het verversen van ballastwater op zee is in landen als Australië, Nieuw Zeeland, Japan en de Verenigde Sta ten al gebonden aan voorschriften. Boon: 'Er is bepaald dat ballastwater uit het kustwater van de haven van vertrek midden op de oceaan moet worden ververst met oceaanwater dat relatief zout en arm aan voedings stoffen is. Dat mag dan weer worden geloosd in het kustwater van de ont vangende haven. Micro-organismen uit kustwater kunnen niet overleven op de open oceaan en andersom.' Volgens Boon leveren deze regels echter diverse praktische problemen op. 'Bij slecht weer is het gevaarlijk om op de oceaan ballastwater te ver versen. Er zijn al schepen gescheurd en verbogen door de torsiekrachten die tijdens het verversen op een schip werden uitgeoefend. Ook is het vaak niet mogelijk om sediment dat zich afzet op de bodem van de ballast- tanks te vervangen. Daarvoor moe ten nu soms gaten in de ballasttanks worden geboord tijdens dokbeurten om dit slib te weer verwijderen. Re ders zijn daar ook niet blij mee, want dat slib is lading die steeds weer wordt meegenomen maar nooit geld oplevert.' De alg Phaeocytis (op de foto In kolonies) Is een van de organismen die worden onder zocht in het ballastwater op de NlOZ-haven. (Foto Bioiogiscr* Ocaanograf* NIOZ) iChterop deze foto uit de collectie an Maarten Stoepker alleen een aartal: 1946 Verdere informatie ont- "eekt. Is het werkelijk een groep kin leren in De Waal aan het slepen voor Ie Meierblis, of is hier iets anders aan Ie hand? Wie meent personen of de ituatie te herkennen, kan contact ipnemen met Stoepker, tel. 312940. Ie boerderij op de vorige foto is her- end als Rozenhout aan het ikiilepaadje. Atletiekvereniging Hermes uit Utrecht ras zaterdag met twintig deelnemers joed vertegenwoordigd bij de zono- 'ergoten Molenbosloop die ter ere 'an hun bezoek werd gehouden. Met 'og ruim twintig Texelse deelnemers 'erschenen in totaal 42 deelnemers ian de start voor één of twee ronden 'an 4,6 kilometer. Omdat het vooral n de duinen erg warm was, bleken 'eel lopers zich te dik te hebben ge kleed. orrie de Jager werd met 21.50 mi- luten eerste dame op de 4,6 kilome- er. Jaap Witte was de snelste bij de jannen en finishte in 16.47. Op de kilometer eindigde Rob Teisman s eerste in precies 40.00 minuten, -aurien Bakker was met 46.25 de eerste dame. Jitslagen: J6 kilomeier Dames 1Corrie de Jager. 21 S0: «nnei.es Graaf. 24.02; 3. Lida Bakker. 24 41 GfcÜïÏÏ!* Hilh°rst. 26.01 5 Monique ach. 26.09:6. Juul van der Steeg. 27.40; 7 Jacqueline Aarts, 27.41, 8, Mariët Viooswijk, Utrecht, 28 04; 9 Carla Bosboom, Utrecht. 28.45; 10. Coby Spierings, Maarssen, 29.07, 11 Rita Rutgers, Utrecht, 29.46, 12. Ans van Noord. Utrecht. 35.07,13. Ankie Mol. Utrecht, 36 21. Heren 1 Jaap Witte, 16 47; 2 Pieter Dogger, 19.19; 3. Lex Jupijn, Maarssen, 23.25, 4 Andri Binsbergen, 23.34; 5 Jan Viooswijk, Utrecht. 26.45; 6. Bart van Remmen Maarssen, 30 00; 7. Theo Bosboom, Utrecht, 31 018 Humphrey van Buren, Bilthoven. 31.319. Wim Loos. Utrecht. 35.07; 10. Kees de Jager, 35.48; 11 David Mullink. Utrecht, 37.23. 