Startende schilder hecht aan vrijheid Zoeken naar wezentjes in bomen van Doolhof Aeolus nieuwste replica Jaap van der Kooij IVN maakt Texels ontdekwandelboek teso TEXELSE'fcxJM Bekertoernooi zaalvoetbal Publieksprogramma bezoekerscentrum Gedetailleerd en waarheidsgetrouw Countrydansen Hoogwater te Oudeschild .TEXELSE 2COURANT Meierblis Agenda Vrijdag 7 mei: In Cinema Texel draaien deN lands gesproken versie Brother Bear (aanvang 13.30 In Oranje (14.00 en 16.15 Scooby Doo II (16.00 uur), passion of the Christ (19.00 Haunted mansion (19.00 uk Bill II (21.30 uur) en Gothikaj! uur). In verband met asfalteringsi zaamheden is het bovenopsl rem van TESO in Den H woensdag 5 en donderdag! afgesloten. Om het voersaanbod toch zo snel m lijk te kunnen verwerken, won beide dagen van 8.00 tot 16.8 een extra boot ingezet. TESt zorgt dan ieder half uur ee vaart, zowel vanuit Den Held vanaf Texel. Desondanks ku wafchttijden voor auto's metl maal worden uitgesloten. O drukte de baas te kunnei TESO ook in en het rond hetvT einde geregeld een extra bc Dat gebeurt vrijdag van 6.3 20.00 uur, zaterdag en maa van 9.30 tot 16.00 uur en za van 14.30 tot 20.00 uur. Auli bitisten moeten op vri|dag in Helder tussen 8.00 en 17,0 rekening houden met wachttl van anderhalf uur en op Texél sen 9.00 en 14.00 uur van e&-| Zaterdag ontstaan op Texel ti 9.00 en 13.00 uur mogelijk wl tijden van een uur. In Den HÏ bedraagt de verwachte wac| in Den Helder tussen 10.0 18.00 uur en op Texel tussen l| en 20.00 uur een half uur. E maandag moet op Texel U 9.00 en 14.00 uur mogelijk ee| worden gewacht. Nadere info! tie kan worden verkregen «i| 0222-369600 of e-mail teso.nl. De veerdienst heefll een eigen website: www.tesl Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Redactie: Warmoesstraat 45 1791 CN DenS| Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourartl Gerard Timmerman (hoofdredactw| Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Harry de Graaf Telefoon 31 72 66 ot 06 - 53 73 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 - 31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al onzo advertentlecontraclen en oantkedna toe zijn van toepassing de Regelen voor het Afl wQzcn van de Stichting ROTA, gevestigd te zoals gedeponeerd bij do Kamer van Kooph brieken te Amsterdam onder nummer 4115 exemplaar van de Regelen voor het Advert*® wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden Abonnementsprijzen 2004: Per half |aar 33,65 32,10 m Per jaar 65,60 63,50 (ne Bij verzending naar het buitenland! portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schrifteli|k en 4 weken afloop van de abonnementsperiodt Verkleed als 'bosvrouwlje' leest Maroesja Veken op de pannenkoek in het Doolhof voor uit het nieuwe ontdekwandelboek van IVN Texel. Achter haar de makers Pam Lindeboom, Mlek Jimmink, Vera Wellens en Peter Ampt. (Foto Jeroen van Hartum) Hij is eigenlijk bedoeld voor 'men sen met korte benen', maar volwas senen met lange benen mogen na tuurlijk ook meelopen. Het IVN afdeling Texel presenteerde zater dagmiddag op het Doolhof een zelf gemaakt boek met verschillende zogeheten ontdekwandelingen voor kinderen. Denk niet dat de bomen in het Dool hof zomaar bomen zijn. Het bos op de Hogeberg bestaat uit een gevangenisboom. een wensboom en een boom met een grote kuil die ei genlijk een feestzaal is. De bomen worden bewoond door