Milde eis voor poging moeder te wurgen fTlets 7 .icht op groen voor rerbouwen van OSG 'oiitie: geen illegaal rapenbezit op Texel Cjroen ^imrLrJéxel s in het harL, 'Natte vingerwerk Texelse politie' LR Overkantse denksporters heersen op Schulpengat Nieuws van de provincie ■51 >olitiek stelt geld beschikbaar Vergiftiging vogels in buurt De Koog TEXELSE-1 COURANT Paard op hol BEZORGER m/v Luilakfeest m Vliehors a Ingrid van Lubek Bejaarde man overlijdt na aanrijding TEXELSE^COURANT SUPER DE BOER Kijk in deze krant! ^GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11880 DINSDAG 25 MEI 2004 /erschijnt dinsdag en vrijdag extern projectleider en een Isvestingscommissie kunnen de slag met het maken van de- ieve verbouwplannen voor de -gebouwen aan de Haffel- eg en de Emmalaan in Den •g. De raadscommissie Welzijn ft daar woensdagavond het it voor op groen gezet. Ook Ide de commissie een voorlopig idiet van €5.534.892,- voor de bouw en aanpassingen van de hoolgebouwen beschikbaar. dor Henk de Vries hoopt dat de rkzaamheden volgend jaar april men beginnen. 'Dat zou een mooi irtdatum zijn. Dan hebben we vijf landen de tijd, voordat in septem- de lessen weer beginnen.' De :ern projectleider en de huisves- gscommissie leggen zich toe op [opstellen van een programma van en. Dat gebeurt op basis van het geheten vlekkenplan dat onder- skundig adviesbureau DHV heeft gesteld. In dat plan staat globaal schreven wat er moet gebeuren i het ruimtetekort te verhelpen en gebouwen voor de komende der jaar in een goede staat te brengen. Ie huisvestingscommissie zitten legenwoordigers van vertegen- irdigers van het docentenkorps, onderwijs ondersteunend perso- il, de directie en ouders. Leerlin- kunnen er ook in plaats nemen, lardie waren vorige week nog niet fonden Igens een raming van DHV in het [mand op Texel beschikt over apens die hij of zij niet mag heb- n. Die wel heel stellige uitspraak Drdt gedaan door politie- Dordvoerder Claudia Metz, naar nleiding van vragen die deze ant stelde over een wapen- rgunning die is verleend aan een ormalig bestuurslid van Schiet- ortvereniging Texel. ■gaal wapenbezit is nu juist hetgeen aarvan een ex-bestuurslid wordt schuldigd door Willem Bakker en n vier medebestuurders, van wie nge week bekend werd dat ook zij n opgestapt uit het bestuur van de hietsportvereniging. Navraag bij de imer van Koophandel (KvK) leert it de vrouw en nog drie bestuurs- len per 22 januari van dit jaar zijn Igeschreven uit het bestuur. Vol- ms een woordvoerder van de KvK aren ze daarna niet meer bevoegd a op te treden namens het bestuur, esondanks hebben twee van de op- astapte bestuursleden hun handte- mmg gezet onder een aanvraag lor de wapenvergunning voor één in hen, die volgens Bakker op 13 fe- tiari bij de politie is ingediend. Als et werkelijk zo is gegaan, dan zijn ze ok volgens de woordvoerder van de vKhun boekje te buiten gegaan. Of e politie ook die conclusie trekt, laat letz in het midden. Er wordt in de actie volstaan met de constatering dat er op Texel geen sprake is van il legaal wapenbezit, een bewering die ook in stroperskringen tot verbazing heeft geleid. Politiewoordvoerder Metz stelt in haar reactie verder dat 'wij altijd han delen uit veiligheidsoverwegingen'. 