bouwsector wacht met smart op grote nieuwbouwprojecten Mensen houden enten in de zak' Aan de wandel met Ie hond van een ander Enthousiasme voor uitlaatdienst Eilandcompetitie bestaat 35 jaar 'Geen droog plekje meer op mijn T-shirt' Drie keer varen .TEXELSE O COURANT' 'Maak oversteek Boschrandweg' i Jeroen von Hattum) Een aantal automobilisten heeft zondagavond noodgedwongen drie keer achter elkaar de over tocht over het Marsdiep ge maakt. Door een defect ging te gen zeven uur de bovenrij- dekdeur van de Schulpengat niet open, nadat die in de veerhaven op 't Horntje was afgemeerd. Omdat de benedennjdekdeur wel werkte, besloot de kapitein op het benedendek nieuw ver keer naar Den Helder in te laden en terug te varen naar de marine- stad. Personeel verhielp onder tussen de problemen aan de bovenrijdekdeur. Volgens een woordvoerder van TESO zat er een storing in een beveiligings schakelaar van de vang van de deur. 'We hebben het proviso risch gerepareerd.' Het defecte element is inmiddels vervangen. Na de reparatie voer de Schulpengat een tijdje met een openstaande bovennjdekdeur. De opening werd afgezet met roodwitte linten. Volgens de woordvoerder was TESO met in overtreding door met een open staande deur te varen, omdat de veerdienst wettelijk niet verplicht is met gesloten rijdekdeuren te varen. De automobilisten die om half zeven de boot in Den Helder waren opgereden, konden uitein delijk tegen acht uur het eiland oprijden. afgi DINSDAG 4 MEI 2004 blijft er een gat. 'We merken inder daad dat particulieren terughouden der zijn met bouwen, want zeker in de kleine en middelgrote aanvragen is een terugloop te constateren.' Het ontbreken van grote bouwprojecten heeft ook voor de gemeente (finan ciële) gevolgen- de inkomsten uit bouwleges zijn fors teruggelopen. Vorig jaar bedroeg het tekort maar liefst €271.000,-. bouwsector op Texel zit in zwaar weer. Door de tanende jnomie en het ontbreken van grote bouwprojecten drei- i er diverse bedrijven in problemen te komen. 'De super- >n zoals we die tien jaar geleden hadden, zijn voorbij, nsen houden de centen in de zak', aldus Jan-Jacob Rab, JJJ van het management van het RAB-concern en voorman de sector bouw van het Texels Verbond van Onderne- rs. Deze organisatie behartigt de belangen van de aan- iloten circa zestig leden. Volgens Rab wordt met smart vacht op de grote nieuwbouwprojecten rond Den Burg. hebben op Texel vooral te maken met kleine bouwbe- Iven. Die kunnen niet leven van renovatie alleen.' lijden dat in de bouwsector de len tot de hemel groeiden, zijn Ibij. Consumenten houden de j op de knip en stellen verbou- ben aan hun woning uit of zien [zelfs helemaal van af. Daarnaast er momenteel geen grote Iwbouwprojecten, waardoor het Ihikbare werk behoorlijk is ge lken Hoewel de sector bezorgd ter de toekomst, is er nog geen n tot paniek. 'De laatste twee jaar Jde bouwactiviteiten iets afgeno- I, maar de situatie is nog met alar- Vid. Voor dit jaar heb ik de indruk bet zeker niet minder wordt dan 1)03', aldus Koos Witte. Hij runt n bouwkundig teken- en adviesbu- l, dat vooral is gericht op de bur- |jke utiliteitsbouw. 'Het is ook r net waar je het mee vergelijkt, fe jaren negentig vonden mensen lerduurzaming van hun huis een pe belegging. Daarin zie je een lelijke afzwakking. De mensen Jen meer en geven ze met zo maar I Volgens Witte helpt het beleid Ide lokale overheid bepaald niet lom deze tendens in positieve zin te keren. 'Het is een schrijnende zaak dat de overheid de leges buiten proportioneel verhoogt. Het lande lijke indexcijfer voor prijsverhogingen bedraagt zo'n drie tot vier procent en hier worden de leges met tien tot vijf tien procent per jaar verhoogd. De overheid roept op tot matiging, maar doet dat zelf niet.' Verder denkt Witte dat de bouwsector lijdt onder de in voering van de euro. 