Minister ontbreekt bij opening Toasten op centrum met zand en zeewater Mieuwe kunstwerken bij Waddenhaven Overlast van Vliehors op internet na te gaan INMI plaatst nieuw meetstation mmm. Wmw*' Jan Bakker wint kennisquiz CM Verbouw OSG Denksporters Vrijwilligers missen zestien soorten voor lijst Duo Perix .TEXELSE j COURANT1 Hoge betaalmoraal? g dit jaar zal uit onafhankelijke letgegevens van het KNMI blij- lof gemelde schade op Texel na fiietoefeningen op de Vliehors k daadwerkelijk is veroorzaakt irde luchtmacht. Die gegevens [den vrij toegankelijk en zijn een ieder te raadplegen op trnet. Dat wordt mogelijk door alisatie van een meetpost na- De Cocksdorp, die laagfre- inte trillingen in de bodem listreert, het zogeheten infra- luid. laanleg van een meetpost nabij De Jcksdorp door de afdeling seismo- tievan het KNMI is nagenoeg af- VERVOLG VAN PAGINA 1 len, van wie de bouw nog eerder ndaag dan morgen mag beginnen, ag dat krediet in ieder geval niet irden overschreden. 'Het hoeft niet aldus Frans Visman (D66). Van de 534.892,- wordt in eerste instan- €150.000,- gebruikt om de externe leleider aan de slag te laten gaan. sthouder Nel Eelman, die dat be- tijdens de vergadering bekend- ikte, liet weten dat het bewust de ruime kant is begroot. Uitbreiding wel het schoolgebouw aan de [ffelderweg als de voormalige LTS de Emmalaan wordt stevig onder iden genomen. Ze worden opge- ppten uitgebreid. Bedoeling is dat "Ie gebouwen gezamenlijk een «vlakte van 10.074 vierkante !,er krijgen, wat genoeg moet zijn ruim negenhonderd leerlingen de docenten goed te huisvesten, is dat 8688 vierkante meter, mi 's de kelder en de gymnastiek- N'en aan de Haffelderweg. De 'tooi telt dit jaar 929 leerlingen, jnwege de eilandpositie wordt be- afgeweken van de normen die •alen hoeveel vierkante meter een '°ol nodig heeft voor een bepaald ntal leerlingen. Volgens die normen ,lJde OSG aan 8855 vierkante me edoende moeten hebben, maar -vlieger gaat volgens de directie en schoolbestuur met op vanwege kleine groepsgrootten. Aan de 'erkant zitten gemiddeld 26 leerlin- U"leen groep, op Texel is dat 22,5 '9foep, waardoor er meer groepen lngemiddeld zijn. Volgens de zoge nde Texelse maat wordt daarom de Haffelderweg 18,5 procent ka oppervlakte gerekend en bij de ^rnalaan 25 procent. Dat betekent 1 de ouc,e LTS na de verbouw een 'Pervlakte krijgt van 4243 vierkante ®er en het gebouw aan de elderweg 5831 vierkante meter Vries: 'Je moet er rekening mee ,n dat in de toekomst niet alle 'en vol zijn.' Volgens de second 'n|on van de Grontmij heeft de I ivï met de Texelse maat haar Wigde ruimte zeker niet te ruim rekend De zes microbarografen worden gedeeltelijk ondergronds geplaatst, op een bepaalde af stand van elkaar. (Foto knmo VERVOLG VAN PAGINA 1 uit Ewijcksluis en Remmert Sijm uit Enkhuizen. Wegens het geringe krachtsverschil waren er twee eerste klassen. De eerste werd overtuigend gewonnen door Peter Kopen uit Enkhuizen, Johan Pronk legde beslag op de tweede plaats In de andere groep won Sijbrand de Groes uit Sneek voor Hans Bekkers uit Den Helder. De hoogste plaats in de tweede klasse werd opgeëist door de jeugdige Richard Bos uit Enkhuizen. Hij won al zijn partijen. Tweede werd Sijfert Laan uit Andijk. De enige Texelaars bij de volwassen dammers waren Harry van de Wetering (eerste klasse) en Wim Timmer (tweede klasse). Geen van beiden slaagde erin zich te mengen in de strijd om de prijzen. De jeugd kende een flinke afvaardi ging uit Enkhuizen. Samen met de Texelse deelnemers en de regionale topper Ritchie Wijnker uit Den Helder werd er enthousiast gestreden. Eerst werden voorronden gespeeld, waar uit vervolgens drie