Texelaars onderkoeld na vastlopen op wad iraëliërs baren opzien bij Ronde €1,9 miljoen voor vernieuwing scholen Finalist uit toernooi gezet na wangedrag Leden Texel'94 onderscheiden Kordaat ingrijpen bij Texel'94 .TEXELSE JJ COURANT' Wat ik zeggen wou... Vrouw moet naar ziekenhuis Vrijwilligers voor ANGO Bodekamer Drie woningen aan Oranjestraat einig wanklanken sfij evenementen Permanent wonen in zomerhuizen De Koogel kampioen fl.fïoc trill DONDERDAG 3 JUNI 2004 n van twintig Israëlische zeilers streek deze week neer op het strand van paal 17, om mee te doen aan de Ronde om Texel die lag wordt gehouden. kostenpost, maar dankzij sponsering door een scheepvaartmaatschappij uit Israël, werd dat mogelijk. Ook voor hun verblijf in het Jachthuis in De Koog vonden ze een sponsor, waar van de naam prijkt op hun water dichte pakken. 'We hadden zelf geen pakken, want met dat mooie weer bij ons is dat niet nodig.' Op Texel ble ken de wetsuits, zeker woensdag toen het regende, met overbodig. Ook de stroming was flink wennen. 'Dat kennen wij niet. Maar we trainen elke dag, dus zaterdag zijn we er klaar voor.' De ploeg deed een be roep op de verslaggever om vooral voor mooi weer en gunstige wind te zorgen. Ook informeerden ze naar typisch Texelse bezienswaardighe den, om te filmen voor een tv-repor- tage over het eiland. team van twintig Israëliërs is Texel neergestreken om mee te aan de Ronde om Texel. Deel- ie was een langgekoesterde is van de ploeg, die met tien imarans naar het eiland is ge ien. In hun kielzog reisde een leraploeg mee, die opnamen |akt voor een reportage die in il Israël zal worden uitgezon- Izijn niet de minste zeilers die bij 17 hun opwachting maken, ileider Eltan Fried lander is Euro kampioen geweest in de klasse en werd voor zijn land ook afge- ligd voor de Olympische Spelen. van de Israëlische catama- rganisatie (ICA) zeilde hij in het een marathontocht van 180 die hij in 26,5 uur volbracht. leden Omdat zijn vaste zeilmaat echter ver plichtingen in het thuisland heeft, schat hij zijn kansen om te winnen nu niet al te hoog in. 'We vinden het al prachtig dat we kunnen meedoen aan dit geweldige evenement. We genieten er elke dag van. Van het zeilen, maar ook van de fietstochten die we over het eiland maken.' De Israëliërs hadden er veel voor over. 'We zoeken het avontuur en hebben al veel over de Ronde ge hoord. Het is al jaren een wens om naar Texel te komen. Een jaar gele den zijn we met de voorbereidingen begonnen. Eerst hebben we gepro beerd catamarans te huren, maar toen dat niet lukte, hebben we beslo ten onze eigen boten hierheen te brengen.' Het materiaal werd in een container geladen en per schip naar Nederland gevaren. Een flinke M# scholen op Texel krijgen Uvoor het uitvoeren van ver wringen die nodig zijn voor on- wijskundige vernieuwing.. Het d (in totaal €1.894.937,-) komt de rijkspot die daarvoor spe- isl is bestemd. B en w zullen de ld voorstelen de scholen een drag te geven dat toereikend is or de verbouwingen, inclusief n toeslag voor meubilair. Alleen ordeStrijbosschool in Midden- rland wordt geen geld uitge- kken, omdat deze school recen- ijk al toereikend is aangepast. te kennen bedragen zijn ge leerd op de plannen die de res- dievelijke schoolbesturen hebben ediend en lopen sterk uiteen: van ■597.