Opduin heeft grandeur die alles overstijgt' ërnieuwd grand hotel iedt veel meer keuze Vlet tractor van 1750 PK over de baan 'Dit kom je normaal in tank of vliegtuig tegen fClasse(n)v</er(t/ Woningen Zouteland niet in één keer bouwen Spektakel in Friesland B Speakerscorner op Groeneplaats Kledingactie oud Papier .TEXELSE JCOURANT' V\otev. '^T NVtUXNE een kwalitatief hoogwaardig Itel pretendeert te zijn, kan de Jken niet op z'n beloop laten. Dus jderwierpen Kees en Henriëtte i Ouden Grand Hotel Opduin, t bedrijf dat ze nog maar kort leden overnamen, aan een zeer Injpende verbouwing. Met als lultaat een zeer modern en com- [tabel hotel 'met ouderwetse men en waarden, waar iedere t een gezicht en een naam eft en niet alleen een kamer- mmer is', omschreef de gast- ferzondag bij de feestelijke ope- ft hotel bovenop de Koger duinen mdal bekend om de comfortabele ters en 'het beste ontbijt van Ne land', maar dat alleen was niet ge- igvond de familie Den Ouden. Ze Ideeen hotel waar alles in zit, een •tel waarin gasten de keus hebben een breed aanbod. 'Deze vernieu- ig is volgens ons van essentieel lang om te overleven in een maat- iappij die zich steeds verder ano- im ontwikkelt en de zucht naar laliteit, een breed servicepakket aar vooral lichtvoetigheid, comfort, tspanning en menselijk contact et toenemen.' resulteerde in een verbouwing larbij de lobby, receptie en verga- rzalen een volledige metamorfose bben ondergaan, het zwembad ipleet werd vernieuwd, evenals sauna en de sport- en spelruimte ir de jeugd. Het kunststof bad is leruild voor een roestvrij stalen •embad in de kleuren grijs en groen, lusief Jetstream, whirlpools, vele •dingen en een kinderbad. Voor de iebbers zijn er verder een 'larium, een Turks bad en sauna, n grote verandering en beeld- fpalend is de grote serre die aan het 'tel is gebouwd, een overdekt litenterras met de naam Brasserie Franse Slag. Andere vernieuwing bet restaurant dat de naam De ren XVII kreeg, een verwijzing ir prominente rol van Texel in de 'C-geschiedenis. Het exclusieve a irte-restaurant is één van de drie >taurants in Opduin, waar - zo be- 'rukt Den Ouden - ook met-gas- welkom zijn. In het oog springend de lobby en de leeshoek, die een pte, warme en gevarieerde uitstra- •9 hebben gekregen. Opvallend is brede loper, waarin alle tinten uit -t interieur zijn te herkennen. Ideeën voor de nieuwe inrichting had den de Den Oudens zelf volop, maar het vertalen daarvan in een ontwerp viel aanvankelijk met mee. Veel ideeën waren volgens het tweetal behoorlijk doorsnee, terwijl Opduin zich juist wil onderscheiden. 'We zijn geen grootschalige hotelketen, maar een persoonlijk bedrijf met een vol strekt eigen sfeer.' Een opzet waarin de Den Oudens uiteindelijk zijn ge slaagd. 'We hopen hiermee op Texel en wellicht ten opzichte van andere eilanden een onderscheidend, innovatief, vooruitstrevend en kwali tatief hoogwaardig bedrijf te kunnen zijn. waar gasten zich de komende decennia zeer thuis zullen voelen.' In een tijd waarin de vaderlandse horeca een moeilijke periode door maakt, is deze miljoenen kostende opwaardering een gewaagde stap Den Ouden erkent in het streven naar modernisering dit keer wel heel erg ver te zijn gegaan. 'We hadden een tijd kunnen wachten, maar we willen met worden ingehaald door de vraag uit de markt. We willen juist anticipe ren op de veranderende vraag en op toekomstige trends.' Een opzet die volgens wethouder Nel Eelman vol ledig is geslaagd. 