4 r Nieuwe secretaris op 15 juli aan de slag 'Pad naar paal 9 is niet schadelijk voor natuur' Activiteiten ouderen 't Bondje gestart Texel wil erkenning als igrarïsch probleemgebied TEXELSE J" CouRANT Wat ik zeggen wou... ÏRHÖ.ÜLEVERT DE ENQUÊTE WH DE TE\B_6ECQURRNT UT (NQÖ HEfe IK ZElF OOK ZQ'N Dl MG GEUFmkT OVER PET I(RRtrOË) (VRRRC 1 v WAT VINOT U VRN DE REPRCTlËT) 0: WEL LEDK. b: E'^PE MRND. Ci QLERT D: WEET Ï"MET 1/RflRG Z, WRT VINUU Vftll DIE WEKEÜiKïCRRTDON, R: RCHTERBRKs B: NIET LEüW l C: ONBEGRUPEÜik D'. VRR-k VEÉL1ELRNG RNroOf* Goes (c) IU- ot - Zoov Weten is meten? Hulp minister gevraagd voor leerlingen OSG Raadhuis (11) Onderhoud wegen Wat ik zeggen wou... Gemeentehuis (12) VRIJDAG 14 MEI 2004 Wethouder Nel Eelman (onderwijs) en rector Henk de Vries hebben mi nister Maria van der Hoeven van Onderwijs gisteren aandacht ge vraagd voor de naderende verbou wing van de OSG. Zij deden dat op Ameland, waar de minister een werkbezoek bracht. 'We hebben met name aandacht ge vraagd voor de vervangende huis vesting van de leerlingen tijdens de werkzaamheden', aldus Eelman. Het tijdelijk huisvesten van de leerlingen op andere plekken is beraamd op €415.000,-. Het college heeft de raadscommissie Welzijn gevraagd dat geld apart beschikbaar te stellen, naast de €5.534.892,- die in totaal nodig is voor de aanpassing en uit breiding van de scholengemeen schap. De minister kon volgens Eelman geen toezeggingen doen om de gemeente bij te staan bij het tijde lijk huisvesten van de leerlingen. 'Maar we kunnen wel een beroep doen op haar ambtenaren. En je hoeft niet altijd iets gehonoreerd te knjgen. Het is ook goed om eens met elkaar van gedachten te wisselen Van der Hoeven bracht een bezoek aan de Friese Waddeneilanden om zich te verdiepen in het probleem dat jongeren daar vaak al op jonge leef tijd naar de vastewal moeten om een schooldiploma te halen. Ook werd ze bijgepraat over een teleleerproject waarbij jongeren op de eilanden via televisie les krijgen vanaf de vaste wal. Er was een apart ruimte inge ruimd voor het Texelse bezoek. Eelman en De Vries werden door pi loot en raadslid Piet Standaart op en neer gevlogen tussen Texel en Ameland. jmeente, WLTO en agrarische ituurvereniging De Lieuw willen ,t Texel alsnog van rijkswege ordt aangewezen als 'agrarisch obleemgebied'. Door deze er- »nning zou het eiland eerder in Inmerking komen voor subsidies i andere faciliteiten die het rijk en EU beschikbaar hebben voor >t afstemmen van de agrarische jdrijfsvoering en inrichting op (langen van natuur en landschap. Vooi de agrarische sector is het veren van deze 'groene diensten' >en probleem als er redelijke ,mpensaties tegenover staan. ilgende week gaat een brief naar (deputeerde Staten met het drin- nde verzoek om Texel als pro- •emgebied voor te dragen bij het nisterie. Een van de aanleidingen dat de andere Waddeneilanden in- ddels wél als agrarisch probleem- ibied zijn erkend Het is niet duide- t waarom dit voor Texel tot dusver it is gelukt. Mogelijk komt dat door- t Vlieland, Terschelling, Ameland Schiermonnikoog met andere ovinciebesturen te maken hebben (meente, WLTO en De Lieuw on- irstrepen in hun brief het belang van n krachtige, economisch gezonde id- en tuinbouw op Texel. De sec- or is voortdurend op zoek naar fet college heeft het bezwaar dat i Werkgroep Landschapszorg xel had gemaakt tegen de aan- gvergunning voor een pad door e duinen bij paal 9 ongegrond ver aard. Geconstateerd is dat het id niet schadelijk is voor de na- jurige kolonie stormmeeuwen en idere natuurwaarden. In tegen- iel, dank zij het pad volgen de creanten die naar het strand «lan nu een vaste route en waai en ze niet langer uit over een uit- istrekter gebied. ndanks dat prikkeldraad dit moest rhinderen. gebruikten vooral be- lekers van het naaktstrand al sedert ren niet de officiële strandtoegang jhet paviljoen, maar liepen ze aan it andere eind van het parkeerter- n dwars door de stuifduinen naar '/strand öm zo.een omweg lepe laren