Idee VMBO-plein OSG Emmalaan llsa en Martin Koorn E Bedrijvig he id openen Koger winkel Reischeque voor jubileui .TEXELSE Schapenstamboek niet uit de zorgen Dans-instuif Oude munt Onderzoek naar kitesurfen op Waddenzee 8 COURANT Geluid en beeld in kunstproject strand paal 17 Heri Hodie B kampioen Bijeenkomst over Waddengebied op Unesco-lijst Rijwielstalling achter raadhuis Jeugdtennissers op tweede plaats Houten dek loodsbotter krijgt steun gemeente at ik zeggen Bossiesdag Lasertherapie Geslaagd toerno bij Heri Hodie Op de binnenplaats van de oude LTS zou volgens het vlekkenplan voor de verbouw van de OSG een zogeheten VMBO-plein moeten worden ingencht. Overkap het binnenterrein tussen de lokalen en de kantine van de oude LTS en richt er een zogehe ten VMBO-plein in. Dat is één van de voorstellen die worden gedaan in het zogeheten vlekkenplan van onderwijskundig adviesbureau DHV voor de aanpassing en ver bouw van de beide school gebouwen van de OSG. Dat plein zou een nieuwe ontmoe tingsruimte voor de leerlingen moe ten worden en een centraal punt waar de afdelingen Techniek, Administra tie, Zorg en Welzijn en Consumptief op uitkomen. Het moet ook een door gaande route in het gebouw tot stand brengen en een einde maken aan de drukke verkeersstromen die zich tus sen de lessen voordoen in de huidige lange smalle gangen van het gebouw. Volgens DHV is de oude LTS met aan trekkelijk voor de leerlingen, waar door zij in de pauzes massaal naar de kantine aan de Haffelderweg trekken waar al nauwelijks plaats is voor de leerlingen van dat gebouw. Door het gebouw stevig op te knap pen, moet het weer een aantrekkelijk gebouw worden. DHV stelt voor om de praktijkruimten van de afdeling aan te passen aan de eisen van de tijd (optimale werkplekken) en duide lijk herkenbaar te maken. Het uit 1964 daterende gebouw moet in het alge meen worden gemoderniseerd en voor de docenten moeten eigen werkplekken worden ingericht. Er moet een aparte ruimte komen voor lessen culturele en kunstzinnige vor ming, de keuken van Welzijn en Zorg zou moeten worden verplaatst en het restaurant moet een beter zichtbare entree krijgen. Ook het VMBO-plein moet een ruime en aantrekkelijke entree krijgen. De afdeling Techniek hoeft met aangepast te worden, om dat dat een paar jaar geleden al is gebeurd. Volgens DHV is het belang rijk een aantrekkelijke en stimule rende omgeving voor de VMBO-leer- lingen te realiseren, omdat zij de toekomstige beroepsbevolking van het eiland vormen. Bedoeling is dat de voormalige LTS volledig wordt in gericht voor de bovenbouw (derde en vierde jaar) van het VMBO. De onder bouw wordt ondergebracht in één cluster met de onderbouw van HAVO en VWO in het gebouw aan de Haffelderweg. Bij dat schoolgebouw is het volgens DHV vooral belangrijk dat er nieuwe lokalen bijkomen. Volgens een bere kening van het bureau moeten er na de verbouw in totaal 23 groeps- ruimten zijn. Daarbij wordt gerekend via de Texelse maat. Landelijk heb ben scholen groepen met gemiddeld 26 leerlingen. Op Texel ligt dat gemid delde vanwege de eilandpositie op 22,5 leerlingen, waardoor er meer groepen dan gemiddeld zijn De school telt dit jaar 929 leerlingen. Voor de gehele onderbouw zijn er in totaal 14 groepsruimten nodig, voor de bovenbouw van HAVO en VWO negen. De nieuwe lokalen zouden gebouwd moeten worden op de be gane grond bij de ingang of boven de lokalen van biologie, natuurkunde en scheikunde die zich op de eerste ver dieping van de Haffelderweg bevin den. Rector Henk de Vries laat weten dat de keuze tussen die twee varian ten nog volledig open is. De school wil verder de groeps ruimten inrichten met flexibele wan den, zodat lokalen eventueel bij el kaar kunnen