'Opduin heeft een grandeur die op Texel uitstijgt boven al hei andere. Een Texelse onderne mer die bereid is op een enorm ste vige manier zijn nek uit te steken voor het verbeteren van de kwaliteit.' Eelman memoreerde bij de herope ning het belang van het hotel voor de Texelse werkgelegenheid. De conti nuïteit daarvan is volgens Den Ouden een reden geweest voor de verbou wing, waarbij het aantal van honderd kamers overigens met is uitgebreid. Wel sprak de hotelier de hoop uit het bedrijf in de toekomst verder te kun nen ontwikkelen en wellicht te kun nen uitbreiden. Beautysalon De opwaardering van het hotel resul teerde ook in de uitbreiding met beauty- en wellnesssalon Beau Rivage, die wordt gerund door Irene Witte. De Texelse, een dochter van oud-medewerker van Opduin Piet Witte, volgde een opleiding in Den Helder, waarna ze vier jaar in een Alkmaarse schoonheidsalon werkte. Daarna vertrok ze naar Amsterdam, waar ze ook enkele beroemde zangeressen behandelde. Zes jaar geleden opende ze in de hoofdstad haar eigen salon. Maar toch bleef n hel vernieuwde Grand Hotel Opduin. Texel kriebelen en toen ze de kans kreeg in Opduin aan de slag te gaan, liet ze die niet glippen. Om de gas ten beter te leren kennen, werkte ze zelfs in de bediening. In Beau Rivage biedt ze een grote diversiteit aan lichaamsbehandelingen, zowel voor vrouwen als voor mannen. Luxe. kwaliteit en exclusieve producten zijn trefwoorden in de salon. De verbouwing van Opduin duurde vijf maanden, een tijd waarin architect Jan Visser, bouwbedrijf Duin, binnen huisarchitect Aad Kroon van Square Vision en andere betrokkenen inten sief samenwerkten Een periode waarin als ludieke actie oordopjes op de kamers van de gasten werden gelegd en waarin het vooral de ra dio's van de bouwvakkers bleken te zijn die het meeste lawaai veroor zaakten. Bij de officiële opening de den de bouwers Den Ouden 1100 badeendjes cadeau, die waren ver pakt in een eveneens geschonken lelijke eend, ooit de eerste auto van Den Ouden. Als afsluiting van het werkbezoek van Gerrit Valk en Dorette Corbey, beiden kandidaat voor de PvdA voor het Europees parlement, wordt dinsdag op de Groeneplaats een 'speakers corner' ingericht, ledereen wordt uit genodigd daar zijn mening te geven over Europa en in discussie te gaan met Gerrit Valk. De PvdA nodigt ook mensen uit die hun mening willen geven over het gemeentehuis. De speakerscorner is de afsluiting van het werkbezoek dat Gerrit Valk en Dorette Corbey dinsdag aan het ei land brengen. Tijdens dit bezoek wordt er aandacht besteed aan de aanbestedingseisen voorTeso, Euro pese subsidies voor het NIOZ, de consequenties van de Vogel- en Habitatrichtlijn en het Europees land bouw- en visserijbeleid. Het werkbezoek begint om 8.30 uur op de veerboot en voert via het NIOZ en EcoMare naar Den Burg, waar tus sen 17.00 en 18.00 Texelaars het woord mogen voeren. Niet alleen kleding, ook ander huis- houdtextiel (te denken valt aan de kens, lakens, handdoeken en gordij nen) kan worden ingeleverd voor de jaarlijkse kledingactie van Mensen in Nood die deze week wordt gehou den. De kleding wordt verkocht aan sorteerbedrijven, die het op hun beurt verkopen aan afnemers in met name Afrika en Oost-Europa. Met de op brengst worden de projecten van Mensen in Nood gesteund. De hele week kan kleding (liefst inge pakt in plastic zakken) worden inge leverd bij de firma Veltkamp, Maricoweg 37 in Den Burg, J. Huis man, Schumakersweg 96 in De Koog, supermarkt Kalverboer in Oudeschild, C, Broekman, Hoofdweg 116 in Eierland en A Bruijn, Klif 38 in Den Hoorn. In Oosterend kan de kle ding tot en met dinsdag 25 mei wor den ingeleverd bij Corrie Hordijk, Kotterstraat 3, tel. 318130 of 06- 53811403. Het college is vooralsnog niet van plan de negentien nieuwe huizen op 't Zouteland bij Den Hoorn in één keer te laten bouwen. Volgens plan mag er tien jaar worden ge daan over de bouw. 