'Op computer gezocht ïoe we moesten rijden 500 bezoekers Pinksterevenement Milieuvergunning voor Ambachtencentrum Texel erste vrouw in trekkertrekwedstrijd Luilak 2004: niet alleen lawaai- en muziekmaken HP WPNT DRT WR5 HET. I DE 5TR>i)DVm DE RRRD TEGEN \DE TEXTiAE BB/OLKlNG!f .TEXELSE jf COURANT Ondanks bezwaren omwonenden Zandsuppletie van start Café veroorzaakt geluidshinder Een verhelderende enquête-uitslag LR PT OM5 PR0C6TEN OP HET DUEL-HOME! DONDERDAG 3 JUNI 2004 RriTooN Goes Het door de gemeente gepromote thema lawaai en muziek maken in plaats van smeren en vernielen is met Luilak ten dele opgevolgd. Waar de sportieve jeugd zich op de Groene- plaats vermaakte met onder meer straatvoetbal, reden anderen met blikjes achter de fiets of /ankbussen rond. Maar er was ook een categorie die er met name in het centrum en in De Mars lustig op los smeerde. Dat gebeurde met zeep, boter, meel, plakband en andere substanties op auto's, ramen, gevels, verkeersbor den en etalages. Rommel die schoonmakers de volgende morgen handenvol werk bezorgden. Toch bestond de indruk dat de overlast in Den Burg minder was dan in voor gaande jaren. In De Koog kende Luilak dankzij de gezamenlijke actie van de Stichting Koger Horecabelangen en de dorps commissie een veel beter verloop. Voor de Vreselijke Lawaaioptocht meldden zich een kleine vijftig kinde ren, die vanaf 4.00 uur met grote blik ken achter hun fiets luidruchtig van hun aanwezigheid getuigden. Het merendeel van de ondernemers had gehoor gegeven aan het aanbod van de organisatie om een 'schoonglas- Ondanks bezwaren van twee om wonenden heeft het college beslo ten een milieuvergunning af te ge ven voor het Ambachtencentrum Texel, dat zal worden gevestigd op het bedrijventerrein Wezenland in Den Burg. De meeste bezwaren zijn verworpen, omdat ze geen betrekking hebben op mogelijke schade voor het milieu maar op andere vormen van overlast. De bedoeling is dat in het ambach tencentrum een bierbrouwerij met destilleerderij komt en dat men zich er verder zal bezig houden met het maken van kaarsen, zeep, papier, mosterd, brood en snoep. Tot het centrum hoort ook een winkel waar de producten worden verkocht. Toon Schoenmaker van het gelijkna mige autoschadebedrijf op hetzelfde bedrijventerrein had bezwaar ge maakt, omdat hij bang is dat de be zoekers van het centrum grote parkeerdrukte zullen veroorzaken, waardoor zijn eigen bedrijf onbereik baar wordt. Nico Kikkert, die aan de naburige Reijer Keijserstraat woont, voorzag ook parkeerproblemen en vroeg zich bovendien af of een brouwinstallatie op deze locatie wel mogelijk is. Hij meende dat bij een productie van 16.000 liter bier per jaar moet worden gerekend op een ontoelaatbare stank en vroeg of de productie kan worden beperkt tot één brouwsel per week Ook betwijfelde hij of er wel afdoende controle is op het maximumaantal brouwsels en liters. Het college heeft geoordeeld dat de milieugevolgen van het verkeer dat het centrum aantrekt aanvaardbaar zijn, maar dat een toereikend aantal parkeerplaatsen moet worden gere geld als de bouwvergunning aan de orde is. Krachtens de Bouw verordening, waaraan de aanvraag wordt getoetst, moet de parkeer drukte die het centrum veroorzaakt op eigen terrein opgevangen kunnen worden. Wat de omvang van de bierproductie betreft, meent het college dat gemid deld sprake zal zijn van één brouw sel per week, maar dat het de exploi tant vrij staat de productie naar eigen inzicht over het jaar te spreiden. De geuremissie die deze kleine brouwe rij tijdens het kookproces veroor zaakt, wordt beperkt door de damp die op tien meter hoogte de buiten lucht ingaat via een condensor te lei den. Controle op de productie is goed mogelijk, omdat het gebrouwen bier moet worden ingeklaard bij