worden gevoegd. Bedoeling is ook dat er drie studie landschappen ontstaan, waar de leerlingen zelfstandig achter de com puter kunnen werken of in groepjes met een project bezig zijn. Volgens het vlekkenplan moeten er ook aparte werkplekken komen voor het perso neel. Dat heeft nu alleen de docentenkamer als eigen plek. Plek ken als de gymzalen, de kantine, de mediatheek, gymzalen, receptie en garderobe moeten een opknapbeurt krijgen. Een extern projectleider gaat samen met een huisvestingscommissie een programma van eisen opstellen aan de hand van het rapport van DHV. Dat moet leiden tot een definitief bouw plan en een definitieve krediet verstrekking door de gemeenteraad De school kampt al jaren met een tekort aan ruimte. Begin augustus vorig jaar werden vier noodlokalen geplaatst bij de locatie Haffelderweg om daar een deel van de leerlingen in te huisvesten. Leden van de Vereniging Texels Schapenstamboek in Noord-Hol land, organisator van de Texelse Schapenfokdag, hopen dat er een spoedig einde komt aan een lang lopend financieel geschil met oud bestuurder en inspecteur W. Kiste- maker. Ook Kistemaker en de nieuwe voorzitter Dick Roele ho pen uit de impasse te komen. Kistemaker verwijt de vereniging des tijds geen verzekering te hebben af gesloten, waardoor hij in het zogehe ten WAO-gat is gevallen. De kwestie kwam voor de rechter, die bepaalde dat Kistemaker een schade van €34.000,- heeft geleden, die in de toekomst zelfs kan oplopen tot €60.000.-. Een en ander schrijft Kistemaker in een brief die hij - voor uitlopend op de jaarvergadering be gin mei - stuurde aan de leden van het Schapenstamboek. Onderhande lingen met het bestuur, dat toen nog onder voorzitterschap van Jan Zwagerman stond, liepen steeds op mets uit. In de brief spreekt Kiste maker de hoop uit dat Roele zich als opvolger van Zwagerman 'niet ver galoppeert'. 'Ik hoop dat hij er in slaagt impulsen te geven waardoor deze kwestie verdwijnt.' Tijdens de jaarvergadering spraken de leden volgens Roele unaniem uit te streven naar een oplossing. 'Ze vinden dat het nieuwe bestuur dat moet regelen Alleen kan dat met morgen. Maar ik heb het gevoel dat we het wel zullen redden. Anders was ik er met aan begonnen. De rechter heeft een uitspraak gedaan en daar wil ik heel positief mee omgaan. Maar we moeten het als vereniging wel kunnen dragen.' Mocht het met tot een vergelijk komen, dan bestaat de kans dat het stamboek failliet gaat. Dat heeft weliswaar geen gevolgen voor de registratie, die elders is on dergebracht, maar betekent wel dat de vereniging als belangenbehartiger en als instantie die de richtlijnen voor de fokkerij opstelt ten gronde gaat. Dansgroep Interdans sluit het seizoen woensdag 26 mei af met een dans- instuif. ledereen die van dansen houdt, kan dan kosteloos meedoen aan internationale dansen. De avond wordt gehouden in dorpshuis De Wielewaal in De Waal en begint om 19.45 uur. Een koperen Zweedse munt uit 1626. Die vond Marlon Bruin uit Den Burg afgelopen weekeinde tot zijn verrassing op het strand bij paal 28 toen hij met een metaaldetector aan het speuren was. De koperen vierkante munt zag er nog goed uit. 'Ik vermoed dat hij met het opspuiten op het strand is gekomen, anders was hij niet zo gaaf geweest', aldus Bruin. Hoewel oud is het niet echt een kostbare munt. Naspeu ringen op internet leerde Bruin dat het Zweedse muntstuk onge veer tachtig euro waard is. Bruin speurt sinds een paar maanden regelmatig langs het strand met zijn metaaldetector. De vondst bestaat tot nu toe uit diverse euro's en guldens, sieraden en een paar kogels. 