'Wij bemoeien ons nadrukkelijk niet met interne aangelegenheden. Ech ter, er waren signalen dat de veilig heidsmaatregelen binnen de vereni ging (voor verkrijgen van een ver gunning) niet goed waren. Daarop is er een gesprek geweest met het be stuur. Wij hebben hen duidelijk willen maken dat ze goed en zorgvuldig die nen om te gaan met veiligheid. De onrustige situatie binnen de vereni ging is voor ons aanleiding geweest geen wapenvergunningen meer te verstrekken totdat er weer zorgvuldig met de veiligheid kan worden omge gaan.' Willem Bakker: 'Dat er geen illegale wapens op Texel zijn is natuurlijk on zin, dat weet iedereen. Het bewijst dat de politie maar wat aanlult. Ze spreken hier bijvoorbeeld over veilig heidsmaatregelen voor het verkregen van een vergunning, terwijl met ons is gesproken over de veiligheid in de wapenkamer. Dat zijn twee verschil lende zaken. Laat ze nu eens met een sluitend verhaal naar buiten komen, in plaats van ons in een kwaad dag licht te stellen.' coMare en de politie zijn veront- ist over vergiftigingsgevallen on- er vogels in de buurt van De °<>9. Er zijn meerdere vergiftigde 'erels en zanglijsters aangetrof- n en gisteren overleed een rouwtjeshavik aan een onbe- ende vergiftiging. roofvogel viel letterlijk uit de lucht Mr de voeten van twee Duitse toe- :,en die kamperen in De Koog De 'ee gingen met het dier nog naar de erenarts en EcoMare, maar dat ®cht met meer baten. 'Je zag dui- e"ik een verkrampte poot en dat hij V vleugels wijd hield, de sympto- 1en van vergiftiging. Doorspoelen M geen zin meer', aldus dieren- erzorger Henk Brugge van EcoMare. et centrum voor wadden en Noord- 'ee 's doos en verbijsterd dat zich Pmeuw vergiftigingsgevallen voor oen. met name omdat het broedtijd Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg vlekkenplan is er €6.400 000,- nodig voor de verbouwingen. De Grontmij, aan wie het schoolbestuur en de di rectie een second opinion vroegen, schat dat er €6.810.000,- nodig is voor de school. Op voorstel van het college stellen de politieke partijen vooralsnog €5.534.892,- beschik baar. Dat bedrag is opgebouwd uit een investeringskrediet van €4.634.892,- dat de gemeente vol gens het onderwijshuisvestings- beleid beschikbaar kan stellen aan de OSG plus een aanvullend krediet van €900.000,- om een 'uitdagende leer omgeving' voor de leerlingen te rea liseren. Daarnaast is de commissie bereid een apart krediet van €415.000,- te verlenen voor vervan gende huisvesting tijdens de ver bouw. De Vries hoopt tijdelijke huis vesting zoveel mogelijk te kunnen voorkomen door vlak voor en tijdens de grote vakantie te bouwen. 'Maar in het slechtste geval moeten anders tijdelijk dertig noodlokalen worden geplaatst.' De politieke partijen heb ben vooralsnog alleen over voorlo pige kredieten gepraat. Als aan de hand van het programma van eisen een definitief bouwplan is gemaakt, vraagt het college de raad om een definitief krediet beschikbaar te stel len. In totaal is voor de verbouw van de school, het kanjerproject met de hoogste prioriteit van de gemeente raad, een budget van €7.200.000,- beschikbaar. Volgens de commissie- Lees verder pagina 5 In voorgaande jaren deden zich op andere plaatsen op het eiland ook vergiftigingsgevallen voor EcoMare en de politie tasten in het duister of iemand met kwade opzet vogels ver giftigt of dat er onwetendheid in het spel is. Brugge: 'We hebben eerder meegemaakt dat er sprake was van onwetendheid en dat er gif tegen spreeuwen was gebruikt.' Het is vol gens Brugge inmiddels een achter haald verhaal dat roofvogels als ha viken verantwoordelijk zijn voor het opeten van veel andere kleine dieren. 