'Volgens mij zijn die vijftig hem gesmeerd' 'Vermiste' Georgiërs duiken op in Groningse schuur )pmerkelijke vlinderwaarneming: grote vos Bedrijvigheid Geen rechtsvervolging milieuovertreding T-Mobile Bijen voor deur Music Store bXbLSE j COURANT itbouw zomerhuis erecht geweigerd Van Hengel richt eigen bedrijf op Open dag Tetrix Meierblis zonder milieuproblemen Schilling begint cursus chi neng TCVCI CC c DINSDAG 4 MEI 2004 -Winschot Over de Georgische opstand in april 1945 is al veel gezegd jn geschreven. Toch komen er bijna zestig jaar later nog leeds nieuwe aspecten aan het licht. Zoals het opmerke- ijke verhaal van de nu 80-jarige Johannes Crébos uit de ioordoostpolder. Hij zegt op de dag van de opstand een groep van vijftig van Texel afkomstige Georgiërs in zijn ichuur in het oost-Groningse Nieuw-Beerta te hebben ge- iad. Een compleet raadsel, maar feit is wel dat er nog steeds neen duidelijkheid bestaat over vijfenvijftig 'vermiste' Texelse 5eorgiërs. ïannes Crébas vertelde het ver- al onlangs aan collega-aardappel- ar en amateur-historicus Gelein sen. 'Ik vertelde Crébos dat ik met boek over Texel ti|dens de Eer- Wereldoorlog bezig ben. Dan zou rok maar eens een boek over de eede Wereldoorlog schrijven, ad- eerde hij. Hij kwam met het verhaal dal hi| op 6 april 1945, op dezelfde dag dat op Texel de Russenoorlog ■brak, een groep Georgiërs aantrof Bzi|n open veldschuur (kapberg) in luw-Beerta, vlakbij Bellingwolde, |t vijf kilometer van de Duitse grens 1 Crébos, inmiddels woonachtig in lelgeest: 'Ze zeiden dat ze van iel kwamen. Ze hadden een radio. Iden contact met de geallieerden wisten dat de bevrijders er aan lamen. Het moeten er ongeveer lig zijn geweest. Dat ik er zo zeker ben dat het op 6 april is geweest, it doordat de dag dat ik ze aan- jf twee weken na de geboorte van jn dochter was, die op 24 maart i5 is geboren. Ik heb geen idee ze er zijn gekomen, want ik heb in vervoermiddelen gezien. We aken met elkaar in het Duits. Toen ik zag dat de geallieerden. Poolse soldaten waren het, er aankwamen zijn we gauw vertrokken. Onze boer derij kwam in niemandsland te liggen en het ging er heftig aan toe. Er werd over een weer geschoten, er waren explosies en tanks kwamen in de sloot terecht.' Crébos weet zelfs te vertellen dat in de lakens aan zijn waslijn kogelgaten zaten. Toen de Polen oprukten, liepen de Georgiërs de bevrijders met een witte vlag te gemoet. 'Ze werden door de gealli eerden afgevoerd en ik heb ze daarna nooit meer gezien of van ze gehoord Gevlucht Vijftig Georgiërs die omstreeks het uitbreken van de Russenoorlog ver telden dat ze van Texel kwamen, dat roept wel vragen op, zeker omdat over hun afwezigheid nooit met een woord is gerept. Ook na herhaalde lijk aandringen houdt Crébos vast aan zijn verhaal. 'Het is gegaan zo als ik het je heb verteld.' Vragen te over. Maakten ze deel uit van het 822ste bataljon dat op Texel in op stand kwam. En hoe is hun aanwe zigheid in Groningen te verklaren? Jansen heeft een veronderstelling. 