de douane Kikkert had ook een vraag teken gezet bij de wenselijkheid van detailhandel op deze plaats, maar dat is een aangelegenheid die niet onder de milieuwetgeving valt. Eventuele bezwaren daartegen kunnen aan de orde worden gesteld bij de artikel 15- procedure, die wordt gevoerd als de bouwaanvraag wordt behandeld. In De Koog deelt Marcel Baas snacks uit aan kinderen die hebben deelgenomen aan Lui- lak. (Foto Gerard Timmerman! verzekering' af te sluiten. Dit leverde de verzekerden schone ramen op en de organisatie een mooi bedrag, dat een nader te bepalen instelling zal worden geschonken. Twee oudere Kogers maakten gebruik van het aan bod van de organisatie om bij hun woning een oogje in het zeil te hou den. Luilakwachten die op scooters patrouilleerden, zagen erop toe dat vandalen geen kans kregen. Na de lawaaioptocht waren er voor de kin deren versnapenngen en was er in de Toekomst een After Luilakparty. Vol gens de politie deden zich ook elders op Texel geen grote calamiteiten In opdracht van Rijkswaterstaat wordt de komende maanden 2,4 mil joen kubieke meter zand aange bracht voor de kust tussen de strand- palen 25,20 en 27,80. Met deze vooroeversuppletie bestrijdt RWS de erosie die in het gebied is opgetre den. Voor de werkzaamheden, die tot eind augustus zullen duren, wordt gebruik gemaakt van de sleephop perzuiger Alpha B. De aanleg van de Eierlandse dam (in 1995) heeft zandsuppletie in het noorden overbodig gemaakt. De in vloed van deze dam strekt zich inmid dels anderhalve kilometer naar het zuiden uit, tot strandpaal 28,80. De zandsuppletie op Texel is niet de enige. Ook voor de kust van Egmond aan Zee, Bloemendaal en Zandvoort stond het gelijk, dus werd er gestre den om sudden death (wie het eerst scoort, is de winnaar). Het team van Jimmy Vlaming scoorde eerst, maar vooraf aan het doelpunt was hands geconstateerd door de scheidsrech ter en dus moest er worden doorge speeld. Na enkele minuten was het raak voor het team van Sander Legierse. Uitslag 1 Team Sander Legierse. 2.Team Jimmy Vla ming; 3. Team Tim Kedde. De poedelpnis ging naar het team van Shadie Smits uit Oudeschild. vinden vooroeversuppleties plaats. Verder wordt er zand gespoten op het strand bij Callantsoog, Petten en Camperduin. De in totaal bijna zeven miljoen kubieke meter moet voor het stormseizoen zijn aangebracht. Een café in De Koog produceerde in de nacht van zaterdag op zondag flink wat geluidshinder, constateerde de politie nadat klachten over harde muziek waren binnen gekomen. Bij een meting ter plaatse werd 57 dBa aan geluid gemeten, waar 45 dBa het wettelijk maximum is, of wel een overschrijding van 12 dBa. Een verdubbeling van geluid staat gelijk aan een toename van 3 dBa. Tegen de uitbater van het café werd proces verbaal opgemaakt jndbouwwegen, lokale wegen en .(ietspaden hebben ze gereden, lur 's ochtends vertrokken uit Hel- nabij Venlo, om kwart over één ,n ze in Den Helder. Met drie io's, Duitse voertuigen uit de ja- niftig en zestig voor land- en bos- Wi tuften de Limburgers Theo ;s', Louis Jacobs en Anton lbs dwars door Nederland om te doen aan het Pinkster- lement van de Oude Trekker en jrenveremging. De route verliep ust over kleine weggetjes, omdat Unimo's (een afkorting voor ersal Motor Gerat) met op snel- utowegen mogen komen. 'Maar iadden van tevoren op de com- goed uitgezocht hoe we dan iet beste konden rijden', vertel- edrie, terwijl ze genoeglijk naast wagens zitten temidden van alle ■re voertuigen op het land van ird, Judy en Bastiaan Witte. De twas bijna driehonderd kilome- (ig. Op een landkaart, waarop de is uitgestippeld, is te zien dat de lurgers via de Houtribdijk tussen >tad en Enkhuizen zijn gekomen, hebben we maar even over het pad gereden, anders hadden we te ver om moeten rijden. Maar lebben daar natuurlijk wel een jemeegetrapt met de voeten.' tiende Pinksterevenement telt 175 deelnemers, die met een aan oude trekkers, motoren en se andere voertuigen hebben isgenomen op het evenemen- rrein aan de Pontweg. De ;te trekker komt op naam van de ieders Smit. Een Rock Island uit met ijzeren wielen. 