r Rangen en standen zond ik altijd prachtig' L Organisator zaalvoetbal geëerd Damesvoetbal in 1992 Jochem Eelman beste jeugdschaker eugdzaalvoetballers De Krim succesvol Pelagia verricht meeste waarnemingen .TEXELSE y7 courant- Sportverleden Eerste steen kantine SVO Kerkdienst met liederen uit Johannes de Heer Fraude Postbank vrijdag 30 APRIL 2004 n leven staat in het teken van allen', zegt de man die in het da- jks leven landmeetkundig me- nerker van Rijkswaterstaat is, j ar die op het eiland vooral be- idheid geniet omdat hij inmid- meer dan een kwart eeuw de Texelse zaalvoetbal- ,petitie organiseert. Voor die sle verdienste werd de 52-ja- jan-Willem Boon vrijdagavond 'porthal Ons Genoegen geëerd I de Gouden Speld van de NVB. ■M, Ik ereteken werd hem na afloop van aekerfinale opgespeld door de rzitler van district West 1J van terik. Dat gebeurde vlak nadat zelf de beker had uitgereikt aan oust, aanvoerder van J'elleboog, even daarvoor in een spannende strijd met 3-2 had gewonnen van ersverse kampioen Klif. Een bijna sporthal was daardoor getuige de huldiging van Boon, die het svan zijn werk in de stilte van zijn kkamer doet en daardoor maar len in de belangstelling staat. Hij er even flink beduusd van. 'Het rictsbestuur was voor een msmakingsbezoek op Texel. Ik ze die dag al eerder ontmoet en ist ook dat ze naar de bekerfinale den komen kijken. Maar dat ze dit etto hadden, wist ik natuurlek niet. •nd het erg leuk, moet ik zeggen.' Knieblessure ir een ernstige knieblessure elde Boon zelf maar korte tijd in raai Toch is hij onlosmakelijk ver- iden met de zaalvoetbal- ipetitie. Alleen in het allereerste na het gereedkomen van de irthal, in 1975, speelde hij nog a rol 'De eerste organisatie be id uit dezelfde mensen die ook zomervoetbal voor bedrijven or- nseerdenDat waren Henk mings. Frans Schellinger, Kees Peler van der Gracht, Wim Ie, Herman Ploeger en P.L. inker. Hoe Duinker van zijn voor- imheette, weet ik met eens. Maar ,ebeginjaren hebben we nog wel de P.L. Duinker-beker gespeeld.' besloten werd een apart orgaan het zaalvoetbal op te richten, Ie Boon zich direct beschikbaar, •en met andere nieuwelingen als Dapper, Bertus Heerschap, Kees meen Herman Boekei. In 1978 ■dhij competitieleider. 'Dat wilde |raagRangen en standen vond ik |d prachtig. Getallen bijhouden ik in het dagelijks leven in mijn 'k. En organiseren doe ik ook rayonbestuur Texel legde verant- •rdelijkheid af aan de afdeling ïrd-Holland van de KNVB, maar al in de beginjaren een grote (evan zelfstandigheid. 'We regel- zelf de financien en de organisa- »an de wedstrijden. Van mijn eigen d had ik twee typemachines en stencilmachine gekocht. Daar akten we de programmaboekjes die we ook nog zelf allemaal dbrachten. Een heel werk, want je zo'n vijftien of zestien verenigin- En dan nog de scheidsrechters, waren bijna autonoom. Alleen srdetuchtcommissie hadden we in zeggenschap.' In de loop der m zijn diverse verantwoordelijkhe- nog wel eens heen en weer ge loven Toen in andere rayons een ir keer flinke bedragen waren ikgeraakt. nam de KNVB de finan ciën zelf ter hand. En nadat het Texelse Gamma meedeed aan de regionale competitie aan de overkant, werden de contacten met het bonds- bureau in Alkmaar een stuit intensie ver. 