Onkruidbestrijding zonder gif provincie Noord-Holland: voor een beter milieu ■jT}oi Noord -JTjolland MEER PROVINCIENIEUWS: KIJK OP WWW.NOORD-HOLLAND.NL Lid van Provinciale Staten Joke Geldhof, 066 Win een veelbelovende jonge iepenboom! Noord-Holland digitaal 10 juni: Europese verkiezingen Geld bij schepjes en bakken en een specht Ergernis over bureaucratische rompslomp? Binnen het kwartier een ambulance? Kiezen voor een groene westrand Lid van Provinciale Staten Mienk Graatsma, SP Help! Zonder iepen zal Noord-Holland nooit meer hetzelfde zijn De vorige maand loofden wij tien vrijkaartjes uit voor een twee uur durende bpot- tocht met een fluisterboot of miespelskuit. De belangstelling was overweldigend en geen wonder, want zoiets heerlijks als een fluisterzacht tochtje over de West- Friese wateren is een unieke ervaring. Deze maand luidt de provincie de noodklok vanwege de onrustbarende conditie van de iep. Samen moeten we zorgen dat deze prachtboom voor Noord-Holland behouden blijft. Wie ons een tweede Nederlandse naam voor de iep kan melden, dmgt mee naar één van de tien jonge, schimmelbestendige iepen met een hoogte van ongeveer 4,5 meter. De winnaars krijgen de boom in het najaar thuisbezorgd. Wie geen geschikte tuin heeft, kan een plaatsje langs een provinciale weg kiezen; een naambordje zal daar de herinnering aan de eigenaar of eigenares in leven houden. Stuur uw oplossing naar: Redactie Pagina Noord-HollandPostbus 3007. 2001 DA Haarlem, fax (023) 514 41 55, e-mail paginanh@noord-holland.nl mei 2004 41' editie P R O V I N C I E Colofon De Pagina Noord-Holland is een uitgave van de provincie Noord-Holland en verschijnt acht keer per jaar in een grc>ot aantal huis-aan-huis verspreide nieuwsbladen in de gehele provincie. Redactie en administratie: afdeling Communicatie provincie Noord-Holland, Postbus 3007, 2001 DA Haarlem. Eindredactie: Monique Botman, tel (023) 514 39 04, fax (023) 514 41 55, e-mail: paginanh@noord-holland nl. Wilt u meebepalen wie de komende vijfjaar voor Nederland in het Europees. Parlement zitten? Ga dan stemmen op donderdag 10 juni 2004 Op die dag vinden de verkiezingen voor hei Europees Parlement plaats. Kijk op www.noord-holland.nl bij Europesi verkiezingen voor meer informatie. .SP doet niet mee aan da>t Foto: Tei agdrotnerij.. d Jansen, pr provincie Noord-Holland Als een Statenlid opstapt, krijgt-ie ongevraagd wachtgeld, ook al heeft hij dikke inkomsten uit een baantje. Als burgemeester bijvoorbeeld. Dat moet u als gewone burger eens bij de WW proberen. De SP stelt een eerlijke regeling voor Bel uw provinciale favoriet en vraag of hij /zij ook voor een eerlijke regeling stemt. En dan het project Wieringerrandmeer. provincie heeft 29 miljoen klaarliggen. Bouw bedrijven pikken graag een eurootje mee. Toerisme is het toverwoord tegen economische tegenslaf en met honderden (dure) huizen moeten kosten eruit. De SP doet niet mee aan d dagdromerij. Voor een onnodige megasluis in IJmuiden ligt 34 miljoen in de provinciale kas. Terwijl de jeugdzorg geen kant uit kan. Bel uw provinciale favoriet en vraag of hij/zij geen beter doel voor die bakken geld. Enne, in de tuin van het provinciehuis, midden in Haarlem, zit een specht. Dat weer wel. Mooi hè Mietik Graatsma, Leerdamhof405,1108 CJ Amsterdam ZO, e-mail mgraatsma@sp.nl. Jazeker, binnen het kwartier moet een ambulance op de gevraagde plek kunnen zijn. Alleen, het lukt niet altijd. Daarom stelt nu een werkgroep onder leiding van gede puteerde Rinske Kruisinga een plan op. De doelstelling? Voor het einde van het jaar is de ambulance op tijd. Het was wel even schrikken, begin dit jaar, toen bleek dat teveel ambulances de norm van vijftien minuten overschrijden. Want minuten tellen als het erop aan komt. En bij spoed gevallen als hartinfarcten of ongelukken komt het er maar al te vaak op aan! Samen richtten de