'Het valt op dat de guldens er nog steeds goed uitzien. De euro's gaan er minder uitzien als ze een tijd in het zand hebben gelegen.' Bruin hoopt in de toekomst ook op landerijen naar voorwerpen te kunnen gaan speuren. De gemeente bekijkt of het moge lijk is dat er een ontheffing wordt verleend om kitesurfen toch toe te staan op de Waddenzee. De raads commissie Grondgebied heeft er bij het college op aangedrongen nog eens te kijken naar de kitesurfmogelijkheden op de Wad denzee. Met een zogeheten voortoets wordt bekeken of het kitesurfen volgens de Europese Vogel- en Habitatrichtlijnen kan. Mocht de voortoets met toerei kend zijn, dan volgt eventueel nog een passende beoordeling. Het col lege had aanvankelijk voorgesteld om kitesurfen op de Waddenzee te ver bieden en alleen toe te staan aan de Noordzeekust bij paal 11 en tussen paal 17 en 19. Dat voorstel wekte beroering bij de Texelse kitesurfers die hun sport ook graag op de Wad denzee willen beoefenen, zodat ze altijd bij aanlandige wind kunnen kitesurfen. De voorkeur van de kitesurfers gaat uit naar Ceres boven Dijkmanshuizen, omdat ze bij Ceres Het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij belegt nieuwe* consultatiebijeenkomsten over de mogelijke nominatie van het Waddengebied als Unesco Wereld erfgoed. Bij de laatste trilaterale Ministerconferentie in Esbjerg (met regeringsvertegenwoordigers uit Ne derland, Duitsland en Denemarken) bleek vier jaar geleden dat er onvol doende draagvlak was om het gebied op de lijst te zetten Wel was er ge noeg steun om het onderwerp op de agenda te laten staan. Daarom heb ben de drie landen besloten nieuwe consultatieronden te organiseren. Hierin worden de voor- en nadelen van een nominatie geschetst en kun nen de bewoners hun mening geven. Het proces moet vóór 4 november 2005 zijn afgerond, wanneer op Schiermonnikoog de tiende trilaterale Ministerconferentie wordt gehouden. De consultatiebijeenkomst op Texel wordt woensdag 26 mei in het ge meentehuis in Den Burg gehouden en begint om 20.00 uur. Kunstenaar Dirk Hakze werkt tus sen 9 en 25 juli op het strand van paal 17 aan het project The colors of musicwaarbij bestaand geluid en toegevoegde moderne muziek een belangrijke rol spelen en waar bij het publiek wordt betrokken. Hakze, die met zijn project een tour nee langs de Nederlandse en Duitse Waddeneilanden maakt, zet op het strand 57 schilderpanelen die een cirkel met een diameter van 26 me ter vormen. Het aldus gemaakte pa norama vormt van binnenuit gezien één geheel, terwijl de buitenkant moet uitnodigen om binnen te lopen. Op de panelen wordt onder invloed van weer, landschap en omgevings geluiden een panorama geschilderd, waarbij de schilder en het publiek via koptelefoons luisteren naar muziek van moderne componisten. Het vo lume van de muziek is zodanig afge steld dat ook het omgevingsgeluid hoorbaar blijft De bedoeling is dat het publiek aldus het wordingsproces van het panorama meemaakt. In overleg met de WV en de familie Röpke van het strandpaviljoen Paal 17 staat het panorama vlakbij de strandopgang De burgemeester heeft inmiddels de benodigde evenementenvergunning afgegeven Na de aankondiging in de krant kwa men geen bezwaren binnen en het evenement veroorzaakt op het strand geen schade of overlast. Bovendien versterkt het project het imago van Texel als eiland van (onder andere) natuur en cultuur, meent het college. Achter het raadhuis zal een extra rijwielstalling voor de medewerkers worden geplaatst. De €4.500,- kos tende kant-en-klare stalling biedt plaats aan veertien fietsen. Dat de raad besloten heeft dat het raadhuis binnen enkele jaren zal verdwijnen is geen probleem, want de stalling kan makkelijk naar een nieuwe locatie worden overgebracht. De huidige fietsenstallingruimte is niet meer toereikend, een gevolg van de