'Er zijn tijden geweest dat ik er wekelijks wel even binnenliep. Dat ging makkeli|k, omdat ik voor mijn werk dagelijks aan de overkant zit. Ik kende ze er allemaal, dronk geregeld een bakkie koffie met die mensen. Dat is tegenwoordig heel anders, nu het kantoor in Amsterdam zit en het district West 1 tot Utrecht aan toe loopt Het gaat er een stuk zakelijker aan toe.' Zelfredzaam Wat gebleven is, is de zelfredzaam heid van Boon, die onder meer de indelingen en het competitie programma verzorgt en de scheids rechters aanstelt. 'Ik heb het in deze periode van het jaar even rustig. Na 31 mei, wanneer bekend is welke teams zich hebben opgegeven, be- aan en een team dat onderaan ein digt, maar het is zaak dat de onderlinge verhoudingen niet te veel verschillen, zodat je leuke wedstrij den krijgt.' De spannende apotheose van dit seizoen, met een laatste competitieronde waarin de nummers één en twee op de ranglijst voor een volle sporthal de alles beslissende wedstrijd tegen elkaar speelden, had hij niet helemaal voorzien. 'Ik had gedacht dat J'elleboog, Mantje, Klif en Oosterend de beste teams zouden zijn, met J'elleboog en Mantje als de toppers. Om die reden had ik in de laatste ronde die vier teams tegen elkaar gepland. Ik heb niet helemaal goed gegokt, want Mantje was al snel uitgeschakeld en J'elleboog en Klif staken er ver bovenuit. Maar ik had het geluk - en dat was toch ook een beetje dankzij mijn ervaring - dat het er voor die ploegen op aankwam en ze er zo'n mooie wedstrijd van maak ten.' Eenmaal op zijn praatstoel, praat Albert Hoven, de aanvoerder van JKM, wilde die niet aanpakken. Het hoefde niet meer na alles wat er ge beurd was, vertelde hij.' Halverwege de jaren tachtig waren de hoogtijdagen. In 1986 waren er 55 seniorenteams, 20 jeugdteams en maar liefst 8 damesteams. 'In die tijd liep heel Texel te zaalvoetballen. Nu zijn dat nog 33 seniorenteams, 17 jeugdteams en één damesteam, van Klif Die teruggang is met vreemd. Mensen kunnen uit veel meer spor ten kiezen. Ook het veldvoetbal is teruggelopen. En de zaal vormt een afspiegeling van het veld Toch gaat het erg goed. vind ik. Er zijn nog al tijd zo'n vijfhonderd zaalvoetballers, een aantal dat al jaren behoorlijk sta biel is. En er zit behoorlijk wat jeugd aan te komen. Al blijf je daarin afhan kelijk van volwassenen die ze stimu leren om te gaan zaalvoetballen. De ervaring leert dat spelers daarna, als ze er eenmaal aan geroken hebben, meestal wel blijven.' De klaagzang dat de kwaliteit op Texel hard is achteruit gegaan, is aan Boon niet besteed. 'Aan de overkant is het in de breedte wat beter, maar de top vier van Texel kan zo mee in de competitie in Den Helder. Wél is het zo dat het spelbeeld in het alge meen wat minder is geworden. Dat is een landelijk gegeven. Het is inder daad tekenend dat een team als J'elleboog, met spelers die twintig jaar geleden al de besten op het ei- VoorzitterJ. van Kouterik van district West 1 van de KNVB linksJ huldigde Jan-Willem Boon voor zijn verdiensten voor het Texelse zaal- voetbal. (Foto Joop Hommers) land waren, nog steeds tot de top behoren.' Scheidsrechters Ook in andere opzichten is Boon erg te spreken over de huidige situatie Een pluim geeft hij aan de medewer kers van de kantine van de sporthal, die er veel aan doen om de sfeer erin te brengen. Ook voor de scheids rechters heeft hij veel waardering 'Ze zijn enthousiast. En als ze eens niet kunnen, dan ruilen ze en zorgen ze zelf voor een vervanger.' Wél zou hij er graag éen of twee scheidsrechters bij krijgen. 