2 Grafbord vindt weg naar museum Gelegenheidskoor oefent voor Promsconcert boerderij nog helemaal goed geko- teso I Texels landschap bij Langewai TEXELSE COURANT Wat ik zeggen wou... Geen zwemdiploma Vreemdgaan Mijn idee... TWO in actie voor Roemenië Kinderhulp Voorjaarsrit Wad en Duin Fontein zamelt geld in voor schoolgebouw Kopij voor de Vakantiekrant Informatie over kraamzorg Horecabond komt langs Wat ik zeggen wou... Agenda oud Papier Hoogwater te Oudeschild TEXELSE^COUR/V e Medische Post L VRIJDAG 11 MEI 2004 Bo>-»cn in It/or. Biih.-n >.-<jrHJv«*\kli)khoJ van Jx ioIjUu Woensdag 5 mei jl. op naar zwembad Calluna met mijn twee kleinzonen, iets dat we het afgelopen jaar al heel dikwijls hebben gedaan. - 'Twee kaartjes a.u b. voor deze jon gens.' - 'Hebben zij een zwemdiploma?' - 'De oudste wel. de jongste niet.' - 'Dan mag u er niet in.' - 'Is dit een grap?' - 'Nee, wij nemen de verantwoorde lijkheid niet voor de kleinste.' - 'Dat hoeft u ook niet te doen, dat doe ik zelf!' -'Dat kan wel zo zijn, maar u komt er met in.' Dit gesprek gaat, met nog een per soon erbij, een tijdje door en ik besef dat het moeilijk wordt voor de jon gens. Ondanks dat er toegegeven wordt dat wij dikwijls zijn gezien, ko men we het zwembad niet in. Voor degenen die veel in het zwembad komen: ik ben de oma die altijd zit te Dirigent Betty Bakker (op de toto achtereen keyboard gezeten) was tevreden over de vemchtlngen van haar koor. ifoio joce Rvmrvtsi breien, dus duidelijk herkenbaar. i-ii re r-e Gelukkig is de middag op de kinder- men. Blijft de vraag: moest dit nu zo? Een ongeveer 110 mannen en vrouwen tellend gelegenheidskoor oefende zondagmiddag in het muziekcentrum in Oosterend op de stukken die ten gehore worden gebracht op het Promsconcert. Het was pas de tweede keer, maar desondanks toonde zich dirigent Betty Bakker zich tevreden over hun verrichtingen. Dat was met alleen meegenomen, Den Hoorn en wijk H hebben in navolging van Oosterend een ei gen toekomstplan geschreven. Plezierig om te vernemen is dat de Hoornders over het algemeen tevreden zijn met hun dorp, maar dit niet willen vertalen in gezapig onderuitzakken en passief af wachten wat de toekomst bren gen moge. Bij alle opsommingen van tevredenheid trof mij de zin snede dat de supermarkt 'bijna van levensbelang' wordt gevon den. Niet alleen vanwege de boodschappen, maar ook van wege de post- en poenfunctie en niet in de laatste plaats vanwege het sociale verkeer. Nel Eelman benadrukte in haar functie van wethouder hierin de verantwoor delijkheid van de bewoners voor hun eigen winkelbestand Hoorn ders, Cocksdorpers, Oosteren- ders en Oudeschilders, ze willen allemaal hun eigen winkels hou den. Zeggen ze. Zeggen de meeste inwoners van kleine dorpskernen, als we mogen af gaan op uitkomsten van allerlei onderzoeken. Maar kletst u - ikke niet natuurlijk - soms niet een beetje uit uw nek wanneer u meedoet aan zo'n onderzoek? Is uw gesnik en gesnotter dat die gezellige kleine winkeltjes moe ten blijven en dat het een ramp zou zijn voor het dorp als de warme bakker en de groenteboer zouden verdwijnen wel echt ge- meend? Volgens een onderzoek van het Nederlands Bakkerij Centrum haalt bijna driekwart van de Nederlanders zijn bolle tjes, broodies en broden bij de... supermarkt. Stemmen op straat melden dat het bosje radijs in de winkel van de grootgrutter die zo op de kleintjes let beter van kwa liteit is dan het bosje in de buurt super, maar geven daarna grif toe alleen voor de vergeten