'Er zit nog linger aan om hem aan de gang ijgen', vertelt Alfons Smit, terwijl hij de oude trekker van hem en zijn broer Hans toont. De grote ijzeren achterwielen zijn voorzien van ijzeren punten die het voertuig vroeger grip moesten geven op het land De be stuurder moest indertijd plaatsnemen op een weinig comfortabele ijzeren zitting. Een andere aandachtstrekker is het oude pompgemaal dat van 1931 tot 1978 overtollig water uit polder Waal en Burg pompte. De Thomassen zou destijds verdwijnen van het eiland, bleef behouden na interventie van Kees de Porto en staat tegenwoordig op Flora van Jan Uitgeest. Tijdens het Pinkster evenement staat het gemaal volop te draaien in de zon. 'Hij kan zo nog wel honderd jaar mee', zegt vrijwilliger Henk Boon van de OTMV die het pompgemaal in de gaten houdt 'Destijds kon hier vijftig kuub per mi nuut mee worden gepompt.' Een eindje verderop staat de Same- tractor van Dirk Jan Boon te draaien, terwijl een groep mannen erom heen staat in de geur van diesel en de hitte die de motor uitstraalt. Een van hen roept na bestudering van de motor dat de drie-cylinder wel een vier- cylmder kan worden. 'Dat zijn de echte kenners', zegt Boon als het groepje weer verder gelopen is. Hij denkt erover zijn Same uit 1979 over twee jaar meer vermogen te geven, zodat hij beter voor de dag kan ko men bij de trekkertrekwedstrijden van het Pinksterevenement. Later op de dag weet Boon tot ieders verrassing met de huidige motor winnaar te worden in de klasse tot 2,5 ton. Alfons Smit geeft ondertussen de monstraties met een klassieke John Deere uit 1958. Het voertuig loopt op diesel, maar moet aan de gang wor den gebracht met een benzinemotor. 'Daarmee wordt de dieselmotor op gewarmd, zodat je die zelfs in de win ter kunt opstarten als het koud is.' Jan en Klaas Uitgeest brengen histo rie in beeld met een oude Heinrich Lanz dorskast uit 1929 en een stro pers uit 1946. Het publiek ziet hoe vroeger stro in balen werd geperst. Oudgedienden uit de landbouw Leo Daalder, Jan Blom, Arie van Loon en Helmonder Wim van den Biggelaar helpen een handje mee. Aan de de monstratie komt in de loop van de middag voortijdig een einde als de zo nu en dan vallende druppels lang zaam maar zeker veranderen in re gen. Met een groot kleed worden de voertuigen afgedekt. Jan Zeldenrijk uit Abcoude kijkt met pijn in het hart naar alle oude gebruiksvoorwerpen die hij en zijn vrouw Adrie hebben uitgestald op het middenterrein. Het materiaal zit allemaal goed in de lijn olie, maar Zeldenrijk ziet de regen lie ver gaan dan komen. 'Als straks maar weer even de zon schijnt, zodat alles weer goed kan drogen. Maar voor de landbouw is het wel goed dat het re gent.' De twee tonen gebruiksvoor werpen uit diverse beroepen. Het is de zesde keer dat ze meedoen aan het Pinksterevenement. 'Je wordt hier altijd zeer gastvrij ontvangen', zegt Adrie Zeldenrijk. 