'Er waren acht groepen die allemaal een opdracht hadden. Maar het is op één plek fout gegaan, bij de Zuid-Batterij bij Den Hoorn Die groep heeft het niet kunnen waarmaken. Als je het mij vraagt, zijn die vijftig Georgiërs hem gesmeerd. Waarom? Ik denk dat er iets mis is gegaan. Vanaf dat deel van Texel konden ze snel naar Den Hel der vluchten. Ik denk dat ze in een bootje zijn gestapt, op de vlucht zijn geslagen en in Groningen zijn be land.' Onmogelijk Die hypothese wordt sterk betwijfeld door Wim Kalkman, samen met Jac. Bartels schrijver van het boek Muite rij aan het Marsdiep over de Russen oorlog 'Ik sta er versteld van dat zo'n Overlevende Georgiërs vertrekken op 17 juni 1945 met Teso-schip Dokter Wagemaker van het eiland. IFoto archnel Tetelse Courant) In een schuur in Nieuw-Beerta, vlak aan de Duitse grens, zouden in april 1945 zo'n vijf tig Georgiërs van Texel hebben gezeten. verhaal na zóveel jaar nog opduikt. Op 1 april gingen de geruchten dat de Georgiers op 6 april naar het front moesten. Op 4 of 5 april hoorden ze dat ze op reis zouden gaan. Hun plannen zijn toen overhaast tot stand gekomen. In de nacht van 5 op 6 april zijn ze om één uur 's nachts in op stand gekomen. Probleem was dat de Zuid-Batterij er al van op de hoogte was vóór dat de Georgiers er arriveerden Toen deze groep - onder leiding van commandant Melikia - er niet in slaagde de stelling bij Den Hoorn in te nemen, zijn ze afgebogen in de richting van de Dennen. Die vijf tig kunnen niet via de Mok zijn ver dwenen. Er lagèn geen bootjes en - als die er al zouden hebben gelegen - in Den Helder was al groot alarm geslagen - Sondermeldung -, dus ze zouden direct zijn opgepakt. Boven dien: hoe hadden ze in zo'n korte tijd van Texel in oost-Gronmgen kunnen komen? Onmogelijk. De Afsluitdijk was spergebied. Daar zou zo'n grote groep nooit langs zijn gekomen. Ook met zonder uniform. Want ook op Texel liepen Georgiërs rond in burger kleren, zelfs eentje in het trouwpak van een Texelaar. Toch werd hij her kend en neergeknald door de Duit sers.' Andere Georgiërs? Kalkman heeft wel een andere verkla ring voor het verhaal van Crébos. 'Ook elders langs de Nederlandse kust zaten Georgiërs. Na het uitbre ken van de opstand op Texel deed dat verhaal snel de ronde. Ze werden door de Duitsers meteen gewan trouwd. ontwapend en soms zelfs gefusilleerd of op transport gezet. Het zou heel best kunnen dat Crébos een andere groep Georgiërs heeft ge sproken, die hem het verhaal over de opstand op Texel hebben verteld Het kunnen ook Armeniërs geweest zijn, Tartaren, Kaukasiërs, die ook op Texel hebben gezeten. Want ook deze nationaliteiten waren bij de Duit sers in dienst getreden Crebos houdt echter vast aan zijn verhaal: 'Het waren Georgiërs en ze zeiden dat ze van Texel kwamen.' Ben van Kralingen uit Den Helder heeft diepgaande studie verricht naar de Georgische opstand en is specia list op het gebied van namen en aan tallen slachtoffers en overlevenden Hierover bestaan volgens hem veel misverstanden. 'Op het informatie bord bij begraafplaats Loladze staat bijvoorbeeld dat er 476 Georgiërs lig gen. Maar dat aantal klopt niet. Daarin zijn namelijk ook vier Kaukasiërs meegerekend Ze waren al vóór de opstand omgekomen en zijn later op de Hogeberg her begraven. Dat weet ik zeker. Dan kom je dus op 472 Georgiërs. Volgens een krantenbericht is er later alsnog een Georgiër begraven. Dan kom je op 473.' Volgens de telling van Van Kralingen waren er op Texel 756 Georgiërs gelegerd '228 Georgiërs hebben de opstand overleefd. Als je die 228 van de 756 aftrekt, dan kom je op 528 dode of vermiste Georgiërs. Maar op het Russenkerkhof liggen er 473. Waar zijn die 55 mannen geble ven? Misschien dat er nog een enke ling ergens in de duinen ligt, maar zeker geen 55.' Opmerkelijk 'Dus toch in oost-Gromngen'. con cludeert Jansen. 'Crebos zei immers dat het om een groep van ongeveer vijftig Georgiërs ging.' Van Kralingen. 