bood schapjes de eigen dorpswinkel te bezoeken en alle sla en komkom mers links te laten liggen. Geen wonder dat sommige groenten dan soms iets te lang blijven lig gen of dat de voorraad beperkt is. Krokodillentranen bij een en quête leiden tot echte tranen na sluiting van de eigen voorzienin gen, die na uw voortdurend vreemdgaan meestal onomkeer baar hun deuren dicht moeten doen. De Aldi niet meegerekend leerde een klein vergelijkend warenonderzoekje dat je overal iets moet geven en laten. Het voordeel van de kleine winkel is echter de persoonlijke benade ring en service. En denkt u ook aan de toekomst, wanneer u de auto door ouderdom gedwongen heeft moeten inruilen voor een rollator? Hoe fijn het is er dan nog zelf op uit te kunnen om met ei gen hand de tomaten af te wegen in plaats van ze ongezien door een besteldienst te laten bezor gen? Even aan Annie te kunnen vragen hoe de operatie van Piet is verlopen en of Arend alweer gauw naar zijn tuintje kan? Terwijl u dus met uw hamkaascrois- santje al lezend boven deze krant zit te kruimelen, wil ik u een ih- drmgende vraag stellen: waar heeft u dat croissantje vandaan? Pien Verberg maar ook hard noodzakelijk, want het koor oefent slechts vier keer afzon derlijk, waarna nog twee repetities met het orkest - van Excelsior - en een generale repetitie op het pro gramma staan, voordat het donder dag 10 en vrijdag 11 juni 'echt' moet gebeuren. Het is voor het eerst in de geschiedenis van de Texelse Promsconcerten dat het koor ad hoe is samengesteld, in plaats van dat het wordt gevormd door bestaande ko ren. 'Dat is heel leuk en komt de spontaniteit ten goede. Sommige le den zijn met eens lid van een koor, maar vonden het gewoon leuk om eens te zingen', vertelt Bakker. Over de samenstelling is ze goed te spre ken. 'Er zitten ongeveer vijfentwintig mannen bij. Als het een bestaand koor was geweest, had je misschien wel naar wat meer mannen op zoek gemoeten. Maar voor deze gelegen heid gaat het prima, ook omdat we veel eenstemmig zingen.' De Promsconcerten beloven bijzon der gevarieerd te worden. Op het pro gramma staat onder meer filmmuziek van Ennio Momcone, maar ook een lied uit de musical Chess en een frag ment uit de opera Carmen Bij som mige stukken wordt samen opgetre den met mezzosoprane Karin ten Cate uit Alkmaar, die een internatio nale reputatie heeft en podia in Milaan en Barcelona beklom. De soliste treedt ook solo met het orkest op. Om de afwisseling te benadruk ken, verleent daarnaast de Texelse band The Small Buzz medewerking, onder meer met een vertolking van Frank Sinatra's My way door Betty Bakkers partner Jan Kuhne. The Small Buzz treedt ook op bij het bal na„ Kaarten zijn vanaf vrijdag 21 mei voor €10,- te koop bij de kledingwinkel van Marten Zegel en het reisbureau van Joop Groen in het voormalige post kantoor in Den Burg en bij slagerij Maas in Oosterend. Het concert be gint om 19,30 en duurt tot circa 22.30 uur. Daarna kan tot 1.00 uur worden gedanst. Medewerkers van de Texelse Wol Onderneming gaan vrijdag aan de slag om honderden dekbedden te naaien en in te pakken, die vervol gens naar Roemenië worden ge bracht. Deze hulpactie wordt gehou den in het kader van het twintigjarig bestaan van de dekbeddenfabnek en georganiseerd in samenwerking met de werkgroep Hulp Oost-Europa. Aan de actie wordt ook medewerking verleend door Vinke Schone Dien sten, hotel De Boschrand en Ooster hof Wonen die voor lakenpakketten en passende dekbedovertrekken zor gen, en