'Toen is het uitgavenpatroon te hoog geweest en daarom houden de mensen nu de hand op de knip.' Bouwgrond Naast de door Witte geschetste pro blemen is volgens Jan-Jacob Rab ook het ontbreken van bouwgrond een zorgelijke ontwikkeling. 'Momen teel is hier geen bouwgrond. Daar moeten we voor zorgen. Ook een versimpeling van de regelgeving zou helpen', aldus Rab. Net als Witte is hij van mening dat de bouwleges een remmende factor zijn. 'We moeten proberen om bouwen zo goedkoop mogelijk te houden. Daarom moeten de leges in de hand worden gehou- Jan-Jacob Rab: 'Bouwleges m de hand hou den.' den.Vanuit de sector wordt volgens de TVO-bestuurder regelmatig over leg gevoerd met de gemeente. Ook uit de gemeentelijke cijfers blijkt dat het aantal bouwactiviteiten terug loopt. In 2002 werden 432 bouw- aanvragen ingediend en 59 meldin gen gedaan van lichte verbouwingen. Vorig jaar liep het aantal ingediende aanvragen terug tot 277 'ouderwetse' aanvragen Volgens woordvoerder Frits Nijdam is die terugloop deels te verklaren door het nieuwe systeem omtrent bouwaanvragen dat op 1 ja nuari 2003 in werking is getreden. 'De categorie meldingen is vervangen door de categorie lichte bouw aanvragen. Dat aantal bedroeg vorig jaar 116. Een deel van de gewone bouwaanvragen valt nu onder deze categorie.' Hoewel deze verschuiving een deel van de terugloop verklaart, n maar binnen hoor, de deur is i', roept Riet Kikkert de ver- igever toe vanaf de sofa waar het haar been omhoog zit. De plse heeft een operatie aan voet ondergaan en moet klgedwongen rust houden, Iet- Ijk met een blok aan haar been, I de bewuste voet is in gips ht. Zij is de eerste Texelaar die ruikmaakt van de nieuwste 1st van de Stichting Welzijn leren Texel (SWOT): de honden- ■atservice. ens coördinator Henk Snijders k er onder de groeiende groep jf*' ivijftigplussers behoefte te be- aan een dergelijke voorziening, gebeurt regelmatig dat mensen bijvoorbeeld ziekte of afwezig- li tijdelijk met hun hond omhoog |i n. Dan biedt het uitkomst als die m ns die periode uitgelaten wordt.' 5 'om deed de ouderenstichting n dit jaar een oproep voor vrijwil- Dat leverde binnen enkele in zo'n tien reacties op. De elders moesten echter geduld chten aleer zij daadwerkelijk aan 'andel konden: er waren geen en beschikbaar! 'Het is natuur- zo dat we alle dagen iemand hebben om een hond uit te la ten', aldus Snijders. Op 1 april gingen de eerste vrijwilligers aan de slag bij Riet Kikkert: een moeder en dochter uit Den Burg, die uit bescheidenheid anoniem willen blijven. 'Niet iedereen hoeft te weten dat wij dit doen, dat gaat anderen niks aan. Als de men sen waar het om gaat het maar we ten', verklaart de moeder hun terughoudendheid. De kwieke 72-ja- rige leidt zelf een druk bestaan. Haar belangrijkste motivatie vormt het ge geven dat een hond je dwingt om dagelijks naar buiten te gaan. 'Ik heb zelf nooit een hond gehad, maar vind het leuk om zo'n beest uit te laten. Je moet verplicht naar buiten en dat vind ik voor een tijdje wel leuk', aldus de vrijwilligster. Echt dol op honden is ze niet. 'Ik heb er geen hekel aan hoor, maar als ik een grote hond tegenkom dan ga ik er wel met een bochtje omheen.' Sociaal bewogen Ze zag de oproep in de media en was direct geïnteresseerd. 'Maar alleen zag ik het met zitten. Dan is drie keer per dag toch wel veel. Toen bleek dat een van mijn dochters het ook wel leuk vond. Zij had de oproep ook gelezen.' Daarop besloten moeder en dochter zich samen aan te melden. Drie keer per dag laten zij de golden retriever van Kikkert uit. 