'Ik zou het graag willen geloven, maar dan moet ik toch tenminste een paar namen hebben. Die zou ik dan kun nen vergelijken met de lijsten.' Maar daar kan Crébos hem met aan hel pen. Een naam of bataljonnummer weet hij niet te noemen. Van Kralingen: 'Dan vind ik het een duis ter verhaal. In theorie zou het nog kunnen zijn dat de Duitse comman dant Breitner voorafgaand aan de opstand vijftig Georgiërs van het ei land heeft gestuurd, omdat hij ze met vertrouwde. Want ook toen ze in Zandvoort zaten, heeft hij om die re den wel eens een groep wegge stuurd. Maar dat dit op Texel is ge beurd. heb ik nooit gehoord.' Onmogelijk of zeer onwaarschijnlijk, vindt Kalkman. 'Ik heb na de oorlog met Breitner gesproken en hij heeft hier nooit met een woord over gerept. Voor mij is dat verhaal over oost-Gro mngen zeer onwaarschijnlijk. Ik heb bewondering voor de wijze waarop Van Kralingen studie heeft verricht naar de aantallen Als hij zegt dat er 55 ontbreken en ze duiken nu ineens in oost-Groningen op, dan is dat wel opmerkelijk. Wat ik weet is dat er verschil zit in de lijsten van de Rus sen, de Georgiërs en de Duitsers Wellicht verklaart dat die 55 vermis ten.' Tekst Gerard Timmerman opmerkelijke vlinderwaarneming |de Dennen, waar Willem en José derGracht uit Den Burg zaterdag grote vos (Nymphalis polychloros ontdekten, een soort die zelfs niet lomt in de uitgebreide verzame- van vlinderkenner Cees Maas. |sens een variant die slechts één teerder op het eiland werd waar- imen. 'Eerst dacht ik aan een itelvlinder of een groot uitgevallen line vos', vertelt Willem van der acht. Maar de oranjerode vlinder it zwarte vlekken op de vleugels i ze in de struiken op de kruising everslandweg-Randweg zagen, g er anders uit. Pas bij nadere be- jdering bleek dat het om de grote s te gaan. 'Een zeer zwerflustige nder die wel vanuit Polen hier naar- ïkan zijn gevlogen', wijst José van i Gracht op een kaart die het ver spreidingsgebied van de vlinder toont. Dat ze echte vlinderliefhebbers zijn, blijkt ook uit de andere docu mentatie die op tafel ligt. En uit het feit dat José van der Gracht vlinders telt in de vlindertuin bij het Maartenhuis. 'Deze grote vos heeft vast een hele afstand afgelegd. De vleugels waren helemaal rafelig.' Als bewijs voor de bijzondere waarneming werd een foto gemaakt die onder meer naar de Vlinderstichting is opgestuurd. Ander vlindernieuws betreft het land kaartje, sinds twee jaar een terugke rende verschijning. Tot dusver werd alleen de zomervorm waargenomen, vlinders die van elders zijn komen aanvliegen. Maar het zeer recente lijk door Edwin van Egmond waarge nomen landkaartje geeft aan dat deze vlinder ook op Texel overwintert. gemeente heeft terecht gewei- ird de familie G. Donga vergun- tg te geven voor de uitbouw van n zomerhuis op vakantie- «ntrum De Krim. Dat heeft de stuursrechter bepaald, nadat de lAlmere afkomstige familie be- fep had aangetekend tegen het psluit. it geschil had betrekking op de ia9 of burgemeester en wethou- rs terecht hadden geoordeeld dat afstand tot de perceelsgrens van [gevraagde uitbreiding - 3,70 me- m plaats van de door het bestem- Jegsplan geëiste 5,00 meter - iunningverlening in de weg stond, kier perceelsgrens wordt in het Mende bestemmingsplan Buiten eed verstaan de lijn die een bouw- 'ceel van een ander bouwperceel, Jer terrein of de openbare weg 'eidt. De raadsman van de familie ga, mr. Frantzen, stelde dat de geslootweg, die over De Krim 'Pl, geen openbare weg is. De weg •et in eigendom van de gemeente, heioogde hij