'Dat is net zo achterhaald als dat een zeehond dagelijks dertig kilo vis zou eten.' Uit de dood van de vrouwtjeshavik kan worden afgeleid dat haar jongen waarschijnlijk ook ten dode zijn op geschreven. 'Het mannetje zal het ook zwaar hebben. Die ligt mogelijk ergens anders. Tijdens de broedtijd zit het vrouwtje op het nest en zorgt het mannetje voor het etenMensen die tips of nadere informatie hebben over de vergiftigingsgevallen kunnen contact opnemen met EcoMare (317741) of de politie (0900-8844). Ook jeugdige dammers streden fanatiek om de prijzen. (Foto fAarcb Heyner) Texelse denksporters konden geen potten breken in het dam- en schaaktoernooi dat zaterdag werd gehouden op de Schulpengat. In beide disciplines ging de eerste prijs in de hoogste groep naar een deelnemer van de overkant. In to taal monsterden ruim vijftig denk sporters aan op Teso's vlaggen schip, dat de hele dag lang gewoon in de vaart bleef. Het toernooi werd gehouden ter ge legenheid van het vijftigjarig bestaan van de Texelse Sportraad. Nieuw was het evenement niet, want al vaker streden dammers en schakers op het Marsdiep om de prijzen, de laatste keer vijf jaar geleden. Net als bij voor gaande keren viel ook nu de bijzon dere ambiance op. Na een openings praatje van Jaap Dros. voorzitter van schaakclub En Passant, één van de organiserende verenigingen, gingen de partijen rond kwart over tien in een ontspannen sfeer van start. Hoewel er niet de serene rust van een speel zaal heerste en bootreizigers de hele dag lang geïnteresseerd rond de bor den dromden, konden de spelers zich toch behoorlijk concentreren en wa ren er geregeld fraaie staaltjes te zien. De Sportraad zorgde onder meer voor de prijzen en bood elke deelne mer vanwege het jubileum twee con sumpties aan. In groep A bij het schaken moesten de Texelse toppers Thomas Richter en Jaap Dros het opnemen tegen fa voriet Richard Vedder uit Bun schoten, die nog enkele vedetten uit zijn woonplaats had meegenomen. Het veld werd aangevuld met de oud- Texelaars Gerard van Es, Aart van den Brink en Lex van Aalderen. Om dat het speeltempo beduidend hoger lag dan normaal (de spelers hadden in deze groep twintig minuten be denktijd per persoon), werden er na tuurlijk fouten gemaakt. Toch werden er interessante partijen gespeeld op een goed niveau. Richard Vedder maakte zijn faam waar en won met 5 punten uit 7 partijen. De tegenwoor dig in Barendrecht wonende Van Es hoefde maar een half punt toe te ge ven en deelde de tweede plaats met Hendrik Pruijs, die net als de winnaar in Bunschoten woont. Jaap Dros en Thomas Richter moesten ondanks hun goede spel genoegen nemen met 2,5 punt. Douwe Hoekman uit Den Burg was in groep B de sterkste met 4,5 punt uit 5 partijen. De enige die hem een halve punt kon ontfutselen was Jaap de Wijk, die op de derde plaats ein digde. In deze groep domineerden de Texelaars wél, want Dick van Barneveld nestelde zich met 3,5 punt netjes op de tweede plaats Auke Terpstra liet in groep C zien dat hij zijn mannetje op schaakgebied nog staat. Hij won alle vier zijn partijen en werd overtuigend winnaar. Duco van der Kuyl legde beslag op de tweede plaats met 2.5 punt uit 4 partijen. Dammen De dammers waren bij de volwasse nen verdeeld over vier groepen en bij de jeugd (na voorronden) over drie groepen. De hoofdklasse werd ge wonnen door de talentvolle Mike Koopmanschap uit Heerhugowaard, Hij won