9,2 kilometer- Dames; 1Laurien Bakker, 46.25; 2. Corrie Witte, 52.53; 3. Judy Witte, 54.06, 4. Anne Weijers, Utrecht. 54.41; 5 Trees Rijken, Houten, 55.59, 6. Tony Jansen, Houten, 1.00.56; Heren 1 Rob Teisman, 40 00; 2 Piet Bakelaar, 40.37; 3. Dirk Vmke, 41 25; 4. Peter van der Voort, 42.30; 5. Cees Jansen, Houten, 43.48; 6. Geert v.d. Steeg, 44 06; 7. Alewijn Ott, 44.14; 8. Martien Baars, 45.05, 9. Joop Groeskamp, 52.47; 10 Ruud Meedendorp, 58 34; 11 Anton Mol. Utrecht, 1.01.59. WIE MILIEUBEWUST KLUST IS ZEKER GOED BEZIG Met het eind van het schooljaar in zicht, is de gemeente bezig de lo pende contracten voor vervoer van leerlingen te herzien. Alle lopende contracten worden aan het einde van het jaar opgezegd, om alle geïnteres seerde ondernemers de mogelijkheid te geven offerte te kunnen doen. Dit betekent niet dat de gemeente onte vreden is met de huidige situatie. Maar in het kader van het nieuwe in koop- en aanbestedingsbeleid wil de gemeente ook andere ondernemers een kans bieden in te schrijven. Mo gelijke kandidaten moeten wel aan kwaliteitseisen voldoen en conti nuïteitsgarantie kunnen geven. De nieuwe contracten zullen een periode van drie jaar beslaan. Met het vervoeren van leerlingen zijn flinke bedragen gemoeid, waardoor het voor de gemeente belangrijk is zorgvuldig met de contracten om te gaan. Het betreft hier onder andere het tijdens schooldagen vervoeren van leerlingen naar de Kompasschool op Texel, de Meerpaal, de Pijler en de Herdersche school in Den Helder, de Dr. De Wildeschool en openbare scholengemeenschap Hendnk Mol in Schagen en Heliomare in Wijk aan Zee. De gemeente is momenteel bezig de kwaliteitscriteria te formuleren en hoopt medio juli de geïnteresseerde vervoersbedrijven uit te nodigen of ferte te doen. Het team van Sportvissersclub Texel heeft zaterdag op Wieringen een eer ste plaats behaald bij de voor selectiewedstrijden om het Neder lands kampioenschap. Het korps - bestaande uit vijf vissers - eindigde met 15 punten als eerste van de ze ventien deelnemende teams. Tweede werd De Snoek met 31 punten, derde Noordwijk (43). Ook individueel wa ren de Texelaars goed op dreef. Er werd in vijf vakken gevist en zowel Poul Verhagen als Nico Tessel ein digde als eerste in zijn vak. De win naar van de wedstrijd wist 120 cen timeter vis boven water te halen, de nummers twee en drie 96 en 70. Op de vierde plaats eindigde Poul Ver hagen (62 cm, eerste in vak E), Nico Tessel werd vijfde (52, eerste in vak D). Map van der Zwaag wist een achtste plaats te behalen (58 cm, derde in vak C) en Frans Bos werd zestiende (62 cm, vijfde in vak B). De plaatsing van Rein Kuyper (58 cm, vak B) en Johan Hopman (48 cm, vak A) is nog niet bekend. De Texelse afvaardiging gaat op 30 oktober weer naar Wieringen voor de eindwedstrijd om het Nederlands kampioenschap. Zaterdag 24 april De Koog B1-Koedijk B4 1-1 Oosterend B1 -LSW B2 3-1 Texel'94 C1-VIOS W. C1 2-1 Texel'94 C2-Wmkel C1 1-10 De Koog C1 -BKC C2 afgelast ZAP C2-Oosterend C1 1-0 Meisjesvoetbal W'meer MB1 -Oosterend MB1 6-0 Texelse pupillencompetitie ZDH F1-Barcelona 1-8 Arsenal-SVO F2 10-2 Texel'94 E4-Texel'94 E1 0-5 Texel'94 E5-Texel'94 