wezentjes die al sinds het ontstaan van het Doolhof in de holletjes van de bomen leven. Stil luistert een groep kinderen naar bosvrouwtje Maroesja, als zij zittend op een van de 'zeven pannenkoeken' in het Doolhof voorleest over de we zentjes die in de bomen leven. Het is een verhaal in het boek dat IVN-vrij- willigers Pam Lindeboom, Miek Jimmink, Vera Wellens en Peter Ampt afgelopen weekend presenteerden. Als het bosvrouwtje, gespeeld door Maroesja Veken, uitverteld is over de wezentjes mogen de kinderen in het bos op zoek gaan naar de wens boom, de feestzaal en de gevange nisboom! En als ze goed zoeken, vin den ze misschien ook nog wel de boom waar de troon van de wezentjeskoning staat. De wandeling door het Doolhof is één van de zes ontdekwandelingen die in het rijk geïllustreerde boek worden beschreven. De andere routes zijn te vinden bij Loodsmansduin, de Zandkes, de Tureluur, de Robben- lager en nabij het Paradijs in de Den nen. Bij alle wandelingen worden kin deren en ouders uitgenodigd het gebied spelender- en speurenderwijs te ontdekken. 'Dat gebeurt langs bestaande routes', aldus Pam Linde boom, initiatiefneemster van het boek. 'We hebben er met zelf plaat jes voor neergezet.' De ontdek wandelingen zijn geschikt voor kinde ren van ongeveer zes tot tien jaar oud. In het boek zijn ze voorzien van di verse opdrachten. Bij de Zandkes en de Robbenjager worden de kinderen onder meer aangemoedigd te zoeken naar sporen van bijvoorbeeld vogels, schelpen, wadpieren of zee-eik. In het bos worden uitgekeken naar ver schillende bladeren, diertjes en kun nen kinderen ontdekken waarom de ene boom warm en de andere koud aanvoelt. 'Onderzoek de vlaai van een Schotse Hooglander', is eén van de opdrachten bij Loodsmansduin. Bij elke route wordt vermeld of er wel of geen wandelwagens mee kunnen worden genomen. Ook zijn zoek- kaarten opgenomen waarop ouders en kinderen kunnen bekijken wat ze allemaal hebben gevonden tijdens een wandeling. Lindeboom, baliemedewerkster bij EcoMare, kwam een paar jaar gele den op het idee voor het ontdek wandelboek, nadat een oma haar aan de balie had gevraagd of er niet nog meer mogelijk was voor haar kleinkin deren. 'In Luxemburg kwam ik later een soortgelijk boek tegen en toen zijn de plannen echt gaan lopen.' Lindeboom. Jimmink, Wellens en Ampt zetten vervolgens de wandelin gen in elkaar, Sytske Dijksen maakte tekeningen voor het boek en Jeltje Schenner schreef het verhaal over de wezentjes in het Doolhof. Natuur monumenten, de Lionsclub, de stich ting Rab Texel, Gamma, de Rabobank, het Nationaal Park en het Prins Bernhard Cultuurfonds legden gezamenlijk 9500 euro op tafel om de uitgave mogelijk te maken Het ontdekwandelboek zit verpakt in een knapzak waarin ook diverse andere spulletjes zitten die de kinderen tij dens de ontdekwandelingen kunnen gebruiken. Een daarvan is een boom meter, waarmee ze de hoogte van bomen kunnen meten. De knapzak ken zijn voor €6,- verkrijgbaar bij EcoMare, de WV, boekhandel Nauta, reisbureau TUI, het Maritiem en Juttersmuseum. Loodsmansduin, De Krim, kapsalon De Kapper in Ooster end en Waddenpark Avanti. De schildersbranche op Texel is uitgebreid met het eenmansbedrijf van Willem Rinsma uit Den Burg. De 24-jarige uit Friesland afkom stige schilder kreeg het vak met de paplepel ingegoten bij het familie bedrijf Roeda, dat op Texel geen onbekende is. Vorige week