Test uw kennis in Nationaal Park Quiz expert 3 hiitentoernooi in 1972 1* uit het Cabaret-café F amilieberichten .TEXELSE COURANT' Woningnood Houtopslag Hemelrijk Serre te groot Kiezen Rechter beslist over behandelen bezwaarschrift Esso: blijvende oplossing opslag De Wit presteert bij kampioenschap Uw droomkeuken. vindt u in onze showroom. ïjr Keuken- 1J centrum Texel Ralph Johan Politie neemt gokkasten in beslag Sportverleden Portable DVD speler met groot 18 cm breedbeeld LCD scherm VRIJDAG 14 MEI 2004 j VERVOLG VAN PAGINA 1 jlplaatsen hebben Muus: 'Als je iel dat |e ergens een |aar kunt zit- i kun je dat wel als een thuis be- houwen. Maar dat wordt anders als piet weet of je over een week of land nog in het huisje kunt blijven l3r je op dat moment zit.' Onder ■er het maatschappelijk werk en de mnmgstichtmg krijgen regelmatig C J mensen te maken die geen dak I ven hun hoofd hebben. ui I igens Muus is er aan overkant ook pingnood. maar ligt de situatie op el anders omdat het een eiland is. je bijvoorbeeld in Julianadorp tij- lijk in een huisje zit, weg moet en is anders kunt vinden, kun je het ijd nog in Sint Maarten proberen, i dat Texel kan dat met.' Aan op- jsmgen wordt hard gewerkt. Bij de jchtmg Wonen Texel waren eind i2 al plannen om een noodopvang maken voor het groeiend aantal msen die geen eigen thuis hebben. GGD bracht de situatie sinds een ir jaar jaarlijks in kaart, omdat msen zonder dak boven hun hoofd ik met worden bereikt met de juiste ■g, terwijl ze die door hun situatie ,k wel nodig hebben. Vorig jaar ftrd ook Texel voor het eerst in kaart firacht. Daarvóór waren volgens us nog niet de juiste contactper- lien op het eiland gevonden. I het rapport pleit de GGD in het al- ih I meen voor een gemeenschappe- s I e aanpak van hulpverleners, poli- en verhuurders om dakloosheid tehen te gaan. Muus: 'Je kunt pre- t ntief werken. Als bijvoorbeeld een ergiemaatschappij ziet dat een -■ I zin een paar keer de rekening niet taalt, kan het een signaal zijn dat t daar niet goed gaat. Dan kun je I g met een schuldsanering aanko- I in, voordat ze vanwege een huur- I huid op straat moeten worden ge- 11. Ik zeg altijd dat de val naar de I aat niet zo groot is. Het kan ieder- ,jl n overkomen, van burgemeester I .putjesschepper.' VERVOLG VAN PAGINA 1 betreft het gebruik van overbodig geworden agrarische gebouwen in het buitengebied, menen b en w dat de omvangrijke opslag en verwerking van hout thans niet is te legaliseren De in Den Hoorn wonende eigenaar en gebruiker van de schuren houdt zich volgens eigen zeggen al een tiental jaren als hobby bezig met de opslag en verwerking van (brand)- hout. De gemeente meent evenwel dat het om zodanig grote hoeveelhe den boomstammen, planken en houtplaten gaat, dat niet meer van hobby kan worden gesproken. De aanwezigheid van een laadwagen met kraan en houtbewerking machines versterkte die opvatting. Omwonenden hebben enkele keren geklaagd over het lawaai van machi nes. Naar aanleiding van een in januari ge stuurde eerste waarschuwing heeft de man de hoeveelheid hout op het terrein aanzienlijk teruggebracht, maar volgens de gemeente was er nog altijd sprake van een 'bedrijfs matige uitstraling'. In het bericht over de geboorte van de baby aan boord van de Teso-boot zijn de namen Hemelrijk en Hemel raad door elkaar gebruikt. Haar wer kelijke naam is Mikki Hemelrijk. Theo en Carolina Plaatsman uit Den Burg krijgen geen vergunning voor een serreaanbouw van 3,60 meter hoog en 6 meter diep aan hun woning Kogerstraat 39. Volgens de bebou wingsvoorschriften is een serre alleen mogelijk als die met dieper is dan 4,5 meter. GEZOCHT: lp 21 januari 1954 werd de Texelse Sportraad opgericht, het over- oepelend orgaan van de sportverenigingen op