twee partijen en speelde een maal remise Op de gedeelde tweede en derde plaats eindigden Jaap Buis Lees verder pagina 5 (Advertentie) Officier van justitie M. Eissing heeft twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan de helft voorwaardelijk, geëist tegen een 29-jarige man uit Den Burg. Hij zou op 18 november vorig jaar hebben geprobeerd zijn moeder te wurgen. Zelf ontkent de verdachte dit, terwijl het slachtof fer in tweede instantie probeerde haar aangifte af te zwakken. Het openbaar ministerie acht de wurg- poging desondanks overtuigend bewezen. De Texelaar kwam die dinsdag rond half negen 's avonds thuis. Hij was 'weer' dronken en schreeuwde tegen zijn moeder 'dat hij haar af zou ma ken'. Vervolgens werd de vrouw hardhandig véstgepakt. Doordat zij zich wist los te rukken kon ze naar de buren vluchten, toevalligerwijs een politieagent, die direct zijn collega's inschakelde. Volgens de verdachte is dit verhaal 'grote onzin' Tijdens de rechtszitting, die dinsdag werd ge houden, wilde hij er eigenlijk niet op ingaan. 'Ik ben niet echt in staat me nu tegen dit soort onzin te verdedi gen. Ik zit zwaar onder de kalme ringsmiddelen.' Hij stelde verder dat de als getuigen opgeroepen politieagenten het ver haal maar moesten vertellen, maar voegde daar wel aan toe dat 'we die liever kwijt dan rijk zijn' De agenten lieten echter verstek gaan en zowel officier als rechtbank achtte het niet nodig de zaak uit te stellen om als nog te proberen de medewerkers van politie als getuigen te laten verschij nen. De beschuldiging van de mishande ling en de wurgpoging is fors overdre ven, was de stellige overtuiging van de verdachte. 'Natte vingerwerk van het slecht functionerende Texelse politiekorps', oordeelde hij. Dat hij echt met geprobeerd heeft zijn moe der van het leven te beroven, daar had hij naar eigen mening nog een zeer overtuigende verklaring voor 'Ik heb zo goddeloos veel kracht, dat als ik iemand opzettelijk een knietje geef, dan staat die persoon niet meer op, dan is het afgelopen. Ik heb mijn moeder dus niet hardhandig aange pakt.' Bom ontploft De rechtbank benadrukte hierop dat er toch forse blauwe plekken bij het slachtoffer zijn geconstateerd. De foto's hiervan zitten in het dossier De man begon vervolgens met zijn vin ger tegen het verdachtenbankje te tikken en zei: 'Kijk, als ik dat al met mijn vingertoppie kan...' Dat hij na thuiskomst de woonkamer had 'ver bouwd', gaf hij wel toe. 'De woonka mer zag eruit alsof er een bom was ontploft', zei de rechter, waarop de verdachtè antwoordde: 'Ik heb met wat tafels en stoelen gegooid.' Dat de verdachte geen makkelijke jongen is, wilde hij ook wel toegeven. 'Een probleemjongere, zoals dat heet, daarom heeft de politie het ook op me gemunt.' Uit het politiedossier blijkt dat de Texelaar vooral bekend staat door zijn drankgebruik en het op luidruchtige wijze aan anderen ken baar maken van zijn onvrede over het politiekorps. Hij gebruikt sinds zijn veertiende alcohol en experimenteert al jaren met drugs. 