schilderde Rinsma de dakranden van Tifany Pub in De Koog en kort daarvoor had hij restaurant De Taveerne onder handen genomen. Het is met helemaal toevallig dat hij vooral in De Koog veel klandizie heeft. Van jongs af aan kampeert hij met zijn ouders al op camping De Luwe Boshoek en vorige zomer stond de schilder nog achter de bar in café Le Berry 'En tijdens zo'n sei zoen doe je toch wat kennissen op in De Koog.' Een schilder achter de tap. dat lijkt merkwaardig. Zeker als je bedenkt dat Rinsma kort daarvoor nog een training volgde bij de Luchtmobiele Brigade. 'Ik heb er geen spijt van gehad, maar was er na een paar maanden wel achter dat dat mijn le ven met is. Toen mijn vader bij Cocky, de kapster, was, zei ze dat haar man Koos misschien wel een baantje voor me had in Le Berry. In zo'n café is héél wat anders dan de dienst. Het was er zó ingeramd. Na een paar maanden liep ik nog met mijn armen te zwaaien door het café, alsof ik marcheerde. Het heeft tijden geduurd voor ik wat losser werd. Na het sei zoen kon ik als schilder aan de slag bij Rob Graaf. Een leuk team, maar ik merkte dat ik toch veel aan zelf standigheid en vrijheid hecht. Dat ben ik van huis uit gewend. Ik wilde voor mezelf beginnen, maar niet met per- seneel. Thuis hadden we een schildersbedrijf met vijftien man per soneel en dan ben je als baas net een Schilder Willem Rinsma: 'Het liefst schilder ik van die mooie oude panden. (Foto Gerard Timmerrr De zaalvoetbalteams De Krim E2, De Krim D1 en De Krim C1 hebben af gelopen week de bekers bij de jeugd gewonnen. De strijd was steeds zwaar, getuige ook het geringe aan tal doelpunten dat steeds viel. Beker E-junioren De Krim E2-J'elleboog E1 0-0; De Koog E1 -J'elleboog E2 1 -0; De Krim E1-J'elleboog E1 0-0; De Koog E1- De Krim E2 0-1; J'elleboog E2-De Krim E1 0-2; J'elleboog E1-De Koog E1 1-1; J'elleboog E2-De Krim E2 0- 1; De Krim E1-De Koog E1 0-1; J'elleboog E1-J'elleboog E2 0-0; De Krim E2-De Krim E1 1-0. Beker D-junioren De Krim D2-De Koog D1 0-0, Texel D1-De Krim D3 1-0; De Krim D1-De Krim D2 0-0, De Koog D1 -De Knm D3 0-0; De Krim D1-Texel D1 3-0; De Krim D3-De Krim D2 0-1; De Koog D1 -Texel D1 0-0; De Krim D3-De Krim D1 0-0; Texel D1-De Krim D2 1-1; De De pyromaan in ons allen kon zich afgelopen vrijdag weer helemaal legaal uitleven met al die meierblissen en privé-fikkies. Sto ken en vergelijken, want een beet/e competitie zit er toch alti/d wel bij. W/e heeft de grootste, hoogste en heetste blis?Nu heeft Den Burg de meeste inwoners, eit/e dus, zou je zeggenwij krijgen de grootste. Maar een rondje langs de diverse hopen leerde dat Oudeschild veel meer troep bij elkaar heeft weten te sprokkelen dan wij. Bovendien wisten de Skilder kinderen er een prachtig speelterrein van te ma ken. Heerlijk dat er de hele maand april aan gebouwd mocht worden. Kleine bouwvakkers in de dop lie ten het ene na het andere bouw werk verrijzen en verbouwden en versleepten naar hartelust. Mijn ronde vervolgend zag ik met af gunst de hoop van Het Noorden bij het Pnns Hendrik Hotel Met stip en op grote afstand de onbetwiste winnaar met tientallen oude kuubskisten en boerensnoei- hagenafval. Daar kan Den Burg met zijn tuintjes natuurlijk niet te genop. We moeten er harder te genaan volgend jaar. Regelmatig waren er struners bij de blissen te vinden. Zoekend naar een bruik baar plankje voor een nieuw tuin hekje of