het eiland. Promo- ie was en Is één van de hoofdtaken van de Sportraad, die ter gele- lenheid van haar vijftigste verjaardag een reeks aan bijzondere ivenementen organiseert. De Texelse Courant grijpt het jubileum an om een duik in de geschiedenis te nemen en onder het kopje 'fortverleden wekelijks terug te blikken op een sportevenement uit te voorbije vijftig jaar. In de krant van vandaag: het eerste Tevoko luitentoernooi in 1972. In het kader van de opening van het bezoekerscentrum heeft het natio naal park Duinen van Texel een kennisquiz samengesteld over de natuur op het eiland: de Nationaal Park Quiz ledereen kan eraan mee doen. Er zijn waardebonnen te win nen van €50,- en €25,-, te besteden in de winkel van EcoMare. De ant woorden kunnen tot vrijdag 21 mei met de post worden verzonden (Ruijslaan 92, 1796 AZ De Koog) of per e-mail (nationaalpark@eco- mare.nl). Deponeren in de speciale doos in het bezoekerscentrum kan tot zaterdag 22 mei om 12 00 uur. De prijsuitreiking is zaterdag 22 mei om 15.00 uur in het bezoekerscentrum, waar dan ook de uitkomst wordt ge presenteerd van de tellingen van planten en dieren van de '1001- soortendag'. 1Het Texelse duingebied heeft de status van nationaal park gekregen. Wanneer is dit gebeurd? a. 1 mei 1998 b. 1 mei 2000 c. 1 mei 2002 d. 1 mei 2004 2. Welk gebied omvat het nationaal park Duinen van Texel? a. Alle natuurgebieden op Texel b. Alleen het Texelse duingebied c. Heel Texel, met uitzondering van de dorpen d Het hele Texelse duingebied, in clusief de Dennen, de Hors en de Slufter 3. Het nationaal park Duinen van Texel is onderdeel van het landelijke stelsel van nationale parken. Hoeveel nationale parken zijn er in Nederland? a. 10 b. 15 c. 20 d. 25 4. Wat is het hoogste duin in het na tionaal park Duinen van Texel? a. Loodsmansduin b. Fonteinsnol c. Seetingsnol d. Nol van Bertus 5. Wanneer begon Staatsbosbeheer met de aanplant van de Dennen? a. ca. 1840 b. ca. 1870 c. ca. 1900 d ca. 1930 6. Vroeger werden op grote schaal eieren geraapt op het voormalige ei land Eierland Waar werden deze ei eren hoofdzakelijk voor gebruikt? a. Voor consumptie door Texelaars b. Voor het maken van Texelse ad vocaat c. Ze werden naar Amsterdam ver scheept naar de koekenbakkers d. Ze gingen per schip naar Duits land voor het maken van Eierkuchen 7. Wat behoort tot de standaard uitrusting van een boswachter? a. Bonnenboekje, jachthond en een mobieltje b. Verrekijker, mobieltje, groen uni form c. Bonnenboekje, thermosfles kof fie, groen uniform d. Verrekijker, jachthond, groene auto 8. Van oorsprong komt de boshyacmt niet op Texel voor. Nu bloeien ze massaal in de Dennen. Hoe zijn ze daar terechtgekomen? a. De zaden zijn verspreid door vo gels b. Ze zijn aangeplant c. De zaden zijn verspreid door de wind d. Ze zijn met heidestrooisel van het vaste land meegekomen 9. Welke plant die in de Slufter groeit kun je in salades eten? a. Zoutmelde b. Zeealsem c. Zeekraal d. Melkkruid 10 Hoe beschermt zeealsem, dat bijvoorbeeld in de Slufter groeit, zich tegen het zoute water? a. Door middel van zoutharen op bladeren en stengels b. Door zout op te slaan in zout- blaasjes c. Door zout uit te scheiden met behulp van zoutklieren d. Door middel van een stevige stengel die tegen zout kan 11Onder zandhoopjes in de Slufter leven kolonies gele weidemieren. Wat doen deze mieren als het heel hoog water wordt? a. Ze zwemmen voor hun leven b. Ze verdrinken, maar doordat ze met zo velen zijn, blijft de soort wel bestaan c. Ze lopen heel snel in colonne naar een nog hogere duintop d. Ze overleven doordat ze een lucht bel maken, waardoor ze onder water kunnen ademhalen 12. Welke pad komt niet voor in het nationaal park Duinen van Texel? a. Rugstreeppad b. Mountainbikepad