door Bakker Transport, die het transport vanuit Oudeschild naar Roemenië voor zijn rekening neemt. Daarnaast hebben verschillende par ticulieren hun inbreng. De werkgroep Hulp Oost-Europa heeft de afgelopen jaren een netwerk opgebouwd in Nederland en Roeme nië, waardoor de garantie wordt ge geven dat de goederen bij de juiste personen terecht komen. Mensen die deze actie willen steunen, kunnen een gift overmaken op rekening nummer 362521905 ten name van Werkgroep Hulp Oost-Europa. De collecte voor het Nationaal Fonds Kinderhulp, die de afgelopen week werd gehouden, heeft op Texel €4973,13 opgebracht. Hiervoor gin gen honderdtien collectanten op pad. Die vraag is onderweg naar de direc tie van het zwembad. Janmg de Bloois, 't Horntje. Naschrift redactie: Bedrijfsleider Henk Zillig van Calluna laat in een reactie weten dat kinde ren zonder diploma alleen onder be geleiding het zwembad in mogen. 'Wij kunnen nu eenmaal met alles voor honderd procent in de gaten houden. Dat staat in de regels en die worden duidelijk aangegeven, onder meer bij de entree.' Daarbij geniet het volgens Zillig de voorkeur dat de be geleider zelf in zwemkledij meegaat. 'Maar we vinden het ook goed als iemand aan de rand van het bad in een stoel gaat zitten, desnoods in gewone kleren. Probleem was dat deze mevrouw vanwege de warmte in de zwemruimte in een stoel in de hal wilde zitten, dus achter het glas. Dat vinden wij onvoldoende.' Dat De Bloois al vaker op deze manier haar kleinzoons heeft begeleid, is volgens hem geen valide argument. 'Het klopt dat wij haar vaker hebben gezien. Maar als we hadden geweten dat haar kleinkind geen diploma heeft, hadden wij er toen al op gewezen dat zij hem had moeten begeleiden.' Menvereniging Tussen Wad en Duin houdt zondag 16 mei een voorjaars rit. Vertrokken wordt om 13.30 uur vanaf het parkeerterrein bij garage Grismgt aan de Bernhardlaan. Kinderhulp gebruikt het ingezamelde geld om het leven te veraangenamen van kinderen die te maken krijgen met jeugdzorg. Waarschijnlijk een bordje van schip of zo, dachten jutter Jan Uit geest en Frank Wilderom uit De Waal een paar maanden lang. 'Evert Jan Ouwerkerk, 14 april 1914- 18 maart 2002' luidt de tekst op het bordje dat Wilderom op 21 december vorig jaar vond bij paal 8. Omdat ze het niet zeker wisten, werd de hulp ingeroepen van be zoekers van schipbreuk- en juttersmuseum Flora aan de Pont- weg. Kortgeleden vonden Uitgeest en Wilderom het opmerkelijke antwoord. Wilderom had een grafbordje gevon den van Utrechter en fervent Texel- ganger Evert Jan Ouwerkerk. De man overleed in 2002 en het betreffende bordje prijkte een paar maanden lang op zijn graf in afwachting van de de finitieve grafsteen. Nadat die was gearriveerd besloot de familie van Ouwerkerk het bordje op het strand bij paal 13 te begraven, zodat er een aandenken aan hem achterbleef op zijn geliefde eiland. 'Ze hadden het ruim een halve meter diep begraven', vertelt Uitgeest. 'Vo rig jaar zomer hebben ze zelfs gecon troleerd of het er nog lag. Maar tijdens de storm van 21 december is er zo veel zand weggeslagen dat het bordje toch is vrijgekomen en daarna bij paal 8 terechtkwam.' Het werd daar gevonden door Wilderom, die bijna wekelijks over de Hors struint. 