provincie Noord-Holland, de meldkamer, de ambulancediensten en de zorg verzekeraars een werkgroep op. En samen werken zij aan verbetering. Meteen al zijn de diensten verschoven. Door om negen in plaats van om acht uur te beginnen en om zes in plaats van om vijf uur op te houden, bleek het mogelijk de beschikbaarheid in de piekuren op te voeren. Bovendien staat sinds kort op standplaats Kooypunt in Den Helder een extra ambulance paraat. Andere maatregelen vergen meer voorbereiding. Allereerst wordt onderzoek gedaan naar de mogelijkheid om met de huidige menskracht en middelen effi ciënter te werken. Een snellere verwerking van de melding in de meldkamer staat hoog op de prioriteitenlijst. Ook wordt onderzocht of badplaatsen als Schoorl, Camperduin en Bergen aan Zee zomers gebaat zijn met de inzet van motorambulances of ligtaxi's. In het algemeen geldt, dat uitbreiding van de capaciteit niet is uitgesloten; wel moet de noodzaak overtuigend zijn aangetoond Meer informatie: Luuc Christensen. provincie Noord-Holland, tel. (023) 514 34 67, e-mail chnstensenl@noord-holland.nl. De provincie heeft besloten langs provinciale wegen en bij bruggen en sluizen geen bestrijdingsmiddelen meer toe te passen. Onkruid zal voortaan mechanisch worden verwijderd. Deze aanpak is opnieuw een stapje in de richting van een natuurlijk, milieuvriendelijk wegbeheer. Een iep is beeldbepalend in de stad. Met haar keuze voor een mechanische bestrijding van onkruid neemt de provincie Noord- Holland haar verantwoordelijkheid. Zij kiest ervoor op eigen terrein het milieu te sparen. Daarnaast wil zij ook het goede voorbeeld geven. Want er zijn nog altijd gemeenten die onkruid op wegen en straten met gif te lijf gaan. Alsof het gebruik van bestrijdingsmiddelen geen slechte zaak is. Immers, een regenbui volstaat om de gifstoffen af te spoelen en bodem en oppervlaktewater te verontreinigen, wat zowel de gezondheid als het milieu nadelig kan beïnvloeden. Gelukkig zijn er alternatieven voorhanden. Borstelmachines, bijvoorbeeld, halen door hun draaiende beweging de bovengrondse delen van onkruid weg. En onkruidbranders gebruiken verhitting om bovengrondse delen weg te krijgen. Door regelmatig te borstelen of te branden, lukt het uiteindelijk om gras en planten uit te putten. Maar de meest effectieve methode is toch de "kokend heet water techniek". Met een speciaal heet-water-apparaat wordt bijna kokend water op ongewenste begroeiing gespoten. Aan deze behandeling geeft de provinciale afdeling Beheer en Onderhoud de voorkeur. Per saldo werkt heet water het beste; het vernietigt de celstructuur van het onkruid en is milieuvriendelijk. Niet onbelangrijk, ten slotte, is ook het feit dat deze aanpak in het beschikbare onderhoudsbudget blijkt te passen. Meer informatie: André van der Leij, provincie Noord-Hollandtel. (023) 514 51 78, e-mail leija@tioord-holland.nl. Wie heeft zich nooit eens geërgerd aan onbegrijpelijke voorschriften, ellenlange formulieren of tijdrovende procedures? En wie heeft nooit eens gedacht: dat moet toch eenvoudiger kunnen? Voor zulke reacties bestaat nu een adres: het Meldpunt Regellast. Op de provinciale website. Aan onze regelgeving is vast wel iets te verbeteren, menen wij van de provincie. Maar wat precies? Om daar achter te komen, hebben wij hulp nodig. Uw hulp. Het meuwe meld punt is bedoeld voor klachten over provinciale regels Regels die door de provincie zijn opgesteld, zoals de provinciale milieuverordening, een streekplan of een subsidieverorde ning. Maar het is ook bedoeld voor klachten over de provinciale uitvoering van regels, zoals ontheffingen van bijvoorbeeld de Flora- en Faunawet en zoals milieu- of bodem saneringvergunningen. Het meldpunt is een project dat zes maanden blijft lopen, van 1 mei tot 31 oktober. Burgers, overheden, bedrijven en instellingen kunnen er met hun reacties