Rijkswaterstaat besloot deze ree de strandtoegang 'officieel' te aken door de afrastering van prik- ildraad te onderbreken en een pad in te leggen dat ter weerszijden met aad was afgezet. Rijkswaterstaat d echter verzuimd de daarvoor inodigde aanlegvergunning aan te agen ien dat alsnog gebeurde kwam het irzoek bij de commissie beheer en nieuwe evenwichten als antwoord op veranderingen op nationaal. Euro pees en mondiaal niveau, maar kampt met enkele beperkingen die de aanwijzing tot probleemgebied rechtvaardigen Een knelpunt is de eilandpositie, waardoor de sector gebonden is aan harde grenzen zon der uitbreidingsmogelijkheden en waardoor de aan- en afvoer van ma terialen en producten hoge kosten met zich meebrengen. Een ander probleem is dat de gewassen op Texel met mogen worden beregend, terwijl het juist in de groeiperiode tot de droogste gedeelten van Neder land behoort, wat slecht is voor de opbrengsten Beide beperkingen zijn ook ongunstig voor de concurrentie positie van de agrarische sector op Texel. Met name de biologische rund veehouderij komt ondanks animo met van de grond. De briefschrijvers - die hebben ge vraagd hun verzoek mondeling te mogen toelichten - wijzen er wel op dat aanwijzing tot probleemgebied niet gevolgd mag worden door be perkingen op de ontwikkelingsruimte van de agrarische bedrijven. In tegen deel, de aanwijzing moet juist worden gevolgd door aanvullende maatrege len om de landbouw op het eiland te versterken. inrichting van het nationaal park, die tegen het extra pad op zichzelf geen bezwaar had, maar liever een wat noordelijker tracé wilde om meer af stand te krijgen van de storm meeuwen. De gemeente wilde dat met, omdat het pad anders zou uit komen temidden van een rij strand huisjes, wat strijdig zou zijn met het strandbeleid. De aanlegvergunning werd daarom afgegeven voor het bestaande tracé. De Werkgroep Landschapszorg diende daartegen een bezwaar in. dat werd behandeld in de gemeentelijke bezwaarschrif tencommissie. Deze commissie oor deelde dat het bestaande tracé lo gisch is en dat verplaatsing slechts een geringe vergroting van de afstand tot de stormmeeuwenkolonie zou be tekenen. Maar de commissie vond toch dat het college het advies van de commissie beheer en inrichting van het nationaal park zonder toerei kende motivatie had genegeerd en dat de gevolgen voor de storm meeuwenkolonie beter bekeken had den moeten worden. Het argument van de onderbreking van de rij strandhuisjes werd met overtuigend gevonden. Nogmaals Het bezwaar tegen het bestaande Het raadhuis wordt verplaatst. Je kunt van de raad in redelijkheid niet verwachten dat dat nog wordt terug gedraaid. Graag wil ik nogmaals wi|- zen op de voordelen die dit met zich meebrengt. Er komt over een paar jaar op een unieke plek een groot kwalitatief goed gebouw bij dat zelfs geld oplevert als het met wordt ge sloopt. Opeens is er dan ruimte voor al die instellingen en verenigingen die daarom verlegen zitten. Ik heb voor mezelf al een heel lijstje, maar ieder een kan dat wel voor zichzelf invul len. Als het de gemeenschap maar ten goede komt Toegegeven, het is niet het mooist denkbare gebouw, maar het plan van Kees de Waal geeft duidelijk aan wat mogelijk is. Ik ben ervan overtuigd dat dit verre weg het beste plan is. De invulling van de Groeneplaats leeft onder de bevolking. Laten we ons op tijd sterk maken voor deze optie. Kees Dros, Waalderstraat, Den Burg. De komende weken vindt over het hele eiland groot onderhoud aan de wegen plaats. In verband hiermee zullen verschillende wegen gedu rende één of twee dagen worden af gesloten. De werkzaamheden vinden alleen overdag plaats, 's avonds en 's nachts zijn de wegen weer open voor alle verkeer. Meer informatie over de tijdelijke verkeersmaat regelen is te verkrijgen bij Daan van Sijp van de gemeentelijke afdeling Infra Bouw, telefoon 362177. tracé werd gegrond geacht. Geadvi seerd werd de zaak nogmaals in het overleg van het nationaal park aan hangig te maken en advies in te win