- voor de Daalderschool, De en de Vrije School tot 15.795,- voor OSG De Hogeberg. wordt vanuit gegaan dat de scho- nadeze aanpassingen de eerste tien jaar voldoende zijn toegerust, verbouwingen komen over het emeen neer op het maken van ra ruimten of het vergroten van •taande vertrekken. De Thijsse- lool wil dat bereiken door het atsen van een flexibele wand in de Durperhonk in De Cocksdorp sen grotere personeels- en direc ter en ruimte voor individuele onderwijsactiviteiten. De Drijver- school in Den Hoorn wil nieuwe werk plekken voor docenten en De Bruin vis in Oudeschild wil daarnaast ook ruimte voor kinderen die individuele aandacht nodig hebben. De Daalder- school in Oosterend wil de zolder ruimte geschikt maken voor school gebruik, waarvoor onder andere een brandtrap moet worden aange bracht. De Kompasschool in Den Burg heeft extra ruimte nodig voor individuele onderwijsactiviteiten, waaronder orthopedagogie en werk plekken voor docenten. De Akker in Den Burg wenst een aparte personeelsruimte en mogelijkheden voor individueel onderwijs. De Fon tein in Oosterend heeft al eerder geld gehad voor het kunnen doorvoeren van onderwijskundige vernieuwingen en de Jozefschool in Den Burg wil extra ruimten voor ICT- en individueel onderwijs en werkplekken voor leer krachten. De Lubertischool in De Koog wil ook vertrekken voor indivi dueel onderwijs, ICT-werkplekken en herinrichting van de ingang aan de Brink. De Vrije School in Den Burg heeft plannen voor het inrichten van de bestaande teamkamer voor indi vidueel onderwijs, vergroting van de bestaande teamkamer en verande ring van een berging in werkplekken voor docenten. De Algemene Nederlandse Gehandi capten Organisatie (ANGO) zoekt nog vrijwilligers voor de collecte die vólgende week wordt gehouden. Met deze collecte zamelt de ANGO geld in om mensen met een functie beperking in staat te stellen gelijk waardig in de maatschappij mee te draaien. De ANGO telt ruim 17.000 leden, mensen met een handicap die opkomen voor hun rechten. Daar naast geeft de organisatie het blad AanZet uit. Informatie is ook te vin den op website www.handicap.nl en de ANGO geeft belastingtechnische en juridische adviezen. Mensen die voor de ANGO willen collecteren, kunnen contact opne men met het hoofdkantoor in Amersfoort via tel. 033-2544282. Britten mn k/tnBuiltn vruromihlijUieid t«n dt ctxUcüt Staatsbosbeheer wil af van de ge denktekens op het strooiveldje in de Bollekamer (Texelse Courant van 28 mei), ik vrees dat een slinkend aantal Texelaars nog weet waar de oor spronkelijke Bollekamer te vinden is. Daarentegen meent een groeiend aantal dat het gehele duingebied tus sen het Hoornderslag en het Jan Ayeslag naar die, door Staatsbos beheer gestimuleerde, naam luistert. Voor deelnemers aan excursies in dit gebied zal het worst zijn, maar moe ten ook nabestaanden van gestorven familieleden met een geschied vervalsing worden opgezadeld? Want geschiedvervalsing is het zeker. De oorspronkelijke Bollekamer is maar een klein gebiedje midden in de Westerduinen. De naam is afgeleid van Borne Camer, een gehuchtje dat in de zestiende eeuw gelegen was aan een zijtak van het Texels Landts- diep oftewel de Laen, destijds de hoofdstroom van het Marsdiep. In het boek Van hel Clijf tot Den Hoorn wordt hier nader op ingegaan, even als in het aprilnummer van dorpsblad De Hoornder. Wat Staatsbosbeheer bewogen heeft om dit stukje Texelse historie te ver minken, is me onbekend. Het zou me zelfs niet interesseren, ware het niet dat ik van mening ben dat stof van overledenen niet behoort te rusten op een plek met een vervalste naam. Dan komt een andere naam in beeld. Pal achter het duinricheltje langs het Jan Ayeslag kijken we uit over het Zoodenvlak (what's in a name). Ik weet met tot hoever het strooiveldje reikt, maar op of onder de zo(o)den, liever geen laatste rustplaats met een oneigenlijke naam. Derhalve niet Bollekamer. Willem J. Kikkert, Den Hoorn. De Stichting Wonen Texel gaat drie woningen bouwen op de hoek Oranjestraat/Peperstraat in Oos terend, waar nu nog een kerkelijk verenigingsgebouw staat. Omdat het om een zogeheten inbrei- locatie gaat, komen de huizen niet ten laste van het woningcontingent dat Texel mag realiseren. Voor de