'Ze maken zich er niet makkelijk vanaf hoor', laat de hondenbazin weten, terwijl het dier zich aan de voeten van zijn tijde lijke wandelmaatjes vlijt. 'Ze zijn vaak wel een uur weg, want ze vinden het leuk en Milou ook.' Volgens Kikkert ging aan de uitlaatservice door moe der en dochter eerst een kennisma king vooraf ('Want je wil toch allebei weten wat voor vlees je in de kuip hebt'). Het klikte direct. 'We konden het meteen goed met elkaar vinden en ook met de hond ging het meteen prima, want Milou was heel enthou siast en blij met ze. En ze doen nog wel meer. Regelmatig vragen ze of ze me ook met andere dingen kunnen helpen', babbelt Kikkert lustig verder. De dochter, een 39-jarige kraam verzorgster en moeder van twee kin deren, vindt het belangrijk iets te be tekenen voor de maatschappij. 'Het is leuk om sociaal bezig te zijn en bovendien vind ik het heerlijk om buiten te zijn. Door mijn werk is het onmogelijk om zelf een hond te heb ben, dus is dit een leuk alternatief.' Haar moeder geeft ook aan graag voor een ander klaar te staan. 'Dat heb ik zonet niet genoemd, maar voor mij is dat eigenlijk vanzelfsprekend.' Tekst en foto Louise van der Sluis Vaste krachten Niek Bakker en Adn Koopmans van Kobeko staan klaar om een service van de tegenstander op te vangen. Met een gezamenlijk leeftijd van 315 jaar vormen ze waarschijnlijk de oudste ploeg van de ruim vijftig volleybalteams die meedoen aan de wekelijkse eilandcompetitie. En al jarenlang neemt het team van Kobeko een vaste plaats in tijdens de competitie die dit seizoen zijn 35-jarig bestaan vierde. Drie kwartier ballen en na afloop met elkaar wat nadrinken in de kantine. Het gaat zo, het ging zo en het zal zo ook nog wel een tijd blijven gaan bij de spelers van Kobeko. Het is êén van de oudste teams in de jubilerende competitie, die in 1969 werd opgezet door oud-trainer Fahner van volleybalvereniging Tevoko. Fahner nam destijds een voorbeeld aan de eilandcompetitie die fanatiek werd bedreven door HBS-leerlingen in de pauzes tussen de lessen. Door een soortgelijke competitie voor het volleybal op te zetten, wilde hij iets doen aan het kwakkelende ledenbestand van Tevoko. Het leidde tot een competi tie die stevig geworteld is geraakt op het eiland. Kobeko deed in dat eerste seizoen 69/70 nog mee onder de naam Apollo en werd vijfde in de einduitslag. Het team speelde daarna een paar jaar onder de naam Opduin en sinds on geveer vijfentwintig jaar is het Kobeko. Met het recente vertrek van Theo den Draak vertrok de laatste van de spelers van het eerste uur (Udo Roeks, Harry Splunter, Dick van Egmond, Niek van Heerwaarden en Jan Kulk), maar spelers als Jan Joosten, Niek Bakker en Adn Koop- mans vormen inmiddels al meer dan twintig jaar de vaste kern van Kobeko. De anderen zijn Frans Witte, John Zoetelief, Gabriel Ablahad en vaste reservespeler Marius Witte. Hoewel Koopmans. Joosten en Bak ker alledrie inmiddels opa zijn, volley ballen ze nog steeds met evenveel enthousiasme als in hun eerste jaren. 'Het is puur voor de recreatie, maar soms heb ik na afloop van een wed strijd geen droog plekje meer op mijn T-shirt,', vertelt Bakker. Een bonte stoet anekdotes heeft het lange ver blijf in de eilandcompetitie niet opge leverd. Maar daar lijkt het de spelers ook niet om te doen. Gewoon even lekker drie kwartier op het veld staan en er een prettige wedstrijd van ma ken. Daar gaat het om. 