nen over mogelijk verstoring van de meeuwenkolonie. Met Rijkswater staat zou dan bekeken moeten wor den of verlegging van het pad wen selijk en nodig is. B en w hebben daarop het standpunt ingenomen dat in dit geval geen uit gebreid onderzoek door deskundi gen nodig is. Door het pad wordt de bestaande verstoring niet groter en gedurende de lange tijd dat het al in gebruik is, is geen schade aan flora en fauna gebleken. Het college raad pleegde iemand die jaren lang vogel wachter is geweest in dit gebied. Die verklaarde dat het pad voor de storm meeuwen juist een verbetering bete kent, omdat de dieren snel wennen aan mensen (en hun honden) die steeds over hetzelfde paadje lopen. In de oude situatie zochten de strandbezoekers allemaal hun eigen weg door het duin, wat veel verstorender was. Het bezwaar van Landschapszorg is daarom onge grond verklaard. Mr. Gert-Jan Jongkind (44) uit Am sterdam is per 15 juli benoemd als gemeentesecretaris, tevens alge meen directeur van de gemeente Texel. Van de 55 kandidaten werd hij door de gemeentelijke selectie commissie unaniem als de beste voorgedragen. De nieuwe secretaris komt al sinds zijn prilste kindertijd praktisch ieder jaar met vakantie op Texel. Hij voelt zich zeer aangetrokken door de na tuur, cultuur en veelzijdigheid van het eiland. 'Nu ik deze baan krijg, gaat voor mij een droom in vervulling'. Jongkind is geboren (op 1 maart 1960) en getogen in Amsterdam. Zijn vader was daar directiesecretaris van een bedrijfsvereniging, zijn moeder verpleegkundige. Aan de Universiteit van Amsterdam studeerde hij in 1988 af in het Nederlands Recht. Thans geeft hij leiding aan het Concern Ju ridische Zaken van de Sociale Dienst van Amsterdam. Deze afdeling, die zo'n honderd medewerkers telt, houdt zich voornamelijk bezig met juridische advisering, klachten, be zwaar, beroep, integriteit en een pro ject achterstanden. Ook is hij nauw betrokken bij de vorming van een nieuwe Dienst Werk Inkomen, waarin binnenkort de Sociale Dienst en reïntegratiebedrijven zullen op gaan. Voordien heeft Jongkind di verse andere functies bij de ge meente Amsterdam bekleed, zowel bij de bestuursdienst als bij het stads deel Bos en Lommer. Onder andere was hij de directe adviseur van b en w met betrekking tot de haven en de luchthaven, economische zaken en werkgelegenheid Een kortstondige onderbreking van die gemeentelijke carrière was een werkperiode bij een Amsterdams instituut dat zich bezig houdt met marktonderzoek. De nieuwe gemeentesecretaris heeft geen bijzondere politieke belangstel ling, hij is althans geen lid van een po litieke partij en voelt zich in dat op zicht 'neutraal'. Hij is ongehuwd, maar leeft samen met een vriend die purser is bij de KLM. Hij wil in elk geval op Texel wonen en hoopt snel een geschikt huis te vinden. Ten be hoeve van zijn partner, die na zijn werk het eiland vaak niet meer kan bereiken, wordt ook in Amsterdam een woongelegenheid aangehouden. De veelzijdigheid van de secretaris- baan op Texel spreekt hem aan. 'Wat me het meest aantrekkelijk lijkt, is dat je met alle aspecten van het gemeen telijk bestuur te maken krijgt, een heel breed gebied, het tegenovergestelde van het specialistische werk dat ik nu doe. Ik realiseer me wel dat het soms best zwaar zal zijn. Ik lees af en toe de Texelse Courant, waarop mijn va der geabonneerd is, en ben me er mede daardoor van bewust dat je de bestuursproblematiek van Texel met al die tegengestelde belangen met moet onderschatten'. Gevraagd naar zijn hobby's zegt Jongkind graag te lezen en af en toe ook te schrijven. Daarnaast heeft hij belangstelling voor sport en wil op Texel stapsgewijs kennis maken met catamaranzeilen, duiken en fitness 'En ik wil ook mijn golfvaardigheids- bewijs halen'. Wethouder Nel Eelman laat des gevraagd weten hoge verwachtingen te koesteren van de nieuwe secreta ris. Het selecteren van de kandidaten werd in eigen beheer uitgevoerd, dus met uitbesteed aan een bureau. Met acht van de 55 kandidaten werden