uitbreiding van het aantal mede werkers en het naar verhouding gro ter geworden 'parttlmergehalte' van het huidige personeelsbestand. Door het plaatsen van de stalling gaat wel enige parkeerruimte voor auto's ver loren. Dat zou niet het geval zijn ge weest als de stalling zou komen langs de wand van de tijdelijke kantoren, maar dan zou die plek bijna een me ter opgehoogd moeten worden, wat kostbaar en omslachtig is. Bovendien mag hier niet zomaar worden gegra ven omdat de plek van archeologi sche betekenis is. Met 13 wedstnjdpunten is tenmsteam Heri Hodi B kampioen geworden van de onderlinge competitie tussen Deuce en Heri Hodie. De competitie voor 10- tot 12-jarigen verliep span nend, al was al snel duidelijk dat Deuce A het zwakste team was. De drie andere teams bleken aan elkaar gewaagd en tot op het laatst bleven de verschillen klein. Uiteindelijk be haalde Heri Hodie A 11 punten en Deuce B 12. De competitie van de van 12- tot 15- jarigen is nog niet uitgespeeld. Alleen voor Deuce D zit de competitie er al op. Dit team behaalde 6 wedstrijd- punten De andere teams moeten al lemaal nog één wedstrijd spelen en de uitslag hiervan zal bepalend zijn voor de einduitslag. Op dit moment staat Heri Hodie C op 8 punten, Heri Hodie D op 9, Deuce C op 12 en Oosterend op 13. Per wedstrijd zijn er vier wedstrijdpunten te behalen. Uitslagen: Deuce A-Deuce B 0-6, Deuce D-Hen Hodie C 3-3. Heri Hodie A-Heri Hodie B 2-4 Oosterend- Heri Hodie D 3-3. Programma; 23 mei: 19.00 u. Oosterend: Oosterend-Heri Hodie C. 27 mei' 17.30 u De Cocksdorp Heri Hodie D-Deuce C Het jeugdteam van tennis vereniging Heri Hodie heeft een tweede plaats behaald in de derde klasse disctrictscompetitie Noord- Holland Noord. Manon Walbeek, Juul van der Steeg, Susan van der Beek, Fenna Boon, Martijn van der Linde, Stefan Hooijschuur en Joost Brouwer deden voor het eerste mee aan deze competitie voor tennissers tot en met 14 jaar. Er worden bij elke wedstrijd zes wed strijden gespeeld, tweemaal meisjes en |ongens enkelspel, één meisjes dubbel en een jongensdubbel. Met nog drie wedstrijden te gaan stond het team aan het begin van de maand al op de tweede plaats in de compe titie. In Heerhugowaard waren voor drie partijen drie sets nodig, de an dere partijen werden in twee sets beslist. De eindstand werd 0-6 voor Heri Hodie. Anders ging het een week later tegen Neckslag uit Purmerend. Dit team bleek niet voor niets ongeslagen kampioen en Heri Hodie wist on danks goed spel maar twaalf games in de wacht te slepen. Neckslag won met 0-6. Afgelopen week wist Hen Hodie in de uitwedstrijd tegen Monmckendam de tweede plaats zeker te stellen. Na een moeizaam begin lukte dat met een eindstand van 1 -5. Heri Hodie won zes van de zeven wedstrijden en behaalde een punten totaal van 32 tegen 10. DINSDAG 25 MEI Monique Staal uit De Koog heeft vo rige week een reischeque van €400,- gewonnen bij DIO-drogisterij Mets in de Weverstraat in Den Burg. Het is tien jaar geleden dat de eerste DIO- wmkel in Nederlahd werd geopend en Mets is één Van de 122 vestigin gen van de keten. Staal kreeg de prijs uit handen van bedrijfsleider Eric Venneker. Een bestemming wist ze bij de uitreiking nog met te bede- 'We kunnen pas na het seizoen, we moeten eerst voor ons hole gen.' Bij elke DIO-vestiging r land zijn reischeques uitgedeelc de 122 drogisterijen/parfumens DIO de op eén-na-grootste kete zelfstandige drogisterijen in li- land. Het college is bereid een subsidie van €6.000,- beschikbaar te stellen voor het aanbrengen van een hard houten dek in de historische loods botter Texelstroom. Gehoopt wordt dat van dit gebaar een 'vlieg wieleffect' zal uitgaan, waarmee wordt bedoeld dat ook andere subsidieverstrekkers