terecht. Ook vinden zij op de website een overzicht van binnengekomen reacties van anderen. Wie niet wil mailen, kan schriftelijk reageren bij: Provincie Noord-Holland; JZ/BK, kamer A317, Postbus 123, 2000 MD Haarlem. Klachten of suggesties kunnen leiden tot aanpassing of intrekking van provinciale regels of tot wijziging van interne procedures. Binnen de provinciale organisatie zal tegelijkertijd een onderzoek naar onder andere de interne procedures plaatsvinden. Een na 31 oktober op te stellen rapport moet een overzicht geven van de binnengekomen klachten, de resultaten van het interne onder zoek en de mogelijke verbeteringen. Het is de provincie emst. Hoe minder regels, hoe beter. Meer informatie: Eveline van Lottum, afdeling Juridische Zaken, tel. (023) 514 34 97, e-mail lottume@noord-holland.nl ...koesteren en behouden... Foto: Ted Jansen, provincie Noord-Holland D66 is trots op de openheid van het Noord- Hollandse landschap. Natuurgebieden zijn schaars, die moeten we koesteren en behouden! Daarom kiest D66 voor woningbouw in en rond bestaande woonkernen. Alleen dan kunnen we de provincie openhouden en ook als stads mensen via een netwerk van fiets- en wandel paden blijven genieten van hetgeen de natuur ons te bieden heeft. Soms is het noodzakelijk dat nieuwe wegen worden aangelegd om werk- en woongebieden met elkaar te verbinden. Zo komt de Westrandweg tussen de A5 en de 2e Coen- tunnel dwars door het groengebied tussen Half weg en Amsterdam te lopen. Voor D66 mogen natuur en landschap bij deze aanleg geen sluit post zijn. De provincie, het Rijk en de gemeenten moeten juist dan investeren in het groen. Ruimte is kostbaar, ruimte geeft rust... Joke Geldhof, Aristotelesstraat 8,1064 LD Amsterdam, joke,geldhof@d66.nl. Met een heet-water-apparaat wordt kokend heet water over het onkruid gespoten. Foto: Ted Jansen, provincie Noord-Holland In Noord-Holland zijn iepen karakteristiek voor het aanzien van stad en land. Zij verdragen zeewind, zout en zijn relatief goed bestand tegen milieuverontreininging. Van oudsher fungeren zij op dijken, langs wegen en rond boerderijen als windvang, terwijl zij in onze historische binnensteden het natuurlijke karakter van het stadsbeeld versterken. Juist hierom luidt nu de provincie de noodklok. Eind jaren zeventig telde Nederland ongeveer vijf a zes miljoen iepen. Nu zijn er in Noord-Holland nog maar zo'n 300.000. De iepziekte, een besmettelijke schimmelinfectie, dreigt deze sierlijke boom noodlottig te worden. De infectie vindt plaats op twee manieren: door toedoen van besmette iepenspintkevers en via wortelcontact tussen iepen onderling. De kevertjes bestrijken een straal van elf kilometer, terwijl wortelcontact zich binnen een straal van vijftien meter afspeelt. In beide gevallen is de boom ten dode opgeschreven en erger nog, een haard van besmetting. Opruimen is duur en vindt lang niet altijd op tijd plaats met als gevolg dat de ziekte zich ongestoord kan verspreiden. Met een eenmalige saneringsactie wil de provincie dit proces stoppen. Uit het Fonds Natuur- en Landschapsbescherming stelt zij 905.500,- beschikbaar, vooral om zieke iepen bij particulieren op te ruimen. Deze categorie zieke iepen vormt in Noord-Holland het grootste probleem. Het is de bedoeling om vóór 1 januari 2008 alle zieke iepen, ongeveer 16.000 stuks, te hebben opgeruimd. Voorwaarde voor provinciale financiering is het sluiten van een overeenkomst tussen gemeenten en grote terreinbeheerders. In die overeenkomst komen bindende afspraken om de iepziekte ook op de langere termijn beheersbaar te houden. De Noord-Hollandse iep moet behouden blijven, door de handen ineen te slaan krijgen we dit voor elkaar! Meer informatie: Annemarie Buchel, provincie Noord-Holland, tel. (023) 514 35 73, e-mail buchela@noord-holland.nl

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 10