'Ik heb liever dat we verliezen maar een leuke wed strijd hebben gespeeld, dan winnen in een wedstrijd die helemaal met leuk was', vertelt Koopmans, De eiland competitie betekent voor de mannen dat ze de nodige volleybal wedstrijden kunnen spelen, zonder dat ze daarvoor telkens naar de over kant hoeven te reizen. 'Het is ook een uitlaadklep', zegt Koopmans la chend. 'Je kunt even schelden op de scheids.' Het team staat momenteel vijfde in de eerste klasse van de heren competitie. De titel hebben ze nog nooit weten te pakken ('we zijn wel een keer tweede geworden'), maar als wapenfeit kunnen ze ook aanvoe ren dat ze nog nooit zijn gedegra deerd. En ondanks de leeftijd deinzen ze er met voor terug om tegen jonge teams met winst van het veld te stap pen. 'Neem bijvoorbeeld het team van Maarco Bouw. Dat is een stel jonge honden, maar we weten soms toch van ze te winnen op basis van ervaring en door rustig spel', vertelt Koopmans. 'Maar de jeugd wint het op snelheid.' De blessurelijst is on danks alle jaren klein gebleven. Bak ker verzwikte twee keer een enkel, Koopmans één keer en Joosten is even uit de roulatie vanwege zijn hand. Koopmans moet een inspan nende wedstrijd soms bekopen met last van zijn rug, maar wil de compe titie er niet voor laten schieten. Naast de eilandcompetitie deed Kobeko jarenlang namens Texel mee aan de Waddentoernooien en is het team jaarlijks vertegenwoordigd op het Buitentoernooi van Tevoko. Dat leverde in 1988 een opmerkelijk dubbelslag op, toen beide toernooien samenvielen in hetzelfde weekend. Aangevuld met extra spelers, sleepte de ene helft van het team op het Buitentoernooi de hoofdprijs in de wacht, terwijl de andere helft het zelfde deed bij het Waddentoernooi op Terschelling. 'Op de haven in Oudeschild kwamen we elkaar tegen met elk een grote beker', vertelt Koopmans. Andere teams in de jubilerende eilandcompetitie kennen ook nog di verse spelers die er al vanaf het be gin bij zijn, Tevoko en Smash waren toen ook al vertegenwoordig met teams. De viering van het 35-jarig bestaan bleef beperkt tot het maken een groepsfoto met het grootste deel van de competitiespelers. 'Als we veertig jaar bestaan, pakken we het weer groots aan', aldus wedstrijd leider Emst-Jan de Graaf. De spelers van Kobeko lijken ervoor te gaan om dat ook mee te maken. Hoewel ze al jaar in jaar uit spelen, valt de belang stelling op de publieke tribune wat tegen. Bakker: 'Onze vrouwen zijn eigenlijk nog nooit komen kijken in al die jaren.' De gemeente moet bij het aanleg gen van het nieuwe voetpad langs de Schumakersweg meteen iets doen aan de gevaarlijke oversteek naar de Boschrandweg. Daarvoor pleitte Maria van der Spek (WD) gisteravond tijdens de raads vergadering. Van der Spek zei het jammer te vin den dat de oversteek niet was mee genomen in de plannen waar al sinds 1998 over werd gesproken. 'Terwijl het een hele moeilijke oversteek is, waar zich al vaker ongelukken heb ben voorgedaan.' Ze vond dat de gemeente aan de late kant was ge weest door pas twee dagen voor het begin van de werkzaamheden aan bewoners van de Boschrandweg te vragen of zij een stukje grond wilden afstaan. Burgemeester Geldorp advi seerde Van der Spek om samen met wethouder Corrie Heijne naar het probleem te kijken. Aannemer KWS uit Heerhugowaard is vorige week begonnen met de vervanging van de riolering onder en de aanleg van het voetpad naast de Schumakersweg. Bedoeling is dat de riolering voor Pinksteren is vervangen en dat het voetpad wat later klaar is. Werkelozen Dat de sector onder druk staat, heeft ook invloed op de werkgelegenheid. Uit cijfers van het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI) blijkt dat het aan tal met-werkende werkzoekenden in de bouw in het afgelopen jaar is toe genomen met ruim vijftig