gesprekken gevoerd, waarbij Jong kind. die zes keer met commissies om de tafel zat. al snel kwam boven drijven. Hij bleek in het geschetste profiel te passen en het oordeel van vorige werkgevers was onverdeeld gunstig. Met name zijn organisatori sche capaciteiten worden van belang geacht met het oog op de verdere organisatieverandering die het ge meentelijke apparaat moet onder gaan. Verder ontstond de verwach ting dat Jongkind in de Texelse gemeenschap goed zal aarden, on danks het feit dat hij 25 jaar in het hartje van Amsterdam heeft ge woond. Het is een bijzonder moedig en wijs besluit van onze gemeenteraad om aan de rand van het centrum een nieuw gemeentehuis te bouwen. Nieuwbouw is zeker op langere ter mijn met alleen de goedkoopste op lossing, maar biedt ook de noodza kelijke flexibiliteit voor toekomstige organisatorische en bouwkundige aanpassingen. Het huidige gemeen tehuis is als kantoorgebouw volstrekt achterhaald. Verbouwen blijft kost baar lapwerk en leidt tot halfbakken oplossingen. Bovendien is het een misverstand te veronderstellen dat dit financieel voordeliger is. Gelukkig heeft de gemeenteraad dit op tijd in gezien en de enige juiste en verant woorde beslissing genomen. De toegevoegde waarde van dit be sluit is dat daardoor de unieke moge lijkheid ontstaat om de wellicht groot ste stedenbouwkundige blunder uit het recente verleden te comgeren. De bouw van het huidige gemeentehuis maakte deel uit van de beruchte Wieger-Bruin plannen uit jaren vijftig, die Godzijdank slechts voor een be perkt deel zijn uitgevoerd. Je houdt het nu werkelijk niet voor mogelijk dat dergelijke plannen, die een ernstige verwoesting van de historische struc tuur van Den Burg inhielden, door vnjwel de hele gemeenteraad werden aanvaard. Niet alleen het Raaksje moest er aan geloven, ook oostkant van de Burgwal en het bebouwde gebied voor de RK kerk omsloten door Gravenstraat, Zwaanstraat en Molenstraat stond op het sloop programma. Verder zou onder meer de Parkstraat naar de Wilhelminalaan worden doorgetrokken, jawel, dwars door het huis van de dames Dijt. Er was slechts één raadslid die zich daar fel tegen verzette: mevrouw Vrijdag- Kei|ser van de WD. Dat kwam haar op nogal wat vijandschap van col lega-raadsleden te staan Mevrouw Vrijdag-Keijser bewoonde huize Sonnevanck in de Waalderstraat. En nu doet zich een toch wel hoogst opmerkelijk feit voor. Want wie is nu het enige raadslid dat zich blijft ver zetten tegen de verplaatsing van het gemeentehuis? Inderdaad, Frans Vis- man de huidige eigenaar/bewoner van Sonnevanck! Frans is zonder twijfel een integer en serieus raads lid en het is dan ook verbazingwek kend dat hij zich de woordvoerder maakt van 'verontruste Texelaars', die er ten onrechte van uitgaan dat de gemeente met het verplaatsings- besluit financieel de boot in gaat. Welke duistere krachten verhinderen dat juist hij het eerbetoon en eerher stel aan de vorige bewoners van zijn Sonnevanck kan brengen? Het zal wel voor altijd een mysterie blijven. Mevrouw Vrijdag hoeft zich evenwel niet in haar graf om te draaien. De gemeenteraad is vastbesloten en heeft met dit historische verplaat- singsbesluit de weg vrij gemaakt om het Hart van Den Burg weer in zijn oorspronkelijke waarden te herstel len. Terecht heeft men daarbij beslo ten om met voort te borduren op de eerdere plannen, waaronder Het Hart Hersteld, dat in 1995 op mijn initia tief door een gespecialiseerd steden bouwkundig bureau werd opgesteld Geconstateerd werd dat vooral door de bouw van het gemeentehuis (van een verkeerde ruimtelijke en functio nele schaal, een misplaatst gebouw van magere architectonische kwali teit) het voor Den Burg zo kenmer kende besloten en kleinschalige ka rakter in een vitaal deel van het centrum verloren is gegaan. Daar door is op de Groeneplaats en directe omgeving sprake van vormloze ruim ten zonder samenhang en structuur. Op basis van de histonsche en karak teristieke dorpsstructuur werd een visie neergelegd voor het herstel