Pollege werkt niet meer mee aan loods De Naai Nieuwe rotonde De Waal krijgt vorm 5ü_I Cjroen ^warL- Jexels 'm het harL, Geen toestemming verbouw Sint Jozef Om te bewaren! Onze nieuwe telefoonnummers >ude pandjes als fagade voor raadhuis Principe-uitspraak ingetrokken ÏBëSHiËa m. Rondje live te volgen op groot scherm strand Den Hoorn Bondje Geen yogacentrum op bedrijventerrein Surfer dwaalt af naar Razende Bol TEXELSE^COURANT AMBIANCE Rabobank ^GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11876 1 VRIJDAG 7 MEI 2004 TEXELSE^COURANT Verschijnt dinsdag en vrijdag n w werken niet langer mee aan het veelbesproken plan n Afra Lap-Liefting voor de bouw van een bollenloods in Naai bij Den Hoorn. Ze hebben de twee jaar geleden ge ne principetoezegging om de benodigde procedure te rten, ingetrokken. Het college voert als argument aan dat Naai waarschijnlijk zal horen tot de kwetsbare locaties Texel waar helemaal geen nieuwe agrarische bouw meer rdt toegelaten. Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg lt laatste heeft te maken met het in vember door de gemeenteraad itgestelde Natuur- en Land- hapsbeleidsplan, waarin staat dat openheid van het Texelse land- hap moet worden behouden en dat Br zorgvuldig moet worden omge- an met nieuwe bouwlocaties voor arische bedrijven. Ten tijde van de praak op dit plan heeft de WLTO ngeboden om samen met de chting Agrarisch Texel en de agra- che natuurverenigmg De Lieuw te rijken welke gebieden geheel ge waard zouden moeten worden van uwe agrarische bebouwing. Dit 1de tot het besluit om zo'n onder in 2004 inderdaad in te stellen de verwachting is dat De Naai rbij zal worden aangewezen. rdit nieuwe beleid van de raad nen wij als college onze principe- praak niet langer gestand doen', us het college in een brief aan de niging Tien voor Texel die - sa- met andere organisaties en per en-had geprotesteerd tegen het van Hefting en de medewerking het college eraan wilde geven, medewerking was overigens niet harte Bij het zoeken van een plek de loods werd de nu verworpen locatie in De Naai als de minst slechte aangemerkt. Alleen voor bouwen op deze plek wilde men in beginsel een artikel 11-procedure starten die zou leiden tot de aanwijzing van een bebouwingsvlak B, dus bestemd voor een agrarisch gebouw zonder woning. Direct daarop brak een storm van protest los en haalden Kees Kok en andere actievoerders uit Den Hoorn 300 handtekeningen op tegen het plan. Feitelijk was dat te vroeg, omdat de procedure met de daaraan verbonden mogelijkheid om bezwaar te maken nog moest begin nen. Maar het was toen wel duidelijk dat het een zware dobber zou wor den. Na de principe-uitspraak is volgens b en w samen met Liefting en haar man Arie Lap nog wel gezocht naar een nieuwe locatie voor beider bollenbedrijven. Ook is er overleg geweest met de Stichting Agrarisch Texel en Stivas Noord-Holland, maar dat haalde allemaal niets uit. 'Ik leg mijn hoofd nog niet in de schoot. We gaan verder', aldus Afra Liefting in een reactie op het intrek ken van het principebesluit. Ze bena drukt dat de omstreden locatie in De Lees verder pagina 5 De nieuwe rotonde bij De Waal begint zich duidelijk af te tekenen in het landschap. Aannemer Daalder BV uit Alkmaar is inmiddels over de helft met de werkzaamheden die op maandag 22 maart zijn begonnen. De vijf poten van het verkeersplein ver binden de Sommeltjesweg, het Hogereind, de Laagwaalderweg en de Oosterenderweg met elkaar Het werk verloopt voorspoedig. Vol gens een woordvoerder van de ge meente kan volgende week de verlich ting worden aangebracht en de rest van de betonbanden aangelegd. Deze week wordt onder meer gewerkt aan het aanbrengen van buizen voor afwatering en elektriciteitskabels. Het asfalt op de rotonde wordt opge bouwd uit drie lagen: een fundering slaag, een tussenlaag en een slijtvaste toplaag. Op het al geasfalteerde ge deelte ligt nu nog een tussenlaag. 