bestemmingsverandering (van 'bijzondere doeleinden' naar 'woningen') moet een artikel 19-pro- cedure worden gevoerd. De Stichting Wonen Texel heeft het perceel inmid dels gekocht van de SOW Wadden gemeente, die een nieuw kerkelijk centrum gaat bouwen aan de Oesterstraat. De twee bouwlocaties voor woningen die daarbij verloren gaan, komen nu terug door de bouw op de hoek Oranjestraat/Peperstraat. Probleem is dat het plan niet voldoet aan de eisen wat betreft parkeer gelegenheid. Volgens die eisen moet op eigen terrein geparkeerd kunnen worden, maar daarvóór ontbreekt de ruimte. Gezien het feit dat de Stich ting Wonen op eigen kosten drie par keerplaatsen langs de openbare weg wil aanleggen, is het college bereid ontheffing te geven. Ze zouden alleen even de nieuwe boot van Oudeschild naar De Cocksdorp varen. Het eindigde in vastlopen op het wad, onder koeling en een ziekenhuisopname. Texelaars Dennis Vonk, zijn vrien din Ester Sanchez Tocon en Richard de Vries liepen zaterdag avond met hun boot rond half acht aan de grond bij de Vlakte van Ker ken. Tien uur later werden ze door de KNRM uit hun netelige situatie bevrijd. De reddingboten Beursplein 5 en de Zalm zochten een groot deel van de nacht naar het drietal, nadat de vrouw van De Vries alarm had geslagen De drie hadden haar aan het begin van de avond met een mobiele telefoon gemeld dat ze waren vastgelopen en dat ze zouden wachten totdat het water weer hoog genoeg was. Pas later ontdekten ze dat ze waren ge strand op een plek, waar onvol doende water zou komen om los te raken. Opnieuw bellen lukte echter niet meer, omdat de batterij van de telefoon inmiddels leeg was. 'Nadat we hadden gebeld, gaf de accu nog één streepje aan', vertelt Dennis Vonk. 'Die wilden we bewaren voor noodsituaties, maar het toen een maal zo ver was, was hij toch leeg.' De drie waren om half zes vertrokken uit de haven van Oudeschild, nadat show van de Oude Trekker en toren Vereniging, het Pinkster- «tbaljtoernooi, het Broadway- hval in Den Hoorn en de Luilak ing. Het komt maar weinig voor or op Texel tegelijkertijd zoveel 'o doen als in het afgelopen ■okend. Er is dan altijd kans dat openbare orde in het gedrang Pt. Burgemeester Joke Geldorp I'echter met blijdschap te heb- 1 vastgesteld dat het wat dat 'eftover het algemeen prima is inlopen en dat organisatoren op juiste wijze ingrepen als er toch Smis ging. het laatste betreft doelt ze met op de straf die een voetbalelf- uil Gendt bij Nijmegen opliep dol het zich schuldig had gemaakt vernielingen. Het team was door dongen tot de finale en haalde in nocht voorafgaand aan de finale- hijd bij omwonenden van het ohveld een brievenbus uit de tuin vernielde planten. Direct nadat p lacht daarover was binnengeko- p. nep de organisatie de daders et matje. Het team mocht met werd) en is bij het volgende toernooi met meer welkom. Toen dat vonnis bij de prijsuitreiking bekend werd ge maakt, klonk applaus.' Op zo'n mo ment blijkt dat er draagvlak is voor snel en streng optreden tegen nega tief gedrag. Dat geeft een goed ge voel, mede omdat er een preventief effect vanuit gaat. Laat iedereen maar weten dat er hier grenzen zijn'. Luilak De schade die bij de luilakviering werd aangericht, viel mee en er is tevredenheid over de 'afleidende' activiteiten die op de Groeneplaats werden gehouden. Wel bestaat de indruk dat die activiteiten op een wat jongere doelgroep afgestemd zouden moeten zijn. De luilakvierders blijken voor een groot deel te bestaan uit jeugd van 10 tot 12 jaar. In De Mars is door de jeugd wel schade aange richt die met voor lief kan worden genomen. De burgemeester wil dat ieder die schade heeft opgelopen daarvan melding maakt bij de politie. Mogelijk komen daarbii gegevens aan het licht die van dienst zijn bij