'Het bordje is eerst een tijdje in mijn auto blijven liggen en daarna ben ik er mee naar Flora gegaan', vertelt Wilderom. Hij bezorgde Uitgeest al vaker op het strand gevonden voor werpen. Het bordje kreeg een plaats in één van de schuren en werd voorzien van een brief waarin Uitgeest vroeg of iemand hem verder kon helpen de herkomst te achterhalen. Ook op een net nieuw gemaakte videoband die in het museum draait, vraagt Uitgeest aandacht voor het bordje. Nadat een bezoeker had opgemerkt dat het wel eens van een graf afkomstig kon zijn en dat er veel Ouwerkerken in Utrecht wonen, kwam Uitgeest op het juiste spoor. 'We zijn via internet verder gaan zoeken en later heb ik Ouwerkerken gebeld in Utrecht. Bij het tweede telefoontje was het al raak en had ik een zoon van de man te pakken.' De familie reageerde zowel verbaasd als verrast op het nieuws dat het grafbordje zijn weg naar het juttersmuseum had gevonden. Ze maakten er geen probleem van dat het was opgenomen in de collectie. 'De zoon vertelde dat zijn vader het leuk zou hebben gevonden als hij dat nog had geweten.' Leerlingen van De Fontein in Den Burg gebruiken de maand mei om geld in te zamelen voor hun eigen school. Het gebouw heeft aan de Burdetstraat al een heel nieuw aangezicht gekregen. Op dit mo ment wordt het oude deel aan de Wilhelminalaan onder handen ge nomen. Ook de binnenkant onder gaat een metamorfose. Met het geld kunnen extra wensen worden gerealiseerd, zoals kleur in de school en speciaal ontworpen kas ten. Tot en met het eind van de maand gaan de leerlingen geregeld langs de deuren voor een 'heitje voor een kar weitje'. Gehoopt wordt dat mensen diverse klusjes uitbesteden, zoals oud papier en lege flessen wegbren gen. Woensdag 12 mei worden in de nieuwe Meester Tinholthal aan de Burdetstraat vanaf 14.00 uur films vertoond voor de kinderen uit groep 1 tot en met 4. De entree bedraagt €2,-. In de pauze is voor €0,50 popcorn en limonade te koop. Ook vriendjes van de leerlingen zijn wel kom. Een week later is er ook een bioscoop, maar dan voor de kinde ren uit groep 5 tot en met 8. De aanvangstijden en het entreegeld zijn dezelfde. Vrijdag 14 mei is er een 'autowasspektakel' op het school plein. Een 'carwashteam' maakt voor EUR5,- auto's schoon, waarna een echte brandweerauto het sop verwij dert. De wasstraat is open van 13.30 tot 15.30 uur. Maandag 17 mei gaan kinderen langs de deuren om potlo den en stoepkrijt te verkopen. Zater dag 29 mei is er een groot afsluitend feest op De Fontein, met uiteenlo pende activiteiten als een sponsor loop, kledmgmarkt, verloting, muur schilderen, schminken, knutselen, restaurant en vis bakken. Wie de inrichting van het nieuwe ge bouw wil sponsoren, kan een bedrag overmaken op bankrekeningnummer _362515484, ten name van teamfonds De Fontein, onder vermelding van 'Gift nieuwe school'. De redactie roept bedrijven, instan ties en andere organisaties die acti viteiten organiseren rond Rinksteren en de periode daarna deze tijdig door te geven aan de redactie van de Texelse Courant, zodat ze kunnen worden opgenomen in de agenda van de Vakantiekrant die op vrijdag 28 mei verschijnt. Parenta Kraamzorg houdt op zater dag 22 mei van 10.00 tot 17.00 uur een informatiemarkt in babyspeciaal zaak 'Babyboom' aan de Keizerstraat in Den Helder. Er wordt voorlichting en informatie gegeven over zwanger schap, kraamtijd en bevalling en ver schillende organisaties bieden producten en diensten aan. Speciaal voor werknemers in horeca, verblijfsrecreatie én catering houdt de Horecabond FNV dinsdag 18 mei van 10.30 tot 14.30 uur zitting in De Lindeboom op de Groeneplaats. Werknemers kunnen hun loon laten narekenen en antwoord krijgen op vragen over de CAO, feestdagen toeslag en