'Doe je het versneld, dan weet over vijf jaar niemand meer dat de koek eigen lijk al op is', aldus wethouder Nel Eelman. Ze antwoordde dat maandagavond tijdens de commissievergadering Grondgebied op vragen van voorzit ter Herman Ridderinkhof van de dorpscommissie van Den Hoorn. Die had gevraagd om een verkorte bouw- duur, zodat bewoners in de nabije omgeving met jarenlang overlast hoe ven te ondervinden van de bouw werkzaamheden. Ridderinkhof pleitte er ook voor dat de negentien huizen allemaal levensloopbestendig wor den, zodat ze ook geschikt zijn voor ouderen. Aanleiding is de veroude ring van seniorencomplex Den Andel. Ridderinkhof toonde zich er verheugd over dat er nu serieuze plannen lig gen voor 't Zouteland, waarover al sinds de jaren tachtig wordt gepraat. De gemeente wil er twaalf huizen in de sociale woningbouwsector laten bouwen en zeven huizen in de vrije sector. Volgens de dorpscommissie past dat goed bij het recent versche nen toekomstplan voor 2020, waarin ervoor wordt gepleit Den Hoorn te houden zoals het is, met extra aan dacht voor behoud van de school en de supermarkt. 'Daarvoor moet je In de rubriek 'Klassenwerk' schrijven leerlingen van een Texelse basisschool steeds een eigen stukje. Ditmaal groep 8 van de Bruinvis uit Oudeschild, die vooruitblikt op een schoolkamp in Friesland. De feestelijke opening van het vernieuwde Grand Hotel Opduin. Samen met andere geno digden kijken Henriëtte en Kees den Ouden hoe hun kinderen Lotte-lene. Emma en Karei ballonnen uit een reusachtige fles champagne laten opstijgen. (Foto 's Gerard Timmerman) onderhoud plegen en dat doe je in de vorm van de bouw van de nieuwe woningen.' Met name met de sociale woningbouw moet tegemoet worden gekomen aan de mensen die graag in Den Hoorn willen wonen, maar niet in staat zijn de veertien huizen te ko pen die momenteel te koop staan in het dorp. De Stichting Wonen Texel heeft vierenveertig mensen op de wachtlijst staan die graag in Den Hoorn willen wonen 'Die cijfers zijn nog steeds actueel', aldus Eelman. Zij merkte ook op dat de veertien te koop staande huizen voor starters niet te doen zijn. Hoornder Dick Drijver uitte zijn zorg dat de sociale woningbouw dreigt uit pakken als hoogbouw in plaats van laagbouw, waardoor er een abrupte overgang zou ontstaan tussen het landelijk gebied en de bebouwing. Zijn zorg was echter al deels wegge nomen door de aankondiging van de gemeente dat er een beeldkwaliteits- plan wordt opgesteld voor de nieuwe woningen. Eelman liet weten dat er wordt gekozen voor laagbouw. De gemeente heeft ervoor gekozen de bouw in handen te geven van de Stichting Wonen Texel, zodat er uni formiteit in de bouwstijl komt. Dat plan riep wel weerstand op bij Drijver. 'Den Hoorn wordt gekenmerkt door zijn diversiteit aan bouwstijlen. Zet dat door om aansluiting bij de rest van het dorp te houden.' Ook hij zag in dat nieuwe huizen een goede mo gelijkheid vormen om de supermarkt en de school 'in de benen te houden'. Op basisschool De Bruinvis worden veel uitstapjes georga niseerd. Ook gaan alle groepen ieder jaar op schoolreis. Som mige groepen blijven op Texel en sommige gaan naar dc overkant. Bijna altijd gaan, sa men met de meester of juf, va der of moeders mee als bege leiding. Een paar reizen en uitstapjes die alle kinderen zich goed kunnen herinneren: De Boerderij. Toen we in de kleu terklas zaten, gingen we wel eens naar de boerderij. We gingen dan naar de lammetjes en de kuiken tjes kijken en we mochten de kuikentjes ook vasthouden. Maar je moest wel voorzichtig zijn. Want anders kneep je ze fijn. Den Helder: In groep 7 gingen we op schoolreis naar Den Helder. Eerst gingen we naar Fort Kijk duin. Nadat we rondleidingen hadden gekregen, gingen we naar mooie vissen en grote krab ben kijken. Daarna gingen we in een gebouw lasergamen Wadlopen. Groep 8 ging met Laurens op excursie naar het wad Eerst gingen ze opdrachten doen op het strand. Daarna gin gen ze vissen met een groot net. Later gingen ze nog wadlopen (op het wad natuurlijk). Toen ze verder op het wad waren, gingen ze zwemmen. Amsterdam. Laatst gingen we met godsdienst en HVO naar Amsterdam We gingen naar het Anne Frankhuis en het Rem- brandthuis. Ook gingen we naar allerlei monumenten, dat was heel leuk Maar we gingen echt uit ons dak toen we naar de McDonalds gingen. Kamp groep 8. Op dit moment is groep 8 het kamp aan het voorbereiden. Het wordt allemaal geregeld en ieder een is al aan het inpakken. Ieder een verheugt