fmalegroepen naar sterkte werden gevormd. Zo hadden ook de mindere spelertjes kans op een prijs. De eerste voorrondegroep werd gewonnen door Ritchie Wijnker. Dat was geen verrassing, want de dammer uit Den Helder is goed ge noeg om binnenkort om het Neder lands kampioenschap te mogen spe len. Arman Sjachov uit Oosterend eindigde knap op de tweede plaats. In de andere groep eindigde Machteld Jansen Verplanke uit Enkhuizen op de bovenste plaats, gevolgd door Ricardo Blom uit Den Burg. De eerste finalegroep werd een prooi voor Ritchie Wijnker, die al zijn par tijen won Hij werd hiermee totaal winnaar. Tweede werd Ricardo Blom. Arman Sjachov stond tweemaal ge wonnen en had als tweede kunnen eindigen, maar maakte een paar on nodige blunders, waardoor hij zijn kansen vergooide Volgens kenners speelt hij echter dermate goed, dat hij in de toekomst nog van zich zal laten horen. De tweede finalegroep werd na barrage gewonnen door Gwan Lok de Jonge uit Enkhuizen. Simon Vlaming uit Oosterend eindigde als derde. In de derde groep was Lisa van Eekelen uit Enkhuizen de sterk ste. Ook hier viel de beslissing pas na een barrage. Hasmik Sjachov en Jelmer Barhorst, beiden uit Ooster end. deelden de tweede plaats. Uitslagen Schaken - Groep A 1 Richard Vedder (Bunschoten). 5; 2 Gerard van Es (Barendrecht) 4.5; 3.Hendrik Pruijs (Bunschoten), 4,5 4 Arie van den Hoogen (Bunschoten), 3.5: 5 Aart van den Brink (Amsterdam), 3; 6.Jaap Dros. 2.5. 7 Thomas Richter 2.5; 8.Lex van Aalderen (Am sterdam). 2,5 Groep B: I .Douwe Hoekman 4,5; 2 Dick van Barneveld, 3.5; 3 Jaap de Wijk, 3: 4 Ernst de Reus (Bunschoten) 1,5. 5 Taeke van Lmgen. 1,5, 6.Klaas Geus (Den Helder), 1 Groep C 1 Auke Terpstra, 4, 2 Duco van der Kuyl, 2.5, 3 Martin Möhlmann (Den Helder). 2; 4 Frans Eijgenraam 1.5; 5.Cees Witte. 0. Dammen - Hoofdklasse I.Mike Koopman schap (Heerhugowaard), 5; 2/3 Jaap Buis (Ewijcksluis) en Remmert Sijm (Andijk), 3; 4 Pascal Stil (Hoorn), 1 Eerste klasse 1 Peter Koopen (Enkhuizen), 6, 2.Johan Pronk (Delft). 3 3 Ab Asma (Andijk), 2; 4,Rob Holtjer (Hippolytushoef). 1. Eerste klasse 1 Sijbrand de Groes (Sneek), 5.2 Hans Bekkers (Den Hel der). 3, 3.Harry v/d Wetering, 2. 4.T. de Ridder (Den Oever) Tweede klasse: I.Richard Bos (Enkhuizen), 10; 2.Sijfert Laan (Andijk) 8; 3 Ben Jansen Verplanke (Enkhuizen), 4 4/5 Bert over de Linden (Enkhuizen) en Wim Timmer 3,6.Dirk Roosendaal (Enkhuizen). 2 Jeugdgroep 1 1 Ritchie Wijnker (Den Helder) 8. 2.Ricardo Blom, 4; 3. Machteld Jansen Verplanke (Enkhuizen), 3; 4.Hans Galjaard. 3; 5 Arman Sjachov. 2. Jeugdgroep 2. 1 Gwan Lok de Jonge (Enkhuizen), 6; 2 Iris Jansen Verplanke (Enkhuizen), 6, 3.Simon Vlaming, 4; 4 Vouri Kreuk (Enkhuizen). 4.5 Marjan 't Hart. 0 Jeugd groep 3. I.Lisa van Eekelen (Enkhuizen), 8 2.Hasmik Sjachov. 8; 3 Jelmer Barhorst, 8; 4.Ben Daalder, 4, 5.Maurice Daalder, 2 6.Chris Daalder. 0. Genodigden van de officiële opening bekijken de interactieve maquette in het bezoekerscentrum van het nationaal park bij EcoMare. tFc'O Jeroen ij- Hj.'.v."-* Jan Bakker heeft de kennisquiz gewonnen die het nationaal park had opgesteld vanwege de ope ning van het bezoekerscentrum. Hij was de enige van alle 54 deel nemers die alle twintig vragen goed beantwoordde. Andere win naars waren Els Blom uit Den Burg (1 fout). Caren van der Geest uit Den Hoorn (2 fouten) en Annie Wolters uit Roden (3 fouten). Zij krijgen waardebonnen voor de winkel van EcoMare. Volgens het nationaal park bleek de quiz met gemakkelijk te zijn en struikelden zelfs ingewijden over vragen wat het hoogste duin op het eiland is of de functie van de snavel van de lepelaar. De vragen en de juiste antwoorden op een rij. 1Wanneer is het Texelse duingebied Natio naal Park geworden? 