of sponsors over de streep getrokken zullen worden. De totale kosten van het dek van vijf tig vierkante meter, waarmee de res tauratie van dit varende monument wordt afgesloten, bedragen meer dan €60.000,-. De Stichting Behoud Loodsvaartuig Texelstroom heeft zelf onvoldoende middelen en kennis om het werk uit te voeren, ondanks de inzet van een zeer betrokken groep vrijwilligers. De gemeentelijke bij drage komt ten laste van de post 'on voorzien'. Het bleek niet mogelijk het bedrag uit-het fonds voor Kunst en Cultuur te halen, omdat het_^an. tg brengen dek dan eigendom'Van dé gemeente zou moeten worden die het dan via de Stichting Texels Mu seum weer in bruikleen zou moeten geven aan de Stichting Behoud Loodsbotter. gebruik kunnen maken van het strand. Natuurorganisaties zijn met enthou siast over het beoefenen van de sport op de Waddenzee, omdat de omge ving er volgens hen teveel hinder van ondervindt. De politieke partijen za gen aanvankelijk ook weinig in kitesurfen op de Waddenzee, maar veranderden van mening nadat Texelse kitesurfers hen een demon stratie hadden gegeven. Kitesurfen wordt dit najaar sowieso verboden op de Waddenzee door een verandering in het Bmnenvaartpolitieregelement. Het ministerie van Verkeer en Water staat is wel bereid ontheffingen te verlenen op dat algehele verbod. De gezamenlijke kerken houden zon dag (eerste pinksterdag) 'bossies dag'. Kinderen van 4 tot 12 jaar kun nen zich om 9.15 uur verzamelen op het parkeerterrein bij de OSG aan de Emmalaan. Hiervandaan vertrekt de stoet naar het 'bossie' op de Hoge- berg, waar spelletjes worden gedaan. Deelnemers dienen zelf een lunch pakket mee te nemen, voor drinken wordt gezorgd. De deelnemers zijn om 12.30 uur terug op het parkeer terrein. Bij slecht weer gaat Bossiesdag met door. hun nieuwe kleding- en schoenenzaak in De Foto Gerond Timmerman) Ondanks dat llsa en Martin Koorn maandag nog druk doende waren met de inrichting van Koog, hadden ze even tijd om te poseren. Onder de naam Treffers/Amigo openen ondernemers llsa en Martin Koorn donderdag in De Koog hun derde winkel. De naam is een combinatie van hun twee zaken in Den Burg, waar ze schoe nen en kleding verkopen. Hun nieuw zaak ligt op de hoek Dorps- straat-Badweg en maakt onder deel uit van het Nieuwe Toekomst complex. Met het zomerseizoen in aantocht raken de talrijke ruimten in het beeld bepalende Koger meuwbouw- complex langzaam maar zeker inge vuld. Een mix van discotheek, hotel, cafés, eetzaken, winkels en een inter netcafé. Via een makelaar viel het oog van het echtpaar Koorn op het pand op de hoek. Martin: 'We liepen al een tijdje rond met het idee iets in De Koog te beginnen, ook al omdat we een band hebben met dit dorp. Ik ben er geboren en llsa heeft er jarenlang gewerkt.' Helemaal nieuw is het avontuur met, een jaar of negen ge leden hadden ze ook een kledingzaak in de badplaats. 'Maar toen hadden we niet zulke goede merken als nu en liep het met het personeel niet hele maal lekker. Bovendien moest llsa het toen grotendeels alleen doen, omdat ik nog aan de overkant voetbalde. Daarom zijn we er toen mee gestopt. Toen het weer begon te kriebelen, dachten we eerst aan een pandje er gens midden in de Dorpsstraat. Maar we wilden wel dat het er een beetje netjes uit zou zien We willen geen merkkleding verkopen in een dump zaak.' Via een makelaar kwamen ze op het spoor van de zaak op de hoek. met een vloeroppervlakte van 145 vierkante meter. 'Precies wat we zochten. Lekker ruim, een goede uit straling en op een mooie stek. Zoveel mensen als hier voor de deur langs komen, dat hadden we niet gedacht.' Het aanbod in hun nieuwe zaak is een mix van de kleding en schoenen die ze in hun twee winkels in Den Burg aanbieden. 