'Sommigen fluiten op twee of meer avonden in de week en dat is wel erg veel.' Plannen om te stoppen, heeft Boon niet, maar dat hij niet het eeuwige leven als competitieleider heeft, be seft hij wel. 'Voorlopig wil ik zeker nog even doorgaan. Maar mets is zo ver anderlijk als de mens. Je moet het leuk blijven vinden. Anders ga je er een zootje van maken en daar heeft niemand iets aan.' Zorgen over de toekomst van het Texelse zaalvoetbal hoeft de liefhebber echter met te heb ben. 'Hoe ze het precies gaan doen. weet ik niet, maar de KNVB heeft beloofd het van me over te nemen als ik ooit stop.' Joop Rommets gin ik met de indelingen. Ik streef er naar om begin juli het programma voor het hele jaar klaar te hebben. Dat doe ik handmatig. Er zijn te veel uit zonderingen en wensen van clubs om het met de computer te doen. De ene club wil het liefst op donderdag spelen, een ander op vrijdag. Maar hoe doe je dat wanneer ze tegen el kaar'moeten? Daar heb je geen com puterprogramma voor.' in de rest van het jaar reserveert hij gemiddeld drie uur van zijn vrije zaterdag om de uit slagen te verwerken, de standen op te maken en de programma's door te sturen naar onder meer de Texelse Courant. Hij doet dat grotendeels al leen, want van wat ooit de Texelse Zaalvoetbal Organisatie heette, is hij samen met Willem Oosterhof als enige lid overgebleven. 'Willem stuurt de uitslagen door naar de KNVB. Op de wedstrijdavonden worden ze ver zameld door Chris Zijm. Op vrijdag avond ben ik bijna altijd in de sport hal en door de weeks soms. Maar ik kan er nu eenmaal met elke avond zijn. Het moet wel leuk blijven.' De meeste eer schept hij in het ma ken van de indeling. 'Het is de kunst het zo te doen dat het voor iedereen leuk is om te zaalvoetballen. Natuur lijk, je hebt altijd een team dat boven- Boon met smaak over zijn ervaringen in meer dan een kwart eeuw zaal voetbal. Spraakmakend was de drei gende scheuring in de rayon commissie, nadat Gamma had aangekondigd uit de Texelse zaal- voetbalcompetitie te zullen stappen en aan de overkant te gaan spelen. De kwestie leidde tot scherpe inge zonden brieven in de Texelse Cou rant. Een opvallende herinnering be treft ook de weigering van de zaalvoetballers uit de beginjaren om zelf te spelen op de avonden dat er voetbal op televisie was. 'Je kunt het ie nu met meer voorstellen, maar toen was dat nog iets bijzonders. Ik had er mijn eigen gedachten over. Had je voor veel geld een zaal gehuurd en dan werd er niet gespeeld. Ook om andere redenen werd wel eens erg makkelijk afgezegd. De eerste beker competitie ging daardoor de mist in. De spelers van De Zwaan vonden dat ze moesten meedoen aan een toer nooi aan de overkant, op dezelfde avond dat ze tegen Oosterend speel den in de halve finale. Ik heb Ooster end toen zonder spelen naar de finale laten gaan. Dat gaf een hoop tram melant De finale werd gewonnen door JKM. Een hoge bestuurder van de KNVB was naar het eiland geko men om de beker uit te reiken. Maar Op 21 januari 1954 werd de Texelse Sportraad opgericht, het over koepelend orgaan van de sportverenigingen op het eiland. Promo tie was en is één van de hoofdtaken van de Sportraad, die ter gele genheid van haar vijftigste verjaardag een reeks aan bijzondere evenementen organiseert. De Texelse Courant grijpt het jubileum aan om een duik in de geschiedenis te nemen en onder