E2 4-6 SVO F1 -Liverpool 2-7 Texel'94 MD2-SVO E1 1-0 Zondag 25 april LSW-Texel'94 1-3 De Koog-Vesdo 0-2 Dirkshorn-Oosterend 3-1 Twisk-ZDH 3-2 Spirit'30 2-Texel'94 2 4-2 Texel'94 3-Bergen 3 1 -2 Texel'94 4-Den Helder 5 6-2 W'waard-Oosterend 2 2-9 Meisjesvoetbal Victoria O. MA1-Texel'94 MA1 1-2 Het loopt nog niet storm voor de thematentoonstelling 'Sport in kunst', die van 12 tot en met 30 juni in Tusse de Banke wordt gehouden. De ad viescommissie Kunst en Cultuur hoopt dat het aantal inzenders nog toeneemt. Iedere Texelaar mag een werk inzenden en het thema mag breed worden geïnterpreteerd. Het thema haakt in op het vijftigjarig be staan van de Stichting Texelse Sport raad, dat dit jaar met diverse activi teiten wordt gevierd. Deelnemers aan de thema tentoonstelling verplichten zich om tijdens de expositieperiode minimaal één dagdeel aanwezig te zijn. Belangstellenden kunnen zich tot maandag 3 mei aanmelden bij E. Rutten, tel. 362218, of per e-mail erutten@texel.nl. Schriftelijk aanmel den kan via de gemeente Texel, afde ling Cultuur en Educatie, Postbus 200, 1790 AE Den Burg. Door de voorgenomen uitbreiding van zijn zomerhuis op De Krim tien centimeter in te laten springen, kan de eigenaar bouwvergunning van het college krijgen. Op die manier wordt de feitelijk te korte afstand van het gebouw tot de erfscheiding niet groter dan hij nu is, zodat de 'strijdigheid' niet wordt vergroot. Eigenaar Van der Giessen wilde de nu 56 vierkante meter grote bungalow met een plat deel uitbreiden tot 63 vierkante meter. Die oppervlakte is op zichzelf geen probleem, want het bestemmingsplan laat maximaal 70 vierkante meter toe. Beperkende fac tor is echter dat hetzelfde plan voor schrijft dat een afstand van tenmin ste vijf meter van de erfgrens in acht genomen moet worden. Vooral op De Knm geeft dat veel problemen, want de percelen grond zijn daar vaak te klein om bij vergroting van een be staande bungalow of het maken van een aanbouw de genoemde afstand aan te houden Het beleid is nu dat de bestaande situatie wordt geres pecteerd, niet alleen op De Krim maar bijvoorbeeld ook in het nieuwe be stemmingsplan voor Den Burg. Een eventuele uitbreiding van het hoofd gebouw kan dan alleen in het ver lengde van de bestaande (zij)gevel. Een 22-jarige man uit Den Helder werd zondagnacht op de Pontweg geschept toen hij verzuimde voor rang te verlenen aan een taxi. Het ongeval vond plaats op de kruising Pontweg-Gerritslanderdijkje. De Helderse bromfietser stak de weg over en kon niet meer worden ontwe ken door een 57-jange taxibestuurder uit Den Burg. Het letsel van de brommerbestuurder viel mee. Hij moest echter wel zijn rijbewijs inleve ren vanwege overmatig alcohol gebruik. De man blies 610 ug/l. ter wijl de toegestane limiet 220 bedraagt. In diezelfde nacht werd ook een 30-jarige automobiliste uit Den Burg betrapt op drankgebruik. Zij werd staande gehouden op het Gerritslanderdijkje en 'scoorde' te hoog bij de blaastest. Bij het lezen van het verhaal van mevrouw Wittkampf in de Texelse Courant van vnjdag 23 april herinner den wij ons dat wij eind vong jaar tweemaal hetzelfde