procent. In december 2002 was het aantal gere gistreerde werkelozen in de bouw sector zesentwintig. Een jaar later stonden veertig bouwvakkers zonder werk ingeschreven. De laatste jaren komen er nauwelijks banen bij. Niet temin lijkt dit jaar sprake van een licht herstel. Uit de werkgelegenheids cijfers van het eerste kwartaal van 2004 blijkt het aantal werkelozen in de bouw afgenomen tot dertig perso nen in de maand maart. Vakbond FNV ziet de situatie op Texel vooralsnog met somber in. Volgens woordvoerder Theo Bakker merkt de bond, die zo'n veertig procent van de Texelse bouwvakkers vertegenwoor digt, er nog weinig van dat het slech ter gaat in de bouw. 'Wij denken dat het nog wel meevalt. Als het slecht gaat, is dat het eerst te ontdekken aan de leden die een WW-uitkering hebben. We hebben wel leden die nu geen vaste baan hebben, maar dat aantal is gering', aldus Bakker. Dege nen die op Texel het meest lijden onder de terugloop, zijn volgens de FNV'er de metselaars 'Die merken het wel, maar dat komt ook doordat er steeds meer metselaars van de vastewal worden ingehuurd.' Waar de bondsman zich wel zorgen om maakt, is de vraag of Texelse bedrij ven zich wel genoeg inzetten om de schaarse grote projecten die er aan komen, binnen te halen. 'De bouw in Den Burg-west gaat binnenkort van De aanbesteding van het nieuwbouwproject in Den Burg-west, het zwarte gebouw op de tekening, wordt door de bouwsector met smart afgewacht. start, maar ik heb er nog weinig over gehoord. Wij vinden dat er teveel werk gaat naar aannemers aan de vastewal.' Stichting Wonen De organisatie die momenteel alle ogen uit de bouwsector op zich ge richt weet, is de Stichting Wonen Texel. De womngbouworganisatie heeft als enige op Texel enkele grote bouwprojecten op stapel staan. 'We hopen na de bouwvak te starten met de bouw van tweeëntwintig apparte menten in Den Burg-west. De aan besteding volgt binnenkort', aldus directeur Jan van Andel. Verder zal de stichting deze maand de bouw- aanvraag indienen voor de realisatie van 79 appartementen en gemeen schappelijke ruimten op 't Horntje, ter vervanging van het oude Potvis complex. De aanbesteding hiervan is naar verwachting deze zomer, zodat de bouw komend najaar kan begin nen. In Oudeschild zullen vier wonin gen worden gebouwd en in Ooster end komen drie nieuwe woningen en een dorpssteunpunt aan de Peper straat. Momenteel is de aan besteding is volle gang voor het nieuwe kantoor van de Stichting Wonen aan de Thijsselaan. Volgens Van Andel worden voor de kleine bouwprojecten vrijwel alleen Texelse aannemers uitgenodigd om in te schrijven. 'Voor de grote projecten is dat lastig, omdat er op Texel geen aannemers zijn die zo'n klus alleen aankunnen. Daarom vragen we voor zulke werken naast Texelse combina ties ook overkantse aannemers.' Q'hjstrotie Shchting Wontn Toioli Hoewel de broekriem moet worden aangetrokken, ziet de sector de toe komst rooskleurig tegemoet. 'Het is een normale golfbeweging', aldus Rab. Ook Witte is die mening toege daan 'We moeten nu de neergang ervaren en dan wordt het wel weer beter. Het kaf zal zich van het koren scheiden en de markt bepaalt dat. Zo gaat het altijd. In de jaren tachtig heb ben we ook flink last gehad door het Bestek '81 van Van Agt. In dat per spectief zie ik het. We roepen al der tig jaar dat we op Texel zijn uitge bouwd, maar er is nog een hele hoop te doen. In de praktijk zijn het de maatschappelijke ontwikkelingen die voor aanpassing van het bouw volume zorgen.' Louise van der Sluis Milou na, terwijl die wordt meegenomen voor zijn dagelijkse ochtendrondje.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 9