'Maar het kan geen kwaad als daar al verkeer overheen rijdt. De toplaag wordt over twee weken aangebracht. Het werk moet volgens planning be gin juni volledig zijn afgerond. Eind mei worden belijning en bebording aange bracht en de resterende dagen in juni worden gebruikt om het geheel netjes aan te kleden. (Foto Jaroan van Hartum) Jos van der Gracht krijgt van het college geen bouwvergunning voor een interne verbouwing van boerderij Sint Jozef aan de Wester- weg. Burgemeester en wethou- irbouw het oude gemeentehuis it in 1968 werd gesloopt. Dat is i opmerkelijkste aanbeveling in n plan van ondernemer Kees de lal uit Den Burg om het huidige imeentehuis te behouden en te- ilijkertijd de Groeneplaats op te appen. In het 'nieuwe oude raad- lis' kan bijvoorbeeld een trouw- lal worden ingericht, maar het knd moet vooral als fagade die- in voor delangeenkalemuurvan huidige raadszaal. ik de rest van het gemeentehuis n volgens De Waal goeddeels aan t oog worden onttrokken. Daartoe )et een rijtje huizen 'a la het oude laksje' worden gebouwd. 'Ze hoe- n maar een paar meter diep te irden. Winkels hoeven er met in te men, want die hebben we wel ge- eg in Den Burg. In de etalages kun ldiorama's maken, als verwijzing par de musea op het eiland. Je kunt k één beschikbaar stellen aan de Istorische Vereniging. Of aan jxelse kunstenaars, dat is niet zo k. Het is ter opleuking van de ■oeneplaats.' In dat kader ziet hij ook een authentiek aandoende stadspoort, die voor de trap naar de opgang van het huidige gemeente huis moet komen en die wat hem betreft wordt voorzien van het gemeentewapen. Het project moet worden betaald door de gemeente. 'Het gaat om een eenmalige investe ring. De gebruikers worden daarna verantwoordelijk voor de kosten voor het gebruik en onderhoud. Daarmee is de gemeente een stuk goedkoper uit dan in geval van nieuwbouw.' Helemaal nieuw is het plan van De Waal niet. Elementen eruit werden eerder bedacht door onder anderen Jook Nauta en Frans Pieterse en nog eerder al door architect Jan Visser. Daar is het de ondernemer dan ook niet om te doen. 'Het is gewoon zonde van al dat geld om het ge meentehuis af te breken en ergens anders een nieuw te bouwen. Ik ben bang dat het niet veel meer uithaalt, maar ik wilde gewoon een tegen geluid laten horen. Net als veel an dere Texelaars vind ik dat we straks een ruimere keuze moeten hebben dan alleen de plaats van een nieuw gemeentehuis. Want ik heb zelf ei genlijk niemand meer gehoord die vóór dat plan is.' Om het ruimteprobleem op te lossen, stelt De Waal uitbreiding naar achte ren, in het park, voor. 'Op de plaats waar die noodcontainers staan. Die ruimte is er al.' De Groeneplaats zou weer vlak moeten worden, dus zon der de heuvel die er later in is aange bracht. 'Dan heb je genoeg ruimte voor alle kramen van de markt. Vroe ger bood het plein ook plaats aan grote schapenmarkten. Misschien kun je er de kermis weer houden.' Het enige waarvan De Waal niet zeker is, is of er (loop)ruimte moet overblijven tussen het 'oude nieuwe Raaksje' en het gemeentehuis. 