een koni/nenhok. Was ook mijn inkfbroeder die in de konijnen- fok verder wil daaronder? Of her leven oude tijden en waren het ver momde rovers van een rivaliserende hoop? Wat kan het schelen, iedereen lol. Mijn over buurman, die ik ervan verdenk een open haard te hebben, kwam donderdagavond op de valreep nog met een karretje brandhout aanri/den Vers gejut en prachtig. En dan vrijdag, de dag van de grote brand. Overal zag je kleine en grotere vuurtjes en donkere ge daanten tegen een rood flakke rende achtergrond. Ik ben uitein delijk vreemd gegaan en bh/ven hangen bij Oudeschild met zijn vele, kleine vuurkringeljes waar omheen een druk bedrijf met een hoog pyromanisch gehalte, zwart geblakerde aardappelen, gezich ten met roetvegen, kleren vol rook lucht en een hoog verbroedenngs- gehalte. Even geen gedachten aan clandestien geprikte eieren, het nieuwe raadhuis dat er wel of niet moet komen en een maquette waar een gebouw met een gigan tisch prijskaart/e voor nodig is. Ver gelijkend zijn de twee maquettes die Theo Witte voor het Luchtvaartmuseum maakte wel héél simpeltjes ondergebracht. Hier hangt naar mijn idee iets be hoorlijk scheef. Hij mag dan groter en duurder uitgevoerd zijn. maar hoeveel belangrijker is de ma quette van de Texelse Reede dat hij zó 'n verschil in plaatsing en uit gave rechtvaardigt? Verhitte dis cussies en smeulende verontwaar diging. Op dertig apnl stoken we traditiegetrouw al ons brandhout op voor een fris begin. Daar had den in Den Burg nog best een paar plannen bij gekund. Lang leve de meierblis. Pien Verberg Rond de opening van het bezoekers centrum van het nationaal park Dui nen van Texel wordt in het weekend van Hemelvaart een publieks programma gehouden. Dagelijks worden verschillende excursies en kinderactiviteiten gehouden. Donder dag (Hemelvaartsdag) vindt in EcoMare een natuurmarkt plaats en vrijdag worden bezoekers opgeroe pen mee te doen aan de 1001- soortendag. Op deze dag proberen natuurkenners zoveel mogelijk plan ten en dieren te inventariseren om zo een goed beeld te krijgen van de soortenrijkdom van het eiland. Zater dag wordt een workshop natuur fotografie gehouden en worden de feestelijkheden afgesloten door de percussionisten van 'Ocean Dream'. Ernesto Arrendelle en Zoumana Diarra nemen de toehoorders in hun klankverhaal mee naar de diepe wa teren van de oceaan. Alle activiteiten zijn gratis toeganke lijk. Voor aanmeldingen en meer in formatie kan men zich wenden tot EcoMare, tel. 317741, of per e-mail mfobalie@ecomare.nl. Meer informa tie is ook te vinden op de website van het nationaal park: www nationaal parktexel.nl. sociaal werker. De een wil weer niet met de ander werken en dat soort dingen. Ik doe het lekker alleen. Een bus, de verf achterin en een ladder op dak, meer heb je met nodig. De ad ministratie doe ik thuis wel. Het liefst schilder ik van die moeie oude grachtenpanden, zoals in Leeuwarden, alleen die heb je met zoveel op Texel. Maar aan werk is hier geen gebrek, zeker voor een een mansbedrijf als dat van mij.' Rinsma is te bereiken via telefoonnummer 06- 15095954 Krim D1-De Koog D1 1-1. Beker C-junioren De Krim C2-De Krim C1 3-4; Klif C1 - De Koog C1 0-3; om derde en vierde plaats: Klif C1-De Krim C2 1-1 (Klif, wint na strafschoppen); finale: De Koog C1-De Krim D1 1-3. In dorpshuis 't Skiltje in Oudeschild wordt woensdag een linedance- avond gehouden Deze begint om 20.00 uur, de toegang is gratis. Jaap van der Kooij (65) bouwde tot op heden tweeëntwintig schepen zeer gedetailleerd op schaal na. De Oudeschilder laat materialen, kleu ren en verhoudingen onveranderd in vergelijking met het origineel, alleen de grootte van de vaartuigen wordt aangepast. Het nieuwste model van Van der Kooij betreft de Aeolus uit de zeventiende eeuw. Het resultaat is mogelijk in 2005 te bewonderen in de Oude Kerk in Amsterdam. 