hebben meege maakt. Ook ons werd geweigerd op het Texelse politiebureau aangifte te doen van vernieling van onze eigen dommen. Pas toen wij dreigden naar de burgemeester te stappen - als hoofd van de politie -. bleek het plot seling wél mogelijk aangifte te doen. Aanvankelijk waren wij de kalmte zelf. maar werden goed giftig en geëmo tioneerd door het gedrag van de dienstdoende agent. Aangifte doen is in de wet geregeld en niet afhanke lijk van het humeur van een Texelse politieagent. M. Smit, De Cocksdorp. Recreatievoetbal Texelse Boys-De Koog In een spannende partij tegen Her man Laan wist Joost Smit op de slot- avond van het seizoen van biljart vereniging De Doorstoot uit De Cocksdorp de eerste prijs in de wacht te slepen. Er werd deze avond in twee poules gespeeld. Laan en Smit speelden in dezelfde poule en wisten in de halve finale Fred Klok en Martien Boon te verslaan. Raymond Steenhuizen werd kam pioen van het seizoen met een ge middelde van meer dan twee caramboles. Joost Smit werd een zeer goede tweede, Martien Boon moest genoegen nemen met de derde plaats. Beiden speelden ook gemiddeld meer dan twee caramboles. Toch was dit niet het beste seizoen van De Doorstoot. Alle spelers zakten in hun gemiddelde, wat misschien te wijten was aan de zeven weken dat in 't Eierlandsche Huis op een ander biljart werd ge speeld. In september begint de nieuwe competitie, waarbij nieuwe leden welkom zijn. Eindstand 1R. Steenhuizen 2.2; 2. J. Smit 2,13. M Boon 2,0; 4 M Former 1,9; 5. H. Laan 1,7; 6, P. Zi|m 1,6; 7, F Klok 1.5; 8. W, Homan 1,5. 1-1-2 DAAR RED JE LEVENS MEE Zeventien deelnemers uit Texelse horecabedrijvenhebben vorige week met het praktijkexamen de opleiding tot Horeca Leermeester afgerond. Het aantal leermeesters op het eiland is hiermee gestegen tot zeventig, verdeeld over negen entwintig leerbedrijven. Deze groei is een gevolg van de MBO-opleiding Horeca die het ROC sinds 2000 geeft, en de groei van de afdeling Consumptief van de OSG. Aan beide opleidingen studeren op het moment ongeveer 45 leerlingen. Dit jaar zwaaien bij het ROC de eer ste zes koks af na vier jaar de oplei ding zelfstandig werkend kok te heb ben gevolgd in de beroepsbege leidende leerweg (voorheen het leerlingenstelsel) Deze samenwer king tussen opleidingen en bedrijfs leven werpt haar vruchten af en vindt landelijk veel navolging. Het klein schalige Texel Model' speelt succes vol in op de toenemende vraag naar geschoolde werknemers voor de horeca en sinds de invoering van dit model is zowel het aantal leerlingen op consumptieve opleidingen als het aantal leermeesters landelijk toege nomen. De zeventien geslaagden zijn: Anneke Hoogenbosch, Nikoline Platte, Sijbrand Ran, Ruud Boom, Robert van Splunter, Marlijn Beers, Arjan Langendam, Eize Hoomoedt Westerhuis, Paulien Stol, Dave Huizinga, Diana Backer-Blonk, Mariske Wesdorp, Peter Bolier, Iroy van Winsen. Klaas Posthumus, Manuel Frontana Tiberica, Jan Wille Jedema. Zeventien ervaren horecamensen volgden de afgelopen maanden lessen voor het diploma Leermeester. (Foto Rot Tasman)

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 9