c. Pagga's pad d. Pieterpad 13 Welk landdier komt in de duinen van Texel niet voor? a. Vos b. Egel c. Konijn d. Hermelijn 14. De duinen van Texel zijn een be langrijke leefplek voor de zeldzame waterspitsmuis. Wat eet dit diertje? a. Zaden b. Insecten c. Kroos d. Kaas 15. Welke vogel staat in het embleem van het nationaal park? a. Kiekendief b. Ooievaar c. Lepelaar d Wulp 16. Waarom heeft een lepelaar een lepelvormige snavel? a. Om zijn veren glad te strijken b. Om van de bodem vlokreeftjes af te lepelen c. Om in het water te voelen en vis jes te vangen d. Om plankton uit het water te ze ven 17. Waarom heeft het vrouwtje van de bergeend geen camouflagekleuren zoals vele andere eenden? a. Zo is zé aantrekkelijker voor de mannetjes b. Ze legt haar eieren in een konijnenhol en is niet zichtbaar als ze broedt c. Ze heeft een sterke bek, zodat ze goed van zich af kan bijten d. Ze broeden in groepen en be schermen elkaar 18. Waarom zijn konijnen voor parelmoervlinders van levensbelang? a. De mest van de konijnen is voeding voor duinviooltjes, waar de parel moervlinders hun eitjes op leggen b. Konijnen verspreiden met hun vacht de zaadjes van planten, die door de rupsen van parelmoer vlinders gegeten worden c. Konijnen zorgen door hun gegraas en gegraaf voor goede omstandig heden voor de groei van duin viooltjes, waarop parelmoervlin ders hun eitjes leggen d. Parelmoervlinders kunnen slecht tegen de regen; ze schuilen in konijnenholen 19. Waarom hebben zilvermeeuwen een rode vlek op hun snavel? a. Daaraan kunnen ze elkaar her kennen; iedere vogel heeft net een andere vlek b. Daar pikken de jongen naar als ze voedsel willen hebben c. Daar pikken de jongen naar wan neer er gevaar dreigt d. Die wordt extra rood tijdens het baltsen; ze imponeren elkaar er mee 20. Wat hebben vogels in de duinen gegeten als ze paars poepen? a. Duindoorn b. Cranberry's c. Bessen van kraaiheide d. Rodekoolzwammetjes 'Pip Barnard en Janien dc Bruijn bespreken het lokale nieuws' Je hoort de laatste tijd steeds meer vragen over het democratisch ge halte van onze democratie. Maar is dat terecht? Tenslotte worden we vrij wel ieder jaar wel een keer ter stem bus geroepen om onze mening te geven over gemeenteraad, provin ciale staten en nationaal of Europees parlement. En daarnaast mogen we stemmen op ons nieuwe idool, voor het Nationaal en het Europees Song festival. op de grootste Nederlander aller tijden en straks zelfs voor de plaats van het nieuwe raadhuis. Er zijn plaatsen op deze wereld waar ze het met heel wat minder verkiezingen moeten doen. We zijn bereid onze vorm van demo cratie te vuur en te zwaard over de wereld te verspreiden om zo ook an dere mensen de mogelijkheid te ge ven zelf een keus te maken. In Egypte, waar het grootste deel van de bevolking kan lezen noch schrij ven, heb ik gezien hoe de verschil lende partijen op de stembiljetten werden voorgesteld door symbolen. De regeringsgezinde partijen werden voorgesteld door halvemaantjes, hartjes en kamelen, eh de partijen van de oppositie door geweren en tanks. Dat maakte het kiezen in ieder geval een stuk makkelijker. En het is toch mooi om keus te heb ben. Vroeger, heel lang geleden, was iedereen in ons deel van de wereld katholiek. Daar was geen discussie over mogelijk. Dat was al zo sinds koning Clovis de Franken voor de keus had gesteld katholiek te worden of de kop eraf. De overgebleven Fran ken - en hun verre nakomelingen - bleven katholiek tot er met de Hervor ming ineens een keuzemogelijkheid kwam. Ineens kon je ook protestant worden. Dat al dat nadenken over zo=n moeili|ke keus tot hevige twis ten leidde, tot de Tachtigjarige Oor log en uiteindelijk tot een zelfstandige republiek, laten we even buiten be schouwing. Vanaf het