'Ik ben nu een half jaar bezig en er komt nog zeker een jaar bij', vertelt de gepensioneerde visserman over zijn huidige project. 'Aeolus betekent god van de wind. Het was het admiraalsschip van Jacob van Heemskerck tijdens de Slag bij Gibraltar in 1607. Daar is de Tachtig jarige Oorlog eigenlijk beslist. De Hollanders hebben er geen schip verloren en hadden slechts honderd doden. Dat is natuurlijk al erg genoeg, maar het was niks vergeleken bij de Spanjaarden, die er duizenden had den. Van Heemskerck was een van de Hollanders die sneuvelden. Hij werd begraven in de Oude Kerk Door zijn hobby kwam Van der Kooij in contact met de conservator van de kerk in Amsterdam. Deze toonde zich zeer geïnteresseerd en wil het model in 2005 bekijken en mogelijk bij het graf van Van Heemskerck hangen. Hij gaf Van der Kooij toestemming een kijkje te nemen in de bibliotheek. Maar zoals die zelf al op internet had geconstateerd, bestaat er slechts één afbeelding van de Aeolus. Op een schilderij is het schip, tijdens de Slag bij Gibraltar, in een gevecht omgeven door rook en vuur. De ko mende maanden prijkt de afbeelding boven de werkbank van Van der Kooij, die het schip zoals alle andere zo gedetailleerd en waarheidsge trouw mogelijk wil namaken. Het is niet de eerste keer dat Van der Kooij hinder ondervindt bij de scheepsbouw. De opvarenden van het VOC-schip Prins Willim wilden hem geen bouwtekening verstrek ken. 'Ik ben gaan kijken toen het schip in Den Helder lag en aan de hand van foto's begonnen. Nog voor dat ding naar het museum ging in Japan, had ik hem al klaar' Van der Kooij kan zich niet heugen wanneer hij met zijn hobby is begon nen, maar hij denkt het van zijn va der te hebben overgenomen. 'Ik doe dit al vanaf toen ik amper praten kon. Ik weet ook niet waarom De buur man bouwt vliegtuigen, dat is weer iets anders. Als ik een eindje hout in mijn vingers had, sneed ik er een scheepje uit. Dat zit er al zo lang in. Inmiddels ben ik er gemiddeld vier of vijf dagen in de week mee bezig en dan zeven of acht uur op een dag. Met het maken van een schip ben je rond de anderhalf jaar bezig.' De schepen variëren van enkele tien tallen centimeters tot een meter lengte en hebben als overeenkomst dat het precisiewerkjes zijn. 'Hout haal ik gewoon bij de Gamma, maar de materialen van een schip blijven hetzelfde. Hout is hout en ijzer blijft ijzer. Ook de zeilen naai ik keurig, zoals het hoort. Deze lantaarn be staat uit een heleboel delen en er horen glazen ruitjes in. Daar kun je zo een dag mee bezig zijn. Zo heb je ook kanonnen, sloepen en ankers.' Eerdere bouwsels van Van der Kooij zijn verspreid over Nederland 'Een- tje staat bij een vriend in Groningen, twee zijn gekocht door familie in Utrecht, een museum op Terschelling heeft er één, er hangt een schip in de kerk in Oudeschild, ergens op het industrieterrein heeft iemand een schip, eent|e staat in Raalte en één in een