Bovendien is er bij entree van De Krim een slagboom, gemeente bracht daartegen in dat s|agboom altijd geopend is en dat Roggeslootweg daadwerkelijk 'dioneert als toegangsweg tot de 'celen op het terrein van De Krim. •echter heeft nu besloten dat de tmeente het bij het rechte eind Volgens hem geeft het bestem- ["gsplan geen definitie van het be- JP openbare weg' en moet voor de e9 van dit begrip aansluiting wor- n gezocht bij de betekenis die er or het algemeen spraakgebruik wordt gegeven, namelijk 'een ■9 die voor een ieder toegankelijk be Roggeslootweg kan als zoda- worden aangemerkt, gelet op de 9angsfunctie voor alle bezoekers 'n het park. het oordeel van de rechter heeft hcollege terecht besloten om geen Passing te geven aan een De rechtbank in Alkmaar heeft af gelopen week het telefoniebedrijf T-Mobile uit Den Haag ontslagen van alle rechtsvervolging. Het be drijf wilde in december 2002 appa ratuur plaatsen op de voormalige vuilstortplaats aan het Molwerk bij Den Hoorn en verrichtte daarvoor zonder vergunning en in strijd met het ter plaatse geldende bestem mingsplan graafwerkzaamheden in de deklaag die de afvalbult be schermt. De gemeente deed aan gifte en justitie besloot vervolging in te stellen. Aanvankelijk bood justitie T-Mobile een schikkingsvoorstel aan van €10.000,-. Dat werd door het bedrijf van de hand gewezen, waarna de officier van justitie besloot de telefonieaanbieder voor de rechter te dagen wegens het plegen van drie strafbare feiten: handelingen met betrekking tot afvalstoffen, handelen in strijd met het bestemmingsplan en het bouwen zonder vergunning. De rechter oordeelde echter dat het telefoniebedrijf met strafbaar heeft gehandeld, dan wel strafbare hande lingen heeft gepleegd en dat er dus geen grond was voor rechts vervolging, Volgens Cees Witte van de gemeentelijke afdeling milieu was de kous voor de gemeente al eerder af 'Ze wilden desti|ds apparatuur plaatsen bij de zendmast die daar al stond. Ze zijn toen in de afdeklaag gaan graven, waardoor afvalstoffen bloot kwamen te liggen. Het ging ons erom dat ze die grondlaag naar tevre denheid zouden herstellen en dat is gebeurd.' Systeembeheerder Martijn van Hengel uit Den Burg heeft een ei gen bedrijf opgericht. Onder de naam MH IT werkte hij sinds gis teren als zelfstandig it-onderne- mer. Hij richt zich op automatise ring en systeembeheer bij zowel grote als kleine ondernemingen. Van Hengel, die drieënhalf jaar lang systeembeheerder was bij TCA, werkt samen met een aantal oud werknemers van KPN die in Den Haag het bedrijf BB IT hebben. Van Hengel en de Hagenaars beschikken over eigen internet- en emailservers voor onder meer het hosten van websites en het tegengaan van virus sen en spam (ongewenste email). De it-ondernemers zijn gespecialiseerd in het aanpakken van virussen. 'We beschikken over nieuwe virus technieken waarmee we virussen en spam al kunnen weghalen voordat die bij een bedrijf op het netwerk te recht komen.' Volgens Van Hengel kunnen onder nemingen op Texel met slechts één computer al een beroep op hem doen voor het systeemonderhoud. 'Ze kunnen systeembeheersovereen komsten afsluiten. Dan zorg ik een paar uur per maand of per kwartaal voor preventief onderhoud, virus scanning en ik houd de logboeken bij, zodat je narigheid voor kunt zijn.' De Texelaar wil zich ook opwerpen als intermediair tussen ondernemingen en de leveranciers van soms zeer specifieke branchegebonden soft ware. 