het kopje Sportverleden wekelijks terug te blikken op een sportevenement uit de voorbije vijftig jaar. In de krant van vandaag: de kampioens wedstrijd van het damesteam van Texelse Boys in 1992. In de eerste wedstrijden ver speelde het team kostbare punten en leek het fel begeerde kampioen schap ver weg. Maar na wat de Texelse Courant 'een enerverende inhaalrace' noemde, slaagden de dames van Texelse Boys er zondag 26 april 1992 met een 'zwaar be vochten overwinning' op W Zouaven alsnog in de titel in de eerste klasse in de wacht te sle pen. 'Voor Texelse Boys betekende dit eerste dameskampioenschap sinds tien jaar de beloning voor jaren trai ning en doorzettingsvermogen', schreef de Texelse Courant twee da gen later. In de seizoenen ervoor greep het team. 'dat in snooker centrum De Lindeboom een sponsor heeft'telkens net naast de hoofd prijs. De start van het seizoen 1991/ 1992 beloofde weinig goeds, maar de door Klaas Blaak getrainde dames bleven in een goede afloop geloven. In de laatste wedstrijd moest Texelse Boys in Grootebroek winnen van Zouaven. De tegenstanders waren een week eerder kansloos geworden, maar blijkens het wedstrijdverslag vervulden ze hun sportieve plicht 'naar behoren'. Vooral in de eerste helft werd doelverdediger Monique den Braven behoorlijk op de proef gesteld, terwijl linksachter Marieke Kooiman 'flinke problemen' had met de snelle rechterspits van Zouaven Na vijf minuten werden de problemen zó groot, dat Zouaven scoorde, maar op advies van grensrechter Norbert Kager annuleerde scheidsrechter Van Seijen de treffer. De scheidsrechter speelde ook in het vervolg een be langrijke rol. 'Zondereen slechte par tij te fluiten wist Van Seijen de spot van het publiek te wekken door irri- tant op te treden tegen de mensen langs de kant.' Grensrechter Kager werd weggestuurd 'na het maken van enkele opmerkingen'. Bijzonder was ook dat de scheidsrechter vijf minu ten te vroeg voor de rust floot. Hierop attent gemaakt, besloot hij na rust eerst het restant van de eerste helft uit te spelen en pas daarna van speelhelft te draaien voor de tweede helft. Halverwege de eerste helft maakte Zouaven alsnog 1 -0. 'Op dat moment verdiend'zij het dat Texelse Boys zich regelmatig onder de druk wist uit te werken en Anita Witte de pech had na een fraaie passeerbeweging tegen de lat te schieten. Op aangeven van dezelfde Witte scoorde Monique Smit even later de gelijkmaker (1-1), waarna de verdediging, met Anke Burger en Bianca Drijver in het cen trum en Liesbeth Veth aan de rech terkant. steeds meer grip kreeg op de aanval van Zouaven. Na rust was Texelse Boys een stuk sterker Gerda Koopman knalde te gen de lat, middenvelders Angelique Mets, Danielle van der Feen en Marion Slaman deden er een schepje bovenop en zorgden ervoor dat Zouaven met meer uit de eigen ver dediging kwam en Anita Witte 'groeide uit tot een plaag voor de Westfriese verdediging'. Gerda Koopman bracht 'het Boyslegioen op de banken' door de bal uit een dieptepass van Monique Smit diago naal langs de kansloze keepster te knallen (1-2). Danielle van der Feen werd na een harde botsing aangesla gen vervangen door Rema Bos. Coach Gretha Bergsma koos voor zekerheid door de tweede wissel. Margo Maas, niet in te brengen, maar achter de hand te houden. Ten slotte maakte 'de fel jagende' Gerda Koop man aan alle onzekerheid een einde door de derde Texelse treffer te sco ren. 