'De werkruimtes moeten op die plek in het raadhuis natuurlijk wel licht genoeg blijven. Maar dat is een probleem voor de architecten. Je kunt je ook nog voor stellen dat je op die nieuwe pandjes een daktuin creëert. Dan onttrek je ook de bovenverdieping van het ge meentehuis een stuk verder aan het zicht. En de ambtenaren kunnen er 's zomers in de pauze hun boterham eten.' ders hebben zijn bezwaar tegen hun weigering de vergunning te verlenen verworpen. Een vrijstel ling op het bestemmingsplan Buitengebied lijkt er ook niet in te zitten, waardoor het onduidelijk is of Van der Gracht mag blijven wo nen op Sint Jozef. Het college verklaarde Van der Gracht's bezwaarschrift ongegrond op advies van de commissie Be zwaarschriften die zich eind maart over de kwestie boog Van der Gracht had een bezwaar ingediend, nadat de gemeente een vergunning had ge weigerd voor het veranderen van drie gevels en een interne verbouwing van het woonhuis. Hij kreeg toen tegelij kertijd te horen dat hij niet op Sint Jozef mag wonen, omdat de boerde rij nog een agrarische bestemming heeft. Het bestemmingsplan Buiten gebied verbiedt dat particulieren op boerderijen met een agrarische be stemming mogen wonen. De commissie Bezwaarschriften ba seert zich op dat bestemmingsplan. Volgens haar kan het huidige strijdige gebruik niet worden gelegaliseerd door het indienen van een bouwverg- unnmgsaanvraag. De commissie wijst het starten van artikel 19-proce- dure op de Wet Ruimtelijke Ordening voor het verkrijgen van de bouwver gunning af. 'Het planologisch beleid is na vaststelling van het bestem mingsplan Buitengebied niet gewij zigd en er zijn ook geen concrete beleidswijzigingen aan de orde ge weest.' Van der Gracht zou vrijstelling voor het wonen kunnen krijgen als de pro vincie de agrarische bestemming omzet in een woonbestemming, maar daarvoor moet een gemoti veerde aanvraag worden ingediend. Volgens de bezwaarschriftencom missie staat zo'n aanvraag los van de bouwvergunnmgsaanvraag die Van der Gracht had ingediend bij de ge meente. Een verzoek om de afhandeling van het bezwaarschrift aan te houden zodat ondertussen aan een vrijstelling kon worden ge werkt, werd daarom afgewezen. Vol gens de commissie is aanhouding ongewenst vanwege de tijd die be handeling van een verzoek tot bestemmingswijziging kost. De commissie verwerpt het bezwaar dat de gemeente geen eenduidig artistic Impression aats op te knappen. Waal liet maken dlo Koos dc ter ondersteuning van zijn plan om het gemeentehuls te behouden en de Groene- De Ronde om Texel is dit jaar voor het eerst live te volgen op een groot videoscherm dat op het strand bij paal 17 komt te staan. Negen camerateams zijn zaterdag 5 juni tijdens de wedstrijd op pad om de catamarans van start tot fi nish in beeld te brengen. Een paar camera's worden op vaste plekken neergezet. De overige camerateams gaan mobiel het eiland over of met volgboten het water op. De beelden worden vertoond op een scherm van drie bij vier meter dat op een podium bij de start en finish bij paal 17 komt te staan. In de tent worden monitoren geplaatst. 'Elk team krijgt een zender mee, zo dat de beelden rechtstreeks kunnen worden doorgezonden naar een regiewagen op het strand', vertelt wedstrijdleider Edwin Lodder. 'De beelden zijn ook rechtstreeks te be kijken op internet via de website van de Ronde, zodat die wereldwijd te volgen is.' De uitzending wordt ver zorgd door de bedrijven SportLive.nl en SMV Audiovisuals. De kosten voor de uitzending en het beeldscherm bedragen ongeveer twintigduizend euro. Ze worden voor een groot deel betaald door hoofdsponsor ZwitserLeven en ook de WV neemt een deel voor haar rekening. De beelden worden op zaterdag 12 juni en zondag 13 juni gebruikt voor een uitzending van een half uur op RTL-5. Of de beelden ook recht streeks te ontvangen zijn in de Texelse huiskamers, kon Lodder nog met zeggen. 