naspeuring en preventieve maatrege len in de toekomst. ichoen aan de finalepartij (zodat vic. ui laic^ai lij icxi PPPdere elftal automatisch winnaar Zonder een finale te spelen heeft voetbalvereniging THEO uit 't Haantje (Drenthe) het 25ste Pink- stertoernooi van Texel'94 gewon nen. De andere finalist, de Bataven uit Gendt (bij Nijmegen), was we gens een incident voortijdig naar huis gestuurd. In de B-poule ging de overwinning naar Katwijk. De Bataven moest het toernooi ver laten, nadat spelers in de nacht van zondag op maandag de brievenbus bij een omwonende hadden wegge haald en bloemen uit de tuin hadden geplukt. De organisatie van Texel'94 greep kordaat in, nadat de buurman bij de voetbalvereniging was komen klagen. De deelnemende teams kre gen de gelegenheid zelf te melden wie verantwoordelijk was. Nadat spe lers van de finalist uit eigen beweging het vandalisme hadden opgebiecht, kon het team vertrekken. 'Ze hoeven ook met meer terug te komen', aldus organisator Hank Witte. De opstelling van de organisatie leverde een luid applaus op van de andere teams, nadat Witte het incident ter sprake had gebracht bij de prijsuitreiking in de kantine. De vernieling was het enige smetje op een verder vlekkeloos verlopen toer nooi. Texel'94 had vooraf veel over leg gevoerd met omwonenden, de Sportraad en de burgemeester om het toernooi zo ordentelijk mogelijk te laten verlopen en had er weinig zin in om het evenement door de misstap van een paar spelers te laten verpes ten. In totaal vierentwintig teams uit Vonk een buitenboordmotor aan het bootje had laten bevestigen. Het schip, My wet dream, kocht hij recent om ermee te vissen. De drie waren op weg naar het wad bij paal 33 dat de nieuwe ligplaats wordt. Er liggen daar meer visbootjes voor anker. 'Omdat het mooi weer was, waren we alle maal luchtig gekleed', aldus Vonk. Dat begon de dne op te breken, naar mate zij langer op de Vlakte van Ker ken vastzaten. 'Je wil niet weten hoe onbeschrijfelijk koud het was. Je voelt je suf worden en je wil eigenlijk gaan slapen Mijn vriendin heeft er voor gezorgd dat we allebei wakker zijn gebleven. Zij wist dat je het snelst afkoelt bij je hoofd, dus dat heeft ze afgedekt, ze is blijven praten en ze heeft ons ook gewreven om warm te blijven.' Nadat de drie waren opge vangen in het boothuis in De Cocksdorp werden ze onderzocht door ambulancepersoneel. Volgens Vonk hadden ze temperaturen van 35 graden. Vonk's vriendin kreeg een tijdje na de opvang in het boothuis last van spierverkramping, waarna ze alsnog met spoed naar het zieken huis moest worden vervoerd. De Texelse reddingboten werden om 2.00 uur 's nachts gealarmeerd De Beursplein begon vanaf De Cocksdorp met zoeken en de Zalm werd in Oudeschild te water gelaten om vanaf daar met speuren te begin nen. De vrouw van De Vries reed on dertussen met de buurman in de auto langs de Waddendijk om te zien of zij de boot konden terug vinden. Vonk: 'We hebben vanaf het water de licht- kogels van de KNRM boven het wad zien hangen, maar we hadden nog niet meteen in de gaten dat ze naar ons op zoek waren.' Doordat het on diep was. konden de reddingboten met buiten de diepe, geulen komen om te zoeken. De My wet dream werd uiteindelijk toch gevonden, nadat de bemanning van de Beursplein een motorgeluid had gehoord en een boordlichtje gezien. 'Dat zie je tot je verbazing opeens drie mensen van de KNRM die over een gehele plaat naar je toe komen gelopen. Dat is werelds om te zien', aldus Vonk. 'Dat heeft wel zoveel indruk gemaakt.' De drie opstappers zorgden ervoor dat het bootje weer in dieper water kwam, waarna het door de Beurs plein naar de steiger van De Vriend schap in De Cocksdorp werd ge bracht. Vonk, Sanchez Tocon en De Vries werden aan boord van de Beursplein opgevangen en van warmhoudfolie voorzien. 