7 mei 2002, 2. Welk gebied omvat het Natio naal Park Duinen van Texel? Het hele Texelse duingebied, inclusief de Dennen, de Hors en de Slufter, 3: Hoeveel Nationale Parken zijn er in Nederland? 20, 4: Wat is het hoogste duin? Seetmgsnol, 5: Wanneer begon Staatsbosbeheer met het aanplanten van de Den nen? Ca. 1900, 6: Vroeger werden op grote schaal eieren geraapt op Eierland. Waarvoor werden deze gebruikt? Ze werden naar Amster dam verscheept naar de koeken bakkers, 7: Wat behoort tot de standaarduitrusting van een bos wachter? Verrekijker, mobieltje, groen uniform, 8: Hoe is de boshyacint in de Dennen terecht gekomen? Ze zijn aangeplant, 9: Welke plant in de Slufter kun je in salades eten? Zeekraal, 10: Hoe beschermt zeealsem zich tegen zout water? Door middel van zout- haren, 11Onder zandhoopjes in de Slufter leven gele weidemieren. Wat doen ze als het heel hoog water wordt? Ze overleven door een luchtbel te maken waardoor ze onder water kunnen ademhalen, 12: Welke pad komt niet in de dui nen van Texel voor? Pieterpad. 13: Welk landdier komt in de duinen van Texel niet voor? Vos, 14: Wat eet de waterspitsmuis? Insecten, 15: Welke vogel staat in het em bleem van het nationaal park9 Lepelaar, 16: Waarom heeft een lepelaar een lepelvormige snavel? Om in het water te voelen en vis jes te vangen, 17: Waarom heeft het vrouwtje van de bergeend geen camouflagekleuren zoals bij vele andere eenden? Ze legt haar eieren in een konijnenhol en is met zichtbaar als ze broedt, 18: Waarom zijn konijnen voor parelmoervlinders van levensbe lang? Konijnen zorgen door hun gegraas en gegraaf voor goede omstandigheden voorde groei van duinviooltjes, waarom de vlinders hun eitjes leggen, 19: Waarom hebben zilvermeeuwen een rode vlek op hun snavel? Daar pikken de jongen naar als ze voedsel wil len hebben, 20: Wat hebben vo gels in de duinen gegeten als ze paars poepen? Bessen van kraai- heide. Deelnemers aan de 1001-soorten- dag die afgelopen vrijdag en zater dag werd gehouden, hebben in to taal 985 dier- en plantensoorten geteld op het eiland. De dag was georganiseerd door het nationaal park naar aanleiding van de ope ning van het bezoekerscentrum en internationale biodiversiteitsdag. Ongeveer tweehonderd vrijwilligers en medewerkers van natuurgroepen op het eiland, toeristen en individuele natuurkenners waren 24 uur lang bezig met het tellen van soorten. Vol gens het nationaal park is het waar schijnlijk aan de kou en de wind te wijten dat de beoogde 1001 net niet werd gehaald. Diverse soorten vlin ders en insecten lieten zich met zien tijdens het tellen. Leden van de vogelwerkgroep, die daadwerkelijk bijna 24 uur achter elkaar op pad waren, telden 146 verschillende vogelsoorten Het korren langs de kust, dat zowel overdag als 's nachts plaatsvond, leverde 86 soorten zee dieren op. Zelfs de allerkleinste plant jes in zee. het fytoplankton werden onder de microscoop geteld In totaal werden 414 soorten planten geteld, 202 insecten, 146 vogels, 86 zee dieren, 77 zeeplanten, 43 padden stoelen. 43 zoogdieren en 17 amfibieën. Kinderen van basisschool De Adelaar uit Hoogwoud leverden onbedoeld een bijdrage aan de 1001-soorten dag door tijdens een wad programma bij de Krassekeet onverwacht een Chinese wolhandkrab uit de Wad denzee te halen Medewerker Pierre Bonnet van EcoMare reageerde zeer enthousiast. Het was de eerste keer dat hij een levende Chinese wolhand krab uit de Waddenzee zag komen. De krab leeft net als paling vooral in zoet water, maar trekt naar de zee om zich voort te planten. Het dier, dat in 1912 werd geïntroduceerd in Europa. was in de jaren dertig