'Zoals bijvoorbeeld bij kleine logiesverstrekkers. Je ziet nog wel eens dat gebruikers en leveranciers twee totaal verschillende talen spre ken en daar kunnen wij de commu nicatie tussen verzorgen. Het komt voor dat een leverancier het pro bleem van een gebruiker met begrijpt en dat er iemand uit het zuiden naar Texel wordt gestuurd om een pro bleem van niks op te lossen. Wij zou den in zo'n geval ook even kunnen gaan kijken.' Van Hengel werkt voorlopig vanuit huis. Op termijn wil hij de onderne ming in een kantoorruimte onder brengen. De Texelaar is van plan klanten zoveel mogelijk op het werk zelf te helpen, maar hij kan dat ook vanaf afstand doen via internet. De automatiserings- en systeembe- heerdersmarkt op het eiland is vol gens hem groot genoeg. 'Daar kun nen meerdere automatiseerders naast elkaar bestaan.' Meer informa tie over het bedrijf is te vinden op www.mhit.nl. De Tetrix-vestiging in Den Helder houdt donderdag 13 mei van 14.00 tot 21.00 uur open dag. Bezoekers kunnen dan kennis maken met leer lingen, praktijkopleiders en de praktijklokatie van Tetrix Het instituut verzorgt opleidingen in de richtingen scheepsinterieurbouw, elektrotech niek en werktuigbouw. De opleidin gen worden afgesloten met een MBO-diploma niveau 2. De opleidin gen staan open voor leerlingen met een VMBO-diploma. maar Tetrix ver zorgt ook om-, her- en bijscholings cursussen voor bedrijven en particu lieren. Voor meer informatie: tel. 0223- 660964. Een bijenzwerm was gistermiddag dé attractie bij de Music Store in Den Burg. In de loop van de mid dag streek een omvangrijke zwerm neer bij de achteringang van de zaak aan de Burgwal. Imker Piet Ie Noble werd ingeschakeld om de bijen weg te halen. Vanachter het glas in de achterdeur konden klan ten in de winkel ondertussen de zwerm van dichtbij bekijken. Aan de Burgwal trokken de bijen ook de nodige bekijks. De zwerm bij de Music Store is voor zover bekend de tweede die in korte tijd is neergestreken in Den Burg Imker Jac Stark haalde zondag middag een zwerm weg die op het dak van de Waag aan de Groene- plaats zat. De bijen zijn erg vroeg actief dit jaar. Volgens Le Noble is dat te danken aan het mooie voorjaar. Hij verwijderde de bijenzwerm gisteren door een deel van de diertjes mét de koningin in de korf te vangen. De anderen volgden daarna vanzelf. Vol gens Henk Slikker van de Music Store zat de zwerm plotseling bij de achterdeur. 'Ik dacht eerst dat het wespen waren. Ik heb de gemeente gebeld waarna Jan Venneker even is komen kijken en die zag dat het bijen waren. Ik was blij dat ik de deur met had openstaan toen ze hier neerstre ken.' De meierblis heeft niet tot milieu problemen geleid. Dat liet burge meester Joke Geldorp gisteravond tijdens de raadsvergadering we ten. De burgemeester maakte vrijdagavond een rondje langs de diverse meierblissen op het eiland. Geldorp complimenteerde de bevol king voor de wijze waarop zij met de vreugdevuren is omgegaan. Twee jaar geleden was het voortbestaan nog onzeker omdat de milieuofficier van justitie de traditie toen dreigde te vrijstellingsprocedure om het bouw plan mogelijk te maken. Door b en w werd gesteld dat het belang van handhaving van het geldende plano logische beleid belangrijker was dan het individuele belang van de familie Donga. Ook dit oordeel werd door de rechter onderschreven. verbieden. Dat ging van de baan na dat de man was rondgeleid langs de vreugdevuren. Het enige probleem dat Geldorp dit jaar kon ontdekken waren de grote boomstronken die op verschillende brandstapels waren neergelegd en nog lang bleven nasmeulen. 