'Ik had een drank probleem, dronk één tot drie liter sterke drank per dag. Ook gebruikte ik wel eens cocaïne, XTC of wiet.' Een psycholoog en een psychiater concludeerden na onderzoek dat de verdachte hulp nodig heeft. Een ver plichte behandeling als onderdeel van de straf wordt zinvol geacht. Uit de rapportage komt naar voren dat de verdachte kampt met een 'ern stige persoonlijkheidsstoornis met trekken van borderline'. Op 18 no vember. toen het incident met zijn moeder plaatsvond, was hij volgens de deskundigen verminderd toereke ningsvatbaar. De officier van justitie nam deze ad viezen over en eiste naast de deels voorwaardelijke gevangenisstraf ver plichte behandeling, met opname in een speciale kliniek en daarnaast begeleiding door de Brijder Stichting om zijn alcohol- en drugsprobleem aan te pakken. Deze eis doet volgens de officier 'recht aan de ernst van de feiten'. De rechtbank doet 1 juni uit spraak. Een 40-jarige koetsier uit De Cocks- dorp en een 22-jarige passagiere uit Sneek zijn donderdag gewond ge raakt, nadat het paard dat hun wagen trok op hol was geslagen. Het onge luk gebeurde rond 20.00 uur op het fietspad langs de Postweg, tussen de Slufterweg en de Muyweg. Het paard schrok van eenden die uit de naast gelegen sloot opvlogen en begon te trappen en te bokken, waardoor de wagen omviel. De vrouw moest met knieletsel naar het ziekenhuis in Den Helder worden vervoerd. Wij zijn per direct op zoek naar een die voor ons de krant wil bezorgen op de route: Postweg, Krimweg en Vuurtorenweg. Hier wonen ongeveer 55 abon nees. Het bezorgen is het eenvoudigst voor iemand die in deze omge ving of in De Cocksdorp woont. De kranten worden dinsdag en vrijdag tussen 16.30 en 17.00 uur bij u thuisgebracht. Geïnteresseerden kunnen voor nadere inlichtingen terecht bij de balie van de Texelse Courant aan de Spinbaan. Langeveld de Rooy Spinbaan 6 1791 MC Den Burg - Texel Telefoon 0222 - 362600 Fax 0222 - 314111 Losse nummers 0,95 Onder het motto 'Lawaai maken is goed; vernielen en smeren is niet goed' wordt in de vroege uurtjes van Pinksterzaterdag in De Koog een groot 'luilakfeest' gehouden. Pagina 2 Nog dit jaar zal uit onafhankelijke meetgegevens van het KNMI blijken of gemelde schade op Texel na schietoefeningen op de Vliehors ook daadwerkelijk is veroorzaakt door de luchtmacht. Die gegevens worden vnj toegankelijk en zijn door een ieder te raadplegen op internet. Pagina 5 Ingrid van Lubek heeft op de Neder landse kampioenschappen halve triatlon in Nieuwkoop een zilveren medaille veroverd. Een opsteker voor de Texelse sportvrouw die er niet in is geslaagd zich te kwalificeren voor de Olympische Spelen. Pagina 7 De 75-jarige Dirk Krijnen uit Den Burg is zaterdag in het ziekenhuis in Den Helder overleden, nadat hij twee dagen eerder van zijn fiets was gevallen en daarna aangere den door een bromfietser. Het ongeluk ontstond donderdag rond 20.30 uur op de Haffelderweg nabij Den Burg. De man maakte een fietstochtje en keek daarbij om naar zijn 70-jarige echtgenote, Tine Krijnen, die een meter of twintig ach ter hem reed. Nabij de flauwe bocht tegenover de meierblis kwam hij daarbij ten val, net op het moment dat van de andere kant een 17-jarige Texelaar op een bromfiets naderde. Die kon hem niet meer ontwijken, waardoor een aanrijding ontstond. Het slachtoffer raakte gewond aan zijn hoofd en bleef bewusteloos lig gen, waarna hij per ambulance naar het Gemini Ziekenhuis werd ver voerd. (Advertentie) CfW ran. Jit tli it bel bsn. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: drogist cry. parfumerie V Zwitserleven Ronde om Texel 2004 ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. .e<a«e* Binnen een kwartier een ambulance jotormaöe'^nci<! Noodklok voor zieke iep van d* o0\\a' tWO<d'" .i\6 Noord-IDollond

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 1