en vijftig een plaag in de Waddenzee. Hij werd toen met het zeer giftige DDT bestreden, omdat hij waterinlaten verstopte en een bedreiging vormde voor de dijk- lichamen. De Chinese wolhand- krabben worden volgens het natio naal park de laatste ti|d ook weer vaker gevonden in fuiken die rond het eiland staan opgesteld. De Griekse muziekgroep Duo Perix treedt vrijdagavond op in restaurant Klein Griekenland in De Koog. Muzi kanten Sakis en lakovos, bekend van radio en televisie, spelen gezellige en romantische Griekse muziek. Klein Griekenland is te vinden aan de Nikadel. DINSDAG 25 MEI 2004 Met het uitbrengen van een toast met een glas vol zand en zeewater hebben gedeputeerde Hans Schip per van de provincie Noord-Hol land en secretaris-generaal Chris Kalden van het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedsel kwaliteit woensdag bij EcoMare het bezoekerscentrum van het na tionaal park officieel geopend. Minister Cees Veerman, die eigenlijk de opening had zullen verrichten, onbrak. Hij had een dag eerder afge beld omdat de kabinetsvergadering van afgelopen vrijdag in verband met Hemelvaart naar woensdag was ver schoven. Secretaris-generaal Kalden, die de minister verving, sprak in zijn toe spraak enthousiast de verwachting uit dat het bezoekerscentrum op ter mijn tot honderdduizend bezoekers extra moet leiden naast de ongeveer 300.000 bezoekers die EcoMare al jaarlijks ontvangt. 'De mensen komen natuurlijk met speciaal voor het bezoekerscentrum', aldus Kalden. 'Het is geen doel, maar wel een mid del om mensen naar het nationaal park te laten komen Emt Scholtens, coördinator van het nationaal park, temperde later de verwachting van Kalden Volgens haar zou een toe name van vijftigduizend bezoekers ook al heel mooi zijn. Het bezoekerscentrum is ingericht in een gedeelte vóór de kassa, zodat bezoekers geen entree voor EcoMare hoeven te betalen. Bouwgroep Dijks tra en Draisma uit Bolsward ver bouwde de afgelopen maanden de ruimte. Bezoekers krijgen er in vogel vlucht een beeld van nationaal park de Duinen van Texel dat in 2002 offi cieel werd ingesteld. Meest in het oog springend is een acht meter lange interactieve maquette van het natio naal park. De maquette rust op twaalf zuilen die elk informatie verschaffen over het gebied De maquette is ge bouwd door de vermaarde maquettebouwer Bruns uit Wester hoven (bij Eindhoven). Bij een zuil over de Slufter is te ontdekken hoe lamsoor, zeealsem en zeekraal om gaan met zout water, bij een andere zuil kan een computerspel worden gespeeld waarbij een noordse woel- muis uit de buurt van een kiekendief moet blijven en er worden beelden vertoond van een zandsuppletie. Ook is een puzzel te maken met spo ren van dieren en voertuigen op de Hors gebruik en bij een zuil is het beeld te zien van een camera die staat opgesteld bij de Mokbaai. Vol gens Scholtens iS het de bedoeling dat bezoekers over een paar weken vanaf die zuil de camera zelf kunnen bedienen, zodat ze vanuit het bezoekerscentrum vogels bij de Mokbaai kunnen bekijken. 'Als je goed inzoomt, is het zelfs mogelijk om mensen op de boot te zien.' Met lichtjes wordt op de maquette aange geven welke wandelroutes er zoal zijn. De lichtjes blijven uit als een route gesloten is. 