'Pas toen was de ban gebroken en haalden de tientallen supporters opgelucht adem'. Het damesteam van Texelse Boys voor de eigen kantine, waar de speelsters 'een feeste lijk onthaal' kregen. Staand vlnrcoach Gretha Bergsma, Liesbeth Veth, grensrechter Norbert Kager, Gerda Koopman, Anke Burger, Monique Smit, Reina Bos en trainer Klaas Blaak. Gehurkt: Anita Witte, Bianca Drijver, Danielle van der Feen, Marion Slaman, Margo Maas, Marieke Kooiman en Monique den Braven. Angelique Mets speelde wel mee, maar staat niet op de foto. De interne B B Van der Vis en Den Boer juniorencompetitie 2003- 2004 van schaakclub En Passant is gewonnen door Jochem Eelman. Hij ble'ef Daan Dekker ruim voor. In de B-groep won Sven Backer en werd Nils Veldhuis tweede. Aldo Witte won de aanmoedigingsprijs. Voor het eerst sinds lange tijd orga niseerde schaakclub En Passant dit seizoen weer een competitie voor ju nioren. Een groep van zestien en thousiaste jongens en meisjes maakte op de 64 velden van het schaakbord uit wie zich de beste jeugdschaker van Texel mocht noe men. Jochem Eelman kreeg in de eer ste maanden van het seizoen nog concurrentie van Daan Dekker en Danny Kamminga, maar hij bleef win nen en won uiteindelijk met ruime voorsprong de titel. Sléchts één te genstander. Geert Jan van der Star, wist hem te verslaan. In de B-groep won Sven Backer. Hij werd het hele seizoen op de hielen gezeten door Nils Veldhuis. Sven won alles en speelde in zijn onderlinge partijen tegen Nils remise. Nils verloor daarentegen wel een keer, uitgere kend tegen zijn zus Sterre Veldhuis. In de laatste ronde wist Evelien Dek ker hem nog een half punt afhandig te maken. Aldo Witte kreeg de aanmoedigingsprijs. Hij kwam altijd. probeerde altijd nieuwe dingen te le ren, was sportief en liet zien dat hij in de toekomst nog van zich zal laten horen als het om schaken gaat. Maarten-Jeroen den Boer. mede-ei genaar van accountantskantoor B B Van der Vis en Den Boer. reikte de bekers en medailles uit. Dankzij de sponsoring van dit bedrijf kon En Passant het afgelopen seizoen nieuw lesmateriaal aanschaffen voor de jeugd Jeugdleider Dick van Barneveld heeft inmiddels aangekon digd ook volgend jaar weer een jeugdcompetitie te organiseren. Hij verwacht dat de groep jeugdspelers dan doorgroeit naar vijfentwintig le den. als vorig seizoen zijn alle zaal- Ibalcompetities bij de jeugd ge inen door een team van De Krim. Ie jongste klasse (E-pupillen) ging Mei na een lange strijd met De 1E2 naar De Krim E1De beslis- !wel pas in de slotronde. De Krim verloor over het gehele seizoen dits een wedstrijd, maar toch kon Krim E2 in de laatste - onderlinge vedstrijd nog op gelijke hoogte "an. Het werd een spannende kjelegenheid, waarbij De Krim E2 a|tes aan deed, maar uiteindelijk 'verloor (2-1). In de bekerfinale de ploeg revanche door het on- 'lm9e duel met 1-0 te winnen. De Hare ploegen in deze poule waren Hoog E1, J'elleboog E2 en De El. Volgend seizoen blijven al '8 vijf ploegen in de E-competitie tien Mogelijk wordt de klasse nog Hreid met enkele nieuwe E- inis. da D-pupillen werd De Krim D1 npioen Tot halverwege het sei- en hield De Koog D1 gelijke tred, 'ar nadat twee onderlinge duels in n ze9a waren geëindigd voor De mi 01 was het pleit beslecht. Uit- deli|k werd De Koog D2 tweede, vol9d door De Krim D2, Texel'94 j "1 en De Krim D3. dB de C-|unioren