'Dat ging allemaal zeer professioneel', aldus Vonk. 'Ze hadden de ambulance al gebeld en ook de politie stond er toen we in De Cocksdorp aankwamen.' De ambulancedienst complimen teerde de KNRM later voor de wijze waarop de opvarenden waren opge vangen. Vonk is inmiddels weer het water opgeweest. 'Maar ik ga nu wel meer richting Vlieland. Daar ken ik de weg. Ik hoop dit nooit meer mee te maken.' Wat het college betreft, kunnen vijf Texelaars toestemming krijgen om permanent te wonen in een zomer huisje of ander recreatief onderko men. Er zal worden meegewerkt aan de daarvoor benodigde artikel 17-procedure. Het betreft een zomerhuis in De Cocksdorp, een appartement van 't Kerckeland bij De Koog, een recrea tief opstal in Den Burg en twee recreatieappartementen in en bij De Koog. Een zesde aanvraag (voor het mogen wonen in een recreatief opstal in Den Burg) is afgewezen, omdat de betrok kene geen economische binding heeft met Texel. Eén van de voorwaarden om perma nent in een gebouw met een recrea tieve bestemming te mogen wonen, is dat het tijdelijk is, waarbij de uiter ste termijn vast staat In de ge noemde gevallen gaat het om één tot ruim drie jaar. Verder mag het huis niet zodanig worden verbouwd dat het ongeschikt wordt voor recreatief gebruik, moet de aanvrager op Texel werkzaam zijn en als woning zoekende zijn ingeschreven zijn bij de Stichting Wonen Texel. Momenteel liggen bij de gemeente nog twaalf verzoeken voor het mogen bewonen Het team van Bowling De Koogel, bestaande uit Danny de Ridder en Simone Stiggelbout, is met 58 pun ten kampioen geworden in de bedrijvenleague voor bowlers. Het team van Groothandel Kossen (Sam Kossen en Maikel Broekman) werd tweede met 56 punten. Op de derde plaats eindigden Gijs Ensink en Gerben Polman van De Oorzaak met 49 punten. In de avondleague was Vliegveld restaurant Texel al kampioen voor de laatste wedstrijd werd gespeeld. Dit van een recreatief gebouw die nog behandeld moeten worden Toelaten dat gebouwen met een re creatieve bestemming enige tijd per manent worden bewoond, betekent wel dat een aanslag wordt gedaan op het totale aantal bedden dat op Texel beschikbaar is voor recreatief ge bruik. Dat heeft gevolgen voor de re creatieve bedrijfstak en zou een argu ment kunnen zijn om het thans geldende maximumaantal toeris tische slaapplaatsen te verruimen. Navraag in het raadhuis leerde ons dat deze factor van zeer beperkte omvang is. Een woordvoerder schatte dat op dit moment niet meer dan ongeveer veertig recreatieve ge bouwen met toestemming van de gemeente permanent worden ge bruikt. team behaalde 90 punten, gevolgd door Kraanverhuur Kager met 82 punten en Loonbedrijf Plaatsman (79.5). Bij de jeugd gooide Sam Kossen de hoogste game met een pmval van 187 pins. In de avondleague werd de hoogste serie gegooid door Pietje Kager. Met games van 223,191182 en 205 scoorde hij net één punt meer dan het oude record. Het nieuwe bowlingseizoen start op 28 en 30 september, nieuwe leden kunnen zich aanmelden bij Trijn Stiggelbout, tel. 312412. Uitslagen Tegelbednjf Huijsman-Op de Stenenplaats 2- 3; Skilled-App vertv Land en Zeezicht 1 -4; TCA Automatisenng-Hordifood 4-1, Primera Mets- Loonbedrijf Plaatsman 2-3; Cinema Texel- Pannenkoekhuus Binnenburgh 5-0, Verhuur- bednjf H Bruining-Kraanverhuur Kager Eindstanden: Vliegveldrestaurant Texel 90 punten, Kraan verhuur Kager 82. Loonbedrijf Plaatsman 79,5, Architectenbureau Honmgh 79, Primera Mets 72. Cinema Texel 71. Op de Steeneplaats 65, Verhuurbedrijf H.Bruining 57,5, Pannenkoek- huus Binnenburgh 57, Hordifood 57, Appartementenverhuur Land en Zeezicht 53,5, TCA Automatisering 52. Skilled 47, Tegelbednjf Huijsman 37,5 Jeugd: Bowling de Koogel 58 punten. Horeca Groothandel