'Bezoekers gaan automatisch op de maquette kijken waar zij zitten en dan ontdekken ze welke routes ze bij hun in de buurt kunnen lopen', aldus Scholtens. Oog voor detail kan de maquettebouwer niet worden ontzegd. Op de ma quette zijn de gebouwen van Eco Mare en het bezoekerscentrum mee genomen, inclusief replica's van de zeehondenbassins en het model van de Potvis dat buiten staat Andere aandachttrekkers in het cen trum zijn onder meer een actuali- teitenwand, een stripwand en een nagebouwd boswachtershuisje van Staatsbosbeheer In het laatste kun nen bezoekers op een beeldscherm zien wat voor werk een boswachter doet. De film is opgenomen op het eiland. De boswachter is een acteur die werd begeleid door boswachters Erik van der Spek en Edwin van Egmond. Het huisje wordt volgens Scholtens de komende tijd nog aan gekleed met diverse spullen die in het echt ook in de huisjes van Staatsbos beheer zijn te vinden. Bij de strip- wand hangen diverse panelen waarop een verhaal is getekend over het gebruik van de duinen op het ei land door de eeuwen heen. Op de actualiteitenwand wordt getoond welke dieren voorkomen in het natio naal park en er wordt aandacht be steed aan de gevaren van bos- en duinbranden. Bezoekers kunnen ook hun kennis testen bij een aantal spe len in het centrum. Begeleidende tek sten bij de diverse onderdelen zijn in het Nederlands, Duits en Engels op gesteld. Volgens Scholtens is het de bedoeling dat elk jaar een deel van de expositie wordt vernieuwd. Daarvoor is jaarlijks een bedrag van €33.000,- beschikbaar. De jaarlijkse exploitatie kosten zijn beraamd op in totaal €360.000,- Het bezoekerscentrum is eigendom geworden van EcoMare dat voor het onderhoud en het be heer zorgt. Het Overlegorgaan van het nationaal park bepaalt wat voor exposities er worden gehouden in het centrum. Vertegenwoordigers van EcoMare, het overlegorgaan en Staatsbosbeheer (de grootste grondbezitter in het nationaal park) ondertekenden eind vorige maand een overeenkomst waarin diverse afspraken over het centrum voor de komende vijfentwintig jaar zijn vast gelegd. De meetpost is ingericht op een ter- reintje van Staatsbosbeheer dat aan een agrariër is verpacht. De exacte locatie houdt het KNMI geheim, uit angst voor vernielingen aan de appa ratuur. Volgens de onderzoeker is de locatie Texel interessant vanwege de wind 'Wind is altijd een storende fac tor bij metingen. Er wordt veel onder zoek gedaan om de invloed van de wind zoveel mogelijk te onderdruk ken en op Texel waait het altijd, dus dat maakt het een interessante locatie.' Vliehors Naast het meten van mogelijke kern explosies is het meetstation nuttig bij het vastleggen van overlast door oe feningen op schietrange de Vliehors op Vlieland. De trillingen die bij oefe ningen ontstaan, worden feilloos ge registreerd en die metingen kunnen dienen als bewijsmateriaal in de strijd tegen de overlast van de militaire oefeningen in het noorden van Texel. Gezien dat belang heeft het college van B&W zo'n €6.500,- bijgedragen aan de realisatie van het KNMI-sta- tion, waarvan de totale kosten zo'n €20.000,- bedragen. Volgens Evers wordt de verbinding tussen het Texelse station en De Bilt binnen en kele maanden gerealiseerd. Daarna zullen alle Texelse meetgegevens van infrageluid online op internet verschij nen. Nu wordt dat alleen nog van het station in De Bilt gedaan. 'Na iedere oefening op de Vliehors kan worden gekeken wat voor gevolgen dat heeft gehad, aan de hand van de meet gegevens.' De registraties worden integraal op internet geplaatst, met een toelichting, zodat ook met-des kundigen die kunnen interpreteren. De gemeente Texel heeft niet te kla gen over de betaalmoraal van haar klanten. Elk jaar blijkt dat een naar verhouding zeer klein deel van ver schuldigde parkeerbelasting, reini gingsrecht, toeristenbelasting en an dere locale belastingen uiteindelijk met wordt voldaan en als oninbaar moet woerden beschouwd. Over het afgelopen jaar was het oninbare be drag totaal €15.934,46. Dat is nog geen half promille van de totaal ont vangen gelden. Volgens een ambte lijke