'We verkopen hier uitslui tend kleding van bekende merken, waarvan we de alleenverkoop op Texel hebben. We bestellen het zelf, al een jaar van tevoren. Niet via een confectiecentrum, maar rechtstreeks. Daarin onderscheiden we ons. Wat dat betreft vullen de meeste kleding winkels op het eiland elkaar aardig aan. Elke zaak heeft een eigen doel groep. Je moet met, zoals aan de overkant, elkaar in het vaarwater gaan zitten. Maar alle merken moe ten hier wel te koop zijn. Anders gaan klanten die iets specifieks willen naar de overkant.' Treffers/Amigo richt zich volgens de ondernemers op mensen van 14 tot globaal 35 jaar. 'Maar iedereen die niet van oubollig houdt, slaagt hier wel.' Wat meespeelde bij de keus voor de locatie is dat de Koorns dit jaar de alleenverkoop hebben van de kleding voor de Ronde van Texel Rokers hebben vaak al mes pogingen ondernomen om de* te stoppen. Een aantal daan daar zelfs zonder hulpmiddelen in geslaagd. Het lichaam van groep reageert dan positief op» hersenen 'willen'. Bij de meestei sen echter weigert het lichaa; signaal op te pakken. Het vras: een andere 'katalysator' om de te ondersteunen. Een behanc met laserlicht (gericht op merid< waarvan de basiskennis zetelt traditionele Chinese geneest kan daarbij een ondersteuning Jammer genoeg wordt lasertte vaak gedaan door mensen dn presenteren en propageren i 'tovertruc', die slechts eenmalig te worden aangewend om kan slagen te hebben. Echter, heti van lasertherapie is met voor ied al na één behandeling merkbaa: sommige mensen zijn meerde handelingen noodzakelijk. Dat afhankelijk van hoeveel of ho men heeft gerookt of hoe zwi tabak is die gebruikt wordt. Het niet succesvol zijn heeft meert ken met wat nicotine in het lid doet en hoe het lichaam op therapie reageert. Dat is voon een verschillend. Wie meerde» handelingen nodig heeft, komt pas achter op het moment i stopt. Tijdens de vervolgbeis lingen dient de therapeut te ant ren op problemen en klachten therapeuten geven steeds c laserbehandeling als de eerstt en spelen daarmee niet in op Ir dividu. Het resultaat is dan ver» optimaal. Het is dan ook van bi dat men zich ervan verzekert te ken te hebben met een gc leide lasertherapeut. Het beste deze is aangesloten bij een ben vereniging. Ik heb in april een grote groep sen, allen in dienst bij TESO.m helpen te stoppen met roken. I aard streef ik naar een optimaal' taat. De toekomst zal het uitwijs kom zeker terug om zonodig ver behandelingen te doen, maarw te genieten van jullie prachtigee en de schone lucht. Yolande Pi Laserinstituut Pi (www.stop-roke Op de banen van Heri Hodie w# Hemelvaartdag een ouder' toernooi gespeeld. In vijf vefi lende groepen kwamen veertig pels tegen elkaar uit. Som kinderen speelden inderdaad één van de eigen ouders, arrf hadden een buurman of tante i nodigd. Naomi van Boven enM Walbeek speelden zelfs met oma. Het publiek kon in alle groep# leuke wedstrijden genieten. V* rally's van de jongste leden o' kleine veld tot aan het zeers spel van de oudere kinderen. Deelnemer Jan van der Veem11 afzeggen omdat hij de d een middenvoetsbeentje had9 ken. Ook het vorige toernooiN5 der Veen door een blessure v> moeten laten gaan. Uitslag o n Groep 11 Joris en Jitze Beintema, i en Martin van Houten, 3. Demi en Kuiper. Groep 2: 1 Robbert en Inge* Bent 2 Martijn en Erwin van der Linde Hooyschuur en Coby van der Linde 1 Annet en Gerda ter Hoor 2. Melan*' en Wil Sieprath 3 Souwie Wesseis Bruin Groep 4:1 Mike en Finjella van_ 2. Norbert en Carla Boon 3 Jari en Maanen. Groep 5. 1 Fenna Boon Westdorp 2. Juul van der Steeg enk*? Boer 3 Tim en Frank Kiaassen

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 8