overuren. Ook bezoeken leden van de bond enkele recreatie parken om informatie te geven over de onlangs afgesloten CAO voor de verblijfsrecreatie en zweminrich tingen. Dinsdag 11 mei: De Historische Vereniging houdt een bibliotheekavond in Tusse de Banke in Den Burg. Tevens is er een bijeenkomst van de afdeling stambomen. De avond begint om 20.00 uur. In Cinema Texel draaien The passion of the Christ (aanvang 20.00 uur) en Gothika (20.30 uur). Woensdag 12 mei: Om 20.15 uur begint aan de Kot- terstraat 24 in Oosterend een informatieavond over borstvoe ding. Thema 'Stoppen? Wanneer en waarom?' Entree €3,-. In Cinema Texel draaien de Neder lands gesproken versie van Brother Bear (aanvang 13.30 uur), In Oranje (14.00 en 16.15 uur), Scooby Doo II (16.00 uur), The passion of the Christ (20.00 uur) en Gothika (20.30 uur). Donderdag 13 mei: Om 20.00 uur begint in buurthuis Bethel in Zuid-Eierland een open klaverjasdrive. Onder de titel 'Maria Antifonen en Hymnen' geeft het Muziekschool Kamerkoor een concert in de rooms-katholieke kerk van Den Burg. Aanvang 20.00 uur, toegang gratis. Na afloop wordt een col lecte gehouden ter bestrijding van de kosten. In dorpshuis 't Skiltje in Oude schild begint om 20.00 uur de jaar vergadering van de Stichting Dorpscommissie Oudeschild. Belangstellenden zijn welkom. In schouwburg De Kampanje in Den Helder begint om 20.15 uur de voorstelling 'Brand' van Robert Long. Na afloop vaart een extra boot terug. In Cinema Texel draaien In Oranje (aanvang 18.45 uur), Gothika (19.00 uur), Troy (21.00 uur) en Kill Bill II (21.30 uur). Vrijdag 14 mei: Tot en met zondag wordt op het Donderdagavond haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 19.00 uur aan de straat te zetten, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier met gedurende lange tijd in de regen staat. De papierwagen komt in de volgende straten: 1. Bernhard laan, Beatrixlaan. Di. 11 1.20 en 13.55 u. Wo. 12 2.24 en 15.05 u. Do. 13 3.40 en 16.20 u. Vr. 14 5.10 en 17.25 u. Za. 15 6,45 en 18.45 u. Zo. 16 7.35 en 19.35 u. Ma. 17 8.25 en 20.35 u. Di. 18 9.05 en 21.05 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoogwater. De zon komt 16 mei op om 5.40 uur en gaat onder om 21.34 uur; 11 mei laatste kwartier. In Cinema Texel draaien In 0i; (aanvang 18.45 uur), Goti (19.00 uur), Troy (21 00 uur)er Bill II (21.30 uur). Texelse vliegveld een noemde taildragger fly-in c den K Bn In De Koog begint om 22.001... (Ie tweedaagse XI Master Night. In vrijwel alle cafés en; cotheken treden artiesten enB op. De toegang is gratis. as: en Wc Hui uib Ed die Bi] zot Om de drukte de baas te kun zet TESO in en het rond hetv« einde geregeld een extra bod. De veerdienst verzorgt dan is half uur een afvaart, zowel »a Texel als vanuit Den Helder, gebeurt vrijdag van 6.30 tot20 uur, zaterdag en maandag 9.30 tot 16.00 uur en zondag 14 30 tot 20.00 uur. Autormi ten moeten desondanks reki houden met wachttijden. Dief® nen vrijdag op Texel tussen «E en 13.00 uur oplopen tot een. en in Den Helder tussen 11,0c| 20,00 uur tot anderhalf uur. dag moet in Den Helder ti 9.00 en 17.00 uur mogelijk eeni uur worden gewacht. Zondagi staan op Texel tussen 10.00) 18.00 uur naar verwaï wachttijden van een half un| maandag moet tussen 10.00 13.00 uur zowel op Texel als inl Helder waarschijnlijk een half worden gewacht. Maandag 17i zijn de afvaarten van 10.001 vanuit Den Helder en van 13 uur vanaf Texel uitsluitend stemd voor het vervoer van vaarlijke stoffen. Nadere infoir tie kan worden verkregen via 0222-369600 of e-mail ir teso.nl. De veerdienst heeft een eigen website: www.teso. Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Redactie: Warmoesstraat 45 1791 CN DenBj Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Gerard Timmerman Telefoon 31 46 87 of 06 - 22 14 02 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al onze advertentiecontracten en aonbiédTgefl toe zijn van toepassing do Rogeion voor het Ar wezon van de Stichting ROTA. gevestigd to zoals gedeponeerd t») de Kamer van Kocphardtt»B broken to Amsterdam onder nummer 411960 oxemplaar van do Regelen voor hel wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden. Abonnementsprijzen 2004: Per half jaar 33,65 32,10 (auy< Per jaar 65,60 63,50 (a^r« Bij verzending naar het buitenland^ portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken vw afloop van de abonnementsperiode. Jutter Jan Uitgeest en Frank Wilderom bij het grafbordje van Evert Jan Ouwerkerk, dat Wilderom in december bij paal 8 vond. (Foto Jeroen vai Brieven vin I tunBuileo veranlwoonklijkhtkl vun Jt rrdtclK Met verontrusting heb ik kennis ge nomen van de inhoud van het artikel 'Doek valt definitief voor Medische Post'. Sinds 1961 kom ik jaarlijks met mijn gezin voor vakantie naar Texel, een gezelschap dat door huwelijken en kleinkinderen inmiddels is uitge groeid van 6 tot 19 personen. Steeds voelden wij ons welkom op het eiland, we zijn zelfs abonnee van uw courant geworden. Nu lees ik in uw artikel dat het standpunt van de huisartsenpost c.q. dokter Dros is dat 'overkanters' beter niet voor vakan tie naar Texel kunnen komen. De ar gumentatie staat in uw artikel. Citaat: 'De overigen patiënten moeten maar afwachten of ze terechtkunnen Dat kan betekenen dat patiënten enkele dagen of misschien een week moeten wachten. Dan is het wel licht handiger naar de eigen huisarts te gaan of naar een arts in Den Hel der.' Dit zal voor ons betekenen dat we met langer van de gastvrijheid van de Tesselaars gebruik zullen maken. Dick Boot, Ede. In galerie Langewaal in De Waal begint deze week een nieuwe ten toonstelling met werken van Karei Loman en Monique Radstaak- Odijk. Karei Loman is een expressionistisch schilder, wiens werk meestal figuratief is met een knipoog naar de werkelijkheid. Deze knipoog levert - vaak met inkt aangezette - kleurige aquarellen op, die tegen de realiteit aanleunen, maar er voor de aandach tige beschouwer een dimensie aan toevoegen. Hij schildert landschap pen van Texel. Noord-Nederland, het rivierengebied, de Vogezen en de Provence. Veel schilderijen ontstaan ook in zijn tuin en krijgen later een mediterraan karakter. Loman is autodidact en liet zich inspireren door de expressionisten van de eerste helft van de twintigste eeuw Monique Radstaak-Odijk we® bezigheidstherapeute voor Mf in Afrika met allerlei materialen.' de jaren negentig werkt ze uits>J met klei. Zij volgde lessen opt® in Assen en deed glazuurcurs® in Friesland. Haar voorkeur gS naar eenvoudige, liefst strakke men. Vaak gebruikt ze de Raku-I niek in verband met de spet® fecten en prachtige kleuren, I" het risico op breuk groot is. InU waal exposeert zij een serie) vormen. De expositie is te zien- met 19 juni, van dinsdag tot01 zaterdag van 11.00 tot 17.00 e' De beeldentuin van galerie J I waal is inmiddels aan zijn seizoen begonnen. Daar zijn s'e I bronzen en keramische beelt» glasobjecten te zien.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 2