moment dat er keus was, kon je ook beslissen je bij geen van beide partijen aan te sluiten.Van geen keus, waren het in eens drie mogelijkheden geworden. En die laatste mogelijkheid is de po litiek een beetje uit het oog verloren. Bij de afgelopen gemeenteraads verkiezingen hadden wij de keus uit zevenenzestig kandidaten, verdeeld over zes partijen. Op een bevolking van laten we zeggen tienduizend kiesgerechtigden, is dat een percen tage van vijftien. We mogen een stem uitbrengen op elk van deze kandida ten, zonder dat we daarover tegen wie dan ook verantwoording hoeven af te leggen. Zolang we tenminste vóór zijn. Want op het moment dat geen van de kandidaten aan onze eisen voldoet, zien we dat de moge lijkheid om tegen te stemmen ons ontbreekt. Het toevoegen van de keuzemogelijkheid 'geen van boven- staanden' zou de uitkomst van welke verkiezing dan ook nog wel eens drastisch kunnen beïnvloeden. In het nieuwe duale stelsel heeft de gemeenteraad de absolute macht. De gemeenteraad kan besluiten de wethouders naar huis te sturen en zelfs het vertrouwen in de burge meester opzeggen, maar de kiezer heeft geen enkele mogelijkheid de raadsleden tussentijds ter verant woording te roepen En bij gebrek aan de mogelijkheid tegen te stem men, kan hij bij de volgende verkie zingen zijn onvrede ook alleen maar uiten door op een ander te stemmen. En daarmee wordt de stem tégen de één een stem vóór de ander. En dan nog zijn we verbaasd als er vragen rijzen over het democratisch gehalte van onze democratie. Met de stemming over de nieuwe lo- katie van het raadhuis heeft onze gemeenteraad een wapen in handen om geschiedenis te schrijven. Deze stemming zou de gescheidems kun nen ingaan als de eerste verkiezing ooit waarbij de kiezer ook de moge lijkheid werd geboden tegen te stem men. Zonder dat hem daarom de kop wordt afgehakt. Maar het zal wel niet gebeuren, We zullen wel gedwongen zijn vóór te stemmen. De bestuursrechter in Alkmaar be slist binnen zes weken of de ge meente een ingediend bezwaar schrift van Reinier van der Veen toch moet behandelen. De horecaondernemer uit De Koog wil vijf personeelsverblijven bouwen aan de Dorpsstraat Koog bouwen. Aanvragen voor vrijstelling van het bestemmingsplan en een bouwver gunning werden echter afgewezen door de gemeente. Van der Veen diende daarop een bezwaarschrift indiende. De gemeente weigerde dit bezwaarschrift te behandelen, omdat Van der Veen als motivering alleen een beleidsnota zou hebben opge stuurd. De gemeente vond dit te on duidelijk. Van der Veen stapte vervol gens naar de rechter in Alkmaar. Alesco Esso Center, exploitant van de benzinepomp van Esso aan de Waalderstraat, werkt aan een defini tieve oplossing voor het periodieke tekort aan benzine. Dit nadat een tankauto die als buffer op het eiland was gestationeerd op gezag van wethouder Eelman met een extra gevaarlijke-stoffenboot van het eiland moest. Deze tegenvaller is voor Alesco geen reden het bijltje er bij neer te gooien, vertelt woordvoerder Benny Oldenbeuving. Aan welke op lossing Esso denkt, een grotere voorraadtank of bijvoorbeeld aanvoer met een eigen schip, wil hij niet zeg gen. Geruchten dat dit bedrijf de Ne derlandse Mededingings Autoriteiten (NMA) heeft gevraagd een onderzoek te verrichten naar monopolisme door een andere grote brandstof- leverancier op het eiland, verwijst Oldenbeuving naar het rijk der fabe len. Simone de Wit nam afgelopen week end in het zwembad in Beverwijk deel aan het eerste deel van de Noord- Hollandse kampioenschappen. Zij kwam zaterdag bij de damessenioren uit op de 50 meter vlinderslag, waar zij in een tijd van 0.33.26 de zesde plaats behaalde In de estafette 4 x 100 meter wisselslag nam zij als startzwemster de rugcrawl voor haar