Kossen 56, De Oorzaak 49. Taxi Grootjen 47, Park So What 34. het hele land waren voor het Pinkster- toernooi naar het eiland gekomen. De teams werden opgedeeld in een sterke A-poule en een iets minder sterke B-poule, waarin op zondag en maandag tegen elkaar werd ge speeld. Op zaterdag, de dag waarop de meeste teams arriveerden, voet balden zeven damesteams tegen el kaar in een eigen poule. De overwinning in de B-poule ging naar Katwijk door een 1-0 overwin ning op FC Lisse. Jan Frans Have- man mocht namens het G-elftal een prijs in ontvangst nemen. De bekers werden uitgereikt door burgemeester Joke Geldorp die zich voor de gele genheid in een oranje shirt van de organisatie had gehesen. Ze compli menteerde de club met de wijze waarop het toernooi was verlopen. Texel'94 had eigen bewaking bij de tenten lopen om overlast te voorko men en er was een extra bus ingezet om stappende spelers van en naar De Koog te vervoeren. De opbreng sten van het toernooi worden ge bruikt om met name de driehonderd jeugdleden naar wedstrijden aan de overkant te laten reizen. 'We hebben in totaal 26 teams, waarvan 22 jeugd- teams', aldus voorzitter Werner van der Meer. 'Die moeten allemaal tien wedstrijden per jaar aan de overkant spelen en daar zijn we ongeveer €20.000,- aan reiskosten aan kwijt. Dit toernooi is dus zeer belangrijk voor de club.' Veel vrijwilligers hielpen mee in de keuken en achter de bar om de gasten van eten en drinken te voorzien. Dries Veltkamp is benoemd tot ere lid van Texel'94. Veltkamp kreeg de onderscheiding tijdens de alge mene ledenvergadering die afgelo pen week werd gehouden. Ook andere leden van de voetbal vereniging uit Den Burg werden onderscheiden. Consul Henk Spigt kreeg een zilveren bondsspeld. Het was voor Veltkamp de tweede keer dat hij werd gehuldigd. In 1985 werd hij al benoemd tot lid van ver dienste. Volgens het bestuur van de vereniging heeft Veltkamp een 'unieke staat van dienst' opgebouwd bij Texel'94De Texelaar was groten deels verantwoordelijk voor de bouw van de kantine en recent de nieuwe tribune. Hij is al |aar en dag elftal begeleider bij de jeugd en senioren en een drijvende kracht bij toer nooien. Volgens het bestuur staat hij ook 'opbouwend kritisch' tegenover het beleid dat bij de club wordt ge voerd. 'Zijn inzet, betrokkenheid, zelf standige werkwijze en ideeèn zijn een stimulans voor ons allen en van on schatbare waarde voor de vereni ging', aldus voorzitter Werner van der Meer tijdens de huldiging. Huug Snoek en Bart Heerschap wer den tot lid van verdienste uitgeroe pen. Heerschap stopte recent als keeper van het eerste elftal, waarvoor hij twintig jaar op doel stond. Van der Meer roemde zijn inzet als speler en trainer van de jeugd Snoek werd onderscheiden voor zijn veelzijdige inzet. Hij was oprichter van de kantinecommissie en een paar jaar bestuurslid. Hij was eveneens betrok ken bij alle bouwactiviteiten, is oud- elftalbegeleider en een trouw suppor ter van het eerste. Hij verzorgt ook het klimaat in het complex op Sportpark Zuid. Henk Spigt werd onderscheiden met een zilveren bondsspeld voor zijn 25- jarig lidmaatschap als consul. In die functie houdt hij elk weekend bij of kan worden gespeeld op de velden. Als dat met het geval is, brengt hij de KNVB op de hoogte en belt hij de scheidsrechters en de bezoekende clubs af. Voor de fusie was Spigt al geruime tijd consul van SV Texel en Texelse Boys en hij is ook hoofd consul voor heel Texel. Daarnaast is hij ook op andere fronten betrokken geweest bij Texelse Boys. SV Texel en Texel'94. Vlnn erelid Dries Veltkamp, leden van verdienste Huug Snoek en Bart Heerschap en consul Henk Spigt die onderscheiden werd meteen zilveren bondsspeld. <Foto m,e>

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 11