zich al op het kamp. De vertrekdatum is 26 mei en we komen op de 28ste terug. Alle kinderen hopen dat het een geweldig spektakel wordt We lo geren in een groepsaccom- modatie aan een kanaal vlakbij het Sneekermeer. De dingen die we gaan doen en bezoeken zijn: Sybrandy's ontspanningspak. Kameleondorp, zwemmen in het kanaal. Sneek, bonte avond, mummies van Wieuwerd en het Planetarium Franeker Op de foto Stefan de Waard en Michiel Schochuys. De raadscommissie Grondgebied was maandagavond neergestreken in De Waldhoorn in Den Hoorn om ter plekke te luisteren naar mensen die bezwaren hadden ingediend tegen 't Zouteland. Voorzitter Piet Standaart liet weten dat er nog een ronde volgt, omdat de sessie van maandagavond formeel moest worden gezien als het behandelen van hun zienswijze door het college. Dat moet ook nog een keer apart gebeuren door de com missie, omdat de wetgeving op dat gebied nog niet is gedualiseerd. Ei genaar J. Schoonbeek van Mokweg 21 eiste tijdens de vergadering van de gemeente dat zij afstand neemt van een uitspraak dat hij bij de koop van zijn huis ervan op de hoogte zou zijn geweest dat een van de bijgebouwen illegaal was. Dat bijgebouw valt deels binnen het ontwerp-bestemmings- plan voor 't Zouteland en dat deel staat op gemeentegrond. Schoon beek zegt bereid te zijn die grond te kopen. Hij bestrijdt dat de aanbouw illegaal is, omdat er in de jaren tach tig zowel een bouwvergunning als een verklaring van geen bezwaar is afgegeven voor het bijgebouw. Schoonbeek zegt zich op het over gangsrecht te zullen beroepen als de gemeente de grens in het ontwerp- bestemmingsplan met aanpast. Iedere zaterdag haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg Men wordt verzocht dit vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedurende lange tijd in de regen staat. De papierwagen komt in de volgende straten 6. Sluyscoog, Korfbaeck, Vuurbaeck, Verlaet, Duykerdam, Middelton, Buyten- gors. WOENSDAG 19 MEI 2004 tl een brok geweld van liefst ftO PK betreedt Simon Stark uit Cocksdorp zaterdag in Nieuw- ,nep het parcours voor tractor- Menwedstrijd. Het wordt de vuur- jp voor The Magie, de tractor kun idOj tril :lu «M ei Stark vorig jaar september ht om mee te doen aan de wed- jjden waarbij een 25 ton we nde sleepwagen over een baan leten worden getrokken. paar jaar geleden had Stark, een ot liefhebber van motoren en trek- s, al eens verlekkerd staan te kij- maar de wedstrijdtractor toen die edeed aan trekkertrekwedstrijden het Pinksterevenement van de de Motoren en Trekker Vereniging, trekker, die toen nog Brutus itte, was eigendom van Frank ■kmans uit Wanrooij. 'Hij was toen j met te koop. Hij was eigenlijk ut te koop, totdat ik hem vorig jaar ■ens zag staan op internet. Toen n shi| ook meteen van mij.' t algelopen maanden namen Stark zijn zoons Bennie en Bert de trac- Pink onder handen om klaar te zijn ar de tractorpullwedstrijden die jaarlijks op diverse plaatsen in het land worden gehouden. Met de trac toren moet de sleepwagen van 25 ton zo ver mogelijk over een baan van honderd meter lengte worden getrok ken. Tijdens de rit gaat de wagen steeds harder remmen. Voor de be stuurder is het de kunst zo ver mo gelijk te komen. Stark deed vorig jaar al aan mee aan tractorpullwedstrijden met een tractor van 1250 PK, maar met The Magie begint voor Sterk het echte werk. Zijn zoons gaan met de tractor van 1250 PK rijden. Het grootste deel van de trekker be staat uit een luchtgekoelde motor, die wordt gevoed door vliegtuigbenzine en methanol. Er zitten vier geschei den ontstekingssystemen op met in totaal 24 bougies. Stark: 'Dit is een motor die |e normaal in een vliegtuig of een tank tegenkomt. Als één sys teem uitvalt, pakt een ander systeem het altijd over. Je motor blijft dus al- tijd lopen, tenzij je er geen benzine in hebt gedaan.' Tijdens het trekken wordt zoveel geweld op de motor uit geoefend, dat hij door de hitte een paar centimeter uitzet. 