restaurant. De rest staat hier in huis of in de schuur.' Dinsdag 4 mei: Speciaal voor kinderen van 9 tot en met 12 jaar begint in EcoMare om 14.00 uur het programma 'Zeehond binnenstebuiten'. Om 16.30 uur begint op begraaf plaats Loladze op de Hogeberg een korte herdenking van de slachtoffers van de opstand der Georgiérs. Om 18.30 uur begint in de her vormde kerk in Den Burg een herdenkingsbijeenkomst. Aanslui tend volgt een stille tocht naar de Algemene Begraafplaats aan de Kogerstraat. In De Witte Burcht in Den Burg be gint om 20.30 uur een klaverjas- drive voor het goede doel. Deel name kost €3,50 per koppel. Inschrijven, liefst met maat, kan tussen 19.30 en 20.00 uur. In Cinema Texei draaien de Neder lands gesproken versie van Brother Bear (aanvang 13.30 uur), In Oranje (14.00 en 16.15 uur), Scooby Doo II (16.00 uur), Kill Bill II (19.00 en 21.45 uur), Haunted Mansion (19.00 uur) en Passion of the Christ (21.30 uur). Woensdag 5 mei: Bevrijdingsdag In dorpshuis 't Skiltje in Oude schild wordt een linedance-avond gehouden. Deze begint om 20.00 uur, de toegang is gratis. In Cinema Texel draaien de Neder lands gesproken versie van Brother Bear (aanvang 13.30 uur), In Oranje (14 00 en 16.15 uur), Scooby Doo II (16.00 uur), Kill Bill II (19.00 en 21.45 uur). Haunted Mansion (19.00 uur) en Passion of the Christ (21.30 uur). Donderdag 6 mei: Speciaal voor kinderen van 9 tot en met 12 jaar begint in EcoMare om 10.00 uur het programma 'Zeehond binnenstebuiten'. In EcoMare begint om 12.00 uur de poppenkastvoorstelling 'Jonas Jan en de Paggaprinses'. In de openbare bibliotheek in Den Burg begint om 20.00 uur de le zing 'Van wilster tot zwaan' door vogelkenner Bob Loos. Toegang €1,-. In Cinema Texel draaien de Neder lands gesproken versie van Brother Bear (aanvang 13.30 uur), In Oranje (14.00 en 16.15 uur), Scooby Doo II (16.00 uur), The passion of the Christ (19.00 uur), Haunted mansion (19.00 uur), Kill Bill II (21.30 uur) en Gothika (21.45 uur). Di. 04 9.26 en 21.15 u. Wo. 05 9.55 en 22.10 u. Do. 06 10.56 en 22.44 u. Vr. 07 11.20 en 23.34 u. Za. 08 11.40 en - u. Zo. 09 0.10 en 12.07 u. Ma. 10 0.37 en 12.45 u. Di. 11 1.20 en 13.55 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoogwater. De zon komt 9 mei op om 5.51 uur en gaat onder om 21 22 uur, 4 mei volle maan, 11 mei laatste kwartier Bij een rondleiding blijkt dat Van der Kooij van ieder schip de geschiede nis weet. Zo heeft hij een Veneziaanse chebeck uit 1640 en de Bounty, bekend van het verhaal Mui terij op de Bounty. Ook prijken in het huis een Hollandse kof, die de voor loper is van de kustvaartschepen en een bhkje, een van de eerste klippers die werden gebruikt voor illegale sla venhandel. Pronkstuk is de Engelse klipper Thermopylae, die in vroeger tijden werd ingezet om thee van China naar Engeland te vervoeren. nog ontbrak op een van de schepen. Jaap van der Kooij schuurt een lantaarn die DINSDAG 4 MEI 2004 'Door de vorm was het een schip dat niet was bij te hou zitten 36 zeilen op en 2400 plaatjes. Daar ben ik in totaali mee bezig geweest.' Voorlopig heeft Van der Kooij; werk aan de Aeolus. 'Ik heb» bouw rekening mee gehoude eventueel naar de Oude Ker Het schip is bestand tegen e structie waarmee hij wordt op gen. Ik zou het hartstikke leuk maar het is nog ver weg en in sentijd kan veel gebeuren.'

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 2