eindigde De Krim De zaalvoetbaljeugd van De Krim was dit seizoen oppermachtig. I de C2 bovenaan Opmerkelijk is dat alle spelers van dit team nog jong genoeg zijn om bij de D-pupillen te mogen zaalvoetballen De competitie was erg spannend. Naast De Krim C2 maakten De Koog C1Oosterend C1 en De Krim C1 serieus aanspraak op de titel. De Krim C2 verloor tweemaal van De Krim C2, maar streek toch met de eer, omdat alle andere zestien wedstrijden werden gewonnen. De Koog eindigde als tweede, gevolgd door De Krim C1 en Oosterend C1 Klif C1 en C2 en Texel'94 C1 waren de andere teams in deze competitie Er wordt al weken hard gewerkt, maar zaterdag 1 mei om 16.00 uur wordt de officiële 'eerste steen' van de nieuwe kantine van SV Oosterend gelegd. De eer wordt gegund aan twee personen, maar wie dat zijn, houdt het bestuur nog even geheim. Aanvankelijk zou de eerste steenleg ging op 10 mei zijn, maar de werk zaamheden verlopen zó voorspoe dig, dat voor een vroegere datum is 'Simon, zoon van Johannes, hebt gij Mij waarlijk lief', woorden uit het bij belverhaal Johannes 21:15, staan centraal in een feestelijke kerkdienst die zondag 2 mei wordt gehouden in de Waddenkerk in De Cocksdorp. Alle liederen die tijdens de dienst worden gezongen, zijn gekozen uit de bundel 'Johannes de Heer'. Rinus Kuiper is voorganger. Jur Tuinema zorgt voor muzikale begeleiding op het orgel De dienst begint om 11.00 uur. De geldautomaat van de Postbank in de Parkstraat blijkt met alleen vorige week donderdag te zijn bezocht door fraudeurs, ook vorige week vrijdag zijn ze actief geweest. Dat meldde een vrouw die die dag haar pas had gebruikt, en die daarna een brief kreeg van de Postbank dat ze we gens poging tot fraude een nieuwe pas en pincode krijgt. gekozen. Alle belangstellenden zijn welkom, 's Avonds wordt er in de oude kantine een informatieavond gehouden om alle vrijwilligers op de hoogte te brengen van de gang van zaken. De prijswinnaars van de jeugdcompetitie van schaakclub En Passant. Vooraan in het midden zit jeugdleider Dick van Bameveld. Links achter staan veelvoudig clubkampioen Jaap Dros en sponsor Maarten-Jeroen den Boer (Foto Ge/a/u r/mmermam De Pelagia. het grootste onderzoeks- schip van het Koninklijk NIOZ, heeft in 2003 de meeste weerwaarne- mingen verricht van alle Nederlandse schepen. In het Voluntary Observing Ships (VOS)-programma van de World Meteorological Organisation (WMO) doen de bemanningen van wereldwijd meer dan zevenduizend schepen elke zes uur weer- waarnemingen Deze rapporten wor den verspreid over alle nationale meteorologische diensten om te wor den gebruikt voor verbeterde weersverwachtingen, die op hun beurt weer door de schepen worden gebruikt voor het varen van een effi ciëntere of veiliger koers. De Pelagia maakt sinds eind 1999 deel uit van het VOS-programma. Het schip is toen door het KNMI uitgerust met de modernste meteorologische sensoren, speciaal ontwikkeld om ook onder zware condities voortdu rend en probleemloos te werken In 2003 heeft de Pelagia 835 weer- rapporten verstuurd, het grootste aantal van alle 207 onder Neder landse vlag varende schepen die ac tief zijn in het VOS-programma. Uit erkentelijkheid voor deze bijdrage kreeg John Ellen, tweede kapitein van de Pelagia. een oorkonde overhan digd door de Nederlandse Port Meteorological Officer.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 7