woordvoerder is dat niet alleen te danken aan de betaalmoraal maar ook aan de krachtige wijze waarop de gemeente zijn debiteuren herinnert aan hun verplichtingen. tot doel een onderscheid te maken tussen seismische trillingen en atmo sferische schokgolven. Belangrijkste bronnen van infrageluid zijn super sonisch vliegverkeer en boven grondse (kern)explosies. Volgens projectleider Laslo Evers, geofysicus op de afdeling seismo logie van het KNMI, is het meet station op Texel het vierde in Neder land. Ook in De Bilt, Deelen en Witteveen meet het KNMI infrageluid. Verder maakt de Texelse array deel uit van een wereldwijd netwerk van zo'n zestig meetstations die een belang rijke rol spelen bij de naleving van het Kernstopverdrag, omdat in het geval van een kernexplosie belangrijk bewijsmateriaal wordt vergaard. Vol gens Evers is het veldwerk afgerond 'We hebben de zes microbarografen geïnstalleerd en "de bekabeling is aangelegd We zijn nu bezig om de bijbehorende computerapparatuur op Texel en in De Bilt, waar de gege vens worden verwerkt, aan te sluiten.' komt een bordje bij de boegspriet te staan met gegevens voor voorbijgan gers Eelman sluit niet uit dat dat mogelijk nog nieuwe informatie ople vert. Tegelijk met de boegspriet heeft Waddenhaven Texel ook een nieuw kunstwerk van Peter Riteco in ge bruik genomen. Riteco bewerkte een voormalige meerpaal van Rijkswater staat die gemaakt is van basrelokus- hout. Van een soortgelijke meerpaal maakte hij vorig jaar ook al voor Teso het kunstwerk (De Basis) dat op het plein bij de veerhaven staat. Het nieuwe kunstwerk voor de Wadden haven staat op de steiger bij het havengebouw. Een naam heeft Riteco er bewust met aan gegeven 'Dat doen de Oudeschilders zelf wel.' Het nieuwe kunstwerk van Peter Riteco op de steiger bij het havengebouw. gerond. In februari werd gestart met het installeren van de zes arrays, een serie instrumenten (microbarografen) waarmee infrageluid kan worden ge meten. Infrageluid is geluid dat voor mensen onhoorbaar is, doordat het een nog lagere toon is dan de laagst hoorbare bastoon. Door mensen wordt dit geluid als een trilling erva ren De detectie van infrageluid heeft zodat hij goed beschermd is tegen de omstandigheden Het voorwerp is in principe eigendom geworden van het Maritiem en Juttersmuseum dat de bergings- kosten betaalde. Mocht zich een rechtmatige eigenaar melden, dan kan die zijn eigendom alsnog op eisen. Die kans is niet groot, omdat de boegspriet bijna tweehonderd jaar oud is. De herkomst van het voor werp is volgens Hans Eelman nog altijd onbekend. De spriet heeft ver moedelijk altijd in de zeebodem ge zeten en is waarschijnlijk door de noordwesterstorm die in januari woedde van de bodem losgeraakt. Het is evenmin bekend van welk zeil schip ze komt. Eelman gaat er inmid dels wel vanuit dat het om dat deel van de boegspriet gaat dat vast zat aan het schip. Het voorwerp is 13,7 meter lang, 56 centimeter breed, drie ton zwaar en gemaakt van grenen. De twee jufferblokken en de schijf op de spriet zijn gemaakt van pokhout. Er houten boegspriet die hulpstrand- der Hans Eelman in januari heeft onden op de Razende Bol is gem eerd bij de Waddenhaven in deschild. Kraanmachinist Kees Liere van Tatenhove, Adri van re, Gilles van Mil en Willem Keijzer den de spriet woensdagmiddag haar nieuwe plek bij de santenhaven. De spriet krijgt vol- s havenmeester Marcel Schuur- een behandeling met een ge- mengsel van lijnolie en hars, Keijzer en Adri van Liere houden de boegspriet m bedwang, terwijl Kees van Liere hem op de steunblokken bij de haven laat (Foto Jeroen van Hattum)

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 5