rekening. Zij legde de honderd meter af in 1.16.02 minuten en eindigde met haar ploeg op een derde plaats. Zon dag behaalde zij een zesde plaats op de 200 meter rugcrawl (2.47.52 min.) Ook op de 100 meter vlinderslag be haalde zij een zesde plaats (1 15.49 min.) Tenslotte zwom zij op de 200 meter vrije slag in een tijd van 2.21.71 naar een vierde plaats. Komend weekeinde wordt het tweede deel van de kampioenschap pen gehouden Harten zijn met mij verbonden, Hun banden zijn beproefd en sterk. Ogen, die hun glanzen zonden. Vol kracht en warmte tot mijn werk. Ogen, die mijn dag volmaken, Mijn geest bevrijden uit de druk. Van denken aan vergane zaken, En droefenis om ongeluk. Emily Brontë Voor onze vader en allerliefste man HENDRIK ARIËN BEUMKES zondag, 16 mei 1999 zondag, 16 mei 2004 Nelie, Tiny, Margriet, Toziena, Karin en Jolande Blij en trots zijn wij met de geboorte van 10 mei 2004 Mijn pappa en mamma zijn: Arjan en Dobbie Kikkert-Pelser Mijn grote zus is Eline Mijn thuis is: Heukelomsberg 27 6595 BR Ottersum Q 0485 - 511971 De politie heeft in een discotheek in Den Burg woensdag twee speel automaten in beslag genomen. De automaten mogen daar op grond van de Wet op de Kansspelen en het gemeentelijk beleid niet staan. Een discotheek wordt gezien als een laagdrempelige horecagelegenheid, omdat veel bezoekers jonger zijn dan 18. Dit in tegenstelling tot 'gewone' cafés, die als hoogdrempelig worden beschouwd Alleen publiek ouder dan 18 jaar mag zich volgens de wet met kansspelen bezighouden. De gemeente weigerde de betreffende caféhouder vergunning te verlenen voor de automaten, maar de discotheekhouder wilde er geen af stand van doen, omdat naar zijn zeg gen de discotheek alleen op zater dagavond door jeugdigen wordt bezocht en dat sprake is van rechts ongelijkheid. Een aanbod om de au tomaten op zaterdagavond te verwij deren, is door de gemeente van de hand gewezen. De betreffende ex ploitant wilde gisteren niet op de kwestie ingaan. het weer op de eerste dag roet in het eten gooide, kon het programma, zonder moeilijkheden worden afge werkt. Alleen de prijsuitreiking op zondag, door J. de Vries, viel enigs zins in het water, doordat in de tweede klasse dames extra wedstrij den moesten worden gespeeld, ter wijl andere teams alweer 'naar het vasteland' wilden vertrekken. De gasten waren bijzonder enthou siast. 'Niet alleen werd er meestal met volle inzet gespeeld, waardoor spannende wedstrijden ontstonden, ook drong men bij de organiserende vereniging op herhaling van het toer nooi aan.' De overnachting van de vele spelers en supporters gaf geen moeilijkheden. Ongeveer 180 gasten konden worden ondergebracht op camping De Bremakker. or het slechte weer moesten de lleyballers op de eerste dag hun ivlucht nog zoeken in drie sport en in Den Burg, maar de dag op, zondag 4 juni 1972, werd er adwerkelijk buiten gespeeld, als de bedoeling was. De eerste itie van het Tevoko Buiten- ernooi, dat komend weekend lor de 33ste keer wordt gehou- in, was een feit. I was 'een bijzonder fleurige be lening op het terrein aan de Ploeg- pderweg', schrijft de Texelse Cou rt van dinsdag 6 juni 1972. 'Gezien slaperige toestand van veel spe- s zondagochtend had men kenne- k met alleen de sport, maar vooral bk de gezelligheid van het evene ment benadrukt.' De organisatie ver- P 'vlekkeloos', aldus het korte ver lag Er deden 45 teams mee en hoe- pl er twee met kwamen opdagen en gespeeld, aldus de h6t eerste Tovoko Buitentoernooi 'meestal met volle inzet' se Courant van 4 juni 1972. (Advertentie) Ook leverbaar: handige tas voor outostoelbcvestiging Bel 020 - 35 55 355 voor adressen en telefoonnummers von de ruim 200 experts in heel Nederland

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 3