'Hij zit daar voor aan de voorkant bewust niet vast aan het frame van tractor, zodat dat met kan worden kromgetrokken. Een paar minuten nadat de motor gestart is, staat het uitlaatspruitstuk al roodgloeiend van de hitte.' De motor, waar dertig liter motorolie in gaat, is voorzien van een uitlaat spruitstuk met diverse geribbelde metalen tussenstukken die het uitzet ten eveneens kunnen opvangen Het rijden gaat gepaard met de no dige procedures en veiligheidsmaat regelen. 'Hier moet je bloedserieus mee omgaan.' Het opstarten van de motor alleen al moet volgens Stark secuur verlopen. Eerst moet de hoofdbrandstoftoevoer open worden gezet, dan wordt er stroom op de bougies en de magneten gezet en nadat ook een tweede brandstof kraan is opengedraaid, kan de motor pas worden opgestart. 'Hij begint eerst heel langzaam te draaien, tot dat het bijna lijkt of hij stilvalt en daarna slaat hij met een grote klap echt aan. Als je hem dan een paar minuten hebt laten warmlopen, ben je al acht liter brandstof kwijt.' De Magie rijdt op vliegtuigbenzine, omdat het octaangehalte daarvan boven de honderd ligt, wat ten goede komt aan het vermogen. Het vermo gen krijgt nog een extra oppepper van een mengsel van methanol, wa ter en boorolie dat tijdens het trekken in de motor wordt gespoten. Vonken regens zijn tijdens het trekken eerder regel dan uitzondering. Om brand zoveel mogelijk te voorkomen, wordt de toevoer van de methanol pas vlak voor de wedstrijd opengezet en na het rijden meteen weer afgesloten. Rondom de koppeling zit een zoge heten schervendeken om onderdelen op te vangen voor het geval die uit elkaar zou spatten door al het ge weld Zelf heeft Stark een dikke brandwerende overall aan en een helm op tijdens het rijden en zit hij vast met een gordel. Rijden is pas toegestaan als de sleepwagen achter de tractor is ge koppeld. 'Dat gebeurt met een ket ting die 12 000 PK moet kunnen te genhouden. Er wordt ook een staalkabeltje als noodstop aange bracht tussen de trekker en de sleep wagen. Die zet de motor stop voor het geval de ketting toch breekt Je wil niet weten wat er gebeurt als je anders op volle snelheid vooruit zou schieten over de baan.' Omdat de voorwielen tijdens de wedstrijd hoog de lucht ingaan, moet het sturen ge beuren op de achterwielen. 'Dat doe je door heel licht te remmen op eén van beide wielen. Maar ook weer met teveel, want dat kost teveel vermo gen en dan kom je uiteindelijk niet ver.' De velgen van de voorwielen zijn Een vermogen van maarliefst 1750 PK heeft The Magic van Simon Stark. Komende zaterdag doet hij met zijn nieuwe tractor voor het eerst mee aan tractorpullwedstrijden in Nieuw-Vennep. (Foto Jemen van Hatium, gemaakt van buigzaam staal en be rekend op een stootje tegen de grond 'Als ze krom raken, kun je er gewoon een stok tussen zetten en ze weer recht buigen.' Stark wil dit jaar met The Magie mee doen aan ongeveer zeven tractorpull wedstrijden, waarvan één op het ei land tijdens het Pinksterevenement van de Oude Motoren en Trekker Ver eniging. Van de anderen is de dichtstbijzijnde in Stede Broec Werner Dros helpt Stark met het ver voer van de tractor van en naar de wedstrijden. Op de voorkant van de tractor meldt Dros toepasselijk dat hij aan grondverzet doet. Ook de spuiterij van Graaf en dorpsgenoot Herm van der Beek verlenen Stark hun medewerking. Zijn vrouw Gerrie en dochters Saskia en Nathalie heb ben zich inmiddels eveneens bij het team gevoegd. Stark is de enige Texelaar die op dit niveau meedoet aan tractorpullwedstrijden. Fulps Duinker rijdt af en toe in de zogehe ten sportklasse voor lichtere tracto ren. Stark komt uit in de special- klasse. 'Het geinige is dat ongeveer een kwartier voor de wedstnjd je hart slag omhoog begint te gaan. Als je dan klaarzit om te vertrekken, zie je alleen nog maar de groene vlag van de wedstrijdleider en voel je de adre naline door je lichaam spuiten.'

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 7