'Maar we gaan daarover wel gesprekkken voeren met de kabelmaatschappij op Texel.' Voor het geluid bij de beelden op het scherm wil Lodder gebruik maken van een commentator op het strand en de verslaggevers van Radio Texel, die tijdens de ronde live verslag doen van de wedstrijd. Losse nummers 0,95 De bewoners van Den Hoorn hebben alle reden zich er thuis te voelen. De omgeving is rustig en afwisselend, er is een supermarkt voor de eerste le vensbehoeften, evenals een goed draaiende basisschool. Op sommige terreinen is verbetering nodig.' Dat schrijft een werkgroep die in de nota Den Hoorn: groot in het klem heeft geformuleerd hoe het dorp er in 2020 zou moeten uitzien Pagina 3 beleid voert ten aanzien van agrari sche bedrijven die tijdelijk of defini tief zijn gestopt. De zaakwaarnemer van Van der Gracht had tijdens de zit ting gesteld dat er weinig verschil is tussen Van der Gracht en de vorige eigenaar van Sint Jozef die ook al het grootste deel van het bijbehorende land aan derden verhuurde. Van der Gracht heeft er moeite mee dat hij eruit is gepikt door de gemeente, ter wijl in de praktijk diverse boerderijen door particulieren worden bewoond. Volgens de commissie laat het be stemmingsplan Buitengebied echter Lees verder pagina 5 Het college heeft het plan van me vrouw L. de Bloois in De Cocksdorp voor een bedrijfsgebouw met yoga centrum, muzieklokaal, makelaardij, tekenbureau en dienstwoning op het bedrijventerrein aan de Langeveld- straat afgewezen. Het plan is strijdig met de voorschriften van het be stemmingsplan en kan ook om welstandsredenen niet door de beu gel. Op het bedrijventerrein van De Cocksdorp mogen zich volgens het bestemmingsplan alleen klein- industriële, verzorgende en toe leverende bedrijven vestigen met daarbij behorende dienstwoningen. Wat mevrouw De Bloois wil, is daar mee volkomen in strijd. De andere weigeringsgrond was dat het bouw ontwerp is afgewezen door de welstandscommissie. Die heeft be zwaar tegen de groepering en ge brekkige samenhang van de bouw vormen, de architectonische uitwerking, detaillering, materiaal gebruik en kleurkeuze Burgemeester en wethouders blijven bij hun besluit dat de familie Van Beek uit Maarssen geen toestemming krijgt om in verenigingsgebouw 't Bondje in Oudeschild een dienst woning te realiseren. Een bezwaar van Van Beek tegen die weigering is verworpen op advies van de commis sie Bezwaarschriften. Pagina 5 De Koninklijke Marine heeft dinsdag aan het eind van de middag met een helikopter een afgedwaalde surfer van de Razende Bol gehaald De marine en de KNRM waren een zoek actie naar de man gestart, nadat hij als vermist was opgegeven. De man was het water opgegaan in Den Hel der, in de problemen gekomen en afgedreven naar de zandplaat. De Kustwacht sloeg meteen groot alarm en alarmeerde zowel de Beursplein 5 uit De Cocksdorp, vervangende red dingboot Koningin Wilhelmina uit Den Helder als de Geul uit Callantsoog. Later werd ook de Zalm en de wip pertruck uit De Koog ingeschakeld De Koger reddingsboot hoefde uit eindelijk niet te water gelaten te wor den, omdat de marine de surfer al had gevonden. De man werd met onderkoelingsverschijnselen naar het Gemini Ziekenhuis gebracht. (Advertentie) WIJZIGING OPHAALROUTES HUISVUIL zie pagina 6 (Advertentie) C/na %mart-Jr*rli M AwrL Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: damesmode moerbeek O V-/ IVO ZONWERING Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Algemeen telefoonnummer Fax Bedrijven Verzekeringen Fax Financieel advies/huis- hypotheekadvies Fax 36 7700 36 7799 36 7766 36 7777 36 7797 36 7733 36 7798

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 1