'Daar heb ik ook geen oplossing voor, maar zoals het verlopen is, ben ik bereid die stronken op de koop toe te ne men.' Gerard Weijers (CDA) merkte op dat misschien beter duidelijk ge maakt zou moeten worden dat boomstronken rond de meierblis gra tis kunnen worden ingeleverd bij de Hamster. Voor de gemeente zou dat ook goedkoper zijn, omdat er dan geen nasmeulende stronken in de gaten hoeven te worden gehouden. Geldorp liet weten dat ze het wel kon begrijpen dat Texelaars toch eerder neigen naar de traditie om de stron ken gewoon op de meierblis te gooien. 'En laat ik het voorzichtig zeggen, bij tradities moet je het maar even met over geld hebben.' Het heet chi neng qi gong. Het zijn dagelijkse meditatieve oefeningen waarmee gewerkt kan worden aan rust in het eigen lichaam. Het is ook geschikt voor het tegengaan van lichamelijke klachten. Esther Schilling uit Den Hoorn start op vrijdag 14 mei met cursussen in De Aleph in Den Burg. Schilling behaalde in januari de eer ste graad in de Chinese meditatie- vorm aan het Chi Neng Institute Europe, waardoor ze gemachtigd is er les in te geven. Schilling volgde lessen bij Patricia van Walstijn, die chi neng qi gong in 1998 naar Europa bracht. Ze is voor zover bekend de eerste op Texel die les gaat geven in de Chinese meditatievorm. Mensen kunnen volgens haar met behulp van chi neng werken aan een lichaam dat goed in balans is. 'De maatschappij waarin we leven is zeer sterk vooruit gericht. Bij chi neng sta je dagelijks ongeveer twintig minuten even stil om oefeningen te doen. Die kunnen zowel staand, zittend, als lig- Bij de meierblis in Den Burg zorgden een paar jongelui vrijdagavond nog voor enige consternatie door voor werpen, vermoedelijk spuitbussen, in het vuur te gooien die luide knallen maakten en vuurballen veroorzaak ten. Ze werden door omstanders op zeer duidelijke wijze terecht gewezen vanwege de gevaarlijke situaties die ze veroorzaakten gend worden uitgevoerd. We werken vanuit drie energiecentra in ons lichaam. Door de oefeningen worden die dagelijks gevuld en met elkaar verbonden, waardoor een innerlijke balans ontstaat.' Chi neng kan volgens Schilling ook worden gebruikt om te werken aan lichamelijke klachten als RSI, burnout, bekkeninstabiliteit, rug- en nekklachten en chronische ziekten. De Hoornder kwam er zelf mee in contact nadat ze uitgekeken was geraakt op yoga. 'Ik had dat dertien jaar gedaan, maar ik zocht iets dat meer gaf dan alleen ontspanning Zo kwam ik bij Patricia van Walstijn te recht voor een dagcursus en ik was meteen verkocht. Er ging zo'n sterke groepsenergie van die bijeenkomst uit.' Chi neng werd ontwikkeld door een Chinese grootmeester in de meditatievorm qi gong die ook opge leid is in zowel Chinese als westerse geneeskunde. De man ontwikkelde chi neng zodat zieken op een een voudige manier zelfhelende vermo gens zouden kunnen stimuleren. In China is chi neng door de overheid erkend als meest effectieve en he lende vorm van de verschillende soorten meditaties die onder qi gong vallen. Schilling start in De Aleph met het geven van cursussen in basis oefeningen. 'Zelf ben ik bezig met het volgen van een cursus om de tweede graad te behalen.' Voor meer infor matie, Esther Schilling, tel 319417 of www.chinengoptexel.nl. Imker Piet le Noble haalde gisteren een omvangrijke bijenzwerm weg bij de achtenngang van de Music Store. /Foto Jeroen van nattum)

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 5