'En we zijn hier natuurlijk ook voor de rondrit over het strand op maandag. We hebben twee tractors meegenomen, want het is uniek in Nederland dat je hier tijdens het evenement een keer over het strand mag rijden.' Het Pinkster evenement trok zo'n 2500 bezoekers. De elfde editie is gepland in 2006. feSfaric deed als eerste vrouw mee aan de trekkertrekwedstrijden van het Pinksterevenement. (Foto Jeroen van Hattum) diverse toeschouwers in het liek was het een verrassing, n man die van de trekker ite, maar een vrouw. Gerrie k uit De Cocksdorp maakte debuut op een trekker van I PK tijdens de trekkertrek- I"strijden op het Pinkster- lement van de Oude Trekker lotorenvereniging. ras de eerste keer dat een vrouw leed aan de trekkertrek. Simon i, de man van Gerrie en een fer- IMorpuller, sluit niet dat uit dat elfs landelijk de allereerste keer Jat een vrouw aan zo'n wedstrijd iam. Gerrie Stark reed een ge lde zogeheten lull pull op de lerd meter lange baan op het aan de Pontweg. Achter de ®r hing een gewicht van 25 ton en sleepwagen die voorgetrok- worden. tientallen deelnemers namen tegen elkaar op in de boerenklasse, de sport- (opgevoerde boerentrekkers) (zeer zware trek kers). Grote verrassing was de over winning van Dirk-Jan Boon in de klasse tot 2,5 ton in de standaard boerenklasse. Met zijn Same stak hij boven de andere deelnemers uit, onder wie een deelnemer uit Reeuwijk die eigenlijk de gedood verfde winnaar was, In de andere zes onderklassen van de boerenklasse gingen bijna alle overwinning naar de overkant. De klasse tot 11 ton was wel een Texelse aangelegenheid. Bart van der Star werd eerste, Johan Bremer tweede en Gerard Hin derde. In de klasse tot 3,5 ton wist Mark Kooiman nog beslag te leggen op een derde plaats. Fulps Duinker, de enige Texelse deel nemer in de sportklasse. werd op nieuw geplaagd door pech. Duinker ging goed van start, maar moest de strijd na twintig meter staken. Zijn koppakking ging kapot en de radia tor werd opgeblazen. In de special- klasse legde de familie Stark beslag op meerdere prijzen in de special- klasse. Simon Stark werd tweede met The Magic die een vermogen van 1750 PK heeft. Hij moest zijn meer dere erkennen in de Belg Dirk Orschagen die eerste werd met de Red Buil. 'Maar ik ben boven de Red Lady van Ronnie Toonen geëindigd. Meestal strijden we met zijn drieën om de eerste plaats.' De vierde piaats ging naar Gerrie en Benny Stark. De laatste reed tijdens de finale in plaats van Gerrie. De vijfde plaats was even eens voor de Belg Orschagen, die met twee wagens reed. De wedstrijden werden niet echt ge plaagd door de regen. Voor de zeker heid werden op het eind van de mid dag van de finales van de special- klasse en de boerenklasse omge draaid. De boerenklasse kwam als laatste aan de beurt, omdat het een natte baan voor deze trekkers niet veel zou uitmaken. Marcel Bakker zorgde er de hele dag voor dat de baan goed geprepareerd bleef. Ook diverse andere Texelaars hielpen mee als vrijwilliger. Naast de trekkers de den ook vijf vrachtwagens mee aan de wedstrijd. 1,1 demonstreert de Rock Island uit 1929 met ijzeren wielen aan een andere deelnemer van het Pinksterevenement. IFoto Jeroen van Hattum) Straatvoetbal met Luilak op de Groeneplaats. voor, alleen in Oudeschild waren op de haven wat spullen versleept. Van uit burgemeestersdorp Den Hoorn werd, behoudens een enkele lawaai maker, geen wanklank gemeld. Straatvoetbal Connie Joling van Sprortservice Texel, organisator van het straatvoetbal in Den Burg, toonde zich zeer tevreden over het verloop. Elf teams, in de leef tijd van 11 tot 16 jaar, trapten vanaf 4.00 uur op de Groeneplaats een balletje. In twee poules werd fanatiek en enthousiast gestreden om de winst. De eerste wedstrijden werden nog in het donker gespeeld, al snel werd het lichter. Dat sommige jon gens vaker op straat voetballen, was te zien aan hun voetbalkunstjes en balvaardigheden. Er werden in totaal 26 wedstrijdjes gespeeld van onge veer 8 minuten. In de finale trad het team van Jimmy Vlaming (met verder Rick den IJzer man, Maikel Noorlander en Renzo van de Berg) aan tegen dat van San- der Legierse (met verder Marlon Veld man. Robin Schoo en Mark Schoo), waarbij iets feller en ruwer werd ge- iwoGroar»™™» speeld. Na de reguliere speeltijd

Texelsche Courant | 2004 | | pagina 5