van de oorspronkelijke kwaliteiten. Hoe wel dit een groot draagvlak had, ver zandde het uiteindelijk door de in breng van talrijke alternatieven en oeverloze discussies over uitvoe ringsdetails. Daar kun je dus maar beter niet mee doorgaan. Wel kwam vast te staan dat het ge meentehuis de echte belemmerde factor is voor een kwalitatief hoog waardig herstelplan. Pas door het slopen van het gemeentehuis ont staat een inbreidlocatie met unieke bouwmogelijkheden, die het per spectief bieden om het centrum van Den Burg in zijn oude luister te her stellen. Afhankelijk van de bouwkun dige invulling kan dit voor de ge meente, in tegenstelling tot wat wel wordt verondersteld, een aantrekke lijk batig financieel saldo opleveren van miljoenen euro's! Natuurlijk het is zonde dat er pas nog in dat achterhaalde kantoorgebouw is geïnvesteerd. Nog erger is om daar mee door te blijven gaan. Dus ophou den met discussiëren over halve maatregelen, fapades, compromis sen en schijnbaar goedkope oplos singen. Het echte herstel van het Hart van Den Burg begint met het slopen van het gemeentehuis! Jook Nauta. Zevenhuizen. startte woensdag met de eerste activiteiten voor ouderen in voormalig verenigingsgebouw 't Bondje in Oudeschild. iFolo Joroon van Hattum 'Wat heerlijk toch als je op die leef tijd nog zo kunt lachen.' Het bezoek van de ouderen uit Maarssen is de eerste van een serie maandelijkse activiteiten met oude ren die Van Beek wil organiseren in 't Bondje. 'Ik wil dit één keer per maand een dag doen. De eerstvolgende zes dagen zijn inmiddels volgeboekt.' Ze richt zich daarbij voorlopig op Mid den-Nederland Van Beek wil verder activiteiten voor kinderen en volwas senen op poten gaan zetten. Voor kinderen yan vier tot zes jaar oud denkt ze aan 'Hans en Grietje-midda gen', waarbij de kinderen zelf ver sierde koekhuisjes maken. 'Dat is bij voorbeeld voor kinderfeestjes. Dan krijgen ze ook friet en limonade Voor kinderen van 7 tot 10 wil Van Beek activiteiten organiseren waarbij ze kunnen schilderen en gipsen. 'Ge woon lekker knutselen dus Dat kan op de woensdagmiddagen.' Voor volwassenen denkt ze aan creatieve workshops waarbij kransen, wmd- lichten of decoratiegebak kan wor den gemaakt. Van Beek is van huis uit ontwerpster. Ze volgde een opleiding aan de Film academie in Amsterdam, werkte een tijd in Moskou met publicist Derk Sauer aan de ontwikkeling van een Russische versie van het blad Cosmopolitan en als opmaakster bij het Noordhollands Dagblad. 'De ac tiviteiten voor de ouderen zijn voor alsnog gratis, die krijgen ze van mi|. Ik houd het bewust kleinschalig, zo dat ik persoonlijke aandacht kan schenken aan de mensen. Je zult hier geen grote bussen zien. De andere activiteiten hebben wel een commer cieel doel. al vind ik het voldoende als ik quitte speel.' Wonen doet Van Beek naar eigen zeggen niet in het voorma lig verenigingsgebouw, omdat dat met wordt toegestaan door de ge meente. Burgemeester en wethou ders geven geen vergunning voor een dienstwoning, omdat dat planolo gisch niet mogeli|k is. e jongste was ergens achterin de 0, de oudste 96 jaar. Vier ouderen it verzorgingshuis Maria Dommer it Maarssen (nabij Utrecht) waren loensdagmiddag de eerste be- Dekers van het nieuwe activi- litencentrum dat Tess van Beek it Maarssen heeft gevestigd in Jormalig verenigingsgebouw 't ondje in Oudeschild. let een paar begeleiders van het ïrzorgingshuis maken de vier da les op uitnodiging van Van Beek een agtrip over het eiland, 's Ochtends jn ze gearriveerd, 's avonds vertrek- ;n ze weer naar Maarssen. De mid- ag- en de avondmaaltijd worden enuttigd in het nieuwe activiteiten- sntrum Vol interesse informeert Van eek tijdens het eten bij de dames nder meer naar hun kinderen, klein- nderen en achterkleinkinderen en ameer ze zijn getrouwd. Een van de ames krijgt de slappe lach als er >to's worden gemaakt. Van Beek: Gert-Jan Jongkind, volgens de gisteravond in Amsterdam gemaakte foto.

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 5